DE ZIERIKZEESCHE COURANT TOESTAND KENNEDY NA MOORDAANSLAG KRITIEK Blokkade verhindert Rode Kruis-hulp aan vluchtelingen in Biafra Luns sprak met Nasser Minimumprijsregeling voor de melk? Hulp voor mosselschipper in Parijs Insluiper valt verpleegster aan Oproep van president Johnson: „Maak eind aan geweld" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juni 1968 124ste jaargang Nr. 200U5 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poilbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uilgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cenl - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Mobiel Rode Kruis-team voor Sehouweu-Duivelatid Groeiende bezorgdheid in de Verenigde Staten Vermoedelijke dader blijft zwijgen LOS ANGELES, 6-6. In het ziekenhuis van de Goede Samaritaan in Los Angeles groeit met het uur de bezorgdheid over de toestand van senator Robert Kennedy. Naaste familieleden hebben de nachtwake bij het ziekbed betrokken. De senator is buiten bewustzijn en in zijn toestand is geen verbetering opge treden na de drie uur durende, operatie ter verwijdering van de kogel uit zyn hersenen. In het laatste medische bulletin werd Kennedy's toestand buitengewoon kritiek voor de levenskansen genoemd. Buiten het ziekenhuis houdt een grote menigte, onder wie vele Mexi canen en negers, die Kennedy op de dag van de aanslag aan een over winning in de democratische voor verkiezingen hadden geholpen, de wacht. Velen dragen spelden met het opschrift,, bid voor Bobby". De vermoedelijke dader van de aanslag, de 24-jarige Sirhan Bishara Sirhan, een vluchteling uit Jordanië, wordt op beschuldiging van poging tot moord op zes personen uiterst streng bewaakt in de districtsgevan genis. Volgens politiecommissaris Tom Redding heeft hij een vinger gebroken en een enkel verstuikt, vermoedelijk in het gevecht na de schietpartij met adjudanten van Ken nedy. Zwijgen van verdovende middelen of alcohol. Hij had zichzelf „goed in bedwang", was „heel rustig, heel zeker en hel der", zei commissaris Redd in. Hij had tijdens het verhoor honderduit ge praat over een recent moordproces in Los Angeles, waarin een voormalige officier van justitie beschuldigd was van moord op zijn vrouw en haar be weerde minnaar, maar hij had niets losgelaten over zichzelf. Premier Talhoeni van Jordanië heeft woensdagavond de AFP-cor- respondent in Amman gezegd, dat „geen enkele Jordaanse burger Sir han Sirhan heet". Vcor het geval de dader toch een Jordaniër mocht blij ken te zijn, verzekerde Talhoeni dat „regering en volk van Jordanië niets met deze aanslag hadden uit te staan". Het feit dat Sirhan uit het vroe gere Jordaanse deel van Jeruzalem afkomstig is heeft in sommige krin gen te Washington het vermoeden gewekt dat de aanslag verband houdt met de crisis in het Midden-Oosten. Het was woensdag precies een jaar geleden dat de zesdaagse oorlog tus sen Israël en de Arabische landen uitbrak. Robert Kennedy is tijdens de verkiezingscampagne de laatste tijd bij verscheidene gelegenheden voor Israël opgekomen en sprak daarbij de opvatting uit dat de Ver enigde Staten defensieverplichtingen jegens Israël hadden. Ondanks het feit dat hij door één van zijn vier broers geïdentificeerd is, blijft hij zwijgen over de aanslag en zijn politieke ideeën. Voor de rest is hij bereid over alles te praten. Op commissaris Redding maakt hij een kalme en verstandige indruk. Hoe wel er geen aanwijzingen zijn ge vonden voor een internationale sa menzwering achter de moordaanslag, wil Redding deze mogelijkheid nog niet uitsluiten. In de woning van Sirhan is een dagboek gevonden dat volgens bur gemeester Sam Yorty de verklarng bevat dat Kennedy vóór 5 juni 1968 vermoord moest worden. Op ge noemde datum was het precies een jaar geleden dat de derde oorlog tussen Israël en de Arabische landen uitbrak. Sirhan scheen bij zijn arrestatie volgens de politie niet onder invloed Een super-ei VARAZZE, 5-6. Een kip in de Italiaanse plaats Varazze heeft volgens het persbureau Agen- zia Italia een ei van 17 centi meter lengte met vijf dooiers gelegd. Een jaar na de zesdaagse oorlog CAIRO, 5-6. Egypte heeft woens dag ter gelegenheid van het feit dat een jaar geleden de zesdaagse oorlog