SUCCESJES w. richt zich met vvoningnota tot de raad College van b. en Nederlandse militairen gaan water boren in India Teveel caravans in een boomgaard en wapentuig in een auto Aardbeving treft Nieuw-Zeeland ONZE PUZZELRUBRIEK Leegstaande partikuliere woningen te Zierikzee ZIERIKZEE, 22-5. Het college van b. en w. heeft zich - in verband met de dinsdag a.s. te houden raads vergadering - tot de raad gewend, met wat men een woningbeleidsnota zou kunnen noemen. DREISCHOR, 23-5. In het voor malige Dakwater - tussen Dreischor en Sirjansland - dat beter bekend geworden is als het Geulengebied is het de laatste weken bijzonder luid ruchtig geworden. Niet dat zich bedrijven in dit ge bied hebben gevestigd, doch als hoogst belangrijke broedplaats voor. de vogels, regeert hier weer de scholekster. Men kan deze vogelsoort dan ook dagelijks bij honderden te- SCHIPHOL, 23-5. Op de zonni ge mdidag van Hemelvaartsdag zyn van Schiphol 21 Nederlandse mili tairen van Schiphol vertrokken, 10 van hen eerst naar de Verenigde Staten, de 11 anderen regelrecht naar India om aldaar cp vrijwillige basis naar het zo dringend nodige water te gaan boren. De groep van 10 gaat in Oklahoma naar de fabriek, waar voor Neder landse rekening, een boorinstallatie wordt vervaardigd, die water tot een diepte van 200 meter kan aanboren. De mannen zullen er een opleiding voor het boren krijgen en voegen zich naar wordt verwacht in septem ber met de boor bij de rest van de De Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, heeft donderdag een suggestie van zijn Britse ambtgenoot. Steward, afge wezen, dat Noord-Vietnam conces sies zou moeten doen bij het inlei dend vredesoverleg met de Ameri kanen in Parijs. In het centraal station van Bel grado hebben zich donderdag twee ontploffingen voorgedaan, waarbij volgens de eerste berichten enige personen werden gewond. De groot ste explosie vond plaats in het baga gedepot. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 25 en zondag 26 mei Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oostcrland. tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Zuster A. K. Werkman, Kerkvverve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Steutel en zuster Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. Een oude prent uit Duivendijke ontbrak tot nu toe aan de serie. Hier dan een foto van het diep in Schouwen weggestopte plaatsje in 1923. Met de drukte liep het - zo te zien - wel af. Opgemerkt wordt in de nota, dat door intrekking van de huurprijs voorschriften per 1 oktober jJ. de huurprijzen van partikuliere wonin gen dn vrij overleg tussen verhuur der en huurder kunnen worden vast gesteld. Toewijzing van leegkomende partikuliere woningen door het col lege had nadien weinig zin meer, om dat het college niet meer over de machtsmiddelen beschikte om een bepaald noodzakelijk geachte toewij zing van een woningzoekende te ef- fektueren, in het geval huurder en verhuurder geen overeenstemming gelijk waarnemen. Wanneer het bui tendijks vloed is, trekken honderden andere vogels over de dijk om zich in het Dijkwater op te houden. Wie dezer dagen een bezoek aan het Dijk water gaat brengen en dan opeens krachtig en schel hoort roepen „te- piet - tepiet - tepiet" of „pie-pie-pie" weet dan, dat hij met een scholek ster te doen heeft. Aan andere vo gels (meeuwen en kluten) ontbreekt het evenwel ook niet. groep, die inmiddels in India een hy drologisch onderzoek zal hebben in gesteld. Het hele project, dat volledig door Nederland zal worden gefinancierd, wordt geraamd op circa 3Vz miljoen gulden. Ook de reis- en verblijfkos ten van de Nederlandse militairen zijn voor Nederlandse rekening. SCHUDDEBEURS, 23-5. Van hein de en verre waren de deelnemers naar Schuddebeurs gekomen om ge volg te geven aan de uitnodiging van de Vogelwacht „Schouwen-Duive- land" om deel te nemen aan de mid dagwandeling door de fraaie bossen. Begunstigd