DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na vier maanden crisis: Nieuwe regering voor België Vernieuwing op komst in Joego-Slavië V/AT UGT Dl HIT Stakingskern is aan liet verpulveren Wijkverpleegsters in actie voor hulpverlening vakantiegangers Harttransplantatiepatiënt overleden Tankauto met 20 ton nafta gekanteld Visserij verbod Meisje omgekomen bij auto-ongeluk ZIERIKZEESCHE,» NIEUWSBODE Dinsduf; IIt juni I960 124ste jaargang Nr. 20012 WAARIN OPGENOMEN R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 22SS, 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redokteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Tijdelijk itistructiebad voor Westhoek jeugd Coalitie Chr. Volkspartij en Soe. Partij BRUSSEL, 17-6. België heelt na een regeringscrisis van ruim vier maanden, een van de langste in zyn geschiedenis, een nieuwe regering. Het is ecnccalitie van de Christelij ke Volkspartij (CVP) met de Socia listische Partjj (BSP), onder leiding van de 63-jarige Vlaming Gaston Kyskens (CVP). Do nieuwe ministers hebben maan dag namiddag de eed afgelegd voor de koning. Daarna zijn zij een eersic werkvergadering in de Brusselse Wetstiaat begonnen. Eyskens is reeds enige malen eer ste minister geweest. Hij leidde in 1949_'50 een coalitie van de CVP met de liberalen, in 1958 een homogene CVP-rcgering, die aan het einde van het jaar werd uitgebreid met libe rale ministers. In 1960-'61 stond hij opnieuw aan het hoofd van een coa litie met de liberale partij. De nieuwe coalitie volgt op de re gering Van den Boeynants, een coa litie van de CVP met de liberale par tij, die op 7 februari j.l. ontslag nam wegens onoverbrugbai*e Vlaams- Waalse meningsverschillen. De kern daarvan was de Vlaamse eis, dat de Franstalige afdeling der Leuvense universiteit naar Wallonië zou wor den verplaatst. Deze eis was in de voorgaande weken kracht bij gezet door demonstraties en relletjes van Vlaamse studenten in Leuven, die eind januari een stakingsbeweging van studenten en middelbare scho lieren in het gehele Vlaamse land tot gevolg hadden. Vervroegde verkiezingen Op 31 maart werden vervroegde- verkiezingen gehouden, die ernstig verlies opleverden voor de CVP en in mindere mate voor de BSP, ter wijl de liberale partij nagenoeg ge lijk bleef en de sterk federalistisch getinte kleine partijen in Vlaanderen en Wallonië aanzienlijk winst boek ten. Pogingen van de CVP om daarna een regering van nationale eenheid te vormen met de BSP en de liberale PVV. met het oog op het oplossen van de Vlaams-Waalse tegenstellin gen, zijn mislukt. De socialisten we zen zo'n coalitie af, omdat ze er te vage compromissen van verwacht ten. Uiteindelijk hebben de CVP en de BSP elkaar gevonden op een pro- gram, dat met name voorziet in cul turele autonomie voor Vlaanderen SCHIPHOL, 17-6. In alle socia listische landen staat een vernieu wing van het bestel op de agenda, ook in Joegoslavië, zo heeft de voor zitter van een Joegoslavische parle mentaire missie, de heer Milos Zan- kc. bij het vertrek van Schiphol op desbetreffende vragen geantwoord. „Evenals de studenten bij ons is president Tito en zijn wij zelf het er mee eens. dat er een grondige reden is om te twijfelen aan de efficiency van ons staatsbestel. Daarin wortelt de ontevredenheid. In de communis tische partij houden sommigen nog vast aan de oude opvattingen en wij menen dat deze bureaucratische wij ze van denken het grootste probleem vormt, waarmee de socialistische landen worstelen. In het algemeen gesproken kan men zeggen, dat onze studenten zich er tegen verzetten. Wat in Tsjechosiowakije aan het groeien is. mag u niet beschouwen als een imitatie van Joegoslavië, Engeland en Rhodesië LONDEN, 17-6. Het Britse Lager huis heeft maandagavond met 319 tegen 246 stemmen de regering- Wilson gemachtigd de verscherpte economische strafmaatregelen tegen Rhodesië te treffen, waarom in een recente resolutie