aanttekn I aardbeien aaftttden wil je een stnk kaas* uit het vuistje Martijn RECORD REFERENDUM Straks lossen we elk jaar f100,- extra af op onze hypotheek... tlank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Minister Luns naar Indonesië Rendez-vous met eergisteren ZIFRIKZÈESCHE NIEUWSBODE Handje 1-1 mei 19(4 N'r. 19994 Gezellige avond besloot diploma-uitreiking land- en tuinbouwschool „De hliuil" Zll KlKZEE, 13-5. Nadat vrijdag middag - zoals gemeld - de diploma's uitgereikt waren aan de leerlingen van de hoogste klas van de Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Kluut", werden direkt daarna drukke voorbereidingen getroffen om het overblijflokaal, waar deze plechtig heid plaatsgevonden had, te her scheppen in een met slingers ver sierde feestzaal. De vormingsklas van de huishoudschool had het ini tiatief genomen een fuifje te organi seren met de jongens van de hoog ste klas Land- en Tuinbouwschool. Enkele leerkrachten van de huis houdschool en de leraren van „De Kluut" waren met hun echtgenoten hierbij uitgenodigd. Het feestprogramma vermeldde zang. voordracht en een toneelstukje, afgewisseld door spelletjes en dan sen. De tractatie was voor het groot ste deel door de dames zelf bereid en viel zeer in de smaak. Het toneel stukje „Ik. wil emigreren" werd bij zonder aardig gespeeld. De medespelenden waren: Sari Bal als de nuchtere ambtenaar van het emigratie bureau; Ineke van der Vel de aLs de hoogdravende, verguisde dichter, die inspiratie op wil doen maar nog niet weet waar; Corrie Bil als de boer die „even" om een re tourtje Canada komt en uitermate verontwaardigd is. dat hij o.a. een bewijs van goed gedrag moet heb ben. Verder: Marleen van Maldechem als dienstmeisje en uiteindelijk als „Inspiratie" van de dichter en Ine Sweere, als vrouw van de boer en mede als zijn „bewijs van goed ge drag". De dichter saat niet emigreren na dat hij z'n inspiratiebron zo dichtbij LAND- EN TUINBOUW Suikerbietenteelt van groot belang UTRECHT, 13-5. De suikerbieten teelt is voor de Westeuropese boer onmisbaarder dan ooit, nu zoveel andere gewassen een steeds smaller wordende markt ontmoeten. De biet is economisch een van de belang rijkste hoekstenen van onze akker bouw, terwijl de teelt technisch uit een oogpunt van vruchtwisseling eveneens een essentiele rol vervult. Dit zei de voorzitter van de Sui kerunie, ir. M. A. Geuze, in de eer ste vergadering van dit jonge Ne derlandse coöperatieve concern, die gisteren (maandag) in Utrecht werd gehouden. huis ontdekte en de boer en z'n vrouw zien ook af van verdere emi gratieplannen. nadat ze ontdekt heb ben dat je de hele wereld kunt be kijken d.m.v. een bioscoopkaartje. Het was een geestig gespeeld en goed gekozen toneelstukje. Aan het slot van de avond dankte de directeur, de heer J. A, Kooiman, de meisjes voor hun initiatief en hij wenste nogmaals de vertrekkende vierde klas veel succes toe in hun verdere leven. Adiiertentie Proef 'ns... MMM Lekker Flitsen uit het buitenland PEKING. Een jonge vrouw in Sjanghai heeft een ernstige beris ping gekregen, omdat zij „mij dar ling Clementine" had gezongen, zo schrijft het blad „Wen Goey Pao". DJAKARTA. Indonesië zal in juni een delegable naar Nederland zen den om te spreken over economische samenwerking tussen beide landen. DJAKARTA. Dorpelingen op het eiland Lombok hebben een irrigatie- dijk voltooid, waarmee 30 jaar ge leden de Nederlanders een begin hadden gemaakt. JAOENDE. De Franse populaire zanger Johnny Halliday is uit Ka meroen gezet. Hij zou de zaakgelas tigde van de Centraalafrikaanse re publiek in Jaoende een klap hebben gegeven, ALGIERS. In het westen van Al gerije zijn door hevige regen grote overstromingen ontstaan, die vol gens de tot nog toe beschikbare be richten alleen al in het dorp Tellal negen mensenlevens hebben geëist. WASHINGTON. De 28-jarige Amerikaanse student Peter Feinau- er, die in september 1967 door een Oostberlijnse rechtbank tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens spionage, is op vrije