DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoop op snel begin van geheime diplomatie nog niet vervuld China contra Hanoi Russisch-Poolse manoeuvres Weer succes voor Kennedy Slapen alleen is nog geen uitrusten. De (te) dure woningwetwoningen Doden en schade door wervelstormen in Amerika Man doodgestoken door a.s. schoonzoon in kleuren-t.v.: de voetbalwedstrijd Everton-West-Bromwich Albion Positie kruidenierszaken erg moeilijk 6ILT Parij se studenten boycotten examens Het loon- en werk gelegenheidsbeleid Urk gaat duizendjarig bestaan vieren Veel doden door wervelstorm in Birma ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 mei 1068 I24sle jaargang Nr. 19995 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jonrteweklcen 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. I 2,38. Losse nummers 20 cenl - Verschijn! maandag, Redakteur: M. J. Bij de Voate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Westhoektoerisme in het jaar 1935 l)i* omli-rliumU'liitgcn te Parijs PARIJS, 15-5. Op de tweede of ficiële bijeenkomst van het inlei- denti Vietnam-overleg in Parijs heb ben de Verenigde Staten woensdag aan Noordvietnam een aantal pun ten vcorgetegd voor de-escalatie van de oorlog terwijl de Noordvietname- se afgevaardigde er de nadruk op legde dat allereerst de Amerikaan se oorlogsdaden tegen Noord-Viet- nam onvoorwaardelijk dienen te worden gestaakt alvorens over an dere kwesties kan worden gesproken. De bijeenkomst duurde drie-en- een-half uur en men kwam overeen zaterdagochtend om 10.30 uur op nieuw bijeen te komen. De punten waarover de Ameri kaanse delegatieleider, Averell Har- riman. sprak, waren de vorming van een daadwerkelijke bufferzone tus- ZWARTE REGEN BURGH, 14-5. In Haamste de is eeh vreemd natuurver schijnsel waargenomen. Naar wij vernemen zou daar na melijk maandagmiddag om streeks één uur „zwarte en vette regen" gevallen zijn, waardoor sporen werden ach tergelaten op het witte terras en cle witte caravan bij de fa milie C. Dijkman. Sporen die na afloop van de vreemde „re genbui" maar moeilijk te ver wilderen waren. Of ook elders in Haamstede of Burfh „zwar te regen'' gevallen is, is in tussen (nog) niet bekend. Hulp gevraagd voor slachtoffers in Nigeria GENEVE, 15-5. Het internationa le Roode Kruis heeft dinsdag op nieuw hulp gevraagd voor de hon derdduizenden burgerslachtoffers van de oorlog in Nigeria. De naar de rimboe gevluchte ne gerbevolking wordt geteisterd door dysenterie en vele vrouwen en kin deren zijn van de honger omgeko men. MOSKOU. 15-5. Naar radio Mos kou weet te berichten, is communis tisch China niet gelukkig met de opening van het inleidende vredes- gesprek in Parijs. Premier Tsjou En- Lai had de Noordvietnamese vredes- delegatie meegedeeld, dat partijlei der Mao Tse-Toeng hun reis naar de Franse hoofdstad een fout acht. De Noordvietnamezen hadden dan ook in Peking een kille ontvangst gehad. Aldus de' Russische radio. Hoge verliezen c bij Vieteong-offensief SAIGON, 15-5. Gedurende de eer ste negen dagen van het tweede al- g-mene Vietcongoffensief zijn in heel Zuid-Vietnam 7.934 Vietcongstrijders en Noordvietnamezen gesneuveld, zo deelde dinsdag een Zuidvietnamese regeringswoordvoerder mee. Daar naast waren 484 tegenstanders ge vangen genomen, en 529 zware en 2.017 lichte wapens buitgemaakt. Al leen in het gebied van Saigon al wa ren volgens de woordvoerder aan vijandelijke kant 3.382 doden geval len. De balans aan Zuidvietnamese zij de was 918 doden, 2.563 gewonden en 140 vermisten. sen Noord- en Zuid-Vietnam (17de breedtegraad), het vertrek van alle vreemde troepen uit Laos en Cam bodja, vernieuwing van de neutrali- teitsgarantie voor deze landen en staking van de Vietcong-aanvallen op de burgerbevolking van Saigon. Hij zei niet of in het geval van over eenstemming over deze punten de Amerikaanse aanvallen op Noord- Vietnam zullen worden gestaakt. De Noordvietnamese delegatielei der, Xoean Thoey, ging niet recht streeks op Harrimans verklaring in maar bracht wederom de eis van Ha noi naar voren dat alle oorlogshan delingen tegen zijn land moeten zijn gestaakt alvorens over regelingen kan worden gesproken. WARSCHAU, 15-5. Russische en Poolse troepen houden militaire oe feningen nabij de grens