DE ZIERIKZEESCHE COURANT TOENEMENDE POLITIEKE SPANNING IN FRANKRIJK Ernstige appelcrisis is van de baan Kinderen gedood bij ontploffing Nederland en de Brusselse zuivelbesluiten Franse staking treft ook Nederland Man door leeuw uit auto gesleurd Levensteken van vermiste Amerikaanse kern-onderzeeboot [i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donilerilut! 30 nn-i J 000 124ste jaargang Nr. 20002 WAARIN OPGENOMEN KFOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, ot. 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Reddkleur M J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. A regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Nog geen beslissing over trouwzaal als raadszaal Zal president l)e Gatille aftreden? PAKIJS, 29-5. Volslagen onver wacht is president dc Gaulle woens dag naar zijn landhuis in Ccloinbey- lcs- Dcux-Eglises in het oosten van Prunkrjjk gereisd waar hij volgens Ingewijden in alle rust de turbulente ontwikkeling wil overdenken. Van gezaghebbende zijde te Parijs is ech ter intussen vernomen dat president de Gaulle niet in Cclombcy-lcs-Deux -EgUses Is. Waar hij dan wel heen is gegaan, is niet bekend. De Gaulle was met zijn vrouw per helikopter uit Parijs vertrokken - naar gezegd werd om zich even terug te trekken op zijn buitenverblijf. Donderdag zou hij in het Elyseo terug zijn om een vergadering van de ministerraad te leiden. Premier Pompidou zal donderdagavond een verklaring in de nationale vergade ring afleggen. De kabinetsvergade ring ven woensdag werd op het laat ste ogenblik uitgesteld. Deze gebeur tenissen veroorzaakten een lawine van speculaties, waarin de mogelijk heid van aftreden van het staats hoofd het veelvuldigst werd gehoord. Voedsel hieraan gaf o.m. het bericht dat do constitutionele raad zich be reed moet houden voor een mogeïij- Ke spoedbijeenkomst. Eert aftredend staatshoofd meet zijn ontslag bij de ze raad indienen. Men achtte het ook nu- lijk. dat premier Pompidou het parlement cm een vertrouwensvotum ral vragen, ervan uitgaande dat do Gaullisten worden verslagen, waarna algemene verkiezingen zullen volgen. Deze zouden dan in de plaats komen van het aangekondigde referendum op 16 juni. Consternatie ontstond woensdag aan het eind van dc middag toen dc helikopter, waarmee de Gaulle des morgens van Parys naar Colombey was vertrekken, nog steeds niet was gearriveerd. Om kwart over zes kwam het toestel aan met dc pre sident en zijn echtgenote aan boord. Waar hy des middags was geweest bleef een geheim. Grootste Haagse inbraakzaak opgehelderd DEN HAAG, 29-5. De grootste Haagse zaak van na de oorlog noemt de Haagse recherche de bekentenissen van de 25-jarige bankwerker F. H. A. L., die op 21 mei samen met de 20- jarige vertegenwoordiger J, P. werd aangehouden in verband met een diefstal van een partij horlogesband jes ter waarde van 16.000 gulden, op 11 mei gepleegd in de Amaliastraat te Den Haag. L. bekende na zijn aan houding sinds medio 1965 alleen of in combinatie met drie anderen in to taal 148 inbraken te hebben gepleegd in Den Haag en omgeving. De totale buit wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden, de braakschade zal aldus de politie, zeker het dubbele bedragen. Algemene Politiebond wil studiecommissie TILBURG. 