uitbrak, formaties straaljagers en hefschroefvliegtuigen over Cairo la ten vliegen. Om twaalf uur in de middag werd een minuut stilte in acht genomen voor de gesneuvelden en het bezet ten van de Sinaï en de strook van Gaza door Israël. De Egyptische troe pen moesten in hun kazernes blijven, waar zij werden toegesproken door hun commandanten. President Nas ser zal later op de dag een televisie- rede uitspreken. In Amman (Jordanië) kwamen on geveer tienduizend mensen bijeen in het oude Romeinse amphitheater van de stad, waar gepleit werd voor voortzetting van de oorlog met Is raël en eveneens een minuut stilte in acht werd genomen. ALEXANDRIE, 5-6. President Nasser van Egypte heeft minister Luns ontvangen voor besprekingen over de crisis in het Midden-Oosten en over wederzijdse aangelegenhe den. De bijeenkomst vond plaats in het zomerverblijf van Nasser bij Alexan- drië. De vorige dag had minister Luns gesproken met zijn Egyptische ambtgenoot. Machmoed Riad. Het gezaghebbende Egyptische dagblad „Al Achram" schreef dins dag, dat minister Luns de besprekin gen „tot dusver nuttig en vrucht baar" had genoemd. Het bezoek aan de Nederlandse minister wordt door Egyptische func tionarissen belangrijk beschouwd voor de verklaring van het Arabi sche standpunt inzaka het conflict in het Midden-Oosten. GENEVE, 5-6, Het Internationale Rode Kruis heeft dinsdag in Genèvé verklaard, dat er niet werkelijk hulp aan de ongeveer 600.000 noodlijden de vluchtelingen in Biafra kan wor den geboden, zolang de federale au toriteiten van Nigeria hun blokkade van dit gebied handhaven. Nigeria heeft eerder een oproep van het Rode Kruis om deze blok kade op te heffen van de hand gewe zen. Wel willen de federale autoritei ten meewerken aan de aanvoer van hulp door de lucht. Volgens het Ro de Kruis, kan echter langs deze weg niet meer dan 25 ton tegelijk wor den -verzonden. Tot dusver hebben 19 landen 3.000 ton goederen ter waarde van onge veer 200.000 pond (ruim 1,7 miljoen gulden) bijeengebracht. De woord voerder van het Rode Kruis zei dat behalve de 600.000 in nood verkeren de vluchtelingen in Biafra een zelfde aantal vluchtelingen op Nigeriaans gebied in behoeftige omstandigheden verkeren. BRUINISSE, 3-6. De mosselschip per de heer D. de Koning Azn. was juist met zijn binnenschip in Parijs, toen daar de algemene stakingen uit braken. Eerste Havo-diploma's uitgereikt DEURNE. 5-6. De staatssecreta ris van onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, heeft woensdag in het Peelland college te Deurne de eerste Havo-diploma's uitgereikt. Van de 74 examenkandidaten kregen er 60 een diploma. Van de overige 14 gaan er 8 deelnemen aan een her examen in augustus. In een toespraak zei de staatsse cretaris het een groot winstpunt van de nieuwe eindexamenregeling te achten, dat elke kandidaat met een zwakke maar niet onvoldoende lijst de kans krijgt om door een aanvul lende studie zijn kennis wat aan te vullen. Jordanië wil bijeenkomst Veiligheidsraad AMMAN, 5-6. Jordanië zal om een spoedbijeenkomst van de vei ligheidsraad vragen naar aanleiding van de Israëlische aanval op de Noordjordaanse plaats Irbid en om geving, waarbij dinsdag 34 mensen om het leven kwamen en 134 wer den gewond. Dit is woensdag in of ficiële kringen in Amman x'ernomen Hij moet werkloos liggen wachten tot er verandering in de situatie 'in treedt. Aan bood evenwel begon men weldra gebrek te krijgen aan voedsel, met name voor de aanwezige enkele weken oude baby. Vader en broer van de onfortuin lijke schipper hebben daarom „de stoute schoenen" aangetrokken en reden - na geadviseerd te zijn door de A.N.W.B. - per auto naar Parijs. Gebruik werd gemaakt van een auto met dieselmotor, om benzineproble men mis te rijden. Aan de grens wa ren er geen moeilijkheden. Na veel zoeken vond men te Parijs het be wuste schip. De lading van de auto werd in grote dank aanvaard dooi de aan vrijwel alles gebrek hebbende schipper en diens gezin. Onmiddellijk daarop reed men weer huiswaarts. Veel van de revolutie hebben de au tomobilisten niet gezien; alleen het ontploffen van een rookbom enkele tientallen meters voor de auto. DEN HAAG, 5-6. Het bestuur v n het Produktschap voor Zuivel ■M aakl helemaal niet