anders dan andere ZWART WIT IH FRANKRIJK BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Mosselexport begint dit jaar vroeg constante kwaliteit Rally van de N.K.C. naar „De Duinhoeve" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juni 1968 Nr. 20005 Het gaat tussen communisme en yaullisme met die kreet is pre mier Pompidou in zijn pinksterrede de Franse verkiezingscampagne in gegaan, nog voor de chaos geheel is verdwenen. Dat is een beetje merk waardig, want zowel de communis tische partij van Waldeck-Rochet als de daaraan verwante vakbond C.G.T. van Séguy hebben bepaald niet voorop gemarcheerd bij de rel len - integendeel: ze deden pas mee toen hun aanhang zonder op hun leiders te wachten ging staken en demonstreren. En de C.G.T. zowel als de andere vakbonden hebben hun uiterste best gedaan om de echte anarchie waar heen de studenten stuurden, te voor komen o.m. door de energiebedrij ven vaak tegen de wens der daar werkenden aan de gang te houden. Dat zowel C.P.F. als C.G.T. op een gegeven moment ook de regering weg wensten was pas nadat die re gering zich helemaal machteloos had getoond. Fransen contra Fransen Overigens zal Waldeck-Rochet zich niet over Pompidou's simpele zwart-wit schildering beklagen: de kans is groot dat de altijd makke lijk bang te maken middenstand nu inderdaad zorgt voor een gaullis tische kamermeerderheid, maar on getwijfeld zal de C.P.F. ten koste van socialisten, radicalen en mid dengroepen nieuwe stemmen krijgen van anti-gaullisten. Dat is het pijnlijke gevolg van de regeringstaktiek: sterker dan voor heen zullen Fransen tegenover KERKNIEUWS Necl. Herv. Kerk Fransen komen te staan. Het groot ste deel van lien jaar gaullistisch bewind kon de generaal rekenen op een vrij algemene instemming voor zijn beleid ook bij traditioneel poli tiek andersdenkenden. Hij speelde daar ook op door zijn eigen partij eigenlijk met net zoveel minachting te behandelen als alle anderen. De basis vna zijn gezag was niet een part ij maar de hele „nation" - een woord dat hij zeer imposant uit sprak in zijn redevoeringen. De ge neraal besefte waarschijnlijk dat niet zozeer het aantal stemmen in de kamer, maar een algemene in stemming in den lande hen zijn ge zag verleende. Daarom had hij het ook niet nodig om zich tegen een DREISCHOR, 5-6. Dezer dagen is het Aannemingsbedrijf J. v. d. Vel de Zn. uit Dreischor begonnen met het verbouwen en herstellen van het 165 jaar oude „Moollen Huys". In dit huis is jaren woonachtig geweest de molenaarsknecht Kees van Dijk. die in dienst is geweest bij molenaar K. J. Verton. Het huis is daarna nog enkele malen van eige- Voor 30 jaar.... ZIERIKZEE. Aan alle landbou wers op Schouwen-Duiveland heeft de minister verplicht overleg opge legd. NIEUWERKERK. Door de chr. meisjesvereniging Martha zijn in het afgelopen jaar 113 stuks kleding stukken vervaardigd en onder be hoeftige gezinnen verdeeld. bepaalde partij te keren, allerminst tegen de C.P.F. Dreiging Tot dusver heeft hij ook steeds met groot succes geloofwaardig we ten te maken dat hij de stem, het geweten, de ziel was van zijn land. Zijn laatste rede echter was een af scheid aan di eillusie. Eerst de drei gende ouverture: gesprekken met generaals, waaronder de nogal on frisse Massadaarna tanks laten optrekken richting Parijs. In de re de zelf het instellen van .een soort gaullistische burgerwacht. Kortom: het dreigen met een burgeroorlog, die uiteraard