DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frans kabinet neemt belangrijke economische maatregeleu Amerika helpt Spaanse stadje Palomares De Franse verkiezingen De Britse spoorwegstaking De criminaliteit in West-Duitsland Nederland telt reeds 800 computers Scheuring in de Boerenpartij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 juni 1968 124ste jaargang Nr. 20017 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jónnewekken II, Zierikzee, postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. m dit nummer: „Bni" groeit naoar zijn 500-jarig feest Na de stakingscataatrophe PARIJS, 26-6. De Franse regering heeft woensdag besloten ernaar te streven prijsstijgingen in de hand te houden, de uitvoer te vergroten en al te grcte invoer tegen te gaan. In een bijeenkomst van het Fran se kabinet onder voorzitterschap van president do Gaulle werd besloten dat Frankrijk zijn verplichtingen tegenover de E.E.G. en de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (GATT) volledig zal nako men. zo staat in een na afloop van dc kabinetsvergadering gepubliceerd communiqué. Volgens het communiqué levert do Inwerkingtreding van de volle dige douane-unie in de gemeenschap op 1 juli echter speciale moeilijkhe den op. De Europese Commissie is op de hoogte gesteld van de maat regelen die de regering wil nemen om aan de situatie het hoofd te bie den. De invoer Wat de invoer betreft zullen vol gens de regering zo snel mogelijk maatregelen moeten worden geno men om abnormale toenemingen te voorkomen, zo staat verder in het communiqué. De invoer van auto's, elektrische huishoudelijke apparaten en van bepaalde textielprodukten zal gedurende enige maanden of tot Watersnood in Mexico MEXICO, '26-6. Als gevol gvan zware regenval gedurende een week staat het grootste deel van de noor delijke wijken van de stad Mexico blank. Er wonen twee miljoen men sen in de getroffen wijken. Van do den wordt geen melding gemaakt. Wel zijn verscheidene huizen inge stort. Veel woningen moesten wor den ontruimd. Regen schadelijk voor klein fruit DEN HAAG. 26-6. De oogst van aardbeien in de volle grond is op het ogenblik in volle gang en die van frambozen en rode bessen gaat weldra beginnen. De telers van deze produkten heb ben echter hun zorgen om het weer. Dat is namelijk de laatste dagen voor deze produkten bijzonder on gunstig geweest. Door het aanhou dende koude en natte weer rijpten de produkten erg langzaam en bo vendien stak het beruchte vrucht- rot meer en meer de kop op. In percelen waar niet of niet vol doende is gespoten tegen het vrucht- rot zijn thans zeer veel rotte aard beien en frambozen te vinden. De percelen die zijn gespoten vertonen een beter beeld, maar zijn toch ook niet vrij van rot. Koningin naar Limburg DEN HAAG, 26-6. Vandaag (don derdag) brengt koningin Juliana een bezoek aan Limburg, waarbij ener zijds het accent ligt op het sociale vlak, anderzijds in de economische sector. In de ochtenduren zal de ko ningin nl. een bezoek brengen aan Huize Maria Roepaan te Ottersum, de St. Augustinusstichting te Gennep en kort na het middaguur aan het Cultureel Centrum te Venray. Het bezoek van de vorstin culmi neert in de officiële opening van de DAF-fabriek in Born, die des mid dags door haar zal worden verricht. Fabrieksbrand in Blerick BLERICK, 26-6. In Blerick (gem. Venlo) heeft brand gewoed in een fabriek voor vulstoffen aan de Vol tastraat. De enorme rookontwikke ling bemoeilijkte de brandweer van Venlo het blussingswerk. Grote voorraden grondstoffen en gerede produkten gingen verloren of wer den ernstig aangetast. Het