Speciale aanbieding Bankstellen Tabaksindustrie ontslaat 113 werknemers College van b. en w. richt zich met woningnota tot de raad WITTE KRUIS bankstellen f 368,- deurloo, meelstraat 31 STREEKNIEUWS VELDHOVEN, 27-5. De N.V. Ta baksindustrie v/h Gebroeders Phi lips heeft besloten een aantal afde lingen van haar bedrijf in Veldhoven over te brengen naar haar vestiging te Geel in België. In verband hier mede is aan 113 arbeidskrachten ont slag aangezegd, te weten 40 mannen en 29 vrouwen uit Nederland en 44 vrouwen uit België. De getroffen maatregelen zijn vol gens een communiqué van de raad van bestuur der N.V. een gevolg van het tekort aan vrouwelijk personeel", hetgeen een gevaar inhield voor de Advertentie Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) vereiste stabiliteit in de produktie. Door de aanwezigheid van een groot contingent werknemers in de Belgi sche Kempen is men er inmiddels in geslaagd de produktiecapaciteit van de vestiging in Geel zodanig op te voeren, dat de weggevallen capaci teit van Veldhoven kan worden op gevangen. Daarnaast kon door de ge nomen maatregelen voor de in Veld hoven gevestigde afdelingen een be tere benadering worden gevonden van de optimale bezettingsgraad. KERKNIEUWS- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Genderen: E. M. Bak ker, Tholen; te Krimpen aan de Lok (toez.): H. Binnekamp, Vriezeveen. Aangenomen naar Nijeveen: H. J. Pol, Geldermalsen; naar Klaziena- veen (2e pred.pl.), (toez.): G. P. Post, Hall; naar Amsterdam als pred. voor b.w. (arbeid onder de middelbare scholieren): K. E. Eijkman, vicaris, Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Pernis vac. H. C. Voorneveld): J. Tevel, Zwijn- drecht-Groote Lindt. Examens. Aan het Zendings seminarie te Baarn slaagde voor het zendingsexamen mej. C. E. van Ben- tum aldaar. Zij zal worden uitgezon den naar Magelang (Indonesië), als docente aan de Sekolah Pendidikan Wanita Kristen. Probleem van doorstroming nog niet opgelost ZIERIKZEE, 27-5. In het vervolg van de Woningnota, die het colleg van b. en w. aan de raad zond, wordt verder opgemerkt dat btf de toewij zing van woningwetwoningen zoveel mogelük rekening wordt gehouden met het gezinsinkomen en de gezins grootte. Naarmate er betere wonin gen beschikbaar komen, wordt ge poogd in de toekomst te voorkomen dat personen met de hogere inkomens in goedkope woningwetwoningen te recht komen. De woningvoorziening te Zierikzee evenwel is in een grote impasse ge komen als gevolg van het feit dat er na het gereedkomen van de 140 ra- tiowoningen, in de zomer van 1967, geen woningwetwoningen meer ge reed zijn gekomen. Wel is enkele we ken geleden de goedkeuring ontvan gen voor de bouw van nog 38 wo ningwetwoningen in Malta. Eerst medlio 1969 zullen deze woningen voor verdeling beschikbaar komen. Sedert zomer 1967 en in 1968 viel en valt er voor het college dus niet meer te verdelen dan een spora disch leegkomende woningwetwo ning, waarmede alleen zeer urgente gevallen kunnen worden geholpen. Bovendien zijn er nog bepaalde claims op woningen van diverse be drijven en het Rijk, die voorrang hebben. Middenstands woningen In het najaar van 1968 komen even wel de 21 middenstandswoningen in het bouwplan Malta gereed, maar hiervan valt niet de doorstroming van goedkope naar duurdere wonin gen te verwachten. Hoogstens zul len hierdoor maar zeven of acht goed kope woningwetwoningen vrijkomen. Gelet op de lijst van woningzoeken den, zal ook dit geen noemenswaar dige verlichting geven. Tcch zijn er te Zierikzee niet on voldoende goedkope woningwetwo ningen. Het tegendeel is het