Gezamenlijke vaartocht Zierikzeese zeilers naar Yerseke Moordenaar van ds. King zou gepakt zijn Weer conflictsituatie artsen-fondsen? NEW YORK BEWEES ROBERT KENNEDY LAATSTE EER HET OOG VAN S1VA Ceslaugtle »lag ondank* de vele regen Xll-.Kf JvZEL, 'J-6. In de druilerige regen die vrijwel de gehele dag uit een grijs wolkendek tevoorschijn kwam bevond zich zaterdagmiddag op de kade van Yerseke een gezel schap grotendeels in oliejekkers ge hulde Zierikzeeënaars, die overigens niet al te lang bij de haven in de re gen bleven staan, maar zich zonder veel gepraat begaven naar de - voor al cok bü de vele bezoekende Bel gen bekende - cafetaria van de heer Nic. Oele. Daar verenigd aan een maaltijd van dampende frites en koel beslagen glazen schuimend bier kwa men de Zierikzeese zeilers na een wel wat natte maar goed geslaagde en vlot verlopen gezamenlijke vaartocht die 's morgens om tien uur bjj het Luitje was gestart, weer wat op ver haal. Op deze dag werd immers de jaar lijkse voorjaarstocht gehouden, spe ciaal voor de leden van de Zierikzee se Watersportvereniging die niet zelf de beschikking hebben owr een vaartuig, en voor genodigden. Het slechte weer deed wel wat afbreuk aan de belangstelling, maar toch wa ren er nog zeven motorjachten en vier zeiljachten, die gedirigeerd van af de „Willy" door de voorzitter, de heer C. H. P. v. d. Bout. bü een gunstig tij via het Brabantsche Vaar water als een kleine vloot over de rustige zee naar Yerseke voeren. Eén van de scheepjes, de „Zeehond", van de heer Krakeel, kreeg met motor storing te kampen, maar kon zonder verdere ongelukken door de „Willy" op sleeptouw worden genomen. Het was ondanks de regen een tocht met aantrekkelijke staaltjes van zeemanskunst voor de liefheb bers. waarbij Het kaartlezen en „goed koers"houden tot de interessante za ken behoorden. Omstreeks half één reeds waren alle schepen in de ha ven van Yerseke verenigd, de „goe de stemming" liet niets te wensen over. Dat werd overigens iets min der toen om drie uur de terugtocht werd aanvaard en de zeilers, even buiten de haven, volkomen „plat" gingen: er was geen vleugje wind meer en de motorschepen namen de jachten op sleeptouw. Dat duurde intussen niet lang, want na een kwartiertje ging het er weer vandoor op eigen kracht toen de wind besloot het spel weer verder te spelen. Aan de zeilers de eer dat zij ondanks een omweg er toch weer in slaagden vrijwel gelijk met de motorschepen de Zierikzeese haven te bereiken. Het jacht „Tellin" kon aan de slotrace niet meedoen: de be manning had pech en de zeilen moes ten gestreken blijven. Om half zes lagen de scheepjes weer netjes aan het verenigingssteiger gemeerd en toen was ei- nog tijd over voor een afscheidsdronk. De vereniging had weer een plezierige en sportieve tocht aan de bestaande reeks toege voegd. Het zevenjarige meisje Jutta Hem- pel uit Flensburg, mag beschouwd worden als een schaakgenie. In juni 1066 speelde zij - nog geen zes jaar oud op een officieel tournooi en bereikte remise. In november van datzelfde jaar trad zij in het strijd perk tegen twaalf voor haar onbe kende tegenstanders. De eindstand was: 9,5 tegen 2,5. Medio 1967 speel de zij voor een Amerikaans jour naal op tien borden 9 tegen 1. Het kind leerde het schaakspel van haar vader. Haar grootvader schitterde als meester van het koninklijk spel destijds aan het hof van de Russi sche tsaar. Advertentie Te Bniinisse werd op twee bedrijven ingebroken Kiwi <lootl floor instortende gevel ZAANDIJK, 9-S. Zondagmiddag omstreeks half twee is de vierjarige Sandra Epharim uit Zaandijk om het leven gekomen doordat de hou ten gevel van twee ten dele reeds gesloopte woningen in Zaandijk in stortte. Het gevaarte kwam neer op een groepje spelende kinderen. De vierjarige Sandra werd zo ernstig gewond dat zij op weg naar een zie kenhuis in Zaandam is overleden. De andere kinderen liepen, behalve een meisje dat haar been brak, slechts lichte verwondingen op. De politie stelt een onderzoek in. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Neder-Hardinxve/d en te Zegveld (toez.): G. Voordijk, Mastenbroek; te Dinteloord: J. Kruijt, Rotterdam-Hillegersberg. Aangenomen naar Oudehaske- Haskerhorne: G. J. J. Licfting, Wijnjeterp. die bedankt voor Bir- daard-Reitsum. Bedankt voor Zuidbroek (Gron.) (toez.): J. Hiensch, Odijk. Ger. Kerken Beroepen te Tzummarum: Sj. C. van Ketel, kand. te Capelle aan de I.Jssel;; te St. Anna Parochie (vac. J .W. do-Roo): W. J. de Ruiter, Har kei na-Opeinde. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Nuns peet: B. Bijle- veld. Bussum; voor Zwolle (2c pred. pi J. Planlinga, Rozenburg. Evyng. Luth. Kerk Beroepen te Oudenhoorn (toez.): m«'j vu .1 A Moulendijk, Castri- Verband met Zierikzeese inbraak? BRUINISSE, 8-6. In de nacht van donderdag op vrijdag hadden te Bruinisse twee inbraken plaats. Van de smederij en constructie werkplaats van de heer H. E. Braber aan de Dorpsweg werd een achter deur geforceerd. Uit een in de werk plaats staande kast werd een geld kistje meegenomen inhoudende on geveer f 140,-. Een 500 meter meer naar het dorp toe werd in een schuur van de loonwerker en fouragehan- delaar M. Meeuwen te Bruinisse, staande achter de daar gebouwde woningen eveneens een geldkistje met inhoud ontvreemd (plm. f 25,-). Men had bij genoemde schuur eerst geprobeerd een deur te forceren, toen dat niet lukte had men zich toe gang verschaft door het inslaan van een ruit. Het was. de dief blijkbaar alleen om geld te doen. Een kostbaar radio toestel liet men onaangeroerd. Of er verband bestaat tussen de inbraak bij drukkerij' Lakenman Ochtman te Zierikzee. waar de in breker tijdens zijn onderzoek in het kantoor door de directeur werd ver rast ('s avonds 11 uur) en ontkwam door (door een ruit) naar buiten te springen is natuui-lijk niet zonder meer aan te nemen. Man met buks beschoten BERKEL, 8-6. Een dienstdoen de blokwachter van de Ned. Spoor wegen in Berkel (Z.-H.) is bescho ten met een buks. Alleen de dakpan nen van de blokpost werden geraakt. Het voorval had plaats om plusmi nus halfnegen, toen de blokwachter, de heer D. de Boer, zich buiten be vond. De rijkspolitie heeft de twee da ders reeds gearresteerd, die zeiden uit rancune gehandeld te hebben. Zij zouden dezer dagen zijn bekeurd wegens het passeren van de over weg toen deze gesloten was. De buks bleek voorzien van vizier en geluid- demper. Eerste harttransplantatie op vrouw mislukt DALLAS. Texas. 8-6. 's Werelds eerste harttransplantatie op een vrouw is vrijdag in het Parkland ziekenhuis van Dallas mislukt. De patiënte, de 41-jarige mevrouw Esther Matthews, een negerin en moeder van vijf kinderen, stierf vier en een half uur na de operatie, waarin zij het hart van een 26-ja- rige man, Bobby Wayne Blocker, een blanke, had ontvangen. De Nederlandse schade floor de stakingen DEN HAAG, 8-6. Nu de normale .situatie in Frankrijk zich gaat her stellen heeft de Nederlands-Franse Kamer van Koophandel een globale balans opgemaakt van dc schade die de Nederlandse export door de sta kingen heeft geleden. Men komt daarbij op een bedrag van rond 35 miljoen Franse francs bij een nor male gemiddelde Nederlandse ex port naar Frankrijk ter waarde van 240 miljoen francs. In het schade bedrag Is niet meegerekend het ver lies van transportondernemingen. Het is echter wel opmerkelijk dat in een tijdslimiet van enkele uren, drie inbraken op Schouwen- Duiveland werdén gepleegd, terwijl zeker te Bruinisse inbraken tot de zeldzaamheden behoren. Auto stoiul niet in aeliteruit: Man verdronken LEEUWARDEN, 9-6. De 75-jarige S. Brouwer ut Menaldum is zater dagmiddag in de stadsgracht aan de