DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Franse politie zet vijf Nederlanders over de grens Hoe en wat van de plastische chirurgie Naar gemeenschappelijk visserijbeleid in de E.E.G. Dode en twee zwaar gewonden bij botsing Rotterdams bedrijf ontslaat 170 mensen Indonesië vraagt snellere hulpverlening Bosnegerkapiteins over het trieste lot van getransmigreerden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 juni 1068 124ste jaargang Nr. 20010 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. dit nummer: Palenrijen op het Vuur tor en strand PAKIJS, 13-6. VUf Nederlanders bevinden zich onder de 43 buitenlan ders, die als eersten door de Franse politie het land zijn uitgezet. Zjj zou den hebben deelgenomen aan ge welddadige betogingen. De uitgewezen landgenoten zijn: de 23-jarige socioloog Maakten van Traa uit Leiden, een 21-jarige, onbekende, serveerster uit Hoorn, de 22-jarige Michel Thoassen uit Doorn, de 19-ja- rtge Herman Feddema uit Groningen en ene 20-jarige Ter Eist uit Del den. De heren Thomassen en Fedde ma kwamen gisteravond op Schiphol aan. Volgens de Franse politie werd Maarten van Traa, die in Parijs po litieke wetenschappen studeerde, maandag aangehouden, toen hij sa men met Franse studenten in een ge leende auto op weg was naar Flins. Zij zouden van plan zijn geweest daar de vechtende arbeiders van de Renault fabrieken een handje te hel- AMSTERDAM, 13-6. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft dr. F. G. Bouman, die benoemd is tot gcwcon lector in de plastische chirurgie, zijn ambt aanvaard met een openbare les getiteld „opbouwen de en vormgevende heelkunde". EEN AUTO VAN PLASTIC De eerste automobiel die, met uit zondering van de motor, de over brenging, de ophanging en de bum pers geheel van plastic is vervaar digd is thans in Londen gedemon streerd. Zij is in de Bondsrepubliek vervaardigd. De fabrikant is een grote chemische industrie, in samen werking met een Duitse automobiel fabriek. Het is een experimenteel model en de bedoeling van de ver vaardigers is in de eerste plaats aan te tonen, hoe ver men kan gaan met het gebruik van kunststoffen in een voertuig, dat blootgesteld wordt aan hevige dynamische spanningen. Ook het chassis is van kunststoffen ver vaardigd en wel van schuimplastic dat gevat is tussen twee lagen met glasvezel versterkt plastic. Dit chas sis vormt meteen de vloer van de wagen en de body - in dit geval van een tweepersoons sportcoupé - is daar meteen op bevestigd. Nieuwe burgemeester van Mlddelharnis DEN HAAG. 13-6. Bij Koninklijk Besluit van 6 juni 1968 is met in gang van 1 juli 1968 benoemd tot burgemeester der gemeente Middel- hamis de heer J. van Es met toe kenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Oud-Alblas. De heer van Es die 37 jaar is is sinds 1 november 1963 burgemeester -secretaris van Oud-Alblas. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de Anti-Revolutionaire Partij. Landbouwer onder tractor OOSTBURG, 14-6. De 54-jarige landbouwer P. Buik uit Oostburg is door verdrinking om het leven ge komen doordat hij onder zijn kan telende tractor in een sloot terecht kwam. De heer Buik reed van een steil talud af het weiland in toen de beladen aanhanger te veel vaart kreeg en de tractor deed kantelen. Vergissing in Vietnam SAIGON. 