DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hamman: „Kleine gemeenschappelijke basis gevonden" Amsterdam besluit tot bouw van metro Zuivelboeren gaan betogen in Brussel Vrouw en twee kinderen lieten het leven Slachtoffers wervelstormen in de V.S. Duizenden boeren in Groningen protesteren tegen melkbeleid Longtransplantatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 mei 1968 124ste jaargang Nr. 19996 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V, Drukkerij v/b lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 eenI - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Een bijzonder Schouwen-Duivelands avondje [)e Vietuuui-hesprekingen in Parijs PARIJS, 16-5. L)e Amerikaanse delegatieleider b(j de Vietnam-be- sprekingen in Parijs, Averell Ham man, heeft donderdag gezegd na be studering van de Noordvietnamese verklaringen „een kleine gemeen schappelijke basis te hebben gevon den waarop men misschien zou kun nen voortbouwen". Plaatsvervangend delegatieleider Vance zei dat de Amerikaanse dele gatie enkele „constructieve voorstel len" had gedaan maar dat de tegen partij niet constructief had geant woord. De Amerikanen beantwoord den vragen voor een televisie-uitzen ding in de Verenigde Staten. Harri- man sprak over de afgelopen twee bijeenkomsten als „het gebruikelijke ritueel bij dit soort besprekingen dat men nu eenmaal moet doorstaan". Waarnemers menen dut Hanoi op zijn minst nog enige tijd publiciteit zal blijven eisen voor propaganda doeleinden alvorens over te gaan tot geheime diplomatie. De Noordvietnamese woordvoerder verwierp op een persconferentie de mening van de Amerikanen dat er punten van overeenkomst in de we derzijdse standpunten zijn. „In feite verschillen onze standpunten zeer voel", zo zei hij eraan toevoegend dat de Amerikanen „een rookgordijn le.'gen om de werkelijke feiten te verbergen". Evenals woensdag zei hij dat de Amerikanen de gedemilita riseerde zone hadden geschonden en niet Noord-Vietnam; dat Noord-Viet- AMSTERDAM. 16-5. Dc gemeente raad van Amsterdam heeft zich don derdagavond met 38 stemmen vóór en 3 stemmen tegen akkoord ver klaard met de voorstellen van b. en w. inzake de bouw van een ten dele ondergrondse stadsspoor. ter oplos sing van de problemen van het open baar vervoer in de hoofdstad. De tegenstemmers waren mevrouw Baank-Meijer (Onafhankelijk) en de heren Verlaan (Boerenpartij) en Van der Eyden (K.V.P.). Twee middagen en twee avonden heeft de discussie in beslag genomen, hoewel - zoals vóór de aanvang van het debat in de „wandelgangen" wel vaststond - de „koppen" al waren ge teld. Aangenomen mag worden dat nu het besluit van de raad is gevallen, b. en w. haast zullen maken de nood zakelijke financiële medewerking van het Rijk te verwerven. Wanneer de eerste spade in de grond kan wor den gestoken is mede daarvan af hankelijk. Maar loopt alles gunstig, dan zal Amsterdam waarschijnlijk in 1975 een metro hebben. BRUSSEL, 16-5. Zuivelboeren uit verschillende delen van de Europese gemeenschap gaan op 27 mei in Brus sel demonstreren, d.w.z. op de dag dat dc E.E.G.-ministers van land bouw een beslissende marathon-ver gadering beginnen over de vaststel ling van het definitieve Europese zui velbeleid. Het COPA (het comité van de land bouworganisaties van de E.E.G.) heeft verklaard, dat de Europese minister raad voorstellen gaat bespreken die een vermindering van de inkomsten der boeren tot gevolg zullen hebben. De organisatie verlangt, dat de E.E. G.