Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter DE OORLOG WAAR NIEMAND OM GEEFT BLIK DOOR HET WERELD VENSTER HET OOG VAN SIVA Belangrijke vergadering aan de orde op vergadering 5 juni Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 juni 1968 Nr. 20U01 In Kampala zouden de Nigerianen en de leiders van Biafra - het afge scheiden deel van Nigeria - over een wapenstilstand spreken. Maar het lukt niet erg. Intussen is bijna een jaar lang gevochten, in een zozeer geïsoleerd gebied dat weinig con creets tot de buitenwereld is door gedrongen.' Er zijn betrouwbare berichten echter die reppen van een enorme slachting, al is er op geen stukken na te zeggen hoevelen al hun leven hebben gelaten in deze strijd. Dat het er al vele tienduizenden zijn en in de komende maanden nogmaals vele tienduizenden, als er geen wa penstilstand komt is 'buiten kijf. Er speelt in deze strijd van alles mee. Er zit een element in van veten tussen stammen. En ook iets van een godsdienstkwestie. En zeker ook iets van een economische naijver. Biafra immers heeft rijke olievel den. En men kan ook aanvoeren dat Nigeria, zijn grenzen dankt aan een toevallige kolonisatiepolitiek, die geen argument mag zijn om zelfbe schikking van een deel van het land in de weg te treden. Volkerenmoord Kort en goed: er woedt een strijd die in bloedigheid. vele malen de strijd t ussen Israël en zijn Arabische buren overtreft en wellicht in dit opzicht de Vietnamese oorlog dicht benadert. Er zijn principes in het spel van volkerenmoord (genocide) en zelfbeschikking, die typisch op dc weg liggen van de Verenigde Na ties. Maar niemand acht zich kenne lijk geroepen om dit orgaan in be weging te. krijgen voor deze zaak. Zowel de Russen als de Britten als de Fransen leveren wapens, Egypte levert piloten aan Nigeria en huurlingen vechten aan beide zijden. Maar van enige effectieve pressie van de grote naties om een eind aan deze strijd te maken is weinig merkbaar. Te ver Waarom niet? Waarschijnlijk om dat Nigeria niet tot de invloedsfeer van een der machtsblokken ligt. En omdat het geen strategische positie inneemt die voor enige grote mo gendheid zwaar telt. En omdat het deel uit maakt van de zogenaamde derde zoereld, die zelf te zwak is om een vuist te maken en te slecht ge organiseerd om een einde te maken aan de strijd. Het lijkt, een wrede speling van het lot te bedenken dat er dl lang politietroepen van de Verenigde Naties en waarnemers van de Vei ligheidsraad waarschijnlijk aan een wapenstilstandsgrens zouden staan als Nigeria en Biafra toevallig maar wel strategisch van belang waren geiveest. En het is extra wrebd dat - ómdat dit niet zo is tienduizen den doden mogen vallen. De Spaanse ministerraad onder vooz-ziiterschap van generaal Franco heeft aan het avondblad „Madrid" een verschijningsverbod voor twee maanden opgelegd. Bovendien moet de hoofdredacteur een boete van 250.000 peseta (ongeveer 12.500 gul den) betalen. Advertentie m Het wrak van een duikboot dat voor de kust van Virginia is ont dekt, is niet dat van de Amerikaanse atoomduikboot „Scorpion". Het is een onderzeeboot uit'de laatste we reldoorlog, vermoedelijk een Duitse. De nieuwe Westduitse noodtoe- standswet getuigt van toenemende agressiviteit van West-Duitsland en betekent een nieuwe stap naar een militaristische politie-dictatuur, zegt een communique dat na het bezoek van een Oostduitse delegatie aan Moskou aldaar is uitgegeven. 