Impressies tijdens een drenteltocht langs veelheid van stands Rentespaarbrieven B.N.G.1968 serie II geven in negen jaar aan samengestelde rente 75 procent. De voorjaarsbeurs te Zierikzee STREEKNIEUWS BRIEF Advertentie N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN Nog verkrijgbaar in stukken van f 500.- en f100.- bij alle bankiers en commissionairs in effecten. De verkoop wordt beëindigd op 31 mei a.s. of op een eerdere datum waarop het vastgestelde bedrag zal zijn geplaatst. ZIERIKZEE, 16-5. Zierikzee wordt beheerst dooi de Voorjaarsbeurs, ondergebracht in een reuzentent op het Haveiiplein. Van de eerste dag af aan is de pu blieke belangstelling groot geweest en het ziet er naar uit dat ook „de staart" van het kijk- en koopfeest wel goed gaat worden. De standhouders zijn over die belangstelling uiteraard tevreden, temeer daar ook nogal wat contacten konden worden gelegd voor „later". Een beurs kent het geheim van een zakelijk „entre nous". Er valt wat meer uit te leggen en wat langduriger te praten dan in het kader van een doorgaans toch vluchtiger winkelbezoek. Vandaar. We zijn ook nog eens de tent inge doken om wat impressies op te doen en ze op te schrijven. Mogelijk hebben bezoeksters en bezoekers er wat aan, als ze ook hun drenteltocht langs de stands gaan maken. V.V.V.-Zierikzee presenteert zich op de Voorjaarsbeurs met een voor lichtende stand, waaruit duidelijk blijkt de wijze waarop een visitekaartje van stad en land wordt afgegeven aan degenen, die hierin ge-interesseerd zijn Zuurstofkoffer Wie de grote tent van de Voor jaarsbeurs betreedt - lief trekje van de organisatoren - wordt al dadelijk opgevangen door ..ons aller" Rode Kruis. De ge-uniformeerde Rode Kruis-dames spannen zich verschrik kelijk in om het geld voor een zuur stofkoffer bij elkaar te krijgen. Zo'n ding is soms heel hard nodig, als het er om gaat patiënten te helpen. Ze hebben wel een koffer, maar dat is zo'n „oud beestje", dat cr niet veel heilzaams meer van te verwachten valt. Er is al heel wat geld bijeen, maar vandaag en zaterdag moet de rest er beslist bijkomen. Zorgt het publiek vast wel voor. Feitelijk zou men een (voorjaars) beurs helemaal arm, zonder „spullen" en naakt binnen moeten gaan, om er dan keurig gekleed, gekapt (kan ook), geschoeid enzovoort weer uit te ko men, met even later een achterop rij dende trailer, die de „grote stukken" (en vele kleintjes, die ook een grote maken) thuis bezorgt. Maar zo bont mag men het natuurlijk niet maken; trouwens men zou al dadelijk ont hand. zitten, want na het Rode Kruis komen de akku's en die zijn vaak wel verschrikkelijk hard nodig, maar voor de slechts even veronderstelde situ atie zijn ze niet geschikt. Niet zo „clean" We houden het dus maar even ge woon op de - overigens boeiende - Voorjaarsbeurs en stortten on9 snel en belangstellend op het vrij bordu ren met een daartoe geëigende ma chine. Of zit het niet helemaal (brom)snor met de knoopsgaten? Ook dan geen nood. Er is een machine voor, evenals trouwens voor het heel pikant zetten van het „bakje leut". Zie je door een glazen bol druppeltje voor druppeltje van de (sterke) kof fie omlaag vallen. Hoe lang is de weg geweest van het wasbord naar de wasmachine, maar hoe vergeten is die weg op de beurs, waar de gla zen ogen van de wasautomaten ver langend uitzien naar het wasgoed, dat er wel altijd zal blijven, omdat we het mensengeslacht niet zo „clean" kunnen