Baracuda-duiksporters beleefden goede dagen te Dreischor de Z oom nv uw stomerij! Dr. Joh. de Boer (1926-1931) gepromoveerd Kamp droef» internationaal karakter Een sportduiker rust even uit na. een geslaagde afdaling in het kolkende water van de Grevelingen bij hét gemaal van Dreischor. (Van onze correspondent) DREISCHOR, 3-6. De beide Pinksterdagen en de daaraan vooraf gaande zaterdag hebben voor Drei schor weer in het teken van de in ternationale duiksport gestaan want behalve een groot aantal deelnemers uit diverse plaatsen van ons land waren er ditmaal ook een aantal sportduikers uit België, Duitsland en Engeland naar het stille dorp aan de Grevelingen gekomen om daar hun Nederlandse sportvrienden te ont moeten en ervaringen uit te wisselen, waarvan dan ook in het Dorpshuis druk en dankbaar gebruik werd ge maakt. Reeds in de loop van de vrijdag middag begon de stroom van ko mende duikers en verdere deelne mers aan het kamp op gang te ko men. Met tientallen auto's trokken de deelnemers naar het gemeente lijk sportterrein, waar de duikers met volledige aanhang hun bivak hadden ingericht in tenten en cara vans. Het was nu al weer voor de 8ste achtereenvolgende maal, dat de duikers als het ware bezit van Drei schor hadden genomen om er in de naaste omgeving gezamenlijk te gaan duiken enzomaar gezellig bij elkaar te zijn. Het weer was volgens de voor zitter van de evenementencommissie van Baracuda uit Den Haag, de heer F. J. Kok, vrijwel ideaal te noemen. Niet alleen omdat de temperatuur zo bijzonder was, doch vooral ook vanwege ihet feit, dat de getijden dit jaar zo gunstig uitvielen. De la ge „waters", die voor de onderwa tersportmensen zo aantrekkelijk zijn, vielen alle dagen ongeveer hal verwege de dag en mooier kan het nu eenmaal niet. Steeds meer deelnemers De voorzitter van Baracuda, de heer H. A. van Vlimmeren Jr., komt al jaren in Dreischor met het Pink- serkamp mee en hij is altijd de gro te promotor, die alles tot in de pun tjes regelt. Hij vindt het Pinkster kamp in Dreischor de ideale gele genheid om eens duikers uit andere steden te ontmoeten om van gedach ten te wisselen over de duiksport en deze dan ook eens samen te gaan be oefenen. Ondanks allerlei problemen (o.a. het Dorpshuis), die aanvankelijk de organisator grijze haren bezorgden, was alles toch weer prima in orde gekomen en konden de duikers zelfs weer van het befaamde Dorpshuis van Dreischor gebruik maken. Dat Dorpshuis hebben de onder watersportmensen gedurende de Pinksterdagen zelfs in eigen beheer gekregen en in de bar fungeerden originele Haagse barkeepers. In de avonduren werden er films ver toond, waren er bijeenkomsten voor ouderen en kinderen terwijl ook de dansvloer veel werd gebruikt. Tij- Advertentie Telefoon (01110) 2673 dens het kamp werd o.a. de beken de film van Bert Haanstra getiteld: „Delta Fase I" getoond. Gemengd gezelschap Hoewel de kern van deelnemers uiteraard uit landgenoten bestond waren er naast de Belgen, die al eerder waren geweest, ook andere nationaliteiten naar Dreischor geko men. Een grote verrassing was o.a. de komst van twee Engelsen, leden van de B.S.A.C. uit Londen terwijl circa 20 Duitsers van de Tauchclub uit Mülheim zich helemaal niet had den aangekondigd doch niettemin gastvrij door Baracuda werden ont haald. Sterk was ook vertegen woordigd de Zeeuwse Duikclub „De Dolphijn" uit Goes terwijl er verder deelnemers waren verschenen van „Neptunes'' Enschede, „Hamaris" Haarlem, „Manta" Amsterdam, „De Goudse Sportduikers" Gouda, „Lu- tra" Eindhoven en „Murene" uit Zaandam. De duikvereniging „Nep tunes uit Enschede was vrijwel com pleet naar het Pinksterkamp geko men. Onherroepelijk De veiligheid is iets waar bij de duikers streng op wordt gelet. Op de diverse duikplaatsen werden door excursieleider-s de logboeken van