DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eerste ronde Franse verkiezingen: Grote winst voor Gaullisten Sombere cijfers over Amerikaanse jeugd MORRIS Geen vooruitgang in vredesgesprek met Noord-Viet nam Voetbaldrama in Argentinië: 71 doden Broodprijs één cent hoger Man doodt zijn vrouw en tweejarig kind Twee verdachten van roofoverval gepakt WAT UQT Dl BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muumlu£ 24 juni 1968 124ste jaargang Nr. 20013 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. t 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6> Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: Stad en Lande trok naar Flakkee PARIJS, 24-6. De eerste ronde van de algemene verkiezingen voor een nieuwe nationale vergadering in Frankrijk heeft een verrassend grote stemmenwinst voor de Gaullisten opgeleverd, terwijl de linkse opposi tie in vergelijking met de eerste ron de van de verkiezingen in maart 1967 verliezen leed. Het ziet er dus naar uit dat de Gaullisten succes hebben gehad met hun verkiezingsparolen: verdediging van de republiek en de vrijheid als mede grotere medezeggenschap, en in het algemeen hervormingen, in het bedrijfsleven en op de universi teiten. Ook is een groot deel van de kiezers blijkbaar onder de indruk WASHINGTON, 22-6. Vrijdag door president Johnson bekend gemaakte cijfers voorspellen een sombere toe komst voor miljoenen Amerikaanse kinderen. Bij de beëdiging van Fre derick Delli Quadrl als hoofd van het Amerikaanse bureau voor jeugd zaken zei de president, dat tien pro cent van alle Amerikaanse kinderen voor hun achttiende in aanraking komt met de rechter. Bijna een mil joen verdwijnt jaarlijks voortijdig van school. Een half miljoen kin deren lijdt aan verlammingen als gevolg van hersenschade, een half miljoen anderen aan vallende ziek te. Verder zijn er dan nog bijna 12 miljoen van onder de achttien wier ouders te arm zijn om voldoende voeding, huisvesting of gezond heidszorg te verschaffen. Johnson deed een beroep op Delli Quadri, het aantal kinderen dat in de onderste regionen van de samen leving verkeert te helpen vermin deren. Herdenking Statenvergadering 1572 DORDRECHT, 22-6. In Dordrecht is donderdagavond de jaarlijkse her denking van de eerste vrije Staten vergadering gehouden. Op 19 juli 1572 kwamen vertegenwoordigers van de adel van de vrije steden in Dordrecht bijeen om te trachten het verzet tegen de Spaanse tirannie te bundelen. De eerste vrije Staten vergadering is een historisch feit dat lang veronachtzaamd is. Op deze bijeenkomst werden de grondslagen gelegd voor een onafhankelijk voort bestaan; ons huidige parlement is er aan ontsproten. Minister Luns naar Indonesië DEN HAAG, 20-6. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns zal op uitnodiging van zijn Indonesische ambtgenoot, Malik, van 2 tot 7 juli een officieel bezoek aan Indonesië brengen, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Doei van het bezoek is het con tact met minister Malik en andere leden van. het Indonesische kabinet te onderhouden, al zal gedurende de gesprekken ook de kwestie West- Irian wel worden aangesneden. Auto tegen boom: 2 doden, 2 gewonden EMMEN. 21-6. Aan het Dommers- kanaal te Nieuw Amsterdam werden vrijdagavond twee jongens gedood toen hun auto tegen een boom bot ste. Twee andere inzittende vrien den werden ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Coevorden overgebracht. Door de hevige bot sing werd op slag gedood de 19-ja- rige bestuurder P. A. den Broeke terwijl zijn vriend de 18-jarige O. Wilson kort daarna overleed. De jongens waren alle vier afkomstig uit Emmen. GRONINGEN. In Groningen heeft de 32-jarige timmerman G. B., ken nelijk onder invloed, een aanrijding veroorzaakt, waarbij twee inzitten den van de auto, die hij na het om slaan van een bocht ramde, werden gewond. Zijn eigen auto ging total loss. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 gekomen van „het gevaar van het totalitaire communisme" waarop de Gaullisten hebben gehamerd. Het is evenwel te vroeg om een prognose te maken, hoe de nieuwe nationale vergadering er uit zal zien. Wanneer de huidige lijn zich zou voortzetten kunnen de Gaullisten re kenen op een comfortabele meerder heid in de nationale vergadering, die iri totaal 487 zetels telt. In de vorige kamer kwamen zij er (de onafhanke lijke republikeinen van Giscar d'Es- taing' meegerekend) twee tekort. Het is echter waarschijnlijk dat met na me de linkse federatie van Mitterand bij de tweede ronde afspraken zal maken met zowel de communisten - zoals bij de vorige verkiezingen - als de centrum-afgevaardigden, waarbij alle stemmen worden uitgebracht op de best geplaatste kandidaat. De oude nationale vergadering werd op 30 mei j.l. wegens de ernsti ge binnenlandse crisis ontbonden. Dc eindstand Naar het ministerie van binnen landse zaken meedeelt, zijn in de 470 kiesdistricten van het Franse moe derland 154 kandidaten bij de eerste stemronde gekozen, als volgt over de partijen verdeeld: Gaullisten (rechtse groep inbegrepen) 142, 10 gewonnen, geen verloren, communis ten 6, geen gew., 2 veri.; centrum 4, geen gew., 1 verl.; diverse rechtse partijen 2, geen gew., geen verl.; linkse federatie nul, geen gew., 7 verl. en verenigde socialistische par tij nul, geen gew., geen verl. PARIJS, 22-6. Tot dusver is bi) de Amerikaans-Noordvietnamese besprekingen in Parijs geen vooruit gang geboekt, zo heeft de woord voerder van de delegatie uit Hanoi, Ngoejen Thanh Le, vrijdagmiddag op een persconferentie in de Franse hoofdstad verklaard. WAALWIJK. De Waalwijkse ad ministrateur I. L. (47 jaar), die vo rige vveek maandag met ruim 3000 gulden van zijn werkgever, de schoenfabriek Blok van Heyst in Waalwijk verdween, is zaterdag in Eindhoven gearresteerd. FRISSE REIS BRUSSEL, 21-6. Bij het lossen van een Frans koelscliip met bananen in de Antwerpse ha ven is donderdagmiddag een 21-jarige verstekeling ontdekt in een. uan de koetruimen.. De man, die slechts licht gekleed was, heeft 16 dagen van on rijpe bananen geleefd bij een temperatuur van omstreeks nul graden. Hij moest onmid dellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Ver moedelijk zullen zijn tenen, die bevroren zijn, moeten worden geamputeerd. BUENOS AIRES. 23-6. Honderden de voet gelopen, toen op een leeg- mensen zijn zondag na afloop van de lopende tribune bij een hevige vecht- in Buenos Aires gespeelde wedstrijd partij paniek uitbrak. River Plate-Boca Junioren, die in Er zijn nu al 71 doden en 150 ge- een gelijk spel (0-0) eindigde, onder wonden geteld. Volgens een oogge tuige gingen enkele draaihekken niet open, als gevolg waarvan de mensen vooraan werden doodge drukt. De ren op de uitgang zou zijn begonnen toen toeschouwers bran dende kranten in de lucht gooiden. Tweeduizend van de 100.000 toe schouwers zouden daardoor in pa niek zijn geraakt. Chinese meisjes j DAR ES SALAAM, 22-6. Een f parlementslid in T anzanië, f Chogga. heeft vrijdag in de f nationale vergadering gezegd in een Chinees boek gelezen le hebben dat er 20 miljoen Chinese meisjes beschikbaar zijn voor huwelijken met de bewoners van Tanzanië. Met zoveel meisjes zou heel Tan zanië met zijn tien miljoen inwoners worden opgeslokt, zei Chogga. Hij vroeg de re gering de verzekering dat de Chinese hulp aan Tanzanië even vrij van dwang zou zijn als cle hulp van andere lan den. De vergadering werd verdaagd voordat iemand op zijn opmerkingen kon ingaan. De betrekkingen tussen het land en Peking worden steeds steviger, president Nyerere is momenteel op staatsbezoek in China. President Johnson heeft zijn te vredenheid uitgesproken over de vooruitgang die geboekt wordt bij het zoeken naar werk voor jongeren en chronisch werklozen. DEN HAAG, 22-6. De ontwikke ling van de grondstofkosten in het bakkersbedrijf heeft de minister van economische zaken aanleiding ge geven - na overleg met de Neder landse bakkerijstichting - ei-mee ak koord te gaan. dat met ingang van 24 juni de prijs van het grootbrood mei 1 cent per 80(1 gram wordt ver hoogd Amerika is daar volgens hem ver antwoordelijk voor. De woordvoer der reageerde daarmee op de voor- zichtig-optimistische verklaringen die de Amerikaanse ministers Clif ford en Rusk, en de leider van de Amerikaanse1 delegatie naar het overleg. Harriman, aflegden. „De twee partijen kennen nu