DE ZIERIKZEESCHE COURANT Parijs opnieuw toneel van zeer ernstige ongeregeldheden PRINS BERNHARD OPENT DRIE 1NDIISTRIEHAVENS Toestand Blaiberg zeer ernstig Artsen vragen bemiddeling van minister Portret van Nederlandse dienstweigeraar Om organisatie en bestuur van universiteit en hogeschool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 juni 1968 124ste jaargang Nr. 20008 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110)2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Gemeeute-ivisselbeker voor Zierikzeese atlete Dit nummer bestaat uit 12 pagina's PARIJS, 10-6. Op de boulevard Saint-Michel in Parijs is het maan dagavond onrustig geworden nadat in het Quartier Latin bekend was geworden dat in de middag b(j een betoging in Meulan een jongeman was verdronken. Duizend tot twee duizend studenten begaven zich met de rode vlag aan het hoofd van hun stoet en onder het roepen van ,.de Gaulle moordenaar" naar de Place Saint-Michel waar z(j op een politie macht stuitten. Laat in de avond stonden betogers en politie nog te genover elkaar. Rond het middernachtelijk uur na men de ongeregeldheden ernstige vormen aan. Betogers staken op de Place de Pantheon een politiewagen in brand en er werden gevechten met de politie geleverd, die kwistig gebruik maakte van traangas. De betogers draaiden de kranen van brandputten wijd open, fonteinen van water veroorzakend. De politie werd van de daken van sommige gebou wen met stenen en molotov-cocktails bestookt. Een aantal studenten droeg veiligheidshelmen en velen trachtten zich met doeken voor het gezicht te- OSS, 10-6. De in Waalwijk, Oss en Cuyck gereed gekomen industrieha vens, bereikbaar voor kustvaartui gen tot 500 en binnenschepen tot 2.000 ton, zullen vrijdagmiddag a.s. officiëccl in gebruik worden gesteld door prins Bernhard. die de afstand tussen de drie havens per helikopter denkt te overbruggen. Aan deze drie havens ligt 250 ha bouwrijp terrein, geschikt om iedere industrie te herbergen. Op korte ter mijn kan deze oppervlakte worden Gorillababy geboren BRUSSEL, 10-6. In de dieren tuin van Antwerpen is een berggorilla geboren, zo is maandag bekend gemaakt. Het is de eerste maal dat zo'n heugelijk feit zich in een die rentuin voordoet. Of de baby gorilla een jongetjeLs of een „meisje" heeft men nog niet kunnen vaststellen aangezien het betreden van de nachtkooi waar moeder en kind verblij ven,. vooralsnog levensgevaar lijk is. I'rof. J. J. van der Schuil overleden APELDOORN, 11-6. Gisteren is in de ouderdom van 85 jaar overle den prof. J. J. van der Schuit te Utrecht, rustend hoogleraar van de theologische hogeschool der Christe lijk Gereformeerde Kerken te Apel doorn. Prof. v. d. Schuit, die internationa le bekendheid genoot als vice-presi dent van de internationale raad van Christelijke Kerken (I.C.C.). werd in 1882 te 's Gravenhage geboren. Hij werd in 1907 predikant te Kampen en in 1914 predikant te Amsterdam west. In 1922 werd hij hoogleraar te Apeldoorn. Mgr. Philip Ilannan, aartsbis schop van New Orleans, heeft in een vraaggesprek verklaard dat de goe de vrienden van de familie-Kenne- dy, waartoe hij zich ook rekent, se nator Edward Kennedy verzocht hebben zich uit de politiek terug te trekken. Of Edward deze raad zou opvolgen, kon hij niet voorspellen. De moord op senator Robert Ken nedy heeft in tal van Amerikaanse Staten een spontane inlevering van vuurwapens ontketend. President Giuseppe Saragat van Italië heeft maandag de secretaris van de christendemocratische par tij, Mariano Rumor, verzocht een nieuwe regering te vormen. BOLSWARD. Vorige week heeft in Bolsward onder grote belangstel ling de verkiezing plaats gevonden van de „haekeninginne" (hooikonin- gin). De hoofdfiguur in de jaarlijk se folkloristische „heamielfeesten" (hooimaaltijdfeesten). Soliman Bechara Sirhan, een broer van de vermoedelijke moor denaar van senator Robert Kennedy is volgens het Egyptische persbu reau voor het midden-oosten en'kele maanden geleden in Irak gearres teerd en beschuldigd van spionage voor Israël. LAATSTE NIEUWS KAAPSTAD. 