dak van de fabriek stortte in. ■De brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is. heeft voor enkele tienduizenden guldens schade aan gericht. het eind van 'het jaar aan contin genten moeten worden gebonden. Soortgelijke maatregelen worden overwogen ten behoeve van de ijzer en staalindustrie. De export De maatregelen die deFranse re gering volgens het communiqué ter bevordering van de export wil ne men zijn de volgende. In. de eerste plaats aanzienlijke vergemakkelij king van de voorwaarden van ex portkrediet voor de tijd tot l janu ari 1969. Soepele toepassing van het systeem van „garanties voor econo mische risico's", een door de Franse staat gefinancierde verzekering, die ten doel heeft exporteurs te be schermen tegen kostenstijgingen en andere economische tegenslagen. In de derde en laatste plaats verlening van tijdelijke hulp ten behoeve van de niet door genoemde verzekering gedekte uitvoer ter omvang van zes procent van de arbeidskosten, welk percentage in de periode van 1 no vember tot 1 januari 1969 de helft zal bedragen. Oostenrijkse boeren Stichting 1940-1945 tegen de regering WENEN. 26-6. Een 600-tal boe ren heeft woensdag voor het parle mentsgebouw in Wenen geprotes teerd tegen de landbouwpolitiek van de regering. Zij zijn ontevreden over de prijsverlagingen van melk en gra nen en over de nieuwe belasting van 10 pet. op wijn. De boeren bekogel den het gebouw met eieren. Hippies verstoren t.v.-uitzending NEW YORK, 26-6. Ongeveer 30 hippies zijn dinsdagavond in New York tijdens een uitzending een te levisiestudio binnengedrongen. De kijkers konden zien hoe de langha- rigen, onder het roepen van zeer gemeenzame uitdrukkingen, zich meester maakten van dp studio. De politie die hen tenslotte verdreef, nam zes mannen en een vrouw in hechtenis op beschuldiging van lo kaalvredebreuk en ordeverstoring. De muildieren en de armen WASHINGTON, 26-6. Een van de leiders van de campagne voor de armen in Washington heeft de auto riteiten er woensdag van beschul digd meer bezorgdheid te tonen over het welzijn van de bij de actie ge bruikte muildieren, dan over dat van dertig miljoen arme Amerika nen. Dominee Andrew Young, de ver vanger van Ralph Abernathy, die 20 dagen hechtenis uitzit, maakte deze opmerking kort nadat de muil dieren in opdracht van de fedrale regering in beslag waren genomen omdat er niet goed voor ze zou zijn gezorgd. Volgens Young zijn de die ven. echter in beslag genomen om dat ze „te goed de toestand van de armen symboliseerden". Het huwelijksrecht in de Sowjet-Unie MOSKOU, 27-6. De voorzitter van de juridische commissie heeft bij de Opperste Sowjet een voorstel inge diend tot wijziging van het huwe lijksrecht. Voorgesteld wordt onder meer dat echtelieden dezelfde rech ten hebben bij de keuze van beroep, woonplaats en de opleiding voor de kinderen. Echtscheiding met weder zijds goedvinden kan bij de burger lijke stand op eenvoudige wijze ge regeld worden .De man kan zonder haar toestemming niet scheiden van een vrouw die zwanger is of minder dan een jaar geleden een kind ter wereld heeft gebracht. Minimumloon en vakantietoeslag DEN HAAG, 26-6. Minister B. Roolvink van sociale zaken en volks gezondheid is voornemens bij de uit voering van de wet waarin het mi nimumloon en een minimumvakan- toeslag wordt geregeld het be drijfsleven op ruime schaal te be trekken. De bewindsman denkt daarbij in de eerste plaats aan de Stichting van de Arbeid. Uit danbaarheid MADRID, 26-6. De Amerikaanse regering heeft zich officieel verbon den, mee te helpen aan de bouw van een ontziltingsinstallatie en