Nieuwstad te 'Leeuwarden verdron ken to enhij met de auto van zijn zoon te water raakte en niet tijdig kon worden bevrijd. De heer Brou wer had met zijn zoon boodschappen gedaan in de stad. De zoon, de 24- jarige onderwijzer F. Brouwer uit Groningen, verkeerde in de veron derstelling dat zijn auto in z'n ach teruit stond, deze stond echter in de eerste versnelling. Toen de heer Brouwer wilde wegrijden schoot de auro vooruit de gracht in. Betuwe zit met slechte kersenoogst ECHTELD, 9-6. De Betuwse kwe- kers, gedupeerd door de recente ap pelcrisis, worden opnieuw met grote stroppen bedreigd, nu blijkt dat de kersenoogst als gevolg van het slechte voorjaarsweer dit jaar bij zonder zal tegenvallen. Bovendien hebben velen him boomgaarden opgeruimd, omdat door de hoge plukkersionen een rendabe le exploitatie niet mogelijk is. Tij dens de weekeinden ziet men echter op verschillende plaatsen nog de be kende tentjes bij de boomgaarden met de uitnodigende borden „Halt, hier kersen eten". Wie het echter om meikersen te doen is, komt dan vaak bedrogen uit want niet zelden eet men in de Betuwse boomgaarden, zoals bij Echteld, kersen, geïmpor teerd uit Italië. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OUDKTRK. Bij Oudkerk <gem. Tietjerksteradeel) is een auto in een flauw» bocht van de weg tegen een boom gereden. De 31-jarige schoon heidsspecialiste J. J. Veenstra uit Wieringerwerf, die naast de bestuur der zat, kwam daarbij om het te ven. De bestuurder liep een ernstige hersenschudding op en werd opge nomen in een ziekenhuis in Leeu warden. TILBURG. Op last van de inspec teur voor de volksgezondheid zijn de magazijnen van de vogelhandel „Or- nisa" in Tilburg voor een periode van 14 dagen gesloten, aangezien vijf personen uit Tilburg en omge ving bij een bezoek aan de zaak pa pegaaienziekte hebben opgelopen. UTRECHT. De Algemene Militai- cte Pensioenbond heeft tijdens de algemene vergadering in Utrecht een motie aangenomen, waarin de bond haar teleurstelling uitspreekt over het verwerpen van het wets voorstel ziektekostenvoorziening ambtenaren en. gepensioneerden. LEEUWARDEN. Een 70-jarige in woner van Athene is dodelijk ver ongelukt op de rijksweg tussen Franeker en Leeuwarden. De Griek C. Z. Zafiriadis zat in een Opel Ka pitein die werd bestuurd door de 36-jarige vishandelaar B. Admiraal uit Noordwijk aan Zee. AMSTERDAM. Drie Franse oor logsschepen brengen van 10 tot en met 13 juni een niet officieel be zoek aan Amsterdam. Het zijn het bevoorradingsschip „Le Rhone" en de onderzeeboten Dianeen „Ga lathee". DEN HAAG. Dr. Harald Poelchau, voormalig gevangenispredikant heeft een krans gelegd op het eregraf van de 43 leden van de Stijkelgroep op de begraafplaats Westduin in Den Haag. Het gebeurde ter herdenking van de 32 leden van deze verzets groep, die precies 25 jaar geleden in Tegel bij Berlijn werden gefusil leerd. SCHIPHOL. Een Indonesische de legatie onder leiding van de direc teur-generaal voor buitenlandse economische betrekkingen van het ministerie van buitenlandse zaken, Ismael Thajeb, vertoeft in ons land. 's GRAVENZANDE. Een 78-jarige inwoner van 's Gravenzande is do delijk gewond toen hij met een rij wiel aan zijn hand de Maasdijk in zijn woonplaats wilde oversteken. Een automobilist, komende vanaf de Maasdijk via de afrit naar de Teemweg, schepte de heer van Nieuwkerk, die tijdens het vervoer naar 'het ziekenhuis overleed. DE NHAAG. Met ingang van 1 september a.s. is benoemd tot di recteur van de Nederlandse Gere formeerde Jeugdraad ds. A. Broek, gereformeerd predikant te Enschedé als opvolger van ds. K. A. Schippers te Amersfoort, die docent wordt aan de theologische hogeschool te Kam pen. Vogels verstrikt in visnetten N1JKERK. 