DE ZIERIKZEESCHE COURANT TAFELKLEDEN ruinman Zoon Zomermeubelen Tuinman Zoon Franse boeren krijgen extra hulp Tentoonstelling Z.L.M. geopend De lonen in de landbouw Defensie-minister lichtte de nota NAVO- en defensiebeleid toe Marihuana, groot probleem in de V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juni 1968 124ste jaargang Nr. 2001 -I WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: lannewekken II, Zierikzee, postbus I, lel. (OHIO) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: lel. (OHIO) 2118. Girorekening 13 76 77. f 2,38. Losse nummers 20 cenl - Verschijn! maandag, Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Munitievondst in de duinen Noodzaak tot besparing Erover sprekende, dat de drie krijgsmachtonderdelen zich bewust zijn van de noodzaak om. tot bespa ringen te komen, was hij van oordeel dat men dit onafhankelijk van el kaar ook probeert. Verder stelt ieder onderdeel alles op alles om in het defensiebeleid zo goed mogelijk zijn rol te spelen. In dit verband merkte minister Den Toom op. dat de „top" van de Koninklijke Landmacht op nieuw gestructureerd zal worden, hetgeen hij als één der belangrijkste taken van dc staatssecretaris voor de kamende jaren. zag. Deze herstructurering zal van in vloed zijn op het personeelsbestand, waarvan de financiële voordelen pas later aan de dag zullen treden. De bewindsman sprak van een delicate operatie. Over de vervanging van onze hui digs tanks werd opgemerkt, dat de beslissing over de vraag welke tank door Nederland zal worden aange kocht. dit jaar zal worden genomen. De Nederlandse bijdrage aan de Verenigde Naties in vergelijking met andere landen, werd door de minis ter niet onaanzienlijk genoemd. Het afkeuringspercentage van dienst plichtigen. dat de laatste tijd was teruggelopen, gaat nu weer omhoog. Tragedie door dronken hoornblazer KINSJASA, 20-6. Hte blad „De Vooruitgang" in Kinsjasa meldt, dat een voormalige hoornblazer in een kazerne in Kisangani (het vroegere Stanleystad) te middernacht alarm blies terwijl hij zwaar „onder in vloed" verkeerde. Onmiddellijk stortten vier wachten zich op de man en probeerden hem zijn klaroen afhandig te maken. De dronken hoornblazer, een zekere Ngwa, maakte evenwel gebruik van zijn vuurwapen en verwondde zijn vier aanvallers dodelijk. De ex-hoornblazer werd onmiddel lijk door een krijgsraad berecht. De ze beschouwde dronkenschap niet als verzachtende omstandigheid en ver oordeelde de man ter dood. Ngwa werd 27 minuten na zijn in dronken schap gepleegde handelingen te rechtgesteld. Maar de schoten en het rumoer in de kazerne hadden de bevolking van Kisangani doen geloven, dat er een aanval van opstandelingen gaande was. Men ging de straat op en een groep mensen trok naar de hoofd gevangenis en wist de directeur te bewegen tot opening van de gevan-t genispoorten. Verscheidene gevange nen maakten hiervan gebruik om te ontsnappen. van KUNSTWEVERIJ „DE RAM" zuiver kaïngarcn in prijzen van 45,50, en 60, Oók leverbaar met bijpassende tafellopertjes en kussens Mol 19 - Zierikzee van Sirocco - Grote keus Oók in Tuinparasols (met garantie) Zie onze speciale etalage! r: Mol 19 - Zierikzee PARIJS, 20-6. De Franse rege ring heeft donderdag bekendge maakt dat aan de Franse boeren ex tra hulp tot een bedrag van onge veer 1,3 miljard frank zal worden verleend en dat z|j belastingconses- sies krijgen om de gevolgen van de stakingen in Frankrijk te boven te komen. Agrarische organisaties hadden berekend dat de stakingen de boeren ongeveer