DE ZIERIKZEESCHE COURANT Franse kabinet gaat akkoord met liet hervormings-ontwerp Amerikaans-Noordvietnamese besprekingen nog zonder resultaat Haringrace is be gonnen „Garuda"-vliegtuig (naar Amsterdam op weg) bij Bombay verongelukt Verdeeldheid in de Stichting van de Arbeid Op twee plaatsen massagraven ontdekt Droeve gewonden balans in Frankrijk Kernonderzeeboot van de V.S. vermist POLITIEBEWAKING VOOR EUROPESE MINISTERRAAD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2B mei 1968 124ste jaargang Nr. 200U1 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vddte, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De Z.L.M.-jubileum-manifestaties in juni Stakingen worden echter voortgezet PARIJS, 27-5. Het Franse kabi net heeft maandagmiddag zijn goed keuring gehecht aan de tekst van het wetsontwerp inzake de economische, sociale en universitaire hervorming, waarover op zondag 16 juni een re ferendum zal worden gehouden. Pre sident de Gaulle zal volgende week maandag in een vraaggesprek voor radio cn televisie zelf de gronden van de betekenis van de volksraad pleging toelichten. De „verkiezings strijd" begint op 4 juni. De commu nisten en de federatie van linkse de mocraten hebben al bekendgemaakt dat zij de Fransen zullen aansporen bij het referendum met neen te ant woorden. OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Ondanks de positieve resultaten van de 25 uur durende marathon-on derhandelingen tussen vertegen woordigers van de Franse regering en van de werkgevers- en werkne mersorganisaties was op het sta kingsfront maandag nog geen ont spanning waar te nemen. Bij deze onderhandelingen werd men het eens over een etapsgewijze loonsverhoging van in totaal tien procent, verho ging van de minimum-loongrens en vermindering van de werktijd. De door de vakbonden geëiste verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd wordt door de werkgevers in studie genomen. De ouderdomsuitkering zal per 1 oktober worden verhoogd en de regering heeft toegezegd hef vraagstuk van de gezinstoelagen te bestuderen. Wat de rechten van de vakbonden in de ondernemingen be treft is de regering van oordeel, dat het beraad met de vakbonden moet uitmonden in een wetsontwerp. De regering zal hierbij een welwillende houding aannemen. Werkgevers en vakbonden hebben afgesproken voor 1 oktober bijeen te komen om de vraagstukken inzake de werkgele genheid te bestuderen. In tweede in stantie zal de regering zich bij dit overleg voegen. PARIJS, 27-6. De Amerikaanse en Noordvietnamesc delegaties z\jn maandag in Parijs vier en een hall uur bijeen geweest zonder enig re sultaat. Geen van beide onderhande laars week ock maar een duimbreed van zijn standpunt af. Rassenongeregelilheden LOUISVILLE, 28-5. In het neger getto „West End" van Louisville, in de Amerikaanse staat Kentucky, heeft gouverneur Nunn maandag avond eenheden van de nationale garde ingezet, nadat ongeregeldhe den waren uitgebroken waarbij is geplunderd. Er zijn enkele sluip schutters actief en een politieman is gewond. De ongeregeldheden braken uit na een verhit debat tussen de burge meester en vertegenwoordigers van het Nationaal Verbond voor de voor uitgang van gekleurden (NAACP). Het Verbond eiste entslag van een politie-agent die een neger bij diens arrestatie zou heben mishandeld. De politieman werd geschorst maar la ter weer in actieve dienst genomen. Noodweer boven het Midden-Oosten TEHERAN, 27-5. Het noorden en westen var Perzic heeft te lijden van overstromingen, die zijn veroorzaakt door langdurige regenval en het smelten van sneeuw. Er zijn al 37 doden geteld. Verscheidene dorpen zijn verwoest. De verbindignen met de getroffen provincies worden be moeilijkt dcor vernielde wegen en telefoonlijnen. „Eurofair" in Amerika NEW YGRK. 28-5. Een replica van Madurodam, een grote windmolen en Nederlandse produkten, zullen onder meer te zien zijn tijdens de E.E.G.