11-6.D r. Philip Blai berg, de Zuid-Afrikaan met ccn nieuw hart, die tot dusver de langst levende mens met een nieuw hart is, bevindt zich in zeer ernstige toestand in het Kaapse ziekenhuis „Grootc Schuur" en is onder spocd-bchande- ling, aldus een bulletin van het zie kenhuis. uitgebreid tot 500 ha. Door deze ha vens hopen de drie gemeenten nieu we arbeidsplaatsen te creëren., tot 1980 komen er elk jaar in de drie gemeenten samen bijna 750 werk krachten bij, met andere woorden tot 1980 moeten er op zijn minst 9.000 arbeidsplaatsen bij komen. De drie gemeenten liggen aan de Maas, die ter plaatse evenwijdig loopt aan de Rijn en met deze Euro pese hoofdader middels drie kanalen verbonden is. AMSTERDAM. In Amsterdam, het Venetië van het noorden, wordt van 18 tot 30 juni de ,.Zie Italië in Am sterdam" week gehouden, die is ge organiseerd door het nationaal in stituut voor buitenlandse handel in Rome en het Italiaanse ministerie voor de buitenlandse handel. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Willy Brandt, heeft zondag de _.Berlijnse vrouwelijke rechter, die zijn 19-jarige zoon Peter op 6 juni tot 14 dagen jeugdgevan- genisstraf heeft veroordeeld, gebrek aan levenservaring verweten. Vietcong beschiet Saigon SAIGON, 11-6. De Vietcong heeft dinsdagochtend het centrum van Saigon met raketten beschoten. Er zouden zeker veertien doden zijn gevallen. De aanval, die bij het aan breken van de dag begon, duurde ongeveer twintig minuten. In die tijd sloegen negentien projectielen in het centrale gedeelte van de stad in. Een raket kwam op nog geen meter afstand van het presidentiële paleis terecht. Vier andere troffen Hit Toe Do, de hoofdstraat. Het was de achtste achtereenvolgende dag, dat de Vietcong de hoofdstad onder raketvuur nam. Hollandse Nieuwe voor koningin SOESTDIJK. 10-6. Traditiege- trouw is maandagmiddag de Hol landse nieuwe op paleis Soestdijk aan H.M. de Koningin aangeboden. De koningin ontving de haring uit handen van een deputatie uit Vlaar- dingen, bestaande uit de heren G. Walstra, loco-burgemeester, D. en W. Kwakkelstein, directeuren van de rederij, C. van der Zwan, schip per van de VL. 73 „Elly" die de ha ring heeft gevangen, W. J. van der Windt, hoofdcontroleur, L. den Breems en M. Rijnsent, beiden con troleurs van de dienst der Neder landse haringcontrole. Het Franse stakingsfront PARIJS. 10-6. Aan het begin van de vijfde week sinds het uitbreken van de algemene staking in Frank rijk zyn nog ruim een miljoen werk nemers en de overgrote meerderheid van de studenten in staking. Tegenover het feit, dat een tien tal miljoen Franse werknemers het werk hervat hebben, staat dat twee bolwerken van de staking dc strijd voortzetten: de studenten en de au- tc-industrie. Maar deze waren ook dc „gangmakers" van de algemene staking. Daarnaast zijn er de „weer barstige" sectoren als het metaalbe drijf, de koopvaardij, het middelbare onderwijs en de O.R.T.F., de Franse radio cn televisie, waar de onder handelingen in een impasse zijn ge raakt. Wat de universiteit betreft, is de toestand duidelijk: men weigert elk gesprek met dc minister van onder wijs. Brand le Utrecht UTRECHT. 10-6. Maandag om streeks drie uur is een felle uitslaan de brand uitgebroken in een perceel aan de Hamsteeg in Utrecht waar zich de opslagplaats bevindt van de groothandel in parasols en parapluus van de firma Jac. Sinke. Bij deze brand in het hartje van de Utrechtse binnenstad zijn niet al leen plastic standaards en tuinpara sols, maar ook kisten met duizenden parapluus alsmede twee bestelauto's verwoest. gen het traangas te beschermen. Zij braken het plaveisel op en bouwden barricaden. Verkiezingsborden op de boulevard Saint Michel vonden een vroegtijdig einde op door de studen ten gemaakte brandstapels. Het studentenverbond Unef heeft opgeroepen dinsdag een