DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering en vakbonden openbaar vervoer kwamen tot akkoord Politieman werd in eigen auto ontvoerd Politie en studenten te Belgrado slaags Schouwse badstreek boekte rekord met zonnige Pinksteren MORRIS STREEKNÏEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I)iiiMla<: I juni I960 124ste jaargang Nr. 20004 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Pinkster-,,iiunelage"- akti vit ei ten te Zierikzee Kleine verlichting in Frankrijk PARIJS, 4-6. De Franse regering en vakbondsvertegenwoordigers van het personeel bij het openbaar ver veer in Parijs zijn zondagavond tot een akkoord gekomen. Wordt het - naar waarschijnlijk is - aanvaard door de werknemers, dan kan het bus- en metroverkeer in Parijs woensdagmorgen hervat wor den. Naar schattingen van zegslieden die in nauw contact staan met de on derhandelaars hebben de vakbonden salarisverhogingen en sociale verbe-* teringen tot een totaal bedrag van 150 miljoen franc bedongen. De onderhandelingen tussen het ministerie van vervoer en vertegen woordigers van de spoorwegarbei ders en tussen het ministerie van posterijen en de vakbondsleiders van het P.T.T.-personeel waren vannacht nog niet afgelopen. Oproep Pompidou Premier Pompidou van Frankrijk heeft maandag de miljoenen stakers in zijn land aangespoord tot massale en spoedige hervatting van het werk. maar in verscheidene belangrijke sectoren verlopen de onderhandelin gen tussen werkgevers en werkne- Vecht par tij in vliegtuig SCHIPHOL, 16. Een K.L.M.-vlieg- tuig met bestemming Rome-Istan- tul-Ankara, een DC-9 straalmachine met een veertigtal passagiers aan bcord, is vrijdag een half uur na het vertrek van Schiphol, boven Duitsland teruggekeerd naar Schip hol. omdat een 28-jarige Turkse de- portee in gevecht was geraakt met de purser van het toestel. De Turk eiste zijn paspoort op, dat de purser onder zich wilde houden totdat het vliegtuig Ankara zou hebben bereikt. De vechtpartij speelde zich af in de zgn. pantry van het toestel, de klein keuken, die zich tussen pas sagierscabine en cockpit in bevindt. Stiulentenpogiug mislukt DEN HAAG, 1-6. Dertig Amster damse studenten hebben in Den Haag geprobeerd bij het kantoor van de Academische Raad aan het Franken- slag alle geheime stukken te bemach tigen die betrekking hebben op de herstructurering van het wetenschap pelijk onderwijs. De studenten zijn in deze opzet niet geslaagd. Toen vijftien jongelui het bureau onverwacht binnenrenden door de openstaande deur, greep de politie in. De studenten werden hardhandig weer op straat gezet. Onverrichter- zake zijn de jongelui naar Amster dam teruggekeerd. Militairen per bus met verlof UTRECHT, 1-6. Met ingang van 14 juni zullen elke vrijdagavond ma ximaal 140 bussen van dochteronder nemingen van de Nederlandse Spoor wegen op de weg zijn voor het ver voer van militairen die met week endverlof gaan. Dit railvervangend vervoer is no dig om de verzwaarde vrijdagavond- spits op te vangen nu de verlofrege ling voor de militairen is veranderd. De parate troepen, die voorheen tweemaal per vief weken naar huis gingen, krijgen er nu een derde weekeinde vcor half geld bij. Dit be tekent een verzwaring van het ver veer. die de spoorwegen niet per rail kna verwerken wegens capaciteits problemen cp enkeie stations en ge brek aan materieel. Kennedy en McCarthy niet samen SAN FRANCISCO. 