GESCHENKVERPAKKINGEN MM' f Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN Amerikaanse t.v.-ploeg werkte vijf weken op Seh.-Duiveland v. - Slapen alleen is nog geen uitrusten. Dijkgraaf: „in 1967 bleven uitgaven beneden de ontvangsten" STREEKNIEUWS Accenten op Zierikzee en het Deltaplan 'Advertentie ZIERIKZEE, 10-G. De vertegenwoordiger-producer van een Amerikaanse t.v. maatschappij, mr. Balloon, heeft samen met een cameraman een vyf- vveek-s verblijf te Zierikzee afgesleten, deel uitmakend van een zevenweekse filmtrip, die door Nederland werd gemaakt. In het kader daarvan kwamen zowel belangrijke projekten aan de orde, als de kleinere Nederlandse steden, waarvan Zierikzee er één is. De opgenomen films - en dat zijn er heel wat - hebben een touristische inslag en zullen in een serie met ingang van januari 1969 voor de Amerikaanse t.v. worden vertoond. Mr. Balloon vertelde in een gesprekje, dat hij ons toestond, dat wel een twintig miljoen t.v.-kijkers deze films onder ogen zuilen krijgen. Groot gezien maakt deze Neder land (Schouwen-Duiveland)-film deel uit van een serie waartoe elk jaar een ander Europees land een beurt krijgt. De makers hebben be paalde bedoelingen met deze film(s), bedoelingen typisch afgestemd op de verlangens van de Algemene Ned. Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Den Haag, die er veel aan gelegen is, dat de „image" van Ne derland bij de Amerikaanse adspi- rant Europa-reizigers goed door komt. Meer dun molens en klompen „We hebben derhalve gelet op de manièr van leven; gaven het verle den de nodige aandacht, maar ver gaten zeker het heden niet. Voor zo ver bij velen Nederland nog onmid dellijk geassocieerd wordt met mo lens, klompen en tulpen mag dat van ons, maar het is toch wel de duide lijke bedoeling aan te tonen, hoeveel meer er in Nederland valt te zien", aldus mr.' Balloon, bepaald geen ty pische Amerikaan, gelet op zijn vcr- *-> V\r; Belangstelling voor het verleden. I,;-- .f. Silfe gy rei - Filmische interesse ook voor het heden. 8PORT SCHAKEN Wedstrijd T.O.G. Bruinisse- Zierikzee Te Bruinisse werd een schaak wedstrijd gehouden tussen de clubs uit Bruinisse en Zierikzee in het Centrum. Deze wedstrijd werd door het veel sterkere Zierikzee gewon nen, maar toch gaf Bruinisse goed partij en de uitslag 4-8 is voor Bru toch wel eervol. De volgende partijen werden ge speeld: M. Houkamp-J. J. van den Einde 0-1; A. de Ruiter-C. J. M. No- let Vz-Vz; P. van de Velde-M. J. Enzlin 0-1; A. van Wezel-A. J. Scheele 0-1; A. van den Berge-J. M. Bevelander 0-1; J. Jumelet-P. C. Tak Ms-Vz; T. Muller-A. de Spirt. 1-0; L. Houkamp-J. C. Hollander 0-1; H. van den Berge-W. C. Broer 1-0; M. Haeck-P. F. Tromper 0-1; P. Dolk-B. Wiebols 1-0; T. Deurloo -J. Leeflang 0-1. HENGELEN Wedstrijd „De Krabbe1" bij Scbelphoek De hengelsportvereniging „De Krabbe" uit Westerschouwen hen gelde in wedstrijdverbandin de buurt van de Schelphoek. De belang- fijnde manieren, zijn gedekte das en zijn behoedzaam formuleren. Hij zou een Oxford-Engelsman kunnen zijn, al is zijn Engels uiteraard niet hele maal vrij van het Amerikaanse tim- bre. Andere plaatsen De heren bezochten vóór Zierikzee reeds Den Haag, Rotterdam, Gronin gen, Arnhem, Valkenburg en Breda. In Groningen kreeg vooral de aard- gesproduktie de volle aandacht. Be halve Zierikzee was „trekker" voor Schouwen-Duiveland het Deltaplan, waarover een Amerikaan - in dit geval mr. Balloon - alleen maar ra zend enthousiast kan zijn. Het prejekt ligt in een orde van grootte, die aanspreekt en het won der van polders, het leven beneden de zeespiegel en het winnen van land zijn zaken, die overzee enorm aanspreken. Reeds eerder is een filmprogram ma van dergelijke aard op de Ameri kaanse beeldbuis geweest, onder het motto: „Holland and the amazing Dutch" (Nederland en de verbazing wekkende Nederlanders". De titel deed het destijds goed en misschien wordt hij voor de nieuwe filmserie geprolongeei'd, maar dat staat nog niet vast. Oude sfeer Mr. Balloon en zijn medewerker verlaten Zierikzee niet zonder enig weemoed. Zij spreken sympathieke woorden aan het adres van de be volking en uit hun monden lijken ze niet ingegeven door de obligate nei ging tot vleierij, waarin filmsterren goed schijnen te zijn. Vooral de ca meraman was uiterst enthousiast ever de oude sfeer van deze stad, maar zat wel weken in de put over het slechte weer. Gelukkig voor hem was het 's morgens vloeg nogal eens zennig; vaak sjouwde hij al om zes uur met zijn camera's door Zierik zee. Beide heren lijken ons, gewa pend met hun filmmateriaal, straks goede propagandisten voor Neder land in het algemeen en Schouwen- Duiveland in het bijzonder. Dat zal de bedoeling van dc A.N.V.V. trou wens ook wel zijn. Advertentie OLGA de üiep-siaap matras waarop u ook echt uitrust! Mijn vrouw en ik zijn aandeelrtouders geworden! We doen mee aan het Premie Spaarpian en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. BelastingvrijWe kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien is het Premie Spaarpian ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbaoken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Basis voor persoonlijk bezit DEN HAAG. De Tsjechoslowaak- se regering .he,eft haar goedkeuring gehecht aan een reeks beginselen betreffende de persvrijheid en het gevangeniswezen, zo meldt het pers bureau Tanjug uit Praag. b De laatste dertig man van twee Vietcong^-bataljons die 'tien dagen lang strijd hebben .geleverd in Sai- gons Chinese wijk Cholon, hebben zich zondag met hun wapens over gegeven. Waterschap Schouwen-Duiveland stelling was flink, doch de vis liet het afweten, zodat maar bitter wei nig punten gescoord werden. De uitslag was als volgt: 1. M. v. d. Wielen 227 pnt.; 2. D. Braai 215 pnt.; 3. N. Tuinman 205 pnt.; 4. T. v. Vliet 189 pnt.; 5. Joh. v. d. Bos 141 pnt.; 6. P. de Rijke 139 pnt.; 7. J. Hart 130 pnt.; 8. W. L .Verzijl 129 pnt.; 9. C. Rademaker 127 pnt.; 10. J. Verhage 119 pnt; 11. W. Lemsom 119 pnt.; 12. Jac. Dorreman 116 pnt.; 13. J. Verzijl 116 pnt.; 14. M. Wessels 116 pnt. en 15. J. v. d. Graaf 115 punten. Bij de junioren was de uitslag als volgt: 1. Frank v. d. Elzen 254 pnt.; 2. Daan Blom 116 pnt; 3. Jan Slager 115 pnt; 4. Simon Blom 100 pnt; 5. A'dri Kenters 100 pnt.; 6. Ben Med- deler 100 pnt. en 7. Jan v. d. Werf 100 punten. BRUINISSE C.J.V. had weekend-kampje De jeugd1 van de C.J.V. te Brui nisse opder leiding van de heer J. van den Berge, bracht het weekend door op het kampeerterrein van de C.J.V. uit Zierikzee te Renesse. De regen van zaterdagmiddag trad aan vankelijk wel als spelbreker op maar zaterdagavond en zondag was het droog en was het ook heerlijk in het up to date ingerichte kamp van de Zierikzeese clubs. ZIERIKZEE, 11-6. „liet stemt tot voldoening dat ever het algemeen geconstateerd kan worden, dat de taken, waarvoor het