n DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gaat senator McCarthy met de politieke erfenis strijken De meest makkelijke verf heel Politie Los Anseles zoekt blonde vrouw Herverkavelingscommissie Zeeland werd ontbonden Stoffelijk overschot senator Kennedy naar New York gebracht bilt Derde magere touristenjaar I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 juni 1968 124ste jaargang Nr. 2000U WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (el. (01110) 22SS, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 13.00 uur: tel. (OHIO) 2118. Girorekening 13 76 77. I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, do.sderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Inbraak in Zierikzeese drukkerij Na de dood van Kennedy WASHINGTON. 7-6. De demo cratische gedelegeerden die door de uitslag van de voorverkiezingen in hun staten Robert Kennedy hadden moeten steunen op de democratische partüconventie in Chicago, z(jn door de dood van de senator van hun ver plichtingen ontslagen. De meeste waarnemers in Was hington geloven dat hun stemmen verdeeld zullen worden tussen de twee overgebleven concurrenten in de strijd om de presidentskandida tuur, Eugene McCarthy en vice-pre sident Hubert Humphrey, waardoor laatstgenoemde genoeg stemmen zou hebben verzameld om de overwin ning te behalen op de conventie. Deze mening wordt echter niet ge heel gedeeld door George Gallup, nestor van1 de Amerikaanse opinie peilers. Op een Lunch in de „National Press Club" te Washington verklaar de hij. zonder dit overigens met cij fers te ondersteunen, dat McCarthy wel eens met de politieke erfenis van Kennedy zou kunnen gaan strijken. Volgens Gallup is het voor de de mocraten op het ogenblik van het grootste belang te weten achter wie de verschillende minderheidsgroepe ringen. die de belangrijkste steun van de vermoorde senator waren, zich zullen gaan scharen. In dit ver- band telt de stem van de negers ver reweg het zwaarst. Volgens de laatste opinieonderzoeken zou 85 tot 90 pro cent van de negers zijn stem op Ken nedy hebben uitgebracht. De tegenhangers van Gallup gelo ven dat „vrijgekomen" gedelegeerden geneigd zullen zijn hun stem te ver binden aan de kandidaat die de meeste kans op succes heeft en vol gens hen heeft McCarthy nog niet bewezen dat hij dat is. Mochten de besprekingen tussen McCarthy, president Johnson, Hum phrey en de vrienden van Kennedy niet leiden tot een stilzwijgend ak koord over de toekomstige democra tische kandidaat, dan zal McCarthy volgens deze waarnemers in het ver dere verloop van de verkiezingscam pagne de indruk moeten wekken dat hij wel degelijk in staat is in novem ber de republikeinse kandidaat - vrijwel zeker Richard Nixon - te verslaan. „Lieve en stoute kindertjes" in de EEG DEN HAAG. 6-6. „We hebben nu in de E.E.G. lieve en stoute kinder tjes en wij horen b(j de stoute", ir. C. S. Knoünerus, voorzitter van het Landbouwschap, zei het in de ge houden bestuursvergadering. Hij sprak meer als bestuurslid dan als voorzitter en had het over de vo rige week in Brussel vastgestelde malkprijsregeling, waarbij sommige E.E.G.