2-6. Senator Eugene McCarthy heeft zondag de mogelijkheid uitgesloten dat hij met Robert Kennedy zou samengaan om te voorkomen dat vice-president Humphrey aangewezen wordt als d_' democratische kandidaat voor het presidentschap. Ook zei Mc Cart/hy niet te willen optreden als kandi daat voor het vice-presidentschap onder Humphrey of Kennedy. Demonstraties in Rome ROME. 1-6. Ongeveer 5.000 de monstranten hebben voor de Franse ambassade in Rome een pop ver brand die De Gaulle moest voorstel len, en zijn daarbij slaags geraakt met de politie die hen wilde verdrij ven. De demonstranten vernielden een auto en gebruikten stoelen en tafels van een restaurant om barri cades te bouwen. Eerder had de politie de betogers tegengehouden toen zij de kantoren van de neo-fascistische partij wilden binnendringen, nadat de betogers door fascistische jeugd waren beko geld met asbakken, stukken hout en dergelijke. mers zeer stroef, en de sociale crisis die het land al weken verlamt lijk£ nog lang niet opgelost. In vele bedrijven eisen de arbei ders van hun vakbondsleiders, de re gering meer concessies te laten doen. Gedurende het Pinksterweekeinde is druk onderhandeld. In de particu liere sector is op plaatselijk niveau een aantal overeenkomsten bereikt die een werkhervatting, vandaag (dinsdag), mogelijk maakten, maar in de openbare en genationaliseerde sectoren - die in grote mate het nor male leven bepalen - ligt de zaak veel moeilijker. Angstig avontuur ROTTERDAM, 1-6. De 24-jarige t'otclithograaf R. Th. K. uit Rotter dam heeft zaterdagavond in een po litieauto een dolle rit gemaakt in de driehoek Rotterdam - Leiden - Den Haag met twee pistolen, gericht op de hoofdagent van de Rotterdamse politie B. A. Hoogeveen, die werd gedwongen om hem weg te rijden van de plaats, waar hij kort te voren had ingebroken. Direct na deze gebeurtenis begon een gced gecoördineerde actie van do petitiekorpsen in de Randstad. De overmeesterde surveillanceauto, werd geleidelijk aan door steeds meer politiewagens gevolgd. De rou te. gedeeltelijk over de grote rijks wegen, werd door de lithograaf aan de politieman opgegeven en voerde langs Capelle aan de IJssel, Beiswijk Moerkapelle, Hazerswoude. Zoeter- woude. Leiden, Zoetermeer, het ver keersplein Rijswijk, het verkeers plein Ypenburg en vervolgens via de rijksweg 13 richting Rotterdam. De achtervolgende politieauto's gaven orecies de route aan. Zodoende was het mogelijk cp dea rijksweg 13 ter hoogte van de luchthaven Rotter dam de weg met politieauto's te ver sperren. Hoofdagent Hoogeveen, die waaronder zijn eigen, op zich gericht- Ontslagen in Weert WEERT, 1-6. De directie van de aluminium en metaalwarenfabriek Weert te Weert deelt mee dat stag natie in de afzet var bepaalde groe pen massa-artikelen, welke reeds geruime tijd voortduurt, een overca paciteit heeft veroorzaakt waardoor het niet langer verantwoord is de produktie met de huidige personeels bezetting (170 personen) voort te zet ten. De vermindering in de afzet is in hoofdzaak te wijten aan scherpe buitenlandse concurrentie en ver schuivingen in de marktverhoudin gen. Een en ander heeft tengevolge dat aan 30 personen ontslag zal moe ten worden aangezegd. gedurende de een uur en twaalf mi nuten durende tocht twee pistolen, zag. moest daar in de berm i-ijden. De lithograaf beëindigde, omringd door tienlallen politieauto's, zijn vreemde vlucht. De twee pistolen gaf hij aan de hoofdagent Hoogeveen over. Dichter A. Roland Holst onderscheiden BERGEN (N.H.), 1-6. In aanwezig- heid van kroonprinses Beatrix en prins Claus, die hem persoonlijk met zijn tachtigste verjaardag kwamen gelukwensen, heeft de minister van cultuur, reci'eatie en maatschappe lijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, in restaurant „De rustende jager" te Bergen, Nederlands grootste dichter van onze