waterschap zich in 1967 gesteld zag, naar behoren vervuld konden worden, terwijl de uitgaven beneden het totaal der ontvangsten zijn gebleven", aldus de dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland de heer A. M. Geluk ter inleiding op de algemene vergadering van het waterschap, die heden (dinsdag)middag gehouden wordt in 's Landskamer. Dcor de verdergaande mechanisering nemen echter de kapitaalsinvesteringen toe, zo vervolgde de dijkgraaf, waar door de kapitaalsbehoefte dus groter wordt. Op de agenda prijkt dan ook een voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, „omdat het er niet naar uitziet dat de rentestandaard spoedig zal dalen". De zeeweringen verkeren in goede staat. De laatste jaren zijn veel in grijpende verbeteringen aangebracht als het volwassen van glooiingen, herzetten steenglooiingen en aan storten van Ikreukelbermen. Niiet al tijd is te zien, waar verbeterings- werken nodig zijn. Ze hangen af van storm, het verdwijnen van klappers, afschuivingen e.d. Daai'om is aan passen van de voorgestelde werken (goedgekeurd in- de begroting), soms noodzakelijk. In de afgelopen winter bleef .de stormschade zeer beperkt. Voor herstel werd slechts f 2670,15 uitgegeven. Van het hiertoe geraam de bedrag kon rond f 47.500 worden gereserveerd en naar de kapitaals- dienst overgeboekt. Be weringen Ook dit jaar wordt voortgegaan met het uitvoeren van onderhouds- en verbeteringsplannen van. de we ringen. Daarnaast wordt veel werk verricht binnen de dijken (water leidingen en wegen). Het vorig jaar begonnen delfprogramma, wordt dit jaar voortgezet. De grote leidingen voldoen dan weer ruimschoots aan Advertentie de gestelde afmetingen; de toevoer naar de gemalen verloopt vlot. Ook wordt verder gewerkt aan talud voorzieningen. De gemalen verkeren in goede staat; nergens is in het. wa terschap sprake geweest van water- bezwaar. liet wcgcnstelsèl Een begin is gemaakt met verbe tering en aanpassing van het wegen- stelsel. Gestreefd wordt de wegen te brengen op een breedte van vijf meter, terwijl voldoende dikke dek lagen worden aangebracht, die vrij wel geen toekomstig onderhoud meer vragen. Het quartair wegenplan. is nog niet door G.S. vastgesteld. Nood zakelijk is dat m.b.t. dit plan reke ning wordt gehouden met de water- schapswensen. Het waterschap is technisch in staat de wegen goed te onderhouden. Het is ernst met de opzet- een goed wegennet in stand te houden. Het recreatieverkeer neemt sterk toe en gaat steeds veelvuldiger gebruik maken van de waterschapswegen en de aangelegde parkeerplaatsen en dij'kovergangen. Bij het wegenonder- houd speelt de slappe bodem en het nazakken van gedempte sloten vaak een kwalijke rol. Toch is het moge lijk de wegen in korte tijd op een voortreffelijke manier te verbete ren en te onderhouden. Een beroep wordt gedaan op de provincie de middelen te verstrekken, om op de ingeslagen weg voort te gaan. Een „diepdclverscommissic" Wat betreft het parlement, zal ,een in te stellen zg. diepdelverscommis- sie een studie maken over het toe komstig beheer en onderhoud van de waterschappen. De regeling van het toekomstig onderhoud van de Noordzeekust is voor het. water schap van belang, gezien de ligging van dc kop van Schouwen, na uit voering van het Deltaplan. Het be stuur onderschrijft bezwaren tegen een 'te sterk versnipperd beheer van de Noordzeekust, na de uitvoering van het Deltaplan, maar aan de an dere kant