- manifestatie. „Eurofair" genoemd, die van 9 tot 21 september in New York en acht andere steden in de V.S. wordt gehouden. Er zal aandacht worden besteed aan de produkten en de cultuur van de zes landen die in de E.E.G. ver enigd zijn. Zo zal men ook trachten een groot schutterstuk van het Frans Halsmuseum voor de duur van de „Eurofair" in New York te krijgen. Dc Deense bond van horecaper- soneel heeft voor donderdag een sta king afgekondigd, nadat hij een loon- voorstel van de werkgevers had af gewezen. De Amerikaan, Averell Harriman, beschuldigde Noord-Vietnam ervan de gedemilitariseerde zóne te gebrui ken als een „hoofdweg voor agres sie". Deze zóne moet volgens hem onder toezicht van de internationale contrölecommissië weer "in een neu traal gebied worden herschapen. Hij verwierp de Noordvietnamese eis tot onmiddellijk staken van alle bom bardementen op Noord-Vietnam. De Verenigde Staten zijn bereid daar over te prater, maar dan moeten te gelijkertijd daarmee samenhangende viaagstukken ter sprake komen. AAN BOORD KW 141. 27-5. De jacht op de Hollandse nieuwe is weer begonnen. Ongeveer zestig vis sersschepen hebben maandagmorgen de havens verlaten. Traditiegetrouw zal ieder proberen zo vlug mogelijk met een flinike voorraad haring te rug te zijn. Het is te verwachten, dat nog vóór pinksteren de eerste haring in het vaderland aangevoerd wordt. Geen goederenverkeer meer met Frankrijk DEN HAAG, 27-5. De algemene staking van de Franse douaniers heeft volgens door Evo Niwo inge wonnen inlichtingen tot gevolg, dat de Franse grensposten voor het goe derenverkeer worden of reeds zijn gesloten. Alleen grenspassage met personenauto's zou nog mogelij k zijn. Wijziging van deze toestand is vóór woensdag onwaarschijnlijk. De Evo vernam vanmorgen ook, dat in een straal van honderd kilo meter rond Parijs geen benzine meer getankt kan worden. Vijftien miljard Volgens voorlopige schattingen zal als gevolg van de loonsverhogingen, verbetering van de gezinstoelagen en de arbeidstijdverkorting jaarlijks voor een bedrag van vijftien mil jard frank extra in de Franse econo mie worden gepompt. Economische deskundigen zien daarin gevaren voor een inflationele ontwikkeling en voor de waardevastheid van de munt. De eerste reacties kwamen van de arbeiders in de automobielindustrie die niet tevreden waren met de re sultaten van het overleg. Sommige reacties schijnen eer po litieke achtergrond te hebben waai de stakers aftreden van de regering en vorming van een volksfront van socialisten en communisten eisten. Politieke waarnemers vragen zich af of de vakbondsleiders het heft nog wel in handen hebben. Er waren maandagavond nagenoeg geen be richten over beëindiging van de be zetting der bedrijven en bereidheid tot hervatting van de arbeid, hoewel premier Pompidou de nadruk legde op de „buitengewone sociale voorde len" voor de arbeiders en de vak bondsleiders verklaarden, dat dat bij de onderhandelingen wezenlijke re sultaten waren geboekt. De arbeiders van dc Renault auto mobielfabrieken in Billancourt bij Parijs en hun collega's van Citroen in de Parijse wijk Javel wezen