voeten gesteld. RIO DE JANEIRO. In de Brazi liaanse stad Rio de Janeiro zijn meer dan 200 arrestaties verricht bij een grootscheepse actie die door de nieuwe veiligheidschef Luis Franca de Oltveira op touw is ge zet om de misdaad in die stad te beteugelen. MADRID. Een brand heeft grote schade aangericht in de kelders van de natuurwetenschappelijke facul teit van de universiteit van Madrid. Het daar opgeslagen materiaal ging verloren. MOSKOU. Maarschalk Wassily Sakolovsky, die eerste vice-minis ter van defensie van de Sowjet-Unie en chef van de Sowjet-Russische generale staf is geweest, is op 70- jarige leeftijd overleden. WASHINGTON. In de komende vijf weken krijgen in Amerika ruim 200.000 reservisten een versnelde opleiding voor het bestrijden van oproeren, zo heeft het ministerie van defensie in Washington bekendge maakt. DJAKARTA. Drieduizend studen ten hebben in Djakarta een betoging gehouden voor het bureau van voed selvoorziening om te protesteren tegen de recente prijsstijgingen. DJAKARTA. Indonesië heeft plantages op Sumatra, Java en Cele bes met een totale oppervlakte van rond 50.000 ha teruggegeven aan de vroegere eigenaars, een vijftiental Britse en Belgische bedrijven. SAIGON. Generaal Robert Cush- man commandant van de Ameri kaanse mariniers in Zuid-Vietnam, heeft meegedeeld dat er bij de ge combineerde Amerikaanse en Zuid- vietnamese actie in het A Sjau-dal 602 Noordvietnamezen en 142 Ame rikanen zijn gesneuveld. voedzaam gemakkelijk lekker Advertentie Voor 50 jaar.... RENESSE. In navolging van an' dere gemeenten zijn in Renesse en Noordwelle de schooltijden gesteld van 10-11 en van 3-5 uur. HAAMSTEDE. Tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer J. A. van Zuyen, thans gemeente secretaris. Z1ERIKZEE. (adv.). Het PTT- kantoor vraagt een kantoorbediende, minimum leeftijd 17 jaar. Loon: ge durende het eerste jaar 40 per maand, het tweede jaar 45 per maand. ZONNEMAIRE. Voor de vakante betrekking van bewaarschoolhov.de- res hebben zich vijf sollicitaiten aangemeld. ZIERIKZEE. Onder de losse ar beiders heerst werkloosheid, een ge volg van de gedeeltelijke stremming der scheepvaart en van de omstan digheid dat de werkzaamheden met de turf gestaakt zijn. BURGH. Benoemd tot burgemees ter dezer gemeente de heer W. G. Boot, gemeentesecretaris alhier. ZIERIKZEE. (Adv.). Donderdag worden in hotel Smalheer, als ge volg van de langdurige rampzalige oorlog alle oude kunstgebitten of gedeelten daarvan tegen hoge prij zen ingekocht. Wij betalen tot 6,- per tand. Aanbevelend, Madm. A.J. DREISCHOR. De cultuurcommis sie gelastte een klein-landbouwer zijn geplante en gezaaide vruchten in strijd met zijn zaaiplan, te ver nietigen. RENESSE. Aan het eind van de Laan heeft de heer Goeminne een theetuin laten aanleggen met wan delpaden en, een paviljoentje. ZIERIKZEE. Wegens de schaar ste aan olie is binnenkort een be sluit te verwachten waarbij de bak kers het bakken van brood in blik ken wordt verboden. Proef 'nsMMM Lekker Engelse divisie ter beschikking van NAVO BRUSSEL, 13-5. De derde Britse divisie, de speciale mobiele door de lucht vervoerbare legereenheden, die door Groot-Brittannië werd aan gehouden voor noodtoestanden in voormalig Britse gebieden ten oos ten van Suez, in totaal ongeveer 20.000 man omvattend, is ter be schikking van de Navo gesteld. Tot deze eenheid behoren o.m. 3 infan teriebrigades en 3 bataljons para chutisten. Scheepvaartberichten Attis. 11-5 vertr. New Orleans naar Maracaibo. Camitia. 