„De Keurslagers Qijs de Peur PASSEN VOOR BERLIJN SUCCESJES De Naonis PN 5 volautomaat W. H. EVERAARTS BLIK DOOR HET WERELD varkensvlees hulp in de huishouding een jongen Zwemvesten -• Fa. Koevoets Zomervlees voor zoimige prijzen 1 Vleesgehakt 0,68 2,18 Simmers Haamstede Simmers en Plaating Zierikzee wegens vakantie gesloten „doe het zelfcentrum" STREEKNIEUWS sportberichten Het besluit van de Oostduitse re gering dat voortaan ook Westduit sers een pas met visum moeten to nen als ze over het gebied van de D.D.R. naar Berlijn gaan, heeft een golf van vergaderingen teweegge bracht. Het kabinet in Bonn be spreekt de zaakde drie westelijke geallieerden nog steeds als bezet ters verantwoordelijk voor de status van West-Berlijn - doen dat even zeer. De vraag is alleen: waarom? De nu genomen maatregel werd allang verwacht de Oostduitse regering heeft nu eenmaal de mogelijkheid om de passencontrole uit te voeren die behalve winst voor de schatkist ook betekent dat hiermee een soort erkenning van de D.D.R. wordt af gedwongen. En naar die erkenning snakt de D.D.R. al lang. Het is in zekere zin opk een konsekwentie van de bestaande toestand :West- Duitsland en Oost-Duitsland zijn voor elkaar buitenland geworden. Ook voor de heffingen voor het visum en op het personen- en vrachtvervoer is een redelijke argu mentatie te vinden. Tenslotte drukt de last voor onderhoud van wegen en dergelijke op de D.D.R., hoewel die eigenlek geen belang heeft bij het verkeer van West-Berlijn naar de bondsrepubliek en omgekeerd. Niet dat de redelijke argumenten hier de hoofdrol spelen: het gaat er om de positie van West-Berlijn wat moeilijker te maken. Dit is wat ele ganter en minstens zo effectief. De blokkade joeg West-Duitsland en de geallieerden op hoge kosten, de passenregeling :al dat eveneens doen met het verschil dat daardoor de D. D.R. de profijten opstrijkt. Tegen de maatregelen is niets te doen. Er zullen wel wat papieren protesten komen en dat is dan dat. Voor het overige is het wachten tot eindelijk de hele kwestie van de Duitse deling wordt opgelost, maar zoals het er rtu uitziet kan dat heel heel lang wachten worden. Kernverdrag De assemblee van de Ver. Naties heeft dan uiteindelijk ingestemd met het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens waaraan zo lang gedokterd is in Genève. President Johnson voelde zich geroepen daar over in de vergadering van de vol kerenorganisatie een hooggestemde rede te houden, waarin hen het be sluit het belangrijkste noemde dat de V.N. ooit hebben genomen. Dat is mooi gezegd. En het is ook wel juist al was het alleen maar omdat de twee grote kern mogend heden - Rusland en Amerika, die de drijvende kracht achter het ver drag vormden - daardoor eigenlijk gebonden zijn iets te gaan doen te gen een voortdurend proberen el- kaars kernarsenaal te overtreffen. Ze zouden zelfs moeten komen tot een geleidelijke vermindering van hun kernmacht. Dat is het principe, maar de ver werkelijking ervan is minder een voudig dan de beschrijving. Dc kernmachten - en in dit opzicht doet zelfs Frankrijk mee - beloven geen nucleaire wapens te verstrekken aan landen die ze nog niet hebben. Maar technisch is het zo dat een reeks landen een atoombom kunnen bou wen ook zonder bijstand van ande ren. Het is alleen maar een kwestie van het geld dat men er tegenaan zuil gooien, zoals Frankrijk zelf ge toond heeft en later ook China. Het gevaar van een kernoorlog blijft, zo lang er kernwapens op de