het akkoord van de hand cn besloten de staking vcort te zetten. Jong meisje verkracht DEN HAAG, 27-5. Een zestien jarig meisje uit Den Haag is door een paar jongens verkracht. De jon gens zijn later aangehouden. Zij zijn ingesloten en hebben een bekentenis afgelegd. Het meisje was naar dansles ge weest. Op weg naar een bushalte kwam een 17-jarige jongen naast haar lopen. Zij passeerden een auto, waar zij in gesleurd werd. De auto werd bestuurd dooreen 21-jarige glazenwasser. In Vodrburg werd het meisje tegen haar wil misbruikt. De jongens reden haar vervolgens naai de andere kant van Den Haag, waar zij haar in een woonwijk uit de wa gen zetten. Het meisje liep naar huis. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis gebracht, nadat de politie was inge licht. De politie spoorde in Scheve- ningen de auto op, waarin de twee jongens nog rondreden. In veertien gemeenten geen animo voor de B.B. DEN HAAG, 27-5. In veertien ge meenten heeft de gemeenteraad tot dusverre de begrotingspost Bescher ming Bevolking afgestemd, dan wel in een motie verklaard die post niet te zullen aanvaarden. Dit schrijft minister mr. H. K. J. Beernink van binnenlandse zaken in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroting 1968 van zijn departement. Het zijn Finsterwolde (Groningen), Heerenveen (Friesland), Amstelveen, Barringerhom, Graft, Ilpendam, Koog aan de Zaan, Krommenie, La ren, Oostzaan, Wormerveer en Zaan dijk (allen Noord-Holland), Oost- Voorne (Zuid-Holland) en Terhey- den (Noord-Brabant). SAIGON. Een Vietnamese vrouw gebruikt een blikje om het haar te wassen tussen de puinhopen nabij de Y-brug, waar hevige gevechten zijn geleverd. DEN HAAG, 28-5. Op verzoek van de vakcentrales, die meer dui delijkheid wensten ever de houding van de werkgevers, is het bestuur van de Stichting van de Arbeid gis teren (maandag) in vergadering bij een geweest. Uit twee achtereenvol gende afzonderlijke persconferenties van werknemers cn van werkgevers, na afloop van de vergadering blijkt dat partijen het niet eens zijn gewor den. PRAAG. 27-5. Op een afgelegen plaats te Brno in Tsjccho-SIowakije is een massagraf ontdekt waarin zich dc gecremeerde resten bevonden van 24 personen die in de jaren 1950 en 1951 zijn terechtgesteld, zo meldt het Tsjechoslowaaksc vakbondsblad „Pracc". Onder de slachtoffers bevond zich een lid van de lijfwacht van presi dent Eduard Benes. De identiteit van de doden kon worden vastgesteld aan de hand van metalen plaatjes in de urnen met luin as. In het Oekraïense dorp Kortelisy is een massagraf ontdekt waarin zich de resten bevonden van ongeveer 3.000 mensen, die in 1942 daar dooi de Duitsers en medestanders zijn vermoord. Volgens het Russische par tijblad Prawda had slechts een klein aantal mensen aan de slachting kun nen ontkomen. Hel bloedbad was aangericht omdat de dorpelingen er van waren verdacht, dat zij Russi sche partisanen hadden geholpen. Aan de moordpartij zouden, volgens Prawda. drie inwoners van het dorp hebben meegedaan, die nu in de Amerikaanse stad Philadelphia zou den wonen. De werknemers vinden het on-eens zijn een uitermate ernstige zaak. Tij dens het loondebat in de Tweede Ka mer zullen zij zich beraden over hel bijeenroepen van het overlegorgaan. Nu dc werkgevers maandagmiddag niet bereid bleken met de werkne mers als Stichtingsbestuur te ver klaren dat het ingrijpen van het ka binet op dit moment niet aanvaard baar is cn dat het instrument dat liet kabinet daarbij hanteert ondeugde lijk is. zou dit, volgens werknemers- voorzitter Kloos, wel eens het einde van het vrijere loonpolitieke systeem kunnen betekenen. Het verschil van inzicht, hoe ernstig volgens dc heer Kloos ook, betekent z.i. echter toch niet een „gebarsten Stichting". SITTARD. In hel ziekenhuis de „Goddelijke voorzienigheid" te Sit- tard is maandagmiddag overleden de 19-jarige J. M. Stelten uit Gre- venbricht. De jongeman was met zijn bromfiets in botsing gekomen met een personenauto en zwaar ge wond geraakt. BOMBAY. 