G ijs de Peur Aldert wil je een stuk kaas* uit het vuistje PRISMA7 MET ANDERMANS HART ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 juni 1968 Nr. 20008 Initiatief Horeca-drietal Down Town Jazz Band opent rij van klassieke dansavonden All-Ready behaalde eerste overwinning Alleen nog „TecT ZlEltlKZEE, 9-6. Onder patronaat en medewerking van V.V.V. Zierikzce heeft een drietal mensen uit de stedelijke horecasector het initiatief geno men tot het organiseren van zomer-dansavonden in de Concertzaal, omdat - zo geven ze zelf als toelichting - „er in wezen in het zomerseizoen voor de toeristen nog te weinig wordt gedaan". De bedoeling is verantwoorde ontspanning op niveau te bieden. Beatbands zullen op deze dansavonden niet optreden; het gaat om klassiek dansen op de muziek van prominente bands. De eerste avond is vastgesteld op vrijdag 28 juni en belooft al dadelijk een topper te worden. Geëngageerd voor deze avond is de Down Town Jazz Band. Initiatiefnemers zijn de respektievelijke eigenaren van hotel café restaurant „Duy velant's Koffyhuys", „l'Auberge Maritime" en „Old Dutch". NOOR DAG MET MEER WIND Vakantiekleren hebben vergele ken met vroeger een andere funk- tie gekregen. Toen moesten ze er le genkunnen. Vuil en stoffig worden en na vier weken kamperen lekker met de grote was mee. Vraag niet hoe we er uit za gen. Tegenwoor dig willen we eens een stukje mee eten in een res taurant, of we fla neren wat door een winkelstraat, en er zijn maar weinigen die zich dan in stoffige en onverzorgde kle ren nog op hun gemak voelen. De moderne vakan- tie kleding heeft k. f niefs meer van de „gescheurde hem den politiek" van een aantal jaren geleden. Jumpers, vestjes en jurkjes zien er elegant en precieus uit. i'oto: voor een dag met wat meer wind een gebreid draion deux-pièces, in een pastelkleur. Het ribbreisel en de dwarsstrepen geven een modisch accent De dansavonden, waartoe de Con certzaal geheel van de vaste inven taris wordt ontdaan en ingericht voor het beoogde doel - worden we kelijks op de vrijdagavonden gehou den. Zo vindt de tweede avond plaats op 5 juli. Hiervooi uitgeno- Flitsen uit het buitenland ATHENE. In Athene zullen op 3 juli 28 mensen, onder wie veertien jonge matrozen, voor een krijgsraad verschijnen op beschuldiging van pogingen om het huidige Griekse bewind omver te werpen. CUNEO. Nabij Cuneo in noord- wcst-Italie is een sportvliegtuig neergestort, dat deelnam mn wedstrijd. De drie inzittemh T aiia- nen 'kwamen om het leven. BRUSSEL. De Belgische staat zal binnenkort een lening uitgeven van i0 miljard frank (720 miljoen guld.), /.o heeft het ministerie van finan ciën in Brussel bekend gemaakt. De lening krijgt een looptijd van 7 of i5 jaar. LOESAKA. Een woordvoerder van de Zambiaanse regering heeft be kendgemaakt", dat saboteurs een be langrijke brug in de verbindingsweg tussen Loesaka en Malawi in de lucht hebben laten vliegen. De be waker van de brug werd neergesto ken. MILWAUKEE. De 39-jarige Ame rikaanse autocoureur Ronnie Doman is in de derde ronde van een 150 mijlsrace te Milwaukee veronge lukt. Doman nam een bocht te snel, waarna zijn wagen tegen een muur tje botste. MOSKOU. De Russische kunst maan Kosmos-215, gelanceerd op 19 april j.l. en inmiddels teruggehaald naar de aarde, blijkt uitgerust te zijn geweest met acht telescopen van 70 mm. doorsnee. Het vliegend observatorium stond 150 maal in verbinding met de aarde en zond een grote hoeveelheid gegevens be treffende o.a. sterren en straling over. WARSCHAU. In Polen zijn de