Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret, gemaakt: deze king size special filter Vergadering besloot tot aangaan van geldlening van f400.000 Wond van palen gaat de „grond" in aan het Vuurtorenstrand Kiesinger voorspelt dat tegenmaatregelen zullen genomen Grootste Europese jachthaven gaat open Waterschap Sehotiwen-Duiveland Advertentie ZIER1KZEK, 12-6. De algemene vergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland heeft een voor stel aanvaard tot overdracht van eigendom en onderhoud van een ge deelte waterkop te Oosterland aan de gemeente üuiveland voor f 1,-. Idem van een gedeelte van de Mool- weg te Haamstede aan de gemeente VVesterschouwen (eveneens voor f 1,-) en tot verkoop van een stukje weg in Burghsluis aan de gemeente Wes- terschouwen, eveneens voor f 1,-. De vergadering besloot verder voor de prijs van t' 20.300 aan de heer A. Talen te Nieuwerkerk te verkopen de voormalige dienstwoning Oost straat 28. Aan de Rijkswaterstaat worden verkocht enkele percelen duinterrein voor de opslag van ma terialen, i.v.m. de sluitingswerken in het Brouwershavense Gat. De Delta dienst zal de gronden pachtvrij ma ken. De transactie levert f 17.361 op. Evenmin ontmoette bezwaar een voorstel tot ruiling van gronden met de Rijkswaterstaat Deltadienst, i.v.m. de omlegging van de Rampweg. De om te leggen Rampweg komt in het bezit van het Waterschap. De nieuwe Rampweg - onder de Schouwse weg - krijgt een breedte van vijf meter. Geldlening f 400.000 Gronden worden geruild met de provincie Zeeland i.v.m. de aanleg van de rondweg Noordgouwe. Het betreft hier een „recht breien" naar de bestaande situatie. De fa. D. v. d. Berg Zn. te Bruinisse krijgt een perceeltje dijk in pacht voor een ca non van f 15,- per jaar. De vergadering besloot tot het aan gaan van een geldlening bij de Wa- terschapsbank van f 400.000 tegen een rente van SV2 °/o met een loop tijd van 25 jaar. De voorzitter licht te toe dat normaal met kasgeld kan worden gefinancierd, maar het thans wenselijk is langlopend geld op te nemen. Verschillende salarismaatre gelen, geldig geworden voor het rijkspersoneel, werden van overeen komstige toepassing verklaard op het waterschapspersoneel. Wat de aflos singen betreft: in tien jaar tijds is voor f 1 miljoen afgelost. Rekening 1967 Na uitgebracht rapport van de commissie bij monde van de heer C. Koopman, werd de rekening over het dienstjaar 1967 voorlopig vastgesteld, met (gewone dienst) een batig saldo van f 109.668,46 en een negatief sal do op de kapitaaldienst vari een be drag' van f 1.029.529,22. De stormscha dereserve voor 1S68 bedraagt f 47.500 De voorzitter bracht dank aan de commissie en aan de heren Klooster boer en Rotte voor het verrichte werk. NEW YORK. Een opgekropte koopwoede heeft de omzet op de New Yorkse effectenbeurs tot een recordhoogte opgevoerd van 21,35 miljoen aandelen. Gisteren was de beurs gesloten vanwege de enorme achterstand. De posterijen in Suriname heb ben meer dan 80.000 series van twee frankeerzegels verkocht, welke wa ren uitgegeven ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Her vormde gemeente. b Radio Biafra heeft opgeroepen tot grootscheepse hulpverlening aan de vluchtelingen in het van Nigeria afgescheiden gebied. Volgens het station sterven de uit hun dorpen verdrevenen bij honderden. Zee wordt halt toegeroepen HAAMSTEDE, 13-6. Elk jaar tij dens de gure wintermaanden waar bij noordwesterstormen het Noord zeewater hoog opjagen tegen de kust van Nederland, moet vooral de kop van Schouwen het dikwijls ontgel den. Hele stukken duin verdwijnen in de kolkende golven en het gevolg ervan is dat ons eiland aan die kant afneemt en kleiner wordt. Zo zijn de