9-6. Vele tientallen vcgels in de droogvallende polder Zuidelük Flevoland vinden de laat ste dagen de dood doordat zjj ver strikt raken in netten en luiken van vissers uit Spakenburg, Bunschoten en Harderwijk. De vissers zetten de netten uit bij de noordelijke dijk van de nieuwe polder. Dat geschiedt met roeiboot jes. waarmee men op de diepste* plekken nog kan varen, maar het water zakt in de droogvallende toe komstige polder zo snel dat vaak een dag later de fuiken al weer boven water uitsteken. De vogels die vlak over het water heen vliegen, zoals kieviten, tureluurs en grutten, maar cok andere waad- en zwemvogels als eenden, raken verstrikt in de net ten en verdrinken. Dreiging met wraak voor Kennedy-moord ALBANY (New York), 8-6. Acht „revolutionairen van Quebec" heb ben donderdag in een anoniem tele foontje aan het Amerikaanse con sulaat in Montreal laten weten dat zij van plan zijn uit wraak voor de moord op Robert Kennedy president Johnson, vice-president Humphrey en de gouverne.ur van New York, Nelson Rockefeller, te zullen ver moorden. De politie van New York, die via de F.B.I. op de hoogte is gesteld van de dreigementen, heeft niet na der omschreven veiligheidsmaatre gelen getroffen. Met dankbaarheid en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje ADRIAAN JAN (Arjan) G. DE OUDE A. DE OUDE-STOEI JAN KEES ANNEKE Brouwershaven, 8 juni 11)68 Nieuwstad 18 Enige en algemene kennisgeving Mattheüs 24 vers 44a. Met droefheid geven wij kennis dat de Heere van ons wegnam, onze gelief de zuster, schoonzuster en tante KLAZINA NOLET op de leeftijd van 72 jaar. Gouda: E. NOLET Zierikzee: S. BERREVOETS Bodegraven: R. VAN HOLST-ROEST Nicht en neven Bergen op Zoom, 8 juni 1968 „Vrederust" De teraardebestelling zul plaats hebben woensdag 12 juni op de begraaf plaats van „Vrederust". Arrestatie in Lomlen LONDEN, 9-6. Dc Amerikaanse onderminisler van justitie, Fred Vin son Jr., is zondagochtend in Londen aangekomen om de uitlevering te re gelen van een man, die de dag tevo ren daar werd aangehouden onder verdenking dc moordenaar van dr. Martin Luther King te zijn. De verdachte, wiens werkelijke naam James Earl Ray zou zijn, werd op het vliegveld van Londen aange houden toen hij op hét punt stond naar Brussel te vertrekken. Hij reis de onder de naam van Ramon George Sneyd. De Engelse beschul diging tegen hem betreft verboden wapenbezit en het in bezit hebben NUMANSDORP. De 66-jarige P. Schelling uit Numansdorp is bij een verkeersongeval op de Middelsluise- dij'k in zijn woonplaats om het leven gekomen. De heer Schelling, die op de fiets was, werd van de weg ge drukt door een bestelauto, die voor een tegenligger naar rechts uitweek, terwijl hij de heer Schelling aan het passeren was. AMERSFOORT, 8-6. Over de he le linie blijft tussen ziekenfondsen en huisartsen een spanning bestaan, die ieder ogenblik weer zou kunnen leden tot een conflictsituatie. Deze latente spanning dreigt zelfs de structuur van het ziekenfondswezen te ondermijnen. Dit vervult ons met grote zorg. Dit zei zaterdagochtend de arts H. A. J. J. M. Speleers, voorzitter van door Verzekerden en Medewerkers de federatie V.M.Z. (Federatie van bestuurde Ziekenfondsen), tijdens de in Amersfoort gehouden algemene vergadering van deze ziekenfonds organisatie. Hij betreurt het dat de verhoudingen tussen de ziekenfonds organisaties en de landelijke huis artsen vereniging nog steeds niet zo danig is, dat het overleg kan wor den gevoerd in een goede sfeer, die voor het verrichten van constructief werk een primaire voorwaarde is. van een vervalst paspoort. Dit paspoort werd hem op 16 mei in Lissabon op zijn verzoek verstrekt, omdat volgens hem in een pas die hem korte tijd daarvoor in Ottawa was gegeven zijn achternaam ver keerd was geschreven - Sneya in plaats van Sneyd. Postverkeer met Frankrijk hervat DEN HAAG, 8-6. Naar de centra le directie der P.T.T. mededeelt, is het