Het gaat het waterschap vooral om een quartair wegenplan STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN Panam. Boeing-707 stortte neer in India „Flitsen" uit het buitenland Groeiende steun voor de Ver. van Geestelijk Gehandicapten Subsidieregeling iu wet ZIERIKZEE, 11.6. Op de jongste vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft de voor zitter, dijkgraaf A. M. Geluk, een vrij uitvoerig en technisch exposé gege ven van de nieuwe wet Uitkering Wogen, een ingewikkeld samenstel van regelingen, waarin de verschil lende wegsoorten zijn aangeduid en de subsidiepercentages voor die wegsoorten. De subsidieregeling geldt met terugwerkende kracht van 1 januari 1963, met dien verstande dat van 1963-1967 een aparte rege ling zal gelden. In de betreffende wet gaat het om een regeling van de bijdragen voor aflossing, rente van aanleg en ver betering van secundaire, tertiaire en quartaire wegen. De moeilijkheid voor het waterschap is dat voor de secundaire en de tertiaire wegen wél, maar voor de quartaire wegen nog geen plan is opgesteld. Bij de tijdelij ke verdelingsverordening komt voor de periode van 1963 tot 1966 voor de tertiaire wegen f 81.760 beschikbaar en voor de quartaire wegen f 421.560, met een subsidie van f 33.000 voor verbetering. Voor 1967 zijn voor ge noemde wegsoorten respektievelijk voorschotten verleend van f 15.600 en f 60.000. Na een toelichting op het punt van subsidie aan de tertiaire wegen (90 u/# op basis van een 10-jarige annu ïteit) deelde de voorzitter mede dat het dagelüks bestuur by G.S. zal blij ven aandringen op vaststelling van het quartair wegenplan, temeer daar Schouwen-Duiveland - in vergelij king met streken elders in het land - bescheiden aanspraken doet op uit keringen. Gehoopt wordt voor 1968 op een bedrag van f 250.000 als vaste bijdra ge op de wegen. In de toekomst zul len nog andere wegen dan de reeds genoemde, onder handen worden ge- nomen, als Gouweveer, Rampweg, weg bij de Plompetoren, Breedste weg, Kadeiveg, Zandtveg e.a. Uit de vergadering werd gevraagd naar (noodzakelijk geacht) herstel van de Heuvelsweg. De voorzitter lichtte toe dat zulks moet gebeuren in overleg met de gemeente Middenschouwen. In eerste instantie is deze reeds door het bestuur behartigde zaak niet goedgekeurd door G.S. Criterium bij de beoordeling is dat het hele wegen plan „van meer dan lokale beteke nis is". Gelet op het steeds groeiend toerisme is - naar inzicht van de voorzitter - aan dit criterium vol daan. Verkiezingen Inzake de komende verkiezingen deelde de voorzitter mede dat de ge zworenen van de oneven districten aftredend zijn. Wegens het bereiken van de wettelijk gestelde leeftijd, i9 per 31 december verder aftredend de gezworene J. L. Vis. Idem de hoofd ingelanden van de even districten. Eveneens wegens het bereiken van de leeftijd de heer I. W. Padmos, Reeds eind vorig jaar werd afscheid genomen van de heer P. C. Baren- dregt. De heer mr. F. Th. Dijckmees- tér zond bericht dat hij z'n funktie van hoordingeland voor ongebouwde eigendommen (district 4) wenste te beëindigen. De voorzitter dankte be trokkene voor het werk in dienst van het waterschap verricht. Hij deelde verder mede dat dit jaar niet lang met het opmaken van voordrachten zal worden gewacht. Het Deltaplan Na - globaal reeds in bredere kring bekende - gegevens over de stand van het Deltaplan door ir. Klooster boer deed de voorzitter enkele me dedelingen over het personeel. Wat de afsluiting van het Volke rak betreft (1969) wordt een wijzi ging van de stroom in het Zijpe ver wacht. De maximale ebstroom komt