Qtjs de Peur 10-seconden barrière overwonnen STREEKNIEÜWS Ontiverpen voor een bejaardenstoel ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 juni 1968 Nr. 20018 Nieuwe spanning voor Mexico-City Drie Amerikaanse sprinters Advertentie Eindelijk is het dan gelukt! De 10- seccndengrens op de 100 meter hard lopen Is doorbroken in de Ameri kaanse stad Sacramento. Jim Ifines (22), Ray Smith (20) en Charlie Greene (24) zijn de nieuwe wereld recordhouders met 9,9 sec. Een we reldrecord dat zij vestigden tijdens de Amerikaanse atletiekkampioen- schappen, die doorgaans wel enige wereldrecords van allure plegen op te leveren. Hoe snel het ging in Sa cramento bewijst wei de finale, waarin zes van de acht lopers 10 sec. ncteerden en in de beide halve finales kwamen niet alleen Smith, llines en Greene tot 9,9 sec. maar nog liefst zes andere lopers tot 10 sec. Langdurige geschiedenis De 100 meter hardlopen is altijd een sensationeel nummer geweest. Vooral de Amerikaanse negers heb ben veel geschiedenis gemaakt. En wel met name de legendarische Jes se Owens, die tijdens de Olympische spelen te Berlijn in 1936 een tijd van 10,2 secvoor zich liet noteren in de finale .Bovendien behaalde Owens nog goud op de 200 meter en het verspringen. Pas 20 jaar later werd zijn record verbeterd, ook op de snelle atletiek baan van Berlijn. De Amerikaanse neger Williams kwam tot 10,1 sec. en was daarmee 0,1 sec. sneller dan Owens en veertien atleten, die de 10,2 sec. ook hadden gelopen, onder wie ook Williams. De tijd van Wil liams werd korte tijd later geëven aard door zij landgenoot Murchison en vier anderen. 36 km per uur Dat de grens van het menselijk kunnen nog niet was bereikt, liet de Westduitser Armin Hary in 1960 in Zurich zien. Als eerste ter wereld liep hij de 100 meter in 10 seconden, ofwel met een snelheid va ngemid- deld precies 36 km. per uur. Daar is dan de start en het op snelheid ko men bij inbegrepen! Het was te voor zien, dat het record van de super snelle Duitser zou worden geëven aard. Dat gebeurde door tien hard lopers. Vele spontane reacties van ouderen uit alle delen van Nederland komen bij de Vereniging Nederlands Fabri kaat binnen op de nationale, prijs vraag tot het ontwerpen van <een bejaardenstoel, die zij met de Cen trale Bond van Meubelfabrikanten heeft uitgeschreven. Noodkreten vaak van mensen, die al zo lang op zoek zijn naar een goede stoel. Vele suggesties worden gegeven, die wor den verzameld en gerubriceerd, om dat zij zullen meehelpen om tot nor men te komen waaraan een zitmeu bel voor ouderen mOet voldoen. Een. vrouwelijke arts (66 jaar) bij voorbeeld geeft niet alleen - met te keningen - aan hoe zij zich de idea le stoel voorstelt, maar suggereert meteen iets te doen aan de kerkban ken. Er is. zo schrijft zij, maar wei nig ruimte tussen kniel- en steun- bank. Zelf ben ik in de loop der ja ren aardig opgebold en ik neem mijn toevlucht maar tot een halfzittende houding, waarbij ik mijn weerbar- Steeds is bij een verbetering van het wereldrecord op de 100 meter de vraag naar het toppunt van het menselijk kunnen gesteld. Naar onze mening is dat toppunt nog lang niet bereikt en staan we eigenlijk nog maar aan het begin van een ont wikkeling, die in de sport zal leiden tot prestaties die wij nu niet voor mogelijk houden. Maar de trainings methoden, de medische en psycholo gische begeleiding, de verbeteringen van het materiaal, de beheersing van klimatologische omstandigheden, zullen in de komende jaren bijdra gen tot een algehele verhoging van het prestatievermogen. Hoever is nauwelijks te zeggen, maar dat de 100 meter ook nog weieens in 9,8 sec. en zelfs nog sneller zal worden gelopen, daarvan zijn wij overtuigd. Grote keus In elk geval heeft het Amerikaan se Olympische Comité voldoende keus om hardlopers te kiezen voor de 100 meter in Mexico-City. Maar dat zal die keus ook des te moeilij ker maken. Waarschijnlijk ontmoeten de drie af te vaardigen Amerikanen in Mex ico minder tegenstand dan bij hun nationale kampioenschappen, waar