de deelnemers steeds nauwkeurig gecon troleerd. Het niet in orde zijn van het logboek betekende dan ook on herroepelijk niet duiken In de diverse programma's waren dit jaar ook nachtduiken opgeno men. Het aantal onderwaterlampen neemt dan ook steeds toe en bij Dreischor werden deze lampen onder de donkerste omstandigheden be proefd. Overigens kan het nacht- duiken uitsluitend in overleg met de leider worden ondernomen. Snorkels en zwemvliezen Het huis aan de Ring no. 22 waarin vroeger het schMersbedrijf K. Telle was gevestigd fungeerde tijdens de Pinksterdagen als aan meldingsbureau voor Baracuda. Daar werden de deelnemerskaarten uitgereikt die ook toegang tot het gemeentelijk sportterrein gaven en in welk huis tevens een kleine boe kenstand was ingericht met litera tuur over duiken, zeebiologie en zeeaquarium terwijl de deelnemers hier ook duikmaterialen konden ko pen van de Firma Duikcentrum „Dreischor". Tijdens het kamp was het vulstation van Baracuda ingericht bij de Waterzuivering aan de Welleweg, waar de compressoren waren opgesteld om de onontbeer lijke zuurstofflessen steeds te vul len. Op diverse plaatsen aan Schou- wens kust kon men tijdens de Pink sterdagen dan ook talrijke groepen sportduikers gadeslaan, welke zien in hun zwarte rubberpakken had den gehesen gele zuurstofflessen op hun ruggen, zwemvliezen aan hun voeten droegen en snorkels hadden opgezet om het wateropper vlak eens van onderen te bekijken en af te speuren naar biologische buitennissigheden. Onder ideale weersomstandigheden werd herhaal delijk gedoken bij het gemaal van Dreischor in de Grevelingen, de Plauwrenspolder, Borrendamme, Bruinisse, de Zuidbout doch ook aan het Goese Sas en bij Wemeldinge. Bij het gemaal van Dreischor wer den 's nachts om 12 uur ook nacht- duiken gehouden. Opening Traditioneel en met uitzondering van vorig jaar, toen de burgemees ter verhinderd was, werd het 8ste Pinksterkamp op zaterdagmorgen officieel door de burgemeester van Brouwershaven, mr. J. P. Boersma geopend. De burgemeester wenste de deel nemers veel succes toe en vond hei een heugelijk feit, dat ondanks ge rezen moeilijkheden met de slui ting van het dorpscafé nu toch weer over het Dorpshuis kon worden be schikt. In de loop van maandag avond keerden de meeste deelnemers aan het geslaagde Pinksterkamp weer naar hun haardsteden terug. (Door omstandigheden verlaat verslag. Red.) Ger. Kerk Brouwershaven Dr. Joh. de Boer uit Epe, emeritus predikant van de Gereformeerde kerk van Bierum in de provincie Groningen, is gepromoveerd bij prof. dr. A. D. R. Polman aan de Theolo gische Akademie, uitgaande van de Johannes Calvyn-Stichting, te Kam pen op een proefschrift „De verzege ling met de Heilige Geest volgens de opvatting van de Nadere Reformatie" gepromoveerd tot doctor in de god geleerdheid. Johannes de Boer werd op 31 mei 1899 te Zwartsluis, waar zijn vader toen nog werkzaam was bij het on derwijs, geboren. Hij bezocht eerst het Gereformeerd gymnasium te Kampen, waar hij ook aan de theolo gische hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Nederland stu deerde en in september 1925 cum laude zijn kandidaatsexamen aflegde. Dr. De Boer diende de Gerefor meerde kerk van Brouwershaven van 1926 tot 1931 en was nadien verbon den aan de kerken van Zuid-Beijer- land, Amsterdam-Noord en Bierum in Groningen. In 1964 verkreeg hij in deze gemeente vervroegd emeritaat. Dc Nadere Reformatie De Nadere Reformatie is een Ne derlandse kerkelijke beweging uit de zeventiende eeuw geweest. Men wil de in aansluiting aan de gezegende Reformatie een verdere, een nadere reformatie doorzetten in de vader landse kerk en in heel het volksle ven. Na op de achtergronden van de Nadere Reformatie te hebben gewe zen behandelt de promovendus als hoofdfiguren speciaal: Willem Teel- linck, William