Reiziger van toen beschreef opening tramlijn Br'haven-Burgh STREEKNIEUWS HET OOG VAN SIVA ONZE PUZZELRUBRIEK Terug naar i915 <D Wij kregen de beschikking over een uitvoerig op papier gesteld relaas van. de opening van het laatste stuk tramlijn tussen Brouwershaven en Burgh in 1915. Het werd ge schreven door een reiziger uit Rotterdam, die zich bijzonder interesseerde voor 't Schouwse land. Het stuk is geschreven in de srtijl van toen en in een aantal vervolgen, zullen we het hier publiceren. Vooral on ze oudere lezers (maar jeugdi gen mogen er ook best kennis van nemen) menen wij hier mede een plezier te doen. „We zaten, na een wel heel lange reis van Rotterdam ineens door naar Burgh. drie en een half uur tram men en twee uren varen,, vijf en twintig stopplaatsen op den kop af, gezellig na te tafelen in het van ouds vermaarde hotel Bom in Haam stede. In de knusse eetkamer, waar de tafel fraai gedekt lag met bloemen op het Haamsteden zavelland ge kweekt, was na koffie en pousse de stemming innig behagelijk. Het was een klein onderonsje; de directeur van de R.T.M. en de R.E.T.M., de chef-ingenieur en een ingenieur van de R.TJVI., een paar krantenmannen en een fotograaf-teekenaar. Maar dat onderonsje werd geleid door den president-commissaris van de R.T.M. mr. J. Knottenbelt die een der le- vendigsgeestige vernuftigste mannen van Nederland is en wiens gesprek, al is hij vijf en zeventig jaar, nog onverminderd de prikkeling heeft en het tintelend bruischende van champagne, een tafelpraeses bij Gods genade. Het gesprek hortte niet één moment en de lach was geen oogen- blik in ons discours gedoofd. Iemand herinnerde aan het groot ste succes dat mrè Knottenbelt ooit behaald heeft na de opening van de lijn Steenbergen - Brouwershaven, toen hij zoo zonder voorbereiding twee dozijn groote en kleine redevoe ringen op één dag had uitgesproken. Een boer die nog een proces had tegen de R.T.M. kwam den volgenden morgen diep verslagen bij zijn ad vocaat: „Ik geef 't proces op. 'k Bied minnelijke schikking aan!" Hoe kom jij opeens zoo veranderd", vroeg de advocaat. Het antwoord luidde; „Wel, 'k heb gisteren den advocaat van de tram gehoord, dien meneer Knotten belt maar daar kan jij toch niet te gen op, vriend, daar kan geen één advocaat tegen op. Den eersten tüd We kwamen te spreken over den eersten tijd van de R.T.M. zoo nabij 1879. De jonge ondernemer had toen één lijn: Beursplein-Crooswijksche weg en vijf directeuren: één voor de rails, één voor de wagens, één voor de paarden, één voor de koetsiers en één voor de conducteurs. Het was een eindeloos getob, er was geen toe komst in de R.T.M. Nu heeft zij één directeur, geen enkele trambaan meer in de stad want de stad beheert nu haai- doch tertje met een E. en 234 km lokaal spoorwegen over de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche eilanden, de Hoeksche Waard en Noord-Brabant. Nu is zij de grootste tramwegonder neming in Nederland en zij is voor Rotterdam een kracht van beteeke- nis. Want uit het kilometers diepe eilanden- en waardenland voert zij dagelijks honderden en op marktda gen duizenden koopgragen naar on ze stad die in de winkels en maga zijnen een goed deel van hun braaf verdiend geld