bij overigens de Jamaicaan Miller de derde plaats bezette en de Frans man Roger Bambuck in de finale gedeelde vierde werd met 10,1 sec. nadat hij in de halve finale tot 10 sec. was gekomen, een evenaring van het Europees record. De Nederlnadse sprinters zijn in tussen nauwelijks zover als Jesse Owens in 1936 Tom Noddy. De Sowjetrussische minister vani buitenlandse zaken, Andrei Gromi- ko. heeft verklaard dat zijn land be reid is met de V.S. van gedachten te wisselen over de manier waarop men de verdere ontwikkeling van zowel offensieve als defensieve raketsyste men kan beperken. ONDERWIJS Chr. lyceum te Goes Voor het diploma gymnasium A, slaagde aan het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes, onze stadgenote mej. M. Louwerse. stige knie nog extra probeer te spa ren. Een verpleegster met een 53- jarige praktijk, die vooral de weeën kent van de gewone „opzitstoelen" heeft weer andere suggesties. De opgave is niet eenvoudig voor de vele binnenhuisarchitecten en in dustriële ontwerpers die een prijs vraagprogramma hebben aange vraagd. De wetenschap dat zovelen op het resultaat wachten zal onge twijfeld inspirerend werken. Hoeveel stoelen er op de sluitings datum - 31 juli - zullen binnenko men is nu nog een vraag. Een feit is dat belangstelling is gewekt voor 1.2 miljoen Nederlanders van 65 jaar en ouder, voor wie een goed zitmeu bel belangrijk is, omdat een groot deel van de tijd zittend wordt door gebracht. Bekroning De ingezonden modellen zullen in Utrecht worden geëxposeerd tijdens de Najaarsbeurs van 8 tot en met 13 september. Daar zal 9 september ook de prijsuitreiking plaatsvinden. Verdedigingskunde WENEN, 27-6. Op alle Hon gaarse scholen en universitei ten wordt met ingang van het schooljaar 1968-'69 verdedi gingskunde als verplicht leer vak ingevoerd. Volgens een bericht van het Hongaarse persbureau M.T.I. is het de bedoeling, „de schooljeugd tot offervaardigheid voor het va derland op te voeden". Van de „praktische oefeningen" zullen leerlingen vrijgesteld worden, die wegens hun ge zondheid het sportonderricht niet volgen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HENGELO. Op de weg van Hen gelo naar Vorden in de gemeente Hengelo (Gld.) is een personenauto in een flauwe ibocht van de weg geraakt en tegen een boom gereden. De 52-jarige mevrouw A. C. Lubbers uit Arnhem, die naast de bestuurder zat, kwam daarbij om het leven. ARNHEM. In verband met het in aanleg zijnde nieuwe koppelnet, het zg. 380 KV-net, van de Samenwer kende Elektriciteitsproduktiebedrij - ven CS.E.P.) wordt op het terrein van de K.M.E.A. in Arnhem een straalverbindingstoren gebouwd, die even hoog wordt als de Domtoren in Utrecht, nl. 110 meter. VENLO. In het ziekenhuis te Ven- lo is de 47-jarige mevr. Verkooyen- Verberne uit Den Haag overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeval. Zij werd zondagmiddag zwaar gewond toen de door haar man bestuurde auto in botsing kwam met een personenwagen. Bij deze botsing werden toen negen.personen gewond. KROMMENIE. De driejarige Cora Hanneke van Ginkel uit Kromme nie is te water geraakt en verdron ken. OOSTERHOUT. Op de Oude Veer- seweg in Oosterhout zijn twee per sonenauto's frontaal tegen elkaar gebotst. Daarbij is de 52-jarige me vrouw van Kakerken-Dijkers om het leven gekomen en liepen drie inzit tenden van de wagens ernstige ver wondingen op. IJMUIDEN. Met instemming van de raad van commissarissen heeft de raad van bestuur van Hoogovens besloten tot een aantal uitbreidin gen teneinde een vergroting van de staalprodu'ktie tot 5% min. ton per jaar mogelijk te maken. UTRECHT. In het academisch ziekenhuis in Utrecht is de 37-jari- ge Utrechtse gemeentereiniger I. W. van Oosterom overleden. Hij werd zwaar gewond, toen zijn scooter op de straatweg in Maarssen vlak bij de oprit naar de brug over het Am sterdam-Rijnkanaal en de rijksweg, frontaal in botsing kwam met een linksafslaande auto die verzuimde voorrang te geven. OUDENBOSCH. De 61-jarige heer E. Janssens uit Oud Gastel die op de provinciale weg Oudenbosch- Oudgastel op zijn bromfiets werd aangereden door een auto, is in het ziekenhuis te Oudenbosch aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. UTRECHT. De heer W. P. A. Prijn (69) uit Utrecht, die ernstig werd gewond toen hij met zijn fiets een kruising in do -nieuwe wijk Over- vecht opreed en werd aangereden door een personenauto, is in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden. Advertentie Rozen! Nu binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. Bloemen brengen sfeer! 