wereld bestaan, en die kernwapens zijn nog bij lange na niet verdwenen. KERKNIEUWS Afscheid, bevestiging en intrede ds. F. A. v. Liere RENESSE/NOORDWELLE. Ds. F. A. van Liere zal zondagmiddag 23 juni 1968 om half drie te Renesse afscheid nemen van de hervormde gemeenten van Renesse en Noord- weLIe op Schouwen-Duiveland. De week daarna, n.l. zondagmiddag 30 juni 1968 zal hij om half twee te Oppenhuizen, na vooraf in de mor gendienst daar ook te zijn bevestigd door do consulent, ds. A. J. van Binsbergen uit Jutrijp-Hommerts, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Ophuizen en Uitwellingerga in de classis Sncek, waar hij beroepen is in de vakature van ds. Jhr. C. van Eysin- ga, die op 7 januari van dit jaar (1968) afscheid heeft genomen van die gemeente en die een week later is bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Wolsum en Westhem, eveneens in de classis Sn eek. Franciscus Anthonius van Liere werd op 20 april 1924 te Zaltbommel waar zijn vader leraar aan de rijks h.b.s. was, geboren. (Zijn moeder was arts). Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te 's-Hertogenbosch en studeerde daarna aan de rijks uni versiteit te Utrecht, waar hij in 1948 zijn kandidaatsexamen theologie en ongeveer een jaar later in 1949 ook zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Van Liere in 1950 door het provinciaal kerkbe stuur van Noord-Holland was toege laten tot de evangeliebediening in dc Nederlandse Hervormde kerk stu deerde hij eerst nog enige tijd aan de Ecole des hautes études religieu- ses te Parijs in Frankrijk. Na zijn terugkeer in Nederland werd de heer Van Liere op 27 januari 1952 door de consulent, prof. dr. J. Sper- na Weiland, toen nog predikant te Brouwershaven en thans hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, bevestigd als predikant van de hei-vormde gemeenten, van Renesse en Noordwelle in de clas sis Zierikzee. Ds. Van Liere heeft tijdens zijn ruim zestien jarige ambtsbediening als predikant van de hervormde ge meenten van Renesse en Noordwelle vele bestuursfunktes vervuld en zit ting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij o.a.: lid van de provinciale kerkvergadering van Zeeland; lid van de adviescom missie ad hoc van het streekplan Schouwen-Duiveland; lid van de provinciale commissie Kerk en Sa menleving in de kerkprovinoie Zee land; praetor van het breed ministe rie van de ring Brouwershaven; praeses van het breed moderamen van de classicale vergadering van Zierikzee; voorzitter van de Her vormde Stichting voor Maatschappe lijk Werk en Gezinszorg op Schou wen-Duiveland; voorzitter van het hervormd predikanten-convent op Schouwen-Duiveland; voorzitter van classicale commissie voor het vor mingswerk in de classis Zierikzee; voorzitter van het bestuur van de protestants christelijke huishoud school te Haamstede; bestuurslid van het rusthuis te Haamstede en gedele geerde voor de colloquia. Ds. Van Liere heeft meegewerkt aan „Gekwelde Grond", het gedenk boek van de februariramp van 1953 op Schouwen-Duiveland. Ger. Gem. Oude Tonge Dinsdag 18 juni: ds. Hakkenberg, Man lag week dood in zijn huis HAARLEM, 15-6. Het stoffelijk overschot van een 88-jarige bewoner van de Tweede Hogewoerddwars- straat in Haarlem heeft een week in de gang van zijn woning gelegen. Het lichaam werd ontdekt door een buurvrouw, die toevallig door de brievenbus keek. De buren koester den geen argwaan, omdat op de deur een briefje was bevestigd, waarop