12-5 830 m. ONO Bermuda. Tara, 11-5 vertr. Buenos Aires naai* Rio Grande. Vlieland, 12-5 te Aalborg. De recente volksstemming in Egypte heeft bijzonder weinig aan dacht gekregen en dat hoewel hier toch een absoluut record werd ge vestigd. Niet minder dan 99,989 pro cent van de Egyptenaren zei ja bij een referendum over een nieuwe politiek die president Nasser voor staat. Dat wil zeggen dat maar één op de tienduizend stemmers het nee uitsprak - zo zwakke tegenstand is /tog nergens vertoond bij een stem bus: zelfs in de Sowjet-Unie kwa men de neezeggers toch altijd nog u?el rond het volle procent en dat is dan bijna honderd keer zoveel. Toch zou men waarschijnlijk abuis z\jn als men daarom Nassers refe rendum afschrijft als een gigantische vervalsing .Vermoedelijk was zo'n ongelooflijk percentage pro omdat er in feite niets te kiezen viel. For meel ging het om een nieuw soort democratie, maar in werkelijkheid vroeg de president om een vertrou wensvotum. En wat kunnen de Egyptenaren anders dan ja tegen hem zeggenEr is in geen velden of wegen een alter natief te bekennen. Egypte moet wel met hem in zee omdat er geen an dere figuur van enig aanzien in het land is. Willekeur Het referendum repte van een nieuwe democratie, maar daaraan zullen de Egyptenaren niet zwaar getild hebben. Nasser kan doen en laten wat hij wil. En daarmee is hij ook druk bezig. Niet tot ieders ge noegen. Onder meer zijn enige fi nancieel - economische deskundigen uit zijn kabinet weggelopen omdat zij niet konden instemmen met o.m. de loonpolitiek die Nasser is gaan volgen nadat in het begin van dit jaar arbeiders relletjes veroorzaak ten in vele industrieën. Het antwoord van de president was de lonen als gevraagd te ver hogen, waarmee hij een inflatie op gang bracht die zich op de een of andere manier moet wreken. Ten slotte is het land zijn inkomsten uit het Suezkanaal nu al bijna een jaar kwijt en de geldelijke bijstand van de andere Arabische landen is nu ook weer niet zo geweldig dat dit weer wordt goedgemaakt. Niet alleen zullen op de duur de arbeiders zelf ervaren dat niemand beter wordt door te besteden uit een lege beurs - importen worden duur der en vooral voedselprijzen zullen gaan stijgen - maar bovendien gaat dit beleid in tegen de beloften die Egypte heeft moeten doen aan vooral de wereldbank en het internationaal monetair fonds, de twee instituten die tot dusver met leningen altijd nog een volslagen financieel debacle hebben afgewend voor Egypte. Camouflage Wat Nasser nu dus doet is zich afsnijden van deze westelijke geld schieters, wat ook inhoudt dat hij zich met handen en voeten bindt aan die van het oostelijk blok. Tot dusver heeft Nasser zich on- Trieste balans van Vietcong-offensief SAIGON, 13-5. In Saigon is be kendgemaakt, dat tijdens het jong ste Vietcongoffensief tegen Saigon 416 man Amerikanen en Zuidvietna- mese regeringstroepen zijn gesneu veld. Het aantal vluchtelingen bedraagt 104.000, het aantal verwoeste hui zen 10.700, het aantal gewonde bur gers 2.702. 114 burgers zijn in het ziekenhuis gestorven. De troepenbewegingen in Polen DEN HAAG, 13-5. Tsjecho-Slo- wakije is van tevoren in kennis ge steld van de normale manoeuvres van de strijdkrachten van de ver- dragsorganisatie van Warchau, zo meldt het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteke in verband met de berichten dat de troepenbewegingen in Zuid-Polen gericht waren tegen Ts j echo -Slowakij e. Het persbureau had dit gehoord van een diplomatieke correspon dent van Radio-Praag die het op zijn beurt in welingelichte kringen vernomen had. Ceteka zei niet hoe veel landen er bij de manoeuvres betrokken zijn geweest. Aardschokken in Perzië TEHERAN, 13-5. De Noordperzi- sche provincie Azerbeidsjan is door drie zware aardschokken getroffen, waardoor zeker veertig personen, onder wie vele vrouwen en kinde ren, om het leven zijn gekomen. De schokken deden zich voor in het ge bied van Makoe dat onlangs al enige malen van een aardbeving te lijden heeft gehad. FINANCIËN EN ECONOMIE Waarschuwing tegen depressie in Ver. Staten WIASHINGTON, 11-5. Senator Ro bert Kennedy, die dingt naar de de mocratische kandidatuur voor het presidentschap, heeft er voor ge waarschuwd dat de huidige inflatie en de problemen rond de Ameri kaanse betalingsbalans „in het ko mende jaar zouden kunnen leiden tot een grote economische crisis". Kennedy dringt er in een verklaring bij het con/gres op aan president Johnson te machtigen de inkomsten belasting te verlagen als de vredes besprekingen in Parijs leiden tot een