Beter met G „Industriële kringen ongerust over het agrarisch beleid" Tuinboontjes, pril aan de dop ontsprongen: volmaakte voorproef van een jonge zomer, dankzij uw sauskom met gewelde boter. Geweldig! échte boter! C.T.V. Schouwen-Duiveland aan de top bij coöp. aardappelafzet zuidwest Nederland STREEKNIEUWS All round-programma van circus Boltini Voorstel tot bestemming trouw- tot raadszaal ingetrokken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doaderdag 20 juni 1968 Nr. 20013 Directeur Kou. Mij. „De Schelde" tijdeus Z.L.M.-congres: „Vestiging Shell-chciiiie le Moerdijk zou doodsteek zijn voor Zeeuwse zeehaveiiont wikkeling" Advertentie GOES, 18-6. „In industriële krin gen heerst ongerustheid over het agrarisch beleid. Men beschouwt het daar als een principiële fout dat men de inkomenssubsidie voor de boer heeft willen koppelen aan het marktmechanisme. Deze fout is de fundamentele oorzaak van de te ho ge garantieprijzen die weer de oor zaak zUn van de overproduktie met name in de zuivelsector. Bovendien wordt een onvoldoende onderscheid gemaakt tussen de belangen van de huidige boer en de boer in de toe komst". De heer J. W. Hupkes, president- directeur van de Kun. Mij „De Schel de" zei dit dinsdagmiddag op het congres over ruimtelijke ordening dat ter gelegenheid van het 125-ja rig .bestaan van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij in Goes werd ge houden. De voorkeur van vele indu striëlen gaat volgens hem uit naar een stelsel van vrije prijzen, waarbij het marktmechanisme chronische verstoringen zoals wij thans zien in de zuivelsector, onmogelijk maakt. Tegelijkertijd zou aan iedere boer een inkomenssubsidie moeten wor den verstrekt, afhankelijk van de grootte van zijn bedrijf, maar in be ginsel los staand van de exploitatie resultaten van dat bedrijf. Deze sub sidie zal een persoonlijk karakter moeten hebben, het recht op subsi die gaat niet zonder meer over op de opvolger in het bedrijf. Vooral het moment van opvolging zal moe ten worden aangegrepen om de be oogde structuurwijzigingen tot stand te brengen. Zo zal kunnen worden besloten de subsidie niet voort te zetten - waardoor men in feite ge- Spoedig voorschotten voor getroffen mosselkwekers De minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. J. Bakker, heeft dins dagmiddag tijdens een persconferen tie te Middelburg inzake de mossel vissers die schade lijden door de uit voering van de Deltawerken ver klaard, dat in afwachting van de de finitieve uitvoering van artikel 8 van de Deltawet binnen enkele weken begonnen zal worden met het ver strekken van voorschotten aan de daarvoor in aanmerking komende mosselkwekers. ZIERIKZEE, 19-6. Op dinsdag 25 juni a.s. verrijst - naar reeds gemeld - weer de reuzetent van circus Bol tini op het nood-sportterrein aan de Zuidhoek. Boltini brengt ditmaal een nieuw internationaal programma, waaraan artiesten uit tien verschil lende landen medewerking verle nen. We doen hierbij een greep uit het veelbelovend programma, dat begint met de grote circusparade. De dres seur Emile Karoly haalt fraaie staal tjes uit met zijn vrijheidspaarden. Maar er zijn nog andere dierennum- mers: vier Siberische kamelen, bere den door woenstijnruiters in kleder dracht, vormen een exotisch schouw spel. Ook is er een nummer met In dische en Afrikaanse olifanten. De twee zusjes Boltini hebben hierin een charmant aandeel. dwongen wordt het bedrijf aan een andere boer te verkopen - ten einde de zo noodzakelijke schaalvergrotin gen te bereiken. Zeer verontwaardigd was de heer Hupkes over het feit dat twee van Zcelands partners in het Overlegor gaan Zeehavenontwikkeling Zuid west Nederland! namelijk Noord- Brabant en Rotterdam), er naar stre ven Shellchemie - een zeehavenin dustrie by uitstek - onder te bren gen bij de Moerdijk, in plaats van in Terneuzen of Vlissingen-oost. In Zeeland is men hierover uiterst ge belgd, aldus de heer llupkes. De autoriteiten, in deze provincie hadden zijn respect voor de beheers- De eerste „Badcourant" Vorige week verscheen het eerste nummer in dit nieuwe seizoen van Schouwen's Badcourant, de weke lijkse zomeruitgave die ieder jaar speciaal ten. gerieve van de toeris ten gratis wordt verspreid te Burgh, Haamstede, Renesse, 'Scharendijke en Brouwershaven. In het eerste nummer wordt een hartelijk welkom toegeroepen aan de vreemdeling op Schouwen-Duiveland. Verder zoals gebruikelijk een overzicht van de bezienswaardigheden, de evenemen- tenlijst (speciaal voor Renesse). De Badcourant is een uitgave van druk kerij v.h. Lakenman Ochtman. Keikconcetten te Brouwershaven Door de V.V.V. Brouwershaven worden op donderdag 4 juli en óp dinsdag 16 juli a.s .kerkconcerten georganiseerd in de Ned. Herv. Kerk. Het fraai gerestaureerde kerkgebouw zal bij die gelegenheid met kaarsen worden verlicht. Het eerste concert, op donderdag 4 juli, zal worden verzorgd door het mannenkoor Ons Koor" uit Som- melsdijk, dirigent Gerrit Zoon. Als solisten treden deze avond op de heer J. Luijkenaar, orgel, en Marian Keuning, viool. Op dinsdag 16 juli zal worden geconocerteerd door het Ned. Kerkmuziekensemble onder leiding van Mety Smit-Duyzend- schoon, met solistische medewerking op orgel, viool en clavecimbel. Ver der staat koorzang en medewerking van een blokfluibkwartet op het pro gramma. De concerten worden 's avonds gegeven, aanvang om 20 uur. Concert te Sommelsdijk In de Remonstrantse kerk aan de Voorstraat te Sommelsdijk zal op Klassieke hogeschool Ook de klassieke hogeschool is aanwezig, gebracht door de 15-jarige Antoinette Boltini. Als dompteur treedt op de Nederlander Wim Vos, die adembenemende dingen laat zien met zijn acht Berberleeuwen. Dan zijn er natuurlijk mensen aan de vliegende trapeze, de vier Adrienne. Iets bijzonders schijnt ook te zijn Nino met zijn kopbalances en de 17-jarige Rafael doet heel apar te dingen op de „wankele trapeze". In het komische genre is er de artiest Lufong. Verder: de zeven Faggioni's, wip plank-acrobaten uit Italië; het trio Lorenti (eenwiel-act) en het Tsje chische trio Ricoraz. Met de zeven Vassallo's en de clowns de Cavellinis zorgen zij voor een all-round circus programma. te wijze waarop zij reageren op de Rotterdamse en Brabantse uitlatin gen over dit geval. Zelf vond hij het „ronduit ergerlijk". Ir. Hupkes herinnexde er aan dat opeenvolgende regeringen de laatste jaren steeds hebben gesteld dat langs de Scheldemond nieuwe zee- haven-complexen dienen te ver schijnen en niet in het binnenland bij de Moerdijk. Wanneer men thans bij de Moerdijk nog een nieuw zee- havencomplex zou ontwikkelen zou dit een zeer ernstige terugslag bete kenen voor het toch al trage Zeeuw se industrialisatie-tempo. Het zou „een doodsteek voor de Zeeuwse zeehavenontwikkeling wor den. De heer Hupkes kon zich echter niet voorstellen dat deze regering zo zeer zal afwyken van de sinds jaren gevolgde beleidslijnen inzake de ruimtelijke