omstreeks N.A.P. te liggen. De in vloed is verder onbekend, maar er bestaan plannen voor een zinkbe- OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! SPORTBERICHTEN VOETBAL Duivcland I-Duiveland II De voorgenomen voetbalwedstrijd tussen Duiveland I en Duiveland II, die jl. zaterdagavond 8 juni hier ter plaatse op het sportterrein „De Saele" zou worden gespeeld, kon wegens de slechte weersomstandig heden en de toestand van het ter rein geen doorgang vinden. Hét ligt nu in de bedoeling de wedstrijd a.s. zaterdagavond te spelen op het voet balveld. Aanvang half zeven. DE HOND KREEG DE OREN MELFl (Calabrië), 12-C. De 66-jarige Michel Pantoriello in Melfi op Calabrië werd zo woedend op zijn vrouw, die naar de kletspraat van de bu ren luisterde en uit jaloers heid ruzie met hem maakte, dat hij haar de oren afsneed en ze zijn hond liet oppeuze len. Op het geschreeuw van de vrouw, die veel bloed verloor, schoten de buren toe om eer ste hulp te verlenen. Dc man is met zijn geweer in het struikgewas verdwenen. storting in de geul naar beneden toe. In Noord-Beveland is men met de werkhaven begonnen. De haven Schelphoek is klaar. Voor het dok te Zonnemaire zal een bronbemaling nodig zijn tot de sluiting in 1971. Voor de Oosterschelde wordt nog ge wacht op goedkeuring van het tracé van de afsluitdam. Er komt in eerste aanleg een damvak in de Ooster schelde. Personeelszaken De voorzitter deelde mede dat de griffier, de heer Hartog nog niet in staat is zijn werkzaamheden te her vatten. Zijn werk wordt - geduren de zijn afwezigheid - waargenomen door de heer J. Rotte. De kanton nier de heer Dijkgraag onderging een ernstige operatie en kan zijn werk niet hervatten. De kantonnier de heer d. Schelde heeft zijn werk in mei hervat. De heer Mast kreeg ont slag en vond werk te Assen. De kan tonnier de heer v. d. Wielen bereik te de pensioengerechtigde leeftijd. De kantonniers' de heren De Jonge, De Boer en Joppe traden in vaste dienst. In totaal zijn er 19 kanton niers, chauffeurs en machinisten. De voorzitter deed mededeling van de aanschaf door de provincie van een mobiel pompaggregaat, waarvan de totale kosten f 491.000 bedragen. Ook de Zeeuwse waterschappen moeten meebetalen. Voor Schouwen- Duiveland komt het bedrag meer op f 7667,-. hetgeen bij begrotingswij ziging 1968 wordt gevoteerd. ZIERIKZEE Expositie Burgerweeshuis Op vrijdag 21 juni a.s. wordt in het Burgerweeshuis de jaarlijkse zomertentoonstei'ling geopend, van ditmaal klein en fijn antiek. De ope ning vindt plaats met behulp van een draailier, die zal worden be diend door Rob van der Bas. In de tuin worden specimen van heden daagse Nederlandse plastiek geëx poseerd. HAAMSTEDE Nachtelijk auto-ongeluk In de nacht van dinsdag op woens dag, omstreeks 2 uur, verongelukte in de lange bocht van de Klooster- weg vlak bij de kruising met de Hogezoom-Noordstraat een perso nenauto met vier inzittenden, allen afkomstig uit Vlissingen. Zij kwa men met de schrik vrij, hetgeen ge zien id'e capriolen die de Volkswagen heeft gemaakt, wel een wonder mag heten. Van de auto bleef slechts een wrak over, terwijl de weg ter plaat se bezaaid was met stukjes glas. De inzittenden waren leden van de Nat. Reserve uit Vlissingen en had den deelgenomen aan een oefening met de groep Duitse militairen uit Budel die hier enige dagen op en om het vliegveld lagen. Op de reis naar 'huis is hun wagen, mogelijk door te grote snelheid en onbekend heid met de situatie in de Klooster- weg uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en na enige aanwijs borden 'te hebben geramd juist op de