tussen Po len en Tsj echoslo wak ij e. zo is woens dag door het Poolse persbureau ..PAP" 'bekendgemaakt. Het was de eerste maal, dat deze manoeuvres, waarover vorige week geruchten de ronde deden, officiëel zijn toegege ven. Volgens het persbureau vin den de manoeuvres plaats in het ka der van het pact van Warschau. De deelnemende Russische troepen be horen tot de noordelijke legergroep, die in Polen is gelegerd. OMAHA, 15-5. De Amerikaanse senator Robert Kennedy heeft dins dag bij de voorverkiezingen in de staat Nebraska opnieuw een over winning behaald op zijn rivaal Eu gene McCarthy in de strijd om de presidentskandidatuur van dede mocratische partij. Toen 43 procent van de stemmen waren geteld had Kennedy, 53 procent van de demo cratische stemmen op zich verenigd, tegen McCarthy 31 procent. Vice-president Hubert Humphrey behaalde tien procent en president Johnson zes procent van de demo cratische stemmen. OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Hij 'omschreef nauwkeurig om wat vooi oorlogsdaden het gaat en noem de daarbij, behalve luchtaanvallen en artilleriebarrages, ook de „ont voering van burgers, het uitwerpen van pamfletten voor de psychologi sche oorlogvoering en het zenden van commando-eenheden". Geen coalitieregering Woordvoerders van de delegaties zeiden na afloop niets nieuws te heb ben gehooid in de uiteenzettingen van de andere partij. Delegatieleider Harriman zei ook. naar aanleiding van persberichten, dat de Verenigde Staten nimmer voor een coalitieregering (met de Vietcong) zijn geweest en dat ook ncoit zullen worden. Ook minister Rusk noemde dergelijke berichten in een speciale verklaring „boosaardig, onjuist en hoogst ongelukkig', vooral in deze tijd omdat zij Hanoi ertoe zouden verleiden te denken dat de propaganda de Verenigde Staten en hun bondgenoten kan verdelen". Volgens waarnemers zijn de Ame rikanen enigszins teleurgesteld dooi de stellingname van de Noordviet namezen. Men had gehoopt op een snelle overgang naar geheime diplo matie. Naar verluidt waren op ver zoek van de Noordvietnamezen de teksten van de verklaringen - even als maandag^- gepubliceerd. EERSTE KAMER DEN HAAG, 15-5. De Eerste Ka- mei- heeft een motie vian de Piv.d.A.- afgevaai-digde J. B. Broeksz, waarin de regering wordt gevraagd zoda nige maatregelen te nemen dat een einde komt aan de situatie dat nu de woningwetwoningen te duur zijn voor een groot aantal van degenen voor wie deze woningen zijn be stemd, met 24 tegen 23 stemmen aangenomen. Volgens de motie dienen deze maatregelen niet te leiden tot de verlaging van de kwaliteitseisen. Temidden van het puin in de felomstreden wijk Cholon in Saigon baden kinderen in een provisorische badplaats. Vluchtelingen, die weer naar huis willen terugkeren, kunnen de wijk weer in nu, volgens de geallieerden, de Vietcong hier verslagen is. CHARLES CITY, 16-5. Bijna dertig verschillende wervelwinden hebben woensdag in zeven Ameri kaanse staten slachtoffers gemaakt en uitgebreide vernielingen aange richt. De stormen hebben zeker aan 32 mensen het leven gekost. Vooral Charles City (Iowa) werd getroffen. In deze plaats van ruim 10.000 inwoners kwamen zeven per sonen om het leven en werden min stens 90 mensen gewond. Een deel van het centrum van het stadje is Volledig verwoest. Men vermoedt dat elders honder- Damn te Rotterdam ROTTERDAM, 15-5. In een flat- gebcuw aan de Bergweg in Rotter dam heeft zich woensdagavond om streeks kwart over acht een familie drama afgespeeld, dat het leven heeft gekost aan de Rotterdammer W. van der Spek, een man van middelbare leeftijd. De heer Van der Spek werd op de galerij voor zijn flat neergestoken door zijn aanstaande schoonzoon, de 19-jarige reclame-assistent T. van D. uit Schiedam. De 25-jarige zoon van het slachtoffer, die zijn vader voor zijn ogen zag neersteken, werd ook door de reclame-assistent aangeval len. De jongeman liep enkele messte ken en een shock op. Hij is overge bracht naar het Bergwegziekenhuis in de Maasstad. Vijf minuten na de steekpartij kon Advertentie Zaterdagmiddag vertonen wij U BILTHOVEN, 15-5. De voorzit- rentabiliteit in het levensmiddelen- ter van de Algemene Nederlandse bedrijf op de jaarvergadering van Kruideniersbond, de heer