ordening en regionale in dustrialisatie dat zij alle bestaande plannen op dit punt zou negeren. maandagavond 15 juli a.s. een con cert worden gegeven door het 40 le den tellende Northhampton Men's Own Choir. ZIERIKZEE Diploma-uitreiking Landbouwhuishoudschool De uitreiking van de getuigschrif ten aan leerlingen van de Land bouwhuishoudschool „Prinses Julia na" zal plaats vinden op dinsdag 25 juni, tijdens een bijeenkomst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. HAAMSTEDE Zaterdag start kermis Dè Haamsteedse kermis staat voor de deur en zaterdagmiddag zullen diverse kramen hun „poorten" ope nen. Er is dit jaar meer animo voor de kermis dan in voorgaande, mogelijk een gevolg van de vakantiespreiding waardoor vroeger In het seizoen meer mensen in Haamstede en om geving vertoeven dan normaal het geval was. Hoofdexploitant is na tuurlijk weer de familie v. d. Zande uit Halsteren met een draaimolen en een gebakkraam. Verder zal een balco-spel het publiek wat inspan ning brengen, evenais een lijntrek- spel en een schiettent. Ook ontbreekt en friteskraam niet op de Haam- steeds kermis die zaterdagmiddag en maandag tot dinsdagavond! gehou den wordt. Bij goed weer zullen ook de gasten en hun kinderen volop vermaak kunnen vinden op het oude vertrouwde kermisterrein aara de Haamsteedse Ring. RENESSE Zomeravondstilte Op woensdag 26 juni a.s. wordt te Renesse een zg. Zomeravondstilte gehouden, waarbij als spreker op treedt ds. E. J. N. Kronenburg, met het onderwerp: „Hebt u even tijd?" Medewerking wordt verleend door Kees Sanderse (orgel) en Bernhard Davidse (trompet). NOORDWELLE Schoolreisje naar Rotterdam De leerlingen van de o.l.s. te Noordwelle maakten hun jaarlijkse schoolreis. Vergezeld van een stra lende zon ging het via de Haring- vlietbrug richting Rotterdam. Hier lag het m.s. „Erasmus" van de ha- venrondvaartdienst „Spido" reeds te wachten. Vanaf het bovenste dek konden de jeugdige Noordwellena- ren gedurende de ruim vijf kwartier durende tocht kennis nemen van de talloze activiteiten langs en op de Nieuwe Maas. Na Rotterdam aldus vanaf het water bekeken te hebben, werd het tijd deze stad ook eens on dergronds te bestuderen en zodoen de verdween het gehele gezelschap even later onder het aardoppervlak, om met de metro een rondreisje te gaan maken. In het begin van de namiddag werd :de Maasstad verla ten, om via de Moerdijfcbrug het Brabantse land door te trekken naar het tweede reisdoel 't Bosbad Hoeven. Hier werd naar hartelust gezwommen, gespeeld en niet te ver- Voor 60 jaar.... ZIERIKZEE. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer organiseert een rijwieltocht naar Duiveland. ELKERZEE. In een bijeenkomst in café Hanse is men gekomen tot de voorlopige oprichting van een kolenbond voor Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke. BRUINISSE. Vorige week verzond men van hier 315 tonnen mosselen naar België en Frankrijk en 80 balen naar Engeland en Duitsland. Het aantal verzonden oesters bedroeg 10.000 stuks. ZIERIKZEE. Bij Kon. Besluit is mr. H. C. Moolenburgh benoemd lol burgemeester der gemeente Zierik- zee. SIRJANSLAND. Als bewijs dat de paarden ook hier duur zijn diene, dat bij iemand een jaarling is afge leverd voor de kolossale prijs van 320. ZIERIKZEE. Op dè paardenmarkt werden 94 stuks aangevoerd. De handel was levendig. Voor de ver loting werden 11 paarden aange kocht. KERKWERVE (Adv.). Te koop een karnhondook geschikt voor trek hond, en