De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! ONRUST BIJ LABOUR PRISMA7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER HENKES De Franse tarwe voor Zeer hoge verliezen in Vietnam ZIEKlkZEËSUHE NIEUWSBODE Vrtfdag 17 mei 1968 Nr. 19996 Goed geld voor valse lopers Vergadering afdeling Zierikzee N.C.V.B. Causerie van arts over „Ouder worden' Z1EIUKZEE, 15-5. In het Ned. Herv. verenigingsgebouw werd de maandelijkse vergadering gehouden van de Ned. Christenvrouwenbond. De presidente, mevr. Verheule- Uartemink opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en hield een korte meditatie, die betrekking had tp het a.s. Pinksterfeest. Als spreek ster trad op de Zierikzeese arts, me vrouw Vleugels Schutter-Spit, die het onderwerp behandelde „Ouder werden". „Als we gaan praten over de ouderdom, moet men toch btf de jeugd beginnen; de eerste levenspha- se is zelfs van voor de geboorte", al dus mevr. Vleugels Schutter. Eerst bij 40 jaar is het hoogtepunt bereikt en heet de mens geestelijk en lichamelijk geheel ontwikkeld te zijn. De éne mens is wel wat vlugger dan de ander; de één zit gauw in de put en wordt vroeg oud; de ander blijft vitaal en temperamentvol. Dit ligt o.a. aan het milieu, de na buur die hem omgeeft, de cultuur en ook aan de samenleving. Vroeger stierven de mensen jong en was de gemiddelde leeftijd tussen 20 en 30 jaar. De hygiëne was slecht en er waren veel epidemische ziekten. Dit zelfde beeld vertonen nu nog de ont wikkelingslanden, waar de gemiddel de leeftijd ligt bij 37 jaar. Door nieuwe medicijnen en verbe terde levensomstandigheden is de gemiddelde leeftijd van een man 70 en van een vrouw 74 jaar. Voorts ko men wij aan de crisis van het mid delbare leven. Ook de man krijgt hiervan zijn deel. al is het wat later dan de vrouw. De overgangsjaren van de vrouw liggen nu tussen de 50 en 60 jaar; ze krijgt dan alle mo gelijke storingen, aldus spreekster. Uitvoerig en duidelijk ging zij-hier- op in. Ai en toe kwam de humor om de hoek en citeerde spreekster enke le rijmen van onze beroemde „Vader Cats". De ouderdom komt met ge breken. Dcor afwijkingen in de her senen ontstaan vaatziekten, ader- Dokter hocl hoofdpijn SAN FRANCISCO. 15-5. Een 57-jarige dokter uit Alaska, dr Ralph Williams, is een zieken huis in San Francisco binnen gewandeld met de klacht dat hij hoofdpijn had. Na een on derzoek is hij in bed gestopt, want hij bleek vijf kogels ia zijn hoofd te hebben en, spottiend met alle medische ervaring, in leven te zijn ge bleven. „Elke kogel op zich had hem eigenlijk moeten do den", zeiden de behandelen de dokters. Dr. Williams werd zondag avond bewusteloos geslagen, waarna de kogels op hem moeten zijn afgevuurd. Toen hij bij kwam was hij zich niet bewust van de kogels in zijn hoofd. Hij riep een taxi aan en ging naar zijn hotel terug. Pas maandagavond ging hij naar een dokter. Een van zijn kogels zit in zijn hersens, een andere in een halsader. De behandelen de arts wil ze liever niet ver wijderen, tenzij verzweringen optreden. Dr. Williams maakt het „buitengewoon goed", zo werd gezegd. verkalking, het kinds worden. Dit ai- les kan versneld worden door een verkeerde leefwijze en slechte eetge woonten. „Men moet. juist bij het ou der worden, zijn vermogens zo goed mogelijk ontwikkelea je zelf niet verwaarlozen, ook na het 65ste jaar nog bezig blijven; interesse blijven houden in het leven om je heen. Dus je zelf bezig houden en proberen ook voor de gemeenschap nog iets te zijn. Een ouder iemand denkt in