eikaars standpunten. Maar dat. betekent niet dat er wederzijds begrip heerst", zei Thanh Le. De Noordvietnamezen verspreid den aan het begin van de perscon ferentie een verklaring van een Noordvietnamese „commissie van onderzoek inzake de Amerikaanse oorlogsmisdaden", waarin staat dat het dagelijks gemiddelde van de Amerikaanse lucht- en vlootaanval- len op Noord-Vietnam van 152 in mei gestegen is tot 170 in de eerste helft van juni. Staking op Eiffeltoren PARIJS, 23-6. Het technisch per soneel van de Eiffeltoren is zondag voor een dag in staking geweest, waardoor de liften buiten gebruik waren. Vele toeristen namen dit ongemak en het slechte weer echter voor lief en bestegen de 347 traptreden om tenminste vanaf de eerste verdie ping het uitzicht te kunnen bewon deren. Beieren weert anti fascistische Oostduitsers MUNCHEN. 21-6. Het Beierse mi nisterie van binnenlandse zaken heeft vrijdagavond aan de grens post Rudolphstein enige honderden Oostduitsers de toegang tot het land ontzegd. De Oostduitsers waren van plan in het weekeinde in München deel te nemen aan een „Europese manifestatie teg enneo-nazisme en fascisme". Als reden voor de weigering, de Oostduitsers niet toe te laten, heeft het Beierse ministerie medegedeeld, dat het „provocaties en discussies" wil voorkomen. Koude in Zwitserland BERN. 22-6. In het Bernerober- land is vrijdagmorgen sneeuw ge vallen. In Bern kwam de tempera tuur om tien uur nog niet boven de tien graden. In meer dan 100 jaar is het zo kort voor het begin van de zo mer niet zo koel geweest, zeggen de weerkundigen. Man verbrandde kind KARL-MARX-STAD, 22-6. De arrondissementsrechtbank in Karl- Marx-stad in oost-Duitsland heeft de 45-jarige stoker Gerhard Weide tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens het persbureau West heeft Weide in januari 1961 een achtjarig meisje naar een bos gelokt en zich daar aan haar vergrepen. Na zijn daad doodde hij het kind en ver brandde het lijk in een stookketel van een lokomotief. Dit misdrijf kon pas na een jaren lang onderzoek tot klaarheid ge bracht worden. OOSTERHOUT, 22-6. Dc 28-ja- rige Nederlander P. B. die in Pop- pel in Belgic woont en bü een bier brouwerij in 's-Hertogenbosch werkt hseft zaterdagnacht om halftwee zijn 28-jarige vrouw Cornelia en zijn In zicht van de haven MIAMI (Florida), 21-6. 100 km. ten noorden van Miami is vrijdag een vaartuig van twee meter lang door een jacht op sleeptouw geno men. Het bootje met als enige be manningslid de 36-jarige Amerikaan Hugo Vihlen, was drie maanden ge leden uit Casablanca vertrokken en donderdagavond nog slechts 10 km. van de kust van Florida verwijderd. De stroming voerde het bootje ech ter weer zeewaarts af schepen en vliegtuigen gingen op zoek en vonden het vrijdagochtend, waarna het des middags door een jacht op sleeptouw werd genomen. Overstromingen in Assam NIEUW DELHI. 23-6. 250.000 men sen die in het noordelijke deel van de Indische staat Assam wonen, zijn dakloos geworden nadat de Brah- mapoetra en haar zijrivieren buiten hun oevers waren getreden. Vier mensen zijn verdronken. Verschei dene dorpen zijn verwoest. tweejarig zoontje René door wurging om het leven gebracht. Hij doodde ook de hond. De man had nadat hij de brouwerij had verlaten café's bezocht en was dronken thuisgekomen. De politie veronderstelt dat zijn vrouw, die een tweede kind verwachtte en acht maanden zwanger was, hem zijn ge drag heeft verweten en dat B. hier door in woede is ontstoken. Nadat hij zijn vrouw en kind had gedood, is B. op zijn bromfiets naai de grens gereden, waar hij een douanebeambte vertelde, dat ei- brand was in de Pastorijstraat in Poppel, in welke straat B. woont. De beambte is gaan kijken, maar zag niets ongewoons. Omstreeks vijf urn 's morgens heeft B. zich bij de poli tie van Oosterhout gemeld. Twaalf doden bij twee veerkeersongelukken BONN, 23-6. Twee verkeersonge lukken hebben zaterdag in west- Duitsland aan twaalf mensen het leven gekost. Bij Lansberg in Beie ren vielen zeven doden bij een bot sing tussen twee auto's, waarvan er een was' uitgeweken voor een hert. In de buurt van Hannover kwamen bij een autobotsing vijf mensen om het leven