postvervoer naar Frankrijk voor wat brieven en briefkaarten betreft hervat. Voor andere poststukken en voor postpakketten zal voorlopig nog op ernstige vertraging moeten worden gei'9kend. Twee doden hij hotsing VRIES, 8-6. Op de rijksweg van Asuen naar Groningen in de ge meente Vries is vrijdagavond een personenauto met vijf inzittenden uit Emmen tegen een boom gereden, toen de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte. Alle inzitten den werden naar een ziekenhuis in Emmen gebracht, waar twee van. hen, de bestuurder, de 50-jarige bakker H. Wittirik, en diens moeder, de 82-jarige mevr. F. Wittmk-Wa- ninge, overleden. Dr. E. D. Spelberg overleden SOEST, 9-6. In Soest is op 70-ja- rige leeftijd overleden ds. dr. E. D. Spelberg, die van 1947 tot 1962 pre dikant-directeur van de VPRO radio is geweest. NEW YORK, 8-6. Meer dan 100.000 Newyorkers hebben vrijdag in de kathedraal van St. Patrick de laat ste eer bewezen aan hun vermoor de senator Robert Kennedy. Vanaf de openstelling van de kathedraal hebben straatlange rijen mensen van allerlei rang, stand, ras, godsdienst en politieke overtuiging de smoor hitte getrotseerd om langs de maho niehouten kist, geflankeerd door zes kandelaars, te trekken. De kathe draal bleef tot 08.45 uur (pl. tyd) ge opend om tenminste een deel van de nog eens 100.000 wachtenden toe tc laten. Een van de duizenden bezoekers vrijdag was de 77-jarige moeder van de overledene, mevr. Rose Kennedy, die in rouw gehuld de kathedraal door een zijdeur was binnengekomen om de mis van 08.00 uur bij te wo- De menigte, die verderop in de kerk langs de doodkist van haar zoon trok, scheen haar niet te her kennen. Alleen Jose Indart, een 20- jarige Portoricaan die met verlof van militaire dienst in Wést-Duits- land in New York was, zag haar pro beren zich een weg door de menigte te banen. Hij hielp haar in een bank, waarna mevr. Kennedy hem vroeg: „Wilt u met mij het missaal lezen?" Zij bleven samen ongeveer 40 minu ten zitten bidden. Na afloop bedank te mevr. Kennedy de jonge militair en verliet de kerk. Nog voor haar had Roberts broer, Edward, met rode ogen van ver moeidheid, de wacht betrokken bij de baar. De Kennedy's bezochten om 11.00 uur een privaatmis in de dicht bij de kathedraal gelegen kerk van de heilige familie, de vroegere pa- de weg terug naar haar woning be zocht mevr. Ethel Kennedy met haar dochiekerk van Robert Kennedy. Op oudste kinderen de kathedraal. Zij liep naar de baar, raakte deze even aan en vertrok weer. Even later kwam mevr. Jacqueline Kennedy, vergezeld van twee leden van de geheime dienst. Na een kort gebed stond zy even bij de baar, knielde by het altaar en verdween door een zydeur. 's Middags kwam zy nogmaals naar de kathedraal met haar kinderen. Buiten de kathedraal wisten enige middelbare scholieren in drie uur tijds meer dan 5.000 handtekeningen te verzamelen voor een petitie, waarin wordt opgeroepen tot een verbod op de verkoop van vuurwa pens via postorder. 66. Doch voor hij kan tocstolcn, wordt het rumoer plotseling overstemd door ccn hel dere slem, die luid en bevelend „halt!" roept. Aller ogen staren naar het dak van de lempel, vanwaar hel geluid geklonken heeft. Aram lean zich niet verroeren, doch de slem heeft hij onmiddellijk herkend. Het is prinses Indra. Hoog opgericht staat zij op het dak van de tempel en zon der dc menigte de tijd te gunnen van haar verbazing te bekomen, gaat zij verder, zo dat het tot ver in de omtrek hoorbaar is: „Halt! Zo gij deze mannen doodt, zal de eeuwige gramschap van Siva over Uw hoofden dalen. Zij zijn onschuldig aan de diefstal! De beide smaragden zijn in mijn bezit! Doch ik zal ze slechts terug plaat sen, waar zij behoren, indien de beide vreemdelingen onmiddellijk worden vrijge laten!" t 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4