krijgen dat wassen overbodig wordt. Warm en verwarmen Intussen geen gemier op kale plan ken en geen onzekere kleedjes uitge spreid, maar forse en taai-polige „Bent V al lidvraagt het meisje in. de stand van het Rode Kruis, dal de „slag om. de zuur stof koffer'' al een eindweegs heeft gewonnen. (Folto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) vloerbedekking over de volle opper vlakte van onze kamers uitgelegd en - omdat Schouwen-Duiveland nog niet op het aardgas is aangesloten - misschien een oliehaard of een an dere kachel, of misschien ,(c.v.", omdat het aardgas toch wel eens op Schouwen-Duiveland zal komen. Intussen hebben we al zo stevig ge-„beursd". dat we snel moeten gaan denken aan onze beurs, die leeg dreigt te geraken. Vlug een verzeke ring gesloten derhalve, anders komt onze welstandsstatus door brand, dieven etc. te drastisch in gevaar. Onderwijl ware er zorgelijk te den ken aan de banden van de auto, die (voorlichting op de beurs) dan maar snol vernieuwd moeten worden. Warme waarschuwing Even verder dan alweer een „war me" waarschuwing. De zaak wordt algemeen gesteld: „nu kan ons wei nig meer overkomen". Het druist in tegen de theorie van Wim Kan, die volhoudt (trouwens hij niet alleen) dat „ons iedere dag iets verschrik kelijks kan overkomen", maar men bedoelt het heel speciaal. Verwar mend en isolerend „spui" in de spouw van de muur gespoten en dan kunnen straks (heel straks gelukkig nog) freule herfst en koning win ter komen. „Nu kan ons weinig meer overkomen". Als dat dan helemaal goed zit met de spouw en het is overal lekker warm, dan fluks de mini-badkamer in of onder de verplaatsbare dou che. Tijdens het douchen moet het apparaat natuurlijk wel blijven staan, maar als men nu zou zeggen: „kom en laten we „de douche" eens een keertje in de gang neerzetten of n'importe in de bijkeuken, dan kan het goed. Het is een publiek ge heimzo'n douchecel is los, het geen vertaald zijnde betekent ver plaatsbaar. Kleuren Juist geheel schoon, is het wel even oppassen geblazen bij de verf- demonstraties. Daar toveren ze met „rooskleurige verven" in (welgeteld) 61 - zegge en schrijve - één en zestig kleuren. Dat is niet teveel want 'de verf paalt (ongeveer) aan de kleurentelevisie. En neem die nu gauw, want dat scheelt een jaar kijkgeld, volgens onze bijzondere informaties, die we hebben opgete kend. En even romantisch worden bij allerlei afspeelapparatuur. Voor ons moét het dan Chopin zijn s.v.p. Liefst een nocturne, maar als er nu buren zijn, die persé willen afstem men op Gertjan Kruutmoes, dan mag dat ook best. Trouwens we hebben wel even een opkikker nodig, na de drooglrom- mei(s), die we ontwaarden, maar entspanden geheel bij de beeldige fo to's, die ook op de beurs te zien zijn. Wat zijn wij mensen bij elkaar toch een knap volkje. Al dat speel se goed, fraai getroffen en op de ge voelige plaat vastgelegd, maar ver geet de doorgroefde hoofdjes van onze bejaarden ook niet; erg mooi. Oud en nieuw Zierikzee Maar nu even heel serieus en hoed af voor de gemeente Zierikzee, present met de beroemde maquette van de stad en dat er - zo verzucht ten wij - maar niet al te veel in die porceleinkast mag worden ingebro ken. Oud.het is er te zien, maar nieuw ook, want „Beter Wonen" heeft fraai materiaal aangedragen en priemt de aandacht op het eigen bouwplan, dat al zo volletjes is ge worden, maar Zierikzee heeft nog expansiemogelijkheden. Stil