van de V.N. is ge vraagd. Expl maar wel is het een radicale omme zwaai naar een meer democratische vorm niet speciaal van bestuur, doch van het leven in het algemeen". Tijdens het bezoek van bijna een week aan ons land hebben de 6 Joe goslavische parlementariërs een zit ting bijgewoond van de Eerste en van de Tweede Kamer. Acht Duitse toeristen in Griekenland gearresteerd ATHENE, 17-6. Acht Duitse toe risten zijn door de havenpolite van Volos in midden-Griekenland gear resteerd omdat zij met behulp van duikersuitrusting 4 amforen en 57 kleinere voorwerpen van oudheid kundige waarde bij het onbewoonde eiland Pelagonnisi van de zeebodem gehaald hadden. en Wallonië en economische decen tralisatie. Culturele autonomie van Vlaande ren en Wallonië en de economische decentralisatie die de vieuwe rege ring ten behoeve van de twee lands delen wil nastreven, is tot uiting ge komen in de benoeming van twee ministers van onderwijs (een Vla ming en een Waal), twee ministers van cultuur (de Franstalige en de Nederlandse), afzonderlijke ministers voor de economische ontwikkeling van Vlaanderen en Wallonië, en voor de Vlaams-Waalse betrekkingen. Psychopaat verkrachtte meisje DEN HAAG, 17-6. De donderdag j.l. uit de gesloten afdeling van de Rijks psychiatrische inrichting te Eindhoven ontsnapte psychopaat heeft zich weet- bij de inrichting ge meld na die dag in de gemeente Ros malen een 17-jarig meisje te hebben verkracht. Dit gebeurde aan de oever van de Maas bij Empel, waar het meisje aan het zwemmen was. Hij neeft het meisje bedreigd haar te zul len vermoorden als ze hem bij de po litie zou aangeven. De psychopaat, de 35-jarige J. S., behoorde tot de eerste verpleegden- catagorie. Dat wil zeggen dat hij ge vaarlijk kan zijn. Hoornvlies van aap overgeplant op mens KAAPSTAD. 1S-6. De deken van de medische faculteit te Kaapstad, professor F. van Zyl, heeft bekend gemaakt, dat ongeveer een maand geleden in het Karl Bremer zieken huis in Kaapstad-ket hoornvlies van een baviaan op een mens is overge plant. Bij zijn weten is dit de eerste dergelijke operatie geweest. Hoewel eerst na. vijf maanden de finitief kan worden gezegd of de overplanting een succes is of niet, heeft professor van Zyl gezegd, dat de patiënt, die met één oog niet meer kon zien, thans de krant kan lezen alleen al met het thans van een dierlijk hoornvlies voorziene oog. Dil nummer bestaai uit 10 pagina's Er zijn erge het verlies van de jeugd. T r verliezen den f I R.ENESSE, 17-6. In de grote bocht van de Stoofweg voor de kom van Re- nesse is in de nacht van zaterdag op zondag een hmirwagen van Ravero uit Rotterdam, een grote Chevrolet, van de weg af geraakt, gekanteld en ernstig beschadigd, waarbij over een afstand, van wel ongeveer vijftig meter de langs de weg slaande boompjes werden neergemaaid. De auto was door toeristen gehuurd. Aangenomen wordt dat met (te) hoge snelheid werd gereden. De zwaar beschadigde wagen werd door de kraanwagen van de firma de Jonge uit Zierikzee van de plaats van het ongeluk iceggesleept. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De toestand in Frankrijk osieven in de Sorbonne gevonden PARIJS, 17-6. Een hoofdassistent van de faculteit van letteren en wijsbegeerte heeft maandag in een lokaal van de Sorbonne van deze faculteit een grote hoeveelheid ont plofbaar materieel, o.m. molotov cocktails, gevonden. Hij stelde de politie hiervan in kennis en des kundiger. hebben toen de voorraad weggehaald. Chirurg deed onnodige operaties BRUSSEL. 17-6. Een voormalige chirurg van een ziekenhuis te Tielt (België) is maandag te Brugge ver oordeeld tot een jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van 150 gulden. Een zevental artsen van het zie- .kenhuis had vorig jaar een klacht ingediend, waarin hij beschuldigd werd van het uitvoeren van ver scheidene nutteloze operaties op pa tiënten die reeds vrijwel overleden waren .teneinde de kosten te kun nen declareren. Ook verscheidene ziekenfondsen hadden schadevergoedingen geëist. Brand in Rotterdam ROTTERDAM. 