het he den. maar leeft vaak in het verleden. Zeer zeker mag iemand van boven de 65 jaar in deze tijd rekening houden met de toekomst", zo besloot zij. Na de koffiepauze volgde er op de gestelde vragen nog een geanimeerd en leerzaam gesprek. De presidente dankte de dokter voor haar boeiende voordracht. Na het zingen van Ge zang 83 vers 1 en 3 eindigde de vice- presidente mej. Viergever, deze avond met gebed. GEMEENTE WESTERSCHOUYVEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over april 1968 Geboren: 2. Lieven Johannes, z. v. Hoogerhuis Willem Otto en van der Linde, Cor nelia Hendrika Pietemella (Renes- se); 27. Martine. d. v. Wakkeo. Hen drik Arie en Verkerk, Liesbeth (Re- nesse); 28. Willem Marinus, z. v. Van Sluijs, Jacob Stoffel en Evert - se, Paulina Cornelia (Haamstede). Gehuwd: 19. Janse, Pieter Cornelis, 25 j. en Dorreman, Cornelia Maria, 18 j. (Zierikzee-Renesse); 26. De Hamer, Gerard, 26 j. en Kristelijn, Christi ne, 21 j. ('s-Heer-Arendskerke-Re- nesse); 26. Tuinman, Johannis, 21 j. en Geleijnse, Lij na Cornelia Bouk- je, 21 j. (Middelburg-Haamstede). Overleden: 12. Costerus. Cornelis, 68 j., gehuwd met G. M. Herpst (Haamstede). Ingekomen: 1. B. E. Overgoor en echtgenote uit De Bilt (Haamstede); 8. Mevr. L. Jongepier-Markusse uit Veere (Haamstede); 12. L. C. Zuidgeest uit Oosterhout (Haamstede); 16. N. W. van Broekheven en gezin uit Bergen op Zoom (Renesse); 17. Mevr. W. P. M. Bode-Gunsing uit Roermond (Re- nesse); 23. Mevr. J. M. Verwoerdt uit Gorinchem (Renesse); 24. P. van der Gijp en gezin uit Zierikzee (Haamstede); 24. L. M. Braber uit Boskoop (Renesse); 25. L. A. Brond- geest en gezin uit Michvoud (Renes se). Vertrokken: 1. Mej. P. van der Berge (Haamste de) naar Rotterdam; 1. E. Bouw en echtgenote (Serooskerke) naar Pa- pendrecht; 1. Mevr. J. W. Visser van der Have (Burgh) naar Ouden hoorn; 5. P. C. Hart en echtgenote (Burgh) naar Oosterhout; 19. Mej. M. T. Twisk (Renesse) naar Castri- cum; 19. A. W. Dam (Noordwelle) naar Zuid-Beijerland; 19. C. L. Mat- singer en gezin (Serooskerke) naar Vlaardingen; 26. Mevr. H. Lemsom- Hartsema (Haamstede) naar Roosen daal; 26. Mevr. C. de Hamer-Kris- telijn (Renesse) naar Vlissingen; 26. Mevr. L. C. B. Tuinman-Geleijnse (Haamstede) naar Middelburg. Advertentie Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u cie neie uay uhuuh. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. De Britten verdiepen zich in speculaties hoe lang Wilson het nog kan uithouden. Dat zijn aanzien bij de bevolking zeer gering is gewor den is duidelijk: de enorme neder lagen die Labour lijdt bij verkiezin gen liegen er niet om. Maar ook in het eigen kamp daalt zijn prestige. De uitgever van het enige pro-La bour massablad Daily Mirror, Ce cil H. King, viel hem scherp aan met overigehs niet al te goede argu menten. Hij sprak o.m. over de leu gens die de regering zou versprei den over de economische toestand - waarmee hij doelde op een alge meen bekend en aanvaard verzwij gen van bepaalde leningen van cir culatiebanken onderling, een tradi tie die men Wilson slecht kanver wijten. Het ziet er naar uit dat King ge woon ieder argument goed vond als het maar tegen Wilson gebruikt kon worden. En nu weer gaan dé ge ruchten dat een groep labour-Lager- huisleden de premier wil vervangen. Dat is overigens niet zo'n simpele zaak. Ook eind vorig jaar is er zo'n kleine opstand geweest in de rege ring. Toen had Wilson een probaat middel om zijn aanvallers te laten afdeinzen: hij kon naar de koningin stappen