regeling van het Vietnamese con flict. danks al zijn co-niacten met Moskou vry onafhankelijk kunnen gedragen, wat o.m. bleek uit het achter slot en grendel houden van de inheemse communisten. De laatste lijd echter ziet men hen weer in het openbare leven opdoemen. Op dit moment ui- teraard ook als pro-Nasserfiguren. Wat echter maar zolang zal blijven als Nasser voor hen nut heeft. Die bijna honderd procent in het referendum klinkt aardig, maar ca moufleert dat Nasser een binnen landse tegenstand die hij lang had uitgeschakeld, weer de vrijheid heeft gegeven. Hoe lang dat gezond voor hem zal zijn staat te bezien. Russische waarschuwing aan Tsjeeho-Slowakije MOSKOU, 13-5. Het Sowjetrus- sische regeringsblad Izwestia heeft vrijdag de nieuwe Tsjechoslowaakse leiders gewaarschuwd voor de moge lijkheid dat „anti-socialistische" ele menten de overhand krijgen in de communistische partij van Tsjeeho- Slowakije. Het blad waarschuwt ook voor „excessen bij het democratiserings- en liberaliseringsproces" in Tsjeeho- Slowakije. In de buitenlandse pers, aldus Iz westia. wordt steeds meer aange drongen op niet-inmenging van de communistische partij in de rege- ringspolitiek van of het economische en ideologische leven in een socialis tisch land. Maar deze opvatting is voortgeko men uit de burgerlijke ideologie en gevaarlijk voor de doelstellingen van het communisme en socialisme. Veel doden bij brand bij Madras NIEUW DELHI, 13-5. In een ka- ravaanherberg in een dorp 400 km van Madras zjjn 40 mensen omgeko men bij een brand, die veroorzaakt werd door een olielamp. Tot de slachtoffers behoort een aantal personen, dat een bruilofts plechtigheid bijwoonde. De bruid en een honderdtal bruiloftsgasten liepen ernstige verwondingen op. De enige deur was geblokkeerd, waardoor 38 vrouwen en. 2 kinderen de dood von den. De mannen konden zich redden door over de muur te klimmen. Later zijn nog tien gewonden over leden, waardoor het dodencijfer tot 50 is gestegen. KERKNIEUWS Geref. Gemeente Haamstede (Verbeterde opgave) Vandaag (dinsdag) en dus niet woensdag, ds. Hage (7.30 uur). DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is de 46-jarige J. F. Wiessner uit de residentie overle den aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Hij werd in de Java- straat aangereden door een perso nenauto. Advertentie Proef 'nsMMM Lekker Alles wat we doen Is deelnemen aan het Premie Spaarplan. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Kerk en recreatie in de Schouwse Westhoek WESTHOEK, 13-5. De combina tie kerk en recreatie is behalve in het seizoen wanneer alle kerken een buitengewone tceloop krijgen van zomergasten ook te vinden in het werk van de Strandpastoraten. In de zomer is dit werk hier in de Westhoek zichtbaar doch in de win ter, hoewel niet zichtbaar, wordt even hard doorgewerkt om de voor bereidingen. voor het a.s. seizoen weer klaar te krijgen. Wat de kerk precies doet waar ze de medewer kenden voor dit werk vandaan, haalt en waarom de kerk dit doet zal de belangstellende deze week duidelijk worden gemaakt in enkele recreatie avonden die in Scharendijke, Renes se, Haamstede en Burgh worden ge houden. Voor Burgh is deze avond vastgesteld op donderdag 16 mei des avonds te 20.00 uur in „Revasa". In Haamstede wordt de avond in het Geref. Jeugdgebouw on vrijdag 17 mei des avonds te 20.00 uur gehou den. Naast een toelichting wordt het recreatiewerk op de geluidsband, ge koppeld aan een dia-serie getoond. Voorafgaande aan deze avonden werd in de kerkdiensten van zondag aandacht besteed aan het onderwerp „Recreatie". DJAKARTA, 13-5. Minister Luns zal begin juli een bezoek aan Dja karta /brengen voor besprekingen over de verdere ontwikkeling van. de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, zo is maandag van be trouwbare zijde in Djakarta verno men. Enkele jaren geleden zijn de twee regeringen overeengekomen dat hun ministers van buitenlandse zaken elk jaar een dergelijke ont moeting zouden moeten hebben. Eind vorig jaar bezocht de Indonesi