geval. Doordat het in het verleden nimmer mogelijk is gebleken een aantal be tere en ruimere woningen te bou wen, zijn er in de afgelopen jaren veel burgers in woningwetwoningen moeten gaan wonen, die daarin fei telijk niet thuis horen. Voor hen wa ren er evenwel toen geen andere op lossingen. Wil - aldus het college - de zozeer gewenste doorstroming in deze ge meente op gang kunnen komen, dan zullen er in de toekomst meer betere woningen gebouwd moeten worden. Gewacht wordt op de realisering van bouwplan-West. De wat moeizame totstandkoming van het bestemmingsplan-West is er verder oorzaak van dat de woning bouw in deze gemeente thans niet op de gewenste schaal kan plaats vinden. De definitieve vaststelling van dit plan kan in de loop van juni een aanvang nemen. Met het ont werpen van de plannen voor de wo ningbouw in dit plan is reeds een be gin gemaakt. De benodigde grond is reeds grotendeels in eigendom. In 1969 zal er voldooende bouwrijpe grond zijn om de zo dringend nood zakelijke woningbouw in versneld tempo ter hand te nemen. Zelf bouwen Gehoopt wordt dat er - voorzover er nog plaats is - wat meer animo ontstaat om zelf te gaan bouwen. Op dit punt steekt de gemeente ongun stig af bij andere gemeenten. Het college hoopt dat de royale subsidie regeling 'een stimulans zal zijn voor parlikulieren zelf te gaan bouwen. Een voorbeeld van geslaagde parti- kuliere woningbouw zijn de 14 Bo- han-woningen naast de kleuterschool in het bouwplan-Malta. Deze wonin gen konden - dankzij een belangrijke rijkssubsidie - voor vrij redelijke prijzen in eigendom worden verkre gen. Meer partikuliere bouw zou de woningnood te Zierikzee zeer zeker ook kunnen verlichten, aldus het col lege van b. en w. De directie van de Citroen-fa brieken heeft de justitiële autori teiten gevraagd, de verwijdering te gelasten van de stakers die de be drijven bezet hou'den. AMERONGEN. De rijkspolitie in Amerongen heeft twee jongeman nen van 18 en 21 jaar gearresteerd die kort tevoren hadden ingebroken in het; kasteel „De Natews". Hierbij werd voor ruim 5.000 gulden aan antiek gestolen. Door bijzondere inkoop tegen speciale prijs kochten we voor u grote partij van goede kwaliteit. Diverse kleuren. NU compleet bankstel voor Beperkte voorraad. Ook voor latere levering te bestellen. U slaagt heus be ter bij: „de meubelshowroom van Zierikzee" AGENDA Dinsdag 28 mei Zierikzee Stadhuis, 8 uur, openbam vergade ring van de gemeenteraad. Geref. kerk, 8 uur. zendingsavond. Mondragon. 10.30 uur. vergadering prov, U.V.V. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur afd. Plattelands vrouwen. Donderdag 30 mei Zierikzee Concertzaal. 8 uur, concert Instru mentale. Brouwershaven Ned. Herv. Jeugdgebouw. 3 uur, slui tingsbijeenkomst bejaardenmiddagen SPORT Het zaterdagvoetbal Door thuis op overtuigende wijze met 6-1 van Colijnsplaatse Boys te winnen, heeft DFS III haar kans op promotie naar de 2e klas van het Zaterdagvoetbal behouden. Twee van de drie deelnemers promoveren naar de 2e klas. Op het programma staan nu nog de wedstrijden Colijnsplaatse Boys II-Vlissingcn VI en Vlissingen VI- DFS III. Zomer avond com petitie rayon Zierikzee Rijkswaterstaat-PZEM 3-1. Heden (dinsdag)avond wordt ge speeld: Neptunus-Stella Boys (kwart over 7). Morgen (woensdag) wordt gespeeld PTT-Velocitas (kwart over 7. te Se- rooskerke). DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wedvlucht vanaf Chimay. In concours 174 dui ven. Snelheid eerste duit' 1087,88 in'm; aankomst 9.28.41. Snelheid laat ste duif 793,15 m m; aank. 10.28.40. H. Kaashoek 1, 33, 36; J. Zuidweg 2, 14. 