FIFAX ZALEN de X Realisering van bouwplan-West kan niet nog meer bespoedigd 585 ste STAATSLOTERIJ oom nv uw stomerij! STREEKNIEUWS Gemeenteraad Zierikzee Advertentie Een debat met een pikante his» torische achtergrond - maar dat komt meer voor te Zierikzee - werd gevoerd op de jongste raadsver gadering over het voorstel de hui dige trouwzaal een definitieve be stemming te geven als raadszaal. Over het betreffende door het col lege van b. en w. ingediende voor stel staakten de stemmen en men zal er dus een volgend maal op te rug komen. Trouwzaal wordt (wordt niet) raadszaal is een typisch onpolitie ke zaak. Men kan er over denken zo men wil, maar - naar ons ge voelen - hebben degenen die op teren voor de oude raadszaal ge lijk. De oude raadszaal is aan een opknapper toe; de zaal wordt dus ontruimd en de raad vergadert bij wijze van uitwijkmanoeuvre, in de trouwzaal. Gepopulariseerd komt dan de gedachte op: „laten wc hier maar blijven" en de raadszaal een andere bestemming geven. We ge loven niet dat deze gedachte is gevoed door de zin voor traditie, die - met name te Zierikzee - nu eenmaal bij dergelijke zaken een grote rol dient te spelen. De zaken liggen gevoelsmatig toch duidelijk genoeg; in de oude raadszaal zijn over een lange periode de gewich tigste raadsbesluiten genomen en in de trouwzaal zijn duizenden hun gang samen door het leven begon nen. Kan men dat nu zo maar om draaien. Dat kan wel, maar de tra ditie zit dan met de vingers tussen de deur. Bovendien komt het de monu mentaliteit van de fraai gerestau reerde trouwzaal niet ten goede als het ruimtelijk effekt wordt ge broken door permanente bijstelling van nieuw raadskamermeubilair. Dat mag dan trouwens nog wel verschrikkelijk goed aangepast zijn ook en mitsdien wordt het duur, terwijl de gemeente kreunt van armoede. Absolute voorwaar de voor de trouwzaal b.v. is ver der een geluidsinstallatie, want de zaal is slecht verstaanbaar en al leen akkoustisch al niet geschikt voor over en weer gaande debat ten. Genoemd ter vergadering werd het argument van de grote gezelschappen, die vaak huwelijks plechtigheden bijwonen. Die zou den dan in de oude raadszaal moeten worden gestouwd. We zien de stijl van de plechtigheden er niet door groeien. Een argument mag ook zijn, dat juist door monumentaliteit van de trouwzaal het intieme karakter, dat een raadsvergadering - bij alle openheid - toch ook moet kenmer ken verdwijnt. Die zaal ligt veel te toegankelijk; soms heeft men het idee dat er ieder moment een groep toeristen naar binnen zal stappen. Het is voor Zierikzee geen „hals zaak", maar een enkel pleitwoord voor de (herstelde en nieuw ge meubileerde) oude raadszaal lijkt op zijn plaats. Voor de persverte genwoordigers intussen is de inte rimperiode geen beste tijd, want tijdens de debatten is het vaak meer raden dan verstaan. De eer lijkheid gebiedt echter te zeggen dat bij gebruik van een geluidsin stallatie (er is éénmaal een proef genomen) dit euvel wegvalt, maar een batterij microfoons kan moei lijk alle bezwaren wegnemen. Tot president van de anderhalf miljoen inwoners tellende midden- Amerikaanse republiek Panama is oppositieleider Arnulfo Arias geko zen. DEN HAAG. Van 22 juni tot en met 7 juli a.s. zal in Praag een we reldtentoonstelling van postzegels worden gehouden, waarbij er naar gestreefd is de belangrijkste zegels ter wereld bijeen te brengen. In de afgelopen 10 dagen zijn in het noorden van India zeker 31 per sonen overleden tengevolge van de hittegolf in het gebied, die de tem peratuur soms tot 48 graden Celsius doet oplopen. ZIERIKZEE, 28-5. In verband met raadsnotulen ontstond op de verga dering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester D. W. Kastelein, een debatje over de Haringvlietbrugtarieven. Eén der raadsleden (mevr. Van der Werve-Schouls) kwam terug op een eerder door haar gedane informatie inzake de eventuele mogelijkheid tot het invoeren van identi teitskaarten voor de bewoners van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Dui- veland, bij gebruikmaking waarvan reduktie zou kunnen worden verleend. De voorzitter merkte op