-landen wegens verschillen in omzetbelasting of belasting toege voegde waarde, hogere inleverings- prijzen voor boter en melkpoeder krijgen dan Nederland. De Neder landse veehouder, niet de minst ef ficiënte onder zijn collega's, heeft geen belang bij te hoge inleverings-* prijzen, omdat die minder efficiënte produkties stimuleren. Dat andere landen nu toch hogere inleverings- prijzen krijgen terwijl zij niet mee mogen doen vond ir. Knottnerus nog al gortig. Men had eigenlijk van on ze regering niet mogen verwachten dat ze ermee akkoord ging. Onderwijscommissie van het Landbouwschap DEN HAAG, 6-6. Ilct Landbouw- schap gaat een onderwijscommissie instellen. Tot nu toe bemoeide het schap zich niet rechtstreeks met de zaken van het landbouwonderwijs. In zijn nieu we opzet, waarbij het nog meer dan tot nu toe als samenwerkingsorgaan van landbouw- en landarbeidersor ganisaties gaan fungeren, zal het schap dat wel doen. De nieuwe com missie neemt de taak over van de commissie onderwijs van de drie centrale landbouworganisaties, die al besloten heeft zichzelf op te heffen. De commissie, waarin de drie cen trale landbouworganisaties ieder drie leden en de drie centrale landarbei dersorganisaties ieder een lid krij gen. gaat fungeren al9 „gespreks- en overlegcentrum met betrekking tot allerlei specifieke onderwijsproble men". Symposium over orgaantransplantatie AMSTERDAM, 6-6. Enige honder- den chirurgen, onder wie verschei- denen van buiten ons land, zijn in de grote hal van het nieuwe St. Lu- cas-ziekenhuis in Amsterdam bij eengekomen in een driedaags sym posium over orgaantransplantatie. Dit unieke congres wordt gehouden ter gelegenheid van de officiële plechtige opening van genoemd zie kenhuis die prins Bernhard zaterdag zal verrichten. Zestien topgeleerden op de on derscheiden gebieden dezer chirur gie belichten onderzoekingen, expe rimenten en vorderingen. Sirhan weel van Kennedy's dood LOS ANGELES, 6-6. Sirhan Sir han, verdacht van de moordaanslag op Robert Kennedy, heeft in de cel het cverlijden van de democratische senator vernomen. Op eigen vrzoek kreeg Sirhan een exemplaar van de „Los Angeles Times", met het nieuws van de dood van Kennedy op de voorpagina. Zon der een woord te zeggen gaf hij daarna de krant terug aan een be waker. De moeder van Sirhan Sirhan en diens broers hebben 'n telegram van rouwbeklag gezonden aan de wedu we van Robert Kennedy. De familie van de vermoedelijke dader van de moordaanslag ver klaarde diep getroffen te zijn dooi de gebeurtenissen en bedroefd te zijn door de dood van Kennedy. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Rayon Zierikzee Neptunus-Velocitas 2-2; Rijkswa- terstaat-Kon. Zeelandia 20 (Rijks waterstaat kampioen). Heden (vrijdag) 7 juni wordt ge speeld: V.A.B.-P.T.T. (kwart over zeven). DURE BELOFTE YORK, 7-6. Veertig arbeiders die de kathedraal van York zullen restaureren hebben plechtig beloofd nooit in het godshuis te zullen vloeken, roken of fluiten. De duur van de restauratie is op zeven jaar geschat. Betere resultaten niertransplantaties AMSTERDAM. 6-6. Vooral de laatste drie jaar zijn de klinische resultaten van niertransplantaties sterk verbeterd. De gemiddelde overlevensduur van een patiënt na een jaar is 50 a 60 pet. Wanneer de nier afkomstig is van een familie lid bedraagt het 80 a -90 pet. Dit deelden dr. J. L. Terpstra en prof. dr. jhr .J. de Graeff mee na afloop van de eerste dag van het sympo sium over orgaantransplanlaties in Amsterdam. De verbetering in de resultaten is o.m. te danken aan grotere ervaring, betere chirurgie en een nauwkeuriger typering van de mieren. Er wordt ook vooruitgang geboekt met de conservering van de nieren. LOS ANGELES, 6-6. De politie van Los Angeles is op zoek naar een vrcuw die kort voor de aanslag op senator Robert Kennedy in gezel schap van de moordenaar zou zijn gezien. Zij wordt 23 tot 27 jaar oud geschat, heeft