tijd, A. Roland Holst, mee gedeeld dat het Hare Majesteit be haagd heeft hem te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Notabelen uit heel Nederland wa ren in „De ruustende jager" samen gestroomd om dé tachtigjarige dich-- ter te huldigen. De Stichting A. Ro land Holst-fonds had de avond ge organiseerd. Overstromingen tengevolge van stortregens hebben vorige week in Noord- en Midden-Perzië meer dan honderd mensenlevens geëist. Zwaar geschut in Vietnam SAIGON, 1-6. Amerikaanse troe pen in het centrale hoogland van Zuid-Vietnam zijn een dezer dagen door een 100 mm-kanon beschoten. Zij bevonden zich ten westen van Dak To, dichtbij Laos en Cambodja. Volgens een woordvoerder in Sai gon stond het kanen op het gebied van een van deze twee landen op gesteld. Het was het zwaarste ge schut waarmee de Amerikanen in Zuid-Vietnam ooit onder vuur wer den genomen. Van verliezen of schade is geen melding gemaakt. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Een ran de belangrijkste reizen die een mens kan ma ken is de tocht, die nodig is om de ander halverwege te gemoet ie komen. Met de Pinksterdagen organise'erde de Ned. Kampeerwagen Club een Europese rally, die ditmaal naar het kampeerbedrijf „De Duinhoeve" voer de. Aan de rally werd deelgenomen door 144 families. Eén der hoogtepunten vormde een volleybaltoernooi. Zestien teams bekampten elkaar om öb hoofdprijs, een grote zilveren schaal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BELGRADO, 3-6. In de Zuidsla. vische hoofdstad Belgrado hebben zich beide Pinksterdagen hevige ge vechten voorgedaan tussen studen ten en de politie. Daarbij zijn veel gewenden gevallen. Hoeveel is niet precies bekend. Maandagavond was de toestand er neg gespannen. Het gebouw van de faculteit der letteren, waar tevens de rector ze telt,- ris door studenten bezet. De ge vel is getooid met de rode vlag en spandoeken waarop de eisen der stu denten vermeld staan. De aanleiding tot de onlusten was een klein incident (zondagavond) Meer salaris voor Kamerleden DEN HAAG, 1-6. In meerderheid kan de Tweede Kamer zich vereni gen met de voorgestelde verhoging van de schadeloosstelling van leden der Tweede, Kamer- tot f 25.000, per jaar, met ingang van 1 januari 1968 en tot f 40.000— met ingang van 1 januari 1969. Dit blijkt uit het voorlopig ver slag van de bijzondere kamercom missie die zich met het betreffende wetsontwerp heeft bezig gehouden. Stromen trokken naar de Westhoek SCIIOLWSE WESTHOEK, 3-6. Bij een rondrit door de Westhoek op eerste en tweede Pinksterdag hebben we ons afgevraagd of er in de buurt van de verkoelende Ncordzeegclvcn nog een plaats vrij was waar een auto kon staan. Alle parkeerterreinen waren stampvol en zelfs de wegen waar niet geparkeerd mag werden, stonden vol auto's van hen die de Westhoek tot Pinkstervcrblijf hadden gekozen. Alle campings zaten vol. alle ho tels vol en zomerhuisjes en pensions deden er niet voor onder. Het strand was zondag- en maandagmiddag één grote massa bruin- en roodgeblaker- de mensen, want de zon was mee dogenloos warm en schroeide er rus tig op los. We spraken met diverse mensen die wel iets van het recrea tiewezen weten en iedereen was over tuigd van een recorddrukte. Tot nu toe is het nooit voorgekomen dat de aan weerszijden vol stonden met rijen auto's. Eveneens gebeurde het nog nooit dat een op het parkeer terrein te Westenschouwen gepar keerde auto een uur moest wachten om dit terrein te verlaten. Het par keerterrein was vol, doch mensen die geen weg meer voor hun auto wisten hadden er nog enkele rijen bijge plaatst, zodat uiteindelijk de eerst