stond, dat de bejaarde bewoner naar Maastricht was gereisd. De doodsoorzaak is nog niet vast gesteld. DODELIJKE ONGELUKKEN KOLHORN. In de Sportsliaat in Kolhorn (gemeente Barsingerhorn) is de bijna vijfjarige P. van der Steen uit die plaats tegen een passerende auto aangereden, toen hij met de au toped van een helling afreed, begon te slingeren en op de weg terecht kwam. Het jongetje werd ernstig ge wond en overleed in een ziekenhuis in Alkmaar. ROTTERDAM. De 43-jarige met selaar D. Troost uit Zwijndrecht is op het terrein van aluchemie in het Botlekgebied in Rotterdam van een zestien meter hoge stelling gevallen. De man was op slag dood. HEERENVEEN. De 78-jarige me vrouw G. van Dijk-Post uit Heeren veen werd op Rijksweg 32 aangere den door een personenauto. De oude dame, die weifelend de weg over stak, werd door het voertuig .ge schept en twintig meter verder tegen het wegdek gesmakt. Zij overleed ter plaatse. ALKMAAR. In een ziekenhuis in Alkmaar is de 22-jarige J. J. Asjes uit die plaats overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk waarbij hij woensdag j.l. betrokken was. Hii kwam toen met zijn auto op de Rijksweg 9 in de gemeente Bergen in de rechterberm terecht, toen hij tijdens een inhaalmanoeu vre bij nadering van een tegenligger meest afremmen. 's-GRAVENZANDE. De 75-jarige bromfietser H. Detz uit Rotterdam werd bij het oversteken van een ver keersweg tussen Hoek van Holland en 's-Gravenzande door een perso nenauto aargereden. De bejaarde man werd naar een ziekenhuis in Vlaardingen overgebracht, waar hij enige tijd later is overleden. NIJMEGEN. In Nijmegen is over leden de 21-jarige G. Jonker uit Di- dam. Zondagavond jJ. werd hij ern stig gewond toen hij op een gestolen bromfiets huiswaarts keerde, na een bezoek te hebben gebracht aan de kermis in het naburige Wehl. APELDOORN. Op het kanaal-zuid ir Loenen (gemeente Apeldoorn) is de 43-jarige P. N. J. Dekker uit Apeldoorn dodelijk verongelukt, toen hij met grote snelheid met zijn auto tegen een boom reed. De heer Dek ker was vermoedelijk op slag dood. Hij werd bij de botsing uit de auto geslingerd. De totaal vernielde auto kwam in het kanaal terecht. WANSSUM. Op de Oostrumseweg in Geysteren (gem. Wanssum) is een bromfietser na een aanrijding om het leven gekomen. De bromfietsbe stuurder, de heer H. J. Baltussen (65) uit Wanssum, wei'd van een veldweg de Ocstrumweg opkomend, aangere den door een vrachtauto. De brom fietser overleed ter plaatse. HARDERWIJK. In Harderwijk is een verkeersongeluk gebeurd, waar bij de 32-jarige vertegenwoordiger J. F. Zandbergen uit Emmeloord om het leven is gekomen. De nieuwe Belgische eerste-mi- nister, Gaston Eyskens, hoopt begin deze week een coalitieregering van de Christelijke.Volkspartij en de so cialistische BSP aan de koning te kunnen voorstellen. Het Franse ministerie van eco nomische zaken en financiën heeft bekendgemaakt dat Frankrijk alle invoer van tomaten, sperziebonen, worteltjes, uien en kersen uit lan den buiten de Europese Economische Gemeenschap heeft stopgezet. Het Ncorse parlement heeft vrij dag; met zeer grote meerderheid be sloten dat Noorwegen na 1969 - als de NAVO-landen hun lidmaatschap met een opzeggingstermijn yan een jaar zullen kunnen beëindigen - lid van het Atlantisch Bondgenootschap zal blijven. Een federale rechtbank" in Bos ton heeft de bekende kinderarts dr. Spock en drie anderen schuldig ver klaard aan wetsovertreding omdat zij jongelui hadden aangespoord