een aftands werkpaard met veulen. BRUINISSE. Bij hel lossen van grint werd een 2 kg. wegende tand gevonden, waarschijnlijk van een prehistorisch dier. ZIERIKZEE. In een welput in de tuin van een herenhuis iverd een kinderlijkje gcvond.cn, dal bij nader onderzoek, hierin bleek gedeponeerd door een dienstbode. gelen heerlijk geroeid door jong en oud. Na een laatste oponthoud ie Steenbergen, ten behoeve van de hongerige magen, ging het gezwind huiswaarts, alwaar verschillende ouders hun kinderen stonden op te wachten. OÜWERKERK Tripje o.l.s.-leerlingen De laagste klassen van de o.l.- school maakten een daguitstapje naai* het strand van Renesse. Concert „Nieuw Leven" Onder gunstige weersomstandig heden werd het concert van „Nieuw Leven" uitgevoerd. Het was in ver band met de weersomstandigheden een week uitgesteld. Ditmaal was het weer fraai en de uitgevoerde nummers kwamen goed tot hun recht. NIEUWERKERK Collecte „Zonnevanck" en „Zonnegloren" De collecte voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren" dezer dagen in Nieu- werkerk gehouden, bracht f 76,38 op. Dank komt toe aan de gevers en geefsters en aan hen, die collecteer den. Dat waren ditmaal: Marry en Janneke Hoogerland, Nelleke Cla- risse, Nelleke ter Riet, Betsy Bom, Maar tl je Padmos; Lya Folmer, Lia Wandel, Coby Tierie, Marian van Klinken, Kees Dalébout en Johan van Westenbruggen. OOSTERLAND Ned. Hervormde Kerk De collectes in de maand mei in de Ned. Herv. kerk hier ter plaatse toedroegen: voor de kerkvoogdij f 561,86; Pinksterzending f 196,50; diaconie f 157,89; en voor de centr. verwarming f 123,70. Verder werd vanaf 1 januari tot heden gecollec teerd voor de kerktelefoon f 192. Kleuters van „Radda Barnen" bezochten „De Efteling" De kleuters van de chr. kleuter school „Radda Barnen" kregen de zer dagen bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de school door het sdhoolbestuur een reisje aangeboden naar de sprookjestuin „De Efteling" te Kaatsheuvel. Ruim vijftig kinderen maakten de reis onder de hoede van inegen leidsters mee, elke groep met een eigen kleur. Bij het vertrek van de bus, met aan het stuur chauffeur v. d. Werf van de f a. Van Oeveren, waren vele moeders aanwezig. De eerste limo nade werd genoten in het recreatie oord „Surae" te Dorst bij Breda. Van de speeltuin kon echter weinig gebruik worden gemaakt door de regen die als spelbreker optrad. Ook bij aankomst in' „De Efteling" re gende het nog volop en het bleef regenen tijdens het bezoek aan diit sprookjesbos. Bij de 'kleintjes oogs- te de ei-leggende kip het meeste succes; De kinderen werden tussen dc bedrijven door getracteerd op ijs en limonade en wisten ook wel raad met de meegenomen krentebollen. Tijdens de terugreis werd nog ge tracteerd in Made, het laatste ijsje volgde te Anna Jacobapolder. Een dankwoord werd gesproken door de hoofdleidster mej. M. K. Beije. Om streeks half zeven werd Oosterland weer bereikt. Ondanks het ongun stige weer was het voor de kinderen een prettige dag geweest. ZIERIKZEE, 19-6. Op woensdag 26 juni a.s. wordt een vergadering gehouden van dc gemeenteraad. De agenda telt een veertiental punten. Voorgesteld wordt het pand hoek Hoge Molenstraat-'s Heer Arend straat aan te kopen van de heer W. C. v. d. Ende. Reeds lang ontsierde de bouwval en later de ruïne deze plaats. Geen goedkeuring werd door de Grondkamer verleend aan verpach ting van \Vz ha bouwland' aan dc Zandweg aan de heer P. J. v. d. Vel de. tegen een pachtprijs van f 280,- per ha per jaar. Voorgesteld wordt deze pachtprijs terug te brengen op f 250.