O y s Voor sportieve aktieve mensen PRISMA7 DE REKENING VOOR DE GAULLE STREEKNIEl) WS BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dondt-idag 30 mei 19U8 Nr. 2UU02 Büna veertig procent loonsverho ging voor de slechtst betaalde Fran sen en tien procent voor de rest.... dat zijn de voorstellen die tevoor schijn kwamen uit de in ijltempo ge. voerde marathonvergadering tussen werkgevers, werknemers en de re gering in Parijs. Alles in de hoop dat zo met een massa franken de tot de grens van burgeroorlog oplaaiende onrust kan worden bedwongen. Een beter teken is niet te vinden als il lustratie hoe ongenadig de nieuwe Franse revolutie in drie weken tijds geboren en volwassen gewor den - het Franse regime op de knie- en heeft gekregen, het regime dat juist altijd gekenmerkt scheen door een majestueuze onaanstastbaarheid. Dat kenmerk is wel voorgoeg ver dwenen en daarin ligt de grote tri omf van de studenten. Zelfs de gran deur van De Gaulle zelf is ontluis terd als een vervelend foefje: zijn rede van zeven minuten werd op straat beluisterd door even in de strijd pauzerende demonstranten, die na afloop een hoongelach aanhieven. Zulk uitlachen van de president is wel het definitieve einde van het gaullisme zoals men dat tot dusver heeft gekend. Inderdaad was de rede van de president ook niet imponerend, tlij had kennelijk ook niets beters kun nen bedenken dan opnieuw te vra gen om de volmachten die hij al sinds lang bezat en over het hoe en wanneer van de hervormingen die hij aankondigde, bleef hij nog vager dan hij gewoonlijk al is. Lcncrt De regering weet trouwens dat de toegeeflijkheid waartoe zij zich nu gedwongen voelt, een reeks gevolgen zal hebben waarmee ze niet blij hoeft te zijn. In het bijzonder niet minister Debré, die de financiën be heert. Net veertien dagen geleden publiceerde hij een optimistisch rap port over de economische toestarid: de economie vertoonde weer teke nen van een opleving, maar dat was dus voordat hij wist welke rekening het regime zal hebben te betalen voor de nu toegezegde loonsverho gingen, de hervormingen van het hoger onderwijs en de eveneens be- loogde modernisering van de socia le verhoudingen in de industrie. Debré kan weliswaar zitten op een respectabele kas - een twintig tot vijfentwintig miljard gulden aan goud en reserves maar die heeft ook een strategische betekenis in de politiek van de grandeur die De Gaulle internationaal voerde, net als de Franse kernbom. Dat waren de twee sterke punten, die Parijs de mogelijkheid moesten geven een zeer eigenzinnige onafhankelijke weg te karakteriseren, de goudschat om Frankrijk te kunnen laten fungeren als financieel-economische macht. Daarom kon Debré regelmatig aanvallen op de dollar uitoefenen en ongevraagd andere naties beleren dat een gave munt alleen in stand kan worden gehouden wanneer in het land zelf geen inflatie heerst en het land ook geen tekort heeft op de betalingsbalans. Dat zijn nu net twee zaken waarmee hij rekening heeft te houden. Prüzen De loonsverhoging moeten leiden tot prijsstijgingen, zeker in Frank rijk, waar de industrie toch al werkt met lage winstmarges. Voor Renault is die bijvoorbeeld niet meer dan 0,2 procent, dat is twintig keer zo weinig als bijvoorbeeld bij Volks wagen, dat met zijn vier procent niet eens het meest glorieuze voor beeld is in deze industrietak. Het Franse staatsoliebedrijf, dat alom onaangenaam concurrerend optreedt jegens de grote internationale maat schappijen, doet dit met een winst marge die amper een derde is van die der giganten als Esso en Shell. Dat zijn geen kussens waarmee de stoot