kruising op een zijkant blijven liggen. De inzittenden werden met een taxi naar huis vervoerd. Garage Dijkman zorgde tevens voor het af voeren van de resten van de auto. De rijkspolitie stelt een nader on derzoek in. BROUWERSHAVEN Geslaagde Rode Kruis-collecte De jaarlijkse inzameling van het Nederlandsche Roode Kruis in de kern Brouwershaven heeft het mooie bedrag vani f 657,51 opgebracht. Een woord van dank aan de milde ge vers en geefsters is hier zeker op zijn DREISCHOR Fjordenpaarden in het Dijkwater In het voormalige Dijkwater tus sen Dreischor en Sirjansland gra zen de laatste maanden weer een flink aantal fjordenpaarden. Naast het gebruik in de landbouw maakt ook Staatsbosbeheer tegenwoordig een dankbaar gebruik van deze ster ke en ihandiige paarden bij het vele en zware werk in de bossen. Over enige tijd zullen weer premiekeu- itngen plaats vinden, welke uitgaan van „Het Nederlandse Fjordenpaar den Stamboek". Kazerne werd verkocht De tussen het „Plaetsenuus" en het café „De Drie Schapen" staande wening „De Kazerne", welke onlangs door de familie te koop werd aan geboden is thans van eigenaar ver wisseld. Nieuwe bezitter is thans geworden de heer J. L. Braber te Dreischor. Het is nog niet bekend welke bestemming de eigenaar aan het gebouw gaat geven. OUWERKERK Verkoop woonhuis Ten overstaan van [notaris P. Hee- ring te Zierikzee werd woensdag middag in café P. Vijverberg te Ouwerkerk publiek verkocht het woonhuis met erf en tuin aan de Ring 29 te Ouwerkerk. Koper werd de 'heer L. Tieleman uit Haamstede voor f 2.800. OOSTERLAND Bij de te Goes gehouden Mulo examens slaagde dezer dagen o.m. voor het A-diploma, Karei Hendrik- se alhier. Hij ontving zijn opleiding aan de Chr. Muloschool te Zierik zee. Kleuters op reis Een schoolreisje voor de kleuters van de chr. kleuterschool zal hier nog wel nooit plaats hebben gehad. Doch omdat de school dit jaar hon derd jaar bestaat moet het er maar eens van komen. Bij gunstig weer gaat het maandag 17 juni a.s. op de Eftelin-g aan, waar de kleinen, on der de hoede van de onderwijzeres sen en verschillende hulpleidsters en enige echtgenotes van bestuurs leden, zullen kunnen genieten van de mooie sprookjestuin. De reis gaat per autobus van 'de fa. Van Oevcrcn uit Zierikzee. Domeinwandeling Plattelandsvrouwenbond Een groep dames, leden van de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen maakte een flinke wandeling door het domaniiale duingebied, onder 'leiding van een natuurgids, die de dames opmerkzaam maakte op de diverse aan plantingen en de fraaie wilde planten. Ook de vogelbroed- plaats werd bezocht en (voorzichtig) werd gewandeld tussen de meeu weneieren en de jongen, die nog maar kort uit het ei waren geko men. De meeuwen intussen stelden het bezoek minder op prijs, hetgeen wel bleek uit hun agressieve hou ding. Op prijs gesteld werd ook een bezoek aan de tuin van de heer N. H. Lysen. Koffie met koek werd genoten in de caravan van mevr. Boot-Geelhoed. Zo werd het een met al een prettige en ontspannen de middag BRUINISSE Botsing op kruising Bij de eerste Staphorster kruising op de Grevelingendam had een autobotsing plaats tussen 2 auto's, komend uit de richting Oude Tonge. De heer L. W. van I. uit 's-Graven- hage wilde links afslaan, doch aar zelde en reed terug toen hij de heer J. P. van der M. uit Rotterdam zag aankomen. Dat werkte echter de botsing in de hand en beide auto's kregen vrij aanzienlijke materiële schade. Eén der auto's moest wor den weggesleept. De inzittenden kregen geen letsel. Autobotsing op veerplein De drukte op het veerplein te Zij