achterlaten. Tot zulk een omvangrijk, voor onze stad en voor haar zelf voordelig ver voer werd de R.T.M. voorbeschikt van den dag af toen mr. Knottenbelt in den heer Guichard den „man" ontdekte die voor de vijf looze zin nen één vasten zin in de plaats zou kunnen stellen. „Al na vijf minuten pratens", zei de heer Knottenbelt, wist ik dat we onze man hadden. Toen is inderdaad snel de uitbrei ding van het Rotterclamsche stads net met behoorlijke tarieven, gebeurd en de stoomtramlijn naar Schiedam is gekomen, die de ervaring en de wetenschap gaf voor de latere stoom- tramlijnexpioitatie noodig: een braaf voordeelig proefkonijn. Dan ge schiedde de aanleg van de stoom tramwegen, eerst naar Oud-Beier land en Numansdorp gevolgd met poozen van één of twee jaar naar allerlei richtingen, tot het spinnennet dat we nu kunnen. Vüftien jaar overwogen Van de voltooiing die al sinds 15 jaren overwogen werd: de lijn Brou- wershaven-Burgh, hebben we op een barren Maartschen dag mogen ge tuigen onder de auspiciën van den merkwaardigen man die de ziel is geweest van de R.T.M. sinds den eer sten dag h^rer herleving. Op drie plaatsen bereikt de R.T.M. thans de Noordzee: te Oostvoorne, te Ouddorp en te Burgh, drie reeds tot badplaatsen ontloken of daartoe bestemde duindorpen. Het gretigst zal de reiziger, na zes uur vervoer, naar zeelucht snakken in het weste lijkst Schouwse dorpje. En daar heeft hij ze heerlijk, allerpuurst uit de vol le zee. Doch het is vooral voor plaat selijk verkeer dat dit jongste spoor lijntje deugd zal geven. West Schou wen was volkomen geïsoleerd. Zelfs geen stoombootje kwam er reizigers brengen of halen. De bevolking moest er uuren lopen of rijden eer zij te Zieriksee een boot vond of een tram. Al spoedig na de opening van de lijn Zijpe-Brouwershaven heeft zich hier in de dorpen een comité ge vormd om een verbinding per lokaal- spoor naar Brouwershaven te krij gen. Het was den 22sten augustus 1900. En nu doen we een reeks data vol gen om te doen zien, hoe lang de weg der ambtelijkheid is als men 16 km trambaan wil veroveren. De heer Van 'tHoogerhuys deelde ze ons ge wetensvol in het „uurtje theorie" na tafel mede. De tram te Brouwershaven. NIEUWER KERK Bedrijf in erfpacht Oostelijk Flevoland Bij de uitgifte van landbouwbe drijven in de nieuwe polder Ooste lijk Flevoland, zijn een akkerbouw bedrijf en een weidebedrijf in erf pacht uitgegeven aan de heer C. J. van Westen te Nieuwerkerk. In to taal werden in deze polder recente lijk uitgegeven 33 akker bouwbedrij ven in padht; 13 bedrijven in erf pacht; 12 fruitteeltbedrijven in pacht en 3 fruitteeltbedrijven in erfpacht. De heer van Westen is de enige landbouwer van Schouwen-Duive- land, die een bedrijf ginds kreeg toegewezen. BRUINISSE Zendingscollecte Ned. Herv. kerk De Pinksterzendingscollecte bracht in de Hervormde Kerk te Bruinisse f 802,50 op. Door de kinderen van de zondagsschool werd nog f 45,- bij eengebracht zodat de totale op brengst f 847,50 was. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Rayon Zierikzee Het programma voor de volgen de week luidt; Maandag 17 juni: P.T.T.-Torenboys. Dinsdag 18 juni: Neptunus-Kon. Zeelan'dia. Woensdag 19 juni: Rijkswaterstaat- Stella Boys. Vrijdag 21 juni: V.A.B.