van enthousias me voor het vaststellen van een mi nimumprijsregeling voor melk, maar het heeft toch de minister van eco- ncmische zaken maar gevraagd hem de bevoegdheid daartoe te verlenen. Pas als het die bevoegdheid gekre gen heeft zal het bestuur definitief beslissen of het er gebruik van maakt. De drie centrale organisaties van melkhandelaren hebben het Produktschap om zo'n minimum prijsregeling gevraagd, omdat men daarmee de verkoop van melk tegen zeer lage prijzen in levensmiddelen- bedrijven zou kunnen tegengaan. -Zo als bekend is het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten al een regeling aan het voorbereiden waarmee de „stuntverkoop" van brood de kop kan worden ingedrukt. In de woensdag gehouden be stuursvergadering van het produkt schap werd ook gesproken over de rechtstreekse melkverkoop door boe ren aan verbruikers. De adviescom missie voor consumptiemelkaangel'e- genheden in de provincie Groningen had er een ongeruste brief over ge schreven. Het bleek dat de voorzit ter. ir. Van Dam, over deze zaak een onderhoud heeft gehad met de secre- AMSTERDAM, 5-6. De 23-jarige verpleegster G. Acquoij is woensdag middag bij een worsteling met een insluiper in een woning in het Bil- derdijkpark in Amsterdam aan han den en gezicht gewond. De man was gestoord door de thuiskomst van de hoofdbewoonster en naar een slaapkamer gevlucht, waar de verpleegster na haar nacht dienst lag te slapen. Tijdens het handgemeen drukte hij een kussen op het gezicht om te beletten dat zij alarm zou slaan. De hoofdbewoonster hoorde echter het gegil van het meisje en snelde de slaapkamer in, waar de man ook haar wilde aanvallen. Toen zij zich met een stoel verweerde nam de aanvaller de vlucht. Uit een porte monnee in de woonkamer bleek tien gulden te zijn gestolen. Een geldkist je in de keuken was geforceerd. Hieruit werd niets vermist. De in sluiper was binnengekomen door verbreking van het raampje in de voordeur. In televisierede na moordaanslag: WASHINGTON, 5-6. - President Johnson heeft woensdagavond de Amerikanen opgeroepen „een eind te maken aan geweld en het prediken van geweld". Hü deed dat in een radio- en te- levisieredc over de moordaanslag op senator Robert Kennedy. Johnson drong er bij de bevolking op aan een andere houding te zoe ken. „Laten wij in Gods naam be sluiten onder de wet te leven". De president kondigde de oprich ting aan van een commissie onder leiding van ex-president Eisenho wer's broer Milton, die een onder zoek moet instellen naar wat hij noemde „het tragische verschijnsel" van geweld, dat de Amerikaanse na tie aantast. De president zag er op de televisie zeer bleek uit en sprak met ernstige stem. „Wat maakt in de natuur van ons volk en in onze gemeenschap derge lijke moorden en geweld mogelijk?" zo vroeg de president zich af. „Dit is een ernstige tijd voor onze grote de mocratie, maar wij zijn sterk en wij zijn een veerkrachtig volk dat, zo hoop ik, uit onze fouten lering kan trekken". Johnson sprak het volk toe als „mede-Amerikaan, die ook geschokt en ontzet is door de aanslag op het leven van senator Kennedy, die hü „het jongste, wrede voorbeeld van de wetteloosheid en geweld in ons land" noemde. „Een briljante loopbaan is op bru te wijze onderbroken. Een jong lei der met ongewone energie en toewij ding die het land onvermoeibaar en goed gediend heeft en wiens stem en voorbeeld miljoenen in de wereld getroffen hebben is op zinloze en vreselijke wijze getroffen". De president zei dat de familie Kennedy al genoeg in rouw gedom peld was. „Vanavond staat het land opnieuw voor de consequenties van wetteloosheid, haat en onredelijk heid in ons midden. Het zou ver keerd en zelfbedrog zijn het verband tussen die wetteloosheid en haat en deze geweidaad te ontkennen. Maar het zou even verkeerd zijn daaruit tc concluderen dat het land zelf ziek is. Het zijn geen 200 miljoen Ameri kanen geweest die senator Kennedy gisteravond, president Kennedy in 1963 of negerleider Martin Luther King twee maanden geleden hebben getroffen". WASHINGTON, 6-6. Het Ameri kaanse ministerie van Iwitenlandsc zaken heeft woensdag verklaard ever geen enkele aanwüzing te be schikken dat een vreemde mogend heid betrokken is bü de moordaan