een va- kantie-cord in de omgeving van Pa lomares, de stad in het zuiden van Spanje waar in 1966 bij een vlieg tuigongeluk vier Amerikaanse wa terstofbommen waren neergekomen. De installatie zal per dhg minstens 310 kubieke meter drinkwater kun nen leveren in dit door droogte en armoede geteisterde gebied. De Ame rikaanse bijdrage is bedoeld als „blijk van waardering en bewonde ring vcor de medewerking en hulp die de inwoners van het gebied van Palomares" hebben geboden toen een Amerikaanse bommenwerper In de lucht op een straaltankvliegtuig vloog. De bommen die neerkwamen ontploften niet. maar uit voorzorg tegen mogelijke radio-activiteit moesten duizenden tonnen aarde worden verwijderd, waardoor veel van de oo&st werd vernield. DEN HAAG, 26-6. Het hoofdbe stuur van. de Stichting 1940-1945 heeft de heer J. Smallenbroek te Wassenaar benoemd tot erevoorzit ter van het hoofdbestuur van dc stichting in verband met diens grote verdiensten voor het stichtingswerk gedurende langdurig voorzitterschap PARIJS, 26-6. Door de onderhan delingen tussen de partijen voor de tweede ronde van de Franse alge mene verkiezingen, die komende zondag wordt gehouden, is het veld van kandidaten dinsdag in twee grote kampen uiteen gaan vallen, voor en tegen genraal de Gaulle. Beide kanten onderhandelen om hun kansen te verbeteren in de beslis sende verkiezingen voor de 319 on besliste zotels, tweederde van de nationale vergadering. De gaullisten, die zondag aanmerkelijk vooruit gingen door een stemmenwinst van zes procent, bleken dinsdag even bezorgd over de einduitslag als de communisten en de socialistische oppositie, die terrein verloren heb ben. PARIJS. 26-6. Bij de tweede ron de van de verkiezingen voor de Franse nationale vergadering zullen zondag 680 kandidaten in het strijd perk treden, onder \vie nog 316 par lementszetels moeten worden ver deeld. Dit staat vast nu in de afgelo pen nacht de termijn, waarbinnen kon worden beslist over het handha ven of terugtrekken van kandidaten is vevstreken. LONDEN. 26-6. Na drie uur on derhandelen tussen vakbondsleiders en spoorwegfunctionarissen is de kwestie van loonsverhoging voor de Britse spoorwegarbeiders geen stap nader tot een oplossing gekomen. De staatsspoorwtgen hebben mee gedeeld dat zondag het gehele trein verkeer stil komt te liggen. De 260 duizend spoorwegarbeiders willen op zondag geen overwerk verrich ten. Door hun stiptheidsactie moes ten woensdag opnieuw honderddui- zende forenzen in Londen in lange rijen wachten op de stations en bij de bushaltes. BONN, 26-6. De criminaliteit in west-Duitsland is de laatste jaren voortdurend toegenomen. In het afgelopen jaar werden op de 100.000 inwoners. 3465 misdrij ven en vergrijpen gepleegd, een stij ging van 7,8 procent vergeleken met 1966 er. van 18,9 pet. vergeleken met 1963. Dit blijkt uit een statistiek voor 1967. Verder werden in 1967 2.07 miljoen ernstige en minder ernstige inbreuken op het Duitse strafrecht gemaakt. De Westduitse politie bracht 1,08 miljoen van deze geval len (52,2 pet.) tot klaarheid. Rozeneiland RIMINI, 26-6. De „onafhan kelijkheid" van Rozeneiland, een kunstmatig eiland van 400 vi-. builen de Italiaanse territoriale wateren ter hoog te van Rimini, heeft niet lang geduurd. Italiaanse politie en douane hebben het eiland woensdag bezet, minder dan 24 uur nadat de 39-jarige Pie- tro Bernardini htt tot souve- reine staat had uitgeroepen. Een regeringvan acht man u>as al bezig geld en postze gels te drukken. De deskundigen zijn van mening dat van het totale aantal computers in ons land zeker 70 tot 80 procent niet