-Velocitas (te Serooskerke)Kon. Zeelandia- P. Z.E.M. Alle wedstrijden vangen aan om kwart over zeven. AGENDA Zaterdag 15 juni Zierikzee Huis van Nassau, „Graanbeurs", 7.30 uur, beat-bal met „The Motions". Havenpark, 7 uur, ojx-nluchtdemon- stratie gymnastiek-afdeling Delta- Sport Bruinisse 9 uur, vergadering gemeenteraad. Muziektent 7.30 uur, concert Kon. Harmonie „Accellerando", SI. An- naland. Maandag 17 juni Goes Grote Kerk, 3 uur, buitengewone alg. vergadering Z.L.M. Dinsdag 18 juni Goes Opening Z.L.M. congres, 3.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afd. Platte landsvrouwen. Woensdag 19 juni Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, N.C.V.B.-afdeling. Donderdag 20 juni Wilhelminadorp Opening Z.L.M.-tentoonstelling, 10 uur. Vrijdag 21 juni Wilhelminadorp Z.L.M.-tentoonstelling, 12.30 uuri be zoek H.M. Koningin Juliana. Zierikzee Burgerweeshuis, 5 uur, opening zo- mertentoonstelling. Haamstede's „Ons Genoegen" maakte reis naar Luxemburg HAAMSTEDE, 13-6. Vcor de 19e maal vertrok de reisverenigmg- „Ons Genoegen" per bus om de jaarlijkse „tweedaagse" te maken. Hoofddoel van de trip was Wasserbillig in Luxemburg. Via de Zeelandbrug werd naar de Belgische grens gereden om van daar naar Eupen te rijden waar de bus een 672 meter hoge berg „be klom" hetgeen neerkwam op een rit van 15 km. Na een prachtige afda ling door het dal werd Mailmédy be reikt waar de middagpauze werd ge houden. Het daarop volgende gedeel te van de reis naar de Belgisch- Luxemburgse grens voerde door een prachtig berglandschap. In Luxem burg begon een rit door natuurpano- rama's vol afwisseling en de in de rotsen uitgehouwen krachtcentrale werd bezichtigd. Na een diner in Wasserbillig werd de avond daar ge zellig doorgebracht. De tweede dag werd de terugtocht aanvaard opnieuw door rriooi berg landschap. Des avonds werd Maas tricht bereikt waai' een keurig diner wachtte. Via Hoogerheide waar een laatste consumptie werd gebruikt onder het genot van passende mu ziek, ging het op Haamstede aan. Kort bij de woonplaats van de „Ons Genoegen"~leden sprak de voorzit ter, de heer A. de Bruine een alge meen dankwoord. Het slagen van de ze fraaie reis lag voor een groot deel in de bekwame handen van de chauffeur, de heer J. Willemse die een speciaal bedankje kreeg, vooral voor het voorbereidend werk dat hij voor Touringcarbedrijf Van Oeveren uit Zierikzee deed. ZIERIKZEE Openlucht - gmnastiek-show Wij vestigen andermaal de aan dacht op de openlucht gymnastiek- show, die de afd. gymnastiek van de S.V. Deltasport morgen (zaterdag) - avond geeft op het Havenplein. KERKWERVE Collecte Rode Kruis De in de afgdlopen week gehou den inzameling voor het Ned. Rode Kruis heeft te Kerkwerve opge bracht f 753,51, hetwelk wederom een hoger bedrag is dan in voor gaande jaren voor dit doel werd in gezameld. Een bijzonder woord van dank aan gevers en géefsters is dan ook zeker op zijn plaats, evenals aan degenen die deze inzameling ver zórgden. BROUWERSHAVEN Aanleg riolering Met de aanleg van de riolering in de kom van Brouwershaven ds men woensdag jl. gestart. De benodigde rioolbuizen waren inmiddels gear riveerd, zodat de mannen van het Aannemingsbedrijf J. de Ruiter en Zoon uit Noordgouwe niets meer in de weg stond om maar meteen te beginnen. 