DE ZIERIKZEESCHE COURANT Campagne voor armen vindt einde met arrestatie ds. Abernathy De meest makkelijke verf heel Zestig jaar C.H.U. NAVO-ministerraad bijeen in Reykjavik Jonge Belg beraamde een massamoord Nederlandse hulp voor Biafra Expositie te Hulst gaat niet door als gevolg van jeugdvandalisme Zeehavens in het Deltagebied ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiiüda^ 25 juni 1968 124ste jaargang Nr. 2001b' WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, do.iderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: R.T.M. organiseert dagtochten met bus en boot Politic greep in WASHINGTON, 24-6. De cam pagne voor de armen heeft maandag in Washington een voorlopig einde gekregen met de arrestatie van de 42-jarige negerleider Ralph Aber nathy en ongeveer 300 demonstran ten Een haJf uur na het aflopen van de vergunning voor de „stad der we deropstanding" rukten politiemannen met traangasgeweren de verzameling hutten binnen. Anderhalf uur 'lang weid het kamp door de politie door zocht. waarbij meer dan 80 demon stranten. werden gearresteerd. De overige bewoners hadden na de waarschuwing van de politie of al eerder het kamp verlaten om naar huis terug te keren. Naur liet Kapitool Een deel van hen echter was met Abernathy naar het Kapitool ge trokken, om zich daar door de po litie te laten arresteren in het gebied waar demonstraties verboden zijn. Abernathy en 203 aanhangers lieten zich een voor een door de politie aanhouden. Ztf vormden een lange r(j, waarin Abernathy de twintigste was. Tegen de honderden politiemannen zei hij „Wij zullen de gevangenissen vullen totdat in ons land gerechtigheid heerst". In Washington waren duizend po litiemannen en eenheden van de na tionale garde in staat van alarm ge bracht. Er deden zich echter geen Advertentie UTRECHT, 24-6. De voorzitter van de Christelijk Historische Unie, drs. A. D. W. Tilanus, heeft op een bij eenkomst ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de C.H.U. verklaard dat een progressieve con centratie van P.v.d.A., P.S.P., D '66, P.P.R. en A.R.P. „een hersenschim" is. Met de verklaring van. dr. Veer man. de voorzitter van de A.R.P.. dat zijn partij niet aan een derge lijke concentratie zal meedoen, de geringe verwachtingen van de P.S.P. over samenwerking met D '66 en het verlangen van D '66 naar „ont ploffing" van andere partijen, inclu sief de P.v.d.A., is de basis voor de concentratie verdwenen, aldus drs. Tilanus. incidenten voor. Abernathy riep door de tralies van 2ijn politiewagen dat de campagne voor de armen zal worden voortgezet. Hij zal met zijn volgelingen op tien dagen gevange nisstraf moeten rekenen. Verwacht wordt dat hij het organisatiecentrum voor de demonstraties ter verbete ring van het lot der armen in een kerk zal vestigen. Abernathy is bap tistenpredikant. In het Amerikaanse congres werd na de sluiting van de „stad der we deropstanding" scherpe kritiek ge oefend op de actie van de beweging voor de burgerrechten in Washing ton. Veel senatoren en afgevaardig den eisten dat geen nieuwe toestem ming voor een huttenstad zou wor den verleend. Zij zeiden „handha ving van rust en orde tot elke prijs" te willen. Niet meer in de hand Abernathy had de laatste dagen zijn demonstranten niet meer in de hand. zij waren door de slechte om standigheden in de huttenstad ont moedigd. De jongeren werden dries ter, er ging geen nacht voorbij zon der politieoptreden. Herhaaldelijk werden blanke bezoekers overvallen en neergeslagen. De leider van de radicale „Black Power"-beweging, Stokely Carmi- chael, kreeg onder de demonstranten steeds meer invloed. Abernathy had blijkbaar besloten tot een opzienba rend slot om de stemming van radi calisme op te vangen en de campag ne weer onder zijn controle te krij gen. REYKJAVIK, 24-6. De vraagstuk ken van mogelijke wederzijdse ver mindering van troepen in midden- Europa en het wederzijds afstand deen van het gebruik van geweld tussen de leden van de NAVO en van het Pact van Warschau, behoor den tot de belangrijkste punten, die maandag op de eerste dag van de bijeenkomst van de NAVO-minister raad in Reykjavik zijn besproken. De voorjaarszitting van de NAVO- ministerraad is geopend door de IJs landse premier, Bjarni Benediktsson. De ministers van buitenlandse zaken van de Navo-landen - alleen de Franse minister van buitenland se zaken, Michel Debré, is afwezig - zullen zich twee dagen lang bezig houden met de kwestie-Berlijn, Vietnam, de crisis in het midden oosten en de betrekkingen tussen oost en west. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Willy Brandt, her haalde dat de regering in Bonn be reid is tot gesprekken met de Duitse Democratische Republiek (Oost- Duitsland). Maatregelen tegen Oost- Berlijn, in verband met de door Oost-Duitsland genomen maatrege- Buschauffeur «etroffen door hartaanval O VEENENDAAL, 24-6. Op rijks weg 12 onder de gemeente Ede is de 42-jarige chauffeur van een touring car uit Loosduinen de heer J. Bors- boom Uit Rijswijk onder het rijden door een hartaanval getroffen. De reisleider die naast hem zat wist de bus op een vluchtstrook te manoeu vreren. In het streekziekenhuis in Bennekom bleek de chauffeur over leden. De bus keerde terug van een bezoek aan de NATO taptoe in Arn hem. BRUSSEL, 24-6. Een 26-jarige man heeft te St. Katelijne Waver b"u Mechelen zijn 68-jarige moeder en een 5-jarig neefje doodgeschoten - naar hij verklaarde om hen het leed te besparen van een massamoord die hij wilde gaan plegen. 'N NEDERLANDER CANBERRA, 24-6. In een aan 'immigranten gewijde speciale bijlage van het nationale dag- blad The Australian" wordt als een van de voorbeelden van vastberadenheid en door zettingsvermogen genoemd de uit Nederland afkomstige 37- jarige onderwijzer Mark de Graaf. Mark de Graaf begon in west-Australië als los werkman en na enige tijd als melkhandelaar gewerkt te hebben en in zijn vrije tijd te hebben gestudeerdbracht hij het tot hoofd van de lagere school in de Warbutton mis sie in west-Australië. Hij staat nu bekend als een des kundige op het gebied van het leven van de Austraalnegers en hij heeft grote delen van het „lege noorden" van west- Australië in kaart gebracht en daarbij veel waardevol mate riaal voor het Westaustrali- sche museum verzameld. Mark de Graaf hoopt later op uni- VQi*sil4itsniveau antropologie te gaan doceren en hij heeft ook plannen voor het maken van een film die een band zal leggen tussen de. geschiedenis en ontdekkingen, de flora en fauna van (Ie Austr aalnegers. De man, die geestelijk oneven wichtig is, verklaarde na zijn arres tatie, dat hij vrijdag te Mechelen een geweer met vijftig patronen had ge kocht om zich „op de wereld te wre ken". Hij was van plan zaterdag naar de Mechelse markt te gaan om zoveel mogelijk mensen om te bren gen. Vooraf wilde hij echter zijn moeder en neefje doden om hen de schade en het verdriet van zijn daad te besparen. Thuisgekomen schoot hij eerst zijn moeder dood. en vervolgens het neefje dat in bed lag. Hij was toen zo overstuur dat hij naar de politie liep om zich aan te geven. De man, die ongehuwd is, is in dertijd wegens geestesstoornissen af gekeurd voor de militaire dienst. Het geld om het geweer en de patronen te kopen had hij van zijn moeder ge stolen. DEN HAAG, 24-6. De minister van buitenlandse zaken overlegt met zijn collega's zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp en van landbouw en visserij om uit de bestaande voedselhulpprogramma's een bedrag van 285.000 guld enbeschikbaar te stellen voor voedsel voor „Biafra". Dit heeft minister Luns meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid G. J. N. M. Ruygers (P.v.d.A.), die o.m. had geïnformeerd of met de bijdrage aan het Rode Kruis van 15.000 gulden de grens van maxi male hulp was bereikt. len voor het verkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn, dienen - volgens hem - geen onnodige esca latie teweeg te brengen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Rusk, zei dat de NAVO bij het zoeken naar duur zame vrede de communistische we reld altijd voor moet gaan. De Ver. Staten waren echter zeer verontrust door de jongste gebeurtenissen in Berlijn. De NATO moet daarom een volledige solidariteit tonen. Secretaris-generaal Manlio Brosio wees er maandag op dat elk lid van de organisatie zich in 1969 kan te rugtrekken, met inachtneming van een opzegtermijn van een jaar. Hij uitte zich tevreden over verklarin gen yan IJsland en Noorwegen, dat deze landen ook na 1969 lid zullen blijven. Beetje t.v, en radio in Frankrijk PARIJS, 25-6. Het administratief en technisch personeel van de Fran se staatsradio en televisie (ORTFj heeft besloten het werk te hervat ten ,zo hebben hun vakbonden be kend gemaakt. De rest van het per soneel, zoals acteurs, regisseurs, produktieleiders en