procureurs-generaal Michal Chigryn en Leopold Kielski van hun funktie ontheven Eerstgenoemde was eind april ai uit de partij gestoten. De reden van deze maatregelen is niet bekendgemaakt. TEL AVIV. Twee Israëlische mi litairen hebben verwondingen opge lopen, doordat de jeep waarin zij zaten in bezet Syrisch gebied nabij het dorp Elal op een landmijn reed, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv bekend gemaakt. SAIGON. De scheidende Ameri kaanse opperbevelhebber in Zuid- Vietnam, generaal Westmoreland, heeft zondag verklaard, dat de Noordvietnamezen in de vijf noor delijke provincies van Zuid-Vietnam beslissend verslagen zijn. DJAKARTA. Een Indonesische militaire woordvoerder heeft bekend gemaakt, dat een optreden van het leger een einde heeft gemaakt aan de voorbereidingen van de verbo den communistische beweging om vannuit omliggende dorpen acties te beginnen tegen Solo in midden-Java. AMMAN. Koning Feisal van Sa- oedi-Arabië heeft een bedrag van 15 miljoen pond sterling uitgetrokken voor de aankoop van wapens voor het Jordaanse leger. ROSSFELP De Italiaanse cou reur Ludovigi Scarfiotti is bij de training voor de wedstrijd om de bergprijs van de Alpen verongelukt. MOSKOU. De „Izwestia" meldt dat kortgeleden verscheidene Ame rikaanse studenten die in het kader van de culturele uitwisselingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie colleges volgden aar de universiteit van Moskou, uit Rusland zijn gewe zen. Advertentie digd het niet on vermaarde Belgische orkest Frans Bonne. Voor 12 juli staat op het programma The South Jazz te Tilburg. In totaal voor tien maal worden dansvergunningen aan gevraagd. De orkesten voor 19 juli en d a.v. zullen nog nader worden bekend gemaakt. Wijnfeest en miss-verkiezingen Intussen staan deze dansavonden „Het is met de orgaantransplanta tie gegaan als met zovele andere nieuwe ontwikkelingen op allerlei gebied. Een schoorvoetend, tastend begin, enige tijd een ogenschijnlijke stilstand en dan ineens een ontwik keling die met een eenparige ver snelling tot stand lijkt te komen". Aldus de redaktie van Medische Contact, officieel orgaan van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst, in een hoofdartikel waarin verschil lende aspecten van deze betrekkelijk nieuwe techniek aan een nadere be schouwing worden onderworpen. Snelle ontwikkeling verrassing voor publiek Het is allemaal vlugger gegaan dan menigeen zich had kunnen voorstellen. In het bedoelde artikel worden in dit verband achtereen volgens gememoreerd: het ontstaan en het voor de kliniek bruikbaar maken van de bloedtransfusie, de ontwikkeling van de hoornvlies transplantatie, het ontwerpen, de bouw en de ingebruikneming van de kunstnier. „Intussen schrijdt in het biolo gisch experimenteel onderzoek de wetenschap met rasse schreden voort naar de orgaantransplantatie. Nu o.l weer enige jaren geleden werd bekend dat de eerste orgaan- transjflantatie is gelukt: een nier transplantatie bij een eeneiige twee ling". Tot dusver Medisch Contact. De recente harttransplantaties hebben een enorme aandacht gekre gen; alle publiciteitsmedia hebben er zich uitvoerig mee beziggehouden. Voor het grote publiek waren dit in derdaad grootse en onverwachte ge- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk RENESSE. De kerkeraden van de hervormde gemeenten van Renesse en Noord wel le berichten, dat op zon dag 23 juni a.s. de predikant ds. F. A. van Liere in de kerk te Renesse afscheid zal nemen. De afscheids- dienst vindt plaats om 2.30 uur. Zomersyiiode niet