geparkeerden er niet meer uit kon den. A r 'Ti i -mm* r •*- b (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Westerschouwen - derde badplaats van Nederland - is met deze Pink- Lage-, de Steen-, de Kamp-, de Bad- weg en de weg rond de vuurtoren stei-dagen geconfronteerd met een overmacht van mensen, waarmee ze, verkeerstechnisch gezien, geen raad wist. Nog steeds geen Zuidweg, die het mogelijk moei maken om enkele „bottle-necks" in het verkeer door Burgh en Haamstede te vooi-komen, waarbij de inschuiving vanuit de Noordstraat op de Serooskerkeseweg een zware opgave is, doch die op Pinkster-maandag op voortreffelijke wijze door de rijkspolitie werd ge regeld, hoewel vertragingen niet kon den uitblijven. Weldra was de weg Haamstede-Zierikzee-Rotterdam één grote sliert auto's, 'met als grootste struikelblok de Barendrechtse brug. Gelukkig is dit euvel over enkele ja ren geklaard en zal een tunnel onder de Oude Maas de verbinding Rotter dam-Westerschouwen op dergelijke hoogtijdagen drastisch korter maken. Nu werden ook op de zaterdagavond voor Pinksteren op de heenweg soms tijden van drie uren gemaakt. Jachten Opmerkelijk was tijdens deze Pink steren de drukte op de Oosterschelde, waar een kleurrijke zeilenparade be wees dat ook de jachten in diverse groottes steeds meer bezit gaan ne men van dit prachtige watergebied. Ook de haven Burghsluis profiteerde van een aantal bezoekers die hun jachten in de haven afmeerden. Me nig visje moest verder het leven la ten door in het aas der werphenge laars te bijlen, want zij waren in drommen op dijk- en strandkust ver schenen. Valt verder nog te vermelden dat de middenstandszaken een bijzonder goed weekend achter de rug hebben, want al deze Pinkstergasten moesten toch ook eten en drinken. De wegen in de Westhoek - waar bij enkelen het toch al zo kwaad met hun wegdek hebben - weten nu wat deze zomer nog le wachten staal. MANCHESTER. De twee wedstrij den tussen Manchester United, de winnaar van de Europese beker voor landskampioenen, en het Argentijnse Estudiantes, de Zuidamerikaanse kampioen, voor de wereldbeker voor clubs, zullen op 4 en 25 september worden gespeeld. Op 4 september wordt in Buenos Aires gespeeld; op 25 september in Manchester. „Gekke bijlman" blijkt vermoord LONDEN, 1-6. De zaak-Mitcheil, die het Engelse publiek jarenlang heeft beziggehouden, heeft een ver rassende ontknoping gekregen. Mitchell, beter bekend als „de gekke bijlman", ontsnapte op 13 de cember 1966 uit de gevangenis van Dartmoor en was sindsdien spoor loos. Hij blij kb nu - tien dagen na zijn ontsnapping reeds - vermoord te zijn door degenen die hem had den geholpen uit te breken. Dat zijn de speelhuisexploitant Reginald Kray en een zekere Joseph Donaghue, zon der beroep, die vrijdag officieel in staat van beschuldiging werden ge steld wegens moord op Mitchell. „De gekke bijlman", de gevaarlijk ste man van Engeland genoemd van wege zijn gewelddaden en zijn enor me kracht, zat in Dartmoor levens lang uit wegens roofovervallen. Advertentie QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Prinselijk paar in Urk URK, 1-6. Volkomen onverwacht is liet zeilschip van prinses Beatrix „De Groene Draeck" de haven van Urk binnen gelopen. Van circa acht uur tot omstreeks tien uur 's avonds hebben prinses Beatrix en prins Claus een onver wacht bézoek aan Urk gebracht. On der meer hebben zij het veertien da gen geleden door H.M. de koningin onthulde-monument voor de gevallen vissers bezichtigd. Omstuwd door vele tientallen Ur- kers wandelden de prinses en haar man door het nog steeds feestvieren de Urk. Het actie-comité heeft n.l. besloten ter gelegenheid van het dui zendjarig bestaan van Urk elke za terdag een evenement voor de Ur- kers voor te bereiden. Zaterdagavond was dit een basketbailhvedstrijd. Plaatselijk regen Verwachting lot woensdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaat selijk wat regen, in de nacht hier en daar mist; zwakke wind en dezelfde of iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 13.52, onder 1.49. 