De ontwikkeling van het gehucht Viane na 1900 ONZE PUZZELRUBRIEK Het probleem van de honger in de wereld Rendez-vous met eergisteren ZJERIKZEESCHF. NIEUWSBODE Vrijdag 17 mei 1968 Nr. 19996 Herinnering aan een liefelijk plaatsje OOSTERLAND, 16-5. In verband met de recente plaatsing van de foto van het gehucht Viane, kert na de eeuwwisseling, is er aanleiding nog even een terugblik te werpen (ter herinnering) aan dit mooie en vredi ge plaatsje, gelegen aan het Keeten, waar thans helaas maar zo heel wei nig meer van terug te vinden is. Een jaar of tien geleden schreven we een uitgebreid overzicht over het ontstaan van het gehucht, gelegen in de polder „Klein Beieren of Viane". We vermeldden toen hoe het gehucht eertijds zijn eigen vierschaar bezat en zelfs het recht om een wekelijkse marktdag te houden. Ook stond er vroeger een kapel, waar wekelijks een mis werd opgedragen, meestal door de pastoor van Ouderkerk (het tegenwoordige Ouwerkerk). We wil len nu echter een herinnering wak ker roepen van recenter datum en wel van het Viane na de eeuwwisse ling. Men zag op de bedoelde foto bo ven het raam een bord aangebracht, waarop te lezen stond dat er een ca fé in het pand werd gedreven dooi de fam. Berrevoets, een bloedver want van de heer Overdulve uit Zie- rikzee. zodat het geen toeval is dat deze er met zijn, paard en wagen op voorkomt. We menen zelfs te weten dat de heer C. Overdulve te Viane het levenslicht aanschouwde. Men zal zich verwonderen op zo'n klein plaatstjo nog een café aan te treffen. Er waren er echter eertijds zelfs twee. Men bedenke dat Viane steeds een drukke haven bezat, waar wel de meeste aktiviteit heerste van het gehele eiland voor dit soort getij ha vens. Het tweede café werd in 1927 verbouwd voor uiensorteerinrichting waar de commissionair .Jacobus van der Havo uit Oosterland jarenlang uien klaar maakte voor vervoer per schip voor rekening van de fa. Van As uit Rotterdam. Verder werden er ieder najaar buitengewoon veel bieten van deze plaatst verscheept en aardappelen. Er stonden niet voor niets twee weegbruggen. Het is nu ook begrij pelijk dat er twee café's waren oud tijds te Viane. Bovendien was er vroeger een druk veer op Stavenisse dat door de heer Helmstrijd nog tot in het laatst van de dertiger jaren werd aangehouden. Uiteraard werd deze overzetdienst in het ilaatst maar zeer minimaal meer gebruikt, omdat er toen andere middelen van vervoer gekomen wa ren. Sloop huizen Langzamerhand is de bevolking van Viane uitgedund. De rij huizen langs de havenkant raakte leeg, en, tegen bouwvallig aan. werden1 ze meestal gesloopt en niet meer her bouwd. Bovendien nam het vervoer van landbouwprodukten een andere koers waardoor de haven veel van zijn levendigheid verloor. En toen de watersnoodramp van 1953 kwam was het geheel gedaan met het gehucht. Momenteel woont er maar één gezin meer, dat van sloper Van der Ma- rel. die de beide havenplateaus voor bergplaats van sloopmateriaal ge bruikt. Alle andere woningen en een weegbrug is verdwenen en één staat op non-actief en ook de Scheldesluis waardoor de polder Ooster- en Sir- jansland sueerde bestaat niet meer. Deze dominieerde op de haven. Al met al is hier door de gewijzigde om standigheden een situatie geschapen waardoor niet veel meer van het voormalige liefelijke en vooral in zo merse dagen stille gehuchtje te be kennen valt. Daarom is een herin nering aan Viane. waar het leven ge- noegelijk voortging en waar het goed toeven was. niet misplaatst. Ocsterland L. A. CAPELLE. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN „Vluchtig" artikel over Schouwen in Zeeuws Tijdsch In het jongste nummer van het Zeeuws Tijdschrift, schrijft L. W. de Bree op interessante wijze over een vliegtocht van Vlissingen naar Haamstede in 1934, onder het motto: „Vluchtig over Schouwen". „Op de Neeltje Jans Roggeplaat lagen zeehonden te zonnen; de die ren hieven even de kop naar ons toestel (de Fokker PH AEB), dat al begonnen was hoogte te minderen. Daar schoten de duinen en bossen van de Schouwse Westhoek op ons aan. Van seconde tot seconde groeide de vuurtoren, groeiden molens en hui zen, de zandvlakten van het Doma- niale duin kregen meer reliëf. Eén moment vloog de Schouwse bodem als een strook filmcelluloid aan onze ogen voorbij, 'n lichte schok en de Icarusdroom was teneinde. Bij het splinternieuwe K.L.M.-station van Haamstede waren kleurige parasols uitgezet, langs een landweg' naderde het K.L.M.-busje om de luchtpassa- giers naar Zierikzee te vervoeren. De prijs van die rit. tussen haak(jes, was bij cie van het vliegtraject inbegre pen. En dan kreeg je. wanneer het je eerste luchtreis was geweest, nog een diploma". Een interessant herinne ringsartikel met fraaie luchtfoto's geïllustreerd. Andere bijdragen Een groot deel van het nummer wordt verder in beslag genomen door SPORTBERICHTEN KORFBAL All Ready II-ZSC II 3-0 All-Ready II maakte tegen het sterker gedachte Z.S.C. II uit Scha- rendijke een goede beurt door beide punten thuis te houden en hierdoor op te klimmen naar de tweede plaa'ts op de ranglijst. Nadat Boy Simmers de rood-zwarten een 2-0 voorsprong had gegeven zorgde Joop de Regt met een enorm ver schot voor 3-0, hetgeen tevens de eind stand werd van deze vooral van Zierikzeese-zijde goed gespeelde wedstrijd. een historisch artikel over het 150- jarig bestaan van het Nutsdeparte- ment te Vlissingen, waarover F. H. J. Dieperink diepgaand schrijft. Be langrijk feit in die 150-jarige ge schiedenis was de stichting van het De Ruyter-monument. Een bijdrage is gewijd aan Bouten's dichtwerk, zulks n.a.v. de Boutens-tentoonstel- ling in de Vleeshal te Middelburg. P. Fagel schrijft over: „Een Veerse do minee in de 18e eeuw" en J. C. van Schagen over: ..De leesportefeuille van Hildernisse". Het nummer opent met een in memoriam Louis Locke- feer, het overleden redaktielid van het Zeeuws Tijdschrift. Messerschmidts vlogen weer boven Dover DOVER, 16-5. Een formatie van zestien Messerschmidts en vier Rein- kels, gecamoufleerd en met de Duitse emblemen uit het Derde Rijk, hebben de donkere dagen vaji 1940 doen her leven b(j de oudere inwoners van de Engelse kustplaats Dover. De toestellen cirkelden boven de haven en de stad en volgden daarop de kustlijn, precies zoals in de zo merdagen van 1940. Alleen de bom men ontbraken. De manoeuvre werd uitgevoerd ten behoeve van de film „Battle of Britain", waarvoor al eer der opnamen zijn gemaakt in Londen. Vele Londenaars klaagden toen over de explosies en zoeklichten die hen tijdens nachtelijke opnamen uit de slaap hielden. Aan de puzzels ziet men maar hoe snel de weken vliegen. Net er in en alweer er uit. Dit laatste geldt dan speciaal voor de puzzel van vorige Week, waarop weer een flinke stapel inzendingen kwam. De eerste prijs is bestemd voor: de heer C. Goedegebure, Vloedstraat 8, Kerkwerve De tweede prijs gaat naar: mevr. H. Steenpoorte- v. d. Weele, Kerkstraat 2, Oosterland De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 2. lach; 5. even9. prei; 10. aarde; 12. oran; 13. non; 14. neo; 15. last; 17. ar; 19. o.t.; 20. tulp; 23. derde; 24 kordaat; 28. ergeren; 32. sr; 34. dr; 35. eer; 37. er; 38. l.d. 39. dl; 40. eg; 41. or; 42 ja; 43. ee; 44 un; 45. spa; 47. da; 49. n.t.; 51. trawant; 54. granada; 57. orgie; 58 ibis; 61. r.o.; 62. o.i.63. stad; 65. alm; 67. 'gil; 68. klit; 69. elite; 72. eire; 73. eens; 74. arme. Verticaal: 1. aria; 2. lint; 3. cana da; 4. ha; 5. ed; 6. venter; 7. noot; 8. kaal; 11. r.k.; 15. laks; 16. sir; 18. rete; 19. Oder; 21. uur; 22. pond; 25. order; 26. id.d.; 27. arena; 29. gerda; 30. er; 31. eland; 36. elp; 43. etui; 44. uw; 45. stro; 46. agio; 48. an; 50. tand; 52. aai; 53. normen; 55. reiger; 56. art; 59. balk; 60. sate; 63. slee; 64. aard; 66. pi; 70. l.s.; 71. ta. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. plaats in, Zwitser land; 5. onbepaald aantal; 9. aanw. vcornaamw.; 10. leger; 12. plaats op de Veluwe; 14. sportterm (afk.)15. samenmengen; 16. het romeins im perium (afk.)18. meisjesnaam; 20. riviermond; 21. beest; 23. kippenpro- dukt; 24. bekende motorraces (afk); 26. hard waaien; 30. weg gaan; 33. behoeftige; 34. opera; 36. dunne: 37. vriendin (Fr.); 38. thee (Eng.); 39. gelijk aan waarde: 40. waarmee wij zien; 41. soort; 43. vogelwoning; 45. omlaag; 47. vergrotende trap van trots; 49. als eerder (afk.); 51. go- wicht (afk.); 52. plan; 55. trage; 58. muziekteken; 60. en andere (afk.); 61. gronden aanvoeren; 62. meisjes naam; 63. netto (afk.); 65. meisjes naam; 66. boom; 68. soort gras; 69. plaats in Friesland. Verticaal: 1. tandeloos zoogdier; 2. droom (Fr.); 3. soort vis; 4. be hoeftige; 5. plaats in België; 6. zeil wedstrijd en roei wedstrijd; 7. wa tervogel; 8. muziekterm (afk.); 9. rivier in Rusland; 11. zuivel pro- dukt; 13. aanzien; 14. betaalplaats; 17. meisjesnaam; 19. plaats in Noord-Holland; 22. belangstelling; 23. litol (afk.); 25. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 27.. langzame; 23. koningin (Fr.); 29. vruchten; 30. lc-d; 31. ruim. royaal; 32. meisjes naam; 35. deel v.h. kippenhok; 40. sooit wafel; 41. leuk; 42. aanstoot geven; 44. teken van verdriet; 46. kindergroét; 48. goud (Fr.); 50. lief de (Eng.); 53. bijwoord; 54. vogel; 56. vreemde munt; 57. persoon; 58. wond; 59. verbinding; 64. ter zake (afk.); 67. maanstand (afk.). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND KAMPEN. In de Burgwalkerk te Kampen is de theologische 'hoge schooldag gehouden van de gere formeerde 'kerken in Nederland. ROTTERDAM. De Rotterdamse luchthaven 'Zestienhoven heeft de afgelopen zes weken 58.000 bollen- toeristen uit Engeland en Schotland ontvangen. GEN'EM'UIDENDe N.V. confec tiefabriek Delana te Dedemsvaart zal haar vestiging in Genemuiden opheffen, omdat naar is medege deeld de exploitatie niet meer ren dabel was. Of deze opheffing con sequenties zal hebben voor de 31 personeelsleden (waarvan 29 vrou welijke) is nog niet te zeggen. WASSENAAR. Een Nederlands oriëntatieteam dat begin van dit jaar een bezoek aan Liberia heeft gebracht, is tot de conclusie gekomen dat in Liberia veel goodwill ten op zichte van Nederland bestaat, en dat men graag met Nederland wil sa menwerken. LELYSTAD. Hoofdbestuurders van drie vakcentrales N.V.V., C.N.V. en N.K.V. hebben een excursie ge maakt naar de polder Oostelijk Flevoland. IJMUIDEN. Op het terrein van de hoogovens in IJmuiden is de 18-ja- rige machinebankwerker J. C. Kuit uit Rotterdam bij montagewerk zaamheden aan één van de in aan bouw zijnde loskranen bekneld ge raakt tussen de constructie van de kraan en de hijsinstallaties (de zgn. kat), die 'door nog onopgehelderde oorzaak was gaan rijden. Het slacht offer overleed ter plaatse. DELFT. Vandaag (vrijdag) wordt in Delft de eerste paal geslagen voor een hal, die het tweede on derdeel is van een nieuwbouwpro ject van het waterloopkundig labo ratorium. SCHIPHOL. Premier de Jong is geheel volgens het voor zijn vertrek al vastgestelde schema op Schiphol teruggekeerd van zijn officiële be zoek van 9 dagen als minister-pre sident aan de Antillen. DEN HAAG. De directeur-gene raal van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver. Naties, ir. A. H. Boerma, die in no vember jl. in deze functie weid be noemd, zal de volgende week de gebruikelijke officiële opwachting bij de Nederlandse regering maken. DEN HAAG. H.M. de koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden hebben op paleis Soestdijk vice-pre mier Tun Abdul Razak van Malei- v sië en zijn echtgenote, mevrouw Toh Puan Raha, in audiëntie ontvan gen. AMSTERDAM. Een 38-jarige Amerikaanse fotojournalist is op de Kabelweg in Amsterdam door twee mannen mishandeld en van f 150 beroofd. AMSTERDAM. De staatssecreta ris van defensie, de heer A. van Es, heeft op het helikoptcrdek van hel spiksplinternieuwe fregat Hr. Ms. Isaac Siveers" negen Koninklijke onderscheidingen uitgereikt als waardering voor de vlotte wijze, waarop de seiie „Van Spijkklasse" fregatten .is gebouwd. OVERDENKING Bij de eerste verschijning van Je zus aan zijn discipelen (Joh. 20 21) zegt Hij onder andere tegen hen: gelijk de Vader mij gezonden heeft, zend ik ook u. Het zendingsbevel is een 2aak, die onlosmakelijk verbonden is met de boodschap van Jezus' opstanding. Die boodschap is er de aanleding toe, en die 'boodschap is er de inhoud van. Omdat Jezus is opgestaan, moe ten de discipelen de wereld in, om dit feit overal te gaan bekendma ken. Het gaat dus niet om de vraag of die volken zonder dit evangelie misschien ook niet gelukkig zouden kunnen wezen. Evenmin gaat het erom, of die volken die de bood schap niet gehoord hebben daar zo veel slechter om zijn. Dat zijn zij ze ker niet. Juist daarom moeten zij die boodschap horen. Want de opstan ding van Jezus houdt in en laat zien, dat God grote plannen heeft met deze wereld; en daar heeft Hij alle volken bij nodig. God is bezig zijn koninkrijk op te richten; en dat kan alleen maar werkelijk Gods konink rijk zijn, wanneer het een wereld omvattend koninkrijk is. Jezus' op standing is het teken, dat dit plan van God aan zijn verwerkelijking toe is. Die opstanding is er het eer ste begin van. Daarom is er ook haést bij - Gods tijd is daar. Is het niet zo, dat wij Christenen met deze opdracht nog veel te veel getreuzeld hebben? Hebben wij er wel voldoende ernst mee gemaakt? Het wordt in onze tijd steeds dui delijker, dat wij staan voor de keu ze: één wereld of géén wereld. Wij zijn als volkeren der aarde tot een heid 'geroepen, en voor eenheid be stemd. Maar die eenheid kan nimmer ko men als resultaat van afweging van belangen, van menselijke politiek, als resultaat van machtsstrijd of on derhandeling. Die eenheid kan pas werkelijkheid worden, als zij het resultaat is van een gemeenschappelijke visie op de toekomst- een geloofsvisie: pas wan neer de ogen van alle volken der aarde gericht zijn op het komen van de levende God, pas dan zullen oor log en bloedvergieten ophouden, pas dan zal er vrede zijn, pas dan zul len wij mét elkaar kunnen leren leven. Daarom is het zendingsbevel van Jezus nu dringender en actueler dan ooit. Het 'gaat om niets minder dan de toekomst van het leven op deze aarde. Jezus is opgestaan. Deze bood schap, even vreemd en wonderlijk als ooit, is de enige garantie dat er voor ons werkelijk nog een toekomst is. F. A. v. L. Advertentie DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 18 en zondag 19 mei Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waai voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280, neemt waar voor dokter Speelman. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116) 303, neemt waar voor zr. Steutel en zr. Werk man. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. C. J. van Royen, Groet (N.-H.). Gast- huiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Van Woer den, Middelburg; 11 uur zondags school. Serooskerke: 11 uur ds. Van Woerden, 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendyke: 11 uur ds. H. Bartlema. Vlissingen. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feune- kes. Zcnnemaire: 11 uur ds. Feune- kes, 9.45 uur zondagsschool. Noord - gouwe: 10 uur ds. Westerhof. Drei- schor: 11 uur ds. Ommering. Ouwer kerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Schoneveld. Oosterland: 9.30 uur ds. Ommering, 6 uur ds. Ja- gersma. Sirjansland: 11 uur ds. Lam, viering H. A., 6.30 uur ds. Flink. Bruinisse: 10 uur (doopdienst) en 5 uur. ds. D. Goudswaard, Rotterdam. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur da. Hage. Utrecht, voorheen Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Tegel. Zwijn- dreoht, 6.30 uur ds. Torenbeek. Anna Jacoba Polder. Haamstede: 10 en 5 uur ds. P. C. Meyer, Oost- en West- Souburg. Scharendüke: 9.30 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire; 9.30 en 2.30 uur ds. Scholing. Nieu werkerk: 10 en 5 uur-dr. Becker. Oosterland: 10 uur ds. Br emmer, 3 uur dr. Becker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Nawijn. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink (H. A. en dankzegging). Haamstede: 10 uur dienst des woords 3 uur ds. Westerink (voorber. H. A.). Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10. 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Remonstrants Gercf. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Assendorp. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering 8.30 uur en 10 uur. STRAATSBURG, 16-5. Als er geen enorme inspanningen worden ge daan om het hongerprobleem in de wereld op te lossen, dan zal in 1990 het voedseltekort in de ontwikke- lingslaneten 30 miljard dollar per jaar zijn. Dat zei woensdag in Straatsburg dr. S. L. Mansholt, vdce- voorzitler van de Europese Commis sie. Het Europees parlement behan delde daar .de voedsel'hulpverplich- ting die de EEG in de Kennedyron- de op zich heeft genomen en die neerkomen op 1.035.000 ton graan per jaar. Het „Concorde"-projeckt LONDEN, 16-5. Van zijn investe ringen 'in het .Concorde" project kan Engeland een rendement verwach ten van 1.590 miljoen pond sterling in deviezen, zo heeft een woordvoer der van de British Aircraft Corpo ration woensdag in Londen bekend gemaakt. In een korte toespraak voor 350 Britse maatschappijen, die aan het project medewerken, zei hij dat deze raming aan de lage kant is, om dat zij is gebaseerd op de verkoop van 2000 Concordes aan het buiten land in 1975. Sex en de Zweedse jeugd STOCKHOLM. 16-5. Negen van de tien Zweden hebben voor hun 20ste levensjaar geslachtelijke omgang ge had, zo blijkt uit een onderzoek. Een op de drie meisjes van jonger dan 16 jaar verklaarde bij ondervra-, ging geslachtelijk verkeer te hebben gehad. Van alle 1300 ondervraagden verklaarde slechts één jongen en drie meisjes dat zij hun eerste sexuele er varing in het huwelijk hadden opge daan. Tuinbouwdagen 1968 te Amsterdam AMSTERDAM, 15-5. Woensdag en vandaag (donderdag) werden en worden in Amsterdam onder auspi ciën van de directie tuinbouw van het ministerie van landbouw en vis serij, de tuinbouwdagen 1968 gehou den. Onderwerp van bespreking is de positie van de Nederlandse tuinbouw BERN. De Zwitserse regering heeft haar goedkeuring gegeven aan een plan om onder de St. Gotthard een verkeerstunnel aan te leggen. Deze doorgang met een lengte van ongeveer 16 km komt tussen Goe- schenen en Airoio. President de Gaulle heeft woens dag het Roemeense staatshoofd Ni- colae Ceausescu, die tevens eerste secretaris is van de Roemeense com munistische partij, uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. Feuilleton door Gré de Boer Op de bruiloft 's avonds waren de kopstukken van de zaak aanwezig, behalve de directeur zelf Alderna en zijn vrouw, Voetelink, Den Dool, de meisjes van kantoor en zelfs Eva was gekomen om het jonge paar haar gelukwensen aan te bieden, hetgeen door bruid en bruidegom, maar ook door de wederzijdse fa- mile op prijs werd gesteld. Want Eva was nog altijd „de vrouw van de gestorven