door bijzonder mooi lenteweer verschenen tegen half drie naar schatting 75 deelnemers aan de start bij hotel „Romijn". De heer J. P. C. Boot, voorzitter van de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" vond het prettig dat zovelen waren ge komen. In het bos van „Mon-Plasir" De kampeerverordening van de gemeente Westerschouwen blijft voor de bewoners, die kampeerplaatsen verhuren een heet hangijzer. Mr. J. Ligthart, advocaat te Zierikzee, kwam woensdagmorgen als eerste voor de balie, vertegenwoordigend zijn cliënt L. J. B. uit Haamstede. Hij gaf de schuild van zijn cliënt toe; er stonden vier caravans in de boom gaard. Volgens de verordening moch ten er maar drie staan. Hij wilde dan ook geen vrijspraak bepleiten. Het vreemde was. dat de getuige wachtmeester C. M. Verwijs er op 27 juli 9 had geteld. Een verschil van 5, dat niet goed werd opgelost, wel stond vast dat er na het proces verbaal enige caravans naar een an der kampeerterrein waren verplaatst hetgeen, zoals mr, Ligthart aanvoer de, al eerder zou zijn gebeurd. Ver- daohte had aan rechten aan de ge meente ,f 1700,- moeten betalen te gen maar f 900,- een jaar geleden, zodat hij van mening was, dat men ten gemeentehuize de zaak had be keken en hem wat hoger had aan geslagen, zodat hij meende er nu wel een paar bij te mogen zetten. Een lid van Ged. Staten was immers inge schakeld om dat te bewerken, doch deze had (zoals later bleek) de ver dachte (ook een jaar te voren had hij al een bekeuring gekregen voor het zelfde feit), niet kunnen helpen. Mr. Ligthart bepleitte clementie. De kunnen bereiken. In de praktijk is de taak van het college daarom meer een bemiddelende geworden, in die zin dat huurder en adspirant huur der zoveel mogelijk bij elkaar wor den gebracht. De animo tot het ver huren Van partikuliere woningen is evenwel door de hoge lasten niet bij zonder groot. Slechte en grote woningen Intussen is de animo om woningen te kopen ook niet groot. Het betreft vaak óf slechte woningen, die hoge restauratiekosten vorderen óf grote woningen, die alle comfort missen en die ook weer hoge onderhouds kosten vergen. Zo stonden medio 1967 twintig woningen leeg. Deze toestand was ongewenst, zo dat de regeling van kracht werd dat leegstaande huizen met vrije vesti ging mochten worden verkocht. Ze mogen echter niet als weekend- of vakantiehuis worden gebruikt. Hiervan is slechts in één bijzonder geval afgeweken. Onverminderd in tussen blijft een woonruimtevergun ning vereist, zodat ongewenste ont wikkeling toch kunnen worden voor komen. In de praktijk komt het n.l. voor dat een eigenaar poogt een huis duur te verkopen, 2onder dat de hui dige bewoner ook maar enig uitzicht heeft op de toewijzing van een an dere woning. In zo'n geval echter wordt altijd een woonruimtevergun ning geweigerd. De notarissen en makelaars ter plaatse zijn van deze regeling in kennis gesteld. Nog steeds intussen staat een aantal partikuliere woningen te Zierikzee leeg. Gelet op het bovenstaande blijft er voor rechtstreekse toewijzing voor woningzoekenden door het college alleen maar het pakket woningwet woningen over. Deze woningen wor den in overleg met „Beter Wonep" en na ingewonnen advies van de W. R.C. door het college toegewezen. vertelde de heer Bootseen en ander over de geschiedenis van, Schudde- beurs, waar het door de eeuwen heen altijd goed toeven is geweest. Hij las verder een gedicht voor onder de titel „Schoddebosse". Onder het ge zang van lijsters en het geroep van de koekoek trok men daarna onder leiding van een flink aantal natuur- gidsen door de bossen van „Mon Pla- sir" en „Heesterlust'\ waar velen werden ingewijd in de wonderen der natuur. Zeer voldaan keerden de deelnemers(sters) daarna weer huis waarts. caravan die was blijven staan (maar volgens Verwijs waren er meer blij ven staan) behoorde toe aan een hartpatiënte. De officier van justi tie, mr. Th. Lebret nam