van loonsverhogingen kunnen worden opgevangen. Bovendien komt dan op j juli de volgende fase van de EEG waardoor Frankrijk zijn douanetarieven moet verlagen en cle import dus gemak kelijker wordt en sterker concur reert. En dan zou de eigen industrie met prijsverhogingen moeten ko men? Een derde punt is dat de Fransen - op regeringsvoorbeeld - meer geneigd zijn om guod in de ou de kous onder het bed te stoppen dan het te beleggen. Vandaar dat Frankrijk steeds is aangewezen op buitenlandse investeerders die ech ter niet bepaald bekoord zullen zijn door de rode vlaggen die nu op de fabrieken hebben gewapperd. En die evenmin aanmoediging vinden in de beloften van De Gaulle dat hij iets gaat toepassen dat grotere inspraak van de arbeiders mogelijk maakt. Dat zijn zo enige konsekwenties, die op dit moment nog niet helemaal op hun effect te schatten zijn. Maar die wel beloven een eind te maken aan de huidige toestand dat de gran- deur-objecten van de regering - de goudschat en de eigen kernmacht - in feite gefinancierd werden door het achterblijven op sociaal gebied. Dan zal het mes moeten in de de fensiebegroting (de bom) en de ba sis voor de aanvallen op de dollar (de goudschat) zal wat bescheidener moeten ivorden. De twee grondslagen van de gaxilistische wereldpolitiek zijn zo bedreigt en dat is allemaal begonnen met de demonstratie van wat ontevreden studenten. Advertentie SPORTBERICHTEN SKNWK-DFS 3-1 In deze ontmoeting toonde de jeugd van Nieuwerkerk zich pro ductiever dan hun collega's uit de Westhoek. Door Rinus Stoutjesdijk verkregen de blauw-zwarten een 2-0 voorsprong. Nog voor het ver strijken van de eerste helft slaagde DFS erin 'de achterstand terug te brengen tot 2-1. Na de hervatting was het H. Bom die de overwinning voor SKNWK definitief veilig wist te stellen (3-1). WIK-Brouwershaven 3-4 Na een spannende strijd is Brou wershaven erin geslaagd de volle winst te Kerkwerve te bemachtigen. In de le helft zag 'het er nog lang niet naar uit dat WIK de puntjes uit handen zou geven. Nadat Hen- drikse de groen-witten de leiding had gegeven (1-0), bracht Rinus v. d. Weele de balans in evenwicht (1-1). Na de vakverwisseling bleek de aanval van de thuisclub heel wat produktiever te spelen dan die van de bezoekers. Door toedoen van haar dames slaagde WIK erin om een 3-1 voorsprong te nemen, met welke stand ook de rust aanbrak. In de 3e opstelling werd het al spoedig duidelijk 'dat Brouwersha ven nu over de beste papieren be schikte. Nadat Cees Slager uit een strafworp de achterstand tot 3-2 had teruggebracht was het dezelfde spe ler die met een afstandsschot beide partijen weer naast elkaar bracht (3-3). In de begin-opstelling was het uiteindelijk Rinus v. d. Weele die uit een doorloopbal het winnende doel punt voor zijn team wist te scoren 3-4. WANDELSPORT De Zieiikzeese Avondvierdaagse Zoals reeds is gepubliceerd wordt de Zierikzeese Avond Vierdaagse dit jaar gehouden op 17. 18, 19 en 20 juni a.s. Ongetwijfeld zal dit jaarlijkse sportevenement ook nu weer een flinke deelname hebben, zowel van individuelen als groepen.' Speciaal willen wij de niet meer zo jonge lief- heb(st)bers van de mooie wandel sport opwekken aan deze vierdaagse deel te nemen, want vier avonden wandelen is niet alleen een prettige ontspanning, het is ook gezond. De landelijke aktie van de NSF heeft hier onlangs zeer terecht via pers, radio en televisie de aandacht nog eens op gevestigd! Er is nu nog en kele weken tijd om te trainen en als men enkele malen per week eens een fikse wandeling doet lijdt het geen twijfel of men kan fit en ge traind aan