J. Linde- zijn bond in Bilthoven „een uiterst loo, heeft de ontwikkeling van de moeilijke zaak" genoemd. Hij zei, dat de omzetgrens waar bij een levensmiddelenbedrijf ren dabel valt te exploiteren, onrustba rend stijgt. Cp het ogenblik exploiteren nog ruim twaalfduizend kruideniers hun bedrijf in de vorm van een bedie ningszaak. Zij werken gemiddeld met een negatief economisch resultaat van drie procent. Bovendien worden volgens de heer Lindeloo nu ook de kleinere zelfbedieningszaken aange tast: bedrijven die met hun omzet onder de zesduizend gulden per week blijven, hebben gemiddeld een nega tief economisch resultaat van één procent. Slechts samenbundeling van alle krachten kan voorkomen, dat de uitholling van het middenstandsbe- drijf in de komende jaren doorgaat, aldus de heer Lindeloo. WILTIVRimiN op het podium in het restaurant van de Voorjaarsbeurs. Ruim overzichte lijk. Tevens deze middag en avond vele kansen op pry/en! Bezoekt de Voorjaarsbeurs, die deze dag voor het laatst geopend is! 1 Tot ziens op de Voorjaars- heurs te Zierikzee de Rotterdamse politie de dader ar resteren. De jongeman stond bij het lichaam van zijn slachtoffer, met het mes r.cg in de hand, terwijl de po litie hem in de boeien sloot. Liefdesverhouding Wat er zich precies in de flat van de familie Van der Spek heeft, af gespeeld, was ook de politie woens dagavond tegen het middernachte lijk uur nog* onduidelijk. Wel staat vast dat de liefdesverhouding tus sen de dader en de 19-jarige doch ter Marja van het slachtoffer, de aanleiding voor het drama is ge weest. Voor zover woensdagavond bekend is geworden, drong de recla meassistent tegen kwart over acht de flat van de familie Van der Spek binnen. Vader en zoon waren op dat moment thuis. Zij zaten aan het tv- toestel in afwachting van de voet balwedstrijd' Real Madrid-Manches ter United. Moeder en dochter waren niet thuis. Van D. was van Schiedam naar de Bergweg in Rotterdam ge komen, omdat hij op zoek was naar zijn verloofde, Marja. Het meisje, dat al enige tijd in Schiedam bij hem inwoonde, was woensdagmid dag weggelopen. In de flat moet er een vechtpartij zijn ontstaan tussen de reclame-as sistent en zijn aanstaande schoon vader. Advertentie De meest makkelijke verf heel Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wees niet baiip een gemaakte fout weer te herstellen! WAT UQT DE den mensen gewond zijn. In Oel- wein (ruim 8.000 inwoners) eveneens in lowa, zijn de ziekenhuizen vol. Hier trof de storm verscheidene woonwijken. Eén persoon kwam om het leven. In lowa werden acht wervelwin den gemeld, in Missouri zeven, in Illinois vijf, in Minnesota vier, in Ohio twee en in Alabama en Indiana elk een. In Lonejack, Missouri, werd een bus van de weg geblazen kort nadat de schoolkinderen die erin hadden gezeten waren uitgestapt. In Mil- ford. ILlinois, werd een goederentrein van de rails geblazen. lowa werd het ergst geteisterd. In Mason City werden meer dan 20 mensen naar ziekenhuizen gebracht. PARIJS, 15-5. De „algemene ver gadering van studenten" heeft tij dens een bijeenkomst in de Sorbon- ne, het hoofdgebouw van de Parijse universiteit, besloten de examens in juni te boycotten totdat de mi nister van binnenlandse zaken en het hoofd van de politie zijn afge treden. Voorts werd besloten op een nader te bepalen tijdstip een beto ging te houden voor het gebouw van de Franse radio en televisie. De stu denten willen daarmee het recht ver krijgen zich uit te spreken voor de radio en televisie. De Gaulle enthousiast ontvangen in Roemenië BOEKAREST, 15-5. President De Gaulle, die in de Roemeense hoofd stad geestdriftig is begroet, heeft gepleit voor ontbinding van de ide ologische blokken die de volken van Europa verdeeld houden. Zijn gastheer, president Nicolae Ceausescu, zei dat de vrije naties, „meesters van hun eigen lot en vrij van buitenlandse inmenging", moe ten samenwerken. De Franse president is dinsdag voor een bezoek van vijf dagen in Roemenië aangekomen. Het is zijn derde officiële bezoek aan een oost- Europees land in drie jaar. Nigeria en Biafra zulen op 23 mei in Kampala, de hoofdstad van Oegan da, besprekingen beginnen ter be ëindiging van de burgeroorlog, zo is in Londen meegedeeld door het se cretariaat van het Gemenebest, na afloop van het vooroverleg tussen Nigeriaanse en Biafraanse vertegen woordigers. Enkele buien Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien; matige, later langs de kust mogelijk vrij krachtige wind tussen west en noord; vannacht iets lagere, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 17 mei. Zon op 4.43, onder 20.31. Maan op 1.40, onder 9.02. Laatste kwartier: 19 mei te 6.