17-6. Bij een brand in de Rottestraat in een van de oud ste gedeelten van Rotterdam is maandagmiddag do 30-jarige Spaan se arbeider Marcelino Ramos ernstig gewond geraakt. De brand ontstond op de zolderverdieping, waar de Spanjaard op dat moment alleen aanwezig was, vermoedelijk door het ontploffen van een gasfles. Do zolderverdieping van het huis is to taal uitgebrand. Vermoedelijk is de ontploffing ontstaan door een lek in de gasfles. De Spanjaard heeft ge tracht het vuur te blussen en liep daarbij derdegraads brandwonden op aan gezicht en handen. Hij is in een ziekenhuis in Rotterdam opge nomen. Het gelukte de brandweer zeer spoedig het vuur te blussen. UTRECHT, 17-6. De samenwer kende Iandelyke kruisverenigingen delen mee, dat vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van een kruisvereniging, deze verpleeghulp - in overleg met hun huisarts en wijkverpleegster - ook op hun vakantieadres kunnen krygen. Dit kan b.v. het geval zijn voor het geven van injecties. De behandelend arts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven bestemd voor de wijkver pleegster in de vakantieplaats. Als iemand die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bij roept kan, indien nodig op vertoon van de lidmaatschapskaart van een kruis vereniging ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog' geen lid is van een kruisvereniging moet een zgn. noodlidmaatschap worden aangegaan. Oude man verongelukt VALKENSWAARD, 17-6. De 77- jarige J. Verhappen uit Valkens- waard is maandag verongelukt. Bij het oversteken van de Eindhovense weg in zijn woonplaats werd hij ge grepen door een personenauto. Hij overleed enige uren na het ongeluk. Prins Bernhard droeg boot over aan Indonesië OUDE WETERING. 17-6. Prins Bernhard heeft maandagochtend in een jachthaven te Oude Wetering *in zijn functie van president van het „Wereld natuur fonds" een patrouil leboot geschonken en overgedragen aan de Indonesische ambassadeur in ons land, gen oraal-majoor Taswin Al- malik Natadiningrat, welk vaartuig gebruikt zal worden ten behoeve van het werk van dit fonds in het natuur reservaat Udjung Kulon, een schier eiland op ZuidweSt-Java, ter be scherm in<g van de laatste daar nog aanwezige 24 Javaanse Neushoorns. Het geld voor het schip „Banteng" genaamd, werd bijeengebracht dooi de Nederlandse jeugdafdeling van het fond9. Buitenlanders die in ons land hun vakantie doorbrengen kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijk verpleegster krijgen. Deze patiënten moeten eerst een arts ter plaatse consulteren. Hij kan hem zo nodig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. PARIJS, 17-6. De harde kern van de grote Franse stakingsbewe ging, de Renault-fabrieken, is aan het afbrokkelen. Vijf fabrieken met het merendeel van de 65.000 Renault- werknemers zijn na langdurige on derhandelingen tussen de directies en vakbondsleiders met de bereikte regeling akkoord gegaan. Verwacht wordt, dat deze ontwikkeling een regeling in andere stakingssectoren zal verhaasten. Naar schatting zijn thans minder dan een half miljoen werknemers nog in staking. Op het hoogtepunt van de crisis, vorige maand, bedroeg •het aantal stakers tien miljoen. In de straten van Parijs rijden voor het eerst sinds langér dan een maand weer taxi's. 1 Bij de drie particuliere Franse autofabrieken: Berliet, Citroën en Peugeot, gaan de stakingen voort nadat de besprekingen in het slop zijn geraakt. Ook werfarbeiders in St. Nazaire en te La Seyne, aan de Middelland- Verkeersdrukte door Duitse weekend-vierders DRIEBERGEN. 