blond haar en is on geveer 1,65 meter lang. De vrouw droeg een japon van witte voile met zwarte nopjes, don kere schoenen en had gebold haar. Nadere bijzonderheden gaf de politie niet. Een mode werkster van Kennedy had kort na de aanslag al gezegd dat Nieuwe residentie voor Duitse ambassadeur DEN HAAG, 6-6. De Duitse am- bassadcur in ons land, de heer K. II. Knoke, heeft zijn nieuwe residen tie, het historische „Huis Schuylen- burg" aan de Lange Vijverberg in Den Haag in gebruik genomen. Hij had daartoe uit handen van de Westduitse staatssecretaris van bui tenlandse zaken. dr. R. Lahr, een gouden sleutel ontvangen. Het pand was van 1888 af Duits bezit en diende sinds die tijd als re sidentie van de Duitse vertegenwoor diger in ons land. In 1962 werd het aan de Duitsers teruggegeven op voorwaarde dat het grondig geres taureerd zou worden. Van 1964 af is er gewerkt om het terug te brengen In de staat, zoals de bouwmeester van destijds. Daniël Marot, het had ontworpen. Hoge verliezen in Vietnam SAIGON-HANOI, 6-6. De Ame rikaanse troepen hebben vorige week bij de oorlog in Vietnam 438 man aan doden verloren waardoor het totaal over de maand mei op bijna 2000 kwam. Naar een Amerikaanse woord voerder donderdag meedeelde wer den in dezelfde week 3237 Noord- vietnamese en Vietcong-militairen gedood. Tengevolge van de oorlogs handelingen kwamen 160 burgers om .Het aantal gewonde Amerika nen bedroeg 3870. Het aantal gesneuvelde Amerika nen sedert 1 januari 1961 bc-draagt 24.364. terwijl, volgens de Ameri kaanse opgave, 357.656 Noordvietna- mezen en Vietcong-soldaten sneu velden. C.H.J.O. boos op minister Luns HAARLEM, 6-6. Het dagelijks be stuur van de Christelijk Historische Jongeren Organisatie zegt in, brie ven aan minister Luns en aan de CHU-fractie met verontwaardiging te hebben kennis genomen van. „de prijzende vleierijen van minister Luns aan het adres van de Portu gese dictator Salazar en het uitwis selen van Nederlandse en Portugese onderscheidingen". Het dagelijks be stuur van de C.H.J.O. meent, dat dit verder gaat dan normale diploma tieke beleefdheden, die zulke om standigheden vragen. ze een meisje met „een grappige neus" en een nopjesjurk aan uit ho tel „Ambassador" weg had zien ren nen. Het meisje schreeuwde „Wij hebben hem neergeschoten, we heb ben hem neergeschoten". Op de vraag wie dat dan wel was had ze geantwoord: „We hebben senator Kennedy neergeschoten". Volgens ge tuigen had de vrouw uit Kennedy's gevolg ook nog verteld dat een man. toen het meisje deze woorden had gesproken, een portaal van het hotel door was komen rennen en zich bij' haar had gevoegd. NEW YORK. MevrJacqueline Kennedy verlaat haar woning om naar Los Angeles te reizen voor een bezoek aan het ziekenhuis, waarin haar zwager Robert overleed. DEN HAAG, 6-6. Wegens beëin diging van werkzaamheden is thans de herverkavelingscommissie Zee land ontbonden, na bijna 15 jaren van werkzaamheden op het gebied van het landbouwkundig herstel en de herstructurering van de door de stcrmvloedramp van 1953 't zwaarst getroffen gebieden. Bij het ontbindingsbesluit is gelijk tijdig eervol ontslag verleend aan de voorzitter, mr. A. J. van der Weel, en aan de leden en plaatsvervan gers, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten. Ettelij ken van hen; onder wie de voorzitter, hebben van het begin af, oktober 1S53, leiding aan de uitvoering gege ven, bijgestaan door vier agrarische subcommissies voor Schouwen-Dui- veland, Tholen, de zak van Zuid-Be- veland en