29-5. De voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten Alge mene Politiebond, de heer A. K. Mud, heeft bij de opening van het congres van deze bond in Tilburg gepleit voor de instelling van een commissie die studie zal moeten maken van de middelen, die kunnen bijdragen tot een evenredig en evenwichtig optre den bij ordeverstoringen. De commis sie zou tevens aandacht moeten be steden aan het vraagstuk van de pre ventieve middelen ter handhaving van de openbare orde. De Algemene Politiebond is een voorstander van verruiming van deze preventieve middelen. De heer Mud wil in deze commissie een of meer politiefunctionarissen opnemen, die bij de daadwerkelijke ordehandhaving hun practische er varing kunnen inbrengen. DEN HAAG. Op de Volendamlaan in Den Haag is de 21-jarige mej. E. H. Tegel onder de achterwielen van een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer reed op haar brom fiets. Terwijl het mysterie rond de Gaulle steeds groter werd. verhe vigden de rond acht miljoen stakers en het linkse vakverbond C. G, T. hun campagne om aan de macht van de Gaulle, die op 1 juni tien jaar het roer van het schip van staat in han den heeft, een eind te maken. In Pa rijs en verscheidene andere steden- vonden woensdag door het C.G.T. georganiseerde betogingen plaats, waarvan de andere vakverbonden zich afzijdig hadden gehouden uit vrees voor incidenten. Niettemin be woog een onafzienbare mensenme nigte door Parijs. Op meegevoerde berden werden niet alleen sociale maar ook politieke eisen zoals bet aftreden van de Gaulle en zijn rege ring en de vorming van een volks frontregering gesteld. In Marseille demonstreerden ongeveer dertigdui zend mensen. Ook in Lyon verzamel den zich duizenden betogers. Overal verliepen de demonstraties opvallend vreedzaam. Een rechtbank in Parijs heeft de eis van de directie van dc Citroën- autofabriek om de stakers te gelas ten de bezetting van het bedrijf os te heffen, afgewezen. De rechtbank bepaalde dat do arbeiderscontracten niet als geschonden konden worden beschouwd omdat de arbeiders in stakine waren en dat in de klacht van Citroen werd gesproken van slechts zes arbeiders die voor de fa- briekspoorten postten. Volgens de rechtbank is het poriën van stakers geen overtreding v?n de wet. DEN HAAG. 29-5. De door ve len zozeer gevreesde ernstige appel- crisis - waarby het Produktschap vcor Groenten en Fruit ingeleverde appelen ook van de beste kwaliteiten aan de consumptie zcu hebben moe ten onttrekken - is van de baan. Hulp voor Javaanse slachtoffers overstroming DJAKARTA. 29-5. De Indonesi sche regering en een afdeling van de F.A.O. - de Voedsel- en land bouworganisatie van de V.N. - heb ben een overeenkomst getekend voor hulpverlening aan slachtoffers van de overstromingen van vorige maand in Oost-Java. Krachtens deze overeenkomst zul len levensmiddelen ter waarde van meer dan een miljoen dollar ter be schikking gesteld worden van de 112.000 getroffenen in Lamongan. De hulp zal tot 16 augustus duren. ATLANTA (Georgia), 29-5. Twee vo'wassenen en zeven kinderen zyn woensdag gedood door een ontplof fing in een kinderbewaarplaats in Atlanta. Drie kinderen worden nog vermist. Alle slachtoffers zijn jonger dan zes jaar. Negen mensen werden gewond, van wie vier naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. De ontploffing deed zich voor nadat een duwschuiver een gaspijp bij de bewaarplaats had stukgedrukt. Veel Noonlvietnamezen naar Zuid-Vietnam WASHINGTON, 29-5. Noordviet- namese manschappen en materiaal worden Zuid-Vietnam momenteel binnengebracht op een grotere schaal dan ooit tevoren, heeft pre sident Johnson gezegd op een on verwacht e persconferentie. De pre sident herhaalde met kracht zijn eis dat Hanoi iets moet stellen tegen over volledige stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Hij waarschuwde de Noord-Viet- namezen dat het tijd wordt dat met hun propaganda in Parijs ophouden en overgaan tot ernstige besprekin gen over de kern van het vraagstuk. Het ongeluk met het Garuda-toestel DEN HAAG, 29-5. In Nederland zal de overeenstemming, die in Brussel is bereikt over het gemeen schappelijk zuivelbeleid, leiden tot de volgende veranderingen ten opzich te van de nu nog van kracht zijnde nationale interimregeling. De richtprijs voor de melk gaat omhoog met 0.3 cent per kilo, ral. van 35 naar 35.3 cent. De inleverings- prijs voor boter stijgt met 22 cent per kilo, van f 6.06 naar f 6.28. De nationale inleveringsprijs voor ma gere melkpoeder van f 142,50 per Vrijdag a.s. de laatste dag van de maand, loopt de E.E.G.