BRuinisse STREEKNIEUWS DANSEN Waterleidingfusie betekent lager tarief voor Sch.-Diiiveland Kinderoptocht Bij de kinderoptocht gaat de jeugd even laten zien hoe intens de Bruë- naars zich historisch hebben ver kleed. allemaal onder leiding van de directrice van de huishoudschool mej. Quant, die de moegeknipte en -geprikte vingeren dan even zal kunnen laten rusten. Een tamboer- en pijperkorps gooit er nog een zakvol noten tegen aan en dan fluks naar het voetbal veld. om het eerste elftal van Spar ta (geen verminkt elftal, maar hele maal het eerste, inclusief het „nieu we materiaal") te zien spelen tegen het Zeeuwse elftal. Na een taptoe een bal-ehampêtre, afgewisseld met volksdans en een gecostumeerde stoelendans. Dan is het morgen geweest en avond geweest en telt Bruinisse de tweede feestdag af. De vrijdag en de zaterdag volgen dan nog. Zo'n feest toch te Bruinissehet gaat wel een „paar" duizend guldens kosten, maar misschien lopen we er zelf wat „verweerd en verwilderd" bij, want zo'n stroom van lichtvoetige aktivi- teiten eist enig aanpassingsvermo gen. Als de mosselen hebben ge smaakt evenwel, zullen onze „zor gen" minder worden! GOES Op de Z.L.M. tentoonstelling te Goes behaalde de heer L. Bos te Brouwershaven met zijn twee één jarige geiten een tweede prijs. ZIERIKZEE Voor het te Amsterdam gehou den examen ter verkrijging van het diploma Heilgymnastiek en Massage, slaagde onze stadgenote mej. A. Hee- ring. Entgemeenschap Zierikzee Gedurende de maand juli zullen in bet wijkgebouw geen inentingen worden verricht vanwege de va kantie. Voor het kandidaatsexamen Rechten slaagde aan de Hogeschool te Rotterdam, onze stadgenoot de heer W. A. D. Keuning. Opening speelweide Vrijdag 28 juni (half 4) wordt de van gemeentewege ingerichte speel weide voor de jeugd aan de Van Veenlaan, in gebruik genomen met een voetbalwedstrijd tussen elftal- len, samengesteld uit spelers van de openbare en de 'bijzondere scholen. Fl.ï.FMFFT Voor het diploma u.l.o. A (met wiskunde en middenstand) slaagde te Bergen op Zoom, onze plaatsge noot de heer Joh. v. d. Slikke. HAAMSTEDE Oeen grafschennis Toen dinsdag in de loop van de dag een der gemeentewerklieden een vernielde grafsteen ontdekte, meende men met een daad van graf schennis te maken te hebben. De rijkspolitie die terstond werd ge waarschuwd stelde een onderzoek in met medewerking van de officier van justitie uit Middelburg. Geble ken is dat hier van opzettelijke ver nieling geen sprake is en de vernie ling moet worden toegeschreven aan de krachtige wind van 25 juni. RENESSE Bossen slot „Moermond" open Door de directeur van de Outward Bound School, de heer J. H. Ranft, is in samenwerking met de plaat selijke V.V.V. de mogelijkheid open gesteld gedurende de weekeinden dat de school niet draait onder ge leide van natuurgidsen zich in en om de bossen van Slot Moermond te begeven. Morgen (vrijdag) en za terdag zal de gelegenheid hiervoor worden opengesteld. De kaarten hiervoor zijn te verkrijgen bij de plaatselijke V.V.V. De mogelijkheid hiertoe zal verder worden openge steld eind juli en eind augustus. Concert „Luctor et Emergo" Zaterdag 29 juni geeft het fanfa rekorps „Ductor et Emergo" een concert in de muziektent. BROUWERSHAVEN Collecte Ned. Rode Kruis De jaarlijkse collecte van het Ne derlandse Rede Kruis afd. Brou wershaven geeft het volgende resul taat te zien: Noordgouwe f 343,25, Zonnemaire f 389,25, Dreischor f 539,12 en Brouwershaven f 657,51. Totaal f 1928,93. Hiervoor geldt ze ker een woord van dank aan> de milde gevers en de collectanten voor hun werk. Auto's botsten Dinsdagavond had op de hoek Noorddijkstraat-Nieuwstad een aan rijding plaats tussen een Opel, be stuurd door de heer J. v. 