-ministers onverkort vasthouden aan de reeds eerder vastgestelde Europese richtprijs voor melk( van 39 pf.) en dat een politiek zal worden gevoerd waardoor de boeren die prijs ook werkelijk zullen ontvangen. Schip na aanvaring gezonken WILLEMSTAD, 17-5. Bij een aan varing nabij de noordelijke voorha ven tct de Volkeraksluizen, vannacht om kwart over een, zijn een vrouw en twee kinderen om het leven ge komen. Zij waren opvarenden van het mo torschip „Luctor et Emergo" (520 ton) dat op ongeveer 100 meter uit de oever van Willemstad in de zij werd gevaren door de zandbak „Dintel". Schipper J. C. Aarnoudse van de „Luctor et Emergo" die zich op het moment van de aanvaring in de stuurhut bevond, stelde de alarmbel in werking, waardoor zijn knecht wakker werd en aan dek kon komen. Direct daarna werd de „Luctor et Emergo" aangevaren door de „Cu- rina" uit Antwerpen en zonk het schip. De vrouw van de schipper, de Een plaatje van de Zuidhaven~ poort ver voor de jongste restaura tie. Men ziet wat de belendende percelen betreft duidelijk hoeveel fraaier het gehele complex is gewor den. Overigens hadden generalies gewend aan het wrakke schuurtje, dat tegen de poort stond aangeleund. (Fóto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 34-jarige mevrouw M. Aarnoudse- Geluk en hun twee zoontjes, de vijf jarige Pieter en de tweejarige An- ioine, die in het achterschip lagen te slapen, gingen met het schip ten on der. De oorzaak van de aanvaring is nog niet geheel duidelijk. De „Luctor et Emergo". die Goes als thuishaven heeft, was van Dordrecht onderweg naar Goes. De „Dintel" die werd ge sleept door de ..Adriaan" voer in te genovergestelde richting en kwam uit de voorhaven bij de Volkerak sluizen, toen het ongeluk gebeurde. De „Luctor et Emergo" zal waar schijnlijk morgen worden gelicht. Kind verongelukt PIJNACKER. 16-5. De negen ja rige Catharina M. Kouwenhoven is donderdagavond omstreeks half zes op de Klapwijkseweg in haar woon plaats. dicht bij de ouderlijke wo ning, bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje reed op haar fiets op het midden van de weg en werd door een personen auto aangereden. Ze was op slag dood. nam de Cambodjaanse soevereiniteit, onafhankelijkheid en neutraliteit niet schendt maar dat de Verenigde Sta ten dat doen. „Waar zijn de zoge naamde punten van overeenkomst? Wij zien ze niet". Ifarriman zei in het televisie-inter view dat hij de mogelijkheid niet wilde uitsluiten dat overeenstem ming over dc status van de gedemili tariseerde zone de impasse zou kun nen doorbreken. Het is interessant dat dc Noord- vietnamezen in hun verklaringen hier over de zone spreken, al is het dan voornamelijk in de vorm van be schuldigingen dat de Amerikanen de status er van hebben geschonden, al dus Harriman. „Of dat een teken is dat zij willen spreken over herstel van dit status, weet ik niet", zei de Amerikaanse onderhandelaar, „maai de Noordvietnamezen moeten aan geven dat zij tot een dergelijk her stel bereid zijn, alvorens kan wor den gesproken over hoe die de-esca latie te bereiken". In antwoord op een vraag bevestigde Harriman dat de infiltratie van Noord-Vietnam naar het zuiden in record-tempo doorgaat. Antiliaanse EHBO-ers in Nederland SCHIPHOL. 16-5. Een groep van 18 mannelijke en vrouwelijke EHBO-ers uit de Antillen, die voor een reis naar Nederland jarenlang gespaard heeft en zich allerlei per soonlijke financiële offers heeft ge troost. is al direct en onverwacht beloond: bij aankomst stond naast de gevolmachtigd minister dr E. Jonckheer niemand minder dan premier De Jong gereed om hen te begroeten. Het was slechts toeval, want de premier kwam met het zelfde KLM- toestel terug uit Curacao en ont moette de groep in hert: on tvangst - centrum van Schiphol, doch de handdruk die hij alle 18 gaf werd daarom niet minder gewaardeerd. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben in het centrale hoog land van Zuid-Vietnam in een vijf uur durend gevecht 147 Noordviet- namezen gedood, zo heeft een Ame rikaanse militaire woordvoerder vandaag (donderdag) meegedeeld. Twintig jaar Belgische wegenwacht BRUSSEL, 16-5. In Brusel is don derdag het 20jarig bestaan gevierd van de Belgische wegenwacht, on dermeer met een défilé van de 300 auto's die deze dienst op het ogen blik rijk is. De Belgische wegenwacht, die in 1948 met 12 motoren startte, omvat nu 296 man met 300 auto's, afgezien van de a'dmi nistra te ve en technische diensten, Hulp-telefoonnummer voor de bejaarden URK. 16-5. Volgens minister Rool- vink (sociale zaken en volksgezond heid) zou het veel oudere mensen - en vooral de thuiswonende bejaarden - rust geven als er in iedere ge meente een vast telefoonnummer zou komen, dat dezen zouden kunnen bellen om de hulp en voorlichting te vinden op het tijdstip dat men die nodig heeft. De minister vraagt zich af of het mogelijk zou zijn de S.O.S.