belangrijke onderwerpen DEN HAAG. 8-6. In dc zomer- vergadering van de Generale Syno de der Nederlandse Hervormde Kerk. die van 17 tot en mei 19 juni 1968 op het pastoraal centrum Hydepark te Driebergen wordt gehouden, zullen een aantal belangrijke zaken aan de orde komen. De synode krijgt enke le rapporten over actuele onderwer pen te behandelen, zoals het rapport ..Mens en natuur", een rapport over het ambt. en. ter voorbereiding van de komende assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala, rapporten over revolutie en gerech tigheid en over vredesvraagstukken. los van de wijnfeesten annex miss verkiezingen, die - evenals vorig jaar - opnieuw worden gehouden. De missverkiezingen vinden weer plaats op de woensdagen, te begin nen op 13 juli en verder elke woens dagavond tot op de finale (woensdag 21 augustus). Als extra atti-aktie zullen beken de vokalisten(s) worden uitgenodigd. Toezeggingen werden reeds gedaan door Conny Vink, Conny v. d. Berg. Ben Kramer, Rubby Barend en Cis- ka Peters. De muziek wordt - even als vorig jaar - verzorgd door het trio Piet Daalhuysen. Het wordt dus een „drukke amu- sementszomer". waarvan met name de toeristen - in welke aantallen is uiteraard nog niet te voorspellen - zullen weten te profiteren. beurtenissen, in de medische rese arch-centra echter was men beslist minder verrast. De afstoting De chirurgische techniek was vol doende ver ontwikkeld om deze operatie tot een goed einde te bren gen; de problemen bij de transplan tatie lagen in een heel ander vlak: het lichaam, van de ontvanger heeft de neiging het implantaat weer af te stoten. Maar toen menaan de eerste harttransplantatie begon was er al ervaring over dit afstotingsmecha nisme opgedaan bij meer dan twee duizend nier transplantaties en bij enkele lever transplantaties: er was dus alle hoop, dat men deze barrière ook in dit geval zou kunnen door breken. Men heeft inmiddels .ontdekt, dat dit afweermechanisme tegen l i- chaamsvreemde weefsels opgevat moet worden als een immuniteits proces. Door zich verregaand in dit gebeuren te verdiepen, heeft men wegen en middelen gevonden om deze afstoting tegen te gaan. De moeilijkheden Men kan hierbij gebruik maken van bestraling, van chemische mid delen en ook van zeer bepaalde sera, zodat er keus is uit radiologische, farmacologische en serologische im- munosuppressie, alsook uit een com binatie van deze methodieken. De moeilijkheden die zich bij deze immunologische suppressie voor doen zijn dan weer gelegen in het feit dat het afweermechanisme van het lichaam tegen bacteriën en vi russen óók wórdt uitgeschakeld, het geen zeker bij operatiepatiënten - een ongunstige omstandigheid is. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de gastheer het transplantaat wèl accepteert, maar tegelijkertijd zó weinig weerstand tegen ziekte kiemen meer over heeft, dat hij er het leven door de een of andere be trekkelijk onschuldige infectie bij inschiet. Zolang men nog niet over een ze kere methode beschikt waarbij al leen het afweermechanisme wordt vernietigd dat zich specifiek tegen het geïmplanteerde orgaan richt, zo lang zal deze ingreep „een dubbeltje op z'n kant" blijven. Vijf jongens verdronken in Italië ROME. 10-6. In de rivier de Reno bij de Noorditaliaanse stad Bologna zijn zaterdag vijf jongens tussen 9 en 12 jaar verdronken. Zij werden in een draaikolk in het modderige water naar beneden getrokken. Twee andere jongens die op dezelf de plek zwommen, konden zich aan een zwerfhond vastklampen, die in het water