slag op Robert Kennedy. taris-generaal van het ministerie van landbouw. Hij heeft daar als stand punt van. het produktschap te ken nen gëgevèn. dat aan de bepalingen die deze rechtstreekse verkoop ver bieden krachtig de hand moet wor den gehouden. De voorzitter bleek echter ook van mening dat deze wij ze van verkopen wel vanzelf zal op houden als de boeren het drukker krijgen met andere werkzaamheden. Duikboot Scorpion officieel als verloren beschouwd WASHINGTON, 5-6. Hoewel thans officieel wordt aangenomen dat de Amerikaanse duikboot „Scorpion" en de 99 bemanningsleden die tien dagen geleden als vermist werden opgegeven, verloren zijn, wordt het zoeken naar de duikboot toch voort gezet. Ook zal elke mogelijke aan wijzing worden onderzocht, aldus is door het 'hoofd van de Amerikaanse vloot operaties, admiraal Thomas Moorer, woensdag mdegedeeld. Kennedy „praktisch dood" bij aankomst in het ziekenhuis LOS ANGELES, 5-6. Robert Ken nedy werd eerst naar het Centrale ziekenhuis van Les Angeles gebracht, waar hij - naar een arts daar zei - „praktisch dood" arriveerde hoewel hü in het hotel nog even bü be wustzijn was gebleven. Daar werd hem zuurstof toegediend en hartmas sage op hem toegepast, waarna hü werd overgebracht naar het zieken huis „De Bormhartige Samaritaan" voor een hersenoperatie. Na afloop daarvan werd meege deeld dat Kennedy's toestand „bui tengewoon kritiek" was. De kogel was op een fragment na verwijderd, maar de senator had erg veel bloed verloren en de bloed voorziening van de hersens was gestoord geweest. De volgende 12 tot 36 uur zouden „een zeer kritieke periode" zijn. De twee de kogel schijnt te zijn blijven ste ken in de nek van de senator, maar dit werd niet zo ernstig geacht. In New York deelde dr. Lawrence Poole, hoogleraar in de neurochirur gie, na een telefoongesprek met dr. Cuneo in Los Angeles mee. dat hem duidelijk was geworden dat zowel de kleine als de grote hersenen waren geraakt, waaronder niet alleen delen die het motorisch vermogen en de zintuigelijke waarneming bepalen maar ook delen die de allerbelang rijkste lichaamsfuncties regelen zo als bloeddruk, ademhaling en hart slag. „Ik vrees daarom evenals dr. Cueno dat de afloop slechts buiten- !*?woon tragisch kan zijn", aldus dr. Poole Mocht de senator dit overleven dan zou hij mogelijk nog in het volle be zit van zijn geestvermogens zijn maar of hij nog kans had op een normaal leven betwijfelde de hoog leraar sterk. LOS ANGELES. Senator Kennedy ligt hevig bloedend op de vloer van zijn verkiezingshoofdkwartier, on middellijk na de aanslag op zijn leven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vroeger hadden de meeste mensen na de dagtaak be hoefte aan rust tegenwoordig hebben ze behoefte aan li chaamsbeweging. Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: perioden met zon maar ook enkele verspreid voorkomende buien; over wegend matige westelijke wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 7 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 16.46, onder 2.12. Volle maan: 10 juni te 21.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 juni 11.59 v.m. BROUWERSHAVEN 7 juni 11.46 v.m. Springtij: 13 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vrij diepe depressie tus sen Schotland en IJsland veroor zaakt een westelijke tot zuidweste lijke stroming. Hier verplaatste een storing met veel bewolking en regen zich over ons land naar het oosten. Vrijdag bevindt ons land zich ten westen van de storing. De dan bin nenstromende lucht is iets kouder en onstabieler van karakter zodat naast zonnige perioden ook op en kele buien gerekend moet worden, voornamelijk in het binnenland. De wind zal overwegend matig zijn uit westelijke richtingen terwijl de middagtemperaturen in het alge meen iets la gei' zullen zijn dan van daag. In Amman is meegedeeld dat de Israëlische beschieting van de Jor- danase stad Irbid dinsdag het leven heeft gekost aan 36 personen, onder wie vrouwen en kinderen. Voorts zijn 135 mensen gewond. BEDEMSVAART. Deleana N.V., fabriek van gebreide kinderkleding en badpakken, heeft aan 82 manne lijke en 25 vrouwelijke arbeidskrach ten ontslag aangezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1