niemand wenst. Een der grote verdiensten van de Gaulle was dat hij tien jaar stabi liteit gebracht heeft in een berucht instabiel land. En dat hg een mate van eenheidgevoel wist te stimule ren. Het is spijtig dat hij als een soort voorschot op zijn afscheidsge schenk - nu juist zo'n bijdrage gaat leveren tot verscherping der tegen stellingen. naar verwisseld en thans is het in eigendom van de heer T. Braack ge komen, die er inmiddels zijn intrek in heeft genomen. Het huis is in de loop der jaren aardig in verval ge raakt en het is daarom een gelukkige omstandigheid, dat de nieuwe eige naar het huis grondig laat opknap pen. Boven de voordeur van het voormalige molenaarshuis aan de Blindeweg 1, is een fraaie gevelsteen aangebracht waarop o.a. te lezen staat: Anno 1803. „Het Niewe Mool len Huys is gestigt door Simon van der Wiele". De gevelsteen, welke 45 x 56 cm groot is vertoont verder een geelge- schilderde grondzeiler mef een deur in het midden en een venster links hogerop, beide zwart van kleur; de wieken zijn „overkruis" geplaatst. (Rode roeden - witte zeilen). Deze ge velsteen is bijzonder aardig en wordt door voorbijgangers vaak gelezen. „Moollen Huys" (1803) te Dreischor wordt hersteld stc mosselen voor hot nieuwe seizoen officieel geveild. Enkele andere exporteurs uit Yer- seke hebben de verzending van klei ne partijtjes voor België wekenlang volgehouden ook toen het oude sei zoen officieel voor bij was. Er was immers toch geen sluitingsdatum. De kwaliteit in het nieuwe seizoen laat zich goed aanzien, zowel van de Grevelingen en de Oosterschelde als van de Waddenzee komen berichten van een goede groei en van een ge- zond on fleurig aanzien van geviste monsters. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). caballero Veelbelovende kwaliteit ZIERIKZEE-BRUINISSE, 5-6. Nu dc officiële openingsdatum van het mosselscizoen, door het in het leven roepen van het veilingssyslccm, is vervallen, ziet het er naar uit, dat dc. mcssclcxport dit jaar vroeg zal be ginnen. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit is niet in de laatste plaats na tuurlijk te danken aan de kwaliteit. Een goede kwaliteit verkoopt zich bij onze zuiderburen vanzelf on zoals gemeld, werden vorige week de eer- Advertentie Beroepen te Dubbeldam (vac. J. van den Velden) (toez.): J. de Jager, Rotterdam-Zuid; te Amemuiden: J. Koele, Nijkerk; te Oudwoude-Wes- tergeest: B. J. Lietaert, Peelbolte, Voorburg; te Goudswaard: J. Kruijt, Hillegersberg. Ger. Kerken Aangenomen naar Amsterdam- Bijlmer-Diemen-Watergraafsmeer: J. P. van der Stel, laatstelijk pred. bij de Ger. Kerk Vrijgemaakt te Amsterdam-C., die bedankte voor Capelle aan de IJssel en voor IJmuiden. Bedankt voor Huizen (N.H.) (vac. W. ten Kate): drs. R. van den Berg, Bodegraven. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zutphen: B. de Vos, Ten Boer; te Grootegast-Gerkes- klooster-Stroobos: R. K. Wigboldus, Delfzijl. Ger. Gemeenten Beroepen te Oost-Kapelle: F. Ha- rinck, Benthuizen. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Den Haag (vac. mr. D. G. Hoevers): G. Kroes, Haarlem. ZIERIKZEE (Adv.). Nest schalen 6-delig 98 ct.; déjeuner, fraai porse lein 58 ct.: theemandjes 68 ct.; naaï- of breimandje, geheel gevoerd 39 ct. ZIJPE. De bootdiensten op het veer A. J. Polder-Zijpe zijn belang rijk uitgebreid, zodat nu meermalen per dag kan worden overgevaren. NOORDWELLE. De beslissing tot heropening van de school werd door de bevolking uitbundig gevierd met o.a. een mars door de mondharmo nicavereniging en een vreugdevuur. RENESSE. De meerderheid van de gemeenteraad stemde tegen aan sluiting aan de waterleiding. ZIERIKZEE. Het mondharmonica gezelschap „D.O.K." gaf een popu lair concert in de muziektent op het Havenpark. ZIERIKZEE (Adv.). Zierikzeese paardenloterij, prijs per lot f 1,— Hoofdprijs een prachtig jong paard ter waarde van ruim f 400. ZIERIKZEE. De zaterdag en zon dag gehouden 30 en 40 km .wandel tochten door Schouwen zijn, vooral wat de deelname betreft, een succes geworden. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht uit Pont St. Max (Fr.), afstand plm. 280 km.; gelost 7 uur, aankomst eerste duif 11.04, laatste 11.33 uur. De uitslagen zijn als volgt: T. M. Dalebout 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 21, 24, 26, 28; A. de Ko ning 7. 25; J. Quist 8; P. Steketee 9, 20, 27; B. Schot 16; C. Zandijk 17, 19; J. de Jonge 22, 23. Uitslag van de junioren: W. van Kooten 1; J. Jumelet 2, 5; J. van Boven 3, 7; A. Dorst 4; J. Kik 6. Optocht vau kampeerwagens P.V. „Gevleugelde Vrienden", Wedvlucht uit Clairmont; afstand 273 'km.; 286 duiven. C. Kristelijn 1, 9, 24. 26, 45. 57, 72; J. A. ten Haaf 2; M. Wesdorp 3, 38; Feleus-Westenbrugge 4, 6, 14, 34, 39, 67, 68; W. Blom 5, 12, 16, 19, 23, 25, 37, 46, 58. 65, 69; Gebr. Wesdorp 7, 52, 71; Hagesteijn-Hoek 8, 11, 15; C.* Barrevoets 10, 56; A. C. Stoutjesdijk 13, 49, 63; H. Merle 17 ,33, 43, 53, 70; J. C. Berrevoets 18, 32; C. Bouman 20; W. N. Pankow 21, 42, 55, 59; F. D. Hillebrand 22, 60, 66; C. Stoutjes dijk 27, 61, 64; J. C. Wesdorp 28; J. Krijger 29; L. Heijboer 30, 48; C. Verwest 31; L. Fonteine 35, 36, 44, 47, 54; H. v. d. Linde 40; J. Kaai- steker 41, 50, 62; W. den Boer 51. VOETBAL Trainer A. W. Smits nam afscheid van „Zierikzee" In de kantine van het sportpark „Bannink'' heeft de voetbalvereni ging „Zierikzee" afscheid genomen van trainer A. W. Smits uit Vlis- singen. Het contract was name lijk op 31 mei j.l. afgelopen terwijl dit niet meer verlengd werd. De heer Smits werd o.a. toegespro ken 'door voorzifter J. den Haan en aanvoerder J. van Beveren. Per 1 juni werd inmiddels als nieuwe trai ner aangesteld de heer G. J. M. Olijhoek uit Goes, die reeds deze week met de training van de Zie rikzeese voetballers zal beginnen. La ding dikwijls aan bederf onderhevig Toneelspeler en TV-acteur Wil van Seist HAAMSTEDE, 3-5. Eén der grootste rally's in Europa is die van de Ned. Kampeerwagen Club, die - gelijk gemeld - de 15e rally organi seerde, met ditmaal „De Duinhoeve" als eindpunt. Niet minder dan 144 „eenheden", afkomstig uit België, Ne derland, Duitsland, Engeland en Frankrijk namen deel aan de rally, die staanplaats kregen op „De Duin hoeve". De deelnemers kregen de beschik king over een paar grote velden, die dus wel bijzonder internationaal wa ren gestempeld. Van hoge masten hingen diverse groepsvlaggen en el ke caravan of tent was rijkelijk van vaantjes voorzien. Blikvanger was echter de mobiele kerk, een gevaarte op wielen van 28 meter lengte en een gewicht van 20 ton, afkomstig uit Duitsland. „Kirche Unterwegs" is daar zeer bekend bij diverse mani festaties en de N.K.C. kreeg de be schikking over deze aan 140 perso nen plaats biedende kerk. De wagen is verder ingericht met een geluids installatie. dia-apparatuur en air conditioning. Kosten f 100.000,-. De vaste staf was