bunkers die destijds in de tweede wereldoorlog op het duin op veilige afstand van de steile duinenrij ge bouwd, al in de jaren 1950 en 1960 omlaag gekomen waar ze geruime tijd cp het strand lagen en pas en kele jaren geleden zijn opgeruimd. De duinc vergang die daar ligt is dan ook al heel wat korter geworden ter wijl de plaats waar destijds de mast van de stcrmwaarschuwingsdienst stond, al niet meer te vinden is. Rijkswaterstaat heeft een en an der bijzonder scherp gade geslagen en toen het bleek dat de afname steeds voortschreed heeft zij maat regelen genomen die nu uitgevoerd worden. De Aannemingsmij „Schou wen-Duiveland" uit Zierikzee slaat daar momenteel 5600 palen variërend van 7-14 met ei- lengte in het strand. Lanige rijen palen met een lengte van 100 meter en met een tussen ruimte van ongeveer 100 meter heb ben ven het strand een waar palen woud gemaakt. In totaal zullen 11 rijen zcrg moeteh dragen dat de golf slag hier drastisch getemperd wordt, zodat een halt wordt toegeroepen aan de zandvreterij der Schouwse duinenrij door het Noordzeewater. In do rijen palen is een doorlaat epen gehouden voor het verkeer dat af en tce het strand berijdt zoals door de mensen van Watei-staat, de Strandvonderij enz. Het pa lenslaan is niet zo eenvou dig en de mannen die dit werk onder leiding van uitvoerder Viergever doen weten dat het een secuur en vaak moeilijke opgave is. Zo bleek weldra dat het heien in de eenvou-r digste vorm niet ging. Er moest wa ter naast de palen de grond in ge spoten worden öm op die manier de paal gemakkelijke te kunnen laten zakken. Daartoe werd eerst zeewa ter gebruikt doch er moest door de tijwisseling te veel heen en weer ge sjouwd worden, zodat een bronbe maling werd aangelegd vlak'langs de duinen. De motor met zuigpomp werd op een oude duckw geplaats evenals de perspomp die het water door slan gen naar de beide dunne buizen perst die op hun beurt het zand tot pap maken. En dan stuit men af en toe op keiharde veenlagen waar de paal maar langzaam door heen te krjjgen Tcch moet het moeilijkste werk nog kernen. Bijna alle 8 rijen die klaar zijn reiken tot even in zee bij laag water, doch er moet overal nog een aantal palen bij geheid worden en dit karwei moet in het water uit gevoerd worden. Hoe dit zal geschie den is nog niet bekend, doch de hei- installatie bestaande uit een drag line zal omhoog moeten en daar de laatste uitlopers in dubbele rijen pa len zijn uitgevoerd zou het mogelijk zijn om een soort slede over de paal koppen te bouwen waarop de instal latie heen en weer kan rijden. Een vrij ingewikkeld werk. Het is niet uitgesloten dat een drijvende bok uitkomst moet brengen als het eerste idee niet uitvoerbaar blijkt. Bond en vierkant De palen dis het kortst.bij dë dui nen zijii geslagen bestaan uit ronde, doch de verderop in zee komende worden in een vierkante vorm uitge voerd. In totaal 3800 rónde en 1800 vierkante palen werden hier door de mannen van Schouwen-Duiveland in hun zwarte cliepakken en knalgele helmen op het hoofd, de grond inge werkt. Een waar woud van palen is hier verrezen en het oog van hen die di* strand vlak kenden knippert wel een paar maal bij het aanschouwen van deze priemende palenrijen. De jeugd beschouwt de palen als een mooie klimgelegenheid en vorige week gebeurde reeds het eerste on geluk. Een leerling van een school klasse uit Rotterdam die een school reis naar het strand maakte, viel van een paal en moest met een hersen schudding per brancar van het strand worden gedragen en ijlings naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd worden. Vandaar een waar schuwing om de palen niet te be klimmen. Een vioeilijke en secure opgave. 