de polder Waarde. Aan de 38.000 ha cultuurgrond die daarmee gemoeid was werd voor 218 miljoen gulden hersteld en verbeterd. DEN HAAG. In de tweede helft van augustus zal een delegatie uit de Staten-Generaal een bezoek brengen aan Indonesië. Een voorstel hiertoe van Kamer-voorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel is door de Kamer aangenomen. De fracties van de C.P.N, en van de P.S.P. kregen de aantekening tegen dit voorstel te hebben gestemd. Opgebaard in kathedraal NEW YORK, 7-6. Het stoffelijk overschot van senator Robert Ken nedy is donderdagavond per presi dentieel vliegtuig in New York aan gekomen. Het zal tot de begrafenis op zaterdag werden opgebaard in de kathedraal van St. Patrick. Het speciale vliegtuig van de luchtmacht, dat ook de weduwen van de senator, van president John Kennedy en van de negerleider Mar tin Luther King vervoerde, landde na een vlucht van vijf en een half uur uit Los Angeles op de luchtha ven La Guardia. Bij de aankomsthal waren 500 po litieagenten samengetrokken. Elders op het vliegveld sloeg een menigte van naar schatting 1.000 man de aan komst gade. Onder de aanwezigen op het vlieg veld waren burgemeester John Lind say, gouverneur Nelson Rockefeller en de voormalige V.N.-ambassadeur Arthur Goldberg. Verder waren aanwezig de tweede senator van New York, Jacob Javits, de katholieke aartsbisschop van New York, mgr. Terence Cooke. Kenne- UTRECHT. De voorzitter van de Rijkspolitievereniging, de heer L. H. M. Nottet, heeft in zijn openings toespraak tot de twintigste algeme ne ledenvergadering in Utrecht scherpe kritiek uitgeoefend op het huidige declaratiestelsel voor de rijkspolitie. dy's zwager, de Amerikaanse ambas sadeur in Parijs Sargent Shriver, en vele andere hoogwaardigheidsbekle ders. De Rjkkist werd door enige voor malige medewerkers van de senator uit hel vliegtuig getild, waarna bis schop Cooke een kort gebed uitsprak. Vervolgens werd de kist in een lijkaulo geladen, wbarin alleen Ethel Kennedy en haar kinderen plaats namen. Na een rit van een half uur kwam de stoet aan bij de kathedraal van St. Patrick, waar zich naar schatting 10.000 mensen hadden verzameld om de laatste eer te bewijzen aan de vermoorde senator. Onder doodse stilte werd de kist de kerk binnen gedragen en op een katafalk ge plaatst. Tot de dragers behoorden Roberts broer Edward en zijn oudste zoon, Joseph. In de kathedraal werd alleen voor familieleden en vrienden van de overledene een korte plechtigheid gehouden, waarbij ook mevrouw Rose Kennedy, de moeder van Ro bert, aanwezig was. De kerk is vandaag van 08.00 tot 22.00 uur (plaatselijke tijd) voor het publiek opengesteld. In New York zijn vandaag alle openbare gebouwen en scholen ge sloten. Op vele plaatsen worden her denkingsdiensten gehouden. Sommi ge televisiestations hebben een spe ciaal programma ingelast, met onder andere voordrachten uit Kennedy's geschriften cn redevoeringen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niets is kenschetsender voor iemands karakter dan hetgeen hij belachelijk vindt. +ji V/AT tEQT PE De officiële rouw zal in New York ook zaterdag en zondag voortduren, terwijl zondag voor de hele Verenig de Staten een dag van nationale rouw zal zijn. Requiemmis Voor de requiemmis in de kathe draal van St. Patrick zijn 2500 men sen genodigd. Mogelijk zal ook pre sident Johnson de dienst bijwonen. Na de dienst zal het stoffelijk over schot worden overgebracht naar het Pennsylvania station voor de 390 ki lometer lange treinreis naar Was hington. In Washington zal de lijkstoet via het senaatsgebouw, waar Kennedy zijn bui-eau had, en het ministerie van justitie, waarvan hij eens de chef was, naar de nationale begraafplaats van Arlington trekken. Daar zal Ro bert Kennedy in een graf naast dat van zijn broer John ter aarde worden besteld. Veel bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen; zwakke tot matige wind tus sen zuid en west en weinig verande ring in temperatuur. 