DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stoffelijk overschot Robert Kennedy begraven op Arlington Sirhan in staat van beschuldiging gesteld Situatie bij onderwijs is nog zorgelijk Toenemende werkhervatting in Frankrijk Stakingsfront reeds sterk ingekrompen MORBIS De Gaulle voor t.v.: „Ik heb de neiging gehad af te treden" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 juni 1968 121ste jaargang Nr. 20007 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Komt er handschoenenfabriek te Bruinisse? Trieste plechtigheid te Washington WASHINGTON, 9-6. In het licht van schijnwerpers is zaterdagavond op de Nationale Heldenhegraal- plaats Arlington te Washington het stoffelijk over schot ter aarde besteld van Robert Francis Kennedy, evenals zijn broer John gevallen door moordenaars hand. De 42-jarige senator, woensdag neergeschoten toen hij by zün kans op de democratische kandidatuur voor het presidentschap door een overwinning in de vcorvcrklezing in Californië gestegen zag, kreeg zijn laatste rust plaats op enkele meters van het graf van president John F. Kennedy. De plechtigheid duurde slechts tien minuten en droeg een eenvoudig ka rakter. Aan het graf stonden naast de familieleden president Johnson, vice-president Humphrey, andere ho ge regeringsfunctionarissen, congres leden en buitenlandse vertegenwoor digers. Ook dominee Ealp Abernathy, de opvolger van de vermoorde neger leider Martin Luther King, en de weduwe King waren aanwezig. Kar dinaal Patrick O'Boyle, aartsbisschop van Washington, verrichtte de ab- soute. Mevrouw Ethel Kennedy, de we duwe van de vermoorde senator, lag even neergeknield bij de kist en drukte er een kus op. De negen van haar tien kinderen die aanwezig wa- Koning Constatijn heeft auto-ongeluk ROME, 8-6. Koning Constantijn van Griekenland, die als balling in Italië leeft, heeft een gescheurde lip en een gekneusde hand en arm op gelopen toen hij op een weg bij Ro me met zijn auto moest uitwijken voor een tegenligger en daarbij naast de weg terechtkwam. De lip van de 27-jarige koning is gehecht in een ziekenhuis. Daarna ging hij direct naar huis. ren, volgden daarna een voor een haar voorbeeld. Even voordat de plechtigheid eindigde stapten presi dent Johnson en zijn vrouw naar vo ren om enkele woorden tot de fa milie te richten. Vlag verwijderd Terwijl een muziekkorps „America, the beautiful" speelde verwijderde Partijen in België vinden elkaar BRUSSEL, 8-6. De onderhande lingen tussen delegaties van de Bel gische christelijke C.V.P. en de so cialistische S.S.P. hebben vrijdag avond tot een definitief akkoord voor een gezamenlijk regferingsprogram geleid. Het akkoord moet woensdag a.s. echter eerst nog worden goedge keurd door een speciaal congres van de socialistische partij en de partij raad van de C.V.P., alvorens tot vor ming van een regering kan worden overgegaan. Het is ook nog niet bekend, of for mateur Vanden Boeynants zelf de leiding van de nieuwe regeringsploeg zal nemen. LOS ANGELES, 8-6. De „Grand Jury" van het district Los Angeles heeft de 24-jarige Sirhan Sirhan in staat van beschuldiging gesteld, op beschuldging van moord op senator Robert Kennedy. De Grand Jury had 30 minuten nodig om tot de uit spraak te konden. Spaanse studenten krijgen meer zeggenschap MADRID, 8-6. De Spaanse re gering heeft bij decreet bepaald dat studenten aan drie nieuwe univer siteiten, die in Madrd, Barcelona en Bilbao, zullen worden gevestigd, hun eigen „vertegenwoordigende licha men" zullen krijgen na regerings goedkeuring. Het decreet betekent een eerste stap tot hervorming van het Spaanse universitaire systeem, waaraan de minister van onderwijs, Palasi, is begonnen. Spionagezaak in Polen WARSCHAU. 8-6. Een Poolse am- tenaar, Adam Kaczmarzyk, is ervan beschuldigd dat hij aan de Britse ge heime dienst defensiegeheimen be schikbaar heeft gesteld. Volgens deze bekendmaking van het Poolse pers bureau Pap had Kaczmarzyk contact gehad met niet met name genoemde Britse diplomaten in Warschau. Tevoren had de jury de verkla ringen gehoord van 22 getuigen over de schietpartij in het Ambassador hotel en de daaropvolgende -gebeur tenissen. Onder hen waren een neu- rochirurg die Kennedy had geope reerd, een arts die hem bij aankomst in het centraal opvangziekenhuis had behandeld en een agent die de ver dachte had aangehouden. Sirhan zelf verscheen niet op de zitting. Hij werd tevens in staat van beschuldiging gesteld, verdacht van