-interventie- regeling voor appelen af. Er kan dus niets meer gebeuren, zelfs niet als de veilingprijzen heden (donderdag) en vrijdag, de voorgeschreven di-ie achtereenvolgende vellingdagen, be neden de ernstige crisisprijs zouden blijven. Dat ze er dinsdag boven lagen slaat al onomstotelijk vast. Ze lagen toen op twee van de drie peilvei- 1 in gen, namelijk Goes en Utdecht, zelfs al boven de gewone crisisprijs van f 60.71 per honderd kg. Van de beste Golden Delicious. Doordat dis veilingen niet iedere dag veilen kun nen de drie achtereenvolgende vei- lirvgdagen, die behalve voor het be gin ook voor het einde van een cri sis bepalend zijn, voor het eind van ds maand niet meer gehaald worden. Het blijft dus „gewone crisis"'tot en met vrijdag, maar dan is het ook uit. Doden bij nieuwe rassenongeregeldhcden LOUISVILLE. 30-5. In Louisville, in de Amerikaanse staat Kentucky, zijn woensdagavond twee doden ge vallen bij een nieuwe golf van ge welddaden in de negerwij k. Eén van de slachtoffers werd door een politie man doodgeschoten, de andere werd door de eigenaar van een slijterij ge dood. Koningin Juliana heeft woensdag een bezoek gebracht aan vijf Zuid Hol landse gemeenten. Op de bovenste foto H. M. tijdens een lasdemonstratie op pe Christelijke,.Lagere Tuinbouwschool te BIeisivijk. In de gemeente Zeven huizen werd haar een pony-veulen aangeboden voor prins Maurits. (Onder). MAASTRICHT. 29-5. Ten gevolge van de stakingen in de Paryse auto mobielindustrie heeft dc Nederland se Daf-fabriek in Born de produktie van de Daf 55 moeten stopzetten. De Daf 55 is namelijk uitgerust met een vier cylinder Renault-motor 1100 cc. Ten gevolge van de staking wor den deze motor's niet meer afgele verd met de consequentie dat de Limburgse produktie van de Daf 55 NIEUW DELHI. 29-5. Het ongeluk met het Indonesische straalverkeers- vliegtuig bij Bombay, dat aan alle 29 inzittenden het leven kostte, heeft nog meer slachtoffers geëist, zo wordt irt Nieuw Delhi vernomen. Bij het exploderen van het toestel öp het moment dat het de grond raak te, werden zeventien boeren ge wond, van wie twee ernstig. Vier huisjes werden door rondvliegende wrakstukken vernield. Een stal brandde met het daarin aanwezige vee af. honderd kg. die begin juni a.s. in gaat, zal worden opgevolgd door een gemeenschappelijke interventieprijs van f 149,32, bijna 7 cent per kilo meer dus. Daarbij komt dat de ge meenschappelijke interventierege ling voor melkpoeder voor rekening komt van het Europese landbouw fonds, terwijl de veehouders de na tionale regeling nog zelf moeten be kostigen. De steun voor magere- melkpoeder, verwerkt tot veepoeder, gaat omhoog met ll/> cent por kilo. van 22.35 t<»t 29.9 cent. ARNHEM, 29-5. In het onlangs te Arnhem geopende leeuwenpark dat behoort bij Burgers Dierenpark, is woensdagmiddag omstreeks half drie een 27-jarige Finse toerist, de heer Korhcncn, door een leeuw uit zijn auto gesleurd en ernstig ge wond. Volgens de directie van het park had de Fin bij het binnenrijden van Hij heul er al vier FORTALEZA, 29-5. Wel lington Soares da Silva, lid van de militaire politie te For- taleza in Brazilië, barstte in snikken uit toen hem werd verteld dat zijn vrouw het le ven had geschonken aan een vierling, twee jongens en twee meisjes. „Het was al moeilijk om vier hongerige magen te vullen en nu hebben we er acht", klaagde da Silva die al f vier kinderen had f De vierling werd zondag i geboren en verkeert in bla- t kende welstand. Dertig Griekse rechters ontslagen ATHENE. 