't H. en een Volkswagen bestuurd door de AGENDA Donderdag 27 Juni Zierikzee Zwembad De Val, school-zwemwed strijden om de wisselbeker. Muziektent Havenpark, 19.30-21.00 uur, concert „Kunst en Eer". Vrijdag 28 juni Zierikzee Ned. Hervormd verenigingsgebouw, 7.30 uur uitvoering Zeeuwse Muziek school, afdeling Zierikzee. Concertzaal, 8 uur, zomeravondbal m.m.v. The Down Town Jazz Band. Burgh Pompstation, 19.00 uur, excursie naar de broedkolonies. Advertentie Zaterdag a.s. in „De Graanbeurs" te Zierikzee m.m.v. het orkest „THE CONNECTION" Aanvang 8.00 uur Entree 3, heer M. v. D. uit Duivendijke. Door dat! het bier een voorrangsverle- ningsfout betrof stelde de rijkspoli tie een onderzoek in. Beide wagens liepen flinke schade op. BRUINISSE Vrouwen niet in casino Hoewel normaal, dat bij een be zoek aan Spa ook het casino in die plaats wordt bezocht, (zonder dal men natuurlijk verplicht is aan de speeltafel plaats te nemen, maar louter als attractie om spelers en croupiers bezig te zien), moet wor den gemeld, dat de hervormde vrou wen/vereniging de speelzalen niet heeft bezocht. Het bericht, dat dit wel het geval is, is dus foutief. Hier voor onze excuses. BROUWERSHAVEN Causerie voor afdeling Plattelandsvrouwenbond De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afd. Brouwershaven besloot het vergaderseizoen met een lezing door de heer A. v. d. Hoorn, internist te Zierikzee met als onder werp „Waarheid of leugen aan het ziekbed". Dokter v. d. Hoorn stelde hierbij voorop dat er voor deze titel geen pasklaar antwoord 'klaar ligt. De pa tient ligt daar met zijn vraag; de dokter moet hier antwoord op geven. Het is vaak niet eenvoudig als de dokter die de zaken vakmatig beziet, iets uit moet leggen aan. een zieke in begrijpelijke taal. Een patiënt rea geert heel anders dan, een gezond 'mens, is vaak angstig en is daardoor vaak achterdochtig en moeilijk te overtuigen. Men moet ook nooit fluisteren aan een ziekbed met anderen, want altijd denkt de patiënt dat het over hem gaat. De „heilige" leugen bij een on geneeslijke patiënt is vaak het om zeilen van de moeilijkheden. Smoes jes vertellen is verwerpelijk en bij niets zeggen gaat het vertrouwen in de arts weg. Maar hoe dan? Bij een normale ziekte op eenvoudige wijze vertellen wat betrokkene mankeert en here men denkt de kwaal te ge nezen. Bij ernstige ziekte niet cru zeggen „Nu ga je dood", dit brengt reuze risico's met zich mee. Men moet zich altijd laten leiden door naastenliefdé. Dit houdt in. het recht te weten hoe de toestand is. In 't ongewisse laten is principieel te veroordelen. Maar viel moet iedere situatie apart be zien worden. Dit alles is uiterst moeilijk en grote voorzichtigheid is geboden. Dit waren enkele belangrijke pun ten uit de boeiende causerie. Na de pauze werden nog enkele vragen gesteld, die door dokter Van den Hoorn op kundige wijze beant woord werden. De presidente, mevr. Jansen-Kroon. dankte de spreker hartelijk voor zijn boeiend betoog en overhandigde hem hiervoor een boe kenbom Tot slot wenste zij allen een prettige vakantie toe. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 26-6. Wellicht in gegeven door het begeren zomerse vergaderingen niet lang te maken, heeft de gemeenteraad, onder voor zitterschap van burgemeester D. W. Kastelein zich woensdagavond in snel. tempo door de - overigens ook niet omvangrijke - agenda heengc- werkt. In verband met ziekte waren de heren De Moor en Doeleman niet aanwezig op deze vergadering, die voor het merendeel uit hamerstuk ken bestend. Inzake de bezoldiging van de wet houders deelde de heer De Boer mee dat de fraktievoorzitters over deze affaire 'een