815 MADRID. In Madrid zijn twee Spanjaaden, die er van werden be schuldigd de leiding te hebben gehad van de trotzkistische „Revolutio- arbeiderspartij", veroordeeld tot acht en een half jaar en zes jaar ge vangenisstraf. Feuilleton door J. G. J. Bax Zij besloot tot het laatste, draaide zich om en vroeg op onschuldige toon: „Jacob, hoezo Jacob, hoe komt u daar bij?" „Dus je weet wel, wie ik bedoel, hè?" Marietje bedacht met schrik, dat zij zich verraden had en probeerde haar fout snel te herstellen. „Nee, hoe zou ik dat weten; er zijn meer honden, die Fikkie heten". „Nee, je weet best wie ik bedoel, het is Jacob Vermeulen, niiet?" Marietje stond nog steeds voor de tafel en keek naar de grond1, op haar gelaat eer. hoogrode kleur van schaamte, niet omdat moeder alles scheen te -weten, maar omdat Jacob aan haar de voorkeur gaf, van haar hield; Jacob, waar alle boerendoch ters vinger en duim naar likten, maar die hij geen van allen moest hebben, schamen, nee, trots was zij er op. Die meiden met haar boeren trots, die 'haar met de nek aanke ken, omdat zij maar de dochter van een doodgewone visser was. De dochter van de stroper, zoals zij haar reeds als kind op school uit scholden; schelden deden zij nu niet meer; zelfs daarvoor waren zij te trots, want afstand diende bewaard te blijven, Maar één ding 'had zij toch op allen voor; alle jongens van het dorp, oOk de boerenzonen voor wie het boeren-evangelie „Bezit hoort, bij bezit" nog niet 'gold en die nog naar wat anders keken dan naar geld en afkomst alleen, schonken dc meeste aandacht aan haar. Of het nu op een toneeluitvoering was of op een kermis of zo maar in het. dorp gewoon op de weg, geen jongen ging onverschillig aan haar voorbij. Zij wist dat de moi'den barstten van nijd en jaloezie en dit woog ruim- Ned. studenten. Raad bijna bankroet UTRECHT, 27-6. De penningmees ter van de Nederlandse Studenten Raad de heer A. M. Groos (lid van de Studentenvakbeweging) heeft meegedeeld dat de Nederlandse Stu dentenraad sedert 30 maart op de rand van het bankroet balanceert. De totale schuld van de Nederland se Studenten Raad beloopt ongeveer f 40.000 en is door jarenlange be grotingsoverschrijdingen ontstaan. Nog een nieuwe hoogoven AMSTERDAM, 27-6. Uit de door het bestuur van Hoogovens verstrek te gegevens springt vooral naar vo ren ,dat op het complex in IJmuidën wederom een nieuwe hoogoven zal worden gebouwd. Na de kort gele den ini gebruik genomen zesde hoog oven, zal dit de zevende worden. Dit bouwwerk zal, naar "ir. A. Drijver, voorzitter van de raad van bestuur, op een persconferentie in Amster dam meedeelde, in grootte en pro- duktiecapaciteit minstens gelijk worden aan hoogoven no. 6. Of de no. 7 evenwel veel groter zal worden dan de no. 6, staat nog te bezien. Huurlingenleider Scliramme ge-arresteerd BRUSSEL, 27-6. Op het parket te Brussel is vernomen, dat de voor malige Belgische huurlingenleider in Kongo. Kolonel Schramme, in Brugge is gearresteerd en woensdag naar Brussel overgebracht. De aan houding houdt verband met de moord op een 47-jarige man, vorig jaar april, in het toenmalige huur- lingenkamp te Joembi in Kongo. schoots op tegen alle vernedering, kletspraat en verdachtmaking. Het lag ndet in 'haar aard onop recht te zijn. Zij had het alleen nog niet willen weten, omdat zij wel vreesde tegenwerking te zullen on dervinden, vooral van vader, die overigens even gebeten was op de rijke boeren als de dochters van de ze op haar. Verder