was gesprongen en met hen naar de kant zwom. LOS ANGELES, 10-6. Senator Edward Moore Kennedy, bekend als „Ted", is thans de enige overlevende van de vier broers Kennedy wier va der hen had laten opleiden voor hoge politieke posten. De 36-jarige senator van Massa chusetts - in 1964 zwaar gewond bij een vliegtuigongeluk - wordt al ge noemd als mogelijke kandidaat voor de democratische nominatie voor het vice-presidentschap. De dood van zijn broer Robert betekent dat „Ted" nu aan het hoofd van 'de familie Kennedy staat, want vader Joseph P. Kennedy (79) is invalide als ge volg van verscheidene hartaanvallen. Joseph Kennedy, oud-ambassadeur van de Verenigde Staten in Engeland heeft vier zoons en vijf dochters ge had. De oudste zoon. Joseph had het naar de mening van de vader - tot president van de Verenigde Staten moeten brengen, maar hij kwam tij dens dc tweede wereldoorlog om bij een vliegtuigongeluk. De tweede zoon. John Fitzgerald, werd als com mandant van een motortorpedoboot gewond bij een gevecht tegen de Ja panners. Hij herstelde echter en ging in de politiek. Hij werd senator en later president tot hij op 22 novem ber 1963 in Dallas in de staat Texas door moordenaarshand om het leven kwam. John had gezegd dat bij zijn dood broer Robert zijn taak zou overnemen en als deze zou sterven Edward. „Ted" ontsnapte in 1964 op het nippertje aan de dood bij een vlieg tuigongeluk. Hij brak zijn rug en ge durende enige tijd vreesde men dat hij voor het leven invalide zou blij ven. De senator herstelde evenwel geheel en zette zijn politieke werk voort. Edward Moore Kennedy werd op 22 februari 1932 in Boston (Massa chusetts) geboren. Evenals zijn broers studeerde hij aan de Harvard-uni- versiteit waar hij in 1956 promoveer de. In 1958 deed hij zijn eerste prak tijkervaring in de politiek op. Hij leidde toen de campagne van zijn broer John voor een tweede termijn als senator. Bij de campagne voor de presi dentsverkiezingen in 1960 steunde hij opnieuw zijn broer. Later reisde hij veel in Afrika. Latijns-Amerika, Eu ropa en het Midden-Oosten. Edward Kennedy is getrouwd en heeft drie kinderen. In 1962 werd hij senator voor Massachusetts. Evenals zijn broer Robert is hij tegen vele as pecten van president Johnsons Viet- nam-politiek. Van de dochters in het gezin-Ken nedy is Kathleen in 194§ bij een vliegtuigongeluk om het leven geko men. Een andere dochter. Rosemary, is geestelijk onvolwaardig. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam hebben de 4 gemeenteraad voorgesteld een parkgebied nabij de President Kennedylaan de naam Martin Luther Kingpark te geven en de naamgevingen Rivierenpad en Amstelpark in te trekken. B. en w. voldoen hierbij aan adressen en suggesties een straat, plein of plant soen te noemen naar wijlen dr. Mar tin Luther King. Feuilleton door J. G. J. Bax Toen had ik er ruim tabak van. Ik heb mij zo goed als het ging af gedroogd, heb mij aangekleed en ben. „Een sloklcie gaan kopen voor de schrik", maakte Hoos zijn zin af. „Ja ,net wat je zegt, maar niet van de schrik, maar van de kou; ik was zo koud geworden als een steen toen ik uit dat wanne hokikie kwam". „En wat zeiden ze wel in „Het Baarsje?" plaagde Willem hem, „kenden ze je nog terug?" „Nou, eerst niet", bekende Gijs, want ze wouen me laten betalen. Gelukkig was ouwe Leen der. die me heeft beloofd mijn schuit te hel pen maken, en die 'herkende me ge lukkig nog. Toen was het natuurlijk in orde en hebben ze het toch op de lat geschreven. Ik heb Leen nog verteld, wat ik allemaal heb mee