69. Onmiddellijk weet Aram: dit is de prinses! Zwijgend volgen de beide mannen haar naar het park. Hier is het aanmerke lijk minder druk en zodra zij zich achter een haag van struiken bevinden, blijft dc prinses staan en zegt: „Ge moet onmiddelijk weg! Tarai is heer en meester in het paleis.' Mijn vader is ge vlucht naar zijn buitenverblijf op enkele uren afstand van hier cn verzamelt zijn getrouwen. Doch voor hij terug is, kan het voor U te laat zijn! Vannacht zal ik de ogen van Siva op hun plaats brengen om het volk tevreden te stellen, doch Ta rai zal niets ongedaan laten om U in zijn macht tc krijgen! Doe Uw voordeel met de onrust en tracht ongemerkt de stad uit te komen!" Haar stem is door tranen verslikt cn ge roerd dankt Aram haar voor wat zij ge daan heeft. Voor hij echter veel kan vra gen, heeft de prinses zich omgewend en is achter de struiken verdwenen. Ongeduldig trekt Sylvester Aram aan een mouw. „Kom mee!" zegt hij. Doch Aram schudt het hoofd. „Wij blijven hier, tot ik weet, dat prin ses Indra veilig is!" beslist hij. Causerie over Australië-reisje voor leden „Helpt Elkander" BRUINISSE, 12-6. In de deze week gehouden vergadering van de Herv. vrouwenvereniging „Helpt El kander" te Bruinisse, werd de inlei ding verzorgd door mevr. A. Kes- teloo-Schraver. Zij las daartoe Mar kus 5 24-34 en hield over dit Schriftgedeelte een meditatie. Na de pauze kreeg ds. I. Faber uit Ouwerkerk 'het woord, om op amusante wijze te vertellen van het bezoek aan zijn 'kinderen in Aus tralië. De aanleiding van het bezoek (ds. Faber was vele jaren predikant te Schoonoord), de zeereis erheen, de aankomst in dit vijfde wereld deel, de leefwijze van de Neder landers en de andere emigranten daar, het werd alles op boeiende wijze naar voren gebracht. Voor ds. en mevr. Faber was het een beleve nis, bij de terugreis aan boord te kunnen stappen van een schip, dat een reis om de wereld maakte, want op deze manier maakte ook het echt paar Faber de terugreis via het Su- ezkanaal en zag tal van landen en plaatsen, die men doorgaans niet bezoekt. Het leven aan boord van een dergelijk schip werd uitvoerig behandeld en met de meegebrachte dia's maakten ook de leden van de vrouwenvereniging de reis van be gin tot eind mee. Mevr. Jagersma- Rimer, presidente van de vereniging, was aller tolk toen zij ds. Faber hartelijk dankte voor de bijzonder interessante lezing. Nadat was ge zongen Gezang 309a sloot ds. Faber met dankgebed. DREISCHOR Trekker tegen auto Aan de Welleweg te Dreischor deed zich een kleine aanrijding voor tus sen een trekker met wagen en een personenauto. Juist toen de trekker bestuurder J. v. d. L. uit Dreischor, komende uit de richting Daniël Oc- kerssestraat een links gelegen dreef op wilde rijden, kwam J. S. met zijn auto de weg op. De auto werd aan de linkerzijkant beschadigd. Verze kering dekt de schade. Gaat hotel „De Drie Schapen" weer open! In Dreischor doen zich de laatste dagen geruchten de ronde, dat het bekende dorpscafé-restaurant „De Drie Schapen" weer geopend zou worden. De vroegere eigenaar, die te Rotterdam woonachtig is, schijnt het café aan de Ring verkocht te hebben aan een