grootscheep se betoging; te houden uit protest te gen de „onderdrukking". Volgens een communiqué van de organisatie was maandag een student „door de politie vermoord". Unef wil een demonstratie van de gehele be volking. die dinsdagavond bij het Gare de l'Est zou moeten plaatsvin den. Charges De politie voerde verscheidene charges uit die gericht waren tegen de achter de barricaden op de Place de Pantheon verschanste studenten. Deze trokken zich terug onderwijl molotov-cocktails werpend en tegen de politie gerichte leuzen schreeu wend. Een duwschuiver van de ge meente ruimde de obstakels uit de weg. De brandweer bluste zes bran dende en kriskras over de Rue Saint Jacques gezette auto's. Tegen het krieken van de dag trokken de stu denten zich in de Sorbonne universi teit terug, van waaruit zij voortgin gen de politie te bekogelen. Deze antwoordde met traa«gasbommen. DEN HAAG. Van 10 en 13 juni zal de Spaanse minister van indu strie, de heer Lopez Bravo een be zoek aan Nederland brengen. Minis ter Lopez Bravo zal van deze ge legenheid gebruik maken enkele on dernemingen te bezoeken. Mail gedood in verkeer BREDA, 10-6. De 23-jarige kelner P. de Been uit Etten-Leur is maan dagavond bij een verkeersongeluk op de weg van Breda naar Etten- Leur om het leven gekomen. De auto van de heer de Been botste op een stilstaande wagen, die op een daar voor rijden'de wagen was gereden. Bij de botsing werd de heer de Been uit zijn auto geslingerd. Hij kwam onder zijn eigen wagen terecht en was op slag dood. Een broer van hem, die bij hem in de wagen zat, liep ernstige verwondingen op en werd -naar een ziekenhuis in Breda gebracht. Kinderen speelden met lucifers Schuur afgebrand APELDOORN, 10-6. Doordat kin deren met lucifers speelden, is maandagavond brand uitgebroken in een landbouwschuur op het erf van de landbouwer R. in Uddel (ge meente Apeldoorn). De brandweer van Uddel, geassisteerd door de brandweren van Apeldoorn en Gar deren en door het brandweercorps van de luchtmacht in Nieuw-Millin- gen, slaagde er niet in de brand te bedwingen. De schuur brandde ge heel af. 50 ton stro en hooi gingen verloren, de schade wordt geschat op ruim f 20.000. De heer R. was voor een lager bedrag verzekerd. Verklaring vader van Sirhan JERUZALEM, 10-6. Besjara Sala- me Sirhan. de 52-jarige vader van de Jordaniër die beschuldigd wordt van moord op Robert Kennedy, heeft in het dorp Taiyiba, dat ten noord oosten van Jeruzalem op de weste lijke Jordaanoever ligt, tegen ver slaggevers gezegd dat hij zijn zoon moet helpen. „Ik zal alles doen -wat Ln mijn vermogen ligt om zijn on schuld te bewijzen. Ik geloof in zijn onschuld, maar als hij senator Ken nedy heeft doodgeschoten dan zijn de omstandigheden -hiervoor verant woordelijk. Senator Kennedy heeft de Arabieren meermalen beledigd". De Israëlische autoriteiten hebben inmiddels laten weten dat Besjara Salame Sirhan, als hij dit wil, naar de V.S. kan gaan. Vereniging voor Openbaar Onderwijs UTRECHT. 10-6. Tijdens de in Utrecht gehouden algemene verga dering van de Nederlandse Ouder raad voor het openbaar onderwijs is met algemene stemmen besloten de vereniging voorlopig op te heffen en per 1 januari 1969 een nieuwe vereniging op te richten, de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.). Tot de nieuwe vereniging behoort ook de Vereniging van Volksonder wijs, die al enkele weken geleden tot voorlopige opheffing is overge gaan. Op 14 december zal de oprich tingsvergadering van de V.O.O. wor den gehouden. Een eenzame politie-agent houdt de wacht bij de ingang van het politie bureau Cannon Row waarin zich James Earl Ray bevindt de man die ver dacht wordt van dc moord op ds. Martin Luther King. Ray zal in Engeland voor de rechter komen wegens verboden wapenbezit en het reizen op een vals paspoort. De Verenigde Staten hebben zijn uitlevering gevraagd. Onenigheid 0111 ,,pil"-consult zonnig Verwachting tot woensdagavond: droog en vrij zonnig weer; overwe gend matige noordoostelijke wind; in het algemeen dezelfde temperaturen als vandaag. 