gemaakt en die vond het ook bij de beesten af. En nou ga ik maffen", besloot Gijs, „want ik ben zo moei als een hond. Salut! Marlet je, ver geet mijn sokken niet". Sedert dien behoorde Gijs tot dc vaste, hoewel zeldzame (klanten van' de barbier, want hij ging er eerlijk gezegd alleen op aandringen van Hoos heen, daar deze hem anders geen paling meer wilde leveren. Gijs sputterde eerst wel altlid te gen, wanneer het volgens Hoos weer tijd werd, om zich te laten kortwie ken, maar het eind van het liedje was, dat Gijs toch van tijd tot tijd zijn klanten weer kon zeggen, dat zijn pet hem weer zo geklemd had. Aan oen bad had hij zich echter niet meer gewaagd. Hij bleef verder zijn emmer trouw. Gijs woonde nu in zijn nieuwe schuit, die hij met: behulp van ouwe Leen had gebouwd. Op een morgen kwam Leen. die een liefhebber van vissen was, met dc hengel gewa- Wedstrijd tegen WIK 9-1 Het dit seizoen naar de le klasse van de S.D.K.B. gepromoveerde All Ready is er dan eindelijk in geslaagd om haar eerste overwinning te be halen en het werd gelijk een flinke zege. Ofschoon de rood-zwarte Zierik- zeeënaren vrijwel de gehele wed strijd in de meerderheid zijn ge weest, zag het er na het spelen van de eerste helft, toen de stand nog maar 2-1 stond, niet naar uit dat het zo'n overtuigende zege zou gaan worden. Toen scheidsrechter S. Flo- hil aanvangen blies, bleek dat WIK in het middenvak met een dame te weinig was aangetreden, hetgeen spijtig was omdat dit het spel nooit ten goede 'komt. Na enige weder zijdse aanvallen waarbij de thuis club de beste kansen op de ope ningstreffer kreeg, waren het toch de gasten, die het eerst aan bod kwamen. Er waren tien minuten ge speeld toen Piet Berrevoels de bal van dichtbij geheel vrij kreeg en de Kerkwervenaren tegen de verwach tingen iu de leiding bezorgde (0-1). All Ready ha'd het antwoord niet direct klaar en kwam niet verder dan een afgekeurd doelpunt van Ada Hage. Pas tien minuten later, was het raak. Ada Hage dook plot seling onder de mand op en nu was de gelijkmaker geboren (1-1). De kansen, welke de rood-zwarten zich daarna wisten te scheppen waren legio, doch deels door pech en on zuiver schieten, leverde dat voorals nog geen doelpunten op. WIK kwam pend over de loopplank stappen. Hij had de vorige avond met Gijs afgesproken, vroeg te (komen. Zij hadden de schuit speciaal op een mooi diep plekkie in het riet ge legd, zodat Leen met kans op succes een hengeltje zou kunnen uitleggen. Gijs zelf was geen groot liefhebbei'. Snoeken mocht hij graag doen, maar op witvis, nee, dat was jon genswerk. Leen had zich op zijn gemak in een hoekje geïnstalleerd, met zijn rug naar de kajuit en had voor het eerst leven gezien, toen de deurtjes open gingen en Gijs' slaperige hoofd om de hoek kwam kijken. „Morgen, Leen", begroette hij hem. „Je bent vroeg, al wat gezien?" „Ja, ik had net tuk, maar ik ben pas bezig ,hoor. Lekker weertje, hé?" „Fijn, 'het wordt vast warm van daag. Dat zal je eens zien als de nevel is opgetrokken. Ik zal gauw een bakkie koffie zetten, dan kom ik bij je zitten. Ik moet toch nog een paar fuiken voor Hoos nazien. Je vangt ze maar hoor!" ,,'tZal aan mij niet liggen. Kijk eens, wat een mooie opsteker. Zag- gie dat?" „Ja, hij dee het goed. maar je was net te laat. - Nou tot straks". Intussen trok de nevel langzaam op .alsof een onzichtbare hand een sluier, die over de velden lag, voor zichtig wegnam. - Reeds was de rivier, een stille weinig bevaren binnenstroom zichtbaar geworden. Een zilveren baan van schitterende