maar, wacht maar. Staan we even later vrijwel oog in oog met een (gefoto grafeerde) drukker, die zijn zweet slijt op de krant en op andere za ken, allemaal in een stand, waar ook wordt geleerd hoe dat zit met vierkleurendruk. En „krantjes" zijn er ook en lieve drukwerkjes. Enfin dat ziet U allemaal wel. Op dan naar de „gasregelstraat", de oliebranders en - nu het woord voluit - centra le verwarming. Daar komt wel wat brekerij aan te pas, maar het is hele maal niets meer in vergelijking met de begintijd. Ze hebben machines, die gewoon de buizen overal door heen steken (op de goede plaats na tuurlijk) en het is ook helemaal niet zo duur, want na de eerste aanschaf moet men eens gaan rekenen. „Old-timer" Maar op dit moment willen we toevallig eens een keer niet rekenen, maar gaan gewoon maffen op dat enorme bankbed, dat daar zo uit nodigend staat te staan. - Een me neer vani de Nederlandse ambassade in Marokko zag dat deze week ook staan en hij was dermate be-invloed dat hij gelijk al zijn spullen kocht voor zijn villa dicht bij de kasjba, want daar staan villa's wel eens. i Topper voor ons is de „old timer", de verrukkelijke rode sportauto, te midden van de mooie mannekleert jes. Dat lieverdje (niet te koop) rijdt nog 120 km. En geloof maar dat de „dressmen" - maar mannequins niet minder - interessant opvallen bij zo'n romantisch karretje. Intussen hebben we snel een af spraak gemaakt voor de aankoop van een buitenboordmotor, want we willen nu eindelijk wel eens achter het waterstuur of op de dito-ski's en ja, dan is het tijd voor de schilde rijen. Toevallig kennen we het ver haal van de Italiaanse schilder, die een winter doorbracht in het hoge noorden en zo innig aan zijn zonnig vaderland dacht," dat er uit zijn pen seel, een donkere, ravijndiep gede colleteerde schoonheid vloeide en ofda't nu allemaal „tief seelisch bélebte" en driedimensionaal ver diepte kunst la Pierre Jansen is? Nee, dat is het niet, maar laten er toch mensen blijven, die een mooi plaatje een mooi plaatje blijven viniden; het estetisehe probleem is er de wereld niet mee uit. maar heb is wel 'iets verzacht. Toch over schoonheid px'atend, moet ook de tuin er netjes bij liggen. Dat kan, want er zijn heel wat tuin (beurs) artikelen. Achthonderd duizend En vooral raden naar het gewicht van de glazen asbakken in de stand van heb Astmafonds. Ademen is de gewoonste zaak van de wereld, maar voor liefst 800.000 mensen in Neder land niet; een ongehoord hoog aan tal te hoog zelfs om het te vatten, maar laten we vandaag en morgen het Fonds nog even aan 800.000 kwartjes helpen. Als het er minder zijn, soit. Even verder op valt de .mooiste wieg van de hele wereld te zien. Een superbe variant op het „stijfselkis- sie". Het kind dat in zo'n wieg de oogjes voor het eerst opslaat, kan ze gerust weer sluiten. Het ligt goed. Veel lampen en ander elektrisch „spul" verder op, keus uit' duizend dingen, want „de wereld is een kijkast" en het huis kan het ook worden met goed gekozen systeem meubelen en een efficiënt keukentje, Expositie zeldzame primitieve kunst AMSTERDAM. 