journalisten zullen echter de staking, die nu al meer dan een maand duurt, voort zetten. De uitzendingen zullen door deze situatie weer plaats vinden, zonder echter dat de normale pro gramma's kunnen worden hervat. Amerikaanse bank in Djakarta AMSTERDAM, 24-6. Ook de Chase Manhattan Bank heeft een kantoor geopend in Djakarta. Ter gelegenheid daarvan heeft de presi dent van deze Amerikaanse bank, David Rockefeller, in een toespraak gezegd: „Wij zijn onder de indruk van de betrekkelijke stabiliteit die Indonesië sinds kort vertoont en wij verheugen ons over de met de ope ning van dit kantoor geboden moge lijkheid om deel te hebben aan de groei van de Indonesische economie. De misdaad in de V.S. WASHINGTON, 25-6. In een ver slag van de federale recherche (FBI) wordt gezegd dat het aantal misda den in de V.S. de eerste drie maan den van 1968 in vergelijking met 'het jaar tevoren met 17 procent is gestegen. De misdadigheid in 1967 lag al 20 procent hoger dan in 1966. Gedestilleerd water in vuilverbrandings installatie ROTTERDAM, 24-6. Rotterdam is van plan een fabriek voor het ma ken van gedestilleerd water te laten inbouwen in de grote vuilverbran dingsinstallatie van 'de N.V. Afval verwerking in Rijnmond, die de Rijnmondgemeenten samen in het EuropooFbgebied gaan oprichten. Het is een enigszins riskante opera tie voor Rotterdam, zo blijkt uit het voorstel van b. en w. aan de ge meenteraad. Het is namelijk de be doeling om water te gebruiken uit de Nieuwe Waterweg, terwijl nog niet proefondervindelijk is vastge steld dat dit water voor het doel ge schikt is. De beslissing over het to tale complex van de vuilverbran ding moet echter binnenkort vallen, omda't het anders niet tijdig - in 1972 - gereed zou zijn. De proefne mingen die Rotterdam moet houden om het Waterwegwater te onder zoeken. zullen nog ongeveer ccn jaar vergen, Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Reputatie is vaak wat an deren niet van u denken. •r~ Tenminste 71 mensen zijn na afloop van de voetbalwedstrijd River Plate- Boca Juniors om het leven gekomen terwijl ongeveer 150 mensen gewond werden. Enkele honderden van de 100.000 toeschouwers werden onder de voet ge lopen toen gevechten uitbraken bij de uitgang van het stadion. Op de bovenste foto wordt een van de gewonden weggedragen terwijl onder een paar politie-agenten mistroostig naar de op een hoop geveegde kleding stukken kijken. HULST, 24-6. Dertien beeldhouw werken van Antwerpse kunstenaars, die tot en met augustus in Hulst in de open lucht geëxposeerd zouden worden, zijn met de meeste spoed naar Belgic teruggezonden. De enkele dagen, dat de beelden in Hulst hebben gestaan, is de Hulster jeugd dermate met en op de beeld houwwerken te keer gegaan, dat de organisatoren van de expositie het niet langer verantwoord vonden om de beelden te laten staan. „We wa ren doodsbenauwd dat de beeld houwwerken, die voor 70.000, verzekerd waren, beschadigd zouden worden", zegt de heer J. H. Stolte, voorzitter van de kunstkring „Van de vos Reinaerde" uit Hulst. Man rainlde meisjes aan SOEST, 24-6. In Soest heeft de politie een 26-jarige inwoner van die plaats aangehouden De man wordt ervan verdacht twee meisjes van 7 en 10 jaar te hebben aange rand. Dit zou in de woning van de verdachte z(jn gebeurd. De Soestenaar heeft een bekente nis afgelegd. Hij zal woensdag voor de officier van justitie te Utrecht worden geleid. De meisjes kwamen regelmatig bij de man op bezoek om naar zijn ze ven maanden oude baby te kijken. Op een dag heeft de man de meisjes in een andere kamer kunnen lokken en zich aan hen vergrepen. Een en ander is al ruim drie maanden ge leden gebeurd. De meisjes durfden echter niets tegen hun ouders te zeggen. Pas enkele weken geleden begonnen zij wel met een paar vrien dinnetjes over het gebeurde te pra ten. Grafschennis te St. Oedenrode SINT OEDENRODE, 24-6. Maan- dag zijn vernielingen geconstateerd op het kerkhof aan de Boscant in Sint Oedenrode. De grafschenner of grafschenners hebben veertien gra ven tot hun doelwit gemaakt. Het waren nog jonge graven. De kruisen zijn uit de grond gehaald en op an dere graven geplaatst en ook zijn nog andere vernielingen aangericht. Men gelooft niet, dat de baldadig heden door de grafschenner zijn aangericht dio enige tijd geleden een aantal kerkhoven in Brabant en Limburg onveilig maakte. Zuidwestelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien; matige, af en toe krachtige zuidwestelijke wind; weinig veran dering in temperatuur. 