kabbeltjes, die zich naar het dorp toe verbreedde en zich naar de an dere kant met veel bochten en kron kels als een breed lint door de lage groene landen slingerde, de oevers omzoomd door hoog opgaand riet. Aan beide zijden strekten zich de groene weiden uit. doorsneden met sloten en tochten ,als met een liniaal er af en toe helemaal niet aan te pas en na een schotenregen op de WIK-korf, slaagde aanvoerder M. Kloet er tien minuten voor de rust in, om AU Ready de leiding te ge ven (2-1). In de tweede helft waren de rood zwarte Zierikzeeënaren echter niet meer te houden en WIK kon het niet meer bijbenen. Reeds na 2 minuten in de tweede helft brak mevrouw C. Kloet-van Nieuwenhuize door en haar schot betekende prompt 3-1. Dit doelpunt werd de inleiding tot het grote aantal, dat daarna kort achtereen volgde. Toen André Wurth een strafworp mocht nemen, bete kende dat 4-1 en reeds enkele mi nuten later deponeerde mevrouw L. A. Krijnse Locker-van der Weel het vijfde doelpunt in de groen-witte korf. (5-1). Bij All Ready lukte het nu aardig en de tegenaanvallen van WIK hadden weinig te betekenen. Bij een volgende aanval maakte Ada Hage het halve dozijn vol (6-1) en ook Henk Vermeule wilde zich niet onbetuigd laten en bracht de stand beheerst op 7-1. Mevrouw C. Kloet- van Nieuwenhuize deed daarna weer van zich spreken en deponeer de kort achter elkaar tweemaal de bal in de korf, hetgeen 9-1 beteken de. In de resterende tijd kreeg WIK nog een strafworp toegewezen, doch Toon Hart wist deze niet in een doelpunt om te zetten .Door deze overwinning van AU Ready hebben de x'oöd-zwarten nu de onderste plaats aan WLK overgedaan. 3 getrokken. Waar juist de blik op het verlengde van zo'n bocht viel. leek het, alsof daar een lange, steeds smaller wordende spiegel was neer gelegd, waarin zich de hemel als een lichtbdauwe, fluwelige band weer- 4 spiegelde. Een harmonisch geheel. onsoheidbaar, ondanks de menselij ke indeling van het land in zo en zoveel bunders, primitief aange bracht en bestaande uit schots en scheef aan elkaar getimmerde ver weerde planken, of uit paaltjes met verroest prikkeldraad. Nu de nevel optrok, doemde in oostelijke richting het silhouet op van de machtige havenstad; een markant beeld van kracht en arbeid. Hoge slanke torens, ronde koepels, vierkante donkere blokken van ho ge panden en fabrieken. Schoorste nen, en daar waar de ihavenuitbrei ding het land had opgeslokt, een leger van in het gelid staande kra nen. met schuin opgeheven armen, een welkome groet brengend aan de zwaar beladen schepen, die straks ligplaats zouden nemen aan hun machtige voet, of onder de gewel dige ijzeren gevaarten, die de indruk maakten, van niet geheel afgemaak te bruggen. Grauwe wolken van rook en smook, die in lange slierten over de landen trokken en zich ergens in het niet oplosten. Ook op de rivier kringelden in de verte rookwolkjes omhoog en kon digde zich met een haastig gepuf de „Vertrouwen" aan, een klein vrachtscheepje, dat een beurtdienst onderhield tussen de stad en de aan de rivier gelegen dorpjes. De schip per groette, met een brede armzwaai onder het voorbijvaren van het dan sende schuitje, met een luid; „Ha, die Leen". (Wordt vervolgd) voedzaam gemakkelijk, lekker De Down Town Jazz Band. Een kwestie van „immunosuppressie" Advertentie PRISMA 1) geheel nieuwe automatic met dag- en datumaanduiding - waterdicht - incabloc doublé 165.- edelstaal 179.- 2) gouden Prisma zakhorloge - champagnekleurige wijzerplaat 295.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7