gesprek hebben gehad met G.S. Het gevoelen van de raad kent het bezwaar tegen het systeem van het vaststellen van de wethou derssalarissen. De heer De Boer deed b. en w. de suggestie contact op te nemen met de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, om te onderzoeken of de onderwerpèlijke zaken wellicht col lectief in behandeling kunnen wor den genomen. De voorzitter zegde dit toe. De heer Simmers informeerde naar de vrijkomende grond i.v.m. onbe- wconbaarverklaring van het pand Steiltjesstraat 16. Met name wilde hij weten of hier bejaardenwoningen kunnen worden gebouwd. De voor zitter deelde mede dat hiernaar een onderzoek is ingesteld, dat negatief is uitgevallen. Wellicht kunnen ter plaatse wel woningwetwoningen worden gebouwd. Bc waterleidingfusie De heer Van Weelden bracht de waterleidingfusie ter sprake en merkle op dat de Schouwen-Duive- landse inbreng f 640.000 bedraagt. Hij wilde weten of dit de hele om vang is of een gedeelte. De voorzit ter lichtte toe dat het hier het aan delenkapitaal betreft; het bedrijf wordt bij de fusie ingebracht. De heer Van Wedden informeerde of hel bedrag is afgestemd op de wer kelijke waarde, hetgeen de voorzit ter ontkende. Er zijn verschillende methodes bij de afschrijving ge bruikt en het uiteindelijk bedrag is vastgesteld in verhouding tot het aantal inwoners. Voor Schouwen-Duiveland blijkt dit evenwel niet schadelijk te zijn. daar de, tarieven elders hoger liggen dan hier. In Midden-Zeeland - aldus de voorzitter - liggen die tarieven belangrijk lager. Weliswaar zal in 1969 het verschil kleiner worden door een tariefsver hoging, maar dan nog gaat de fusie voor Schouwen-Duiveland toch nog een lagere tarifering inhouden. De heer De Boer was bang dat zulks slechts van korte duur zal zijn, gelet op de bouwplannen van Mid den-Zeeland. die enige miljoenen gaan kosten. Hij vond het maar vreemd dat een fusie altijd gevolgd moet worden door het bouwen van een pand. Vcor gehele provincie De voorzitter merkte op dat een waterleidingbedrijf voor de gehele provincie Zeeland in de maak is; an- deve aanvullende fusiebesprekingen zijn reeds gaande. De heer Simmers was bang dat het ginds ook de „Zie- rikzeese kant" opgaat, maar de voorzitter weerlegde dat te Zierik zee een nieuw kantoorgebouw zou zijn verrezen, als bij het plannen ma ken over een fusie iets bekend zou zijn geweest. Inzake de Alg. Politie verordening wil de CHU-fraktie - blijkens mededeling van de heer De Boer wachten met de instelling van een door b. en w. gesuggereerde commissie ad hoe. Verschillende zaken Aangekocht, werd het perceel 's Heer Arendstraat 7. De voorzitter deelde mede dat de ruïne is geruimd cn de grond opgeknapt, zodat gevaar vcor het verkeer is verdwenen. Aan de heer P. J. v. d. Velde wordt 4M» ha bouwland aan de Zandweg ver pacht, tegen een prijs van f 250 per jaar. Het pand Steiltjesstraat 16 werd onbewoonbaar verklaard. Ge zien de omstandigheden in het be wonende gezin, bepleitte de heer Simmers een zo lang mogelijke be woning door betrokkenen. De 2e wij ziging van de bezoldigingsregeling 1967 ging onder de hamer door, even als het voorstel tot het nemen van salarismaatregelen per 1 januari 1968. Aan de onderwijzer van de o.l.- school de heer O. Huitema werd per 1 augustus eervol ontslag verleend. De 20ste begrotingswijziging, nood zakelijk als gevolg van de Wet Bij zondere Ziektekosten ging onder de hamer door. Voor de inrichting van het tweede lokaal van de openbare kleuterschool „De Woelwaters" stel de de raad een krediet beschikbaar van f 5.888,50. Voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen voor de R. K. lagere school een krediet van f 1367,16. Idem voor de chr. school voor ulo een krediet van f 5673,38. De hierop betrekking hebbende be grotingswijzigingen werden goedge keurd. 