- telefoondiensten hiervoor dienstbaar te maken. Op de Voorjaarsbeurs te Zierikzee (men zie ook elders i?i dit nummer) is de gemeente present met een ruime en instructief ingerichte stand, die de no dige aandacht krijgt. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW YORK, 17-5. Het dodencij fer ten gevolge van de wervelwinden die woensdag het midden van de Verenigde Staten hebben getroffen was donderdagavond gestegen tot 69. Voorts zijn er meer dan 1200 gewon den en drie vermisten. In. Arkansas kwamen 43 mensen 'om het leven, van wie 34 in de plaats Jcnesboro. In deze plaats werden 350 personen gewond, in heel Arkansas 470. Na Arkansas werd Iowa het ergst getroffen (15 doden van wie 12 in Charles City) en vervolgens Illi nois. Verkeer in Utrechtse binnenstad aan banden UTRECHT, 16-5. Zonder hoofde- lijke stemming is de Utrechtse ge meenteraad donderdagavond ak koord gegaan met het voorstel tot afsluiting van de binnenstad van 14 tot 18 uur voor alle verkeer op de woensdagmiddagen. De Utrecht se binnenstad was tot nu toe alleen op de zaterdagmiddagen afgesloten. Deze maatregel, die op woensdag 22 mei ingaat, wordt gezien als de eer ste fase van het plan de binnen stad op alle middagen van de week voor het verkeer af te sluiten. Het gemeentebestuur hoopt dit plan in 1970 te hebben verwezenlijkt. Uitreiking NOVIB-erepenniug UTRECHT. 16-4. In de donderdag in de Irenehal van de jaarbeurs te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Stichting Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bij stand „NOVIB" heeft prins Bern- hard, als voorzitter van het alge meen bestuur van deze organisatie, de NOVIB-erepenning uitgereikt aan prof. dr. J. Tinbergen en de heer Ch. O. van der Plas, wegens hun verdiensten voor de ontwikke lingshulp. AMSTERDAM. Op het Europa plein in Amsterdam is donderdag middag de 12-jarige Olof van Deur- sen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen raakte met z'n fiets onder de aanhanger van een inhalende vrachtwagen doordat hij plotseling begon te slingeren. GRONINGEN, 16-5. Een paar dui zend Groninger boeren hebben don derdagavond gehoor gegeven aan de. oproep van de Groninger samenwer kende standsorganisaties en zijn sa mengestroomd in dc grote ncerzet- hal van de veiling Groningen voor een bijeenkomst over de noodsituatie in dc melkveehouderij. De heer G. Kadijk, de voorzitter van de Groninger samenwerkende standsorganisaties, wees in zijn ope ningswoord erop dat het landbouw beleid tekort schiet om de in het vooruitzicht gestelde richtprijs van melk te halen. Er is sprake van een ernstige inkomstenderving en nog ernstiger is dat de bedrijfsgenotcn het zicht op de toekomst kwijtraken. De heer Kadijk zei. dat door deze prijsval, die volgens de standsorgani saties niet nodig was geweest cri voorkomen had kunnen worden hel vertrouwen in de huidige minister van landbouw ernstig is geschokt. Er zullen snel verbeteringen moeten ko men. De Nederlandse boeren kunnen niet wachten op het totstandkomen van de E.E.G.-zuivelverordening. Daarvoor is de situatie te ernstig. Telegram De heer A. van Leeuwen, lid van de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap, hield op deze bijeenkomst een rede over het ont staan van deze zuivelcrisis en wat er gedaan moet worden om het getij te keren. Er werd een telegram aan de minister van landbouw gezonden, waarin door de duizenden aanwezi gen ernstige verontrusting werd uit gesproken over het gevoerde beleid Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De weg uil de narigheid is altijd moeilijker dan de weg erin. De aangerichte schade wordt ge schat op meer dan 50 miljoen dollar, waarvan 20 in Charles City en 14 in Oelwein. Beide plaatsen (in Iowa) werden voor 90 procent verwoest of ernstig beschadigd. EDINBURGH. 