wordt een volledig gecen traliseerd rijksbeheer ongewenst ge acht. „Bij een sterke centralisatie zal in deze gespecialiseerde wereld alle belangstelling van direct belang hebbenden verdwijnen", aldus de voorzitter, die als steeds de veilig heid van de bewoners van het ach terliggende lage land voorop stelde. Ook met andere belangen dient re kening gehouden, als recreatie, na tuurbescherming, verkeer e.d. Naar mening van het bestuur zijn er voor toekomstig beheer en onder houd van de weringen, nog wel tus senvormen c.q. .nieuwe vormen denkbaar. Gewaarborgd dienen te blijven toezicht, inspraak en inbreng van provincie, kustgemeenten en waterschappen. Het zal in de toe komst meer dienen te gaan om de één én de ander, in1 plaats van de één of de ander. Het oppertoezicht kan dan bij het rijk blijven. De fi guur van gezamenlijk verantwoor delijkheid dragen is niet vreemd; een voorbeeld1 was de Herverkave lingscommissie Zeeland. Het werk van de „diepdelverscommissie" in tussen moet word'en afgewacht. Feit is dat de kop van Schouwen midden in de geschetste problematiek ligt. Daarom is het. ook niet verwonder lijk dat juist van hieruit deze zaak eens publiekelijk aan de orde woi'dt gesteld. Het gaat niet alleen om re gionale, maar zeker ook om provin ciale aangelegenheden, zo besloot de dijkgraaf. Advertentie HAAMSTEDE Schooljeugd maakte Antwerpen-reis In de vorige week viel voor de 3e, 4e en 5e klasse van de Beatrix- school de hoogtijdag van de jaar lijkse schoolreis. Uitgeleide gedaan door een flink aantal ouders werd gestart om half acht. richting Ant werpen, mot oen bus van dc fa. van AGENDA Dinsdag 11 juni Zierikzee 's Landskamer. 2 uur, openb. alg. vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland. Oosterland Schoolgebouw RSdda Barnen, 7-9 uur, kijk-avond. Noordgouwe Iieereweg 1G, 2 uur, tuinmiddag afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Donderdag 13 juni Zierikzee Huis van Nassau, 11.00 v.mt, alg. verg. Onderlinge Paarden- en Vee- verzekeringsmij „D.E.L.". Brouwershaven Grote kerk, N.C.R.V.-Vokaal Ensem ble, 8 uur. Oevcren, met als chauffeur de heer M .Tuinman. Via de Zcelandbrug ging de tocht over Goes, Hoogerhei- de en Putte allereerst naar het ha vengebied van Antwerpen waar de eerste limonade door de dorstige ke len gleed. In de Sinjorenstad werd de dierentuin bezichtigd. De grote collectie dieren, vogels, vissen en reptielen werd in ogenschouw geno men. Na aanvankelijk schuchtere pogingen rolden weldra de franks ites alsof de jeugd nooit anders ge daan had. Er ontstonden dan ook weldra de eerste tekorten, daar een maximum van 20 franks was be paald. In het restaurant smaakte het Nederlandse brood met de Belgische limonade of chocomel uitstekend, terwijl de begeleiders hun heil zoch ten in een echte filter. Na de mid dag werd genoten van een rondvaart over de Schelde, een bezoek aan het scheepsmuseum waar tevens een in teressante tentoonstelling over het Zweedse koningsschip Wasa werd bekeken. Het bezoek aan Antwerpen werd besloten met de bezichtiging van de Grote Markt met zijn prach tige gildehuizen en het interieur van het stadhuis waar een vriendelijke gids in sappig Vlaams do kinderen rondleidde. Het slot van de tocht voerde natuurlijk naar een speeltuin en wel naar Rozenoord te Bergen op Zoom, waar de kinderen nog en kele uren heerlijk speelden, alles be gunstigd door uitstekend reisweer. De reis stond onder leiding