12 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 23.33, onder 5.10. 13 juni. Zon op 4.^0, onder 21.01. Maan op 0.00, onder 6.34. Laatste Kwartier; 17 juni te 19.14. HOOGWATERSTANDEN UTRECHT, 10-6. De landelijke huisartsen vereniging heeft de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid schriftelijk verzocht met alle ten dienste staande middelen regelend te willen optreden ten aan zien van de tussen artsen en zieken fondsen ontstane moeilijkheden over de honorering van de pil-adviezen. Artsen en ziekenfondsen zijn het al enige tijd oneens over de vraag of adviezen over gezinsplanning met name waar het gaat om de controle bij het gebruik van de anti-concep tiepil tot het gewone abonnements honorarium behoren of dat daarvoor een aparte betaling moet worden ge geven. De artsen houden vast aan de afzonderlijke honorering, de zieken- Houthandel sluit DELFT, 10-6. De houthandel J. Dekker in Delft gaat sluiten. Zeven personeelsleden hebben reeds ont slag gekregen, aan zes anderen is aangezegd dat zij op korte termijn zullen worden ontslagen. Enkele nadere werknemers zijn al uit eige ner beweging vertrokken. De reden van de sluiting van het bedrijf, dat al vele jaren in Delft bestaat, is niet meegedeeld. Uitlevering van Ray gevraagd LONDEN, 10-6. De Amerikaanse autoriteiten hebben maandag bij de Britse justitie een verzoek ingediend om uitlevering van James Earl Ray. de in Londen gearresteerde ver dachte van de moord op ds. Martin Luther King. Dit wordt uit welinge lichte bron in de Engelse hoofdstad vernomen. Op verzoek van de Ame rikanen is een voorlopig arrestatie bevel tegen Ray uitgevaardigd we gens moord, een eerste noodzakelij ke maatregel om uitlevering moge lijk te maken. Olieleiding door Egypte? CAIRO, 10-6. In Cairo hebben de Egyptische regering en de „Interna tional Management and Engineering Group'' (IMEG) een overeenkomst getekend voor een onderzoek naar de technische en economische as pecten van de voorgenomen aanleg van een oliepijpleiding van de Golf van Suez naar de Middellandse zee. Deze studie zal over drie maanden gereed zijn. Daarna zal een inschrij ving worden geopend voor de uit voering van het werk, dat begin 1971 voltooid zou moeten zijn. De kosten worden geraamd op 60 miljoen pond sterling (ongeveer 520 miljoen gul den). Israël werkt aan een dergelijke pijpleiding over zijn grondgebied. fondsen vvensen niet te praten over verhoging van de honoraria zonder meer. Zij menen dat compensatie ook kan worden gevonden door na te gaan welke diensten zijn verdwenen of een geringere verantwoordelijk heid en inspanning vragen dan vroe ger het geval was. De artsen zijn ontstemd over de houding van de ziekenfondsen, die na een normale honorariumbetaling over het eerste kwartaal de betaling over het tweede kwartaal hebben ge reduceerd tot de basis 1967, Nigeria boos op Nederland LAGOS, 10-6. De Nigcriaanse fe derale regering heef maandag scher pe kritiek geuit op het feit dat dc Nederlandse regering zich vrijdag bereid verklaard heeft de wapenver kopen aan Lagos op te schorten. Zij dreigde met niet nader genoemde vergeldingsmaatregelen tegen dc Ne derlandse zakenbelangen in Nigeria. In de verklaring waarin dat staat wordt gezegd dat door de Nederland se maatregel de huidige militaire operaties tegen Biafra niet zullen worden getroffen, de federale rege ring heeft al afdoende regelingen ge troffen voor het betrekken van voor raden uit andere bron. Nederland maakt een eind aan de „wettige" wa penverkopen aan de federale rege ring en „zegt er niets van dat over de zwarte markt wapens naar de re bellen gaan. die uit bronnen komen die aan de Nederlandse regering be kend zijn". Nigeria waarschuwt de Nederlandse regering, niet de „on vriendelijke stap" te doen, andere landen over te halen tot een zelfde maatregel. ZIERIKZEE 12 juni. 13 juni. 4.08 v.m. 