de zaak nog al ernstig op en eiste f 2000,- boete, waarvan f 1000,- voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar te vervan gen door resp. 4 maanden en 2 maan den hechtenis. Mr. Ligthart wees ér nog op dat- verdachte zich zelfs tot de Commis saris der Koningin had gericht en heus niet bezig was alle wetten met voeten te treden. Maar de kantonrechter, mr. Nou- wen, hield zich aan de eis van de officier en vonniste conform. Poging tot stropen De officier, mr. Lebret, had in de stukken gezien dat G. H. van B. uit Doodewaard in zijn woonplaats als stroper bekend stond, maar dat men hem nog nooit had kunnen snappen. Het was dus meer een vermoeden, dan een bewezen feit, maar mr. Le bret was van mening dat de dorps genoten van verdachte wel juist hadden geoordeeld, vooral nu jacht- opzienier P. M. Krijger uit Haam stede verdachte in de nacht van 15 november 1967 in de Torenweg te Haamstede in het duingebied bij de vuurtoren uit zijn auto had zien stappen, terwijl hij iets in zijn han den had, dat leek op een dubbel- OVERDENKING Op het Evangelie volgen niet de „meditaties", maar de Acta, de da den en handelingen van de appostelen Dat is belangrijk! Als het waar is, dat voor velen de ..religie een zaak van staan en van opzien naar de he mel is", wordt het hoog tijd dat ze begrijpen: het is een zaak van géan en van omzien naar de anderen". Op Hemelvaartsdag word ik niet zozeer hemels, maar veel meer kosmisch in gesteld" (Van Ruler). Zo hebben de apostelen het toch ook gezien en be leefd. Ze hebben het geloofd: God schrijft de aarde niet af, het is Hjem juist om die aarde te doen. En óm de volken. Alle volken. Dat ze het internationale rijk van God binnen gaan, ingelijfd worden in de Vere nigde Naties van Christus. En toen hebben ze getuigd van de levende Heer Jezus, van Zijn Macht, van Zijn Verzoening en Recht, van Zijn liefde en zegen. Ze zijn op weg gegaan, be moedigd door Zijn belofte - „Ik ben met u!" - maar ook gehoorzaam aan Zijn opdracht, daardoor eindeloos ge activeerd. Ze hebben het leven niet opgegeven, maar zijn het juist inge gaan, vanuit dit geloof: Alles is van Hem. Overal liggen nu de taken en op drachten. Hierin ligt de zin van ons bestaan. Het is doel-gericht. Want het gaat God om de voleinding van de wereld. Dat is een reusachtig iets: de wereld komt af, het gaat naar de voltooiing toe: Christus leidt alles naar een doel, naar een bestemming, het leven van de volken en ook uw en mijn leven, als we het willen zien in het licht van Zijn belofte en onder de macht van Zijn opdracht. Het is belangrijk die woorden van Jezus no geens te lezen, erover te ..mediteren" en na te denken en er iets mee te doen. Hij sprak: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Gaat dan heen, maakt alle volken tot Mijn discipelen en doopt hen in de naam des Vaders en des Zoons en des Hei ligen Geestes en leert hen onder houden al wat Ik u bevolen heb. En zie, Ik ben met u al de dagen, tot aan de voleinding van de wereld" (Matth. 28 slot). N. Vreemde uitslag Italiaanse verkiezingen ROME, 22-5. De Italiaanse par lementsverkiezingen hebben het ver rassende resultaat gehad dat zowel een van de regeringspartijen, de christen-democraten, als ook de link se oppositie onder aanvoering van de communisten met een flinke winst uit de (stem)bus zijn gekomen. loopsjachtgeweer. Dat geweer had verdachte in de wagen terug gegooid, toen getuige Krijger, die verdekt stond opgesteld, de volle lichten van zijn auto op de auto van Van B. had gericht. In.de auto waren aangetrof fen een dubbelloops jachtgeweer, een vuurbuks en een gummistok; in de koplampen van verdaohte's auto za ten drie konijnen. Verdachte zei, dat hij helemaal niet op jacht was ge weest, hij beproefde zijn autoverlich ting en zijn ruitenwissers. De vuur wapens waren toevallig in de auto gekomen. Die had verdachte uit een andere auto genomen en er in ge legd niet met de