8 juni. Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 18.21, onder 2.27. 9 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 19.58, onder 2.48. 10 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 21.29, onder 3.18. Volle maan: 10 juni te 21.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 juni 0.23 v.m. 13.00 n.m. 9 juni 1.22 v.m. 13.55 n.m. 10 juni 2.21 v.m. 14.52 n.m. BROUWERSHAVEN 8 juni 0.15 v.m. 12.44 n.m. 9 juni 1.09 v.m. 13.37 n.m. 10 juni 2.03 v.m. 14.33 n.m. Springtij: 13 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing die don derdag Nederland voorbijtrok is nu boven oost-Europa aangekomen. Voornamelijk in het midden van het land werd regen van betekenis ge meld en plaatselijk viel omstreeks 10 mm. Tijdens opklaringen in de nacht op verschillende plaatsen mist die echter spoedig in de och tenduren oploste. Voor het weer van zaterdag is een volgende oceaansto ring van belang die vrijdagochtend ten westen van Ierland lag. De sto ring trekt met westelijke boven- stroming naar de Britse eilanden en het midden van de Noordzee. Ten gevolge van deze ontwikkeling zal er zaterdag over het algemeen veel bewolking voorkomen met tijdelijk regen of motregen, de temperaturen zullen weinig met die van vandaag verschillen. Premier Kosygin van de Sowjet- Unie zal volgende maand een offi cieel bezoek aan Zweden brengen. Dit meldt het Russische persbureau Ta ss. Prinselijk paar neemt deel aan zeilwedstrijd DEN HAAG. 5-6. Prinses Beatrix en prins Claus zullen deelnemen aan de 22e 100 mijlwedstrijd, die de Ne- derlandsche Vereeniging van Kust- zeilers zaterdag 8 en zondag 9 juni op het IJsselmeer houdt. De prinses heeft als gezagvoërster van de „Groene Draeck" ingeschreven en zal uitkomen in de categorie van de ronde- en platboomjachten. D boten starten zaterdagmiddag bij Volendam. De N.S.-bestellingen DEN HAAG, 6-6. De N.V. Neder landse Spoorwegen heeft opdrachten verleend in verband met de bouw van 31 elektrische tweewagenstellen van eenzelfde type. Hiervan zullen 21 stellen worden gebouwd door Werkspoor-Utrecht N.V. te Utrecht en 10 stellen door een Duitse wa- gonfabriek te Aken. De elektrische installaties voor de 31 stellen zullen in Nederland worden vervaardigd. Met de opdrachten is in totaal onge veer f 31 min. gemoeid, waarvan voor circa f 6 min. bij de Duitse wa genfabriek is geplaatst. MIDDELBURG. 7-6. Wat de ont wikkeling van het buitenlands be zoek aan Nederland betreft kan ge constateerd worden, dat voorhands de „vette jaren" voorbij zijn en dat dit jaar hoogstwaarschijnlijk het der" de „magere jaar" zal worden. Ter geruststelling diene, dat het getal „zeven" In dit geval geen geldigheid heeft. De zg. vette jaren waren acht in aantal - 1958 tot en met. 1965 - toen het Nederlands aandeel in het totale internationale toerisme is ge stegen van 1.2 tot 2.44 pet. In 1966 en 1967 is dit. percentage gedaald en voor het laatstgenoemde jaar moet het, op de zelfde basis berekend, on geveer 1,9 pet bedragen hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1