van de onderwijzers G. B. Heutink en D. Vos, terwijl twee dames en een heer van de oudercommissie hen behulp zaam waren. Vlaanderland Even in het (goede) Vlaanderland gekeken. Zoet hoor en mooi, on danks al dat verschrikkelijke taal- gedoe. Maar ja, op een dagje blijft men natuurlijk aan de oppervlakte. Op sommige kruispunten evenwel waren de plaatsnaamborden met de Nederlandse teksten netjes onzicht baar gemaakt. Dat wel natuurlijk, want discriminatie is er niet alleen in Alabama. Toen kioam echter die volstrekt verrukkelijke zin in het oog: Wegens het weder, worden de kiekens niet tentoongesteld". Dat geeft dan weer wat rust aan de ziel. In Brussel nog net een (Afrikaans) graantje meegepikt. Wie komt daar het paleis uitgereden? Koning Mo butu van Kongo „himself", helemaal netjes uitgedost, gezeten in de voor ste auto en -daarachter een hele sliert wagens allemaal met keurig gehandschoende negerchauffeurs. Maar Brussel - Van den Boey- nants kijken we er niet op aan - had regen gedicteerd voor deze dag. Daarom fluks het museum van Schone Kunsten ingewipt, met de overdadige weelde aan vormen en kleuren. Te kunstzinnig dol voor 'n paar uur, maar hoe vaak in het le ven kan een mens maar juist even nippen aan de beker des overvloeds. En al die dieprode en helblauwe kleurtjes van de oude Italianen zijn nog helder en fris gebleven, als wa ren ze gisteren geschilderd. De Vlaamse schilder Vermaes is (voor wie in het museum komt) een ont houder. Zijn „Drinkende koning" is van een boeiende en onthutsende conceptie en natuurlijk is er het pronkerig naakt van Rubens, niet (in gedachten) op de achtergrond nog altijd dat bedeesde vraagje van een Zierikzees schoolfreis)-jongetje; „Meester hebben die vrouwen erg veel gegeten?'' Enfin, enfin weer buiten flonkert het gouel van de Gildehuysen op de markt icat op tussen twee buien. Honderden fototoestellen op die pracht gericht, maar het weer was niets voor kleurtjes. Mistroostig staat bij Waterloo een Franse grenadier, in was gestold, te wachtenop klanten bij het penopti- cum. Z'n druipsnor is symboliek voor het leed van 1815, toen weer eens de gesloten eskadrons vooral gesloten) als waanzinnig op elkaar inrenden en de degens er op inhieuwen als waren ruiters varkensNog even een waarschuwing: geen zware shag roken vlak voor het. bestijgen van het Waterloo-monument, van boven afgesloten met de leeuw, eenmaal gegoten van gesmolten kanonnen- brons. De 225 trèden eisen een vlotte lucht- en bloedcirculatie, anders ziet men boven sterretjes. Een slot filter koffie in „Den An- vers", met het. onverstaanbaarste taaltje, zelfs voor Zeeuwen. In een warenhuis zei een magnifiek in de kleren gestoken meisje, met. hoog opgestoken haar en netjes in de make up, achter iedere zin „zunne". En Amsterdam is een kuise stad hoor. Er is daar wel een bios je met siripfilms, maar Antwerpen leurt eerst, pas opzichtig met zijn semi- porno-films .loaarin het vrouwelijk schoon wordt overwoekerd door modderig gedoe. „Wulpse hartstoch ten en brasserijen" luidt de aankon diging, maar „aivel menierke", we zien nie 20 flauw hier zunne". De Gothiek van de O.L. Vrouwe troont er hoog en sereen boven. Als een gebouw een traan kon tvegpinken, de kerk zou het misschien doen. SCHIEREILANDMAN. Moeders, vraagt de gezellige o.a.vande Luxe - Vuelta - Veritable - Lovely en nog vele andere soorten Karei I sigaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2