13-6. Amerikaanse jacht bommenwerpers die woensdag een aanval deden op Noordviet/namese stellingen op 14 km. ten zuidwesten van Khe Sanih, hebben per vergis sing bommen laten vallen op Ame rikaanse mariniers, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder donder dag in Saigon meegedeeld. Een ma rinier kwam hierbij om het leven en negentien liepen verwondingen op. Onlusten in Indiase steden NEW DTLHI, 13-6. Bij onlusten in de Indiase steden Nagpoer en Gha- zipoer zijn vijf doden en 48 gewon den gevallen. In het 65 kilometer van Benares gelegen Ghazipoer maakte de poli tie gebruik van haar vuurwapens toen een poiitiekordon werd aange vallen door een 600-tal met speren en stokken gewapende moslims. Drie personen werd engedood en 28 ge wond, van wie 27 ordebewakers. Aan de hand van de historische ontwikkeling schetste dr. Bouman de plastische chirurgie als het basis vak van de reconstructieve heelkun de. De reconstructieve operaties die in de laatste decennia in toenemen de mate worden uitgevoerd stoelen op ervaringen die zijn opgedaan met transplantaties van huid en steun- weefsels, zoals die dagelijks in de plastische chirurgie worden toege past. Spreker bracht de wenselijk heid naar voren dat de toekomstige heelkundige specialisten in hun op leidingstij d in de gelegenheid wor den gesteld op een plachtisch chirur gische afdeling de beginselen te le ren van het transplanteren van weefsels. De verontreiniging van oppervlaktewateren DEN HAAG, 13-6. De Raad van Nederlandse Werkgeversbonden heeft zich in een adres tot de leden van de Tweede Kamer gericht naar aanleiding van het wetsontwerp houdende regelen omtrent de ver ontreiniging van oppervlaktewater. De raad vindt het noodzakelijk op korte termijn te komen tot een wet telijke regeling, maar heeft bezwa ren tegen de wijze waarop de mi nister van verkeer en waterstaat zich voorstelt de wet ten uitvoer te leggen. pen. De politie zou in de auto voor werpen hebben aangetroffen die dui delijk maakten op welke manier zij dachten de strijd mee te helpen voe ren. Krasse Rotterdammer ROTTERDAM, 13-6. De heer A. Boer uit de Tollensstraat 104b in Rotterdam zal op 23 juni de leeftijd van 102 jaar bereiken. Op 30 juli - ruim een maand later - is hij ze ventig jaar getrouwd. De heer Boer, vroeger loodgieter, is evenals zijn 91-jarige echtge note, in de gemeente Kralin gen (thans Rotterdam) gebo- Militaire verbindingskunstmanen gelanceerd KAAP KENNEDY, 13-6. Dc Amc- rikaanse luchtmacht heeft gisteren op Kaap Kennedy acht militaire ver bindingskunstmanen tegelijk gelan ceerd. Een raket van het type Titan-3c bracht de 45 kilo zware kunstmanen in een baan om de aarde op 33.000 kilometer boven de evenaar. Er waren al negentien van deze kunstmanen in de ruimte. Het „kra lensnoer" dat zij om de aarde, vor men, zorgt op de eerste plaats'voor een goede geheime verbinding tus sen de Amerikaanse commandanten te velde in Zirid-Vietnam en de staf chefs in Washington. Engeland heeft toestemming gekregen het. communi catiesysteem te gebruiken. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De roos is gauw vergaan Maar de doornen blijven slaan PR1CHARD (Alabama, V.S.). Dreigend wijzen vele bajonetten naar de lei ders van een groepvan ongeveer 225 mensen, die op weg waren naar het stadhuis om daar te demonstreren. 110 personen werden gearresteerd, waar onder 11 jeugdigen BRUSSEL, 13-6. De Europe» Commissie heeft plannen opgesteld voor een gemeenschappelijk visserij beleid in de E.E.G. Daarin is opgeno men dat de vissers gelijke toerechten krijgen voor toegang en het vissen in het gedeelte van de zee dat onder de landen van de Ze;s valt. De plannen die zijn ingediend bij de ministerraad van de Gemeeschap gaan over een gemeenschappelijke ordening van de markt, schorsing van de douanerechten en bepaalde ^vissoorten (waaronder haring) en het voeren van eèn structuur politiek. Zij zijn grotendeels gebaseerd op het ge meenschappelijk landbouwbeleid. Er is rekening bij gehouden met de ver- HAAGSE FLANEUR DEN HAAG, 13-6. Tussen de fraaie bomen op het Lange Voorhout in Den Haag, voor het restaurant Royal, staat sinds donderdagmiddag Fla neur, de