bierbrouwerij. Deze nieuwe eigenaar zou reeds in onder handeling zijn getreden met een vioegere café-exploitant te Zierik zee, welke binnen afzienbare tijd zijn intrede in „De Drie Schapen" zou nemen. Nadere bijzonderheden ontbreken evenwel nog. Velen hebben kennelijk toch meer voorjaarsbesognes dan vorig jaar, want twee weken al is de stapel in zendingen dunner dan anders. De meeste aktrvitelt wordt nog ont plooid door puzzelaarsters en puzze laars van buiten Schouwen-Duive- land. De prijzen vielen ditmaal ook „over water". De eerste prijs is bestemd voor: mevr. C. van Leeuwen- v. d. Schelde, Valkenhoflaan 4, Hilversum. De tweede prijs gaat naar: de heer H. F. Blankert, Jacob van Heemskerckstr. 11, 's-Hertogenbcsch De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. pilaar; 6. getijde; 11. s.a.; 12. sirene; 14. ros; 16. idioot; 19. et; 20. ave; 22. ommekeer; 25. enge; 26. aan; 28. ara; 29. spurt; 31. ad; 32. ah; 33. rat; 35. sterk; 37. relaas; 40. nar; 41. a.e.; 42. ren; 43. anode; 44. art; 46. oe; 47. mop; 49. esprit; 52. knaap; 54. val; 56. t.t.57. na; 58. snaar; 60. age; 62. iel; 63. eppe; 64. temperen; 67. ent; 69. d.i.; 70. begaan; 72. sec.; 74. alinea; 77. l.t.; 78. stevig; 79. akolei. Verticaal: 1. pad; 2. loom; 4. aster; 5. r.i.; 6. getest; 7, en; 8. tea; 9. dren- te; 10. e.o.; 11. sigaar; 13. ree; 15. sterke; 17. ion; 18. omaha; 21. ver trapt; 23. kar; 24. r.p.; 27. aderen; 30. u.s.a.; 32. aanmanen; 34. aroma; 36. ratine; 38. Ie; 39. sap; 40. nee; 45. r.r.; 46. oksels; 48. opa; 50. stere; 51. talent; 53. aspect; 54. vredig; 55. lap; 59. at; 61. gebak; 62. ina; 65. min; 66. egel; 68. t.a.v.; 71. ali; 73. es; 75. li; 76. e.a. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. insect; 2. groente; 7. Duits voorzetsel; 10. vochtig; 11. tuimeling; 12. meisjesnaam; 13. uit stalkast; 16. zakboekje; 19. wiel; 20. lusthof; 22. indien; 24. prima donna; 26. geplaveide weg tussen huizen; 29. drank; 30. zangnool; 32. bloeiwijze; 33. soort stof; 35. zijrivier van de Do- nau; 37. dichterbij; 39. Frans on'b. voomaamw.; 40. schoorsteenzwart; 42. leidsman; 44. Frans voegwoord; 45. koningin (Fr.); 47. niet gesloten; 49. gebed, verzoek; 51. verlangen; 52. pers. voornaamw.; 53. koning (Fr.); 54. bep. rangtelwoord; 57. porren; 61. meisjesnaam; 62. wrang, zuur; 64. strafwerk tuig; 66. hijswerktuig; 68. voortreffelijk; 71. plaats op Ame land; 72. lidwoord; 74. mens; 75. al gemeen gevolgd gebruik; 76. her kauwer; 77. onmeetbaar getal. Verticaal: 1. zoogdier; 2. vis; 3. op getaste hoop; 4. jongensnaam; 5. rondhout; 6. glibberig; 7. vaas; 8. rustig; 9. godsdienst (afk.); 10. scha de; 12. nakomen; 14. ter attentie van (afk.); 15. opening; 17. jongensnaam; 18. op de wijze van; 21. tijdperk; 23. vertrekken; 25. medelijden; 27. ru- moermaker; 28. hevig waaien; 31. barre; 34. lidwoord: 35. dubbelklank; 36. niet kunnende spreken: 38. ge lofte; 41. weekdieren; 43. voorzetsel; 46. land in Europa; 48. vader (Fr.); 50. kippenprodukt (mv); 53. rege ringsstelsel; 55. eikenschors; 56. ik (Lat.); 58. vogel; 59. horizon; 60. kloosterzuster: 63. slijtageplok in stof 65. koker; 67. thee (Duits); 69. dwaas; 70. voorzetsel; 73. voegwoord. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2