dat bedrag zouden kosten, en hadden aangedrongen op snelle hulpvei'lening. Tot de regerings- GOES, 20-6. De directeur-gene raal van de landbouw, ir. J. W. Wel len, heeft de jubileum-tentoonstel ling geopend, die ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de „Zeeuwse Landbouw Maatschappij" te Wilhelminadorp op Zuid-Bcvcland wordt gehouden tot 22 juni. De tentoonstelling, waarop 220 stands zijn ingericht en die een ter rein van 20 ha beslaat, geeft een overzicht van alles wat er vandaag de d.ag voor de landbouwer en zijn gezin op de markt is. Koningin Juliana die een twee daags bezoek aan Zeeland brengt, zal deze tentoonstelling morgen be zoeken. Noodweer bij cricketmatch LONDEN, 20-6. De tweehonderd ste testmatch tussen de cricket teams van Engeland en Australië, die donderdag op Lord's is begonnen heeft op de eerste dag slechts 87 minuten geduurd. Zware regen ge paard gaande met hagelbuien waar in hagelstenen zo groot als knikkers vielen, veranderden het terrein in énkele minuten in een grote water vlakte. De 25.000 toeschouwers moesten toen de bui losbarstte in allerijl een goed heenkomen zoeken. Op het moment dat de wedstrijd werd af gebroken stond Engeland op 53 voor 1. Top verduistering van Franse boekhouder PARIJS, 21-6. Een boekhouder van een fabriek van spoorwegmate- rleel in Parijs blijkt in de jaren 1960 tot 1968 ruim elf miljoen frank (ruim acht miljoen gulden) te heb ben verduisterd. D,e zaak kwam aan het licht toen het gedupeerde be drijf - de firma Carel Fouche - met een andere onderneming een fusie aanging. Do dader is nog voort vluchtig. maatregelen behoren het verstrek ken van leningen tegen gemakkelij ker voorwaarden, endge belasting vermindering en verlaging van. de premies die „kleine" boeren'moeten betalen voor verzekeringen tegen medische kosten. Gevolgen van radio-activiteit DENVER. 20-6. Als gevolg' van radio-actieveneerslag in 1953' is in het gebied van Albany-Troy, in de Amerikaanse staat New York, het aantal gevallen van leukemie (bloed- kanker) bij kinderen in, de acht daar opvolgende jaren verdubbeld. Dit heeft professor E. J. Sternglass van de radiologische afdeling van de uni versiteit van Pittsburgh donderdag meegedeeld op een bijeenkomst van de „Health Physics Society". Guerillastrijd op Java? DJAKARTA, 20-6. Indonesische guerillastrijders op Óóst-Ja va pas sen de ta'ktiek toe die zij geleerd hebben bij de Viet Cong tijdens een opleiding in Vietnam, heeft het In donesische persbureau Antara don derdag gezegd. Zij leggen ondergrondse opslag plaatsen 'aan en graven netwerken van tunnels. Een zo'n opslagplaats, volgestouwd met militaire voorra den, is volgens een bekendmaking van het leger onlangs bij Soerabaja ontdekt. Op Oost-Java zijn onlangs mensen vermoord en ontvoerd. In Vietnam sneuvelden reeds 25000 Amerikanen SAIGON, 20-6. Het aantal ge sneuvelde Amerikanen in de Viet namese oorlog is de 25.000 gepas seerd, heeft een Amerikaanse mili taire woordvoerder meegedeeld. Vo rige week verloren 324 Amerikaanse militairen het leven, het laagste weekcijfer sinds zes weken, aldus de woordvoerder. De woordvoerder zei dat de Noord Vietnamezen en de Vietcong. sinds 1 januari 1961 365.935 man aan doden hebben verloren. Mail stal gclil van N.S.