17-6. Het leit dat de west-Duitsers maandag de „Dag der Duitse eenheid" vierden, een feestdag ter herinnering aan de op stand in oost-Berlijn, heeft er voor gezorgd dat het op de wegen van de Nederlandse toeristenplaatsen naar Duitsland, bijzonder druk is ge weest. Vele Duitse automobilisten hebben kennelijk de kans aangegre pen er een lang weekend van te maken en er een dagje aan vast ge knoopt. se zee, hebben zich vóór hervatting van het werk uitgesproken. Maar havenarbeiders aan de Mid- uellandse zeehavens hebben even wel maandagochtend het werk neer gelegd uit solidariteit met arbeiders in Marseille. De krantenverkoop in de Franse hoofdstad wordt vertraagd door een staking van twee dagen van verko pers en kioskhouders, die een hoger percentage van de verkoopprijs eisen. In de studentenwijk blijft de span ning aanhouden ondanks de ontrui ming van de Odeon-sehouwburg en de Sorbonne. Nederlandse oliehidustrie acht voortbestaan bedreigd DEN HAAG, 17-6. De Nederland- se olie-industrie wordt ernstig be dreigd in haar bestaan door de 'zich op diverse manieren uitende ver valste concurrentie van importen van oliën, vetten en koeken uit dér- de landen en door de E.E.G.-land- bouwpolitiek. Verwacht moet wor den dat enkele bedrijven op korte termijn genoodzaakt zullen zijn op verminderde capaciteit te gaan wer ken, of zelfs geheel de produlctie zul len moeten staken, wat gevolgen zal hebben voor een groot aanital werk nemers. Dit schrijft de vereniging van Nederlandse oliefabrikanten in een brief aan de leden van de Twee de Kamer. Iels warmer Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien en vannacht hiel en daar mist; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; iets hogere temperaturen overdag. 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 1.14, onder 14.36. 20 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 1.24, onder 15.49. Nieuwe maan: 25 juni te 23.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 juni 20 juni 10.06 v.m. 11.07 v.m. 22.22 n.m. 23.30 n.m. 22.26 n.m. 23.30 n.m. BROUWERSHAVEN 19 juni 9.58 v.m. 20 juni 10.59 v.m. Doodtij: 20 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-6. Het K.N.M.I. deelt mede:. Tussen éen hogedrukgebied boven west-Rusland en een depres sie ten zuiden van IJsland trok maandag een storing vergezeld van regen en onweersbuien over onze omgeving naar de Noordzee. Boven Spanje bevond zich dinsdagmorgen een nieuwe storing, die in zijn om geving plaatselijk onweer veroor zaakt. Deze storing trekt over Frankrijk naar het noorden en kan plaatselijk in ons land regen- of on weersbuien veroorzaken. Bij een zwakke zuidelijke wind zullen de temperaturen iets hoger worden dan vandaag. Koningin Elizabeth van Engeland heeft maandag haar oudste zoon, prins Charles, geslagen tot ridder van de kouseband. Bij een gasontploffing in de Lota Schwager-steenkoolmijn in de Chi leense provincie Conception, zijn maandag elf mensen om het leven gekomen en 15 gewond. In Engeland: Aanval op Israëlisch legerkamp Toestand Braziliaanse LONDEN, 17-6. Engelands eerste harttransplantatiepatiënt, de 45-ja- rige Frederick West, is maandag 46 dagen na de operatie, overleden. West stierf aan infecties in de lon gen en nieren. Volgens de behande lende artsen was zijn weerstand te gen bacteriën aangetast door genees middelen om afstoting van het nieu we hart tegen te gaan. Het hart, af komstig van een Ierse bouwvakar beider, bleef tot het eind toe naar behoren functioneren. Gevechten in Kanton HONGKONG, 17-6. In Kanton is het vorige week opnieuw tot ge vechten gekomen tussen de rode gardisten en Chinese troepen, heb ben reizigers in Hongkong meege deeld. Vrijdag 'kwamen 47 mensen in de vlamimen om bij een brand die tijdens een gevecht in de Sun Yat Sen-universiteit ontstond. Tien jonge studenten die een pantserwa gen wilden tegenhouden werden doodgeschoten. Een andere groep jongeren overviel een politiebureau en maakten zich daar meester van schietwapens. Di ie Britten in Moskou gearresteerd MOSKOU, 17-6. Drie jonge Brit ten - twee mannen en een meisje - zijn maandag in Moskou gearres teerd toen zij vlugschriften ver spreidden