bedoeling te gaan jagen. De verklaringen van de jachtopziener noemde hij leugens. De officier hechtte wel waarde aan de verklaringen van de jachtopziener en eiste resp. f 300,- of 30 dagen met verbeurd verklaring van het in be slag genomene. Verder was hij van mening, dat de jachtaote van ver dachte voor een jaar moest worden ingetrokken. Voor overtreding van de Vuurwapenwet kwam er nog f 100,- of 10 dagen bij. Mr. Nouwen maakte er f 250,- of 25 dagen van waarvan f 150,- of 15 dagen voor waardelijk. Voor het tweede feit hield hij zich aan de eis en ook hij was voor verbeurdverklaring van het in beslag genomen wapentuig. Ver dachte dacht er niet over in het von nis te berusten en ging in hoger be roep. s Vergeefse reis A insterdain-G rollingen GRONINGEN, 23-5. Een Am- sterdamse taxichauffeur is de afge lopen nacht voor f 234,- gedupeerd en bovendien mishandeld. Hij had een klant van Amsterdam naar Gro ningen gereden, die, aldaar aange komen, bij een telefooncel liet stop pen om, naar hij zei, even op te bel len naar zijn vrouw. Na het gesprek leidde hij de chauffeur, de heer J. H. J. Meyer, die in de onmiddellijke nabijheid was gebleven, af met de opmerking „Kijk, daar komt ze al aan", gaf hem met een voorwerp een slag in het gezicht en nam de benen. Enorme bosbranden in Alberta (Canada) EDMONTON, 23-5. In de Canadese staat Alberta zijn meer dan 3000 personen ingeschakeld om met be hulp van duwschuivers, vrachtwa gens en vliegtuigen voor waterver voer ten minste 119 bosbranden te bestrijden. De branden woeden over een oppervlak van bij elkaar meer dan 83.000 hectare. Negentien bran den heeft men niet in de hand kun nen houden. Het ergst is de toestand in het midden van Alberta, waar het vuur veel opslagplaatsen van timmerhout bedreigt. Ook ten noorden en wes ten van Edmonton woeden hevige branden. Weer harttransplantatie HOUSTON, 23-5. In het SL Luko- ziekenhuis in de Amerikaanse stad Houston is voor de vierde maal een harttransplantatie uitgevoerd. De man bij wie het hart werd inge bracht is de 47-jarige autohandelaar Luis John Fierro uit Elmont. De donor was een 17-jarige jongen, Hu bert Brungardt, die kort tevoren was overleden aan een hersenbloe ding. Luis John' Fierro was maan dag in het ziekenhuis opgenomen. Van de drie vorige patiënten zijn er twee overleden. De derde maakt het goed. PARIJS, 23-5. De oppositie in de Franse Nationale Vergadering, heeft een motie van afkeuring van het be leid van de Franse regering inge diend. De motie is evenwel verwor pen met een aantal voorstemmers van 233. Om de regering ten val te brengen waren 244 stemmen nodig. De belangstelling voor de puzzel van vorige week had wat groter kun nen zijn; misschien dat het voorjaar nu toch wat de aandacht op andere zaken doet richten. Maar het verle den heeft wel geleerd hoe kort die „puzzel-inzinkingen" zijn. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: mevr. C. J. van der Graaf-Alkema, Rijksweg 9, Oosterland. De tweede prijs gaat naar: De heer J. Brouwers, Dorpstraat 71, Pey-Echt (Limburg. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. arosa; 5. groep; 9. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. voegwoord; 3. drinkgerei; 5. schaakterm; 7. win- tervoertuig; 9. dierenliefkozmg; 11. bid (Lat); 12. jong dier; 13. vlees houwer; 15. vrucht; 17. ontvangdraad; 18. schouwburgplaats; 19. bevel; 20. de dato (afk.); 21. lor; 24. meisjes naam; 26. feestdrank; 30. rivier in Frankrijk; 34. projectiel; 38. blad groente; 42. aanzien; 43. Engelse ti tel; 44. plaats der oudheid; 45. ons inziens (afk.); 47. zijrivier van de Do- nau; 48.'behoeftigheid; 50. eilandje in de Stille Oceaan; 51. uitdagen; 53. deel van de romp; 54. aanzien; 55. elasticiteit; 57. verlaagde toon; 58. zangslem; 59. kloosterzuster; 60. soort Diversen: Kunt u nog geen auto, was machine, t.v. of meubelen kopen omdat u geen geld ge noeg heeft? Laat ons voor het ontbrekende deel zorgen! Ass.