Peur Gijs de I rREEKNIEUWS in dit gebied gaan de spaarbanken samenwerken: om u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat LIK DOOR HET WERELD et zekere voor het VENSTER onzekere in Frankrijk Reiziger van toen beschreef opening tramlijn Br'haven-Burgh •RIKZEESUHE NIEUWSBODE Donderdag 27 juni 1968 Nr. 20017 Advertentie Je glarieuze overwinning van de xllisten in de Franse verkiezingen at al vast. De tweede ronde van zondag kan alleen nog maar wat ails leveren over de grootte van f zege. De gaullisten plus de met It. verbondenen kunnen in ieder 'al in de nieuwe assemblee reke- i op de absolute meerderheid die i vorig jaar net ontging. K'en procent of zeven stemmen er, die zich in zetelwinst nog ster- zal laten gelden, is zonder meer i succes. Waartoe en dat is mis tten het merkwaardige - onge- fjfeld zeer velen moeten hebben Igedragen die in de mei en juni- los tot het miljoenenkorps der kers behoorden. Ongetwijfeld heeft tot het gaul- Itscbe succes bijgedragen dat min meer gechanteerd werd met het le gevaar: een soort keus tussen orde van de Gaulle en een volks- nt-bewind van links met natuur- c de communisten als feitelijke »rsersê Een argument dat vooral het platteland is ingeslagenwaar n oudsher de angst voor links het otste is. [ïkerztfde n de steden hebben zowel de munisten als de linkse federatie Ml t ter and het er veel beter af- racht ,soms zelfs met enige voor gang, maar op het totaalbeeld g dat geen naam hebben. (Een mmenwinst als bijvoorbeeld de .P.-achtige P.S.U. boekte, zegt al r weinig: deze groepering heeft een op veel meer plaatsen kan- ÏRIKZEE Voor het examen personeels- f, slaagde on2e stadgenoot de r M L. Legemaate. Hij werd op- eid door de Leidsche Onderwijs- tellingen. UINISSE Aan de universiteit te Utrecht agde voor het kandidaatsexamen derlands, mej. L. van Duin alhier. reformeerde kerk ij de in de Gereformeerde Kerk ouden verkiezingen voor ambts- gers werden gekozen: als ouder- didaten opgesteld dan vorig jaar en er was dus meer gelegenheid P.S.U. te stemmen). Vermoedelijk hebben de Fransen de toestand vrij nuchter bekeken. Hun stakingen en de andere acties hadden tot doel duidelijk te maken dat er veel moest veranderen. Wel nu, die boodschap is doorgedrongen tot de regering en de president. Voor een deel is die al begonnen met de uitvoering van een aantal verbete ringen. De ltfn Dat zal de voornaamste reden zijn geweest om toch maar voor de gaul listische regeringspartijen te stem men: tenslotte kan men Pompidou en zijn ministers toch niet ontzeggen dat ze kans zien een regeringsbeleid uit te voeren. Aanmerkingen waren hoogstens te maken op de lijn die was uitge stippeldDaarentegen heeft de op positie tegen de regering in de tijden van chaos en daarna geen kans ge zien om enigermate tot eenheid te komen of zelfs maar met een vaag plan hoe zij de zaken zouden aan pakken. Vooral dat feit verleende steun aan de gaullistische angstmakerij: het ging niet zozeer om een links gevaar, dan wel om het gevaar dat een coalitie aan de macht zou ko men die helemaal niet wist wat ze precies wou. Als men dan al voor de keus staat - zo moeten de mon- sieurs en madames Dupont gedacht hebben - dan maar het liefst iets dat althans enige zekerheid biedt. ling (vacature J. A. van 't Leven) de heer L. bij de Vaate, als diaken (va- kature J. M. de Waal) de heer L. van der Spek te Bruinisse. SOEST. Een inwoner van Soest heeft een 24-jarige plaatsgenoot be wusteloos geslagen, omdat deze wei gerde een rekening te betalen. UTRECHT. Voor hulp in Grieken land heeft het Gereformeerde We- relddiakonaat f 80.000 uitgetrokken. Het gaat om de financiering van het werk van de noodlijdende evan gelische kerk van Griekenland en de bouw van verpleegruimten voor bejaarde Armeense vluchtelingen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Westerhaar-Vriezen- venstwijk: C. L. van der Broeck, Zwammerdam; te Stadskanaal: M. G. Baldee, v.h. zend.pred. te Kupang, Timor (Ind.), woonachtig te Oegst- geest. Ger. Kerken Beroepen te Delft: J. J. La miners, Stadskanaal. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 28 JUNI. NED. I. Voor de tweede keer deze week „Sportpanorama"met van avond reportages van de internatio nale roeiwedstrijden op de Bosbaan in Amsterdam. Na het journaal een documentaire van Johan van Min nen onder de titel „Militairen in de mijn". Die mijn is de staatsmijn Hendrik in Brunssum, waar het hoofdkwartier van de NATO voor Europa is gevestigd. Ook in de zo mermaanden ontvangt Willem Duys voor de vuist weg zijn gasten. Hij doet dat deze keer in Volendam. De avond wordt besloten met een afle vering van „The Saint". Simon Tem plar zit een valsemuntersbende ach terna en belandt in een Parijse nachtclub, waar hij zich wonderwel op z'n gemak voelt. NED. II. De NTS verzorgt weer het vrijdagse voorprogramma met het weekjournaal voor slechthoren den en de wekelijkse rubriek met tips voor de vrije tijd „Open oog". De NCRV gaat na het nieuws verder met de serie „World Première", met speciaal voor de televisie vervaar digde speelfilms. Vanavand „Wings of Fire'' of „Vleugels van vuur". In de film wordt veel aan vliegen ge daan adembenemende beelden krijgen de kijkers zelfs te zien. De kerkelijke uitzending, die hierna volgt, handelt over de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken. VRIJDAG 28 JUNI. NED. I: 18.50 Barend18.56 Ster; 19.00 Nieuws19.03 Ster; 19.06 Sport panorama; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Militairen in de mijn; 20.55 Voor de vuist weg; 22.00 De Saint (kleur); 22.50 Jour naal. NED. II: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Weekjournaal: 19.25 Open oog (kleur); 20.00 Jour naal: 20.16 Ster; 20.20 Première; 21.50 Alle dingen nieuw; 22.15 Journaal. Dit biedt de RADIO VRIJDAG 28 JUNI. HILV. I: 5.45 en 6.40 Uitgebreid weerbericht; 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Met frisse moed; 7.54 Deze dag; 7.59 Nieuws; 8.10 Radiojournaal; 8.20 Met frisse moed; 8.50 Morgenwijding; 9.00 Uit Russische opera's; 10.00 Kleutertje luister; 10.10 Arbeidsvitaminen; 11.55 Beursplein 5; 12.00 Blik op de wereld; 12.26 Land- en tuinbouw- mededelingen12.29 Landbouwvoor lichting; 12.39 Raymond Lefèvre, or kest; 12.49 Recht en slecht; 12.59 Nieuws; 13.11 Dingen van de dag; 13.20 Guameri-kwartet (S); 14.00 Wikken en wegen; 14.10 Non-stop dincing (S); 15.30 Komt er nooit een einde aan de records15.00 Digno Garcia y sus Carios (S); 15.20 Draai en 15.30 Let the peoples sing; 16.00 Nieuws; 16.02 Thuis; 16.45 Na middagconcert S17.40 Informatie; 17.55 Mededelingen; 17.59 Nieuws; 18.16 Berichten; 18.20 GPV; 18.30 Hee; 19.00 Jazz-rondo; 19.20 Upp sala; 19.30 Nieuws; 19.35 Criterium; 20.00 Hedendaagse muziek; 20.45 Uiteindelijk; 21.00 NBC-orkest; 22.30 Nieuws; 22.40 Mededelingen; 22.45 Dingen van de dag; 22.55 Prettig weekend; 23.55 Nieuws. HILVII: 6.40 Uitgebreid weerbe richt; 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende woord; 7.15 Badinerie; 8.30 Nieuws; 8.32 Toeringclub; S.45 Moeders toil is wet; 9.40 Schoolradio; 10.00 Auba de (S); 11.00 Nieuws; 11.02 Zonne bloem; 11.55 Mededelingen; 12.00 Van twaalf tot twee; 14.05 School radio; 14.30 Mtisiësta (S); 15.00 Mo ments classiques (S); 15.30 De my the; 16.00 Nieuws; 16.02 Aktua; 16.07 Muzikaliteiten; 16.30 Boem; 17.20 Sportkompas; 17.50 Aktua; 18.00 Piet