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 mei 6.47 v.m. 19.10 n.m. BROUWERSHAVEN 17 mei 6.31 v.m. 19.05 n.m. Doodtij: 21 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 16-5. In de nacht van woensdag op donderdag trok een ondiepe depressie van de Noordzee naar de Oostzee. Daarbij passeerde het koufront van de depressie met regen ons land, in het westen en noorden viel plaatselijk 10-14 mm. Op de Oceaan bevindt zich een ge bied van hoge luchtdruk met een centrum van 1031 m.bar nabij Ier land terwijl ook boven Groenland een centrum van een waarde van 1037 m.bar ligt. Daar in de omge ving van Schotland de luchtdruk nog steeds stijgt, worden oceaande pressies naar West-Europa voorlo pig geblokkeerd en ontstaat er een noordelijke tot noordwestelijke stro ming op de Noordzee waarbij een voortdurende aanvoer van koude lucht naar West-Europa plaatsvindt. Doordat vrijdag de aangevoerde lucht iets droger wordt zullen er dan enkele opklaringen kunnen voorkomen, doch de kans op bui envorming blijft aanwezig. De kou de lucht zal waarschijnlijk tot in middeneuropa doordringen, zodat het fraai weer in zuid- en oost-Eu ropa aanvankelijk nog aanhoudt. tweede kamer den HAAG, 15-5. Het ligt in het voornemen van de regering een nota inzake het te voeren loon- en werk gelegenheidsbeleid begin volgende week aan de Tweede Kamer aan te bieden. Dit heeft minister-president P. J. S. de Jong meegedeeld, in antwoord op schriftelijke vragen van drs. J- M. den Uyl, fractievoorzitter voor de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer. De minister-president deelt voorts mee dat recentelijk enkele ministers met vertegenwoordigers van de re geringspartijen in de Tweede Kamer contact hebben gehad. Daarbij is gesproken over de zorg die de rege ring koestert met betrekking tot de structurele ontwikkeling van onze economie. Speciale aandacht is daarbij ge schonken aan vraagstukken rond loonontwikkeling en werkgelegen heid. URK, 15-5. Het 7500 inwoners tel lende voormalige eilandje Urk viert van maandag 20 t/m zaterdag 25 mei het duizendjarig bestaan. Met kans op het ivinnen van een auto Reddingsploegen hebben in de ondergelopen gangen van een kolen mijn in West-Virginia zes mijnwer kers levend aangetroffen die sinds 6 mei ingesloten zaten. Alle hoop op hun redding was reeds lang opge geven. Naar verwacht wordt zullen de zes in de loop van de dag naar buiten gebracht worden. AKYAB, 15-5, Hulpploegen van de Birmaanse regering hebben tot dusver in vijf steden langs de kust va» de Golf van Bengalen 837 doden geteld die het slachtoffer waren ge worden van de wervelstorm, zo is meegedeeld.. Gegevens over schade en dodental uil andere streken aan de kust, die vrijdag eveneens door de wervel storm zijn getroffen, moeten nog worden afgewacht. De stad Akyab is vrijwel geheel verwoest, 50.000 van de 75.000 inwoners zijn dakloos en er is geen elektriciteit meer. De 95 in woners van twee gehuchten die in de baan van de wervelstorm lagen, zijn onvindbaar. In dc ziekenhuizen vun Akyab liggen 300 gewonden. De Urkers, doorgaans nijvere, on dernemende en zakelijke mensen, gaan de bloemetjes - voor hun doen - flink buiten zetten in de vorm van toespraken, concerten, demonstra ties, sport- en zeilwedstrijden, een ballonvaart, en de opvoering van een historisch spel. Het met feestverlichting getooide vissersdorp venvacht in deze feest- week zo'n 50.000 bezoekers (op He melvaartsdag ongeveer 10.000), w.o. ook veel Duitsers. Belgen en Zwe den. De Urkers - in hun hele bestaan altijd vechtend tegen de elementen - zullen in deze dagen herdenken die niet terugkeerden van de zee. Sinds 1805 zijn 300 vissers omgekomen (in 1883 was de grootste ramp, toen 29 man verdronken) en tot nu toe dit jaar verloren vijf vissers het leven. I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1