poging tot moord op de vijf andere personen die bij de aanslag gewond- raakten. Alle 22 leden van de Grand Jury hebben volledige geheimhouding moeten zweren. Alle getuigenverkla ringen worden eveneens geheim ge houden. OMMEN. De 42-jarige heer C. Stok uit Ommen is verdronken in de Vecht. Hij was in een bootje aan het vissen en is overboord geslagen. kolonel John Glenn, de eerste Ame rikaanse ruimtevaarder, die zeer be vriend was met Robert Kennedy, de Amerikaanse vlag van de kist, vouwde haar op en overhandigde haar aan Edward, de enig overgeble vene van de vier broers, die de vlag op zijn beurt overgaf aan zijn schoonzuster Ethel. Nadat mevrouw Jacqueline Kennedy, de weduwe van de vroegere president, enkele rozen op het graf van haar man had gelegd vertrok het gezelschap voor dat men de kist liet zakken. Reis naar Washington De zwart-gedrapeerde trein, be staande uit 22 wagons, waarmee het stoffelijk overschot van Robert Ken nedy van New York naar Washing ton was overgebracht en waarin fa milieleden, genodigden en belang stellenden - bijna 1.200 personen in totaal - zaten, was met viereneen half uur vertraging in de Ameri kaanse hoofdstad aangekomen, toen de duisternis al was ingevallen. De vertraging was veroorzaakt door de grote menigten op de stations langs het traject, twee tragische ongeluk ken en mechanische moeilijkheden. De luchtverontreiniging MIDDELBURG, 7-6. Ged. Staten van Zeeland hebben in antwoord op vragen van de commissie voor so ciale zaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk medegedeeld van mening te zijn dat in ^het hui dige bestel de bestrijding vani de luchtverontreiniging in eerste in stantie beschouwd moet worden als een zaak van de gemeenten. Voor v wat betreft de deelneming van het bedrijfsleven is gedarht aan een door het gezamenlijk bedrijfsleven op te richten stichting met als doei de bestrijding van de luchtveront reiniging, aldus G.St. Onbeperkt goederenvervoer met Frankrijk UTRECHT, 8-6. De Nederlandse Spoorwegen hebben uit Parijs ver nomen dat alle beperkingen in het goederenvervoer van en naar Frank rijk thans ook zijn opgeheven. In het zuiden van ons land staan al enige tijd 100 lege Franse goede renwagens en 100 met niet bederfe lijke goederen geladen wagens, die zo spoedig mogelijk naar Frankrijk zullen vertrekken. Er is opeens sprake van een hausse in het sigarettenvervoer naar Frank rijk. De voorraden raken uitgeput. De Nederlandse Spoorwegen signa leerden veel vraag naar wagonladin gen sigaretten. AMSTERDAM. Het Angola-comi- té heeft in een telegram aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer met klem geprotesteerd te gen een uitspraak, die de minister, aldus het telegram, deed tijdens zijn recente bezoek aan Portugal. UTRECHT, 8-6. De situatie by het onderwijs is nog steeds zorge lijk, waarbij zich facetten openbaren die zelfs verontrustend genoemd kunnen worden. Enerzijds liggen de ze zorgelijke elementen op het finan ciële vlak, anderzijds vraagt men Het getij keert PARIJS, 6-6. De beweging tot hervatting van de arbeid heeft zich in de loop van donderdag in geheel Frankrijk geaccentueerd. Wat het trein-, bus- en metroverkeer en de P.T.T. aangaat, wordt de aktivitcit geleidelijk aan hervat. De leiders van de vakverbonden nemen aan dat de toestand bi geheel Frankrijk wat deze sectoren betreft met ingang van vrydag genormaliseerd zou kun nen zyn. De bedrijvigheid op de Franse luchthavens is nog niet hervat en hoewel het grondpersoneel vóór hervatting van het werk heeft ge stemd heeft een deel van het vlie gend personeel zich vóór voortzet ting van de staking uitgesproken. In de metaalindustrie wordt de staking - met uitzondering van Lo tharingen - voortgezet. Dit geldt ook voor de vliegtuigindustrie en in Mot merendeel van de grote auto mobielindustrieën. De RenauHt-fa- briek in Flins, bij Parijs, 'kon slechts dank zij optreden van de politie, die de stakers uit de fabriek verwijder de, heropend warden. Bij het bouwbedrijf en bij open bare werken is een ontspanning in getreden door de ondertekening van een overeenkomst. Het onder com munistische leiding staande vak verbond C.G.T. weigert evenwel de overeenkomst te tekenen met de andere vakbonden omdat de betrok ken arbeiders niet geraadpleegd zouden zijn. Ten slotte is in de landbouw een algemene overeenkomst gesloten tussen de werkgevers en werkne mers na zes dagen onderhandelen. Edgar Fa ure, de Franse minister van landbouw, heeft