van Egmond, orgel; 18.29 Nieuws; 18.46 Hier en nu; 19.00 Ronde van Frankrijk; 19.10 Wereldpanorama; 19.20 Zo maar zomers; 20.50 Masa- ryk; 22.00 Tour de jazz; 22.30 Nieuws 22.40 Chanzonnestralen; 23.00 Tros- radio-rodeo23.45 Aktua; 23.55 Nieuws, HILV. III: 9.00 Nieuws; 9.02 Klink -klaar; 10.59 Nieuws; 11.03 Micro notities; 11.59 Nieuws; 12.03 Agent 000; 12.59 Nieuws; 13.03 Hans Kem- na; 13.30 Help; 13.59 Nieuws; 14.03 Aktua; 14.12 Iene-miene; 14.59 Nieuws; 15.03 Muziekkantjes; 15.59 Nieuws; 16.03 Operettevaria; 17.00 Nieuws; 17.02 Radiojournaal; 17.05 Tussen 10+ en 2018.00 Tijdsein en sluiting. ROTTERDAM. Verolme Verenig de Scheepswerven N.V. zal in op dracht van het Belgische oliecon cern Petrofina een mammoettanker van 225.000 tori d.w. bouwen. Terug naar 1915 (Slot). Op de akkers waren de boeren druk aan het ploegen en één mo ment frappeerde ons als van bij zonder plastisch rijken pracht: een stevigen kerel, die met zijn paarden de ploeg door den donkeren akker dreef en achter hem joeg een schaar van wel honderd driftige kleine grij ze meeuwen aan, die in de voren de wormen wegpikten, onbevreesd; voor den zwaren man tot bij zijn klom pen fel in de ploeggaten vretend. En daaroverheen sloeg een woeste ha gelstorm een grauw nevelgordijn De zamdstreak is uit bij Brijdorpe dat hier Briepe heet, daar begint de klei. De heer Knottenbelt die het Zeeuwsche en Brabantsche uit zijn jeugd kent wees ons een kleiweg van enkel diepe vette gaten, door de akkers heen kronkelend; zoo waren fde wegen vroeger overal! De wa gens zakten er tot de assen in en Feuilleton door J. G. J. Bax Bij haar verschijning buiten op het erf sprong de hond vrolijk te gen haar op. „Kalm, Bello, ja, je bent braaf; een brave hond, hoor, hiier dan, even stoeien", een spelle tje ,dat zich elke morgen herhaalde. „Nee, nu is het uit, het vrouwtje heeft geen tijd meer". Zij richtte zich op en zoog de fris se morgenlucht in. „Hè, lekker weer, Bello". De hond die zijn naam weer hoorde noemen, wilde opnieuw beginnen. Ze weerde hem echter af en wipte met een „Braaf buiten blijven" naar binnen. „Ziezo, moeder, heerlijk weertje". „Ja, net als gister, moet je thee?" „Ja, graag. Vader de plas al op?" „Al vroeg, ja, vijf uur. Heeft Wil lem je niet wakker gemaakt?" „Nee, ik heb hem niet gehoord, pat is dan maar een kort nachtje voor vader geweest. Was hij laat thuis?" „Ja, het was haast twaalf uur, 'heb je helemaal niets gehoord?" Hierbij keek ze haar dochter gespannen aan. Deze at rustig verder. „Nee, ik heb zeker nog al vast geslapen. Was hij weer „Ja, dat hoef je niet te vragen, zoals gewoonlijk dinsdags". Hier stokte het gesprek, totdat Marietje opstond, op de klok keek en zei: „Het is nog vroeg, dan kan ik nog mooi mijn fiets even schoon maken". „Nee, Marietje, blijf nog even zit ten, ik had je nog wat te vragen". „Wat is er dan, moeder, moet ik een boodschap voor je doen of moet ik wat meebrengen?" Daar zij op deze vraag niet direct antwoord kreeg, keek zij haar moe der verwonderd aan, die besluiteloos in haar stoel zat en tenslotte zei: „Nee, dat niet, het gaat over je zelf". SPORT VOETBAL K.N.V.B. Nederlaagtoernooi „Duiveland" De plaatselijke voetbalvereniging „Duiveland", een onderdeel van de gelijknamige sportvereniging, houdt ook dit jaar, evenals andere jaren, een nederlaagtournooi, waaraan vier voetbalelftallen deelnemen. Ze zullen plaats vinden vanaf zaterdag 13 juli e.k. tm. zaterdag 10 augus tus. Het elftal, dat de beste resulta ten weet te behalen, krijgt ter be- :ng een vaantje en alle spelers \n de deelnemende elftallen ont vangen een persoonlijk aandenken aan deze wedstrijden. Het eerst aan bod komt op zaterdag 13 juli: ME- VO I uit Zierik7ee, gevolgd door de derde klasser „Zierikzee" op 27 juli. Op 3 augustus wordt de derde match gespeeld tegen Kats I en op 10 au gustus sluit Nieuwland I de rij. Alle genoemde wedstrijden vinden plaats op het sportterrein „De Saèle", in gang op de Sint Joostdijk. De wed strijden vangen aan om kwart voor zeven. Wanneer de weersgesteldheid wat gunstig mag zijn zal de publie ke belangstelling, evenals vorige ja ren, weer goed zijn voor deze ne- derlaagtournooiwedstrij den SCHAKEN Maandag jl. speelde een 12-tal schakers van de vereniging T.O.G. uit Bruinisse tegen een combinatie van de schaakvereniging „Zierik zee" en enkele leden van de schaak vereniging van het plaatselijk lyce um. Deze vijf jongelui deden het uitstekend, daar zij evenzoveel pun ten behaalden als de 7 schakers van Zierikzee, nl. 2Vz. De totaal uitslag was derhalve 7-5 in het voordeel van „Zierikzee". De gedetailleerde uitslagen luiden: M. J. EnzMn-M. Houkamp Vz-Vz\ A. J. Scheele-B. de Ruiter 0-1; P. C. Tak-P. v. d. Velde Vz-Vz\ R. P. Ho- geheijde-A. de Ruiter Vz-Vz\ A. de Spirt-A. v. d. Berge 1-0; W. C. Broer zogen er ellendig vast. Voetgangers ploeterden met hooge laarzen voor zichtig langs de kanten, maar het verkeer bleef bezwaarlijk en men kwam dus liever niet van huis. De winter, die gladde ijswegen bracht, was een tijd van verkeer; dan kon men zich op de schaatsen snel en gemakkelijk verplaatsen wat men dan ook enthousiast deed. Van den tijd der kleiwegen zijn de Friezen zulke puike schaatsenrijders. Maar er liggen hier nu overal wat onder houden grintwegen voor fietsers in het Schouwse land een dorado even zeer als voor gewone reizigers die er nu hun tram vinden en er dus gemakkelijk heen gedragen worden. Waarom zouden de zomerplannen van onze landgenooten die zich ge meenlijk naar oorden van dagenlang spoi'en richten, voor den a.s. zomer zich niet eens naar dit nieuw oud- Hollandsche land wenden? De vaartocht van Numansdorp Marietje, nu opmerkzaam gewor den, nam opnieuw aan de tafel plaats en vroeg op aanmoedigende toon: „Is er wat bijzonders, moe- dei-?" „Ja, kind, zie je, ik kan altijd zo moeilijk met jou over die dingen praten. Ik had zo graag geweten, hoe het nu eigenlijk met Riinais staat". Marietjes gelaat betrok en zij ant woordde: „Maar moeder, moet je daar nu op de vroege ochtend over beginnen, hoe zou het staan, net als altijd, hoor". „Nee, je weet wel wat ik bedoel. Ik zie hem zo weinig meer hier, hebben jullie wat gehad?" „Gdhad, nee, wat zouden we ge had hebben. Dat hij niet meer komt moet hij zelf weten, hij hoeft voor mij niet weg te blijven". „Maar, Marietje, je weet toch, dat hij alleen voor jou hier komt en dat hij...." „Ja, dat weet ik nu zo langzamer hand wel, moeder", viel Marietje haar ongeduldig dn de rede. „Spreek je hem dan helemaal niet meer?" ondervroeg moeder verder. „Zeker, waarom niet?" „O, dus jullie hebben geen ruzie gehad?" „Ruzie, waarover zouden wij ruzie hebben? Altijd dat gezeur over Ri- nus a,ls u anders niet heeft, dan smeer ik hem, hoor". „Maar, Marietje, maak je toch niet altijd zo gauw kwaad, ik meen het toch goed met je. Je hebt toch zelf wel gemerkt, dat Rinus van je houdt? Ik daeht, dat jij ook wel om hem gaf. Het is een aardige jongen. Of heb ik me zo in hem vergist?" „Och, moeder, aardig, ja hij is wel aardig, maar daarom hoef ik toch niet van hem te houden?" „Heeft hij j dan nooit wat ge -T. Muller 0-1; P. C. Trompert-L. Houkamp 1-0; J. de Boer-M. v. d. Berge Vz-Vz\ B. Wiebols-M. Haeck 0-1; K. Steketee-P. Dolk 1-0; M. Krijger-W. Kootstra 1-0; W. Vis- A. Deurloo 1-0. (7-5). Voor 25 jaar.... (oorlogsjaar 1943) ZIERIKZEE De met „12 verlich ting" en „31 verlichting" gemerkte bonnen der petroleumkaarten geven recht op het kopen van één rant soen kaarsen (300 gram). ZIERIKZEE. In de vergadering van het Waterschap Schouwen werd er op aangedrongen maatregelen te treffen de palingstand hier weer op peil te brengen. ZIERIKZEE. Enkele vooraan staande figuren uit de sportwereld zijn gekomen tot de oprichting van een bureau voor med. sportkeuring voor Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. De korfbalvereniging „Vitesse" organiseerde op sportpark „Bannink'' een korfbaltournooi waaraan door 17 twaalftallen van Schouw en-Duiveland en vier uit N.- Beveland werd deelgenomen. RENESSE. Na 2 jaar afgesloten te zijn geweest is een gedeelte strand vrijgegeven. Men dient zich wel te houden aan de voorschriften op de borden en lopen in de duinen is streng verboden. ZIERIKZEE (adv.). Kruidkoeken 3 stuks - 1 rantsoen; voor uw jam bon: potjes en bekers jam; bekers stroop; kunsthoning, NOORDGOUWE. Voor de jonge lingsvereniging „Obadja" werd een rede gehouden, getiteld: „Is het ge loof niet een goedkope oplossing?" ZIERIKZEE. Een directeur en een beurtschipper werden bekeurd om dat zij personen beneden de 40 jaar te werk hadden gesteld zonder ver gunning van het Arbeidsbureau. naar Zijpe over het wijdsche Zeeuw sche water is voor wie met belang stelling en fantasie reist, wel even rijk als een tocht door een Noorsch merenrijk. Zieriksee is één der zui verst bewaarde middeneeuwsahe steden van het heele land: de duin streek is vol goede romantiek en heeft niet het beklouteren der hoo ge zandbergen een stout Alpenklim mer als onze oude gastheer is bij zonder bekoord en aan Zwitsersche dagen van voorheen doet denken? Voor genoegen en vacantiegasten heeft de R.T.M. een nieuw oord be reikbaar gemaakt doch vooral heeft zij de Westschouwenaars nu voor goed nader tot de overige mennsch- heid gebracht. Die zien dan op den lsten april 1915 een alouden wensch eindelijk bevredigd. Het is een ge lukkige dag voor hen allen om in den stiü der Schouwensche roman tiek te blijven: de 'dageraad van een nieuw leven! 12 vraagd of gezegd? Ik ben toch niet blind en ik zie toch wel, dat hij al leen maar oog voor jou heeft?" „Ach, ja, moeder, hij heeft wel eens op iets gezinspeeld en hij heeft mij wel eensnu ja, wat doet het er toe, dat waren maar grapjes. Ik hoop niet dat hij het ernstig opge nomen heeft". „Ik ben anders bang van wel, Marietje". „Dan is het zijn eigen schuld, moeder. Nee, van hem houden, ten minste echt van hem houden Zij zweeg, wendde het gezicht van haar moeder af en keek dromerig naar buiten. Deze had de vreemde glans in haar ogen gezien en was geschrok ken van het mateloze verlangen en de hunkering, die uit de blik spra ken. Of was het misschien herinne ring? „Is er een ander?" vroeg zij zacht. Marietje, door deze vraag weer tot de werkelijkheid terug gebracht, stond op en antwoordde luchtig: „Dat zal wel, moeder, ik weet alleen nog niet wie". „Werkelijk niet? Marietje, je kunt het mij toch wel zeggen?" „Nee, heus niet, als het zover is, dan zal ik het wel vertellen". „Goed dan, kind, ik hoop alleen niet, dat het dan Jacob zal zijn". Marietje had zich bij het laatste gezegde van haar moeder juist om gekeerd en schrok bij het horen van die naam. Was het slechts toeval of zou moeder iets weten? vloog het- door haar gedachten, zou zij iets ge hoord hebben? Bliksemsnel over legde zij, of zij zou toegeven, tegen spreken of net doen of zij niets ge hoord had. Misschien was het wel het beste te doen of zij erg verwon derd was. (Wordt vervolgd1) Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Dellt Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9