de start verschijnen. Zo als altijd wordt gestart van net Ha venplein en voeren de tochten af wisselend door Duiveland en door Schouwen over goede wegen. De jongeren lopen elke avond 8 km, en de ouderen 15. Dus wandelaars en wandelaarsters trekt uw wandel schoenen aan, traint en loopt mee in de Avondvierdaagse. Het is goed en gezond voor jong en oud! Wandeltocht A.S.V. „Brouwershaven" op 29 juni De Algemene Sportvereniging „Brouwershaven" houdt op zaterdag 29 juni a.s. haar jaarlijkse wandel tocht. Kinderen tot de leeftijd van 10 jaar kunnen deelnemen aan de 8 km-afstand, terwijl verder kan worden deelgenomen aan 15 en 25 km-toohten. De start vindt 's mid dags om 2 uur plaats bij hotel „Flo- ris V" aan de Markt te Brouwers haven. n De schilder Kees van Dongen is dinsdagmiddag in Nice overleden tenge volge van een dubbele long ontsteking, die hij drie weken gele den had opgelopen. Van Dongen is 92 jaar geworden. Tc Meridian in de Amerikaanse staat Missisippi is vermoedelijk met dynamiet, een aanslag gepleegd op een synagoge. Het gebouw werd zwaar beschadigd maar er vielen geen slachtoffers. Patroonsdiploma Stichting V.A.M. Voor de opleiding bij de Stichting V.A.M. (Vakopleiding voor automo biel, motor, rijwiel en aanverwante bedrijven), slaagden voor het pa troonsdiploma. gehouden op 21 mei in Utrecht en op 24 mei in Voorscho ten, de heren W. P. Gilijamse te Re- nesse en J. de Jonge BJzn. te Zie- rikzee. Z1ERIKZEF. Opening nieuwe zaak Vandaag (donderdag 30 mei) wordt in het pand Visstraat 3 het Bastia- filiaal (interieurverzorging en kunst nijverheid) geopend. Provinciale uitvoering Zeeuwse Muziekschool Op vrijdag 7 juni a.s. wordt in „De Prins van Oranje" te Goes de pro vinciale uitvoering 1968 van de Zeeuwse Muziekschool gehouden. Aan deze uitvoering dragen uit alle afdelingen leerlingen hun steentje bij in een afwisselend programma van groepsmusiceren en solistisch optreden, zowel instrumentaal als vokaal. Na de pauze zal het Zeuws Jeugdorkest zich voor het eerst voor stellen in Goes. De uitvoering van de Zierikzeese afdeling van de Zeeuwse Muziek school zal op vrijdag 28 juni aan staande in de Concertzaal worden gehouden. Bejaarden naar 's Hertogenbosch Naar wij vernemen zullen de be jaarden van Zierikzee op dinsdag 11 juni a.s. hun jaarlijkse uitstapje gaan maken. Via de Barendrechtse brug en verder langs Gorinchem gaat het op 's Hertogenbosch aan. waar de deelnemers een etentje zal worden aangeboden. Hst wordt dit jaar de achttiende reis met zo'n 200 a 220 deelnemers. Achttien jaar geleden v nd met 185 personen de eerste reis plaats. De reis wordt gemaakt met een vijftal autobussen. Auto over de kop en van dijk af, bestuurder kwam met de schrik vrij Een verkeersongeluk, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien is dinsdagmorgen op Rijksweg 18, na bij Kapelle, voor de bestuurder van de betrokken auto, de heer Th. P. uit Spijkenisse, bijzonder goed afge lopen* P. reed in de richting van Zierikzee, passeerde een vrachtwa gen en wilde vervolgens een tractor met twee aanhangwagens inhalen. Hij bedacht zich echter toen een te genligger naderde - die overigens neg behoorlijk ver verwijderd was - en tiapte op de rem. Door deze han deling begon de wagen echter te slingeren, draaide tweemaal als een tol over de weg, sloeg over de kop en schoot vervolgens de ter plaatse twintig meter hoge dijk af. De auto werd grotendeels vernield maar de bestuurder, die veiligheidsriemen droeg, kon zonder letsel het voertuig verlaten. Hij was overigens niet de enige die met de schrik vrij kwam: de au to had in zijn val een