28-5. Een viermotorig Conyair „Coronado"-straal verkeers vliegtuig van „Garuda Indonesian Airways", dat met 29 inzittenden van Djakarta op weg was naar Neder land, is heden (dinsdag)ochtend vroeg bij Bombay verongelukt. Over het lot van de inzittenden is nog niets be kend. Het toestel is kort na de start van het vliegveld Santa Cruz neergestort bij Nalla Sopara, 45 km ten noord westen van Bombay. Reddingsploe gen zijn op weg naar de plaats van het ongeluk. De politie van Bombay Minister Luns. die een bezoek van vier dagen aan Marokko brengt, is maandag door koning Hassan in audiëntie ontvangen. Meer Thaise troepen naar Vietnam BANKOK, 27-5. Thailand zal in juli van dit jaar zijn strijdkrachten in Vietnam op verzoek van presi dent Johnson met 5.000 man 'ge vechtstroepen uitbreiden, zo heeft premier maarschalk Tano, Kittika- cho'rn meegedeeld. Op het ogenblik nejnen een regi ment van 2400 man, een luchtlrans- porteenheid en enige marine-een heden van Thailand deel aan de strijd in Vietnam. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Men kan mensen wel tegen i hun wil overtuigen, maar niet legen hun wil een genoegen t doen. Zonnige perioden Verwachting tot woensdagavond: Langs de kust van Holland en Zee land aanvankelijk lage bewolking en enkele mistbanken; overigens zon nige perioden en in het binnenland kans op een lokale bui; dezelfde of iets hogere temperaturen en een zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. 29 mei. Zon op 4.28, onder 20.47. Maan op 5.13, onder 23.37. 30 mei. Zon op 4.28, onder 20.48. Maan op 6.07. onder Eerste kwartier: 4 juni te 5.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 mei 30 mei 16.57 n.m. 17.28 n.m. 16.37 n.m. 17.11 n.m. zei dat de stationschef van Nalla So para alarm heeft geslagen. Het vliegtuig was maandag, om 18.00 uur plaatselijke tijd uit Dja karta vertrokken om via Singapore. Bangkok. Bombay, Karatsji, Kairo en Rome naar Schiphol te vliegen, waar'het vandaag (dinsdag) om 12.45 uur zou aankomen. Inmiddels wordt vernomen dat ge vreesd wordt dat alle inzittenden - ender wie één Nederlander - om het leven zijn gekomen. PARIJS, 28-5. Volgens zieken huisautoriteiten zijn b(j de gevechten van vrijdag in Parijs 634 burgers en 131 politie- en brandweermensen ge wend. In.Lyon zouden ongeveer 300 per sonen gewond zijn, 'in Straatsburg vijftig en ongeveer tachtig in Nan tes, van wie 57 politiemannen., Twee personen zijn gedood. Onder de gewonden in Parijs be vinden zich ook veel meisjes. De op roerpolitie heeft de meisjes, die ge laarsd en in mini-rok han mannetje staan tijdens de gevechten en bij het opbouwen van de barricades, de bij naam van „amazones" gegeven. Zij worden door de politie opdezelfde manier all de overige betogers be handeld. 