DE ZIERIKZEESCHE COURANT i MINISTER LUNS TERUG VAN NAVO-VERCADERING Kamerleden bezoeken enige Zeeuwse vissersplaatsen Vertrouwen voor Belgische regering 5 Naadloos tapijt 5 ruinman Zoon Kloof tussen arm en rijk bleef groot Dominee Abernathy in hongerstaking De bestrijding van de werkloosheid X Bejaarde vrouw gewond door indringer Koningin opende nieuwe DAF-fabriek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 juni 1968 124ste jaargang Nr. 20018 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uuz: lel. (01110)2118. Girorekening 137577. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENT!: N EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 een! per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Raad Middenschouiven achter schets Grevelingeiibekken SCHIPHOL, 27-6. De kwestie Berlün en de reactie van Rusland op de pogingen tot liberalisatie in som mige tanden van het Oostblok heb ben hun stempel gedrukt op de NA- VO-vergadering, die zojuist in Reyk javik op IJsland is beëindigd. Bij zijn terugkomst op Schiphol zei mi nister Luns, dat de situatie rondom Berlün en de nieuwe crisis, die daar door het Ulbricht-regicm is veroor zaakt „algemeen beschouwd kan worden als een antwoord van de Sowjet-Unie cp de tendenties naar liberalisatie in enkele Oost-Europcsc landen". Ook de recente manoeuvres van de Sowjet-vlooteenheden in het noor delijk deel van dc Atlantische Oce aan bekeek hij in dit licht, de Noor se minister van buitenlandse zaken Lyng heeft daarover langdurig uit- gewijd op de vergadering in Reyk javik. „Ik wil niet alarmeren", aldus mi nister Luns, „er is niemand die aan een dreigend conflict denkt, maar wel gelooft men, dat er iets te mer ken Valt van een Russisch besluit om in verband met de gebeurtenis sen in het oostblok vooral die lan den ter wille te zijn op wie men het meest kan rekenen en daarbij denk ik met name aan de DDR en aan Po len. Daarmee hoopt Rusland zijn in vloed in die landen te verhogen als tegenwicht tegen wat zich afspeelt in Tsjechoslowakije, wat zich al veel eerder heeft afgespeeld in Joegosla vië en Roemenië en wat zich begint af te tekenen in Hongarije. Ondanks de problemen met Rus land heeft de vergadering ook aan dacht geschonken aan een heroriën tering van de NAVO voor meer op vrede gerichte taken, met name door middel van een gebalanceerde ver mindering van de strijdkrachten. „Tot dusverre heeft de Sowjet-Unie daar geen belangstelling voor ge toond, zodat ons verlangen niet een voudig te verwezenlijken zal zijn. De liefde kan nu eenmaal niet van één kant komen, daar waren alle NAVO-delegaties het over eens. Er valt helaas alleen maar te consta teren. dat de Sowjet-Unie en de an dere communistische landen hun oorlogsbegrotingen de laatste jaren aanzienlijk hebben verhoogd, 2owel in geld als in manschappen", aldus mr. Luns. DEN HAAG, 27-6. Op maandag 1 juli a.s. zullen de Tweede Kamer leden J. A. van Bennekom, voorzit ter van de vaste commissie voor de visserij in de Tweede Kamer, dr. G. J. ter Woorst als plaatsvervanger van drs. Dusarduijn, die wegens ziekte verhinderd is, mr. J. F. G. Schiingemanh, ir. H. van Rossum en C. F. van der Peijl een bezoek bren gen aan enige vissersgemeenten, na melijk Tholen, Yerseke, Bruinisse, Zierikzee. Zij zullen daar worden ontvangen door de gemeentebesturen van die plaatsen en zullen besprekingen voe ren met deze besturen en vertegen woordigers van visserijorganisaties, alsmede oester- en mosselkwekers en -handelaren. Als onderwerpen van gesprek komen in aanmerking: de binnenkort verschijnende schadere geling ex art. 8 van de Deltawet, de moeilijkheden met betrekking tot de toepassing van de interimregeling inzake de schade van oesterkwekers, de problematiek, waarmede de be trokken gemeenten worden gecon fronteerd ten aanzien van het weg vallen van een belangrijke bestaans- bron. kortom de vraagstukken ver band houdende met de op handen zijnde afsluiting van de Grevelingen en op een wat later tijdstip die van de Oostersehelde. alsmede alle an dere problemen, die van de zijde van BRUSSEL, 28"-6. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft donderdagnacht haar vertrou wen uitgesproken in de nieuwe coa litieregering van Christelijke Volks partij (CVP) en socialisten (BSP). Advertentie s Voor uw huiskamer n en slaapkamers: s (Bergoss) Voor uw keuken, hal en trap: 5 Balatreil, Tredforil 5 s en Esoonyllapijt 5 Uit voorraad leverbaar s Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf bij: lï woninginrichters s n N Mol 19 Zierikzee tclcf. 2887 De uitslag van de stemming, na een debat van 20 uur, was 115 voor, 86 tegen en 5 onthoudingen. Onder de tegenstemmers bevonden zich, behalve de oppositie van libe ralen, Vlaamse Volksunie, Waalse Beweging en communisten ook een vijftal Frantalige socialisten uit Brussel. De onthoudingen kwamen van een drietal Waalse CVP-afge- vaardigden en twee Waalse socialis ten. Eerste minister Eyskens verklaar de aan het slot van het debat, dat het akkooi'd tussen de CVP en de BSP uiteraard compromissen inhield, die niet iedereen op alle punten kon den bevredigen. Het is een vergelijk, en zonder een vergelijk kunnen de Vlaams-Waalse moeilijkheden niet worden opgelost, zo zei hij. PARIJSr. De journalisten werk zaam bij de Franse radio hebben besloten hun ruim weken durende stakingen te beëindigen. Een deel van de journalisten bij de televisie zotten de staking nog voort. Overstromingen in Indiasche staat Assam CALCUTTA, 27-6. Bij overstro mingen in de Indiase staat Assam zijn 13 mensen verdronken en ruim 1.300.000 dakloos geworden. Velen worden vermist. Het peil van de ri vieren stijgt nog. de gemeentebesturen en van het be drijfsleven naar voren zullen wor den gebracht. De kamerleden zullen hun bespre kingen om 10.00 uur in Tholen aan vangen, om deze om 14.00 uur in Yerseke en om 17.00 uur in Brui nisse voort te zetten, terwijl de dag om 18.30 uur met een persconferen tie op het gemeentehuis te Bruinisse ten overstaan van vertegenwoordi gers van landelijke en regionale bla den zal worden besloten. NEW YORK, 27-6. In de jóngste uitgave van het Statistisch Jaarboek over 1966 - schrijft de Verenigde Naties dat hoewel 1966 voor een groot deel van de wereld een hausse jaar was, de kloof tussen arm en rijk onveranderd groot is gebleven. Halverwege 1966 telde de wereldbe volking 3,35 miljard zielen, waarvan ruim de helft Aziaten. De voedsel- produktie was ongeveer acht procent groter dan in 1963. Dankzij de olierijkdom nam Koe weit met 3257 Amerikaanse dollars wat betreft het inkomen per hoofd, van de bevolking de eerste plaats- in, gevolgd door de Verenigde Sta ten met 3153 dollar. Uit de gegevens van de V.N. blij ken grote verschillen tussen de ont wikkelde en de onderontwikkelde landen. Zo had Israël voor elke 410 personen een dokter terwijl die ver houding in Roeanda één op 76.200 was. Britse politie arresteert vier Nederlandse zeelieden SCARBOROUGH, 27-6. Vier be- manningsledcn van de Nederlandse kustvaarder „Tinda" uit Groningen, die op aanwijzing van hun gezag voerder in de Engelse haven Scar borough wegens muiterij zijn gear resteerd, zijn naar Nederland terug gezonden. Volgens de Engelse politie hadden de vier zeelieden de kapitein van de „Tinda", de heer Mulder, zijn vrouw en hun kind, gedurende enige tijd in hun hut opgesloten gehouden. De reder, de heer D. Veenma uit Groningen, deelde het A.N.P. mede niets te weten van muiterij aan boord van zijn schip. Wel was hem mede deling gedaan van onenigheid tussen de bemanningsleden. Dat de vier zee lieden waren gearresteerd, was hem ook niet bekend. Wel wist de heer Veenma te vertellen, dat er nieuwe bemanningsleden worden aangewe zen, die de vier zeelieden moeten ver vangen. De „Linda" meet 452 brt. Het schip voer met een lading hout. Britse Conservatieven ontnemen Labour zetel LONDEN, 27-6. Bij een tussen tijdse verkiezing in Nelson en Colne (Lancashire) hebben de