DE ZIERIKZEESCHE COURANT Saigon schijnt thans het enige doel te zijn van de Vietcong De Sorbonne zal enkele dagen worden gesloten Gratie voor Salan Vredeskans voor Vietnam Borssele wordt kind De meest makkelijke verf heet van de rekening G.S. VAN ZEELAND VERONTRUST OVER ZEEHAVENONTWIKKELING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 juni 1968 224str jaargang Nr. 20011 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKÏÏE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Unieke sportmanifestaties in Havenpark IV strijd in Vietnam SAIGON, 16-6. De Amerikaanse tpperbevclhebber in Vietnam is van mening dat Saigon „het belangrijk ste, zo niet het enige doel van de Vietcong zal blijven". Hij acht het echter mogelijk de raketaanvallen op de Zuidvietnamese hoofdstad te doen ophouden. „YVU zullen een ein de aan deze bombardementen maken omdat wc er een einde aan moeten maken. YVü hebben daar alle midde len voor". Generaal Abrams, die de installa tie van generaal Ngoejen van Minh als bevelhebber in het gebied van Saigon bijwoonde, wilde echter niet /.eggen of dut een kwestie van weken of maanden zou zijn. Hij bevestigde dat uit de provincies rond Saigon Amerikaanse troepen zijn terugge trokken om een veiligheidsgordel rond de hoofdstad te leggen. De raketbeschietingen zouden, vol gens de generaal, een teken van zwakte zijn omdat de tegenstander de laatste tijd rond Saigon zware verliezen heeft geleden en daardoor nu niet in staat is tot infanterieaan- vallen op grote schaal. Een nieuwe Rusk in ziekenhuis WASHINGTON. 16-6. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, is zondag in het Walter Reed-hospitaal te Washing ton opgenomen voor een onderzoek naar „wat een lichte infectie aan de urinewegen" schijnt te zijn, aldus een bekendmaking van het State Department. De 59-jarige bewinds man zal twee of drie dagen in ob servatie worden gehouden. Vandalisme in speeltuingebouw AMSTERDAM, 16-6. Onbekenden hebben in het gebouw van de speel tuinvereniging Mercator in de Ad miraal Helffrichstraat in Amster dam-West een enorme ravage aan gericht. De - vermoedelijk jeugdige vandalen vierden hun vernielzucht bot op vrijwel alles wat zij tegen kwamen. O.a. werd enmuziekinstru- menten vernield, alle uniformen aan repen gesneden, een stencilmachine kapotgegooid en inkt over de vloer uitgegoten. De schade wordt voor lopig op 25000 gulden geraamd. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Om 30 seconden MEXICO-STAD, 15-6. Ook de koster van de kathedraal van Mexico-stad moet tijdens de Olympische Spelen in de Me xicaanse hoofdstad zijn steen tje bijdragen om deze volko men te doen slagen. Zijn taak is het om op 20 oktober, de dag van de marathon, de klok van de kathedraal dertig se conden vooruit te zetten. De harde slagen, die de klok elk heel uur placht voort te bren gen, zouden wel eens roet in het eten kunnen gooien als om drie uur 's middags het startschot voor de marathon wordt gegeven en dit in het lawaai van de klokken zou verdrinken. De startplaats van de lange afstandsloop is namelijk op het plein waar aan de kathedraal ligt. On middellijk na het startschot zullen dan alle kerkklokken in Mexico-stad verkondigen dat de atleten aan de ruim 42 kilometer zijn begonnen. infanterieaanvnl wordt echter nog wel verwacht. Veiligheidsmaatregelen Het (Zuid)Vietnamese persbureau meldt dat de gemeenteraad van Sai gon 70 miljoen piaster (1.5 miljoen gulden) heeft uitgetrokken voor vei ligheidsmaatregelen. De verdediging van de stad is een militaire aangele genheid maar de gemeente wil