Amcsius. Gijsbert Voetius, Jodocus van Lodestein en ook nog anderen en in een bijlage W. A. Brakel en A. Comrie (Deze vallen al in de achttiende eeuw; dat zijn z.g. „oude schrijvers"). De Gereformeerde Bond ziet zich zelf als een voortzetting van de Na dere Reformatie, welker idealen men •tot nieuw leven wil brengen (J. van der Haar, L. Vroegindeweij, W. Vroegindeweij). De promovendus acht het van belang voor de Neder landse kerkelijke verhoudingen, dat er meer klaarheid komt inzake de verhouding Calvijp-Nadere Reforma tie. Daarom wijdde hij in het hoofd stuk over de achtergronden een lan gere paragraaf aan de opvatting van Calvijn ten aanzien van de verze geling met de Heilige Geest. De conclusie van zijn onderzoek heeft dr. De Boer in stelling 1 van de zeventien stellingen, die hij aan zijn dissertatie heeft toegevoegd, al dus geformuleerd: Ondanks punten van overeenkomst is de spiritualiteit van de Nadere Reformatie belangrijk anders dan de vroomheid van Cal vijn. Van de andere stellingen noemen wij nog: 4 De Nadere Reformatie is niet van Britse afkomst doch oor spronkelijk een Nederlandse bewe ging en 10: De Dordtse leerregels zijn een symbolisch geschrift van de tweede rang. Als paranymfen fungeerden bij de ze promotie de heren: prof: dr. E. de Boer, hoogleraar in de fysische che mie aan de universiteit van Nijme gen en prof. dr. Th. de Boer, hoogle raar in de filosofie aan de universi teit van Amsterdam, de oudste zoons van de promovendus. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV. Twee Israëlische boe ren zijn donderdag gewond door Jordaanse schoten bij het dorp Sjar Golan, in het dal van de Jordaan, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder bekendgemaakt. De Israëliërs hadden het vuur beant woord. SAIGON. Zuidvietnamese rege ringstroepen en Amerikaanse mari niers hebben tijdens plotseling op gelaaide straatgevechten in Cholon, de Chinese wijk van Saigon 34 Vietcongstrijders gedood, zo heeft een Zuidvietnamese woordvoerder meegedeeld. NEW YORK. Israël heeft om een spoedbijeenkomst van de veilig heidsraad verzocht, waarop onder meer de „ernstige voortdurende schendingen van het bestand door Jordanië" besproken dienen te wor den. BRUSSEL. Hoge Belgische mili taire leiders zullen in de loop van deze maand een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. Zo is in Brussel bekend gemaakt. QUITO. Uit de onofficiële uitslag van de gehouden presidentsverkie zingen in Ecuador blijkt dat ex-pre sident José Maria Velasco Ibarra de overwinning behaald heeft. NEW YORK. De gezondheidstoe stand van pop-artiest en filmer An dy Warhol, die door een actrice in een van zijn films werd neergescho ten, gaat vooruit maar is nog steeds kritiek ,zo is in het Columbus zie kenhuis in New York meegedeeld. WARSCHAU. In de Poolse stad Wroclaw is een standbeeld onthuld van paus Joannes de 23ste. Bij de plechtigheid waren geen vertegen woordigers van het Poolse episco paat aanwezig. MUNCHEN. De politie te Mün- chen heeft een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen de Nederlandse betonwerker J. A. Terburg (35 jaar) die ervan verdacht wordt de bont werker Anton Hoeger doodgescho ten en beroofd te hebben. MEXICO. Een bende van 15 ban dieten heeft bij een overval op een militaire post te Xochiltepec 90 ki lometer van Acapulco, negen solda ten en een officier gedood, zo meldt het blad „El Universal Grafico". MOSKOU. Een tien man sterke delegatie van de Tsjechosiowaakse nationale vergadering is onder lei ding van assembleevoorzitter Josef Smrkowsky voor een officieel elf daags bezoek in Moskou aangeko men. WILLEMSTAD (Curasao). Een grote brand heeft 'het pand van de juwelierszaak „Spritzer en Fuhr- mann" in de Heerenstraat te Wil lemstad op Curasao in de as gelegd. Het ernaast gelegen pand, waarin eveneens een zaak van deze firma is gevestigd, werd voor een groot deel verwoest. BEIROET. Vertegenwoordigers van de Grieks-Cyprische en Turks- Cyprische gemeenschap hebben in Beiroet van gedachten gewisseld over de geschillen die beide ge meenschappen op Cyprus al zolang verdeeld houden. KARATSJI. Op de rivier Meghma in Oost-Pakistan is een passagiers schip in aanvaring gekomen met een vrachtschip en gekapseisd. Volgens berichten zouden 200 personen ver dronken zijn en de overige honderd opvarenden gered. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, onze geliefde oom ADRIAN US JONGMAN S op de leeftijd van 78 jaar Uit aller naam, A. H. M. JONGMANS Zierikzee, 7 juni 1968 Havenpark 36 Heden overleed, na een kortstondige ziekte, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, mijn geliefde man ADRIANUS JONGMANS op de leeftijd van 78 jaar Zierikzee, 7 juni 1968 Oude Haven 1 A. W. M. JONGMANS-BRANTJES De plechtige uitvaart, gevolgd door de begrafenis, zal plaats hebben maandag 10 juni a.s. in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Zierikzee om 14.00 uur. Rozenkransgebed vanaf vrijdagavond in de kapel van de van de Corneliastichting om 20.00 uur. Wegens sterfgeval is onze zaak maandag 10 Juni a.s. de gehele dag gesloten Firma Jonginaus Havenpark 36 - Zierikzee Schouwen-Duivelandse Sportspiegel AU Ready speelt morgen (zaterdag) tegen WIK SVOWK neemt het te Ouwerkerk op tegen Thor DOSKO favoriet in het tref fen met Goud Luck SKNWK organiseert voetbal-seriewed- strijden vcor senioren en A-junioren Zonnemaire start tegen Brouwershaven ncderlaagtoernooi MEVO-veteranen binden strjjd aan tegen VCK uit Koudekerke Wandeltocht ZSC Scha- rendijke KORFBAL. In de le klas van de SDKB komt All Ready morgenavond te Zierikzee binnen de lijnen tegen WIK. Als de thuisclub er hierbij in zou slagen hun eerste overwinning te boeken, komt WIK in het bezit van de rode lantaarn. Daar de groen -witten hier weinig voor zullen voelen mag een spannende strijd om de inzet worden verwacht. Bij het treffen tussen Brouwershaven en ZSC, op het terrein van eerstge noemde, zou het terreinvoordeel wel eens de doorslag kunnen geven. In de 2e klas A gaat SVOWK het te Ouwerkerk opnemen tegen Thor, waarbij wij de kansen van de bezoe kers iets hoger aanslaan. NOAD moet in staat worden geacht om de uitwedstrijd tegen SDO tot een goed einde te brengen. Te Noordwelle is DOSKO favoriet in het treffen met Good Luck, terwijl Delta II het be zoekende NIKO wel van het lijf zal weten te houden. In de 2e klas B kan DFS II waarschijnlijk haar leiders positie nog verstevigen door het be zoekende All Ready II geen kans te geven. ZSC II kan waarschijnlijk het terreinvoordeel uitbuiten tegen SKNWK II. NOAD II en Brouwers haven II zullen elkaar te Dreischor niet veel ontlopen, terwijl WIK II te Kerkwerve de beste papieren heeft in de ontmoeting tegen Brou wershaven III. VOETBAD. Morgen (zaterdag) or ganiseert de sportvereniging SKN WK te Nieuwerkerk seriewedstrij den voor senioren en A junioren. Gezien de kwaliteit van de deelne mende elftallen mogen er een aan tal aantrekkelijke en spannende wedstrijden worden verwacht om in het bezit van de prijzen te komen. Zonnemaire start morgenavond in haar nederlaagtournooi met de ont moeting tegen haar naaste buur BrouwershavenDe MEVO vetera nen gaan morgen op het sportpark Bannink de strijd aanbinden tegen hun collega's van VCK uit Koude kerke. Zondagmiddag speelt Renes- se in eigen omgeving de eerder uit gestelde vriendschappelijke wed strijd tegen MOC '17 uit Bergen op Zoom. Vooraf aan deze wedstrijden zullen de B junioren van beide clubs tegen elkaar uitkomen. WIELRENNEN. De Zierikzeese amateur Wim Evertse, die deze week te Axel nog een uitstekende cours reed (9e plaats) start hedenavond in de internationale