gezegd, dat de overeenkomst aan de landarbeiders de zelfde rechten toekent als aan de werknemers In do andere economi sche sec'/oren. fiSf De toestand in Frankrijk PARIJS, 9-6. Terwijl vakbonden en directie zondag onderhandelden over een overeenkomst voor de Re- nault-fabriek te Flins, bij Parijs, werd de omgeving van de fabriek door een grote politiemacht bewaakt. De Renault-fabrieken en het groot ste deel van de metaalindustrie in Frankrijk zijn trouwens nog de enige stakingsbolwerken in Frankrijk, sa men met de staatsradio-omroep, die onafhankelijkheid van de regering eist, en de koopvaardij. In Parijs reden dit weekeinde de treinen, bussen en ondergrondse nor maal. Het P.T.T.-bedrijf is hervat. Verwacht wordt dat maandag de Peugeot-fabrieken te Sochaux en Rijssel en de Michelin-fabriek te Clermont-Ferrand de produktie zul len hervatten. Oproep tot voortzetting De stakingscommissies van de Re nault-fabrieken in Billancourt, even eens hij Parijs, hebben opgeroepen tot voortzetting van de staking totdat een overeenkomst is bereikt. Zij hebben de stakers evenwel nogmaals gewaarschuwd tegen deelneming aan studentenbetogingen, daar vol gens het oordeel van de stakingscom missies de politie daardoor slechts De nationale rouw in de V.S. WASHINGTON. 9-6. Terwijl een lange stroom van rouwenden zon dag langs het graf van senator Ro bert Kennedy, aan de voet van dat van zijn eveneens vermoorde broer op de nationale begraafplaats in Arlington trok, werden in vele ker ken van de V.S. diensten gehouden ter nagedachtenis ean senator Ro bert Kennedy en overeenkomstig het decreet van president Johnson, die de zondag als nationale rouw dag had uitgeroepen. De weduwe van Robert Kennedy, Ethel Kennedy, heeft zondag het graf van haar man bezocht, in tal rijke Amerikaanse universiteiten hebben studenten Robert Kennedy herdacht. zich af of de ontwikkeling op ver schillend gebied van het kind wel voldoende is. Het heeft geen enkele zin de kinderen te stuwen met de gevaren van de daaaran ongetwijfeld verbonden spanningen en tegelijker tijd de kwaliteit te zien dalen. Dit zei zaterdagmoi'gen de voorzit ter van de Nederlandse Ouderraad voor het openbaar onderwijs, mr. D. Schuitemaker, in zijn openingsi'ede op de jaarvergadering van de ouder raad in Utrecht. Hij betreurde het nog steeds uitblijven van de verla ging van de leerlingenschaal bij het kleuteronderwijs, de voorgenomen verhoging van het kleuterschoolgeld en het geringe bouwvolume voor nieuwe permanente kleuterscholen. „Het is 23 jaar na de bevrijding en 12 jaar na de invoering van de kleu teronderwijswet beschamend, dat er op dit terrein nog zoveel moeilijk heden zijn", aldus de voorzitter. Ook opschorting van de verdere verlaging van de leerlingenschaal voor het la ger onderwijs en het grote tekort aan gymnastieklokalen vervullen de ouderraad met zorg. ROTTERDAM. De 18-jarige tele foniste Wilhelmina Jetken uit Rot terdam is op het kruispunt Vroesen- laan-Gordelweg in Rotterdam door een autobus aangereden. Zij reed op de fiets en gaf geen voorrang. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duivetand: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 een voorwendsel zou worden gebo den om in te grijpen. De bonden van arbeiders bij Ci troen hebben een beroep gedaan op de arbeiders maandag de fabrieken van deze autoindustrie te bezetten. Prins Maurits wordt gedoopt op 10 september DEN HAAG, 8-6. H.K.H. prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen- hoven hebben het voornemen hun zoon Maurits op dinsdag 10 septem ber a.s. te Apeldoorn ten doop te houden. Zij hebben daartoe bij de kerke- raad en de kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente te Apeldoorn1 en Het Loo de grote kerk aangevraagd. De prinses en mr. Van Volilenhoven hebben prof. dr. H. Berkhof, die hun huwelijk heeft ingezegend, verzocht ook deze' dienst te leiden, aldus een mededeling van de Rijksvoorlich tingsdienst. Moord op Jordaanse kruidenier in Chicago CHICAGO, 9-6. Een kruidenier in Chicago van Jordaanse afkomst, Abder Rayyan, is zaterdag in zyn winkel vermoord in het bijzijn van een van zijn negen kinderen. De politie meent dat de moord een wraakmaatregel is van een aanhan ger van senator Robert Kennedy. Een dochter van de 55-jarige Ab der Rayyan heeft gezegd dat twee negers de winkel van haar vader wa ren binnengegaan. Een van hen had een revolver tevoorschijn gehaald en deze tegen het oor van de over