64. Een ogenblik staart Aram verslagen voor zich uit. „Dan zal er een wonder moeten gebeuren wilen wij het leven er af brengen!" merkte hij op. „Dit is slechts de wraak van Siva! Het moest zo komen!" verzucht Sylvester. Aram weet niet hoe lang zij reeds in het vunze hol vertoefd hebben, als plotseling opnieuw de deur opengaat. Het wrede ge laat van Tarai verschijnt. „Brengt deze honden naar de tempel!" beveelt hij kort. „Heden nog zullen zij aan Siva geofferd worden, opdat de rust zal wederkeren!" Aram en Sylvester worden naar buiten ge sleurd, Omstuwd door een Joelende en tie rende menigte worden zij door de vuile straten naar de tempel gevoerd, waarvoor het reusachtige beeld van1 de godheid Siva zich torenhoog verheft. Steeds dreigender worden de kreten die uit de menigte op stijgen. Sylvester strompelt met knikken de knieën. Hij kan zich nauwelijks moer overeind houden. „Houdt moed!" fluistert. Aram hem toe, doch zelf heeft hij alle hoop laten varen. Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN. 29-5. De raad der gemeente Brouwershaven komt op woensdag 5 juni in apen bare vergadering bijeen in het Plaat- senhuis te Dreischor. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven van burgemeester en wethouders van Tholen cLd. 10 april 1968 betreffende procedure art. 50, lid 8 d'er Woningwet en art. 19 der Wet op de ruimtelijke ordening, belegd met een door de raad dier ge meente d.d. 5 april j.l. vastgestelde motie. lm een toelichting door b. en w. aan de raad merkt het college op dat het h.i. in de eerste plaats de vraag is of de wetgever bij het samenstel len van genoemde artikelen wel de bedoeling heeft gehad het afgeven door Gedeputeerde Staten van een algemene verklaring in de motie be doeld, mogelijk te maken. „Wij gelo ven, dat men uitsluitend het oog heeft gehad op verklaringen van geen bezwaar in incidentele gevallen. Wij hebben verder tegen het afgeven van algemene verklaringen het be zwaar, dat de inspraak van de bur gers, met name van de onmiddellijk omwonenden door de afgifte van een algemene verklaring op ontoelaat bare wijze wordt teniet gedaan of in ieder geval wordt verkleind. De wenselijkheid of toelaatbaarheid van het in de motie lot uitdrukking ge brachte verlangen tenslotte hangt af in sterke mate van de inhoud der eventuele verklaring en de daarin opgesloten beperkingen en gewaar borgde rechten van belanghebben den. Dit geldt uiteraard' ook voor een incidentele verklaring doch in ver sterkte mate voor een algemene ver klaring. Indien b.v. in een verklaring van Gedeputeerde Staten voorwaar den zouden worden opgenomen, on geveer analoog aan die, welke dat college ten aanzien van bouwvergun ningen ex art. 20 der Wederopbouw- wet heeft gesteld, dan zou zulk een verklaring voor ons eerder aanvaard baar zijn", aldus b. en w. Nu deze waarborg niet of niet voldoende tot uitdrukking komt in de ter tafel lig gende motie en in onze gemeente niet gebleken is dat de huidige situatie remmend werkt op een redelijke af wikkeling van zaken, zijn wij van mening, dat er vooralsnog geen re den is om adhesie te betuigen aan het raadsbesluit van de gemeeiite Tholen. Verordening winkelsluitingswet De raad krijgt verder een voor stel te behandelen inzake de intrek king verordening winkelsluitingswet De vorige verordening bepaalde een verplichte vakantieweek voor een aantal winkels, behorende tot met name, genoemde branches. Deze re geling: voldeed goed en werkte tot tevredenheid. De moeilijkheden kwa men echter allengs, omdat het be zwaarlijk werd de regeling tco te passen t.a.v. een branche, waarvan maar één winkel in een kern aanwe zig was, anderzijds omdat branche vervaging optrad, waardoor het steeds moeilijker werd een redelijke indeling te maken. Een algemeen on behagen ontstond, omdat niet alle winkels in deze winkelsluitingsver- plichting waren opgenomen. „Het werd dan ook elk jaar moei lijker vcor de verschillende winkels vakanticdata vast te