20 stuks King Size Filters, ƒ1.50. Het Oostduitse besluit Palenrijen op een vlak strand. (Foto's: Zierikzcosche Nieuwsbode). WEST-BERLJJN, 13-6. Bonds kanselier Kiesinger heeft donderdag voor zijn terugkeer naar Bonn uit West-Berlijn aangekondigd dat de maatregelen van Oostduitse z(jde ten aanzien van het verkeer met West- BerUjn, zender twijfel tot tegenmaat regelen zullen leiden". Kiesinger, die in Berlijn was voor spoedoverleg over de kwestie met burgemeester Klaus Schiitz en de Wcstberlijnse senaat, wijdde ni'ot uit over de aard van de maatregelen, maar zei tijdens een persconferentie in antwoord op vragen dat „de ge hele binnenlandse en buitenlandse politiek opnieuw zal worden be- zien". AMSTERDAM. Per land wordt de hoogste „boekconsumptie." gevonden bij de bevolking die werkzaam is in do bedrijfstakken welke met de han del te maken hebben. Daarna vol gen de industrie en tenslotte de landbouw. De meubelindustrie AMSTERDAM. De meubelindus trie wordt aan een onderzoek on derworpen. Ook in die bedrijfstak bestaat 'grote behoefte aan samen werking. Dit. deelde gisteren de voorzitter van de Algemene bedrijfsbond voor de meubilerings- en houtbedrijven, de heer H. Scholten, mee. Hij loon de zich tevreden over de vrije loon politiek. „De c.a.o.'s zijn gunstig af gesloten. In vier jaar tijd, van 1963 tot en met 1967, zijn de weeklonen in onze industrie verdubbeld". Volgens de heer Scholten had de regering de Jong na het loon debat, waarbij de vrije loonpolitiek op het spel stond, heen moeten gaan. Lange files Inmiddels zijn de Oostduitse maat regelen in de nacht van- woensdag op donderdag in werking getreden. Bij de Westduitse grensovergang in Jongens goed voor vijftig inbraken OOSTERHOUT, 13-6. Vier jon- gens, in leeftijd variërend van twaalf tot zeventien jaar .hebben tegenover de politie van Oosterhout bekend de afgelopen vier weken ongeveer vijftig inbraken te hebben gepleegd. Ze hadden het vooral begrepen op scholen. De buit, waarvan- de grootte nog niet bekend is, is er nagenoeg ge heel doorgejaagd in eafé'sen an dere openbare gelegenheden, waar de jongens een trekautomaat. of iets dergelijks vonden. Helmstedt vormden zich fHes van vijf kilometer. Personenwagens had den gemiddeld tweeëneenhalf uur vertraging, vrachtwagens vier tot vijf uur. Auto tegen boom drie doden MILL, 14-6. Drie jongelui dn de leeftijd van 20 tot 23 jaar zijn van nacht op de Volkelseweg tussen Volkel en Mill (N.B.) om het leven gekomen toen zij met hun auto door nog onbekende ooi-zaak tegen een boom reden. De slachtoffers zijn de 20-jarige F. E. en de broers J. G. (22) en P. G. (23) allen uit MilL Hun personenauto werd totaal vernield. Gebeurtenis in Drimmeleii BR.IMMELEN, 14-6, Dc staatsse cretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. II. J. van der Poel, zal cp 22 juni a.s. dc nieu we jachthaven Drimmelcn, die de grootste van Europa wordt genoemd, openen. Enkele uren daarna zal prinses Beatrix, die vergezeld wordt door prins Claus, vanaf haar jacht „De Groene Draeck'' een défilé van het admiraalzeilen afnemen, waaraan door meer dan vijftig grote ronde- en platbodemjaehtcn zal worden deelgenomen. De jachthaven Drim- melen, gelegen aan de rivier de Anrier en recht tegenover de Bra- banlsche Biesbosch, heeft ligplaats voor 1200 schepen. De oppervlakte van het gehele haventerrein beslaat. 26,5 ha., waarvan 10 ha. worden in genomen door de havenkom. De lengte van deze kom bedraagt, 620 m., de breedte 165 m. en de diepte 3 m. De 1200 sdhepen vinden een ligplaats aan drijvende steigers, met polyester drijvers. De totale aan- leglengte van deze verplaatsbare steigers bedraagt, ruim 8 km. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4