HUM In |H I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onderhandelen kan verstarring standpunten nog niet breken Franse regering neemt harde maatregelen Verkeer naar West-Berlijn verliep (nog) zonder wrijving zomerfauteuil Tuinman Zoon REGERING VRAAGT VERHOGING INKOMEN KONINGIN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 juni 10611 124ste jaargang Nr. 20UU9 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekker» 11, Zierikzee, postbus t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Rede/kleur: M. J. 8ij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering Waterschap Schomven-DniveJand De V.S. en Noord-Vietnam PARIJS, 12-6. Het inleidend vredesoverleg in Ra rijs is in de eerste maand van de besprekingen tussen de delegaties van de Verenigde Staten en van Noord-Vietnam niet uit de impasse geraakt waarin de onderhandelingen begonnen. Ook woensdag op de achtste bijeenkomst van de delegaties ha merde de Noordvietnamese delegatieleider Xoean Thoey op het standpunt van zijn regering dat eerst alle oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam moeten zjjn gestaakt alvorens over andere kwesties van wederzijds belang kan worden gesproken. Wel vroeg hij Averell Harriman, de Amerikaanse delegatieleider, „ge schikte tijd en passende omstandig heden" te noemen voor een algehele Stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Op de vorige bij eenkomst had Harriman namelijk ge zegd dat de Verenigde Staten bereid waren op een geschikt tijdstip en onder passende omstandigheden de bombardementen te staken. Thoey vroeg welke tijd en welke omstandigheden geschikter waren dan de huidige, nu officiële bespre kingen tussen vertegenwoordigers van beide landen worden gehouden. Averell Harriman was zijn betoog begonnen met een scheme veroor deling van de beschietingen door de Vietcong en Noordvietnamezen van Saigon en andere steden, waarbij - naar hij zei - geen militaire doelen worden gemaakt maar die slechts massaslachtingen onder de burgerij tot gevolg hebben. Er wordt door deze terreurdaden een toestand geschapen die de ern stigste gevolgen voor deze gesprek ken (in Parijs) kan hebben, aldus de Amerikaanse delegatieleider. Xoean Thoey wees de beschuldi ging van de hand en zei dat de Ame rikanen de oorlogvoering zowel in Noord- als in Zuid-Vietnam sedert het begin van de besprekingen in Parijs hebben opgevoerd. De Ame- De semi-revolutie in Frankrijk PARIJS, 12-6. Dc Franse rege ring heeft woensdag de nieuwe golf van onlusten van de afgelopen dagen beantwoord met het uitvaardigen van demonstratieverbod voor het ge hele land voor de duur van de ver kiezingscampagne en met de ontbin ding van verscheidene linkse groe peringen. De maatregelen zijn genomen na een nacht waarin in Parijs en andere steden een ware guerrilla woedde. Slechts verkiezingsbijeenkomsten mogen doorgaan en dan nog alleen als zij niet in de openlucht worden gehouden. Voor de ontbinding van extreme groeperingen werd een wet uit 1936 tegen „privé-legertjes en strijdgroepen" van stal gehaald en van toepassing verklaard op groe pen als de beweging van de 22ste maart" (van Daniël Cohn Bendit), de Maoïstische „Unie van Marxistisch- Leninistische Communistische Jon geren", de „Voix Ouvriere", de „Groupe Revolte" (de laatste drie EUROPA IN HEMD STOCKHOLM. 