16-5. Drie Neder landse musea, t.w. het Tropenmu seum in Amsterdam, het Rijksmu seum voor Volkenkunde in Leiden en het Museum voor Land- en Vol kenkunde in Rotterdam hebben uit hun depotcollecties een groot aantal nog niet eerder getoonde voorwer pen van primitieve kunst bijeenge bracht, op een tentoonstelling, die door de voorzitter van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, de hoer L. Schepers, in het Tropenmuseum in Amsterdam werd geopend en tot september a.s. zal duren. dat uit een „centrum" mag stammen. Mooi worden En van piekerig haar behoeven de dames ook niet meer wakker te liggen want op het punt van „hair- dressing" zijn er krulletjes en mid deltjes, waardoor de dames verruk kelijk mooi worden. Om hen nog beter te kunnen bewonderen, ijlen de brildragers onder ons, naar de volautomatische slijpmachine. Die scherpe bril is trouwens ook nodig voor het doe-het-zelf-werk in wol; voor mannen een onbegrepen ge priegel, maar voor de (vlijtige) da mes, helemaal het einde Ogen en neuzen wijd open bij de bloemen, die het toch winnen van alle ver leidelijke zaken, die rn de stands staan opgesteld, want „zelfs Salo mo was niet met, zo'n heerlijkheid bekleed". Appeltje voor de dorst De nog overgebleven geldresten van de beurs schielijk gestort op een spaarbankboekje, want het ap peltje voor de dorst moet gereser veerd blijven. Al was het alleen maar om radio's, lampen en tapijten te kunnen ikopen. De dames willen er bovendien chique uit (blijven) zien en ze kiezen zich fraai schoei sel van slangenleer, annex tassen, die een accentje zetten op de „per soonlijkheid" van de garderobe. Helemaal moe van alles zijn we gewoon aan een levensgrote ijsco gaan zuigen en hebben nog een diepvrieskippetje besteld; een kou de oplossing voor een materialistisch warm getrommeld gemoed. Nadien - al heel wat wijzer - geknikt naar de oppercommandant Groels, die zijn standschaapjes allemaal lief bij elkaar houdt en deze week waakt over duizend dingen en dingetjes. Dat heeft mede geleid tot de uil- spraken van alle standhouders, dat het hen tot nu toe goed is gegaan op deze beurs, een opgewekt geluid waarmee we willen besluiten. En we hebben zoveel indrukken opgedaan, dat we heel hardnekkig één gulden vijf en twintig een futje blijven vin den, want de hele tent met alles „d'r op en d'r an" moet een enorme smak geld hebben gekost en we kunnen niemand zien lijden. Dodelijke ongelukken in Amsterdam AMSTERDAM, 16-5. De 26-jari- ge lasser D. de Boer, die op 17 april in de elektriciteitscentrale aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam bij het Jassen een emmer petroleum over zich heen kreeg en daardoor in brand vloog, is in het Wilhelmina Gasthuis aan zijn verwondingen overleden. In de Valeriuskliniek overleed de 20-jarige kapster G. E. Hoogland, die op de Éuropaboulevard in Amster dam uit een auto werd geslingerd. De wagen vloog uit. de bocht doordat, de bestuurder, een 22-jarige barkeeper, dronken zou zijn geweest. ZIERIKZEE Algemene Bank Nederland wordt gemoderniseerd Het kantoorgebouw van de Alge mene Bank Nederland N.V., aan de Oude Haven te Zierikzee zal binnen afzienbare tijd grondig worden ge restaureerd en gemoderniseerd. Het Architectenbureau Ir.W. F. Saar- berg en Ir. J .W. v. d. Scheer te Rot terdam is momenteel druk aan de gang om de plannen nader uit te werken. Vergadering „Philetelica" De eerstvolgende bijeenkomst van de afdeling Schouwen-Duiveland van „Philatelica" zal maandagavond 20 mei, gehouden worden in de bo venzaal van restaurant „Mondra- gun". Er zal weer ruim de gelegen heid worden geboden tot ruil. ver koop en koop van zegels. Overneming Scheldebank door Amro-bank In een bericht aan de aandeelhou ders in de Scheldebank N.V. deelt de Amsterdam - Rotterdam