dat een dergelijke maatregel zou afstuiten of het gemis aan een efficiënte controle-apparatuur. Het raadslid attendeerde in dit verband ook op de gang van zaken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan controle-apparatuur intussen gaat het - blijkens mededeling van de voorzitter - aan de Haringvliet brug niet ontbreken, want er heeft zich een geval van fraude voorge daan. De overheid schrijft een foto apparatuur voor, waarmede de auto nummers kunnen worden gefotogra feerd van degenen, die vrijstelling van tolgeld hebben. Gepoogd wordt intussen per 1 januari 1S69 te komen tot algehele tariefsverlaging. Deze tarieven zijn onderworpen aan het oordeel van de.minister van finan ciën. De heer Den Boer zei dat de vergelijking met Zeeuwsch-Vlaande ren niet opgaat. Do heer De Boer wilde wel weten of de prijs van de foto-apparatuur in enige redelijke verhouding staat tot de mogelijke schade, die door fraude zou kunnen worden toegebracht. De voorzitter zei dat dit alles con zaak van het rijk is. dat in 1975 de brug over neemt. De heer Van Weelden wilde wel zeggen deze foto-apparatuur niet goed te vinden. Personeel middelbaar onderwijs Bij de ingekomen stukken atten deerde do heer De Boer op een schrijven van dr. G. J. Woldinga in zake diens overgang van gemeente - naar rijksdienst. Hij informeerde waarom b. en w. nog geen antwoord hebben gestuurd en de ziektekosten regeling voor betrokkene zo vaag is gebleven. Wethouder mr. Keuning merkte op dat de heer Woldinga weet, dat deze zaak lopende is. De heer De Boer drong er sterk op aan toe te zien, dat niemand door de om schakeling schade lijdt. In het geval er voor betrokkenen nadelige ver schillen zijn, moeten deze door het college worden aangevuld. Mr. Keu ning erkende dat de gemeente achter deze zaak moet staan, maar dat is reeds beloofd en genotuleerd. De overgang vindt plaats op 1 augustus Verder wees de heer De Boer op twee vakatures in het bestuur van het E.T.I. die - gezien de samenstel ling - zouden moeten worden ver vuld door mensen van Schouwen- Duiveland en Tholen. Inzake een schrijven van b. en w. aan de ou dercommissie der o.l.-school drong hij er met klem op aan de in rede lijkheid voor vergoeding in aanmer king komende kosten, ook inderdaad te vergoeden. De voorzitter merkte op dat zulks in de jurisprudentie zit; het wordt allemaal geregeld als de wet er is. De weningnota De woningnota lokte niet veel de bat meer uit. Alleen de heer Van Weelden wilde graag tornen aan de lange procedure-tijd, die nodig is voordat in plan-West kan worden gebouwd. De voorzitter antwoordde dat bepaalde termijnen van ter vi sie-legging en goedkeuring in acht moeten worden genomen. De zaak is thans in handen van de Prov. Com missie voor de Gemeentelijke Be stemmingsplannen en de voorzitter geloofde niet lang op de goedkeuring te behoeven wachten na vaststelling. De voorzitter deelde nog mede dat er momenteel geen enkel contact met Frankrijk mogelijk is, zodat de komst van de groep uit St. Hilaire met Pinksteren onzeker is. Aankoop steiger Besloten werd een perceel tuin in het Lange Bogerdje (plan-West), groot 4 are aan te kopen. De land bouwbedrijven van M. Flohü en J. de Bakker - aangekocht door de ge meente - zullen voorlopig nog wor den verpacht. Besloten werd de klei ne aanlegsteiger met toegangsbrug getje van de provincie te kopen voor f 2500. De heer Doeleman drong er met klem op aan toe te zien dat het weer geen lijdensweg wordt als des tijds met de eveneens aangekochte ponten aan het Luitje. De voorzitter zei dat er al een gegadigde is voor het steiger. Het grote steiger blijft eigendom van de provincie. De heer Simmers vroeg of er een onderzoek is ingesteld naar de kwaliteit. Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het pand Steitjesstraat 16 werd aangehouden, daar de bewoonster die officiële toezegging heeft in dit huis voor het leven te mogen wonen. Strijd tegen Iuchtveronreiniging Besloten werd op voorstel van b. en w. een bijdrage van 1 cent per inwoner te verlenen in de gemeen schappelijke regeling inzake bestrij ding van de luchtverontreiniging. Het moet echter voorlopig een sym bolische bijdrage blijven, daar geen nieuwe uitgaven aan de gemeente begroting mogen worden toegevoegd. In plaats van strijd tegen lucht verontreiniging wilde de heer Van Weelden liever spreken van bewa king van luchtreinheid. De heer De Boer informeerde naar de verhou ding tussen de bijdragen en het stemmenaantal. De voorzitter merk te op dat ook de bedrijven bereid zijn om te betalen. De uitgifteprijs van grond op het industrieterrein werd vastgesteld op f 10 per m-, waarbij de heer Van Weelden aandrong in het algemeen de grondprijzen zo laag mogelijk te houden, teneinde industrie-vestiging zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Een nieuwe bouwverordening werd vastgesteld. In dit verband merkte de voorzitter op dat het mogelijk in de toekomst toch zal gaan naar cen trale maatregelen. De heer Den Boer vond het nodig dat voor verschil lende plannen één bebouwde kom wordt genomen. Drank- en Horecaverordening Eveneens werd vastgesteld de Drank- en Horecaverordening. Ten aanzien van dit punt pleitte de heer Doeleman er voor de 'bepaling van een minimum-vloeroppervlakte van drankgeiegenheden van 40 m2 te houden op het minimum van 35 m2. Wordt vastgehouden aam de maat van 40 dan zullen velen onmiddelijk moeten gaan verbouwen. Bovendien komen de zaken moeilijker te lig ger. bij aan- en verkoop van café panden. Bovendien zijn er gelegen heden, die - ingeklemd tussen an dere panden - geen ruimte hebben om uit te breiden. De voorzitter wees nog op de in de verordening opgenomen ontheffings- en be roepsmogelijkheid. Ook de heer De Boer sprak de noodzaak van 40 m2 niet aam. Op voorstel van de heer Doeleman zegde het college toe maar de problematiek rond de 40 m2 een onderzoek te doen instellen. Behou dens dit punt werd daarop de ver ordening goedgekeurd. Het eilandelük zwembad De vakantieuitkeringen werden gewijzigd, in dier voege dat in deze uitkering voor d'e laagst bezoldig den „een vloer wordt gelegd" van f 540. Verder wordt voor ieder kind Advertentie Woensdag 29 mei 1968 VIERDE KLASSE Prijzen van: 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 70 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 55') 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 41 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 066 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 476 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 4885') Een prijs van 5.000 is gevallen op nummer: 031885') Een prijs van 5.000 is gevallen op nummer: 001937 Een prijs van 5.000 is gevallen op nummer: 068872 Een prijs van 5.000 Is gevallen op nummer: 079961 Een prijs van 5.000 is gevallen op nummer: 076387 De prijs van f 10.000 is gevallen op nummer: 009944 De prijs van 20.000 Is gevallen op nummer: 028649 De prijs van 25.000 is gevallen op nummer: 050634 De prijs van f 50.000 Is gevallen op nummer: 034076 De prijs van 100.000 is gevallen op nummer: 092955 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. waarvoor de ambtenaar kindertoe lage krijgt een vast bedrag aan de uitkering toegevoegd. Een startsub sidie wordt toegestaan; voor de ei- landelijke zwembadcommissie van lü cent per inwoner. Wethouder mr Keuning deelde mede dat de commissie zich heeft georiënteerd over verschillende zwembaden .Het zwembad zou kun nen worden aangelegd in het nieu we plan-West door de Heide Mij op basis van „no cure no pay". De kos ten zouden - tegen de verwachting in - belangrijk beneden de f 1 mil joen blijven. Voor het verbeteren en verbreden van het Groene Weegje werd een krediet toegestaan van 5 van f 348.720, zünde het totaalbedrag. De overige 95 wordt betaald aan in frastructuur-subsidie. Het werk voorziet in verbetering en verbreding van de weg, die het ook mogelijk zal maken de thans geldende éénrichtingsverkeersrege- ling op te heffen. De aanbesteding kan spoedig worden verwacht. De heer Van Weelden wilde ook de Del tastraat aangepakt zien, maar wet houder Bij de Vaate merkte op dat deze weg eerst in 1969 aan de orde komen kan. Aangenomen slotvoor- stelien hadden betrekking op nadere salarismaatregelen per 1 mei 1968 en wijziging van de I.Z.A.