meegekomen en een oecumenische dienst werd gehouden waarin een Vlaamse pater en een Hollandse dominee voorgingen. Hoogtepunt is elk jaar het volley bal toernooi en 16 teams bekampten elkaar om de hoofdprijs, een grote zilveren schaal. Opmerkelijk was dat ook een Oost-Berlijnse familie hier aanwezig was waai-van de vader 80 jaar oud is. Hij doet elk jaar mee en ook dit jaar kreeg hij hiervoor een speciale vergunning. Content ever ontvangst De rallydeelnemers werden wel kom geheten door de vice-voorzitter der afdeling Lichamelijke Opvoeding Concert „Na Lang Streven" WESTERSCHOUWEN, 3-6. Het dcor V.V.V. Burgh-Haamstede geor ganiseerde concert door het wjjd en zijd bekende show-gezelschap uit Klaaswaal is wat de muziek betreft een groot succes geworden, doch wat de belangstelling betreft een fiasco. Het resultaat wees uit dat dit V.V.V. een flinke cent gaat kosten. Het eerste concert werd gegeven nadat een muzikale mars was ge maakt die op camping „Rozenhof" (waar het gezelschap logeerde) begon en op de Prinses Beatrixweide in Haamstede eindigde. Ongeveer 300 personen gaven van hun belangstel ling blijk. Het programma was vol afwisseling en het moet gezegd wor den dat dit gezelschap een uitsteken de indruk maakte, zowel de havmo- .25 STUKS 1.50-EEN LAURENS PRORUKT van de gemeente Rotterdam, dr. H. J. v. Zuylen. Burgemeester Everwijn opende het kamp door allen goede dagen toe te wensen en hij sprak tevens er zijn grote vreugde over uit dat Wester- schouwen dit jaar het einddoel is ge worden. D^ burgemeester hield zijn toespraak in 3 talen. De kampleider, de heer A. A. J. v. d. Meer uit Scheveningen. tevens voorzitter van de N.K.C. was bijzon der content over „De Duinhoeve" waar het de deelnemers aan niets heeft ontbroken. Speciaal roemde bij de heer en mevr. Roeloffsen als het beherend echtpaar dat de ontvangst bijzonder prettig heeft gemaakt. Op de tweede dag reden 140 auto's met een escorte der rijkspolitie naar de Val, waar met 3 R.T.M.-boten een rondvaart over de Oosterschelde werd gemaakt, 's Avonds was er een groot kampvuur-. nie als de jeugd-fanfare. de majoret tes, de boerenkapel, het accordeon orkest en de verschillende zang- en dansgroepen. De algehele leiding had Dick Koster en deze drukte zijn stempel wel heel duidelijk op dit showorkest. Circa 2Vfe uur lang heb ben de 100 speelsters en spelers de aanwezigen vermaakt met soms zwa re. doch hoofdzakelijk lichte mu ziek. Op Pinkstermaandag gaf het ge- zeischap in de namiddag een herha ling van het concert doch de warmte trok meer mensen naar de kust dan naar de Beatrixweide. Opnieuw wa ren slechts een 350 aanwezigen om te luisteren en te kijken. We vragen ons af wat tegenwoordig nog ge bracht kan worden om de toerist te boeien. Mosselkotters moeten wachten bij Volkeraksluizen BRUINISSE, 5-6. In de afgelopen week werden enkele mosselschippers uit Bruinisse geverbaliseerd, omdat ze bij de Volkeraksluizen geen tijd hadden öm te wachten, maar over het oude Hellegat naar het Volkerak voeren, hetgeen verboden is. De mosselkwekers weten dat zeer goed. maar zij moeten soms kiezen om de wet te overtreden of het ri sico lopen, dat hun lading (mossel zaad) door de warmte verstikt en het zaad in Zeeland dood aankomt. De Volkeraksluizen dreigen op de vaarweg Antwerpen-Dordt een ob stakel te worden, waarover nog veel zal worden geschreven. De binnen vaart heeft al legio klachten geuit. Binnenschippers moeten vele