12-6. Vier gymnasiasten uit het Zweed se stadje Hudiksvall zijn van plan deze zomer Europa door te trekken in niet meer ge huld dan een nachthemd. Met deze kledij, gekocht uit over tollige voorraden van het Zweedse legerwillen zij pro testeren tegen wat zij noemen het „status-denken en de kle- dinghysterie" van de mens heid van tegenwoordig. De vier scholieren hopen al lif tend en protesterend in twee en een halve maand west- Duitsland, Italië. Frankrijk, Nederland en België te be zoeken. zijn trotz-kistisch) en het „Verbin dingscomité van Revolutionaire Stu denten". Buitenlanders-studenten en ande ren van wie de aanwezigheid onge wenst wordt geacht, zullen over de grens worden gezet. Hevige strijd in Jemen KAIRO, 12-6. Vorige week zijn in Jemen zware gevechten geleverd tussen strijdkrachten van het repu blikeinse en van het royalistische leger. Dit heeft generaal Hassan Amvy, minister-president van de re publiek Jemen in een vraaggesprek met het Egyptische dagblad „Al Achram" verklaard. De premier had zijn bezoek aan Egypte in verband hiermee enkele dagen moeten uit stellen. Het republikeinse leger had pantsereenheden en zware artillerie in de strijd geworpen. Volgens Am- ry hadden de royalistische troepen verscheidene stukken van de weg tussen Sanaa en Taez in handen. Het onderwijs en de bezettingsjaren GRONINGEN, 12-6. De voorzit ter van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd (Expoge), mr. C. Ch. Aalders, heeft in Groningen het 23ste congres van de vereniging geopend. Hij constateerde in zijn openings woord, dat op het ogenblik in vele gevallen bij het gewone schoolonder wijs aan de bezettingsjaren voldoen de en deskundige aandacht wordt be" staed. Nu daarvoor belangstelling blijkt te bestaan, zal Expoge meer medewerking trachten te verkrijgen van het ministerie van onderwijs. „Ook is het bestuur van Expoge doordrongen van de noodzaak een behoorlijk leerboek of behoorlijke leerstof ter beschikking te hebben", aldus mr. Aalders. rikanen veroorzaken de verliezen onder de burgerbevolking door hun artillerie- en luchtaanvallen, zei hij. Harriman zei na afloop van de bijeenkomst, die vier uur duurde, dat het enige waarover men het eens was geworden het tijdstip van de volgende ontmoeting, woensdag 19 juni. was. Overwogen De Noordvietnamese delegatie gaf woensdag voor de eerste maal te kennen Amerikaanse voorstellen te zullen overwegen voor meer beslo ten besprekingen zonder publikatie van de volledige verklaringen na Ngoejen Thanh Le ontkende dat de Noordvietnamese verklaiangen pro paganda bevatten maar voegde hier aan toe dat het Amerikaanse voor stel „zal worden 'bestudeerd en dat te zijner tijd antwoord zal worden gegeven". Goiicl in vliegtuigtoilet JOHANNESBURG, 12-6. In het toilet van een straaljager van de Australische maat schappij Qantas is in de nacht van zondag op maandag in Jo hannesburg een partij van 44 baren goud ter waarde van bijna een half miljoen gulden gevonden. Het goud is in be slag genomen. De Boeing 707 vertrok met twee uur vertra ging naar Perth en Sydney via Mauritius. Volgens de po litie is het goud niet afkom stig uit Zuid-Afrika. De poli tie vermoedt dat het goud tij dens de vlucht van Australië naar Johannesburg boven Mauritius had moeten worden- afgeworpen, maar dat er een kink in de kabel is gekomen. Militairen mogen in civiel DEN HAAG, 12-6. Militairen van marine, land- en luchtmacht mogen voortaan buiten de diensturen bur gerkleding dragen. Deze maatregel wordt het komende weekeinde van kracht. De minister van defensie, de heer W. den Toom heeft daartoe besloten. Dienstplichtigen bij de drie krijgs- machtsdelen, die de basistraining ontvangen (deze omvat ongeveer de eerste acht weken van de diensttijd) blijven echter verplicht het uniform te dragen ook in hun vrije uren. Meisje verongelukt BEERS, 12-6. Op het kruispunt van de