ronde van Mid den Zeeland, waaraan door de mees te prominente amateurs uit ons land. wordt deelgenomen. Hedenavond zal er worden begonnen met een in dividuele tijdrit over 24 km. Mor gen staat de renners een wedstrijd over 180 km. te wachten met de start te Middelburg en de finish te Goes. V/ANDELSPORT. Morgen organi seert de sportvereniging ZSC te Scharendijke haar traditionele jaar lijkse wandeltochten over 15 en 18 kilometer. AUTO SLOOT IN BELGRADO. Het uitvoerend co mité van de Zuidslavische commu nistische partij heeft de studenten er woensdagmorgen voor gewaar schuwd dat elke poging om hervor mingen met geweld door te voeren „met de meest vastbesloten tegen stand" zal worden tegemoet getre den. Is Amerika ziek NEW YORK, 6-5. Vele Ameri kaanse televisiemaatschappijen heb ben donderdag in verband met de moord op senator Robert Kennedy in hun uitzendingen de vraag gesteld of Amerika ziek is, ziek omdat het een traditie van geweld kent die het maar niet schijnt te kunnen doorbre ken. Verschillende commentators en mensen die ondervraagd werden, meenden dat de moordenaar van Ro bert Kennedy, die op twaalfjarige leeftijd naar de V.S. kwam, verder is opgegroeid in een klimaat dat de misdaad bevordert. De commentators nodigden de kij kers uit dit klimaat te analyseren en handelend op te treden om de zeden te verbeteren van een volk, dat, zoals het tijdschrift „Time" nog pas kort geleden schreef, „Vietnamese boeren met napalm bestookt en zijn zieners en presidenten vermoordt". De statistieken over de omvang van de misdaad in de V.S. liegen er ook niet om. Zo zijn er in 1967 in Houston, de stad in Texas die ails bij zonder „misdadig" bekend staat en die 1,2 miljoen inwoners heeft, 244 moorden gepleegd, evenveel als in heel Engeland, dat een bevolking heeft van 45 miljoen zielen. In Texas alleen al worden per jaar rond 1.000 moorden geploegd. DEN HAAG. De politie heeft een eind gemaakt aan de prostitutie in een huis aan de Elandstraat in Den Haag. Zes vrouwen werden aange houden. Een van hen werd na ver hoor weer heen gezonden. Vragen over rupsenplaag DEN HAAG. 6-6. De K.V.P.-ka- merleden Hutschemaekers en Dirx hebben minister Bakker (verkeer en waterstaat) schriftelijke vragen ge steld over wat zij noemen „een ware rupsenplaag" tussen Echt en Roer mond. Zij bepleiten maatregelen om herhaling van een dergelijke plaag te voorkomen en vragen onder meer of voor de direct aanwijsbare schade een tegemoetkoming kan worden verleend. Donderdagmorgen gebeurde op de Nieuwe Kooiweg onder Zierikzee een auto-ongeluk dat bijzonder goed is afgelopen. Een personenauto (Peugeot) bestuurd door C. v. D. uit Haamstede begon bp een inhaalmanoeuvre te slippen en geraakte in de naast de weg gelegen vrij diepe sloot. De be stuurder wist zich naar buiten te werken en kwam er met een schrammetje aan de hand en een nat pak goed af. De auto werd totaal vernield Opgeknapte Ann. 4 vertrokken BRUINISSE, 4-6. Uit dc repara- tichavcn tc Bruinisse vertrok de Arm 4, eigenaar dc heer D. van Bclzen tc Arncmuidcn. Het schip werd door de eigenaar te Urk gekocht, voorheen was het de UK 171. Door de firma L. Padmos en Zonen te Bruinisse werd het schip geheel opgeknapt, ook op dc scheeps werf van de firma Van Duivendijk kreeg het een goede beurt. De Arm 4. werd door de firma Padmos uitge rust met een Stork dieselmotor, type R.H.O. 216 K. De sterkte van de mo tor is 500 pk bij 700 omw. per mi nuut- Verder werd het schip voorzien van een hydraulische keerkoppeling merk Kuyper, reductie 2Vz 1. Meer en meer wordt op dit type Noordzeevisserij kotters een automa tische stuurinrichting gebruikt, de Arm 4 vertrok naar zee met Seffle volautomatische sluurmachine. De beide proefvaarten hadden tot volle tevredenheid plaats.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4