6 juni. Zon op 4.22, onder 20.55. Maan op 15.17, onder 2.00. Eerste kwartier: 4 juni te 5.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE buiten een zaal waar een concert werd gegeven voor leden van „werk- brigades", organisaties van jonge vrijwilligers die behulpzaam zijn bij de uitvoering van openbare projec ten. Jongeren raakten er slaags met studenten die ook naar binnen wil den. De politie werd gealarmeerd; auto's werden in brand gestoken en er ontwikkelde zich een felle vecht partij. waarbij volgens, onofficiële -berichten; 59 gewonden vielen. Ver scheidene arrestaties werdén ver richt. o juni juni 9.42 v.m. 10.50 v.m. BROUWERSHAVEN 5 juni 6 juni Doodtij: 5 juni 9.34 v.m. 10.40 v.m. 22.01 n.m. 23.16 n.m. 22.05 n.m. 23.14 n.m. ZIERIKZEE Mededeling Wegens een overstelpende copy- aanvoer op dinsdagmorgen, i.v.m Pinksteren, moeten verschillende verslagen e.d. overstaan tot het vol gende nummer. Red. Eindexamen kweekschool Voor het eind-examen aan de bij zondere kweekschool voor onderwij zers te Etten-Leur slaagde dezer da gen onze stadgenote mej. J. M. A. van Velthoven Cd. SEROOSKERKE Kettingbotsing bij Delingsdijk Maandag 3 juni te omstreeks 17 uur, had op de Serooskerkseweg, t.h.v. 'de kruising met de Delings dijk een 'kettingbotsing plaats ten gevolge waarvan vier personen auto's werden beschadigd. Van een in de richting Zierikzee rijdende personenauto weigerden plotseling de remmen toen de file auto's toï stilstand kwam. Deze personenauto welke werd bestuurd door J. B. uit Rotterdam reed tegen de achterzijde van de in file stilstaande personen auto bestuurd door J. K. uit Rotter dam die op zijn beurt achtereenvol gens een Duitse en een Nederlandse personenauto tegen elkaar drukte. Twee personenauto's moesten wor den weggesleept met een takelwa gen; de twee anderen konden met een beschadigde wagen de reis voortzetten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het verkeer ter plaatse ondervond enige tijd stagnatie. De politie stelt een onderzoek in. DREISCHOR De bejaardenreis Inwoners van 65 jaar en ouder uit Dreischor zullen ook dit jaar weer in de gelegenheid worden ge steld om deel tre nemen aan de jaarlijkse bejaardenreis. In aanslui ting op een eerder bericht, dat do reis naar Hoek van Holland wordt gemaakt, zal ook Den Haag. Rotter dam en Scheveningen in de reis route worden opgenomen. OOSTERLAND Bij de te Goes gehouden Mulo examens slaagde vorige week o.m. voor het A-diploma onze dorpsge- note Ada Hirdes. Zij ontving haar opleiding aan de Chr. Ulo-school te Zierikzee. Rode Kruis-zakjescollecte De jaarlijkse zakjescollecte, ten- bate van het Ned. Rode Kruis is hier ter plaatse weer een succes ge worden. Onder leiding van mevr. M. Stouljesdij'k-van 't Hoff werd dooi de dames mevr. A. Hoekman-Jume- let. mevr. M. van den Berge-van der Maas. mevr. L .van 'l Hoff-van der Maas. mevr. M. van der Maas van 't Hoff. mej. A. Boot en mej. Tormy Capelle do uitzonderlijk mooie som van f 1028.15 bijeenge bracht. Een woord van oprechte dank voor dit mooie resultaat aan de milde gevers(sters). aan de lei ding en de collectanten mag zeker niet achterwege blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1