4.32 v.m. 5.07 v.m. BROUWERSHAVEN 29 mei 4.13 v.m. 30 mei 4.48 v.m. Springtij: 29 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. Een hoge drukgebied tussen Spanje ende Azoren breidt ge leidelijk zijn invloed uit boven Enge land en omgeving en komt daardoor in verbinding met het krachtige ho- gedrukgebied dal zich al geruime tijd boven Scandinavië handhaaft. Tus- beide systemen ligt juist boven ons land een vore ven lage luchtdruk waarin aanvankelijk neg veel bewol king en plaatselijk wat regen voor kwam maar die nu snel van beteke nis afneemt. We verwachten dan ook geleidelijk meer zon en in het bin nenland nog wat hogere temperatu ren. Beven zee aanwezige mist zal echter vooral in de nacht en ochtend in de kuststreken veel lage bewol king veroorzaken. Genoemde vore van lagedruk strekt zich uit van ons land via de Alpen tot in Italië en in dit gebied kunnen dan ook enkele buien voor komen. De temperaturen in Europa blijven nog steeds het hoogst in de Balkan, overigens zijn ze in het alge meen normaal voor de tijd van het jaar. WASHINGTON. 27-5. Onderzee boten, oppervlakteschepen en vlieg tuigen zoeken de Atlantische Oceaan af naar de 3.075 ton metende Ameri kaanse kernonderzeeboot („Scor pion") die maandagavond om 18.00 Ned. tjjd zijn thuishaven Norfolk (Virginia) had moeten aankomen. Aan boord bevinden zich 99 beman ningsleden. De „Scorpion" heeft zich het laatst zes dagen geleden via de radio ge meld toen hij op de terugtocht was van een reis naar de Middellandse Zee waar de onderzeeboot had deel genomen aan oefeningen met de zes de vloot. Bij <le zuivel besprekingen in Brussel: BRUSSEL, 27-5. Belgische oproer politie heeft maandagnamiddag, uit gerust met stormhelmen en karabij nen, enige tijd de wacht betrokken bij het gebouw van de Europese mi nisterraad in Brussel. Deze veiligheidsmaatregel, uniek in de geschiedenis der Europese inte gratie. werd twee uur voor het be gin van een E.E.G.-marathonverga- d: ring over de Europese zuivelpoli- tiek genomen, nadat de politie wa terkanonnen had gebruikt om enige honderden protesterende boeren bi.j het gebouw uiteen te drijven. Een uur voor dc vergadering be gon. was de rust weergekeerd cn kon de opzichtige bewaking worden ver vangen door enkele minder opval lend? overvalauto's met politie. Dc bocrenbetogcrs kwamen van een vergadering, die het Copa (de or ganisatie van boeren in de E.E.G.) maandagmiddag in Brussel had be legd om te protesteren tegen een mo gelijke verlaging van de Europese melk- en boterprijzen door de minis ters. Met leuzen als „weg met Mans- holt" 1 rokken zij van dc vergaderzaal aan de rand van dc Brusselse bin nenstad naar het gebouw van de mi nisterraad. hier cn daar gooiend met eieren en zuivel produkten uitdelend, tot zij op het politiecordon bij de mi nisterraad stuitten. Ernstig incidenten deden zich bij het uiteendrijven van dc betogers niet voor. COPA-mctic Op de COPA-conferentie, waar voor circa 5000 bocrenvertegemvoor- digers uit de zes landen naar Brus sel waren gekomen, is een motie op gesteld die 's avonds aan de voorzit ter van de ministerraad, de Franse minister Faure, en de Nederlandse vice-voorzittcr van de Europese Commissie, dr. Mansholt. werd over handigd. De motie eist handhaving van de Europese prijzen, zoals die in 1966 in beginsel zijn vastgesteld, en met na me dat de richtprijs voor melk (39 pf per li ter) globaal gezien een gegaran deerde prijs voor de Europese zuivel- boeren zal zijn. Met klem ook verzet de motie zich tegen een eventuele verlaging dooi de E.E.G.-ministers van de interven tieprijs voor boter (in beginsel vast gesteld op f 638.- per 100 kg) en de steun aan magere melk en magere melkpoeder (resp. f 5.40 cn f 43.40 per 100 kg). 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1