-. Het college van b. cn w. is van mening dat een voorstel de trouw zaal te bestemmen tol raadszaal eert ZIERIKZEE, 19-6. Uit het verslag over 1967 van het Land- en Tuin bouw Coöperatie Centrum voor Zuidwestelijk Nederland blijkt dat de C.T.V. Schouwen-Duiveland in het jaar 1965-'66 de belangrijkste plaats heeft ingenomen hij de coöpe ratieve aardappelafzet van het zuid westen. Dit blijkt uit de volgende tonnen-omzet: C.T.V. Sch.-Duive- land: 12.000, Nobeco Noord-Beveland 8.000, West Zeeuwsch-Vlaanderen: 6.000, „Eiland Walcheren", M'burg: 1000, (tonnenomzet afgerond). Verre weg de grootste omzet kwam in het volgende jaar, 1966-'67, eveneens voor rekening van de C.T.V. Sch.- Dulveland, namelijk 14.000 tonnen, gevolgd door de Nobeco met 10.000. In het verslag wordt herinnerd aan het feit dat in het gebied van de C.T.V. Sch.-Dulveland de aardap pelen werden afgezet via de veiling Z.H.E. in Rotterdam. Dit systeem voldeed echter niet en besloten werd de afzet vla de aan- en verkoopco- operatie en Cebeco te laten lopen en daartoe richtte de coöperatie Sch.- Duiveland - in tegenstelling tot No beco - een aparte telersvereniging (C.T.V.) op. De telersvereniging is een coöperatie op aandelen met een BIJZONDERE VOGELHULP HAAMSTEDE, 19-6. Het was de heer J. Zorge - beheerder van de boerderij van Staats bosbeheer op het landgoed „Gadra" te Haamstede, niet ontgaan dat zijn schuur ieder jaar zo duidelijk in trek was en is bij de zwaluwen, in hét bijzonder de boerenzwaluwen. Onder de overstekken, zogoed als in het schuurinterieur bouwden reeds vele vogelpa ren hun nest. Toch was er meestal duidelijk iets mis met de nesten, want als de vogels halverwege klaar waren, stortte het nest reeds bij de eerste ronde opbouw omlaag. Zodoende kwamen er altijd maar enkele nesten tot hun recht .Dikwijls gebeurde het dan nadien nog dat de zwaar der wordende jongen een over belasting vormden voor de „woning'' en dan kwam het hele zaakje omlaag rollen. De heer Zorge kwam tot de ont dekking dat er op de zwarte zandgronden feitelijk geen goede klei is te vinden voor een stevige bouw van nesten. Daarom reed hij naar de Schelphoek, waar mooie „plakkerige" klei is te vinden. Een flinke hoeveelheid ver huisde naar de drinkput op het boerenerf. De heer Zorge heeft er wel goed in gekeken, want dit jaar bouwden vijf en twintig vogelparen hun nest hier. De nesten vertonen geen mankementen meer en zitten veilig en stevig tegen muren en zolderbalken gekleefd. De zwaluwen gebruiken dan ook het klei-recept van de heer Zorge, die de vogels aan zich heeft verplicht. grote meerderheid van stemmen moet hebben. Gelet op het feit dat over deze zaak op een vorige raads vergadering de stemmen staakten, besloot het college het voorstel in te trekken. Inzake dc onderhavige plannen zullen t.z.t. nieuwe voorstel len aan de raad worden gedaan. Op nieuw komen te nemen salarismaat regelen (per I januari 1968) aan de orde. Kleuterschool „Dc Woelwaters" Met ingang van 1 augustus werd de heer O. Huitema, onderwijzer aan de o.l.