-regeling Zee land. De rondvraag Bij de rondvraag verzocht de heer Simmers een voer zand neer te gooi en op het kampeerterrein als speel- gelegenheid voor de jeugd. Wethou der Bij de Vaate zegde dit toe. De wethouder deelde ook mede dat het noodsportterrein durend beschik baar is. Ook in plan-West zal t.z.t. een speelweide komen. De heer Van Weelden bepleitte sterke eigen akti- viteit van b. en w. m.b.t. industrie vestiging. De voorzitter merkte op dat alles afhankelijk 'is van de ver lenging van de aanwijzing als ont wikkelingskern.. En die aanwijzing loopt dit jaar af. Zonder faciliteiten van de regering krijgt men eenvoudigweg geen indu strie. De heer Van Weelden meende echter toch dat het nuttig is .als de gemeente zelf aktief is. Wethouder Mr. Keuning legde ook het accent op het ontwikkeLingskern zijn. Daar hangt alles van af. De heer Van Weelden verzocht in het algemeen er op aan te dringen dat spoed wordt betracht bij het uitvoeren van wer ken voor de gemeente. Spreker had in dit verband de verbindingsweg Julianastraat-Sas op het oog. Wet houder Bij de Vaate erkende dat de aannemer over tijd is, maar in der gelijke gevallen is het doorgaans praktisch niet mogelijk het werk uit handen te nemen van de betrokken aannemer en het aan anderen te ge ven. De heer Doeleman tenslotte wil de een goede spreekkamer voor de wethouders. De voorzitter deelde mede dat - na restauratie - hier voor gelegenheid komt op de bene denverdieping. Verstopt ELKE DROGIST HEEFT HETI Telefoon [01110)2673 AMSTERDAM. Twee circa 30-ja- rige mannen, vermoedelijk buiten landers, hebben woensdagmiddag uit de kassalade van een drogisterij in de Vespuccistraat hoek Jan van Galens'traat in Amsterdam circa 180 gulden weggegrist. Zo zagen hervormde kerk en 6chool te Eikerzee er uit in 1927. Velen nog ter plaatse en in de buurt zullen herinnering hebben aan deze situa tie, die men hoe de combinatie van bouwwerken ook was - een flinke dosis landelijkheid niet kan ontzeg gen. AGENDA Donderdag 30 mei Zierikzee Concertzaal. 8 uur, concert ..Instru mentale". Brouwershaven Ned. Herv. jeugdgebouw, 3 uur slui- lingsbijeenkomst bejaardenmiddagen. Gezelschap leerlingen Rotterdamse Mytylschool „dagje uit" op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 30-5. Vjjf-en-twin- tig oudere leerlingen van de Rotter damse Mytylschool maakten gisteren (woensdag) met een speciale reiswa gen en in gezelschap van een aan tal begeleiders een geslaagde excur sie naar Schouwen-Duiveland. Deze Zeeuwse dag startte te Zierikzee. Omstreeks half elf arriveerden de jongelui, waarbij drie jongens die pas geslaagd waren voor het ulo examen, in het centrum van de stad. De kol'fie werd gebruikt in hotel Concordia, waar „tussen de middag" de broodmaaltijd op volgde. Dit uitstapje werd gemaakt op ini tiatief van de Rotterdamse Stichting voor de Lichamelijke Opvoeding, de Reereatieeommissie voor het Buiten gewoon Lager Onderwijs zorgde voor de organisatie. De leiding was in handen van de secretaresse van de ze commissie, mevrouw G. de Nooyer- Doets. De jeugd werd verder verge zeld door de heer J. M. Trees, hoofd van de afdeling Sport- en Recreatie van de Rotterdamse secretarie. In de zaal van hotel Concordia slaagde mevr. M. Boone-van Tilburg, oud Zierikzeese. thans te Den Briel, er in de jongens en meisjes op aardige wijze br-zig te houden met een le zing over Zeeland, waarbij in het bijzonder het Zeeuwse volkskarakter uit de doeken werd gedaan. Vooral de voorgedragen gedichten in dialect kregen de nodige jeugdige bijval. De belangstelling werd ook zeer geboeid door de fraaie sieraden en Zeeuwse mutsen die dooi- mevr. Boone werden getoond. Het was al met al een leerzame dag voor het Rotterdamse gezelschap want in de middag werd oen bezoek gebracht aan Scharendijke. De heer v. d. Ploeg van Rijkswaterstaat ver telde interessante zaken van de Del tawerken. De dag kreeg een prettig besluit met een gezamenlijke maal tijd in het motel de Zeeuwse Stro men te Rencsse. Door de heer Jan Stouten Jeez, HAAMSTEDE Geslaagd Aan het Goese Lyceum slaagde voor het eindexamen H.B.S. o.a. on ze dorpsgenoot Albert de Haas. DREISCHOR Onze 'dorpsgenote mejuffrouw P. Klaasse slaagde voor het diploma Rraamverpleging aan de Emmakli- miek te 's-Gravenhage. RENESSE Concert „Luctor et Emergo" Zaterdag 1 juni a.s. vindt een avondconcert plaats van „Luctor et Emergo". Dit concert mag be schouwd als eerste manifestatie in de rij van de zomeraktiviteiten, die de Evenementencommissie heeft voorbereid. Ingebruikneming „De Ark" Zondag 2 juni a.s. wordt de nieu we R.K.