29-5. De Griekse rege- ring heeft woensdag dertig vooraan staande rechters ontslagen. Onder hen zijn de president van het hoog gerechtshof, Mavromichalis en vijf le den van dat hof. Als reden is opge geven, dat hun aard onverenigbaar is met hun positie. Londensc academie bezel LONDEN, 29-5. Ruim 500 studen ten houden sinds dinsdagavond de Hcrnsey-kunstacademie in Londen bezet. Ze eisen o.a. meer zeggenschap in het beleid op de academie. het park getoond de in het Duits -tot hem gerichte vooi-schi'iften te heb ben begrepen. Desondanks zou hij bii het fotograferen van een leeuw uit het geopende raampje hebben geleund waarna een andere leeuw hem van achteren aanviel en naar buiten sleurde. Doordat inzittenden van andere auto's onmiddellijk begonnen te claxonneren werd de in „Landro vers" rondrijdende wacht gealar- rneerd. Met schuimblussei's en waar schuwingsschoten wist men de bei de leeuwen van de man te verdrij ven waarbij, aldus de directie, de man de tegenwoordigheid van geest heeft gehad om zich roerloos te hou den zodat de leeuwen hun aandacht uitsluitend richtten op de parkwach- ten. Nadat de Fin ontzet was werd hy met grote spoed overgebracht naar het gemeenteziekenhuis waar men ernstige hoofdwonden en vleeswon den verspreid over het lichaam con-, stateerde. Zijn echtgenote die bij hem in de auto zat bleef ongedeerd. De man bleek een speciaal geconstrueerde auto te hebben, omdat hij gedeelte lijk invalide is. Een lichte druk op het portier is voldoende om de deur te openen. Dit nummer bestaat uit 11 pagina's 4 Een dankbaar hart is niet al- f 4 leen een grote deugd, maar f 4 ook de vader van alle andere f f deugden. niet kan worden voortgezel. Door de staking in Frankrijk is ook de export van papier van de Ko ninklijke Nederlandse Papierfabriek naar Frankrijk lam gelegd. Deze stakingen hebben voor de Konink lijke Nederlandse Papierfabriek ech ter een ander gevolg. In verband met de stakingen leveren de Franse pa pierfabrieken geen papier meer naar het buitenland. De consequentie hier van is dat Duitse, Belgische en Ne derlandse papier-verwerkende indus trieën, drukkerijen en uitgeverijen thans een beroep doen op de Ko ninklijke Nederlandse Papierfabriek om hen papier te leveren ten einde de uitgevallen leveringen van Frankrijk te compenseren. Boerin bekent poging tot gifinoord op haar echtgenoot LEEUWARDEN, 29-5. Dc 59-jarige boerin Johanna B. P. uit Workum heeft tegenover de officier van jus titie te Leeuwarden, mr. G. R. Nube, bekend dat zij vorig jaar oktober haar man, de 69-jarige veehouder Wiebe Boctsma, heeft geprobeerd te vergiftigen. Zij deed dit door toevoeging van een oplossing van Parathion aan de pruimtabak van haar man. Deze be speurde echter onraad en had de ta bak niet gebruikt. In plaats daarvan was hij met het zakje pruimtabak naar de politie gestapt. Uit een labo ratoriumonderzoek bleek toen dat er Parathion in de pruimtabak zat. De vrouw werd vorig jaar op 2 decem ber gearresteerd bij familie in de Al- blasserwaard. Sindsdien bleef zij hardnekkig ontkennen. Johanna P. is de tweede echtgenoot van de heer Bootsma. Twaalf jaar geleden zijn ze getrouwd. Als motief voor de poging tot moord gaf de vrouw op de slechte verstandhouding tussen haar en haar man. Vrij zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Droog en vrij zonnig weer met een matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost; dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets ho gere. 31 mei. Zen op 4.27, onder 20.49. Maan op 7.14. order 0.18. Eerste kwartier: 4 juni te 5.47. IIO( )G WATER STA IN DEN ZIERIKZEE 31 mei 5.42 v.m. 17.59 run. BROUWERSH A VEN- SI mei 5.23 v.m. 17 47 n.m. Doodtij: 5 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-5. Het