het rendement geef dat men van de computer verwacht. Het betreft hier voornamelijk de bestuurlijke in formatieverwerking, overigens een algemeen verschijnsel in de wereld. „De praktijk blijft achter bij de tech nologie. Men zou misschien bij een stilstand van 25 jaar die achterstand kunnen overbruggen", aldus prof. dr. M. Euwe op een woensdag ter gele genheid van het jubileum in Am sterdam gehouden persconferentie. Men is ervan overtuigd, dat een intensief gemeenschappelijk gebruik in de toekomst de computer renda bel zal maken. Daarbij wordt door het studiecentrum voortdurend ge werkt in de richting van een „pro gramma bibliotheek", waarop ook internationaal een beroep gedaan moet kunnen worden AMSTERDAM, 26-6. Nederland telt op dit moment 800 computers te gen 12 in 1958, het jaar, waarin het Nederlands Studie Centrum voor Administratieve Automatisering en Bestuurlijke Informatieverwerking werd opgericht. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op 5 juli in het RAI- congres centrum in Amsterdam een bijzondere studiebijeenkomst worden gehouden met sprekers uit Neder land, Engeland en Frankrijk. Scholenhulp voor Kameroen DEN HAAG. 26-6. In Tilburg zal vrijdagochtend a.s. een overeen komst worden getekend, waarbij van Nederlandse zijde 466.000 gulden beschikbaar wordt gesteld voor uit breiding van een middelbare school in Kameroen. Van dit bedrag is ruim 300.000 gulden afkomstig uit over- heidsfondsen voor ontwikkelings hulp. De rest - 165.000 gulden - is te danken aan een bijdrage van de vereniging „Ons Middelbaar Onder wijs". Jongetje verongelukt ZUIDZA'NDE, 26-6. De zevenjari ge Luc de Doel-der uit Zuidzande (Z.V1.) is op de Oostburgseweg door een passerende personenauto aan gereden en kort daarna aan de op gelopen verwondingen overleden. De jongen kwam met zijn fietsje vanaf de ventweg de rijweg op om over te steken, teen de heer L. V. uit Oostburg met zijn auto passeerde. Ondanks krachtig remmen werd de jongen geschept en een eind meege sleurd. DEN IIAAG, 26-6. Mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, is door de heer H. Koekoek, voorzitter van de Boerenpartijfractie in de Tweede Kamer, schriftelijk op de hoogte gebracht van de scheuring binnen de party en binnen de fractie. De heer Koekoek heeft de kamer voorzitter in kennis gesteld van het feit dat mr. H. Kronenburg en de heer J. van de Brake door het hoofd bestuur van de Boerenpartij zijn ge royeerd als lid van de partij en „uit dien hoofde geen deel meer uitma ken van de fractie van de Boeren partij in de Tweede Kamer". In een brief aan de kamervoorzit ter zegt de heer Koekoek, dat de fractie thans nog bestaat uit vijf le den, te weten de heren Koekoek (fractievoorzitter), Nuyens, Verlaan, Harmsen en Van Kerselaar. In de brief vraagt de heer Koekoek uit drukkelijk de twee geroyeerde leden niet langer als „vertegenwoordiger van dc Boerenpartij in do kamer te laten optreden. Japan krijgt Bonin-archipel terug TOKIO. 26-6. De V.S. hebben de Bonin-archipel in de Stille oceaan aan Japan teruggegeven. Sinds het einde van de oorlog hebben de Amerikanen de Bonin- eilanden hoofdzakelijk als militaire waarnemings- en weerstations ge bruikt. Zij zullen ook in de toekomst een aantal kleine steunpunten op de eilanden handhaven. Oceaanzeilster gered PARIJS, 26-6. Edith Baumann, de 26-jarige Westduitse oceaanzeil ster en enige vrouw die aan de zeil wedstrijd over de Atlantische Oce aan deelneemt, is terecht. Een woordvoerder van de Franse marine zei in Parijs dat een van de vlieg tuigen die naar haar was gaan zoe ken nadat zij een noodsein had uit