-kant. C. Bij de Vaate, Boerenweg 2 te Zierikzee, telefoon 2804. Drogisterij firma S. A. van Gastel Zn., Havenpark 32, Zierikzee. Wegens vakantie gesloten! Ralston verf voor plafond, wand, muur, hout, ijzer, enz. L. C. Hoogerhuis, Renesse. 4 5 gemeten uien te wie den. Brieven onder nr. 2868 a'h bureau van dil blad- Orgelliefhebbers! Wij tonen u heden-vrijdag, van 3.00 tot 10.00 uur, verschillende or gels in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Doden en blinden bij gevechten in Parijs? WEST-BERLIJN, 22-5 De Franse studentenleider Daniël Cohnbendil, ook wel „Rode Dany" genoemd, heeft in een toespraak voor twee duizend studenten in West-Berlijn gezegd dat bij de recente straatge vechten met de politie in Parijs tus sen de vijf en elf doden zijn geval len. De Franse autoriteiten wilden dat naar zijn zeggen geheim houden en de regering had volgens hem druk op de nabestaanden uitgeoefend „om niets uit te laten lekken". Cohn- Bendit zei tevens dat vele betogers blind waren geworden door het dooi de politie gebruikte strijdgas. Aanval op Haïti afgeslagen WASHINGTON, 22-5. President Francois Duvalier van Haïti heeft op een telefonische persconferentie via zijn ambassadeur in Washington verklaard dat een invasiestrijd macht van Haïtiaanse ballingen in zijn land vernietigd is. Ook voor spelde <hij dat elke volgende invasie poging eenzelfde lot te wachten staat. die; 10. armee; 12. epe; 14. k.o.; 15. vermengen; 16. r.i.; 18. anke; 20. delta; 21.dier; 23. ei; 24. t.t.; 26. stormen; 30. starten; 33. arme; 34. norma; 36. iele; 37. amie; 38. tea; 39. pari; 40. ogen; 41. genre; 43. nest; 45. beneden; 47. trotser; 49. a.e.; 51. gr.; 52. idee; 55. slome; 58. sela; 60. e.a.; 61. motiveren; 62. an; 63. nto; 65. ire- ne; 66. els; 69. sneek. Verticaal: l. ai; 2. reve; 3. sardien; 4. arme; 5. gent; 6. regatta; 7. eend; 8. p.p.; 9. don; 11. melk; 13. ere; 14. kassa; 17, irene; 19. krommenie; 22. interesse; 23. em; 25. t.a.; 27. tra ge; 26. reine; 29. noten; 30. smart; 31. riant; 32. elise; 35. ren; 40. oblie; 41. geestig; 42. ergeren; 44. traan; 46. da; 48. or; 50. love; 53. dan; 54. emoe; 56. lire; 57. mens; 58. snee; 64. las; 64. t.z.; 67. Lk. onderwijs Verticaal: 1. stofmaat; 2. muurhol te; 3. lekkernij; 4. overloop; 5. deel v. d. week; 6. soort stof; 7. lokspijs; 8. koninklijke majesteit (Lat. afk); 10. droefheid te kennen geven; 12. venten; 14. nauw; 16. Engels voeg woord; 18. vernis; 22. watering; 23. lidwoord; 25. goud (Fr.); 27. bloeiwij- ze; 28. rivier in Rusland; 29. eerste vrouw; 31. oosterse titel; 32. fami lielid; 33. ontkenning; 34. lichaams vocht; 35. leuk; 36. uitroep van pijn; 37. insect; 38. graven; 39. godsdienst (afk.); 40. weekdier; 41. Engelse ti tel; 44. vaas; 46. meisjesnaam; 48. opera; 49. land in Europa; 50. blik ken trommel; 52. troefkaart; 53. zangnoot; 56. sportterm (afk.). Scholekster regeert in het voormalige Dijkwater Kantongerecht Zierikzee zuidpunt van het zuidelijk eiland tot Whangarei in het uiterste noorden, een afstand van 1.200 km, gevoeld. Het epicentrum lag ten noorden van de stad Westport. WELLINGTON, 24-5. Nieuw- Zeeland is vanmorgen vroeg door een vry zware aardbeving getroffen. Aan de westkust van het zuidelyk eiland, waar zich het epicentrum bevond, is de schade groot. Volgens de eerste berichten wordt een vrouw vermist en zijn vijftien personen gewond geraakt. De aard beving had een kracht van 6.5 op de Richterschaal en was het zwaarst omstreeks halfzes plaatselijke tijd. Zij werd van Invercargill op de De stad Inangahua, waar minstens een huis door de schok in een ravijn stortte, is door aardverschuivingen en verzakkingen van de buitenwe reld afgesneden. Reddingsploegen zijn per helicopter onderweg. Veel huizen in de stad hebben schade op gelopen. De nieuwe puzzel Vogelwacht organiseerde Schuddebeurs-bossen tocht I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4