'De raad besloot een subsidie toe te kennen van 10 pet. der subsidi abele restauratiekosten van het pand Nieuwe Boogerdstraat 33, eigenaar de heer C. J. Korsten. De rondvraag Bij de rondvraag pleitte de heer Simmers voor het opknappen van de 'historische gevels tegenover het stadhuis. Er moet hier en daar nog al iets aan gebeuren. Hij wilde een onderzoek van b. en w. bij Monu mentenzorg of deze gevels kunnen worden opgeknapt. De voorzitter zei dat uiteraard medewerking nodig is van de eigenaars. De heer Leydek- ker pleitte voor verharding van de weg naar het kampeerterrein. Wet houder 'Bij de Vaate deelde mede dat wegverharding reeds is aangevraagd maar de zaak is nog niet rond. Pro visorisch herstel van de weg zou te overwegen zijn. De heer Den Boer bracht verslag uit over een door 'hem bezochte Ze- gam-vergadering. De Gasunie brengt een bui zen t racé in het Deltagebied voor aardgas. Deze leiding zou door getrokken wordën naar Schouwen- Duiveland. De besprekingen zullen binnenkort beginnen. Overwogen wordt uitbreiding van het kampeerterrein, dat thans met 75 staanplaatsen vol is. (Van onze redakteur) BRUINISSE, 25-6. Vroeger - toen alles nog anders was - trokken, zo willen de locaal-liistorici liet, „die van Bru" een streep op de grens tussen hun dorps- domein en Oosterland. Die streep was een demar catielijn; daar mochten de „andere Duivelanders" niet overheen, want van mosselen eten en hier drin ken kwam misschien vrijerij en de Bruse „boys" wil den hun dorpsschollen voor zichzelf honden. Straks, als het feest ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van dit merkwaardig dorp „losbrandt", zal er geen demarcatielün zijn. Integen deel; iedereen is dan hartelijk welkom en met drommen gaat het dinsdag 16 juli op Bruinisse aan. Men blijft er of men keert weer de volgende da gen, tot en met de zaterdag als alle feestelijkheid in „waaiers van vuur en gloed" zijn kleurrijke en knallende apotheose vindt. voor vijf honderd jaar bestaan op deze vreugdevolle en smartenrijke aardkloot, 's Avonds is de hal van de Chr. Nijverheidsschool „salie de re ception" waar handjes worden ge drukt. Heden, verleden en toekomst van Bru zullen er - gestold in letters - tussen de glasheffende aanwezigen vallen in de vorm van het boekje „Met vlag en wimpel", dat de ge schiedenis vermeldt van de eerste bewoners van het schor „Brunis" tot deze generatie, die jongleert met het woord recreatie, er van uitgaande dat deze futuristische toverbal alleen maar wisselende en fascinerende kleuren gaat vertonen, naarmate de jaren verstrijken. Met „Vlag en wimpel" wil - behal ve historisch boekwerkje van waar de - visitekaartje zijn van hetgeen Bru kan en vermag. Woensdag beieren de klokken, ten teken dat het feest echt helemaal gaat beginnen. In de stijl der histo rie zullen herauten te paard de bur gerij oproepen het feest op onge dwongen wijze mee te vieren. Dan vloeit over het 5 eeuwen oude dorp een vertedering van louter vreed- zaamheid; kinderen brengen een au bade en duiven worden opgelaten. Rcos Maar kijkde Bruse midden stand heeft in de feestschijf een roos van zakelijkheid ontdekt. Op het Ha venplateau komt een soort koop- beurs (niet te verwarren met het ge ijkte pi-aat„beusje"), een hal waarin de plaatselijke zakenlieden een keur uit hun sortimenten gaan expose ren. Schout, schepenen en genodigden gaan dan feestelijk Bru (geen straat blijft onversierd) openen en even Ia- ter is aller aandacht gericht op het pand Oudestraat 27, waarin een oud heidkamer is ingericht. Weliswaar hebben oorlog en