typische Hagenaar, die gestalte kreeg door de kro niekschrijver mr. E. Elias in zijn stukjes die hij onderte kende met „Flaneur". Theo van de Nahmer maakte een flaneurbeeld, dat ter ere van en ter herinnering aan de cro- niqueur werd gemaakt. Don derdag werd 't bronzen beeld onthuld door de weduwe van de auteur mr. Elias. Daarbij waren tal van prominenten aanwezig, onder wie de schrij vers Simon Carmiggelt en Godfried Bomans en de caba retier Paul van Vliet. Een explosie in een kruitfabriek van het Nepalese leger heeft min stens zeven mensen het leven ge kost. Een tiental mensen is gewond. Het niet-verspreidingsverdrag NEW YORK, 13-6. De V.S., de Sowjet-Unie en Engeland hebben donderdag bij de Veiligheidsraad een ontwerpresolutie ingediend, die de waarborgen bevat, door hen aan de geen kernwapens bezittende lan den gegeven in geval van een kern- aanval. De drie landen hebben in dit ver band om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad op korte termijn ge vraagd. Zoals bekend is het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens woensdag met grote meerderheid door de algemene vergadering der V.N. goedgekeurd. BUNNIK, 14-6. Als gevolg van een frontale botsing op rijksweg 12 nabij Bunnik is een man om het le ven gekomen en zijn 2 personen ern stig gewond. Op het weggedeelte bij Bunnik, waar het verkeer over één rijbaan wordt geleid, trachtte een personen auto een 12-tal voor hem in de rich ting Arnhem rijdende wagens te pas seren. De enige tegenligger, een Duitse personenauto, merkte hij niet tijdig op. D© Duitser zag de in halende auto recht op hem afkomen en stuurde naar links. Daardoor botste hij frontaal op de voorste van het rijtje auto's, bestuurd door me vrouw H. Versloot uit Rotterdam. Zij werd ernstig gewond. Haar echt genoot, de 60-jarige T. Versloot uit Rotterdam, overleed ter plaatse. Van de twee liftsters achterin de Duitse wagen, moest er een met een ern stige hoofdwond in het academisch ziekenhuis in Utrecht worden opge nomen. De bestuurder van de Duitse auto en die van de inhalende wa gen bleven ongedeerd. Tegen de laatste, de heer A. S. uit Beverwijk (35), is door de rijkspolitie proces verbaal opgemaakt. Roofoverval in Brussel BRUSSEL, 13-6. Ln de Brusselse gemeente Ganshoren is donderdag ochtend op straat een bediende van een groot bedrijf neergeschoten en beroofd van een tas met bijna twee miljoen Belgische frank (circa 140 duizend gulden). De 43-jarige be diende overleed korte tijd later tij dens zijn verbrenging naar een zie kenhuis. De overvallers vluchtten in een auto, die korte tijd later onbeheerd werd aangetroffen even buiten de stad, bij de snelweg naar Oostende. Bankrovers ook actief bij Parijs PARIJS, 13-6. In de omgeving van Parijs hebben donderdagochtend bij twee gelegenheden rovers zich meester gemaakt van grote geldsom men van banken. Te Noisy-le-Sec ramde een grote auto een bankauto. De vijf inzitten den verdwenen met 270.000 frank (ruim 200.000 gulden). Een half uur later overvielen aan de andere kant van de Franse hoofdstad vier gewa pende mannen een bank te Fomtenay sous-Bois. die zij beroofden van een grote geldsom. Het juiste bedrag was nog niet bekend. DJAKARTA. 