niet aan hun militaire dienstplicht te yol- doen. Heden overleed na een langdurig lijden, onze beste zwager en oom JOHANNES DALEBOUT oud 63 jaar. Uit aller naam: Fam. VAN DER WIELEN 13 juni 1968 Heden overleed na een langdurige ziekte ons ere lid J. C. DALEBOUT Vele jaren heeft hij een werkzaam aandeel gehad in ons verenigingsleven. Hij was een goed lid en wij konden altijd op zijn medewerking rekenen. Zijn nagedachtenis zal bij ons in ere blijven voortle ven. Bestuur en leden Postduivenvereniging „Zlerick" Zierikzee, 13 juni 1968 Enige en algemene. kennisgeving Heden ontvingen wij be richt, dat plotseling van ons is heengegaan, onze lieve broeder, zwager en oom, de heer D. J. v. d. VELDE echtgen. van M. de Y'sser in de ouderdom, van 60 jaar. In leven hoofd van de „Juliana van Stolberg- school" Zierikzee, 15 juni 1968 P. M. VAN STRIEN- v. d. VELDE B. M. VAN STRIEN en kinderen J. A. v. d. VELDE Condoleantieadres Leede 88, Rotterdam-24. Vers dinsdagmorgen a.s., vanaf 10.00 uur, in de noodslacht- plaats Hem te Zierikzee. II. Stouten gevraagd of eventueel VAKANTIEHULP W. G. Potappel Poststraat 8 - Zierikzee Bakkerij Buijze voor de bakkerij Liefst bekend in het bakkersvak Prof. Zeemanstraat 13 Zonnemaire - Tel. (01112)483 SCHNITZELS panklaar LEVER 250 gram 4 4 4 1 4 4 i 0 4 t SAUCIJSJES per -500 gram WOENSDAG: Kostelijk 500 gram 1,23 2,45 Bij het Vleesgehakt: GEKOOKTE WORST 250 gram 0,98 VLEESSALADE per bakje 1,05 Echte zomerse VLEESWAREN: Ontbijtspek, 100 gram Snijworst, 100 gram 0,58 0,58 OM MEE TE NEMEN: Gehaktballen, per blik 1,24 Bcterhamworst per blikje 0,89 II van 19 t/m 26 juni a.s. D. ter Haar - Poststraat 3 - Zierikzee Te koop Jonge konijnen. Prinses Ire- nestraat 13, Bruinisse. Reisbureau Ribbens, Nieuwe Haven 103, tel. 2028, Zierik zee. Voor al uw vakantierei zen. Vraagt reisfolders. Toer- en stacaravans. Keuze uit 30 stuks. Caravanbedrijf Slaakweg 5, Heinkenszand. Tel. (01106) 659. Negenweekse jonge hennen. Op tijd bestellen gewenst! Pluimveebedr. Schouls Laan van St. Hilaire 1, Zierikzee, telef. (01110) 2232. Diversen: Weg met de Veenmollen!! Strooi „Cortilan"! Hebt u last van slakken? „Slakkenkor- rels" ruimt ze radika'al op! Verder diverse bestrijdings middelen voor luis, frambo- zenkever, enz. Ook voor on- kruidbestrijding diverse mid delen. Joh. den Boer, Renesse en Sluijs Zn., Haamstede. Laat de financiering van uw auto. bedrijfsuitrusting en apparatuur verzorgen door: Ass.-kantoor C. Bij de Vaate, Boerenweg 2 te Zierikzee, telef. 2804. Ze komen weerde vlie gen! Weg er mee! Begint vroegtijdig! Haalt daarom 'n Vapona-strip. Nergens goed koper dan bij: Joh. den Boer, Renesse; Sluijs Zn., Haam stede. Prima kwaliteit huish.-ver- tzlegingsart. en gummiwarenf Prijskourant en gratis proef monster worden op aanvraag Cranko toegezonden. Postbus nr. 93, Middelburg. Verkeersbord met opschrift niet parkeren of uitrit vrij laten. 30 cm doorsnee. Gaat jaren mee. Uit vooiTaad le verbaar. Mol, Nieuwe Boo- gerdstraat 27, Ziexdkzee. Het nieuwste plakplastic in gobelin dessin, heel fijne kleurcombinatie. Mol, Nieu we Boogerdstraat 27, Zierik zee. 5 kg inhoud slechts 64 cm hoog, 58 cm breed en 45 cm diep Kost slechts Inruil U betaalt f 889,- f 190,- f 699,- Eén knopsbediening voor een groot aantal programma's 2 waterstanden, 2 wasritmes. Door zijn geringe afmetingen gemak kelijk op te bergen Uit voorraad te leveren door: Poststraat 2 Zierikzee Feuilleton door J. G. J. Bax Tot op heden had hij nog