provinciale weg Cuyk-Grave met de Burgemeester Thijssenstraat in de gemeente Beers zijn dinsdag avond twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. Het 14- jarige meisje G. van der Heijden, die naast de bestuurder zat in de auto die op de provinciale weg reed en waaraan geen voorrang werd verleend, werd ernstig gewond. Zij werd naar een ziekenhuis in Nijme gen overgebracht, waar zij overleed. Nieuwe maatregelen op komst WEST-BERLIJN, 12-6. Het ver keer van West-Duitsland naar West- Berlijn verliep woensdag de gehele dag zonder enige wrijving. De Amerikaanse troepen in Europa WASHINGTON. 12-6. De Ameri- kaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft ini de fi nanciële commissie van het Huis van Afgevaardigden gezegd het ge vaarlijk te achten Amerikaanse troepen uit Europa terug te trekken omdat de landen van het Warschau pact de sterkte van hun strijdkrach ten opvoeren. Rusk antwoordde op ccn vraag van de afgevaardigde Al Ullman uit Oregon in de financiële commissie die had gezegd dat de ontevreden heid van de Amerikaanse belasting betaler over de kosten van de Ame rikaanse troepen in Europa toe neemt. De minister zei voorts dat het vraagstuk van de Amerikaanse troepen in Europa één van de on derwerpen zal zijn. op de NAVO- vergadering volgende maand in IJsland. Ofschoon de Oostduitse nieuwe maatregelen ten aanzien van het personen en goederenverkeer reeds in de nacht van dinsdag op woensdag in werking zijn getreden werden nog geen visa verlangd, omdat de tech nische voorbereidingen in de D.D.R. blijkbaar nog niet zijn voltooid. Wel heerste in verscheidene Westduitse steden grote bedrijvigheid in de bu reaus waar passen worden uitgereikt. De drie westelijke geallieerden en de bondsrepubliek hebben woensdag na langdurig beraad tussen bonds kanselier Kiesinger en de drie am bassadeurs overeenstemming bereikt over verdere stappen als antwoord op de Oostduitse besluiten. De vier regeringen zijn het erover eens dat Genl ongerust BRUSSEL, 12-6. De gemeente raad van Gent heeft met algemene stemmen een motie goedgekeurd, waarin ongerustheid wordt uitge sproken over de mogelijkheid, dat het kanaal van Terneuzen in de cember a.s. nog niet toegankelijk zal zijn voor zeeschepen van 50.000 ton, zulks als gevolg van vertraging bij de baggerwe-rken nabij Zelzate. - WÊmÈtSHmÊ&i DAKAR. Ook in de hoofdstad van Senegal is het onrustig ook hier weren zich de studenten tijdens felle betogingen en demonstraties. Alle kenmerken van de rellen in Parijs vindt men ook hier. Wat evenwel hier opvalt is, dat sandalen niet de ideale dracht is voor demonstranten: nadat de politie een straat schoongeveegd had en de studenten op de vlucht waren geslagen, bleven honderden paren sandalen eenzaam achter Bescherming voor Edward Kennedy WASHINGTON, 12-6. President Johnson heeft na de moord op Ro bert Kennedy niet alleen voor de voornaamste presidentskandidaten een speciale bescherming bevolen, maar ook voor de enige nog leven de van de gebroeders Kennedy, se nator Edward. Dat is dinsdag door het Witte Huis meegedeeld. Edward Kennedy wordt sindsdien door on geveer twintig geheime agenten doorlopend beschermd. Weer een dode hij Sochaux MONT BELIARD, 12-6. Bij de ge vechten van dinsdag bij de Peugeot fabriek te Sochaux blijkt een twee de dode te zijn gevallen. Het is de 49-jarige Henri Blanchet uit Exin- court die bezweken is aan een sche delbreuk als gevolg van een val van een muur waarop hij was geklom men om aan een charge van de po litie te ontkomen. Advertentie VADERDAG Geeft vader zo'n mooie van „Sirocco" (2 jaar garantie) Grote keus bij: tï won in gin richters Mol 19 Zierikzee telcf. 