28, 34, 47, 58; J. C. Verwijs 3, 4, 6, 11, 20. 43, 46; L. Vermeij 5. 25; M. v. d. Est 7; A. Faasse 8, 10, 17, 21. 24, 27, 29, 30, 35, 37, 45, 48, 50; Jac. Geense en zoon 9, 19, 40, 44, 52, 54, 56; Gebr. Fonteijne 12, 23; Th. Bak ker 13, 31, 39, 42, 51; M. Geuze 15, 26; J. Bakker 16, 18, 41, 49, 55; A. Ver wijs 22, 57j Abr. Verwijs 32; L. Reijn- goudt 38, 53. MOTORSPORT M.A.C. St. Philipsland organiseert oriënteringsrit De M.A.C. St. Philipsland organi seert de tweede oriënteringsrit in dit jaar op zaterdag 8 jun a.s., in samen werking met de K.P.J. te Steenber gen. Inschrijving vanaf 14.30 uur bij hotel „De Druiventros" te St. Phi lipsland; start 15.00 uur; finish hotel „Concordia" te Steenbergen. COMPLEX 't Is gek, maar in Rotterdam, 's werelds grootste havenstadis het in honderden straten 's avonds om tien uur net zo stil als in de Vloed- straat te Kerkwerve of in de Krom me Elleboog te Zierikzee. Gister avond dwaalde ik door straten in de buurt van de Provenierssingel, maar het duurde (gecontroleerd) zeven minuten tot er een mens van achter de geparkeerde auto's opdook, om- de weg te kunnen vragen. En die zei - zo is dat nu altijd - „sorry I'm a stranger" - (excuus, ik ben een vreemdeling). Een eresaluut dan maar aan het busmaterieel, dat naar Rotterdam rolt, maar nu had ik toch een bus, waarin het erbar melijk tochtte, omdat alle (dam sluizen openstonden en toen één, die hardgrondig maar dieselolie stonk, zodat in de luwte achter het centraal station de inhoud van de maag naar de straatstenen werd verwezen. Dat jvas dat. En 's ochtends vroeg is zo'n stad altijd een beetje droef. De duizen den zijn en route ieder naar zijn eigen kleine werkwereldje en Eend en Sunbeam rollen achter, naast en voor elkaar en alles wat er tus sen zitEen stappende man - puk keltje met fles koffie op de rug - rolt een shagje. Op een stilstaande betonmortelmblen zit een vogeltje. Een man in pyama drinkt zijn och tendthee vlak. voor het raam. Kip- pestuurjongens razen op hun brom mers door de bochten en de mini- meisjes - op weg naar kantoor - hebben ook al zo'n haast. Voor een lang blok huizen ligt een grasveld je (kristallisatie van het groen be geren in de grote stad) en een man- maait het gras met een zeis. Dal is nog wel een niet vermoed grapje. Lange tijd- blijft veel nog lelijk: pij len, lichten, reclame's, hokjes en allerlei onduidelijke bouwsels, waar van we leeftijd en zin nooit zullen begrijpen. Zo naar Zeeland toe zwait de we reld toch nog duidelijker open. Ver water, overkoepelende luchten, fou- ragerende vogels, horizonten met wat ingetogen groen, Maar - misschien stak het in het grijze weer - de dorpjes leken in eens bedompt met hun goede, maar stille mensen, de potplanten voor de ramen en de zemende en stof doek-uitkloppende vrouwen. De zin van het ritueel leek op eens helemaal zoek of misschien is het wel zinloosMaar men mag het fel tegenspreken. Het was zo maar een gedachte toen de bus stopte bp alle eendere abri'tjes en de mensen traag in_ en uitstapten. Opeens wilde ik hevig naar de Cor dilleras de los Andes, maar dat is nogal ver en als het zou kunnen, wordt het toch weer een drieweek se all-in-reis en dat is niet zo leuk. Maar deze overwegingen vloeien voort uit ee»i buscomplex. Het is lastig te overwinnen; men sukkelt er soms jaren mee! SCHIEREILANDMAN WHEN IN DE NATUUR Advertentie De (ze) „witte vierin de aanlooptijd naar de zomer ZIERIKZEE. 