geen spijt, dat hij zijn zin had doorgedre ven. Alleen miste hij kleine Bert erg, die hem altijd op zijn wande lingen vergezelde en die het met opa best kon vinden. Hij had daar om als regel gesteld op zijn minst eenmaal per week naar de stad te gaan en nu het weer een beetje ging zomeren, 'kwamen zij hem ook wel weer gauw opzoeken. Dit waren feestdagen voor Gijs. Met zijn handel was het tamelijk naar wens gegaan. Hij had langza merhand zijn vaste klanten gekre gen en verdiende nu een behoorlijke boterham. Hoge eisen stelde hij niet. Een goede gezondheid en mooi weer wa ren voor hem de hoofdzaak, zodat hij zelfs nog een centje op zij kon leggen. Zijn schuld had hij intus sen ook kunnen aflossen. Nee, hij had eigenlijk alle reden om tevre den te zijn, vooral op een dag als vandaag, een lekker zonnetje en de zomer voor de deur. „Ja", besloot hij zijn overpeinzin gen, „het leven is toch nog zo slecht niet". Leen, die opnieuw had ingelegd, en natuurlijk niet wist, welke be- rocrselcn in Gijs' ziel tot doze op timistische levensbeschouwing aan leiding hadden gegeven en boven dien al zijn aandacht bij zijn visserij had, stemde toch met hem Ln. „Net wat je zegt en als ze nou nog een beetje beter beten, had ik, wat mij betreft, verder niets meer te wen sen, dan straks nog een kopje koffie" Gijs, wiens bedoeling het niet was geweest, dat Leen zijn ontboezeming zou horen, ging er niet verder op in. Hij voelde zich op het moment niet gestemd om over deze dingen van gedachten te wisselen met iemand, wiens wensen alleen maar uitgingen naar zulke materialistl- sché dingen als „beter bijten" cn „een bakkie koffie". Hoewel een bakkie koffie, daar had hij ook nog wel trek in. „Ik zal dan nog maar eens in schenken en dan smeer ik 'm, want ik moet nog naar Hoos. Je blijft ze ker nog wel effen zitten, ik Iaat de boel maar zolang open. Als je er genoeg van hebt, sluit je wel, de sleutel hang je maar op het hakie". Nadt Gijs zijn 'koffie had genut tigd, ging hij naar zij driewieler, die zoals gewoonlijk aan de kant van de dijk stond en inspecteerde of al les present was. Zijn weegschaal, een handbascule, met aan elke kant een netje, één voor de gewichten en één voor 'de paling, zijn knijptang, het mesje, een stelletje oude kranten en oud pannetje, zijn sloofje cn tot slot de polsmouwtjes. Ja, zijn hele uitrusting was compleet. „Nou, dan stap ik maar eens op, tot kijk". Mot deze woorden reed Gijs in de richting van het dorp, Leen keek hem na cn wenste hem „igoeie zaken" om dan onmiddellijk zijn blik weer naar zijn dobber te wenden. Gijs peddelde lustig voort, de handen om de stuurstang, de snor recht vooruit en het lichaam in een deinende beweging. Dit laat ste echter geheel onbewust; de oor zaak hiervan was eenvoudig. Zijn beentjes waren te kort, maar vól gens Gijs zelf zaten de trappers te laag Hoofdstuk II. Diezelfde morgen was Hoos er al vroeg met zijn zoon op uitgetrokken om de doggers, die hij de vorige avond ha'd uitgezet, in te halen. Hoes zat zelf aan het roer van het vissersschuitje, waaraan een aan- hangmotor was bevestigd en zij keerden terug. Willem zat op het voorbankje bij de kisten met doggors. De vangst was niet tegengevallen, wel geen erge clikke, maar in de bun. die in het, midden van het schuitje was ingebouwd, verdrong zich toch een lekker zootje. Hoos zat, schnijbaar in gedachten verdiept, recht voor zich uit te staren en sabbelde op het onafscheidelijke peukje sigaar. Zijn gedachten waren