conservatie ven een Lagerhuiszetel veroverd op Labour. De conservatieve kandidaat kreeg 3.522 stemmen meer dan zijn socialistische rivaal. In 1966 won de Labour-kandidaat met een meerder heid van 4.577 stemmen. Johnson wil I8-jarigen laten stemmen WASHINGTON, 27-6. Ds. Ralph Abernathy, 'de leider van de mars der armen gaat in hongerstaking. Hij zal voor minstens de achttien da gen die hij nog van zijn straf (20 dagen hechtenis) moet uitzitten geen voedsel tot zich nemen ,om de aan dacht te vestigen op de noden der armen. De negerleider maakte dit donder dag zelf bekend in de bezoekerska mer van; de gevangenis, waar hij met ongeveer 300 andere deelnemers aan 'de campagne wordt vastgehou den. „Ik wil mij vrijwillig scharen Lucebert onderscheiden RIJSWIJK. 27-6. De 43-jarige dichter Lucebert, pseudoniem van L. J. van Zwaansdijk, uit Bergen heeft op het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk uit handen van minister dr. M. A. M. Klompé, de staatsprijs voor letter kunde, de hoogste Nederlandse on derscheiding op dit terrein, ontvan gen. In haar toespraak tot de lau reaat kenschetste zij hem als een omroeper van oproer. Tweede Kamer op reces DEN HAAG, 27-6. „De helden zijn vermoeid". Deze karakteristiek gaf mr. F .J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, donderdag avond in zijn „reces-praatje", gehou den nu de Kamer op reces is gegaan. Mr. van Thiel noemde het ver moeid zijn van de helden (en heldin nen) in de Kamer terecht, want „het is een druk jaar en een druk seizoen geweest en er is heel wat gebeurd". De Kamervoorzitter concludeerde, dat de laatste maanden zeer hard en zeer gespannen is gewerkt. aan de kant van hen die honger hebben", zei Abernathy. Hij en de anderen werden maan dag gearresteerd in de voormalige „Stad der herrijzenis" in Washing ton, en de dag daarop veroordeeld wegens verboden bijeenkomst omdat de vergunning inmiddels was ver lopen. DEN HAAG, 27-6. Ter verdere bestrijding van de werkloosheid heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid wederom een programma van aanvullende werken met een bedrag aan totale investe ringskosten van ongeveer f 53 min. voor uitvoering vrijgegeven. De uit voering daarvan kan in het derde kwartaal van 1968 aanvangen. Agenten in overhemd DEN HAAG, 27-6. Op zeer warme dagen zal de Nederlandse burgerij het schouwspel kunnen beleven van politiemannen zonder uniformjasje. Dit zal kunnen dank zij een besluit van de minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink, die vooruitlopend op een daartoe strek kende wijziging van het kleding voorschrift, bepaald heeft dat het bevoegd gezag op zeer ivarme zo merdagen, waarop zelfs het dragen van de zomeruniformjas als be zwaarlijk moet worden beschouwd, aan de ambtenaren van gemeente politie, die hiertoe de wens te ken nen geven, kan toeslaan in overhemd dienst te doen. 29 juni 5.11 v.m. 17.32 n.rri. 30 juni 5.47 v.m. 18.12 n.m. 1 juli 6.28 v.m. 18.53 n.m. Springtij: 28 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een lagedrukgebied boven noord-Scandinavië en een gor del van hoge luchtdruk, die zich uit strekt van de Azoren tot boven de Middellandse zee en oost-Europa, is boven de Britse eilanden en west- Europa een zuidwestelijke storing tot stand gekomen, waarmee de laatste dagen depressies van de oceaan over de Noordzee naar Scandinavië wor den gevoerd. Een nieuwe depressie bereikte vrijdagochtend Ierland en trekt, vergezeld van veel regen, naar zuid-Scandinavië. Een koufront, dat de begrenzing vormt met drogere lucht, kan ons land morgen in de loop van de dag voorbijtrekken, waarna enkele opklaringen mogelijk zijn. De temperaturen zullen zater dag niet veel verschillen van die van vrijdag. Advertentie rrr/rfrrrrff/rrrrrrrfrrrrrrrrrrrrfrr ATTENTIE! 