13-6. Dc nieuwe Indonesische minister van financiën Ali YVardhana, heeft bij de landen, die Indonesië hulp hebben beloofd, aangedrongen op snellere verlening van de voor dit .jaar toegezegde steun De minister deed dit op een con ferentie. die werd bijgewoond door de president van de Wereldbank, Robert S. McNamara. en diploma tieke vertegenwoordigers van de lan den die rndonesië hulp verlenen. Naar uit conferentiekringen werd vernomen, zei de minister, dat direc te hulp nodig is, voor het geval door seizoensinvloeden veroorzaakte schommelingen in de inkomsten de berekeningen van de begroting in de war sturen. Van de voor dit jaar toegezegde hulp van in totaal 230 miljoen dollar heeft Indonesië tot dusverre naar verluidt slechts ongeveer 50 miljoen dollar ontvangen. ROTTERDAM, 13-6. Bjj de N.V. Nederlandsche Staalindustrie in Rot terdam zjjn 170 mensen ontslagen. Door de steeds toenemende verliezen ziet de directie van het bedrijf zich genoodzaakt een ingrijpende reorga nisatie door te voeren. Door de ontslagen zal het aantal werknemers in het bedrijf teruglopen van 420 tot ongeveer 250. De Neder landsche Staalindustrie is voor 100 procent een dochteronderneming van de N.V. Haarlemsche machinefabrie ken voorheen gebroeders Figee. De afdelingen mechanische bewcr- Boac-vliegers gaan staken LONDEN, 12-6. Meer dan. duizend vliegers van de Britse staatslucht vaartmaatschappij B.O.A.C. hebben woensdag besloten zondag voor on bepaalde tijd in staking te gaan tot dat wordt tegemoetgekomen aan hun salariseisen. Het besluit moet nog worden goedgekeurd door hun vakvereniging. Zij willen een sala risverhoging van meer dan honderd procent. king en bankwerkerij in het Rotter damse bedrijf zullen, wegens voort durende onderbezetting, te zijner tijd woi-den gesloten. De constructie- werkplaats en de montage-afdeling blijven in verkleinde vorm doorwer ken. pliohtingen aan landen buiten de E. E.G. Voor de handel binnen de gemeen schap zullen normen worden vast gesteld voor kwaliteit, sortering naar grootte en verpakking. „De scheepsjongens van Bontekoe" HOORN, J3-6. De schrijver Johan Fabricius zal vrijdagmorgen (11 uur) op paleis het Loo in' Apeldoorn aan prinses Margriet een in leer gebon den exemplaar van zijn boek „De scheepsjongen van Bontekoe" aan bieden bestemd voor de jonge prins Maurits. Dit geschenk wordt de prinses aangeboden ter gelegnheid van de onthulling op de avond van dezelfde dag van de beeldgroep „De scheepsjongens van Bontekoe", aan de Hoornse haven. Man verwondde vrouw AMSTERDAM, 13-6. Wegens vrij heidsberoving met zwaar lichame lijk letsel als gevolg is in Amster dam aangehouden de 53-jarige schil der J. W. De man ontvoerde maan dagavond een 41-jarige vrouw met wie hij anderhalf jaar omgang had gehad. Sinds zij, in maart de verhou ding verbrak viel de schilder haar steeds lastig en uitte vele malen be dreigingen. Maandagavond kwam het tot een uitbarsting. De schilder wachtte zijn ex-vriendin op de Spiegelgracht bij haar werk op, gaf haar een slag in de nek en trapte haar aldus de politie in zijn auto, waar zij even het bewustzijn ver loor. Tijdens de rit probeerde zij: enkele malen te 'ontsnappen, wat haar uit eindelijk lukte. Zij liet zich met een taxi naar huis rijden, waar zij- nu met een hersenschudding en moge lijk een nek wervelfractuur het bed moet houden. Licht in de Belgische politiek BRUSSEL, 13-6. Een bijzonder congres van de Belgische socialisti sche partij (BSP) heeft zioh in Brus sel met grote meerderheid uitge sproken voor deelneming aan een regeringscoalitie met de christelijke CVP. Ook de besturen van zowel de Vlaamse als de Waalse vleugels van de CVP hebben een positief advies uitgebracht over deelneming aan zo'n coalitie op basis van een pro gram dat delegaties van beide par tijen de afgelopen veertien dagen hebben uitgewerkt onder leiding van formateur Van den Boeynants. PARAMARIBO, 13-6. Een twaalf tal kapiteins van de getransmigrecr- de dorpen van bcven-Suriname heb ben een brief geschreven aan de fractieleden van de progressieve na tionale part(j. Daarin zeggen zij dat in 13 (met name genoemde dorpen) de getransmigreerden „een onmens waardig bestaan lijden". Er moet zelfs gesproken worden van een honger lijden". Aangehaald wordt, dat de getransmigreerden „met 'n paar luttele centen en vele beloften voor de toekomst, werden zoet gehouden". Zij wachten na bij na twee jaar hog steeds op de ver- Kans op onweer Verwachting tot zaterdagavond: Warm weer met meer bewolking, en ook hier en daar onweer; vrij krach tige tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. 