eendennest met moeder eend en jonge eendjes geheel gespaard. Een ongeluk dat dus zowel voor mens als dier goed is afgelopen. ONDERWIJS Prof. Zeeman-lyceum Zierikzee Aan het Professor-Zeemanlyceum te Zierikzee slaagden voor het eind examen gymnasium-B: Mejuffrouw L. A. van dei- Lelie te Zierikzee en de heren J. J. Assen dorp te Zierikzee en J. H. ten Hove te Nieuwerkerk. Afgewezen: geen. HAAMSTEDE Kunstgalerie „Het Slot" De exploitanten Chris en Sonja van der Hoeven berichtten dat op 1 juni a.s. in het pand Weststraat 8 de kunstgalerie ,yHet Slot" zal wor den geopend. In „Het Slot" komen allerlei „fijne dingen" te koop, als handgedraaide keramiek, exclusieve sieraden, strandkleding van hand- bedrukte stoffen e.d. De opening zal worden verricht door de heer J. v. Toledo. RENESSE Opening café-zelfbedieningsrestaurant Te Renesse wordt vrijdag 31 mei het café - zelfbedieningsrestaurant aan de Hoogenboomlaan. (achterzijde Strandkerk) van motel „De Zeeuwse Stromen" geopend. Rijschool start aktiviteiten Renesse heeft er een zomerattrac- tie bij gekregen. Een manegehouder heeft n.l. op de niet bij de Outward Bound School in gebruik zijnde ter reingelegenheid van het Slot Moer- mond, voor de zomermaanden van juni tot en met september, een aan tal rijpaarden gestationeerd, waar mee bij het paardrijden op verant woorde wijze wil stimuleren. In beginsel zullen voornamelijk rij lessen worden gegeven, zowel in een buitenmanege, als door middel van buitenritten onder deskundige lei ding. De Outward Bound School heeft met de exploitatie niets uit te staan, doch levert slechts dc accomodatie en maakt voor haar kursisten ook gebruik van de rijschool, als onder deel van haar aktiviteiten. De rijschool is uitsluitend bereik baar via do Stoofwekken (Provincia le weg). Ongetwijfeld zal de rijschool deze zomer reeds in een behoefte voorzien. ZONNEMAIRE Gecombineerde schoolreis met jeugd van Noordgouwe De drie laagste klassen van de openbare school te Zonnemaire heb- ben gezamenlijk met de drie laag ste klassen van de openbare school van Noordgouwe, in de vorm van het jaarlijkse schoolreisje een fees telijke dag achter de rug. De reis had ditmaal als einddoel De Efteling bij Kaatsheuvel en de tocht ging per bus van dc fa. Van Oeveren via Zijpe-Anna Jacoba en verder Bra bant door via Oudenbos, Etten en Tilburg. Gearriveerd bij De Efteling wer den de kinderen in groepen verdeeld, met bij elke groep een geleider. Be gonnen werd met een bezoek aan het restaurant om de ergste dorst te la ven. Vervolgens kwam de sprookjes- tuin aan de beurt, waax'bij de kin deren vooral genoten van het sprookje van de Indische Waterle lies, dal geschreven werd door ko ningin Fabiola van België. Verder werden de nodige ritjes gemaakt in de ouderwetse stoomcaroussel. Na de middag werd een bezoek gebracht aan de grote speeltuin, de roei- en kanovijver en ook 'de prachtige vis sen in de siervijver werden niet ver geten. Omstreeks vijf uur werd een be gin gemaakt met de terugreis. De chauffeur, de heer v. d. Werf, werd door de heer Mandemaker dank ge bracht voor zijn medewerking. Met pittige marsmuziek door „Nu en Uitspanning" werd de schooljeugd muzikaal ingehaald waarna allen voldaan op huis. aan gingen. Mede dankzij het fraaie weer kan de dag zeer geslaagd worden genoemd. NOORDGOUWE Bejaardenreisje naar België Op donderdag 30 mei (heden) ma ken de bejaarden van Noordgouwe hun jaarlijkse reisje, dat ditmaal over de Zeelandbrug naar Kruinin- gen en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderep naar het Belgische Lookeren leidt. Via de kunststeden Brugge en Gent