16-5. Chirurgen van een ziekenhuis in Edinburgh hebben een longtransplantatie ver richt. de eerste in Europa. Het zie kenhuis wilde geen nadere gegevens over de operatie bekendmaken, be halve dat de toestand van de patiënt „bevredigend" is. Volgens onbevestigde berichten zou een 15-jarige jongen één long hebben gekregen van een meisje van acht tien. Longtransplantaties worden be schouwd als een zeldzame vorm van chirurgie, hoewel zij tweemaal zou den 'zijn verricht in de Verenigde Staten en vervolgens in Canada en Japan. Artsen hebben verklaard, dat de longtransplantatie echter technisch minder moeilijk uitvoer baar is dan hart- of levertransplan- tatfes. Premier Wilson heeft woensdag de steun van de meerderheid van de Labourfractie in het Lagerhuis ge kregen voor het wetsvoorstel tegen de stijging van lonen en prijzen. In Antwerpen is een 55-jarige makelaar aangehouden, die goedge lovige stadgenoten met behoefte aan een stukje grond op Sardinië, voor enige miljoenen guldens zou hebben opgelicht. Concer tgebou workes t naar Praag AMSTERDAM, 16-5. Dinsdagmid- dag 21 mei omstreeks twaalf uur ver trekt het Concertgebouworkest met zijn gehele instrumentarium in twee vliegtuigen naai' Praag. Op uitnodi ging van de directie van het - sedert bijna een halve eeuw jaarlijks ge vierde - lentefestival zal het de twee volgende dagen aan dit feest deelnemen. in Nederland gn de E.E.G., waardoor een grote prijsdaling van de melk is ontstaan. Met kracht dient er naar te worden gestreefd, dat in de E.E.G. een gezamenlijk zuivelbeleid op kor te termijn tot stand komt. Aange drongen wordt op verdergaande maatregelen waardoor de in het uit zicht gestelde richtprijs voor het ge hele melkprijsjaar 1968-1969 inder daad wordt gehaald. Tevens dient te worden voorkomen dat de huidige opvatting over de richtprijs wordt uitgehold. Voorts wordt de aandacht van dc minister gevraagd voor dc zeer moei lijke positie van de akkerbouw in Groningen waarvoor maatregelen werden bepleit die in nationaal, het zij internationaal verband kunnen leiden tot verbetering van de situa tie. Koud Verwachting tot zaterdagavond: Overdag enkele buien met in de nacht temperaturen, plaatselijk da lend onder het vriespunt. Draaiende wind van noord tot noordoost. Het koude weer blijft aanhouden. 18 mei. Zon op 4.42, onder 20.32. Maan op 2.05, onder 10.29. 19 mei. Zon op 4.40, onder 20.33. Maan op 2.23, onder 11.51. 20 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maan op 2.36, onder 13.09. Laatste kwartier: 19 mei te 6.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 mei 7.43 v.m. 20.06 n.m. 19 mei 8.43 v.m. 21.06 n.rrt. 20 mei 9.53 v.m. 23.30 n.m. BROUWERSHAVEN 18 mei 7.29 v.m. 20.03 n.m. 19 mei 8.31 v.m. 21.07 n.m. 20 mei 9.43 v.m. 22.19 n.m. Doodtij: 21 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-5. Het K.N.M.I. deelt mede: de veranderingen op de weer kaart voltrekken zich momenteel in een zeer langzaam tempo. Boven Groenland en IJsland bevindt zich een zeer krachtig hogedrukgebied van 1040 mbar. Een ondiepe depres sie van 1008 mbar ligt boven West- Rusland en verandert weinig van plaats. Het frontensysteem ervan veroorzaakt veel bewolking enplaat- selijk regen rond de kern en boven Midden-Europa. Tussen beide druk- systemen wordt met een matige noordelijke wind koude lucht naar west-Europa getransporteerd, waar in voornamelijk overdag boven land enkele buien voorkomen en' 's nachts de temperatuur plaatselijk onder het vriespunt daalt. Drukslijgingen bo ven Scandinavië zullen waarschijn lijk de wind geleidelijk wat naar noord tot nooi*doost doen draaien. Overigens verwachten we geduren de het weekeinde weinig verande ring in het huidige koude weertype. Ontploffing aan boonl van Zweeds schip VLISSINGEN, 17-5. Hel Zweedse schip Svaneholm (8089 brt) is don- derdag na een ontploffing aan boord in de rede van Vlissingen daar mot machineschadc ten anker gegaan. Het schip, dat onderweg was van Antwerpen naar Rotterdam, zal van morgen (vrijdag) naar Rotterdam worden gesleept. De rederij is a b Svenska Atlant Linien in Gothen burg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1