een veiiigheidsgordel rond de stad. Daarbij zouden over een afstand van vijftien kilometer permanent 20 tot 30 militairen op elke halve kilo meter moeten worden gelegerd ter wijl luchtpatrouilles het gehele et maal moeten speuren naar de lan- ceerinstallaties van de Vietcong. PARIJS, 16-6. Het Franse minis terie van binnenlandse zaken heeft bepaald dat de Sorbonne enkele da gen zal worden gesloten in verband met de omstandigheden waaronder een student gewond is geraakt. De student, die een messteek heeft opgelopen is in de nacht van zater dag op zondag door studenten van de ziekenzaal van de universiteit naar een ziekenhuis gebracht. Als het onderzoek voltooid is zal de universiteit weer worden open gesteld voor studenten en onderwij zend personeel, maar zij zal niet Bij hel zwemmen verdronken UTRECHT, 15-6. De 19-jarige las- ser-bankwerker Joh. Zijdelaan uit Lopik is bij het zwemmen in de Lek bij Lopik verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. De jongeman, die de zwemkunst niet goed meester was, zou omstreeks half negen weer thuis zijn. Toen hij niet terugkwam, gingen zijn ouders een kijkje nemen bij de Lek. Ze von den wel zijn kleren en bromfiets, doch de jongen was onvindbaar. De rijkspolitie te water heeft tot van nacht één uur vergeefs gedregd., De andere morgen is zij met dreggen verder gegaan. PARIJS, 15-6. De Franse ex-gene raal Raoul Salan heeft gratie gekre gen. Salan was een van de leiders van de extreem rechtse geheime or ganisatie O.A.S., welke zich verzet te tegen de Fraise terugtrekking uit Algerije. Ex-generaal Salan, die een levens lange gevangenisstraf uitzat, was de laatste van de vier generaals, die de putsch van 1961 leidden, die in vrij heid is gesteld. NEYV YORK, 15-6. Senator Eu gene McCarthy die dingt naar de de mocratische kandidatuur voor het presidentschap, meent dat het Ame rikaanse volk bereid is akkoord te gaan met de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam en de industrieel Cyrus Eaton die in Moskou en Parijs besprekingen heeft gevoerd, gelooft dat de vrede in Viet nam voor de deur staat. McCarthy en Eaton gaven hun me ningen in vraaggesprekken met de „New York Times". Volgens McCarthy zou de Ameri kaanse regering zonder verzet van het Amerikaanse volk alles wat zij wil kunnen doen om tot verminde ring van de strijd in Vietnam te ko men. Het volk zou er zelfs akkoord mee gaan als de regering zich ver plichtte tot eenzijdige terugtrekking van de Amerikaanse troepen in Viet nam. De senator vond niet dat de V.S. hun troepen in Europa moeten terugtrekken hiflustrie in Zeeland MIDDELBURG, 14-6. De belan gen van het 1.500 inwoners tellen de Zuidbevelandse dorpje Borssele zullen moeten wijken voor het alge meen belang. De meeste leden van Zealand's Provinciale Staten legden zich name- Advertentie lijk neer bij de lijn voor industrie gebied die op de kaart van het streekplan voor Midden-Zeeland van Vlissingen-Oost af getrokken is en het Zuidbevelandse dorpje geheel omsluit. Behoudens enkele kleine wijzigingen zijn Provinciale Staten geheel akkoord gegaan met dit streekplan. Wel werd G.S, door diverse frac ties verzocht in overleg met het ge meentebestuur van Borssele te on derzoeken welke mogelijkheden er voor dit dorp overblijven en welke schade er eventueel door onder an dere de middenstand van dit dorp geleden zal worden wanneer het als woonplaats niet meer aantrekkelijk zal zijn, doordat het als een soort enclave temidden van industrie- en havengebieden komt te liggen. meer als herberg of ziekenhuis mo gen werden gebruikt, aldus