ontkennen had geen zin meer, maar iets weerhield haar toch geheel open kaart te spe len. Zij 'had haar gevoelens weer in zoverre in bedwang, dat zij moeder weer rustig iin het gelaal kon zien. Deze ihad kalm afgewacht, totdat haar dochter weer met zich zelf in het reine was gekomen. Met hard heid was toch niets te bereiken, wist zij ibij ondervinding, dan sloot Ma rietje zich geheel af en viel er ver der met haar niet te praten. Een ogenblik keken moeder en dochter elkaar in de ogen, in die der vrouw lag een smekende vraag om ver trouwen, in die van het meisje een kinderlijke bede om steun en troost. Even leek het of zij elkaar nader zouden komen, maar toen hel. meisje eindelijk weer het woord tot de moeder riahtte, was al het kinder lijke uit haar blik verdwenen. Met opgeheven hoofd en een felle schit tering in haar ogen sprak zij: „Ja, nu u het toch schijnt te weten, ik ga met Jacob, hij houdt van mij". „Weet je dat wel zeker?" „Ja, dacht u dat ik dat niet zou weten?" „Hij zal het je wel gezegd hebben, maar hoeveel anderen zal hij het zelfde al verteld hebben! Geloof mij kind, je bent nog veel te jong om te weten wat er op de wereld te koop is". „Te jong?" stoof Marietje op. „En Ditmaal een rustiek plaatje uit het Oosterland van 1935. De ouderwetse auto accentueert eerder de stilte van het dorp, dan dat het vehikel een suggestie van levendigheid zou ge ven. De onvermijdelijke groep „kijk- mannen" is er ook. BRUINISSE Cursus „Beter Bewegen" Te Bruinisse werd na 12 lessen de cursus Beter Bewegen, uitgaande van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, beëin digd. Er werd door 19 a 20 dames aan deelgenomen. Mevr. K. Haeck- Jumelet was aller tolk, toen zij de cursusleider de heer Snijders har telijk dank zegde voor de lessen, die door alle dames in de praktijk wa ren gebracht en door de meesten met succes. Ook de heer Snijders van zijn kant, betuigde zijn dank voor dé prettige sfeer die er op de cursus had geheerst, waardoor het les geven tot een plezierige bezig heid was geworden. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT Uitslag wedvlucht Chateauroux. In concours waren 49 duiven. De snelheid van de eerste duif was 15.31.20 m.m. Aankomst 11.38.47. De snelheid van de laatste duif was 1141.25 m.m. Aankomst 13.44.2. Abr. Verwijs 1, 5, 6, 9; L. Vermeij 2, 16; H. Kaashoek 3, 4, 13, 14, 15; J. Bakker 7, 11; A. Faasse 8, 17; J. Zuidweg 10; W. wan Dommelen 12. KARATSJIKI. Het hoofd van het Pakistaanse leger, generaal Agha Mohammed Yahya Chan, is naar Moskou vertrokken. 13 u zelf dan, toen u met vader trouw de?" Hierop wist vrouw Hoos, die reeds op zeer jeugdige leeftijd was ge trouwd, niet veel te antwoorden. Gretig maakte Marietje gebruik van de verwarring, waarin haar moeder een ogenblik verkeerde: „Het wordt mijn tijd, moeder, ik ga maar", en met deze woorden ging zij op haar moeder toe om haar de gebruikelijke zoen te geven. Harte lijk omarmde zij de vrouw: „Kom, moeder, treur er maar niet om, hoor". Zachtjes legde moeder haar arm om de schouders van haar dochter en drukte haar even tegen zich aan. „Jij moet het dan maar weten, maar pas op je zelf, beloof me dat. Ik wil niets slechts van hem zeggen, maar naar wat ik van hem gehoord heb. Hier hield zij op, daar haar doch ter haar plotseling los liet en zij aan deze beweging voelde, dat zij niet verder moest gaan. Haastig voegde zij er aan toe: „Ik geloof natuurlijk niet alles wat de mensen vertellen en misschien over drijven zij wel erg, maar wat kan het nu worden met jullie? Dacht je nu heus, dat. zijn ouders het ooit goed zouden vinden?" „Dat weet ik n-iet en het kan me niet schelen ook, maar Jacob zal het ze wel vertellen en die praatjes zijn allemaal leugens. Hij mag dan geen brave Hendrik zijn als Rinus, maar slecht, nee en al was het zo, dan zou ik toch van hem houden". Vrouw Hoos had met verbazing naar deze met hartstocht gesproken woorden geluisterd en vroeg: „Hou je dan ook van hem?" (Wordt vervolgd) i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9