uren voor deze sluis wachten. De mossel schepen hebben voorrang (z.g. voor schutting) maar de theorie dekt niet altijd de praktijk. Woensdagmiddag was het warm weer. De betrokken kwekers haddenconsumptie. mosselzaad aan boord, juist ging de opvaartsluis open, dat wil zeggen dat de schepen richting Dordt werden doorgelaten. Zij kwamen uit de sluis en niets is dan naturlijker, dan dat de sluiskolk vol vaart en vervolgens de schepen richting België worden geschut. Maar wie dat dacht had buiten de betrokken ambtenaar ge rekend. De sluisdeuren gingen dicht ter opvolging van een ambtelijk voorschrift. De sluis schutte dus leeg terug. De schepen met hun beder felijke lading mochten niet naar binnen. Over enkele weken begint de mos selexport weer op gang te komen, h'et missen van een bepaalde sluis zal tof gevolg kunnen hebben dat men de mijn voor die dag niet meer haalt. Dat betekent dat ook de lading consumptiemosselen een dag langer in het schip moeten blijven. De ge volgen zullen kunnen zijn, dat de mosselen ongeschikt worden voor de Weinig belangstelling voor prima show-orkest HAAMSTEDE, 3-6. De Haam- steedse Middenstand is verrijkt met een nieuwe zaak, n.l. de galerie van Chris en Sonja v. d. Hoeven. Het pand is gevestigd in de Weststraat en was voorheen een antiquiteitenwin- kcl. Het is een echt fijn winkeltje gewerden waarin de meeste artike len, die ten verkoop worden aange beden, door de heer en mevr. v. d. Hoeven zelf zijn vervaardigd. Daar zijn. dan diverse soorten pot ten, door Chris v. d. Hoeven zelf in de winkel gedraaid en verder afge werkt. Een aantal kralensnoeren zijn door Sonja v. d. Hoeven in een mo derne stijl afgewerkt waarbij bijzon der in het oog vallen de snoeren die van echte stukjes koraal zijn ver vaardigd. Verder allerlei andere kleine snuisterijtjes die het tegen woordig zo bijzonder goed doen. Wat schilderstukjes in het abstracte en dan vooral voor de vrouwelijke tie ners aantrekkelijk, de screen-jurkjes en -rokjes. Een nieuwe manier om diverse kledingstukjes decoratief op te maken, waardoor ze een veel ge vraagd artikel zijn geworden. Wat handgeknoopte tapijtjes waarvan het ontwerp door het artistiek echtpaar werd vervaardigd zullen hun weg wel vinden naar eventuele kopers. Het geheel is aangevuld met wat kleinere antiekjes en oude prenten. Een winkel in het fijnere genre dat ook hier in een behoefte voorziety Iets aparts De heer J. Toledo, functionaris bij de Stichting Culturele Raad Zeeland opende met een kort woord waarin hij zei dat Sonja en Chris v. d. Hoe ven naast de opzet om iets te verdie nen, toch ook meenden de mensen iets aparts te moeten gaan bieden. Hij wenste hun sterkte en succes toe. Burgemeester Everwijn was ver heugd over dit unieke winkeltje dat hier gevestigd werd en bestempelde het als een echte toeristenzaak, hoe wel de eigen mensen hier toch ook zeer zeker terecht kunnen. Hij hoop te dat het echtpaar de kunstzinnige vorming in deze streek zal weten te stimuleren. Ook namens de gemeen te complimenteerde hij met deze winkel. Namens de Middenstand feliciteer de de heer J. v. d. Berge het echt paar v. d. Hoeven. De heer v. d. Hoeven is pas afge studeerd aan de Kunstacademie in Rotterdam in het vak decoratieve nijverheid. Ze zijn gaarne bereid om eens iets van andere kunstenaars in hun winkel te exposeren. De gebrui kelijke bloemenhulde ontbrak ook hier niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9