een kist groenten gebogen Rayyan ge drukt. De neger schoot tweemaal. Daarna gingen beide mannen de deur uit zonder iets te zeggen, aldus het verhaal van de dochter van Rayyan. Vlieger gevonden na 189 vluchten SAIGON8-6. Een Amerikaanse vlieger van de marine die boven Noord-Vietnam dicht bij de Lao- tiaanse grens was neergeschoten en naar wie Noordvietnamese eenheden de dicht beboste heuvels afzochten, is 40 uur nadat hij met zijn para chute landde, gered. Er waren 189 vluchten door vliegtuigen van zes typen voor nodig om de 27-jarige luitenant-ter-zee Kenny Fields vei lig op zijn basis terug te brengen. De bijzetting van senator Robert Kennedy. Familie en andere aanwe zigen knielen b\j het graf. Achter dp rug gezien: president Johnson. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een man weel wal hij ver moedt, een vrouw vermoedt wat zij weet. Wolkenvelden droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen; overwegend matige wind tussen noord en noord oost; koude nacht; morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.59 Maan op 22.43, onder 4.04 Laatste Kwartier: 17 juni te 19.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 juni 3.15 v.m. 15.43 n.m. BROUWERSHAVEN 11 juni 2.54 v.m. 15.25 n.m. Springtij: 13 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-6. Het K.N.M.I. doelt mede: Een storing, die zaterdag in ons land langdurig regen bracht, is gedurende het weekeinde over mid den Europa naar de Balkan wegge trokken. Achter de storing is de luchtdruk boven de Britse eilanden en west Europa flink gaan stijgen, waardoor een krachtig hogedruk- gebied tot stand gekomen is. Het zwaartepunt lag maandagmorgen in de omgeving van Wales. Met noor delijke winden stroomde tamelijk droge lucht naar ons land. Deze lucht is in de onderste lagen enigs zins onstabiel, waardoor overdag bewolking ontstaat, die 's nachts echter voor het grootste deel weer oplost. In het komende etmaal zal het een trom van het hogedrukge- bied zich naar de Noordzee ver plaatsen. Hierbij dringt iets vochti gere lucht, waarin wolkenvelden voorkomen, van Schotland verder de Noordzee op in de richting van ons land. De kans op regen is voor de eerstvolgende dagen echter gering. Weg tussen communisme en kapitalisme PARIJS, 8-6. President de Gaulle heeft vrijdagavond voor de televisie verklaard dat hy inderdaad op het hoogtepunt van de crisis in zyn land, op 29 mei, de neiging heeft gehad om af te treden. Hy bedacht echter dat zyn heengaan een omwenteling zou ontketenen waarop „Ik my, eens te meer, heb vermand". De president verklaarde in een interview, hem afgenomen door de hoofdredacteur van het blad „Figa ro Litteraire", Michel Droit, dat hij uit het antwoord van het volk op zijn toespraak van 30 mei, „in dt vorm van de reusachtige golf van mensen op het Concorde en de Champs-Elysees, en vervolgens al die schitterende optochten in zoveel steden", had begrepen dat zijn op roep „hel reddingsteken" was ge- vvcesl. De wil van de Fransen had hem in zijn besluit om aan te blijven gesterkt. De Gaulle richtte zich voor de derde maal binnen twee weken tot het Franse volk. Zijn verklaringen betekenden praktisch de opening van de officieel pas maandag be ginnende campagne voor de parle mentsverkiezingen van 23 en 30 juni. Tussen communisme en kapitalis me lag, naar de GauIIc zei, nog een derde weg: die van de medezeggen schap, een weg die hij steeds goed had gedacht, en „waarop ik al en kele stappen heb gezet". Dat was de weg die bewandeld moest worden. Als revolutie het aanbrengen van drastische wijzigingen in de waan digheid en posite van de werkende klasse betekende, dan wilde hij best een revolutionair zijn „zoals ik zo vaak geweest ben". De Franse president sprak over „de explosie" in de universitaire we reld, waarmee alles begonnen was, teweeggebracht door enkele groepen die revolteerden tegen de moderne samenleving, de consumptiemaat schappij- of die nu communistisch of kapitalistisch was speelde geen rol. Een alternatief hadden deze groe pen niet, ze waren slechts belust op negatie, vernietiging, geweld, anar chie. „De totalitaire communistische onderneming", bezorgd en woedend over hel opstaan van deze revolutio naire groep buiten haar om, besloot plotseling alles op Ic nemen in een algemene staking. Ze maakte daar toe gebruik van stakingsposters en -groepen „die reeds lang voorbereid waren op deze taak".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1