stellen, omdat de medewerking minder werd en on derling overeenstemming tussen de betrokkenen ging ontbreken. Een en quête werd ingesteld om na te gaan in welke mate behoefte aan of be reidheid tot samenwerking onder de winkeliers bestond met betrekking tot een algemene verplichte vakan tiesluiting. De raad kan dan pas deze sluiting opleggen, wanneer de Kamer van Koophandel hierover gunstig heeft beslist en wanneer -/s der win keliers vóór deze verplichte sluiting is. Uit de gehouden enquête bleek echter d?t het niet mogelijk is te ko men tot vaststelling van een derge lijke algemene verplichte vakantie regeling. aldus b. en w. Het college stelt de raad dan ook voor de oude verordening met ingang van 1 juni 1968 in te trekken daar het naar de mening van het college noodzakelijk is dat men thans komt tot het op een vrijwillige basis vaststellen van een dergelijke regeling. Ontwikkclingsschets Schouwen-Duiveland Inzake de ontwikkelingsschets voor Schouwen-Duiveland merken b. en w. op dat de schets om advies ih handen is gesteld van de commissie uit de raad voor de recreatie. Deze commissie komt tot de conclusie, dat de schets als leidraad zeer nuttig kan zijn en zij adviseert de raad de schets te aanvaarden met dien verstande, dat de bebossing welke thans in rui me mate tussen Schuddebeurs en Brouwershaven en in de polder Zon- nemaire is geprojecteerd uit het plan wordt genomen aangezien op dat punt detaillering ongewenst is. De bebossing in Schuddebeurs wa re liever als uitgangspunt te nemen voor een eventuele groene gordel in de richting van Brouwershaven. T.a.v. het tracee van de Middenweg merkt de commissie op dat dit nog niet vaststaat en dit bos beter niet in details ware aan te geven, doch vanuit de richting Zierikzee in alge meen Noordoostelijke richting. Wijziging politieverordening De raad krijgt verder een wijzi ging der Algemene Politieverorde ning te behandelen n.a.v. diverse klachten van de zijde der inwoners en V.V.V. Door een chauffeur wordt sedert enkele maanden tijdens de weekeinden op het Marktplein te Brouwershaven een grote vrachtauto met aanhangwagen geparkeerd. De aanblik van de Markt wordt hier door ontsierd. Met de betrokken per soon is contact opgenomen om elders te parkeren, maar hier wordt niet op gereageerd. B. en w. stellen de raad voor in de Politieverordening een verbodsbepaling op te nemen zodat het thans verboden is tussen zons opgang en ondergang voor, naast of achter een bewoond perceel vracht auto's en-of aanhangwagens of auto bussen te plaatsen, alleen voor in- of uitstappen of inladen of lossen. Tevens geldt deze verordening voor de Markt, het Marktplein, de Haven- Noordzijde en de Haven-Zuidzijde, zodat ook hier geen vrachtwagens of autobussen meer mogen worden ge parkeerd. De raad krijgt verder nog te be handelen aanvaarding in erfpacht van grond te Brouwershaven; eervol ontslag aan de heer M. v. d. Maas, als hoofd der o-l.-school te Dreischor; benoeming van een onde2-wijz&res aan de o.l.-school te Noordgouwe; vaststelling bezoldigingsverordening 1968; vaststelling salarismaatrege len vakleerkrachten per 1 januari 1968 en vaststelling van de 15e en 16e wijziging der gemeentebegroting 1968. „Pomona"-leden maakten (dure) perenexcursie Nieuw preparaat geen „wondermiddel" HAAMSTEDE, 30-5. Een koude mistige avend was vorige week oor zaak van een niet zo grote opkomst vcor de eerste zomerexcursie zoals die elk jaar georganiseerd worden door de Vereniging van Oud-Leerlin gen „Pomona" en ditmaal naar de proeftuin en naar het bedrüf van de heer L. M. Leeuwe ging. De excursie stend geheel in het teken van de pe renteelt en de aanwezigen waren be slist nieuwsgierig naar de resultaten van