DE ZIERIKZEESCHE COURANT Studenten en politie treffen elkaar in liet Quartier Latin „Het kan niet eeuwig zo doorgaan" Vakbeweging contra regeringsnota Noodpostdienst in Frankrijk Loondebat in Tweede Kamer De export-ontwikkeling laat een bevredigende stijging zien WAT 2EQT Pi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN Vrijdag 21 mei J968 121ste jaargang Nr. 19999 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6i Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. I)<- toestand in Frankrijk l-evensiniddelenpr ijzen schieten omhoog IWIil.lS, 23-5. In het Quartier La- tin, de Parijse studentenwijk op de linker Seine-ocver, is het donderdag avond tot een treffen gekomen tus sen enige duizenden jongelui en de politie. De betogers bekogelden de politiemannen, die de brug bij de Place Saint Michel hadden afgezet, met stenen, waarop de ordehandha vers met traangasgranaten en water kanonnen in actie kwamen. Er stond voor donderdagavond geen demon stratie op het program. Voor vrijdagavond is dal wel het geval. De Nationale Unie van Franse studenten (UNEF) heeft studerenden en onderwijskrachten opgeroepen voor een manifestatie in de arbei derswijken van oost-Parijs. De ar beiders zijn uitgenodigd aan deze be- tcging deel te nemen. Het is de eerste maal dat de UNEF gaat ageren op de rechteroever van de Seine. Tot dusver beperkte de studentenorgani satie haar acties tot het zuidelijke deel van de hoofdstad. Aanleiding tot de manifestatie van vrijdagavond is het besluit van de regering om de studentenleider Cohn- Benndit niet meer tot Frankrijk toe tc laten. Het communistisch georiënteerde vakverbond C.G.T. had zich woens dag officieel gedistancieerd van een dergelijke manifestatie. Men is be nieuwd wat de arbeiders vrijdag avond zull6n doen. De Gaulle pleegt ove ■leg President De Gaulle is donderdag ochtend begonnen met het overleg met zijn ministers. Intussen is op de stakers in Parijs een beroep gedaan mee te helpen het zich ophopende afval van de straten te verwijderen. Daarbij zal het leger helpen met me chanische schoppen, zoals ook al woensdag is gebeurd op de centrale Harrimuii over de conferentie te Parijs: PAKIJS, 23-5. De propagandaslag van de Nocrdvictnamezen tijdens de onderhandelingen met de Amerika nen over Vietnam in Parijs „kan niet ecuwig zo doorgaan, wil de confe rentie tot zakelijke resultaten lei den". Dit standpunt heeft het hoofd van de Amerikaanse delegatie naar de besprekingen, Averell Harriman, donderdag ingenomen tijdens een ge sprok met journalisten. Harriman sprak zich er opnieuw voor uit de verklaringen en tegen- verklaringen van de delegaties bij het overleg in het geheim te behan delen en ze niet telkens als propa gandamateriaal volledig aan de pers ter hand te stellen. De Amerikaanse onderhandelaar heeft dit de Noord- vietnamezen tijdéns het overleg reeds Herdenking Slag bij Heiligerlee HEILIGERLEE, 24-5. Herauten te paard hebben heden-vrijdagmorgen in diverse plaatsen in oost-Gronin- gen de officiële herdenking van de Slag bij Heiligerlee geproclameerd. Voor de raadhuizen te Midwolda. Winschoten en Scheemda. bij de kerk te Westerlee, de burcht te Wedde (vanwaar de troepen van de graven van Nassau in 1568 optrokken voor de slag in de moerassen rondom het klooster van Heiligerlee) en bij het monument voor de gesneuvelde graaf Adolf te Heiligerlee, werd den volke kond gedaan van de veldslag die 400 jaar geleden het begin van de tach tigjarige stijd om de zelfstandigheid van de Nederlandse staat betekende. Amsterdam kocht HemonykJok AMSTERDAM. 22-5. Voor de som van 13.555 is de ye- 'l meente Amsterdam in het be- zit gekomen van de Hemony- klok uit de kerktoren van de af te breken hervormde kerk 4 in Barsinghorn. De klok werd vorig jaar in een advertentie 4 door de kerkvoogdij van de 4 Nederlands Hervormde Ge- 4 meente aldaar voor de hoogste 4 bieder te koop aangeboden. 4 Nadat gebleken was dat de 4 klok in goede staat verkeerde f en een dergelijke luidklok voor f Amsterdam zeer bruikbaar f zou zijn. ook in combinatie f met andere klokken in één 4 toren, en voorts dat deze een f ivelkome aanvulling zou bete- i kenen voor het gemeentelijke 4 bezit van Hemonyklokken, be- sloten b. en w. van Amster- 4 dam een bod van f 0100 uit te 4 brengen. 