2887 Oók uw adi'es voor TUINPARASOLS Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wilt gij dat iets w.el gedijt, Geef het over aan de tijd! WAT UQT PE BILT Duur Nederlands paviljoen in Osaka SCHIPHOL, 12-6. Wel komt het Nederlands paviljoen, omringd door water, op de wereldtentoonstelling van 1970 in het Japanse Osaka „op een geheid mooie plaats" te staan, maar de bouwkosten vallen niet mee de grond is er drassig en er zal net als in ons land geheid moeten wor den. Dit vertelde de commissaris-gene raal van. Nederland voor deze ten toonstelling, mr. J. M. L. Th. Cals, die zojuist zijn eerste reis naar Ja pan achter, de rug heeft, bijzijn te-, rugkeer op Schiphol. Volgens hem zijn de bouwkosten in Japan 50 pro cent hoger dan in Nederland en hij verwachtte, dat ze nog zouden stij gen, juist als gevolg van de enorme bouw-aetiviteit, die het optrekken van de wereldtentoonstelling binnen een tijdsbestek van twee jaar met zich mee zal brengen. Minister-president in Suriname PARAMARIBO, 12-6. De Neder- lan'dse minister-president, de heer P. J. S. de Jong, die voor een offi cieel bezoek van ,een week in Suri name is aangekomen, is woensdag morgen 'door premier J. A. Pengel op het ministerie van algemene za ken ontvangen. Het onderhoud tus sen 'de beide bewindslieden duurde ongeveer twintig minuten. Daarna werden de overige leden van de raad van ministers aan premier de Jong voorgesteld. Veel P.T.T.-ers moeten afvloeien UTRECHT, 12-6. De Samenwer kende Bonden van Overheidsperso neel (SBO) hebben het vermoeden uitgesproken „dat binnen enkele jaren een zeer groot aantal arbeids plaatsen, namelijk enkele duizenden bij de P.T.T. zullen wegvallen". De S.B.O. baseren deze verwachting op grond van beperkte gegevens die ter beschikking staan. „In S.B.O.-ver- band' trachten wij thans een globale planning te maken van het aantal plaatsen. Met onze zusterorganisa ties zijn wij van oordeel dat ook ten aanzien van deze problematiek duidelijkheid dient te bestaan", al dus d^ S.B.O. Oostelijke wind Verwachting lot vrijdagavond: in het noorden vrij zonnig en droog weer, elders wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog; tot vrij krachtige oostelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 14 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 0,06, onder 8.04. Laatste Kwartier: 17 juni te 19.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 juni 5.50 v.m. 18.07 n.m. BROUWERSHAVEN 14 juni 5.28 v.m. 17.57 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 12-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een hoge- drukgebiied dat nu al enkele cagen het weerbeeld in grote delen van Europa ibepaalt, ligt nu boven zuid Noorwegen. De luchtdruk in het Middellandse zeegebied blijft daar entegen relatief laag, en tussen bei de druksystemen staat bij ons een overwegend matige luchtstroming tussen noordoost en oost. Een sto ring in de hogere niveaux veroor zaakt voornamelijk in de zuidelijke provincies wolkenvelden waaruit een enkele bui kan vallen. Zo viel in de nacht van woensdag op donder dag iM zuid-Limburg ongeveer 1 mm regen. In de huidige weerssituatie komt het komende etmaal maar weinig verandering. De scheidings lijn met veel bewolking zal zich in de omgeving van ons land handha ven waarbij het in het noorden van het land overwegend zonniig zal zijn en in het zuiden bewolkt. De Tsjechoslowaakse communis tische leider, A. Dubcek, is in de Hongaarse hoofdstad aangekomen, aan het hoofd van een partij- en regeringsdelegatie, teneinde