15 juni. Zon op 4.19, onder21.02. Maan op 0.27, onder 9.31. 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 0.42, onder 10.53. 17 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 0.54, onder 12.10. Laatste Kwartier: 17 juni te 19.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 juni 6.39 v.m. 16 juni 7.30 v.m. 17 juni 8.17 v.m. BROUWERSHAVEN 15 juni 6.21 v.m. 16 juni 7.14 v.m. 17 juni 8.04 v.m. 18.58 n.m. 19.44 n.m. 20.29 n.m. 18.54 n.m. 19.43 n.m. 20.31 n.m. vulling van de gedane beloften" die hen in staat moet. stellen om eqn be staan zoals zij dat gekend hebben op hun oude dorpen vóór de transmi gratie. op te bouwen". De kapiteins delen verder mee dat is besloten, „indien de Surinaamse regering niet in staat is te helpen, opdat in eigen levensbehoefte kan worden voorzien, zullen de bewoners genoodzaakt zijn, binnen de kortst mogelijke tijd te transmigreren naar Frans-Guyana". zo is besloten. De ondertekenaars nodigen de P. N.P. uit een afvaardiging te zenden om de toestand in ogenschouw te ne men. Doodtij: 20 juni HET WEEKOVERZICHT DE BrLT, 14-6. Het K.N.M.I. deelt mede: In een groot deel van Europa wordt de luohtdrukverdelin.g geken merkt door een hogedrukgebied dat zich van Ierland via Schot land, de noordelijke Noordzee en zuid-Scandinavië naar Polen uit strekt. Langs de zuidflamk van dit hogedrukgebied bevindt zich boven de Alpen en Frankrijk een vlak ge bied van lage luchtdruk. Dit lage drukgebied is gevuld met onstabiele lucht. Het breidt het komende et maal zijn invloed in noordwestelijke richting naar onze omgeving en zuid-Engeland uit. Samenhangend hiermee ruimt de wind aan de grond naar oost tot zuidoost. Er wordt dan warme lucht aangevoerd. Maar de nabijheid van het lagedrukgebied zal aanleiding geven tot meer be wolking en enkele lokale onweers buien. HOLLANDSCHE RADING. De rijkspolitie in Maartensdijk heeft in café-restaurant „Boschoord" twee speelautomaten in beslag genomen en tegen de restauranthouder, de 52-jarige R. uit Hilversum, proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de reeds enige jaren gel dende wet op de kansspelen. Tomaten en appelen naar Frankrijk DEN HAAG, 13-6. De moeilijkhe den in Frankrijk hebben een ople ving teweeggebracht van de Neder landse export van tomaten en ap pelen naar dat land. De laatste we ken gingen er per week 1800 a 1900 ton tomaten en 300 a 400 ton appelen heen. Vorig jaar in dit seizoen was dat maar 400 ton tomaten en 100 ton appelen per week. De expor teurs hebben wel risico's moeten nemen doordat het betalingsverkeer met Frankrijk stillag. Inmiddels is het echter weer op gang gekomen. Ook donderdag zijn er op de Ne derlandse veilingen weer flink wat tomaten en appelen voor Frankrijk gekocht. Patiënt ontsnapt uit inrichting EINDHOVEN, 14-6. Gistermiddag is de 35-jarige Maastrichtenaar J. J. Stelt ontsnapt uit de Rijks Psychia trische Inrichting in Eindhoven. De mart, die nog niet is opge spoord, behoort tot de zg. „cate gorie 1" en kan gevaarlijk zijn. Het is nog ndet duidelijk hoe hij uit de gesloten afdeling is ontkomen, zo deelde de Eindhovense politie des gevraagd mede. Van de twee patiënten die op 10 mei uit. de Eindhovense inrichting ontsnapten, is gistermiddag de 33- jarige H. B. (i.v.m. diefstal) door de politie in Antwerpen aangehouden. De tweede vluchteling van 10 mei is nog niet gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1