waarin kritiek werd uit geoefend op de arrestatie en gevan genzetting van Russen die het niet eens zijn met de politiek van de Sowjet-Russische regering en partij. Door het overlijden van West zijn van de 21 patiënten die het hart van een ander mens hebben ontvangen, er nog maar vijf in leven. Twee an dere mensen, die het hart van een dier kregen, zijn eveneens overle den. BEIROET, 17-6. Twee Arabische commando-organisaties hebben mee gedeeld maandag bij een aanval op een Israëlisch legerkamp in het dal van de Jordaan in de nacht van zondag op maandag 50 Israëlische officieren en manschappen te heb ben gedood of verwond. Van Israëlische zijde is wel mel ding gemaakt van vuurgevechten over de Jordaan, maar daarbij zou den geen slachtoffers zijn gevallen. hart-patiënt ernstig SAO PAULO, 17-6. De toestand van de Braziliaanse harttransplan tatiepatiënt Joao Ferreira Ducanha, die 23 dagen geleden een nieuw hart ontving, is zeer ernstig, zo is door een woordvoerder van het zie kenhuis te Sao Paulo meegedeeld. Het nieuwe hart van de 25-jarige oude patiënt bleef zaterdag een mi nuut stilstaan. Het kon door massa ge weer op gang gebracht worden. BUNNIK, 17-6. Onder Bunnik. op de ryksweg Utrecht-Arnhem, is maandagmiddag om kwart voor vijf door nog onbekende oorzaak een Oostenrijkse tankwagen met aan hanger gekanteld. De combinatie, die op weg was naar Italië, vervoerde 20 ton explosief solvent-nafta. De brandweer uit Utrecht, die snel ter plaatse was, hoefde niet in te grijpen. De combinatie ligt naast de rijbaan en vormde als zodanig geen obstakel voor het verkeer. Bo vendien heeft men de werkzaam heden aan de weg tussen Houten en Bunnik stop gezet, zod'at de automo bilisten over twee rijbanen kunnen beschikken. Desondanks is het ver keer vastgelopen omdat men de plaats van het ongeluk uit nieuws gierigheid maar zeer langzaam pas seert. Daar komt bij dat de hele middag op de rijwegen rond Utrecht en met name op het verkeersplein Oudenrijn bijzonder druk is, omdat talloze Duitsers van de Nederlandse kust op weg zijn naar huis. Zo stond er aan het eind van de middag vanuit de richting Arnhem voor het. verkeersplein een file van ongeveer acht kilometer terwijl het verkeer uit de richting Den Haag vast. zat. vanaf De Meern. Ook tussen Utrecht: en Bunnik was er sprake van file vorming. De vloeistof werd van nacht overgetankt. Milaan, Turijn en andere delen van Noord-Italië zyn dinsdag getrof- ren door een aardschok van de sterk te 5 op de 12 graden tellende Mer- calli-schaal. Er is geen melding ge maakt van schade of ongevallen. Als gevolg van een grondver schuiving zijn in een armenwijk van de Braziliaanse stad. Salvador minstens twintig mensen om het le ven gekomen. in Engelse wateren DEN HAAG, 17-6. Er zijn aanwij zingen dat de Engelse regering de mogelijkheid bestudeert om ter ver betering van de haringstand ini de visserijzone aan de noordoostkust, van Engeland haringvangst te ver bieden, aldus heeft de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lar- dinois, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J. A. van Bennekom (ARP). Een haringvangstverbod in de zone van 6 tot 12 mijl voor de noordoost kust van Engeland zou ook de Ne derlandse vissers treffen, aldus de minister. BUDEL, 17-6. Maandagavond om kwart over zeven is de 7-jarige Ma rianne Rykers uit Weert dodelijk verongelukt tussen Weert en Val- kenswaard ter hoogte van leger plaats Budcl. Zij zat met haar vader en nog twee andere kinderen uit het. gezin in een personenauto die op de Eind- hovenseweg frontaal in botsing kwam met een tankauto uit Soest, waarvan de remmen weigerden waarna deze op het linker wegge deelte terecht kwam. Marianne werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Haar vader en de twee andere kinderen werden in het ziekenhuis in Weert opgenomen. Zij zijn min of meer ernstig gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1