-jubilaris HAARLEM, 20-6. Do 64-jarige seinwachter J. J. S. uit Haarlem, die is een clubgebouw in Haarlem-, Oost een jubileum bij de spoorwe gen had gevierd, ontdekte, toen hij naar huis wilde gaan, dat zijn gra tificatie - voor trouwe dienst - van 800 gulden was verdwenen. Hij had het geld in zijn colbertjasje gestopt, dat h ijin de gang had opgehangen. De verdenking viel op de 24-jari- ge schilder G. B. uit IJmuiden. die om negen uur het feest had verlaten zonder zijn vrouw mee te nemen. In de vorige nacht is dc IJmuidenaar aangehouden, die toegaf dc gratifi catie te hebben gestolen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een blijmoedig hart leeft het langst. i i Wetsvoorstel beperking vuurwapenverkoop V.S. WASHINGTON, 20-6. President Johnson's wetsvoorstel om naast de verkoop van handvuurwapens ook de verkoop van patroon- en hagel- geweren te beperken, is zonder moei lijkheden de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden gepasseerd en komt nu in stemming in het volledige Huis. De commissie, die twee weken ge leden nog een voorstel voor een ver bod op de postorderverkoop van ge weren en jachtgeweren en de ver koop van deze wapenen aan minder jarigen verwierp, stemde nu met 29 tegen 6 stemmen voor het voorstel. In de juridische commissie van de Senaat werd de stemming over het wetsvoorstel echter tot volgende week uitgesteld omdat de voorstan ders te weinig tseun hadden-. DEN HAAG. 20-6. De hoofdafde ling sociale zaken van het Land bouwschap heeft de organisaties van werkgevers en werknemers in de landbouw geadviseerd ter doorbre king van dc impasse waarin liet overleg over dc collectieve arbeids overeenkomst is geraakt, alle basis- uurloncn in de landbouw tc verho gen met 14 cent en dc looptpd van de C.A.O. te verkorten tot 1 maart 1969. Dc werktijden zullen ongewij zigd blijven. Schrijver Remarque 70 jaar MUNCHEN. 21-6. De bekende schrijver van Duitse afkomst Erich- Maria Remarque viert vandaag te Ronco aan het Lago Maggiore in Zwitserland zijn 70ste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan heeft de Westduitse schrijver Hans Helmut Kirst 'in de Münchner Merkur zich afgevraagd of het niet tijd wordt, dat men in de bondsrepubliek aan Remarque het staatsburgerschap te ruggeeft. dat de nazi's hem destijds hebben ontnomen. Kwaliteit als vanouds TEL AVIV. Bij een gevecht met een Israëlische eenheid in de buurt van El Quntara in het noordelijke gebied van het Suezkanaal zijn een Egyptische officier en vier Egypti sche soldaten gesneuveld. Poging lol in'ziiiiiigiii<r Een Rode Kruis-kolonne-man verzorgt een zeer voetje tijaens ae tieriKzeese A ran drier daagse. die deze week met groot succes werd gelopen en don derdagavond zijn magistraal slot vond. Men zie ook elders in dit nummer. Weer raketbeschieting op Saigon SAIGON, 21-6. Viclconglcdcn hebben in dc nacht van donderdag op vrijdag hun rakctaanvallcn op hel gebied van Saigon hervat. Tien raketten van 107 en 122 mm kwamen terecht op de luchtbasis Tan Son Nhoet en op de directe om geving van Gia Dinh. In totaal ver loren zes burgers het leven, terwijl er ongeveer twintig werden gewond. Zes huizen werden vernield. Volgens een Amerikaanse woordvoerder heb ben de Amerikaanse strijdkrachten geen verliezen geleden. Het was de eerste maal sinds vijf dagen dat de Vietcong Saigon cn omgeving met raketten bestookte. MCLEAN (Virginia, V.S.). Mevrouw Ethel Kennedy en twee van haar kin deren, Matthew (l.) en Christopher (r.) gefotografeerd op weg naar een speciale herdenkingsdienst, welke in de kerk van St. Lukas hier werd ge houden ter nagedachtenis aan senator Robert Kennedy. De kerk van St. Lukas is de parochiekerk van de Kennedy's. Advertentie Advertentie HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 juni 0.31 23 juni 1.26 24 