27-5. De natuur - zo is het altijd geweest - trekt zich niets aan van de beroeringen, die deze vaak bizarre wereld geven te zien. Ze gaat voort met een gelijk matigheid, die de mensen ten voor beeld zou moeten strekken. Naast het geel van de gouden regen, zorgen de ze weken tussen het uitbundig groen van een thans niet zo warme lente, voor interessante „witten", die hier en daar - maar vooral in de bossen - we] zijn te vinden. De meest pretentieloze onder de „witten" - maar men moet het sier lijke bloempje eens apart onder de loupe bekijken - is het Pijpkruid, in de volksmond nog altijd onveranderd „toeters" genoemd. Het Pijpkruid (zulks in tegenstelling met het Pijl kruid) schijnt zo onbelangrijk te zijn, dat de gewone encyclopeadie er niet van rept. Toch zijn juist de „toe ters" zo belangrijk in een boomrijke omgeving. Hele velden treft men aan de boorden en als onderbegroei ing aan. Ze verspreiden een zoetige geur. De Meidoorn Grote drukte op veer Zijpe en Grevelingendam Heropening van „De Schouwse Boer" donderdag In het bericht ever de officiële heropening door burgemeester Ever- wjjn van het hotel-café-restaurant „Be Schouwse Boer" is helaas een stcrende fout geslopen. De opening zal namelijk plaatsvinden op don derdag 30 mei a.s. en niet zoals ge meld cp woensddg a.s. BRUINISSE Industrievestiging Het ziet er naar uit, dat (na de te leurstellende ervaring met de N.V. Mayfair), de wens van Bruinisse voor de vestiging van kleinindustrie in de gemeente, in vervulling zal gaan. De gezamenlijke ateliers van de handschoenenfabriek Heinkenszand N.V. en de handschoenenfabriek Re- horst hebben het voornemen zich in Bruinisse te vestigen. Een tijdelijk onderkomen wordt gezocht in een van de barakken van bet werkkamp Stoof polder. Deze barak zal worden omgebouwd tot een gezellig atelier. Personeel om in deze handschoenen fabriek te werken (in de eerste plaats natuurlijk vrouwen en meisjes) wordt gezocht. Op vrijdagavond 7 juni wordt een voorlichtingsavond gehouden in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw, waar de directie en het gemeentebestuur inlichtingen zullen verschaffen, waar met medewerkers kan worden gesproken en een kleine machimedemonstratie zal worden ge geven. Het ligt in het voornemen te zijner tijd over te gaan op nieuw bouw. BRUINISSE, 27-5. Vele toeristen hebben geprofiteerd van het lange weekend dat de Hemelvaartsdag biedt. En vele duizenden hebben in deze dagen een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Dit was te zien 'aan het veer Zijpe-Anna Jacobapol- der, dat met twee ponten varend, toch donderdag en zondag niet kon- verhinderen, dat files van meer dan één km lengte ontstonden. Maar wachttijden als vroeger komen toch niet meer voor, één uur wachttijd aan de pont is tegenwoordig al lang. De -drukte was cok af te lezen op de teller bij de Grevelingensluis. Donderdag 10.476 auto's, vrijdag 4584, zaterdag 5050 en zondag 26 mei 7754, Vorig jaar passeerden met He melvaartsdag 8924 auto's de teller. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 27-5. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Eigen heimers, 40 mm opw. f 6,00-8,00; Bintje 35-50 mm geen notering; idem 40 mm opw. f 5,50-7,00; Furore, 40 mm opw. f 5,00-7,00. Zandaardappelen voor het binnen land: Bintje, 40 mm opw. geen note ring. Klei-aardappelen voor de export: Bintje, 35 mm opw., in twee maten gesorteerd f 5,50-6,50; idem 45 mm opw. f 6,50. Voer-aardappelen f 1,00-2,00. Stemming: binnenland rustig, ex port willig. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. de daarop volgende zondag 5765. Een stijging dus heen en terug van tel kens plm. 1500 wagens, want de 500 die zondag j.I. daarboven nog pas seerden zullen waarschijnlijk naar het eiland toe komende auto's zijn geweest. De aantallen die dit jaar dagelijks passeren zijn immers regel matig groter dan een jaar tevoren. Tentoonstelling van vette kalveren te Barneveld BARNEVELD, 27-5. In de grote gemeentelijke pluimveehal te Bar neveld 'is vandaag de landelijke ten toonstelling van vette kalveren ge houden. De opzet van de tentoon stelling, die voor de zesde keer ge organiseerd werd, was geheel gelijk aan voorgaande jaren. Het aantal inzendingen in de vier rubrieken was beduidend hoger dan vorig jaar toen de betreffende agrarische sec tor met grote moeilijkheden te kam pen had. Er waren nu ruim 250 kal veren in de tentoonstelling bijeen gebracht. Na 'de keuring kon de jury vast stellen, dat de kwaliteit van de aan gevoerde dieren zeker niet minder was dan voorgaande jaren. Scheepvaartberichten Acmaea, 27-5 van Spezia naar Sar- roch. Ampenan, 28-5 te Port Sweltenham. Atys, 27-5 200 -mijl oostelijk Kaap Goede Hoop naar Curacao. Alchiba, 27-5 rede Khorramshar. Zafra, 27-5 75 mijl noordoostelijk Durban naar Spezia. De meest pretentielozePijpkruid. Die geur intussen lijkt helemaal niet op die van de Meidoom, die in deze tijd zijn fraaie witte trossen ten toon spreidt. De Meidoorn noodt tot plukken, maar vergeet het maar, want in een vaas zijn de bloemen snel aan uitvallen toe. Juist langs de flanken van bomenrijen en als ha gen, zijn de Meidooms van een uit bundige schoonheid. Vooral voorbij rijdend kan de Meidoorn snel worden aangezien voor spirea Aguta een kweekstruik, die ook veelvuldig wordt aangetrof fen. Bij nader beschouwen blijkt ech ter spoedig het verschil, want de trossen van deze struik geven - in tegenstelling met de Meidoorn - geen geur af. Ook de vorm van het bloempje is aanmerkelijk anders. Vcgelmelk Last nog least in deze tijd de soli taire pronker Vogelmelk (Ornithola-, gum umbellatum), een verschrikke lijk grappig plantje uit de Leliefami lie. De buitenzijde van de witte bloe men zijn wat groenachtig. Op voch tige plaatsen onder bomen en in wei landen is Vogelmelk volop te vin den. We vonden het geschikt in deze aanlooptijd naar de volle zomer, deze „witte vier" hier op een rijtje te noe- Oriënteringsrit M.C. Sparta" met Hemelvaartsdag ZIERIKZEE, 27-5. Op Hemel vaartsdag vond de tweede oriënte ringsrit van de M.C. „Sparta" plaats in de gemeente Duiveland, waaraan in totaal 64 deelnemers zowel van Schouwen-Duiveland als van elders zich hadden laten inschrijven. Na een sportieve rit verwelkomde de voor zitter, de heer J. v. Maanen. alle deelnemers in het Dorpshuis te Nieu- werkerk en bracht dank uit aan de heer Schuiling en aan verdere mede werkers, voor het vele werk ver richt voor het uitzetten van de ver reden rit. Tevens sprak hij de wens uit allen weer te mogen begroeten op 15 juni, aangezien op die datum weer een rit verreden zal worden, waarvoor ook de inschrijving weer zal plaats hebben bi.) de fa. A. P. Kort Zoon te Zierikzee. De uitslag van de 2e rit is als volgt: 1. J. Slager, 38 strafpunten; 2. J. L. Braber. 70 strafp.; 3. L. P. Hoekman. 97 strafp.; 4. M. P. Groen - leer, 121 strafp.; 5. P. v. Hattem, 133 strafp.; 6. M. v. Langeraad. 140 straf punten; 7. J. de Vlieger, 154 strafp.; 8. A. Hollestelle, 155 strafp.; 9. J. H. v. Laarschot, 159 strafp.; 10. W. P. Stouten, 165 strafp.; 11. J. N. Wirtz. 184 strafp.; 12. J. J. v. d. Linde. 186 strafp.; 13. J. J. de Vrieze, 191 straf punten; 14. J. L. Schoof, 194 strafp.; 15. J. M. Natte, 194 strafp.; 16. R. J. v. d. Wekken, poedelprijs met 195 strafpunten. Spirea Aguta „net" een meidoorn. Vogelmelkplantje uit de Leliefamilie (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2