wordt naar Oostende gereden. Langs Blamkenberge en Knocke rijdt de bus verder via het Zeeuwse Sluis en Vlissiingen weer naar Noordgouwe, waar de muziekvereniging de oudjes weer zal inhalen. DREISCHOR „De Schouwse Ruiters" naar Axel De Landelijke Rij vereniging „De Schouwse Ruiters" uit Dreischor zal ook dit jaar weer vertegenwoordigd zijn op het grote concours hippique, dat op tweede Pinksterdag te Axel wordt georganiseerd. Men heeft in geschreven bij de dressuurproeven terwijl ook met viertallen zal worden deelgenomen. Er is dit jaar ook deel name uit België. OUWERKERK Inzameling schoolreisje In he dorp Ouwerkerk circuleert een intekenlijst ten behoeve van de op handen zijnde reis van' de leer lingen der openbare lagere school, welke wij wel gaarne bij de ingeze tenen willen aanbevelen. Eerste zomerconcert Het eerste zomerconcert, dat het harmoniegezelschap „Nieuw Leven" in de muziektent zal uitvoeren, is vastgesteld op zaterdagavond 8 ju- Kampeerders Reeds enige tijd bevinden zich op het oefengedeelte van het sportveld verscheidene.kampeerders, voor wie dit een ideaal plaatsje is vanwege de beschutting; het zijn in hoofd zaak Belgen. OOSTERLAND Het t.b.c.-onderzoek Het aantal inwoners uil Oosterland en Sirjansland dat zich heeft laten doorlichten op t.b.c. bedraagt 591. Zoals bekend werkten deze beide dorpen van de gemeente Duiveland samen. Het onderzoek vond plaats in de Conferentiekamer alhier. Woningen aan Steengrachtstraat Waren twee weken geleden de 14 bejaardenwoningen aan het Hofplein alhier gereed voer bewoning, thans is ook de rest (de 9 overige wonin gen) gereed en in gebruik genomen. Deze zijn gebouwd aan de Steen grachtstraat. Met deze 23 bejaarden woningen zijn dan de eerste in ge bruik genomen van de tweede bouw- stroom cp Schouwen-Duiveland. De woningen worden en zijn gebouwd in cpdracht van de Stichting Bouw Be- joardenwoningen, door de fa. De Hartog te 's Gravendeel. Zodoende zijn er nu in een tijdsbestek van en kele jaren 43 weningen verrezen in het uitbreidingsplan van Oosterland. Het wachten is nu weer cp een der de bouwstroom waarvan er ook weer een aantal zullen worden gebouwd. Al met al is hier nu een riante woon wijk geschapen, die, wanneer alies beplant en in bloei staat, een sieraad voor het dorp zijn zal. SIRJANSLAND Schooljeugd bezocht Brabant Onder leidling van de heer en me vrouw Heule hebben alle leerlingen van de o.l.-school alhier per touring car van de fa. Van Oeveren hun jaarlijks schoolreisje gemaakt. Nagewuifd' door ouders en belang stellenden vertrdk de bus met opge togen 'kinderen 8 uur van Sirjans land. De eerste pleisterplaats was in het Liesbos bij Breda, waar werd gepicknickt en de kinderen even konder. uitdraven. Vervolgens reed de bus naar het park Valkenberg, waar het momenlt ter herinnering aan het 500-jarig bestaan van het Vorstenhuis Oranje-Nassau, de bloemperken en 'de zwemvogels werden bezichtigd. Voorts bezocht de schooljeugd in Breda nog de Gro te Kerk met o.a. de graftombe van Engelibrecht van Nassau, het Begijn hof met klein 'kapelletje en het Spanjaardsgat, waar Adriaan van Bergen 'in 1590 met zijn turfschip de troepen van Prins Maurits bin nen smokkelde en bij verrassing Breda innam. In de buurt van Dorst werd nogmaals in het bos gepick nickt en gespeeld, waarna de chauf feur zijn jeugdige pasagiers tot al ler vreugde naar de prachtige speel tuin „Surae" bracht. Hier brachten de leerlingen de hele middag door met roeien, waterfietsen, schomme len enz. Moe van dit alles werd op het grote terras tenslotte de laatste maaltijd gebruikt. Heelhuids en vol indrukken kwamen