en werden er vier zwaar gewond. AMSTERDAM, 22-6. Twee Am sterdammers, de 30-jarige bontwer ker D. A. B. en dc 34-jarige vcr- warmingsmonteur J. J. L., die ver dacht worden van het plegen van dc roofoverval op de bestelauto van de fa. Groenpol, vrijdagmiddag op de Hoofddorperweg-Westhavenweg, werden zaterdagmorgen vroeg in een woning in de hoofdstad gearresteerd. Hun aanhouding geschiedde dooi de groep bijzondere delicten van de centrale recherche die onder leiding van de hoofdinspecteurs A. Schock en C. J. de Rhoodes onafgebroken se dert vrijdagmiddag met het omvang rijke onderzoek bezig is. De chauffeur en de bijrijder van de bestelauto en enkele getuigen hebben de twee mannen positief als de daders herkend. Voorts zijn er nog talloze aanwijzingen dat zij de daders zijn. De buit van 2 ton aart salarissen en vakantietoeslag is nog niet terecht, zo deelde de politie za terdagnamiddag mede. Zondagavond hadden de twee ver dachten nog geen bekentenis afge legd. Voorzichtig optimisme over wereldvoedselsituatie ROME, 22-6. Dc Nederlandse di recteur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.), dr. A. H. Bocrma, heeft in Rome een vrij positief be.eld geschetst van de voedseltoestand in dc wereld, maar gewaarschuwd voor overdreven optimisme. Op een persconferentie deelde hij mee dat de voedingsmiddelenpro- duklie volgens voorlopige cijfers in 1967 met drie procent gestegen is. Veel belangrijker echter was de on gewoon sterke toeneming van deze produktie in de ontwikkelingslanden: met zes procent. Dit was naast an dere factoren vooral aan de inspan ningen der regeringen en boeren te danken. Er bestaat nu hoop dat ten minste in Zuïd-Azië de voedselcrisis kan worden overwonnen Dr. Boerma vestigde evenwel ook de aandacht op „stemmen die een catastrofe cn een grote hongersnood voorspellen". Nog altijd bestond het gevaar van eert oncontroleerbare be volkingsexpansie, die slechts met ge boorteregeling was in te dammen. Drie-en-twintig meisjes omgekomen bij busongeluk BOGOTA (Columbia). 22-6. Bij de Cólumbiaans-Venezolaanse grens is een autobus na een botsing met een vrachtauto in een ravijn' gestort. 23 meisjes zijn omgekomen cn 14 ande re inzittenden van de bus gewond. De meeste meisjes waren afkom stig uit Venezuela maar gingen in Columbia op school. De caisson hanen te Zonnemat re is eind vorige week droog gekomen. Met bulldozers en draglines wordl het laatste restant zand afgevoerd, waarna er een betonnen bodem van 50 cm. dikte in de haven wordt ge legd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Stel niet uit tot morgen j Dan slaapt ge zonder zorgen. Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen of motregen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind: wei nig verandering in temperatuur. 25 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 3.11. onder'21.33. Nieuwe maan: 25 juni te 23.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 juni 2.56 v.m. 15.22 n.m. BROUWERSHAVEN 25 juni 2.38 v.m. 15.03 n.m. Springtij: 28 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een frontale storing, die zondag vergezeld van regen over ons land naar het oosten trok en daarbij hier en daar ook onweer veroorzaakte, breidde een rug van hoge luchtdruk zich over onze om geving uit. Hierdoor kwamen er maandag in ons land zonnige perio den voor en waren de buien, die hier en daar nog vielen van weinig be tekenis. Inmiddels trekt op de oce aan ten westen van Ierland een de pressie in oostelijke richting. Het frontensysteem van de depressie veroorzaakte maandagmorgen in hel zuidwesten van Engeland enige re gen. Verwacht wordt, dat in het ko mende etmaal dit regengebied onze omgeving zal bereiken. Daarbij zal vrij vochtige lucht naar ons land worden gevoerd, waarin dinsdag de temperaturen ongeveer dezelfde zullen zijn als vandaag. Hel bureau voor reisdocumenten van dc westelijke mogendheden in Berlijn heeft donderdag een heffing ingevoerd op het verstrekken van reisdocumenten aan Oost-Duitsers, zulks als tegenmaatregel tegen de recente Oostduitse maatregelen t.a.v. het reizen van Weslduitscrs naar Berlijn. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1