pe, waar dagelijks vele auto's wach ten om te worden overgezet naar Anna Jacobapolder, geeft wel eens aanleiding tot botsingen. Het meest recente geval is dat van de heer L. de R. uit Renesse, die met zijn auto te ver doorreed en daarbij in aan raking kwam met de wagen van een automobilist van Duitse nationali teit, die, omdat hij vele jaren in het voormalige Nederlands-Indië had doorgebracht,vele talen bleek te spreken. In al deze talen, Duits, En gels, Nederlands en Maleis probeer de hij zijn recht op schadevergoe ding te bewijzen. Door 'bemiddeling van de rijkspolitie werd de schade in der minne geschikt. Getekend feestbiljet De tekenaar en pottenbakker Henk Potters uit Oisterwijk, die ook voor de stad Tholen vorig jaar een en ander ontwierp tekende voor Bruinisse een aanplakbiljet, dat moet dienen om die aandacht te ves tigen op de feesten ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan, van 16 t.m. 20 juli. De heer Potters zal ook keramische artikelen vervaardigen, die op de „mankt" tijdens de feesten zullen worden verkocht. Muziekuitvoering „Accelerando" Op uitnodiging van de plaatselij ke muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse zal op zaterdagavond 15 juni dë Koninklijke Fanfare „Ac celerando" uit St. Annalan'd van 7.30 tot 9 uur een concert geven in dé muziektent te Bruinisse. Het volgende programma zal uit gevoerd worden: 1. Cardiff castle, mars, T. J. Powell; 2. Ouverture Légère; 3. Im Weissen RÖssl, selec tie, Benatzki-Mellema; 4. De melen in het Zwarte Woud, Eilenberg; 5. Exotie, fantasie, J. A. Deigneux; 6. Saint Triphom, mars, Arthur Ney, The sound of music selectie R. Rod- gers; 8. De twee roodborstjes, duo voor twee altsaxophoons, A. de Bae- remaker; 9. Op een Perzische markt, intermezzo scène, A. W. Ketelby; 10. Rio, defileer mars, Ros-Mellema. Het belooft een mooi concert te worden. b Frankrijks nieuwe minister van financiën en economische zaken, Maurice Couve de Murville, heeft woensdag tegengesproken dat er be hoefte zou bestaan aan een devalu atie van de Franse frank. Dank aan de Zierikzeese burgerij De afdeling Zierikzee van de Al gemene Bond van Bejaarden wil hartelijk dank zeggen voor de op 11 juni Aangeboden reis aan dc bejaar den. Reizigers(sters) hebben zeer geno ten, zowel van de rit als van de verzorging. Het onthaal was inder daad voortreffelijk. Dat deze reis kon. worden gemaakt danken de be jaarden in de eerste plaats aan de ingezetenen van Zierikzee, die «pon- taan hebben bijgedragen deze dag te doen slagen. Uiteraard hopen wij dat het organiserend comité ook volgend jaar weor op uw grote steun zal mogen rekenen. Het oomilé zelf betrekken wij ook in onze dank. Al les werd door het comité in het werk gesteld om deze dag voor de bejaarden te maken tot de onver getelijke, die het inderdaad is ge worden. Nogmaals aan allen onze welgemeende dank! Afdeling Algemene Bond van Bejaarden. AGENDA Donderdag 13 juni Zierikzee Huis van Nassau, 11.00 v.m. alg. verg. Onderlinge Paarden- en Vee- verzekeringsmij „D.E.L." Brouwershaven Grote Kerk. 8 uur, N.C.R.V. Vooaal Ensemble. Zaterdag 15 juni Zierikzee Havenpark, 7 uur, openluchtdemon stratie gymnastiek-afdeling Delta- Sport. Bruinisse 9 uur, vergadering gemeenteraad. Muziektent, 7.30 uur, concert Kon. Harmonie „Accellerando", St. An- naland. RECHTSZAKEN Poging tot doodslag op dochtertje AMSTERDAM, 13-6. Het Aalster- damse gerechtshof heeft vanochtend in hoger iberoep de 32-jarige losar- beider M. J. v. d. P. uit Utrecht we gens poging tot doodslag op zijn 9- jarig dochtertje veroordeeld tot vier jaar irnet aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling der rege ring. Er was zes jaar met aftrek ge- eist. De rechtbank in Utrecht had de main, na een eis van vier jaar tot zes jaar plus t.b.r. veroordeeld. De man had verklaard in woede te hebben gehandeld en niet de bedoe ling te hebben gehad zijn dochtertje Hanneke te 'doden. De laatste Zeppelin, die nog in de Bondsrepubliek werd gevonden, is ver kocht aan Japan. Het 48 meter lange luchtschip haalt een snelheid van 100 km. per uur en een hoogte van 2000 meter. Het maakte de laatste jaren reclamevluchten en dat zal ook de bestemming zijn van dc luchtreus in Japan. Er zijn 57 overlevenden CALCUTTA, 13-6. Het neerstor ten van een Boeing-707 van de Pan- american bjj Calcutta heeft aan zes van de 63 inzittenden het leven ge kost. Het viermotorige straalvliegtuig dat een vlucht maakte van Los An geles via Azië en Europa naar New York, verongelukte toen het tijdens een zware regenbui wilde gaan lan den op het vliegveld Dum Dum bij Calcutta. De machine kwam in een rijstveld terecht en vloog in brand. Van de 57 overlevenden werden er 24 in een ziekenhuis opgenomen. Slechts één van hen was er ernstig aan toe. De Boeing-707 - een toestel dat maximaal 189 personen met een snel heid van een kleine duizend km per uur over 11.000 km kan vervoeren - was dinsdag uit Los Angeles ver trokken naar Tokio. Vandaar liep de route via Bangkok, Calcutta, Ka- ratsji, Beiroet. Istanbul, Frankfort en Londen naar New York, waar het toestel in de nacht van donderdag op vrijdag had moeten aankomen. Panam heeft al eerder één van zijn ongeveer 100 Boeings-707 verloren. De laatste maal was dat in septem ber 1965 toen een vliegtuig van dit type te Monserrat op de beneden windse eilanden neerstortte, waarbij alle dertig inzittenden om het leven kwamen. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierick" - Zierikzee Concours van Pont St. Maxence. Afstand plm. 276,726 km. Op 1 juni jl. In concours 111 duiven. Jac. Verwijs 1, 2, 5, 6, 10, 11, 26, 28; Fr. Maijs 3, 12, 13, 16, 19; B. Visser 4, 8, 14, 18, 27; Jac. Stoutjesdijk 7; I. v. d. Maas 9; J. v. d. Sande 15, 20; P. Flikweert 17, 24; A. M. Berre- voets 21, 23; A. J. Stoutjesdijk 22, 25. Snelheid eerste duif 1137.37 meter per minuut. ZWEMMEN Poloteam Zeepaardjes wou wedstrijd Schapehart in mens HOUSTON (Texas), 13-6. In het episcopaalse Sint Lucas ziekenhuis in Houston hebben chirurgen gister avond het hart van een schaap in een mens overgeplant, aldus is van de zijde van het ziekenhuis meege deeld. De bedoeling was, een 47-jarige ernstig zieke man in leven te hou den totdat een menselijke hartdonor beschikbaar zou zijn. De man is evenwel 'kort na de operatie gestor ven. o Frederick West, de Engelsman die een nieuw haft had gekregen en vorige week een dubbele 'longontste king opliep, blijkt nu'ook een slech te nierwerking te hebben. Een woordvoerder van het hartziekèn- huis in Londen deelde mee dat zijn toestand ernstig is. In zijn „export" van typische bruggetjes is Nederland altijd sterk geweest. Deze ophaalbrug is helemaal echt en doet sterk dénken aan het Nederlandse polderlandschap. Maar de brug staat in tropisch Suriname. In het kader van de Polokring- competitie won het team van de zwemvereniging „De Zeepaardjes" woensdagavond in het zwembad „De Val" een wedstrijd tegen de cl.ub van Terneuzen. Na een ruststand van 4-2, kwam de eindstand voor Zierikzee op 6-4. De doelpunten werden gescored door Verwijik, de Vos en v. d. Post. Vorige week verloor het Zierik zeese team met 3-2 van Middelburg. Maandagavond a.s. vindt in het bad „De Val" de