juni 2.15 v.m. 13.08 n.m. v.m. 13.58 n.m. v.m. 14.42 n.m. BROUWERSHAVEN 22 juni 0.28 23 juni 1.18 24 juni 2.02 v.m. 12.55 n.m. v.m. 13.42 n.m. v.m. 14.24 n.m. Springtij: 28 juni. DEN HAAG, 21-6. Dc minister van defensie, W. den Toom, heeft in een in Den Haag gehouden perscon ferentie, geflankeerd door de staats secretarissen A. van Es (Marine), J. C. E. Haex (Landmacht) en A. E. M. Duynstee (Luchtmacht), een toelich ting gegeven op dc nota inzake het NAVO- en defensiebeleid en daar bij als zijn mening gegeven, dat het defensieve vermogen van de NAVO in Europa in dc loop der jaren ach teruit is gegaan. De bewindsman zei dit herhaalde lijk ter sprake te hebben gebracht in de vergaderingen van de NAVO- ministers van defensie en ervoor te .hebben gewaarschuwd dat er een bepaalde grens is. In aanvulling op de nota deelde ministers Den Toom nog mede, dat onderhandelingen met Duitsland worden gevoerd om aan dit land een aantal, 20 a 25, „Starfighters" te ver kopen. Er zullen verder veertien ..Hunters" worden verkocht, maar desondanks, zo zette de betreffende staatssecretaris uiteen, zal het aan tal squadrons in 1971 toch van zeven op negen zijn gebracht. De angst, die „Twenthe" heeft, dat door de verdwijning van het vlieg veld Ypenburg het vliegtuigbestand daar zal toenemen, noemde de be windsman ongegrond: het aantal vliegtuigen op de basis Twenthe zal n.l. hetzelfde blijven, hetgeen reeds aan de autoriteiten is meegedeeld. Inkomstenbelasting in V.S. omboog C WASHINGTON. 21-6. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdagavond zijn goedkeu ring gehecht aan het voorstel tot verhoging van de inkomstenbelasting met tien procent, gepaard gaande met een beperking van de staatsuit gaven met zes miljard dollar. Het wetsontwerp gaat vrijdag naar de Senaat. Oceaanzeiler gered PLYMOUTH. 21-6. Een Noors schip heeft donderdagavond de Franse oceaanzeiler Joan de Kat ge red, die drie dagen geleden meldde, dat hij zijn jacht, waarvan roer en mast het begeven hadden, moest verlaten. Sindsdien heeft de Kat in een opblaasbare rubberboot op de Atlantische oceaan rondgedreven. Verwachting tot zaterdagavond: Als gevolg van oen ten westen van Ierland gelegen depressie zal er een nadelige invloed op het weer blijven uitgaan. Het wisselvallig buiig weer houdt aan. Weinig veran dering in temperatuur. 22 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 1.49, onder 18.15. 23 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 2.08, onder 19.28. 24 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 2.34, onder 20.36. Nieuwe maan: 25 juni te 23.25. SAN FRANCISKO, 20-6. Twee vooraanstaande wetenschappelijke organisaties in de Verenigde Staten staan op het standpunt dat mari huana gevaarlijk is omdat het psy chose kan veroorzaken. Het toenemende gebruik van het middel is „een groot probleem voor de volksgezondheid", aldus een woensdag door deskundigen van de „Amerikaanse medische bijstand" en de „nationale raad voor wetenschap pelijk speurwerk" uitgegeven ge meenschappelijke verlaging. De waarschuwing was gekoppeld aan een pleidooi voor wetswijziging om de rechter meer vrijheid te geven bij de beoordeling van incidenteel gebruik van marihuana. Aan de le vens van veel jonge mensen wordt nodeloos schade toegebracht, door personen die slechts met het miiddel experimenteren door het een enkele maal te gebruiken als misdadigers te beschouwen, en hen gelijk te stel len met gewoontegebruikers, aldus het rapport.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1