om haar aan te bevelen ver kiezingen uit te schrijven en dat zou deze dan moeten doen. Geen der re bellen zag daar heil in, zomin als ze het nu zullen zien. Labour zou ge garandeerd een klap krijgen die slechts met 1931 te vergelijken is, toen de partij maar een vijftig ze tels overhield. Tweestrijd Een andere zaak is dat toen ge polst is of er wel verkiezingen hoe ven te komen. Als Labour een ander naar voren kan schuiven als pre mier met een meerderheid in het La gerhuis. zou de koningin dat dan niet hebben te accepteren? Staats rechtelijk staat dat eigenlijk hele- maal niet vast. Proberen of het kan houdt dan wel risico's in, maar er zijn onder de Britse socialisten ver- scheidenen die dat gevaar eventueel willen lopen. Dat zijn degenen die nu moeite hebben hun solidariteit met de partij gelijk te laten lopen met hun tvouw aan de vakbonden. Een tweestrijd die nu ook in het Lagerhuis wordt uitgevochten nu de regering daar met voorstellen komt die het loonbeleid onder staatscontrole brengen. Wilson acht dit nodig om de voordelige effecten van de devaluatie voor de economie niet verloren te laten gaan door een reeks loonsverhogingen. Zeker de Britse vakbonden die gewend zijn zich door niets te laten weerhouden bij het stellen van looneisen, vrezen een dergelijke wetgeving. En tradi tioneel betrekt Labour veel aan hang en ook veel parlementsleden van de vakbeweging. Voor deze vooral is Wilson nu een zeer kwade pier die ze graag willen lozen. Een veteraan als Emmanuel Shin- well heeft z\jn keus al gedaan: hij kiest voor cle vakbond ook als dat inhoudt dat hij dan tegen de rege ring moet zijn. Maar Shinwell heeft alleen een politiek verleden en geen toekomst meer waarom hij bezorgd kan zijn en de grijsaard heeft ge makkelijk praten. De anderen moe ten wel even nadenken over de kon- sekwentie dat hun rebellie tegen Wilson erop uit kan draaien dat La bour voor vele jaren politiek de woestijn ingaat. LAND- EN TUINBOUW Toenemend aanbod van aardbeien DEN HAAG, 16-5 Op een aantal Nederlandse fruitveilingen is op het ogenblik sprake van een toenemend aanbod van aardbeien die zyn ge teeld in kassen. Zaltbommel en om geving is het belangrijkste teeltccn- trum van dit produkt, maar ook in de Betuwe, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland zijn er aanvoeren van betekenis op de veilingen. Op het ogenblik is de oogst in volle gang in de kassen waarin dit voor jaar niet werd gestookt. Ook begint de oogst onder platglas op gang te te komen. Over het algemeen wordt een goe de produktie behaald. De prijs die eind vorige week tot f 1,20 per doosje van 200 gram liep, is deze week on der invloed van het grotere aanbod wat teruggelopen. Dinsdag lag de de prijs voor de goede kwaliteiten tussen f 0.80 en f 1.- per doosje met 200 gram aardbeien. Op de communistische „Morning Star" na is woensdagmorgen geen enkel ochtendblad in Londen ver schenen, als gevolg van een staking van de arbeiders in de metaalindu strie en technici, waarbij de onder houdsmonteurs in de drukkerijen zich hadden aangesloten. NEW YORK, 15-5. Twee mannen vermomd als bewakers van een ge pantserde bankauto. hebben dinsdag cp vertoon van een kwitantie in een Newyorkse bank meer dan 190.000 dollar (meer dan 660.000 gulden) ge ïncasseerd en zich vervolgens schie lijk uit de voeten gemaakt. Dat het geld niet bij de juiste per sonen terecht was gekomen bleek pas toen de echte banklopers met een onvervalste waarborg voor het zelfde bedrag bij de bank aankwa men. Een honderdtal