een ver drag van vriendschap en dewerzijd- se hulp me tHongarije te onderte kenen. DEN HAAG. Het America of Ar chitects (A.I.A.) heeft de 44-jarige Rotterdamse architect W. Eijkelen- boom de twaalfde Reynolds Memo rial Award toegekend voor het Ne- derlands paviljoen dat hij op Expo '67 te Montreal in opdracht van de regering bouwde. Advertentie Zaterdag a.s. 20 uur, Graan- beurs, Zierikzee: THE MOTIONS de maatregelen moeten worden be schouwd als een schending van de geallieerde rechten in Duitsland en als een aanslag op de ontspannings- politiek van de vier 'landen, de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duits land. Regeringswoordvoerder Guen-, ter Diehl maakte dit na afloop van het overleg bekend. Slachtoffers tijdens wapenstilstand TEL AVIV, 12-6. Sedert 10 juni 1967 een eind kwam aan de zesdaag se oorlog in het midden-oosten zijn tot 4 juni van dit jaar bij incidenten bijna 580 Israëliërs en Arabieren gedood. Dit heeft de Israëlische mi nister van defensie, Mosje Dajan, in het Knes9eth (parlement) gezégd. Volgens de Israëlische gegevens, waren het 380 Arabische saboteurs, 71 Arabische soldaten. 108 Israëli sche soldaten en 20 Israëlische bur gers. Bovendien werden 600 mensen ge wond, waarbij 360 Israëlische mili tairen en 90 burgers. Achthonderd saboteurs werden in die periode ge arresteerd. Tweede Kamer Soestdijk wordt eigendom van de staat DEN HAAG, 12-6. In afwijking van het oorspronkelijk voorgestelde bedrag vraagt de regering de Twee de Kamer goed te keuren, dat het in komen van koningin Juliana wordt verhoogd van f 2.500.000,- tot een be drag van f 4.750.000,-. Oorspronke lijk was een bedrag van f 450.000,- mecr gevraagd, maar de regering wil dc kosten van bewoning van paleis Sccstdijk ten laste van dc koningin privé laten. De regering heeft de Tweede Ka mer gevraagd het reeds in 1966 inge diende ontwerp van wet tot wijzi ging van het inkomen van de Kroon verder te behandelen. Een en ander blijkt uit een aan de Tweede Kamer gezonden brief van minister-presi dent De Jong en van de ministers Beernink (binnenlandse zaken) en Witteveen (financiën), In de brief wordt er gewezen op „de toenemen de tekorten, die de vergoeding van de kosten, verbonden aan de uitoefe ning van haar functie, de koningin heeft opgeleverd en zal1 opleveren". „Deze tekorten rijn van die om vang, dat zjj de inkomsten van de koningin uit het particulier vermo gen zeer belangrijk overschrijden", aldus de brief. Daarin wordt gesteld, dat - indien geen wettelijke regeling met terug werkende kracht tot 1 januari 1966 zou worden getroffen - dieze tekorten „alleen door een belangrijk interen van dat vermogen zouden kunnen worden bestreden". Naar herziene verhouding In de brief wordt melding gemaakt van het voornemen per 1 januari 1971 een herziene financiële verhou ding tussen het Rijk en het konin klijk Huis in te voeren. Daarbij zal ook de juridische status van paleis Soestdijk en aldaar werkzaam per soneel betrokken zijn. Ook wordt ge wag gemaakt van de „instelling van een commissie-belastingvrijdom". Deze commissie zal advies uitbren gen over de vraag, of de thans in de grondwet neergelegde regeling van vrijdom van personele lasten onge wijzigd dient te worden gehandhaafd. Voorts blijkt dat „aan de beide ter beschikking gestelde paleizen Huis ten Bosch (Den Haag) en het pa leis op de Dam (Amsterdam) wordt toegevoegd paleis Soestdijk, nadat dit paleis met alle bijbehorende gebou wen en grond (bijna 75 hectaren) door koop eigendom van de staat zal zijn geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1