de kinderen rond acht uur weer thuis. De heer Heule vertelde bij aankomst aan de talrijke aanwezigen de belevenissen van de dag en dankte de dorpsge noten voor hun financiële bijdrage die deze dag voor de kinderen tot een feestelijke hebben gemaakt. Chauffeur, de heer Tuinman was reeds eerder bedankt voor zijn goe de verzorging van de reis. BRUINISSE Bode-incasseerder ziekenfonds Schouwen-Duiveland De heer Henk Kok Cz. te Bruinisse is benoemd tot bode-incasseerder van het ziekenfond® „Schouwen-Duive land" iin de vakature ontstaan door het bedanken van de heer J. A. Kik, die van> de oprichting af als zodanig werkzaam is geweest. De heer Kok was tot dusver werkzaam bij de P. T.T. (technische dienst). Eén van de si)annende momenten die vielen te noteren op de door Delta Sport georganiseerde atletiek wedstrijden op het sportpark Ban- nink. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Seheepvaartberichten Acmaea, 29-5 Sarroch naar Montreal Attis, 28-5 40 m. W Aruba naar Pto Limon. Ameland, 28-5 160 m. NNO George town naar Curacao. Atys, 28-5 135 m. W t. N Kaapstad naar Curagao. Calamares, 29-5 te Orleans naar Punto Corbes. Gulf Swede. 28-5 rede Mena Al Ah mad i. Kenia, 29-5 75 m. Z Gca naar Madras Mississippilloyd, 29-5 te Koeweit. Zafra, 29-5 95 m. ZO Kaapstad naar Spezia. NUMANSDORP. Op de Schuring- sedij'k in Nurrumsdorp is de 30-jarige L. Tjittes uit die plaats dodelijk ver ongelukt. Door onbekende oorzaak is hij met zijn motor van de dijk geraakt en onder aan het talud te recht gekomen. Raad gaat praten over rapporten De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 28 juni 1968 in open bare vergadering bijeen komen. De gemeenteraadsleden zullen zich die avond moeten verdiepen in de toe komstproblemen van Schouwen-Dui veland c.q, de vraagstukken van re creatie en ruimtelijke ordening, want behandeld zullen worden het rapport inzake de ontwikkelingsmogelijkheid voor zeehavens in het Deltagebied, het rapport inzake de toekomstige ontwikkeling van Schouwen-Duive land en de structuurschets van de Stichting Recreatie Grevelingenbek- ken. Concert „Euterpe" Heinkenszand Zaterdagavond 1 juni zal de mu ziekvereniging Euterpe uit Heinkens zand te Bruinisse een concert geven in de muziektent te Bruinisse. Dit concert van deze in de Vaandelafde ling spelende vereniging wordt geor ganiseerd door de muziekvereniging ,.Nu met Hope" in. samenwerking met V.V.V. Uitgevoerd wordt het volgende programma: Alle Kameraden (Fei- ke); Der Kalief van Bagdad (Boiel- dieu); Tesore Mia (Becucci); Imperial Echo's (Safronie); Bandietenstreken (F. von Suppe); The Great Little Ar my (Alfort); De Molen in het dal (Cope); The Bombardiers (Powell); Roodkapje in het bos (P- J. Wies); Mars der Medici (Wichers). Strandje in de werkhaven Het stukje strand in de werkha ven is niet alleen bij de jeugd van Bruinisse erg in trek. vooral 's zon dags weten ook toeristen het te vin den. Behalve hen die in het zomer- womingenpark de weekenden door brengen zijn er ook velen die met auto's komen. KERKNIEUWS Bezoek beroepen predikant Geref. Gemeente Student J. de Groot uit Veenen- daal, beroepen predikant bij de Ge reformeerde Gemeente Bruinisse zal zaterdag een bezoek brongen aan Bruinisse en 's zondags in de Dienst des Woords voorgaan. P RIS M A hercnhorloge 1) sterk waterdicht horloge met moderne sportband en luxe étui - shockproof.- onbreekbare veer edelchroom met stalen bodem 69.- idem met kalender 79.- V PRISMA dameshorloge 2) sportief model - incabloc shockproof - onbreekbare veer edeldoublé 69.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3