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 4.01, onder 22.18. 27 juni. Zon op 4.22. onder 21.04. Maan op 5.06, onder 22.51. Nieuwe maan: 25 juni te 23.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 juni 3.37 v.m. 27 juni 4.18 v.m. Ondanks speciale aandacht van de politie werden de beelden geregeld omgegooid en werd er overheen ge klommen. Zaterdag zou de expositie officieel geopend worden door de burgemeester van Hulst, maar ge zien de reactie op de beeldhouwwer ken van de Hulster jeugd, werd aan alle genodigden voor de Opening te legrafisch meegedeeld dat het feest niet doorging. Meisje mei bromfiets «lood langs de weg ALTEVEER, 25-6. Maandagavond zijn op de Veenhofsweg te Alteveer twee meisjes, liggend naast hun bromfiets, aangetroffen die kenne lijk het slachtoffer waren geworden van een aanrijding. De 20-jarige mej. K. Veldman uit Alteveer bleek te zijn overleden. Het andere meisje is zeer ernstig gewond opgenomen in het Refaja-ziekenhuis te Stads kanaal. De politie stelt een onder zoek in. De Amerikaanse senaat heeft zich maandag met 52 tegen 34 stem men uitgesproken voor voortzetting van de ontwikkeling van een verde- digingsstclsel tegen ccn mogelijke raketaanval op de Verenigde Staten door China. Ernstig geval van dierenmishandeling BERGEN OP ZOOM, 24-6. Bij de politie van Bergen op Zoom is aan gifte gedaan van een ernstig geval van dierenmishandeling, waar en kele bewoners van de Lange weg te Bergen op Zoom van verre getuige zijn geweest. Een herdershond wercf door een man met een bromfiets de kreek langs de spoorlijn ingejaagd. Toen de hond er uit was gekropen (ver moedelijk wilde de man het dier verdrinken) volgde eon langdurige afranseling, waarna de hond versuft op de spoorlijn bleef liggen. Kort daarop maakte een trein een einde aan het hondenleven. De man draai de nog een sigaret, alvorens weg te rijden. De polite stelt een onderzoek in. Men kon een vrij goed signalement van dc man opgeven. 15.59 n.m. 16.39 n.m. BROUWERSHAVEN 26 juni 3.16 v.m. 15.41 n.m. 27 juni 3.56 v.m. 16.21 n.m. Springtij: 28 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een depressie ten westen van Ierland verplaatste zich in de afgelopen 24 uur in noord oostelijke richting. Tussen deze de pressie en een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren over Frankrijk naar het Alpengebied uitbreidde, stroomt met zuidwestelijke winden vochtige lucht via de Britse eilan den naar onze omgeving. Het bin nendringen van deze lucht veroor zaakte in de nacht van maandag op dinsdag op de meeste plaatsen in ons land regen. Het komende etmaal blijft het weer in ons land onder invloed van de eerder genoemde de pressie. Wel zal de vochtige lucht door iets drogere worden verdron gen. Naast enklele opklaringen zul len woensdag plaatselijk echter ook enkele buien kunnen vallen. In het temperatuurverloop wordt weinig verandering verwacht. Man gedood in 't verkeer ALMELO, 24-6. De 19-jarige H. Timmer uit Almelo is in de nacht van zondag op maandag bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Hij zat naast de bestuurder van een auto die in een bocht over de kop sloeg. De bestuurder, die onder in vloed van sterke drank verkeerde en geen rijbewijs had, werd licht gewond, een derde inzittende liep ernstige verwondingen op. De auto. die geheel vernield werd, was ge stolen. DEN HAAG, 24-6. Dc regering zal binnenkort een „commissie Zee- havenoverleg", bestaande uit haven beheerders en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, in het leven roepen, haar bij te staan in het ha- venbeleid en onderlinge samenwer king tussen havenbeheerders te be vorderen. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het rapport van het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest Ne derland. „verkenning van enkele as pecten van de ontwikkelingsmoge lijkheden voor zeehavens in het Del tagebied". De regering beschouwt het rapport dat o.m. uitbreiding van het zeeha venareaal in het zuidwesten mei 7.000 ha bruto bepleit, als een waar devolle bijdrage aan het inzicht in de zeehavenontwikkeling. Het personeel van dc Franse au tomobielfabriek Citroen heeft maan dag gestemd voor beëindiging van de staking. Vandaag (dinsdag) wordt het werk hervat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1