5 Woensdagavond a.s. openings- s bal wijnfeesten 1968 met Trio Piet Daalhuisen en zang van BEN CRAMER Verder verkiezing van Miss s Tourist en flonkerend kaars- s licht met koele parelende wijn! 5 MONDRAGON - ZIERIKZEE DEN HAAG. Dc Tweede Kamer AMSTERDAM, 27-6. Een 68-ja rige alleenwonende vrouw heeft dc afgelopen nacht na een vechtpartij met een indringer urenlang bewus teloos in haar benedenwoning in de Amsterdamse Vondelstraat gelegen. Ztf werd ernstig aan het gezicht ge wend en moest met o.a. een dubbele kaakfractuur in het Wilhelmina Gasthuis worden opgenomen. De vrouw die reeds naar bed was, werd tegen middernacht gewekt door het blaffen van haar hond. Toen zij een onderzoek instelde werd zij in het souterrain plotseling van achter aangegrepen door een ca. 25-jarige man. Ondanks haar heftig verweer kon de aanvaller haar makkelijk de baas. Hij sleepte zijn slachtoffer naar een divan in een achterkamer, waar zij het bewustzijn verloor. Tegen zes uur vanochtend kwam zij weer bij kennis, waarna zij een buurvrouw waarschuwde, die dc politie inlichtte. De aanvaller kwam binnen door het raampje van de in het souterain gelegen keuken. Voor zover kan worden nagegaan wordt er niets ver mist. BORN, 27-6. Door ecu druk op de knop heeft koningin Juliana don derdagmiddag de persen van de nieuwe DAF-pcrsoncnautofabriek in Born in werking gesteld en daarmee dc officiële opening verricht van dit bcdrüf. De koningin die na haar aankomst (een half uur later dan in de bedoe ling lag) met een elektrisch treintje naar de pershal was gereden waar voor de openingsplechtigheid tribu nes waren opgericht kreeg tenslotte van de president commissaris dr. H. is akkoord gegaan met het ontwerp van wet tot regeling van de schade loosstelling van leden van de Twee de Kamer. Het ontwerp werd bü hoofdelijke stemming aangenomen met 119 stemmen voor en 18 stem men tegen. J. van Doorne, een stationwagen aangeboden; de eerste tijdens de rondgang van de koningin gereedge komen auto. De vorstin heeft de auto een sociale bestemming gegeven; de kring Limburg van het Rode Kruis zal de auto gaan gebruiken. Voordat dc koningin tot de inbe- drijfstelling was overgegaan hebben eerst vijf sprekers het woord ge voerd, omlijst door muziek uitge voerd door het Limburgse Symfonie Orkest onder leiding van Andvê Rieux. li.M. de Koningin was woensdagavond aanwezig bij de voetbalwedstrijd op het terrein van KPS te Soestdgk tussen de Oud Internationals en de Ama teurs uit Baam. Soest en SpakenburgHier is de koninginna afloop van de strijd in gesprek met oud-Ajexied Bouwens en o p de achtergrond is prins Rem hard in opgewekt gesprek gewikkeld met Biesbrouck, v. d. Bin den, Bussctaur en Dc Munck. WASHINGTON, 27-6. President. Johson heeft donderdag bij het con gres een amendement op de grond wet ingediend, waarbij de stemge rechtigde leeftijd van de Amerika nen tot 18 jaar wordt teruggebracht. Het aantal jonge Amerikanen van 18 lot 21 jaar is momenteel ongeveer tien miljoen, het Amerikaanse kie zerskorps boven do 21 jaar ongeveer 60 miljoen. Prins Bernliard jarig SOESTDIJK. Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden hoopt zaterdag 29 juni zijn 57ste verjaardag te vieren. - (Foto: Max Koot). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dc ene vrouw vergeeft de l> andere vrouw zelden dat zij i mooier is dan zijzelf. i' Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met i-egen en een matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind; morgen in de loop van de dag van het westen uit opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; tot matig afnemende westelijke wind; dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. 29 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 7.38, onder 23.31. 30 juni. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 8.58, onder 23.45. 1 juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 10.17, onder 23.56. Eerste kwartier: 3 juli te 13.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 juni 30 juni 1 juli 5.33 v.m. 6.08 v.m. 6.47 v.m. 17.44 n.m. 18.20 n.m. 18.56 n.m. BROUWERSHAVEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1