4 Dit bedrag zou moeten wor- 4 den vermeerderd met bijko- 4 mende kosten ten bedrage van 4455. Gelet op de waarde van de klok vond het gemeentebe stuur van Amsterdam hel to taalbedrag van f 13.555 aan vaardbaar. Aangezien b. en w. deze aankoop een aanwinst voor de stad achten stellen ze de gemeenteraad voor de aan koop te willen bekrachtigen. 4 voorgesteld, maar dit stuitte op te genstand bij de Noordvietnamezen, die naar hun eigen woorden, het hoofddoel van de onderhandelingen hierin zien dat de openbaarheid van de standpunten van beide partijen wordt bevorderd. Universitaire beroering te Brussel BRUSSEL, 23-5. De rector van de Brusselse vrije universiteit heeft zich donderdalgavond bereid verklaard tot besprekingen met hoogleraren en studenten over de ontevredenheid inzake het bestuur, het onderwijs en de examens. Hij wenste echter niet de zg.n. „vrije vergadering" van pro testerende hoogleraren en studenten te erkennen. Tsjecho-Slowakije wil ijzeren gordijn afbreken WENEN, 23-5. Tsjechoslowakije wil de grensbeveiligingen naar het westen geleidelijk afbreken. Dit heeft de perschef van het Praagse ministe rie van buitenlandse zaken zondag aangekondigd in het Slowaakse par tijblad „Prawda". „Wij willen er de nadruk op leg gen, dat wij de grenzen van onze staat ook in de toekomst zullen be schermen, maar dan niet meer op de primitieve manier die tot nu toe werd toegepast. Wij zullen het IJze ren Gordijn etapsgewijze afbreken en verwijderen en een moderne vorm van grensbeveiliging invoeren", al dus de perschef. Over de aard van deze beveiligingsmaatregelen liet hij zich niet uit. Rode Kruis protesteert bij Nigeria L^GOS, 22-5. Het Internationale Rode Kruis heeft een krachtig pro test gericht tot de federale regering van Nigeria wegens de voortduren de luchtaanvallen die zij laat uitvoe ren op de burgerbevolking van Bi- afra en ziekenhuizen die van het Rode-Kruisembleem zijn voorzien. Renpaarden botsten BERLIJN, 23-5. In volle ren zijn twee paarden bij de training op de renbaan "Mariendorf in West-Berlijn frontaal op elkaar gebotst. De zes jarige hengst Misanthrop werd daarbij zo ernstig gewond dat hij moest worden afgemaakt. Het an dere paard, de driejarige merrie Jo hanna kon door een operatie worden behouden. De twee berijders vlogen na de botsing In een boog door de lucht, maar kwamen er met builen en schrammen af. UTRECHT, 22-5. Dc drie vakcen trales, het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V., zullen voor liet eerst in de ge schiedenis zaterdag aanstaande in dc Margriethal in Utrecht een massale protestbijeenkomst houden naar aan leiding van dc regeringsnota over dc loonpolitiek. Dit is besloten na een speed bijeen komst van het overlegor gaan van de drie vakcentrales, die in Utrecht is gehouden. markten. Intussen schieten de prij zen van groenten en andere levens middelen omhoog. Aardappels zijn al moeilijk te krijgen. In midden-Frank rijk worden de aardappels voor niets weggegeven uit protest tegen de lage prijzen die de boeren daar ontvan gen. In Bordeaux willen de slagers het abattoir openbreken. Geen win kel in de stad is nog open. In verscheidene delen van Frank rijk is de staking echter al voorbij, omdat arbeiders en directies het over de lonen eens zijn geworden. Rumoer door een dame LONDEN, 23-5. Het 72-jarige con servatieve Britse Lagerhuislid dame Irene Ward heeft op Hemelvaarts dag in hei Lagerhuis rumoer ver oorzaakt. Herhaaldelijk uitroepend, dat zij wilde protesteren, was de kordate vrouwelijke parlementariër na een debat over een wetsontwerp van haar plaats gelopen en i>erkon- digde .luidkeels, dat het parlement niet meer bestond. In weerwil van sommaties van de voorzitter, naar haar plaats terug te gaan, bleef zij ambulantOndei on beschrijflijk rumoer stapte tenslot te een bode van het Lagerhuis naar de „demonstrante" toe. Groot was de hilariteit toen dame Irene Ward de bode vroeg of zij hem een linker dan wel haar rechter arm moest aanbieden. Zij schreed daarna gela ten en naar alle kanten buigend de zaal uit. PARIJS, 23-5. De Franse regering heeft eer. noodpostdienst georgani seerd om de gevolgen van de sta king op communicatiegebied zoveel mogelijk op te heffen, Deze dienst, die. onder andere werkt met militaire vliegtuigen, begon maandag j.l. te werken voor officiële poststukken, maar hij verzogt