wel niet. van pret tige aard, althans de norse trek op zijn met groeven cn rimpels door trokken, verweerd gelaat wees nu niet direct op een prettig humeur. (Wordt vervolgd) b Radio-Havanna heeft vrijdag avond meegedeeld dat in de Cubaan se hoofdstad een met succes be kroonde harttransplantatie is ver richt. Het nieuwe hart is afkomstig van een kalf. Meer bijzodnerheden werden niet gegeven. DEN HAAG. In aanwezigheid van prins Bernhard zal de ambassadeur van Italië, de heer Livio Theodoli, op dinsdag 18 juni de officiële ope- nig verrichten van ede Italiaanse week in het RAI-gebouw te Am sterdam. Openbaar Kleuteronderwijs Burgemeester en wethouders van Zierikzee, brengen ter openbare ken nis, dat dc aanmelding tot plaatsing op de openbare kleuterschool „dë Woelwaters" van kinderen, die in het schooljaar 1968-1969 de leeftijd van 4 jaar bereiken, kan plaats vin den aan het adres van bovengenoem de school: Kaersemakerslraal 27, op dc schooldagen vanaf maandag 17 juni tot en met vrijdag 28 juni a.s., telkens des morgens van 11.45 uur des middags 13.30 uur cn dos namid dags van 15.30 uur tot 16.00 uur. Burgemeester cn wethouders voor noemd, D. D. W. J. KASTELEIN, voorzitter R. VAN OMMEREN, secretaris ZIERIKZEE Naamverandering De van hier afkomstige familie J. Bil-van den Houten te Breukelen, ontving bij K.B. toestemming tot het wijzigen van de geslachtsnaam „Bil" in die van „Bijlaar." Afscheidsbijeenkomst o.l.-scholen Op vrijdag 21 juni a.s. wordt de jaarlijkse afscheidsavond voor de leerlingen van de 6e klassen der openbare lagere scholen gehouden in het red. hervormd verenigingsge bouw. Een aantrekkelijk program ma is samengesteld. Hoogtepunt voor do jeugd is uiteraard de uitreiking van de diploma's. P.J.G,-auto-sterrit „Zie Zeeland". ZIERIKZEE, 15-6. Dc Platte lands Jongeren Gemeenschap Zee land organiseert op zaterdag 22 juni a.s., onder het motto „Zie Zeeland", ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van dc Zeeuwse Landbouw Maatschappij een grote auto-sterrit. Deze rit voert langs ccn twintigtal plaatsen die Zeeland typeren als agrarisch-, recreatie- en industrie land. Het eindpunt ligt op de grote ook voor niet-agrariërs speklakulairc Landbouwtentoonstelling van de Z. L.M., die in Goes wordt gehouden. Dooi- het feestelijke karakter van deze rit is het de organisatoren mo gelijk geworden, naast de gratis deelname ook nog op elkander 20 controleplaatsen een typisch Zeeuw se attentie aan te bieden. Bij de fi nish wachten vele waardevolle prij zen op de winnaars. Voorts zijn er prijzen voor de hoogstgeklasseerden van de zeven meest voorkomende automerken. Voer wat Schouwen-Duiveland be treft, vindt de start plaats b(j cafc- restaurant „Dc Val". n Uit een bus die bij Kisoemoe op ruim 300 km. ten westen van Nai robi van een brug in een rivier stortte, zijn de lijken van 36 mensen geborgen. Men vreest dat er bij dit ongeluk nog meer mensen verdron ken zijn. BREDA. Op dc begraafplaats Zuylen te Breda zijn tijdens een korte plechtigheid een aantal kran sen gelegd op dc graven van Poolse gesneuvelden uit dc Tweede wereld oorlog. DUIVENSPORT „De Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht „Dc Reisduif" vanaf Orleans. Afstand 448 km. A. de Wilde 1; J. M. Kloet 2, 4, (5, 9. 12; C. Wesdorp 3, 13; Joh. Flik- weert 5, 7, 11; A. J. Flikwccrt 8, 10, 14; C. J. van Dixhoorn 15. Dinsdag a.s. inkorvcn voor Cha- t eau roux. Afstand 564 km.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5