studenten van de universiteit van Dublin heeft een an ti-Belgische demonstratie gehouden, toen koning Boudewijn en koningin Fabicla daar een bezoek brachten. DODELIJKE ONGELUKKEN HAARLEMMERMEER, Woens- dagmorgen verleende de 31-jarige G. van der L. uit Zwanenburg met zijn personenauto op het kruispunt IJweg-Bennebroekerweg in Haar lemmermeer geen voorrang aan de 19-jarige machinist C. van Wierin- gen uit Vennep. Door de aanrijding die hierdoor ontstond, reed de au to van laatstgenoemde tegen een transfcrmatïehuisje. De heer Van WierJngen raakte zo ernstig gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. AMSTERDAM. Het stoffelijk over schot van de 24-jarige schuiten- dam, d'ie sinds 7 mei j.l. werd ver mist, is uit het water van de Coen- haven in Amsterdam opgehaald. De man is bij het laden van een dek schuit door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. TERNEUZEN. De 24-jarige schip persknecht A. J. de Baere uit Eekloo (België) is van het Belgische bin nenschip Maro II nabij Terneuzen in het kanaal van Gent-Terneuzen overboord geslagen en verdronken. ROTTERDAM. Tijdens werkzaam heden in Europoort is een employe van Fluor Nederland N.V. - de 24- jarige tekenaar K. E. Veldhuyzen uit Amsterdam - door een ongeval om het leven gekomen. Advertentie DRY GIN V Hort* roar. V BRUSSEL," 16-5. De Europese Commissie heeft in antwoord op een parlementaire vraag van de Neder landse afgevaardigde Vredeling be vestigd, dat ze begin van dit jaar export van 600.000 ton Franse tar we naar China mogelijk heeft ge maakt door middel van een specia le restitutie Deze subsidie zal hel gemeen schappelijke landbouwfonds van de zes circa 130 miljoen gulden kos ten. SAIGON. 16-5. De Amerikaanse strijdkrachten hebben vorige week 562 man op het slachveld verloren, het hoogste aantal gesneuvelden sinds het begin van de oorlog in Vietnam, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Vorige week - van 4 tot 11 mei - bereikte het nieuwe Vietcongoffen- sief tegen Saigon zijn hoogtepunt. PRISMA 1/ Internationale allure - waterdicht - incabloc shockproof - onbreekbare veer - moderne vlakke wijzerplaat doublé 119.- edelstaal 125.- 2/ Gouden herenhorloge, fraai bewerkte wijzerplaat met gediamanteerde cijfertekens 365.- HET OOG VAN SIVA 55. Direct na aankomst in het paleis geeft de keizer enkele bevelen en wanneer Aram een uurtje later met de heerser in diens vertrekken onder het genot van een ver frissende dronk zit te praten, wordt Syl vester door een dienaar binnengeleid. Hij heeft de blijde tijding reeds vernomen en zijn gezicht, waarop de vele ontberingen duidelijk hun sporen hebben nagelaten, glanst van vreugde. Hij stort zich voor Aram op de knieën en begint hem harts tochtelijk te bedanken, doch de jonge rid der trekt hem met zachte dwang overeind en zegt; „Niet aan mij, doch aan de groot moedigheid van keizer Saladin hebt ge uw leven te danken. Vergeet wat ge doorge staan hebt. Wij zullen spoedig op weg zijn naar huis. Alle ellende is voorbij!" Aram zou met minder overtuiging ge sproken hebben, wanneer hij iets had kun nen opvangen van het gesprek dat Tarai op dalzelfde ogenblik voerde met twee on gunstig uitziende kerels in een vervallen huis aan de rand van de stad.... En hier dan de idyllische (en rus- tige\ teeg naar het strand te Renesse, de Loane in de twintiger jaren. Een mooi „old timer"-tje hobbelt zee waarts en de twee fietsende dames er achter, hebben het helemaal tiiet warm. L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7