enkele nieuwe middelen die ge bruikt worden om de vruchtzetting te stimuleren en beter te doen sla gen. Vooral op het dure ras Doyenné du Comice zijn dit voorjaar kapita len uitgegeven om toch maar te pro beren deze dure peer aan de boom te krijgen. De bloei wa9 dit jaar zeer rijk zodat wel iets verwacht m'ocht worden- Toch weet de fruitteler langzamerhand wel dat hij met de natuur te maken heeft en die is on verbiddelijk en vaak onpeilbaar. Vorige jaren werd gebruik ge maakt van giberellazuur met zeer wisselende resultaten. En opnieuw speelde de natuur een woordje mee want in 1966 was de pereoogst en dan vooral die van de Triomphe de Vienne heel groot zodat de bomen te weinig sappen disponibel hadden voor de opbouw van sterke koppen. De afwezigheid van voldoende ster ke knoppen kon ook het nieuwe wondermiddel geen heldendaden doen verrichten zodat deze groeire- gulatoren faalden. Komt er dan een verbeterd of nieuw middel in de handel dan grijpt de teler dit aan om weer eens te proberen de natuur te dwingen. Advertentie Geen wondermiddel G.A. 4-7 heet dit nieuwe middel en het kost f 30.000,- per kg (geen drukfout). Het wordt aangewend in tabletten van 1 gram op 60 liter wa ter zodat de prijs toch nog niet mals is mét f 30,- per tablet. Op een tank water van 500 liter beloopt dit won dermiddel dan een slordige f 240,-. Bij de heer Leeuwe zagen de Pomo- na-leden de resultaten van dit mid del aangewend in diverse stadia van de bloei en deze waren nihil. Het onbehandelde perceel staat er n.l. het beste voor wat de zetting betreft zodat alle geld en moeite voor niets i9 geweest. Evenals op de proeftuin die er als vanouds weer keurig uitzag hing toch ook op hefc bedrijf van de heer Leeuwe een flink kwantum peren. Gewacht moet worden op een eventuele rui doch het is nu toch wel duidelijk dat de perenoogst belang rijk groter zal zijn dan in het vorig jaar toen de nachtvorst een flinke klap uitdeelde. Natuurlijk werd ook reeds een blik naar de nog heel kleine appeltjes ge worpen en daar er al zeer pessimis tische geluiden van heinde en verre zijn gekomen zijn de verwachtingen zeer gespannen. De fruitteler leeft de laatste jaren van de ene spannings- periode in de andere. Is het de zet ting niet die tegenvalt dan zijn de bestrijdingsmiddelen veel te duur en dan vallen de prijzen nog eens bar tegen. De voorzitter van Pomona, de heer J. C. de Feiter sprak een begroetings woord, terwijl hij. aan het einde van beide rondgangen de heren J. Jon ker, chef proeftuin, en Leeuwe dank te voor hun bereidwilligheid hun be drijven te laten bekijken. Ruim 150 chauffeurs en arbeiders van een transportonderneming in Nisj (Servië) zijn vrijdag in staking gegaan voor meer loon. Ook in an dere plaatsen zijn stakingen uitge- bi-oken, zoals in Belgrado, Zagreb en Ljubljana. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken... de hele zomer feest! 2 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haaf ten (toez.): J. Koele, Nijkerk; te Rotterdam-Kra lingen (wijkgemeente Alexander- stad): K. H. Reerds, Zaandam. Aangenomen naar Sassenheim: A. Westra, Rhenen, die bedankte voor Hoofddorp. Bedankt voor Stadskanaal: J. F. M. van Malssen, Schingen; voor Zoe- termeer (vac. H. K. van Wingerden): C. Vos, Gouda; voor N.O.P. (wijkge meente Bant-Rutten)H. R, Smid, Veenwouden. Geref. Kerken Beroepen te Ooster-Nijkerk: D. Braam, kand., Leiderdorp; te Zuid- wolde (Dr.)H. Alsmeier, Laar (Did.) te Schoonebeek: L. Buitenhuis, Oos- terwolde; te Emmeloord: D. Pasman, Alkmaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hattem R. te Velde, Schildwolde. Bedankt voor Monster: B. de Vos, Ten Boer. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3