nu tevens de ver zending van post van en voor de rijkspostspaarbank en in het bui tenland gelegerde militairen, terwijl ook expres zendingen medicamenten worden behandeld. Zakelijke corres pondentie wordt aangenomen, mits de plaatselijke kamers van koop handel voor de distributie zorgen. Uitvinder „Mae West" overleden SYDNEY, 22-5. Claude Massey, uitvinder van het „Mae West" zwemvest, is op 78-jarige leeftijd in Sydney overleden. Massey vond het zwemvest uit in 1940 en het werd door de zeemach ten van bijna alle geallieerden in ge bruik genomen, waar het populair werd onder de naam van de mollige filmster Mae West. Een nieuw toeristenland komt in trek, n.l. Bulgarije, waar driekwart van het jaar van zon en zee te genieten valt, maar tevens een land waar nog allerlei interessante ontdekkingstochten zijn te maken. Bulgarije heeft eeu wenlang gezucht onder Turkse overheersing en daarvan vindt men nog veel sporen, zodat men zich soms in een Oosters land waant. Bulgarije is vooral ook belangrijk door zijn folklore. De foto toont twee mannen in klederdracht. Nu er hier en daar op de Balkan een wat mildere politieke wind gaal waaien, is ook dit land een„oogjewaard. DEN HAAG, 23-5. Het ligt in de bedoeling om eerst volgende week dinsdag 28 mei in de Tweede Ka mer eer. loon- en werkgelegenheids- debat te houden. De gisteren aan de Kamer gezonden regeringsnota over deze onderwerpen zal die dag. zo is het voornemen, daarbij in behande ling komen. Nederlandse ambassade DEN HAAG, 22-5. De kanselarij van de Nederlandse ambassade te Saigon is bij recente vuurgevechten door Vietcong mortiervuur bescha digd. De kanselier, de heer J. Ber gen en zijn echtgenote liepen een shock op. Er waren verder geen persoonlijke ongevallen. Schade werd toegebracht aan de ruiten, hout- en stucwerk, het elektrisch net en enig meubilair, aldus deelt het ministerie van buitenlandse za ken mee. EERSTE KAMER DEN HAAG, 22-5. De exportont wikkeling heeft gedurende het eerste kwartaal van dit jaar een bevredi gende sUiging tc zien gegeven. Sinds 1963 is een stijgingsperccntage van dertien niet meer voorgekomen. Dit deelde minister mr. L. de Block van economische zaken mee in de Eerste Kamer, waar de begroting van zijn departement aan de orde was. Er is sprake van een duidelijk herstel ten opzichte van vorig jaar. Man poogde echtgenote te vermoorden MAASTRICHT. 22-5, Wegens poging tot moord op zijn vrouw heeft de officier van justitie bij de recht bank in Maastricht, mr. W. van Buu- ren, dinsdag vier jaar gevangenis straf geëist tegen de 30-jarige arbei der A. H. uit Maastricht. Deze had op 27 januari j.l. na een nachtelij ke ruzie zijn vrouw talrijke steken met een lang. gekarteld tafelmes toegebracht. Na zijn daad lichtte hij dc politie vanuit een telefooncel in. De vrouw overleefde haar ernstige verwondingen. Tijdens de rechtzit ting bleek dat huwelijksmoeilijkhe den de man tot wanhoop hadden ge bracht. Tn hun tienjarig huwelijk had do vrouw goon kinderen willen heb ben. De lopende tekening van de be talingsbalans geeft echter nog steeds geen bevredigend beeld te zien. onder meer als gevolg van de te grote be stedingen in ons land. In de komende jaren zal dan ook naar de mening" van de bewindsman moeten worden getracht de toeneming der bestedin gen wat te doen achterblijven bij de toeneming der produktie. Minister De Block zei er niet ge rust op te zijn, dat de werkloosheid zonder meer snel zal verdwijnen. Er zal naar zijn mening gestreefd die nen te worden naar een loonontwik keling, die nauw aansluit bij de trend van de produktiviteit. Verder Zal de regionale politiek gericht moeten zijn Inval iu speelhol UTRECHT. 22-5. Ongeveer lien man van het district Utrecht van de rijkspolitie en van de groep Breuke- len hebben een inval gedaan in mo tel „West-End", aan de Veendijk in Oud-Loosdrecht, waar aan twee ta fels roulette werd gespeeld. Een van de employe's van het bedrijf sprak van een „invasie" door de politie mannen. die het gebouw hadden om singeld voor zij naar binnen gingen. De politie verbaliseerde elf spe lers. de croupiers en enkele bestuurs leden van de sociëteit „West-End" en ham speelmateriaal en -geld (en kele honderden guldens) in beslag. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Er is iets beters dan lof out- i vangenhet gevoel lof ver- dient te hebben. j BILT 'r- **- V Verwachting tot zaterdagavond: 25 mei. Zon op 4.33, onder 20.42. Maan op 3.28, onder 19.13. 26 mei. Zon op 4.32, onder 20.43. Maan op 3.43. onder 20.27. 27 mei. Zon op 4.31, onder 20.44. Maan op 4.03. onder 21.38. Nieuwe maan: 27 mei tc 8.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 mei 2.03 v.m. 26 mei 2.41 v.m. 27 mei 14.33 n.m. 15.11 n.m. 3.19 v.m. 15.46 n.m. Honderd vijf tigs te sterfdag prof. Donders UTRECHT, 23-5. Op 27 mei is het 150 jaar geleden dat Franciscus Cor nells Donders, stichter en eerste ge neesheer-directeur van het Konin klijk Nederlands Gasthuis voor oog lijders in Utx-echt, in Tilburg werd geboren in een gezin van negen kin deren. Regenten en directie van het ooglij dersgasthuis (in Utrecht meer bekend als het „ogenhuis") zullen dit feit herdenken tijdens een korte plechtigheid op 27 mei bij het Don- ders-monument op het Janskerkhof in de domstad. te Saigon getroffen Kleuter geëlektrokuteerd DEN HAAG, 23-5. De bijna vier jarige Alfred Timmer is in de ou derlijke woning aan het Koningplein in Den Haag door elektrokutie om het leven gekomen. De kleuter werd liggend op de grond aangetroffen bij een wasta fel, waarvan de waterkraan geopend was. De stekker van een snoer naar een schemerlamp zat in het stop contact. Daar niemand heeft gezien hoe het ongeluk gebeurde, kan slechts worden vastgesteld, dat er kortsluiting moet zijn geweest. BROUWERSHAVEN 25 mei 1.57 v.m. 14.15 n.m. 26 mei 2.31 v.m. 14.50 n.m. 27 mei 3.05 v.m. 15.24 n.m. Doodtij: 21 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. Het K.N.M.I. deelt me de: boven Scandinavië en west Rus land bevindt zich een omvangrijk hogedrukgebied, dat in onze omge ving zonnig weer veroorzaakt. Op de oceaan ten zuiden van Groenland verandert een depressie weinig van plaats. Een bij de depressie behorend frontensysteem dringt langzaam op in de richting van het vasteland. Op de nadering ervan daalt de luchtdruk op de Britse eilanden en in Frankrijk. In verband hiermee zal met een matige en af en toe vrij krachtige zuidoostelijke wind lucht naar ons lamd worden aangevoerd, waarin de temperaturen opnieuw iets hoger zullen worden dan vandaag. De zonneschijn zal evenwel door wolkensluiers in de hogere niveaus wat worden getemperd. Neerslag wordt er nie.t verwacht. Tien miljoen passagiers in Rotterdamse Metro ROTTERDAM, 22-5. De Metro in Rotterdam verwacht dat aan het einde van deze week de tienmiljoen ste reiziger van dit moderne ver voermiddel gebruik zal maken. De Metro - bijna zes kilomter lang - is op 9 februari door prinses Beatrix en prins Claus in gebruik gesteld: op versterking van de structuur in de verschillende landsdelen, terwijl een adequate arbeidsmarktpolitiek zal moeten worden gevoerd. Minister De Block sprak overigens de verwachting uit, dat de aanwas van de beroepsbevolking tot 1971 minder sterk zal zijn dan de raming van het Centraal Planbureau en 40.000 personen per jaar zal bedra gen in plaats van 60.000. ZAANDAM. De 54-jarige mevrouw G. Brasse-Arem uit Wormerveer. die op een zebrapad in Zaandam aange reden werd door een wielrijdster, is donderdag in het Julianaziekenhuis te Zaandam overleden. Al heel veel mensen doen aan „trimmen" AMSTERDAM, 22-5. „Meer lichamelijke beweging voor het Ne derlandse volk" is het doel van dc door de Nederlandse Sportfede ratie in samenwerking met dc vereniging van leerkrachten in dc lichamelijke oefening en dc landelijke contactraad voor de gemeen telijke bemoeiingen met dc lichamelijke opvoeding en sport opge zette „trim-actic". Trimmen heeft in deze dc betekenis van „bij sturen". Dc actie is gestart in een veertigtal plaatsen in ons land en telt thans naar schatting 15.000 beoefenaren. Dc te praktiseren oefenin gen variëren van simpel wandelen of jeu dc bouie spelen tot inge spannen volleyballen, hardlopen of voetballen. Dc deelnemers die gratis in het bezit kunnen komen van het blauwe trimbockje, moeten echter twee activiteiten tot dc hunne maken. Na een periode van drie maanden, waarin door leiders of desnoods dc betrokkenen zelf nauwkeurig in het blauwe boekje is bijgeschreven wat men heeft gedaan, kan met het boekje laten „legaliseren" en ontvangt dan een trimspeldjc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1