Bank N.V. mede, dat een voldoend aantal aan deden werd aangemeld om het door haar uitgebrachte bod gestand te doen. KERKWERVE Zangavond voor de bejaarden Voor zaterdag a.s. is door de zang vereniging „Soli Deo Gloria" te Kerkwerve een avond voor de be jaarden van Kerkwerve georgani seerd. Deze avond zal worden gehouden in het Verenigingsgebouw en vangt aan om kwart voor acht. HAAMSTEDE De auto-rally De door V.V.V. georganiseerde en op a.s. dinsdagavond te houden au to-rally voor de bewoners van Haamstede en Buigh zal van start gaan bij het nieuwe V.V.V.-kantoor aan de Noordstraat. Inschrijvingen kunnen geschieden bij dit kantoor (voorlopig nog aan de Burghseweg) en bij Garage Dijkman. Na afloop zal het parcours nog eens in kleu ren en geuren en met wat gezellig heid nagebabbeld worden in de re creatiezaal van camping „Duinrand" aan de Hogeweg naar Westenschou- wen. WESTHOEK T.v.-reportage Een cameraploeg van de A.V.R.O. maakte een dezer dagen tesamen met de administrateur van V.V.V. Haamstede-JBurgh, de heer Bakker een oriëntatierit door de Westhoek waarbij de camera hier en daar lus tig snorde. De resultaten worden op zaterdag 25 mei des avonds tussen 7 en 8 uur in A.V.R.O.-programma „Zienderogen" op de beeldbuis ge bracht. BRUINISSE Concert „Oosterlands Fanfare" De reeks zomerconcerten, reeds enige jaren aaneen door de plaatse lijke muziekvereniging „Nu met Ho pe" georganiseerd, zulleri ook in 1968 weer worden uitgevoerd. Als eerste zal optreden „Ooster- lands Fanfare". Het programma luidt als volgt: Groot Breda, mars, P. B. Bisselink; Majoli, ouverture, F. Schori; Fierial, ouverture, P. B. Bis selink; Polpouri met zang (om mee te zingen) van F. Jakma; Le petit fee, ouverture. J. Werkman; Nor- mandia Fantasie, R. Martin; Doorn roosje. Max Rhode; Bloeiende lente, A. Meins. Het slotstuk is de mars parade no. 2 van P. B. Bisselink. Scheepvaarlberichten Atys, 16-5 130 m ZW Socotra Acmaea. 15-5 420 m NNO Barbados naar Spezia Calamares, 16-5 200 m NNO Kimon naar New Orleans Gulf Swede, 15-5 300 m NW Kaapstad naar Mena Maasdam. 16-5 420 m W Lands End naar Southampton Zafra, 16-5 Halul naar Spezia De Laiidliouwkrediel- insJellingeii UTRECHT. 17-5. Bij de Raiffeis- senbanken en Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Cen trale Raiffeissenbank te Utrecht en de Coöperatieve Boerenleenbank tc Eindhoven, bedroeg het spaarover schot in april f 200.000,-, zo deelt dc Raiffeissenbank te Utrecht mede. Gestort werd er in deze maand f 407,5 miljoen. Door deze ontwikkeling kon in de eerste vier maanden van het jaar een spaaroverschot genoteerd wor den van f 169 miljoen, hetgeen f 24 miljoen moer is dan in 1967, toen de stortingen dc terugbetalingen met f 145 miljoen overtroffen. Het gezamenlijk spaartegoed bij het georganiseerde landbouwkrediet- wezen bedroeg ultimo april f 10,2 miljard. AGENDA Zaterdag 18 mei Zierikzee Voorjaarsbeurs. 2-5 en 7-10 uur. De Lichtboei, schilderijenexpositie Chr. Schouls. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur. zang avond voor de bejaarden. Zondag 19 mei Zierikzee Concertzaal, 8 uur, opvoering toneel spel „De Vier jaargetijden", te spelen door Parochianen van de Willibror- duskerk. Maandag 20 mei Zierikzee Mondragon; 8 uur. „Philatelica" Dinsdag 21 mei Goes Voorlichtingscentrum Huishouding en Gezin. Landbouwcentrum, spreek uur van 10-12 en 2-4 uur. Woensdag 22 mei Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenbijeenkomst N.C.V.B. Stadhuis,' 8 uur, avondrondleiding „dokters"-tentoonstelling. Bussumse veehouder verkoopt zelf melk BUSSUM, 16-5. Het raadslid voor de Boerenpartij, de heer Johan Schmal te Bussum, heeft deze week een kleine melkoorlog ontketend. De heer Schmal, die zelf veehouder is, is namelijk begonnen uit protest tegen de jongste melkprijsverhoging bij zijn woning aan het Bussumse Eendracht spark losse melk aan de huisvrouw te verkopen tegen een zeer lage prijs. Donderdagmorgen waren er ongeveer tachtig klanten die in totaal bijna 150 liter melk van hem afnamen tegen 40 cent de li ter. Bij een afname van vijf liter in eens betaalt men zelfs maar 35 cent. De heer Schmal is deze actie be gonnen uit protest tegen de melk prijsverhoging en tegen het feit dat de veehouders zelf van deze ver hoging niet profiteren Winnaar van de dolle kranten show van deze week is Peter uit Duiveland, die een brief aan de redaklie heeft geschreven. Hij doet daarin enkele opmerkelijke mede delingen, die ons diep hebben ge troffen en met hoop voor de toe komst hebben vervuld. Peter - zo vernemen wij uit het schrijven - heeft de bekende 25 km-tocht mee gelopen. Nu is 25 km een mooi stuk stappens en het bericht nog meer reliëf als men verder lezende ont dekt dat Peter nog maar negen jaar is. Was dit prille kereltje na die 25 km helemaal uitgeblust en kapot van moeheid en zat hij „vol met blaren"? Nee, vrienden geen sprake van. De brief leert verder dat de prille stapper geheel fit thuis kwam, waarna hij een kroket (ot zich namToen deze was veror berd is hij met zijn vriendjes gaaix voetballenDeze persoonlijke me dedelingen stonden allemaal in de brief. Nu kan men wel zeggen, dat ventje „zeurt over z'n eige", maar dat zou kwaadaardig onvriendelijk zijn. Peter, zo geloven wij, heeft de mensheid - zwak het af en zeg de ouderen een lesje gegeven. Hij heeft ons nu al tierrast met een boodschap om ten strijde te trekken tegen onze verwekelijking. Het re cept is puur en duidelijk. Vijf en twintig kilometer stappen, een kro ket eten en nog ivat voetballen en daarna de koffer in. Dat mordt ge garandeerd een droomloos slaapje. De viktorie van het fitte lijfje be gint bij ,de negenjarigen. Ze schij nen nog niet voorbestemd om een kwart van 100 km te lopen, maar ze doen het; roepen thuis gekomen dat „er niets aan de hand'' is, gaan over tot het verzwelgen van een vet dingetje en gaan dan voetballen. Peter, bedankt voor je brief, maar je moet weten dat we dat allemaal achter elkaar, mat ouder zijnde, niet meer kunnen opbrengen. Mag ik je iels verklappen? Die 25 dat gaat nog wel; het voetballen zou niet meevallen, maar die kroket is ab soluut onmogelijk. Die krijgen we nooit naar binnen. Overigens „leuk" die brief, zo spontaan en eerlijk en natuurlijk met een beetje zelf trots over het gepresteerde. Achhet loopt nog wel los met de jeugd. Stappen. voetballen en kroketten eten. Er is niets aan de hand. Alleen, wel vol houden natuurlijk, want er komt een tijd Peter dat jij ook op een brommer gaat zitten en je maag (misschien) vol zit met drop of ijs en hoe moet dat dan met zo'n kroket. Enfin, zien we dan wel weer In ieder geval mooi bedankt, want je brief was een stukje waard.' SCHIERE1LANDMAN De aandacht op de tentoonstelling trekt een interessante „old timer", die in dit milieu bijzonder goed „oogt". (Foto's: Zierikzeesche'Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2