5.00 v.m. 16.37 n.m. 17.22 n.m. BROUWERSHAVEN 12 juni. 3.46 v.m. 16.19 n.m. 13 juni. 4.37 v.m. 17.08 n.m. Springtij: 13 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied, waarvan maandag het centrum bo ven de Britse eilanden lag. breidde zich naar Scandinavië uit. Door de ze ontwikkeling ruimde in ons land de wind naar het noordoosten en stroomde drogere lucht uit Denemar ken naar ons land. In deze lucht komt vrijwel geen bewolking voor. Rond dit hogedrukgebied heeft zich echter vochtiger lucht van de oceaan over Schotland naar de Noordzee uitgebreid. Daar komt veel bewol king voor. waaruit plaatselijk een buitje valt. Enkelen hiervan trokken dinsdagmorgen langs het Waddenge bied en de kust van Holland naar het zuidwesten. Aangezien het hogedrukgebied maar weinig van plaats verandert, zal ook in de komende 30 uur de aanvoer van droge 'lucht voortduren. In hét huidige stabiele weer komt dan ook vrijwel geen verandering. AMSTERDAM. Prins Bernhard heeft zaterdag het nieuwe (ca. 11A jaar geleden in gebruik genomen) St. Lucaszickenhuis in Amsterdam-west officieel geopend door de onthulling van een sculptuur op sokkel, voor stellende „De strijd van Eva met de slang". UTRECHT, 10-6. De Nederlandse dienstweigeraar is 21 jaar, onkerke lijk, heeft ulo of vmho gehad en is Amsterdammer. Hij weigerde dienst na de medische keuring, maar voor dat hij in werkelijke dienst zou moe ten. Zijn zaak duurde 7 a 8 maanden en hij werd als dienstweigeraar er kend op uitsluitend zedelijke gron den. Dit is het beeld van de dienst weigeraar, zoals het naar voren komt uit de gegevens die een en quête van de bond voor dienstwei geraars, ingesteld onder alle tewerk gestelden, opleverde. In de jaarvergadering van de bond, in Utrecht, werd dit beeld nog verder gecompleteerd. De dienst weigeraar vindt in het werk dat hij doet over het algemeen voldoening en hij wil niet naar een andere plaats van tewerkstelling overge plaatst worden. Hij is geen lid van een politieke partij, maar stemt PSP. Hij zou niet willen deelnemen aan een politieleger van de V.N., en evenmin de wapens willen opnemen om voor een uitgebuit volk te vech ten. Hij is tegen hel Navo-lidmaat- schap van Nederland en hij zou de voorkeur geven aan een dienstplicht, die de mogelijkheid openlaat van kiezèn tussen burgerdienst, ontwik kelingshulp en V.N.-politieleger. Eigenlijk erkent hij echter niet, dat de staat tot dienst kan verplichten. De uitslagen van de enquête wij zen uit, dat diegenen die in „Ende geest tewerkgesteld zijn, zich daar hel best thuisvoelen. Hel slechtst te spreken zijn de dienstweigeraars, die bij de Deltadienst tewerkgesteld zijn. Daarop volgt kamp Vledder en de Staatsuitgeverij. UTRECHT, 10-6. In aansluiting op de publikatie doorbel Nederlands Studenten Akkoord van de nota van dc dagelijkse raad van de Academi sche Raad, heeft het N.S.A. in een open brief, die aan de leden van de Academische Raad is toegezonden, deze raad gevraagd op 22 juni a.s. geen definitieve beslissing te nemen over het uit te brengen advies met betrekking tot de organisatie en het bestuur van dc universiteit en ho geschool, maar dc discussie voort te zetten samen met het wetenschap pelijk corps, met name met de we tenschappelijke staven en studenten. „Alleen dan is het mogelijk dat de Academische Raad een advies aan de minister zal uitbrengen dat re presentatief is voor de binnen de universiteit levende opvattingen over de bestuursorganisatie van de universiteit. Het geloof dat de her vormingen binnen het wetenschap pelijk onderwijs op democratische wijze tot stand zullen komen, wordt hevig geschokt als de Academische Raad al in de beleidsvoorbereiding geen recht wil doen aan een werke lijk democratische procedure, aldus wordt in de brief, die ondertekend is door de landelijk voorzitter van de N.S.A. de heer J. Eelkman Rooda en N.S.A.-fractieleider G. H. B. Ver berg gesteld. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1