-school voor ulo benoemd tot leraar aan de openbare mavo-school te Borger. Hij vroeg mitsdien ontslag cn voorgesteld wordt dit ontslag te verlenen per 1 augustus a.s. lid: twooilo lokaal van de klcu- volledige leveringsplicht. Afgezien van het feit of dit in andere streken te „verkopen" is. aldus wordt opge merkt, kan gesteld worden dat een dergelijke afzetvorm beter voldoet dan de andere bestaande vormen. Elk lid van deze C.T.V. is verplicht aandelen te nemen en te houden al naai* gelang de beteelde oppervlakte aardappelen. Op deze manier kan vrij nauwkeurig worden vastgesteld hoe groot de te verwachten aanvoe ren zullen zijn, hetgeen van belang is voor de afzetplanning en het in terne organisatieschema. De C.T.V. beschikt over ruime sorteermogelijk- heden en opslagkapaciteit. Een sor- teerploeg is gedurende -een groot deel van het jaar in aktie om het produkt marktklaar te maken en dat gebeurt centraal in de bedrijfsgebouwen. Voor aardappelen van de leden die op de boerderij zijn opgeslagen en worden aangeboden vindt aanvoer in kisten plaats. Via een kistenkante- laar wordt op de sorteerband gestort. 85 a 90 van de omzet wordt in poolverband afgezet, het resterende deel via dagprijzen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Joure (vac. R. Bijl): C. L. "Verbaas, Monraickendam; te Den Bommel en te Melissant: kand. G. van der End, Kootwijkerbroek; te Gliessendam - N eder-Ha rdi n xveld A. Etëkelenburg, Lexmond. Aangenomen naar Zijpe-Zuid (toez.): S. den Blaauwen, Oostwolde; naar Oudwoude-Westergeest: B. J. Lietaert Peerbolte, Voorburg, die bedankte voor Suawoude. Bedankt voor Boven-Hardinxveld (2e pred.pl.): J. T. Cazander, Scher- penzeel; voor Arnlhem (wijkgem. Oost): mr. J. A. Vaandrager, Sneek. Ger. Kerken Beroepen te Leiden (vac. E. Ha verkamp); A. J. van Netten, Win terswijk; te Makkum: kand. D. Braam, Leiderdorp. Aangenomen naar Uithoorn (2e pred.pl.): H. H. Grosheide, precL in algemene 'dienst te Baarn; naar Ca- pelle aan de IJssel (2e pred.pl.): P. Wulffraat, v.h. pred. bij de Ger. Kerk vrijgemaakt te Amsterdam- Centrum ,die bedankte voor Maas sluis (vac. K. W. Dercksen); naar Beverwijk-Heemskerk: A. van Leeu wen, Rotterdam-Pernis. Oud Ger. Gem. in Nederland Beroepen te -Grafhorst: M. A. Mie ras, Krimpen aan de IJssel. Hoge Piukstercollecten in Geref. Kerken UTRECHT, 19-6. De eerste resul- laten van de collecten voor de zen ding die met Pinksteren in de Ge reformeerde Kerken zijn gehouden, zijn nu bekend. Uit de binnengeko men opgaven blijkt, dat de opbreng sten ook nu weer een stijging te zien geven vergeleken met vorig jaar. Gemiddeld werd ruim tien procent meer ontvangen dan in 1967. Hier uit kan worden afgeleid, dat grote acties zoals „Kom over de brug" geen afbreuk doen aan de onder steuning van het „gewone" werk. terschool „De Woelwaters" zal vrij komen voor dc openbare kleuter school, na gereedkomen van de bij zondere kleuterschool in Malta II. In verband hiermede dient dit lokaal te worden ingericht. Dc raad wordt derhalve verzocht een krediet goed te keuren van f 5.888.50 voor dit doel. Het krediet is verwerkt in de 21ste cntwerp-bcgrotingswijziging 1968. Voor de R.IC. lagere school wordt een krediet van f 1367,16 gevraagd voor de aanschaffing van nieuwe leer- en hulpmiddelen. Idem f 5673,38 voor de Chr. school voor ulo. De heer C. J. Korsten vroeg een subsidie voor restauratie van het pand Nieuwe Boogerdstraat 33. Voorgesteld wordt een subsidie van 10 °/o op de door de minister goed te keuren subsidiabele restauratiekosten, zijnde 50 °/o van do op 'f 17.040 goedgekeurde kosten. Dc Charifcn Troupe, wervclwindspringers en puramidebouwers uit Noord- Af rika. Dinsdag 25 juni: Gemeenteraad Zierikzee f l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1