-touristenkerk „De Ark" aan de Hoogenboomlaan officieus in gebruik genomen. De officiële ingebruikneming vindt plaats op zondag 14 juli a.s. door bisschop Ernst. De naam „De Ark" is gekozen als heenwijzing naar de Oud-Testamen- tische „Ark des Verbonds", die ver bleef onder het volk Israël, dat on derweg was. OUWERKERK „Nieuw Leven" houdt bazar De muziekvereniging „Nieuw-Le- ven" te Ouwerkerk werd een halve eeuw geleden opgericht. Een 50-ja rige leeftijd1 is geen grote bijzonder heid, zelfs niet voor een vereniging maar dat „NieuwLeven" in deze tijd van televisie en andere moge lijkheden tot het horen van muzi kale gebeurtenissen nog steeds een bloeiende vereniging is, is in een kleine dorpsgemeenschap (ruim 100 gezinnen) toch wel een bijzonder heid. „De Muziek" is niet uit Ou- werkerks dorpsbeeld, weg te den ken. Bij alle hoogtepunten is deze muziek present en heeft in de afge lopen jaren aan jong en oud al veel genoegen gegeven. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum is dezer dagen in Ouwer kerk een Bazarcomité gevormd, dat voornemens is op 30 en 31 augustus a.s. een grote bazar te organiseren. De opbrengst zal ten goede komen aan de viering van het gouden feest van „Nieuw-Leven". BRUINISSE Mejuffrouw Corrie Kik A.d. uit Brui- nisse, werkzaam als gediplomeerd verpleegster in het Dijkzigt zieken huis te Rotterdam behaalde deze week haar diploma Kraamverple- ging. Een negentigjarige De heer Marinus Jumelet Mathz, oud mosselkweker viert vrijdag 31 mei zijn 90e verjaardag. Men zou 'het de oude baas niet aanzeggen, dat hij de negen kruis jes al heeft bereikt, want hij heeft nog geen uiterlijke gebreken. Hij is dan ook samen met Marien de Ron de, van wie het zelfde geldt en die in februari j.l. 90 werd nog dagelijks in het „beusje" op de haven te vin den. Samen met Jan Jumelet Dzn, die in juni a.s. 89 hoopt te worden, is hij de oudste van de nog levende vissers, die heugenis aan tachtig jaar mosselarij en wat daaraan vast zit. Jeugdcomité organiseert kinderspelen Het jeugdcomité organiseert zater dag i juni kinderspelen in wed- strijdvorm, voor de leeftijd van 6 tot 14 jaar. o.a. autopedraces, bloem potten wedloop, kalenderraces enz., die zullen worden gehouden in dé Molenstraat en waarmee aardige prijsjes kan winnen. Zaterdagmorgen zal men weer een rondgang over het dorp maken om voorwerpen le verzamelen voor de rommelmarkt. Dia's voor Hervormde Vrouwenvereniging In de 'dinsdagavond j.l. gehouden vergadering van de Hervormde Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" te Bruinisse werd het gedeelte voor de pauze, de inleiding over een Bijbelgedeelte verzorgd door me vrouw J. Jumelet-Jumelet. Behan deld werd een gedeelte van Hande lingen 1, tussen Hemelvaart en Pin'ksteren. Na de pauze werd door ds. H. Ja- gersma een prachtige serie dia's over de tegenwoordige staat Israël ver toond. Ds. Jagersma gaf hierbij een toelichting waardoor men nader ge- instrueerd werd over de tegenwoor dig e toestand in dat veelbesproken land. De vergadering stond onder lei ding van mevrouw Jagersma-Rie- mer. Nieuw vissersschip Door de heer Jan Stouten Jacz, is van de heer Phil Dane uit Yerse- ke aangekocht, de vissersboot Ye 43. De heer Jan Stouten gaat er sa men met zijn broer Arie de visse rij op de Grevelingen mee uitoefe nen en hij gaat vissen op alles wat er zwemt en voor de consumptie geschikt is. Ook voor de sportvisserij kan als het voorkomt het schip worden ge bruikt. Ini elk geval gaan beide broers de mogelijkheden die het wa ter nog biedt als de mosselkwekerij tot het verleden behoort benutten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2