gezonden de trimaran „Koala-3" van Edith Baumann heeft gevonden. Het vliegtuig stond met haar in radio verbinding. Een schip heeft Edith aan boord genomen. Men veronderstelde eerder dat de Westduitse haar trimaran had ver laten en in een rubberboot was ge stapt. Zij had gemeld dat haar boot aan het breken was. De stoffelijke resten van Petrus VATICAANSTAD, 26-6. Paus Paulus heeft woensdag bekendge maakt dat de beenderfragmenten die men b\j de opgravingen onder de Sint Pieter in Rome gevonden heeft, inderdaad van de apostel Petrus zijn. Naar men aanneemt is Petrus tij dens de vervolging van de christenen in het jaar 64 of 68 met zijn hoofd omlaag gekruisigd en begraven op de plek waar nu het hoogaltaar in de Sint Pieter staat De paus zei dat na een nauwkeu rig en grondig onderzoek door des kundigen was gebleken dat het hier om stoffelijke resten van de apostel Petrus ging. Zoals bekend gaat de R.K. kerk in dit soort zaken zeer voorzichtig te werk. Men verklaart dan pas openlijk dat bepaalde over blijfselen echt zijn als men er dui delijk bewijzen voor heeft. Kleuterklassen moeten kleiner DEN HAAG. De noodzaak van kleinere kleuterklassen is een urgent probleem, opdat een kleuteronder wijs mogelijk wordt, dat aan de be hoeften van het jonge kind beant woordt. Zulk kleuteronderwijs is een volksbelang, evenals verlaging van de leerlingensehaal voor het basis onderwijs dit is. Dit blijkt uit een publikatie van de Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie (A.N.O.F.), waarin een plan wordt ontvouwd om tol kleinere kleuterklassen te komen. Mr WASHINGTON. - „Wederopstan- dingsstad", de woonplaats van hon derden deelnemers aan de armen- mars, heeft vrijwel opgehouden te bestaan. De hutten zijn al neerge haald en op de bezittingen van de bewoners na is er van het houten dorp niet veel meer te zien. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Karakter berust op persoon lijkheid, niet op kennis of talent. V/AT U0T DE BILT Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust aanvankelijk nog krach tige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 28 juni. Zon op 4.22. onder 21.04. Maan op 6.19, onder 23.14. Eerste kwartier: 3 juli te 13.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 juni 4.55 v.m. 17.13 n.m. BROUWERSHAVEN 28 juni 4.32 v.m. 16.59 n.m. Springtij: 28 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaandepressie bereikte vanochtend midden-Engeland. Een front ervan dat de voorste begren zing vormt van vochtige oceanische lucht trok in de loop van de ochtend over ons land naar het noordoosten weg. Vrijwel heel west-Europa staat nu onder invloed van eerstgenoemde depressie. In centraal en oost-Europa echter staat het weer nog onder invloed van een zwak gebied van hoge luchtdruk. Hier bereiken de mid- dagtemperaturen bij overwegend droog en zonnig weer zomerse waar den. Het komende etmaal trekt de de pressie over de Noordzee naar zuid- Noor wegen en Zweden. Het koufront dat bij deze depressie hoort, en dat de scheiding vormt mot koelere en iets drogere lucht, trekt daarbij over Engeland in de richting van ons land en zal dicht in de buurt van ons land blijven. Hierdoor moei ook morgen op veel bewolking gerekend worden met af en toe buien of enige regen. OOSTERHOUT. Op de rijksweg in Oosterhout is woensdagavond een personenauto geslipl en tegen een boom gereden, waarbij de twee in zittenden ernstig gewond raakten. Zij werden naar een ziekenhuis in Breda gebracht, waar een van hen, dc heer R. A. dc Leeuw uit Tilburg, overleed. 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1