K.N.M.I. deelt mede: een krachtig hogedrukgebied bevindt zich boven de Noordzee, de kern van het hogedi'ukgebied ligt tussen Schotland en zuid-Noorwe- gen. Boven Italië en JoegosJavië be vindt zich daarentegen een lage drukgebied. dat maar weinig van plaats verandert. Beide systemen hielden donderdag in onze omgeving een noordoostelijke stroming in stand. Hiermee werd de woensdag in de onderste niveaux nog aanwe zige vochtige lucht verdreven, zo dat de hoeveelheid zonneschijn ten opzichte van woensdag toenam. In de algemene luchtdrukverdeling komt het komende etmaal maar weinig verandering. De wind kan tijdelijk ruimen naar oost, en voert aanhoudend vrij droge lucht aan. De middagtemperaturen zullen vrij dag ongeveer dezelfde waarden be reiken als donderdag. Miiiimumprijsregeliiig voor aardbeien DEN HAAG, 20-5. Beneden 70 cent per kg zullen dit seizoen op de Ne derlandse veilingen geen aardbeien verkocht mogen worden. Dit is de minimumprijs die is vast gesteld door het centraalbureau van tuinbouwveilingen. Ze geldt vooc aardbeien met en zonder dop en gaat in op 27 mei. Amsterdam krijgt „Miss Walletje" AMSTERDAM, 29-5. In deze tijd van Miss-verkiezingen moest het eens gebeuren en als het dan toch moet kan het alleen in Amsterdam. Na Miss-Holland en Miss-bejaarde wordt nu ook een Miss-Wallet je ge- kezen, waarbij zoals inmiddels wel is begrepen gepüt zal worden uil het arsenaal van de hoofdstedelijke war me buurt. BRUSSEL, 30-5. De „vrije ver gadering" van rebellerende studen ten en hoogleraren van de vrije uni versiteit van Brussel heeft vannacht een bevel van de raad van beheer om de universiteit te ontruimen, ver worpen. De twaalf leden tellende rege ring van Peru onder leiding van Raul Ferrero is woensdagavond af getreden nadat een motie van wan trouwen was ingediend waarin zij van wanbeleid werd beschuldigd. WASHINGTON, 29-5. De met 99 opvarenden vermiste Amerikaanse kerncnderzecboot „Scorpion" heeft een levensteken gegeven. De Ameri kaanse admiraliteit heeft woensdag avond meegedeeld dat een patrouille vliegtuig ten oosten van Norfolk in Virginia een radioboodschap heeft ontvangen waarvan dc code is ge- idcntificccrd als afkomstig van dc vermiste kcrnondcrzccër, die maan dag niet volgens dc opgegeven tyd in dc thuishaven Norfolk binnenliep. Dc commandant van de viool heeft alle opsporingsvaartuigen onmiddel lijk naar het gebied gedirigeerd waai de boodschap werd opgevangen, dal is ongeveer 110 mijl ten oosten van Norfolk. De boodschap was een algemene oproep aan de op de betrokken fre quentie luisterende stations „alle stations op dit net. Dit is de Scorpion (roepletters)" de rest van het be richt was verminkt. Dit onverwachte levensteken kwam enkele uren nadat de Marini dc 3075 ton metende on derzeeboot met zijn opvarenden als officieel vermist had gemeld tenein de dc familieleden van de beman ning financieel te kunen steunen. Het laatste radiosein was 21 mei ontvangen toen de „Scorpion" ter hoogte van de Azoren voer en meldde zes dagen later om 18.00 (pl. lijd) in Norfolk te zullen aankomen. Toen het schip niet in de thuishaven arriveerde, werd na enkele uren hel sein „onderzeeboot overlijd" gegeven en kwam een uitgebreide speuractie op gang. Onderzeeboten, oppervlak teschepen en vliegtuigen van de Amerikaanse Marine gingen de 2100 mijl lange route afzoeken waarlangs dc „Scorpion" naar de thuishaven zou varen. Hoewel dc hoop dat schip en be manning nog te redden zouden zijn steeds kleiner werd. zei de Ameri kaanse Marine dat redding wellicht mogelijk was als de „Scorpion" in ondiep water niet te ver van de Amerikaanse oostkust in moeilijkhe den was geraakt zonder dat daarbij de huid was beschadigd en als dc lucht kon worden ververst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1