baas" en werd zodoen de met alle mogelijke égards behan deld. Het feest was vlot en gezellig. Tij dens de stoelendans deed Bergenaar vrolijk mee. Op een moment kwam hij terecht op de schoot van de bruid. Er was meegedeeld, dat men de dame, bij wie men terecht «kwam, als dank een kus moest geven. Dus zoende Bergenaar de jonge vrouw lachend op beide wangen. „Dat voorrecht zal me wel nooit meer te beurt vallen" schertste hij, Een poosje later zat hij naast Eva uit te blazen. Tot zijn stomme ver bazing was ze gepikeerd. „Zoals jij je aanstelt," zei ze zacht, maar op geladen toon, „ben je vergeten, dat je de directeur bent?" „Onzin, Eva, hier is geen stand verschil. Er wordt feest gevierd en men verwacht van mij, dat ik mee doe „Maar dan toch op gepaste wijze. Zoals jij die Edith zoende. Opnieuw verwonderde hij zich over deze vrouw. En weer bemerkte hij, dat ze jaloers was. Hij had zin om de vrouw te voeren. „Ik heb het niot anders geleerd vroeger," ant woordde hij droog. „Is er nog ver schil in?" Doch hierop meende Eva Varsink het antwoord schuldig, te moeten blijven. Bovendien nam ze spoedig afscheid. „Ik heb drie jonge kinde ren thuis," verontschuldigde ze zich bij het bruidspaar, „en al heb ik een oppas, ik wil het niet te laat maken, hè?" Bergenaar stond gelijk op. „Ik breng je even naar huis," besliste hij. „Ik kan anders wel een taxi ne men weerstreefde ze met op getrokken wenkbrauwen. „Dan kun jij blijven." „Ik breng je weg, Eva." Hij keek haar aan. Iets in zijn toon weerhield haar nog meer te zeggen en zwij gend verlieten ze de feestzaal. Buiten ontsloot hij de wagen en maakte het portier open, waarna de vrouw instapte. Hij sloot de deur achter haar en liep om de wagen heen, waarna hij eveneens instapte. Even later reed de wagen weg. Tijdens de rit maakten ze een paar neutrale opmerkingen over het feest en het jonge paar. Bij haar huis hielp hij haar galant uit de wagen. Ze zei: „Hartelijk dank voor de moeile. Ga maar gauw weer terug, kun je weer verder feest vieren." Bergenaar schudde zijn hoofd. „Ik ga even mee naar binnen. Ik wil wat met je bepraten. Verbazing op hel gezicht van dc vrouw. „Nu nog? Het is over tienen." Ze keek op haar horloge. „Een kwartiertje. Ik ga trouwens toch niet meer terug naar de zaal. Het plezier is er voor mij af." Samen liepen ze het pad op naai de achterdeur, die Eva met een sleu tel opende. „Waarom?" Opnieuw keek ze 'hem aan. „Dat zal ik je meteen wel vertel len." Het meisje kwam overeind, toen het tweetal de salon betrad. „Zijn ze lastig geweest, Anneke?" „Ik heb ze niet meer gehoord, me vrouw." Ze zocht in haar portemonnaie. „Alsjeblieft, Anneke. Vriendelijk bedankt. Als ik je weer nodig heb, bel ik wel, hoor?" „Heel graag, mevrouw." Toen het meisje vertrokken was, legde ze uit: „Dochter van m'n werkster. Ze studeert talen, want ze wil naar het buitenland." Hij ging achteloos zitten, zonder te antwoorden. „Zal ik een kop koffie klaarma ken?" Hij wuifde met. zijn hand. „Dank je, heel vriendelijk, maar ik heb vanavond van alles gehad." „Zo je wilt. En wat heb je op je hart?" „Eva, ik heb veel aan je te dan ken, in menig opzicht. Je verzorging na mijn ziekte, toen we samen in Zeeland waren.... je adviezen van tijd tot tijd, die dikwijls waardevol zijn.... alles tezamen was je me een heel goede steun. Maar dit houdt niet in, dat ik je voogdij accepteer. Met arudere woorden: ik sta niet on der curatele." De vrouw zette grote ogen op. Zonder haar blik van hem af te wenden, zakte ze in een stoel tegen over hem. „Ik begrijp er niets van, Wat bedoel je eigenlijk?" „Het zijn kleinigheden. Eva. Maar zoals je me vanavond op het feest meende op mijn nummer te moe ten zettenDat was niet aar dig „Aha.... meneer is beledigd!" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9