ramp ook Bruinisse en omgeving beroofd van veel interessante stukken uit het verleden, maar wat de oudheidkamer gaat vullen, zal nog velen versteld deen staan. Fossielen Men aardt te Bruinisse en smelt samen of men voelt zich vervreemd en eenzaam in dit dorp van de oost kant. Een snufje van die of-of-sfeer is er zelfs bij een feest, maar het be tekent niets in die week van de 16e juli en men mag de opmerking wel vergeten. En wat al niet zal er te herdenking zijn; de „ups" en „downs" van Bru, de strijd om het brood, het gevecht tegen de elementen, die de diamant van het volkskarakter verruwde, maar in zijn essentie behoedde. Een „Alleluja" dan van de plaat selijke zangverenigingen en leerlin gen van de Zeeuwse Muziekschool De Oudestraat omstreeks 191S. Hel huis van burgemeester Hage is nog niet verbouwd. Rechts op de foto het huis „De Hemel", waar Karei V eens logeerde. Verder op deze plaat: het oude gemeentehuis en de kerk De jeugd geeft het goede voorbeeld van de costumering. De ouderen (wor den het er wei 700?) zullen volgen. Kleurig wordt het feest te Bruinisse zeker. Bruinisse gaat feest vieren. Het is niet de eerste keer in 500 jaar, maar „men pakt nu wel groots uit", want - ondanks de zoete bedreigingen - maar uiteraard smaken ze voor Bru bitter - van de grendel op de Gre- velingen - wil in gindse (na 1953 aan samensmelting ontkomen) gemeente, een feest wel goed vallen, al zal al het rumoer - de „brouhaha" van dit pretje dezer eeuw - zich wel bewe gen lussen de genoeglijke glimlach' van velen, die weten en begrijpen en de toch wat lawaaierige lol, voort vloeiend uit de speciale mentaliteit van de bevolking; „nimmer gebukt voor de wil van de boer en altijd baas op eigen schip". Een soort bon vivanterige en car navaleske leut, die een toeschouwer „liggen moet". Eerst naar de kerk En dinsdagmorgen de 16e eerst naar de kerk. Niet meer de intieme gotische oude kerk, die eeuwenlang het dorpscentrum domineerde, maar werd versplinterd in oorlogstijd, maar de nieuwe Ned. Hervormde kerk, waar burgemeester C. H. v. d. Linde (maandenlang is hij al in de ban van „het feest") zijn welkom zal uitspreken. Bij het bestijgen van de preekstoel zal hij denken: „het feest begint, maar het voorbereidend zwoegen is goddank voorbij". Die dankbaarheid past in de „stiel" van dit moment. Een vriendelijk knikje graag in de richting van de magi stratuur, want even later komt oud burgemeester W. van den Berg (Bru laat zijn. oude raspaarden opdraven) aan het woord voor het uitspreken van de herdenkingsrede. „Wat de Delta heeft genomen zou motto kunnen zijn van een fos sielententoonstelling, die wordt ge houden in de Chr. Nijverheidsschool!. Botjes, beenderen, kiezen van masto donten, kaakfragmenten van pre-his- torische dieren zijn de attributen op deze expositie, in een sfeer waar anders heel eigentijdse meisjes ple gen rond te huppelen. Vele uitgenodigde „cud-Brucnaars" intussen zullen meer belangstelling aan de dag leggen vcor elkaar. Zij schikken zich aan een mosselmaal tijd en dit wordt voor „Bru onder ons" het goede uur, want er leven veel herinneringen in die bejaarden breinen; herinneringen aan een „toen" dat steeds verder wegwijkt, maar waarin als krenten in de rijst de „sterke verhalen" beklijven, die rond de schalen dampende mossels zullen worden opgehaald. De sfeer is dan a'l smeuig genoeg voor muziek en dans op het haven plateau, nog doortrokken van de uit zee komende zilte wind. En dan gaan ze die „eigenste" dag te Bru ook nog 'n puzzelrit houden en hengelen. Er moeten schollen en taxi botten omhoog gehaald, ad majorem gloriam van het 500-jarige doi-p. i 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2