de mede deling van het ministerie. De Sorbonne is sinds 13 mei door de studenten bezet geweest. Even voor drie uur voerden poli tiefunctionarissen en de vice-rector opnieuw een gesprek met de bezet tende studenten. Op de Boulevai-d St. Michel kwam het tot een ver keersopstopping. Toch weg De studenten verklaarden in een communiqué te weigeren de univer siteit te verlaten of de justitiële po litie toe te laten zolang buiten de universiteit een politiemacht werd gehandhaafd. Alle andere studenten werden opgeroepen naar de Sorbon ne te komen „om alle provocaties van de politie te verhinderen". In de universiteit bevonden zich ongeveer vierhonderd personen. De spanning verminderde toen jon gens en meisjes op straat honder den bloemen begonnen uit te delen aan de politiemannen, terwijl de volkstoeloop bleef groeien. Tegen vijf uur begonnen de studenten vrijwil lig de universiteit door een zijdeur te verlaten. Prinses Beatrix opende ziekenhuis HEERLEN, 15-6. Prinses Beatrix heeft in Heerlen het nieuwe Dewe- ver ziekenhuis officiëel in gebruik gesteld door de onthulling van een in de hal aangebrachte gedenkplaat. Hiervan ontving de prinses uit han den van de 12-jarige Yvonne Linde boom, dochter van de geneesheer directeur, een miniatuur-model van het ziekenhuis. Zweedse week in Vlissingen VLISSINGEN, 15-6. Zaterdagmor gen heeft de Zweedse ambassadeur in Nederland, de heer Jens Malling. de Zweedse week te Vlissingen ge opend door het hijsen van de Zweedse vlag op het Stadhuisplein van Vlissingen. Vlissingens burge meester, drs. D. Roemers, haa'ld-e in zijn. korte toespraak de dikwijls vij andige contacten uit de geschiedenis tussen Zweden en Vlissingen aan, die begonnen met de invallen van de Noormannen en hun hoogtepunt, bereikten, toen de Vlissingse admi raal Michiel de Ruyter samen met de Denen de Zweden versloeg. Groet van straaljagers DEN HAAG, 15-6. Ter gelegen heid van het vijfenvijftigjarige be staan van de Koninklijke Lucht macht wordt op dinsdag 2 juli a.s. tussen half een en half twee 's mid dags, aLs de weersomstandigheden dat toelaten, een rondvlucht met twee groepen van elk 24 straaljagers gehouden. Die vlucht is bedoeld als een groet van de jarige aan de me deburgers. Cohn-Bendit in Duitsland FRANKFORT, 17-6. Daniel Cohn- Bendit. de leider van de verboden Franse „Beweging van de 22ste maart", is van plan twee weken in west-Duitsland te blijven, waar hij zaterdag uit Londen aankwam. Volgens Frank Wolff, de ondervoor zitter van de uitterst linkse „Ver eniging van socialistische studen ten" in west-Duitsland (S.D.S.), wil Cohn-Bendit op 27 of 28 juni naar Bazel in Zwitserland gaan. Hij zou niet van plan zijn in de naaste toe komst naar Frankrijk terug te ke ren. Nieuwe ARP-voorzit ter ROTTERDAM. 15-6. Op de in Rotterdam gehouden buitengewone deputatenvergadering van de A.R. Partij is de benoeming bekend ge maakt van. dr. A. Veerman tot voor zitter van de A.R. Partij. Hij volgt in deze functie dr. W. P. Berghuis, die om gezondheidsredenen bedank te, op. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zaterdagavond gaf de afdeling gymnastiek van de S.V. Deltasport een zeer geslaagde gymnastiekshow op de grasinat van het Havenpark. Voor de eerste maal mocht dit terreinworden gebruikt voor een dergelijke de- ~*inonstratie. De organisatoren van het veelzijdig programma hebben er een goed gebruik van gemaakt, want gymnastiek van puike klasse werd getoond. De foto toont een fragmentbeeld van deze opgewekte, sportieve manifes tatie in een omgeving, die het op deze zoele zomeravond uitstekend deed. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MIDDELBURG, 15-6. Met het oog op de mogelijke ontwikkeling tot zeehavengebied van de terreinen bij Moerdijk hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland brieven gezonden aan de regering, aan het college van b. en w. van Rotterdam en aan Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant, waarin ze ernstige verontrus ting uitspreken over deze ontwikke lingen. Dit deelde Gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer mee in de vergadering yan Provinciale Staten van Zeeland. Aan de regering hebben G.S. hun grote onrust kenbaar gemaakt over de zeehavenontwikkeling, over de uitvoering van de zeehavennota en de tweede nota ruimtelijke ordening. Bovendien hebben G.S. de regering gevraagd welke criteria zij hanteert bij haar vestigingsbeleid. Aan Rot terdam hebben G.S. geschreven, dat ze gezien hebben, dat de ontwikke ling voor Zeeland steeds verontrus tender wordt. G.S. willen gaarne worden ingelicht over de vraag, hoe het kan dat Rotterdamse diensten in het publiek mededelingen doen die strijdig zijn met het door het Rot terdamse college van b. en w. inge nomen standpunt. Ontwikkelingshulp in gelfl DEN HAAG, 16-6. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend waarin wordt voorgesteld dat Nederland een bedrag van U.S. dir. 29,28 min. voor een periode van drie jaar zal bijdragen in een tweede aanvulling (U.S. dir. 1,2 mild.) van de middelen van de internationale ontwikkelingsorganisatie. Dit bete kent dus dat de bijdrage var» Neder land aan de associatie per jaar f35,1 min. beloopt; het bedrag dat Neder land onder de eerste aanvulling op bracht bedroeg f 19,9 min. per jaar. Nieuwe verkeersregels in België BRUSSEL, 15-6. In België werden zaterdag jl. nieuwe verkeersregels van kracht, die o.m. voorzien in in voering van een minimumsnelheid van 70 km. op de autowegen. Auto bussen en vrachtwagens van meer dan vijf ton worden op de autowe gen gebonden aan een maximum van 90 km. per uur. Voor alle steden wordt een maximum snelheid van 60 km. ingevoerd. Lauweren zakken in elkaar zodra men er op gaat rusten. Bij Brabant hebben G.S. er op ge wezen, samen bezig te zijn met de voorbereiding van het Reimerswaal- plan. Ze vragen of het nu zinvol is een zeehavenontwikkeling bij Moer dijk te beginnen. Verder vragen ze G.S. van Brabant hun standpunt over de zeehavenontwikkeling dui delijk kenbaar te willen maken. Een half hoge kepie verdwijnt BRUSSEL, 15-6. Een van de be kendste attributen van de Belgische rijkswacht, de half hoge kepie, gaat verdwijnen. In de loop van volgend jaar wordt een nieuwe uniform in gevoerd, met als meest opvallende verschil de vervanging van de ke pie door een platte uniformpet. Kind verdronken DORDRECHT, 15-6. In de Kalkha- ven te Dordrecht is de zes-jarige Geert Pluister verdronken. Drie weken geleden trok de sleep boot van de familie Pluister zich op de Nieuwe Merwede om, toen een sleepschip vast bleef zitten. Het ge zin, bestaande uit vader, moeder en drie kinderen, kon toen ternauwer nood worden gered. De sleepboot ligt nu voor reparatie in de Kalk- haven. Miljoenen vluchtelingen in Biafra DEN HAAG, 15-6. Biafra heeft vooral voedsel en medicamenten no dig. In dit afgescheiden deel van Ni geria bevinden zich vier miljoen vluchtelingen, die het voedsel pro bleem er niet gemakkelijker op heb ben gemaakt. Het ziet er naar uit dat in Biafra mensen van de honger zullen sterven. Deze uitspraken deed in Den Haag sir Louis Mbanefo, de Biafraanse opperrechter, die namens Biafra