revanchewedstrijd plaats (8 uur). Geschenkeu voor prinses Margriet DEN HAAG, 12-6. Prinses Mar- griet heeft op paleis Het Loo geluk wensen en geschenken in ontvangst genomen van deputaties, organisaties en verenigingen ter gelegenheid van' de geboorte van haar zoon prins Mau- i-its. De prinses ontving vertegen woordigers van het Prinses Margriet Fonds, de Maurits-kazerne in Ede, de gemeentelijke hogere zeevaart school in Den Helder, dé Nederland se Ver. van Huisvrouwen, het Rode Kruis afd. Limburg en van het fes tival voor de werkende jeugd in Til burg; de geschenken bestonden o.m. uit een baby-uitzet met commode, een box, een schommel en een wip. Het festival voor de werkende jeugd bood pr. Margriet een plastiek aan, vervaardigd door Henk Potters uit Oösterwijk. De deputatie van het Ro de Kruis stelde bij deze gelegenheid de pr. in kennis van de naamgeving van het Rode Kruisschip in deze pro vincie. Het schip draagt de naam Prins Maurits. BRUSSEL. De chauffeur van een vrachtwagen uit Hillegom, de heer- Jan Turk, is te St. Amandsberg bij Gent op slag gedood, toen zijn wa gen in botsing kwam met een Duit se vrachtwagen. FRANKFORT. In Frankfort is een nieuw proces begonnen tegen twee voormalige medewerkers van Adolf Eichmann, die ervan worden beschuldigd mee te hebben gewerkt aan de moord op 300.000 Hongaarse Joden. DJAKARTA. Generaal Soemitro, onderbevelhebber van de afdeling operaties van het Indonesische le ger, heeft op een bijeenkomst van Papoealeiders te Sorolig in West- Irian verklaard dat naar zijn me ning geen land de beweging zal steunen die een onafhankelijke Pa- poeastaat wil. BEIROET. Het leger van de re publiek Zuid-Jemen heeft een „link se opstand" in het bestuursgebied Hadhramaut neergeslagen, zo meldt het in Beiroet verschijnende dag blad „Al Na'har". Het blad heeft het nieuws van reizigers uit Aden ver nomen. Succesvol initiatief HAAMSTEDE, 11-6. liet gaat dc Vereniging van Geestelijk Gehandi capten op Schouwen-Duiveland'bij zonder goed en uit een praatje dat wc een dezer dagen met dc voorzit ter, dc heer P. dc Graaf uit Burgh hadden viel te constateren dat het vooral dc 4 plaatselijke vrouwenver enigingen van Bruinisse geweest zijn die gezamenlijk een fundament voor deze vereniging hebben gelegd. Een ondergrond voor een tehuis op Schouwen-Duiveland voor de geeste lijk gestoorden die nu nog de ouder lijke bescherming en hulp genieten, doch la tér cénmaal alleen zullen ko men te staan. Dan is een dergelijk tehuis, zoals er al meerdere in Ne derland zijn gebouwd onmisbaar. De heer De Graaf was bijzonder trots op het werk dat de vrouwen uit Bruinisse tot nu toe hebben ver richt. „Ongeveer 400 leden jiebben deze dames ingeschreven met een ge garandeerd bedrag van ca. f 2000,-. „Wc zijn daar bijzonder dankbaar voor", aldus dc voorzitter van deze vereniging. Doch dc dames gaan verder cn zullen niet rusten voordat een ge zinsvervangend tehuis tot de moge lijkheden gaat behoren. Zij doen hun werk hiervoor niet alleen in hun ei gen dorp, doch zwerven over geheel Schouwen-Duiveland uit. Nu gaan zij trachten om ook andere vrouwen verenigingen uit de diverse dorpen voor hun initiatief te winnen en wo zijn ervan overtuigd dat ze niet te vergeefs aan zullen kloppen. Het dappere damescomité dat tot nu toe dit resultaat bereikte bestaat uit dc dames Hattema-Colbach, Do Waal-de Waal, Dc Rondc-Duson, Dc Koning-Bil, De Koning-Jumelct, Ste- ketee-van Sweden, De Groot-Fluit, Uzclonberg-Olree, Jumelet-van Hee, Bal-Olree, De Waal-Jumelet en Uze- icnbcrg-Dorsl. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2