de (afgebi-oken) besprekingen met Nigeria leidde. Hij bevindt zich sinds twee dagen in ons land en had o.m. besprekingen op ambtelijk ni veau op het ministerie van buiten landse zaken en parlementsleden. Diamant gestolen SAtl ANTONIO. Texas, 15-6. Een van de grootste edelstenen ter we reld, de 49,73 karaat metende McFar- lin diamant, is bij klaarlichte dag gestolen uit het Whitte-Memorial museum in San Antonio. De waarde van de diamant wordt op een kwart miljoen dollar geschat (ongeveer f 840.000). Veranderlijke bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; weinig wind; on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 18 juni. Zon op 4.19. onder 21.03. Maan op 1.04, onder 13.24. Nieuwe maan: 25 juni te 23.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 juni 9.10 v.m. 21.22 n.m. BROUWERSHAVEN 18 juni 8.59 v.m. 21.26 n.m. Doodtij: 20 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 17-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vlak lagedrukgebied, waarvan de kern boven noord Duits land is gelegen verplaatst zich lang zaam naar de Noordzee. De boven noord Duitsland en het noordoosten van Nederland aanwezige warme en vochtige lucht, wordt hierdoor ge leidelijk verdrongen door lucht af komstig uit Frankrijk. Een storing in de hogere luchtlagen veroorzaak te vanmoi'gen in west-Duitsland plaatselijk enige regen. In verband daarmee kunnen er in het komende etmaal in ons land plaatselijk no-g enkele buien tot ontwikkeling ko men. Daarbij wordt er niet veel wind verwacht, terwijl de tempera turen ongeveer dezelfde zullen zijn als vandaag. HAARLEM. De 23-jarige Th. van P. uit Santpoort, die vrijdag nacht door de politie was aangehou den, heeft zaterdagavond laat bekend een mislukte overval op het bijkan toor van de Amro-bank in Haarlem- noord te hebben gepleegd. Gewonden bij steekpartij AMSTERDAM, 16-6. De 26-jarige uit Paramaribo afkomstige A. J. L. wordt ervan verdacht in de Amster damse binnenstad de 22-jarige En gelsman R. D. W. en de 38-jarige Amerikaan R. B. met een wildschaar enkele steken te hebben toegebracht Het tweetal werd niet ernstig ge wond en kon na behandeling in een ziekenhuis naar het politiebureau gaan om een verklaring af te leggen. De investeringen der gemeenten DEJN HAAG, 15-6. In 1967 hebben de Nederlandse gemeenten tezamen voor een bedrag van ruim f 5,3 mil jard geïnvesteerd tegen f 4,8 miljard in 1966. Uitgedrukt in een percen tage van het bruto nationaal pro- dukt namen de gemeentelijke inves teringen toe van 6 in 1966 tot 6,5 in 1967. Het aandeel in de bruto natio nale investeringen in vaste activa daalde in deze periode evenwel van 25,7 procent tot 25,2 procent. Hoewel de gemeentelijke investeringen de groei van de nationale economie dus ruimschoots hebben bijgehouden, is hun toeneming in verhouding wat kleiner geweest dan die van de in vesteringen van de andere sectoren van de economie, zegt het verslag van de Bank voor Ned. Gemeenten. Venlo 625 jaar stad VENLO. 15-6. Nadat tevoren reeds een handels- en industrietentoon stelling door burgemeester mr. dr. De Gou. en een braderie waaraan ruim 350 winkeliers medewerking verlenen op vijf verschillende pun ten van de binnenstad door de bur gemeester en de vier weihouders waren geopend, is de officiële vie ring van het feit dat Venlo 625 jaar geleden stadsrechten verwierf, offi cieel ingezet met een historische in tocht van hertog Reinoud 2 en een historisch spel waaraan 200 personen in historische klederdracht mede werking verleenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1