sche minister Adam Malik Neder land. Feuilleton door Gré de Boer Eva nam het kind op haar arm en kuste het. „Stout he? Mag-ie niet. Zal mama het afkussen? Kom maar mee, liefje, gaan we een ijsje ko pen, he? Dan is het zo over." Zwijgend volgde Cor Bergenaar haar een eindje, doch keerde weer terug naar zijn badstoel. Vandaag of morgen komt ze de hele waarheid te weten. Dan zal haar Nico van zijn voetstuk gevallen zijn. Waarom blijft ze zo hardnekkig vorsen? Waarom wil ze persé weten, welke misstap haar man in 'het verleden begaan heeft? Waarom wil ze ab soluut rendez-vous met eergisteren. Half augustus hervatte Cor Ber genaar zijn taak weer als directeur van de n.v. Goverts drukkerij. De eerste dagen werd hij trouw bijge staan door Aid erna en Edith, omdat hij er eigenlijk helemaal uit was geraakt. Trouw maakte hij iedere morgen weer zijn rondje door het bedrijf, keek een poosje naar de op bouw van de nieuwe rotatiepers, die eind september gereed moest zijn, maakte een praatje met zijn men sen, waarna hij rustig terugwan delde naar zijn kantoor om zich in zijn werk te verdiepen. Op een morgen vond hij tussen zijn post de ondertrouwcirculaire van Tomnie Harmels en Edith Wal ters. Verrast las hij de aankondi ging. Zo, zo, dus we raken waar schijnlijk onze Edith kwijt. Meteen belde hij, doch toen Frouwkje kwam, schudde hij zijn hoofd. „Dit maal prefereer ik de bruid, Frouwk, in casu Edith.'' Ze glimlachte. „O, weet u het ook al? Ze wordt op 't ogenblik op kan toor gefeliciteerd, maar ik stuur haar meteen." Een paar mimuten later betrad een blozende Edith zijn kantoor. Hij kwam overeind en stak zijn hand uit: „Edith, meisje, bruidje, van harte gelukgewenst. Je aanstaande man zie ik straks wel. Mag ik ook op de bruiloft komen?" Ze trok haar hand los en wees op de kaart, die nog open op zijn bu reau lag. „Dit is de uitnodiging, me neer. We hebben expres gewacht, tot u beter was. Dat wilde Tonnie eveneens." Hij keek haar getroffen aan. „Dat vind ik ontzettend aardig, Edith. En hebben jullie al een huis?" Het meisje grinnikte verlegen. „Een zolderkamer. Tonnie is 's avonds aan het bimmeren, zodat we er drie vertrekken van kunnen maken: zitkamer, slaapkamer en keukentje. Je moet wat, nietwaar?" „Staan jullie ingeschreven?" „O ja. Maar die zijn er zoveel. Weet u niets voor ons?" „Kind, ik wou, dat het waar was. Als ik wat kan döen, zal ik het niet laten. Edith. Zeker voor jou niet. Het mag eigenlijk wel niet, maar je had altijd een streepje voor bij mij." Ze bloosde. „Dat is erg vriende lijk, meneer." „Ken je Tonnie al lang? Ik be doel: gingen jullie al lang met el kaar?" „Nee, hoor. Ofeh.... Twee jaar geleden is het begonnen. Een jaartje gingen we met elkaar om en toen praatte hij al over trouwen, maar 'dat wilde ik niet. Toen het me begon te vervelen, omdat hij bleef aanhouden, heb ik het uitge maakt." „Maar het was hem toch wel, he?" „Hij bleef komen, meneer. En aan houden. Of het niet opnieuw wal tussen ons kon worden. Eerst wilde ik niet. Nergens om, hoor, alleen omdat ik nog niet wilde trouwen. Hij is een nette jongen, niet dat op aan te merken. Af en toe ging ik wel eens 'n avondje met hem uit. Ik mocht hem wel. Toen die promotie u weet het zelfbegon hij op nieuw over trouwen. Hij heeft nu een mooi loon en is erg handig in knutselen. En toen konden we die zolder krijgen. Zo'n kans kun je je toch niet laten ontgaan? Als je nee zegt, duurt het misschien maanden. Vandaar, dat we het gehuurd heb ben. Als we getrouwd zijn, moet u vast eens komen kijken, meneer." „Reken er op, dat ik het doe, Edith. Ik hoop, dat je prettige bruidsdagen hebt en op de bruiloft zie je me wel verschijnen." „Echt leuk, meneer. Dank u wel." „En stuur Frouwkje nu maar, want ik neem aan, dat je hoofd vandaag niet zal staan naar steno graferen." „Vast wel. Meneer, mag ik na m'n trouwen nog een paar maanden blijven? Voor het geld begrijpt u?" Hij knikte. „Edith, je mag zo lang blijven als je wilt. Dat hoef je niel eens te vragen." Ze greep verblijd zijn hand. „Wat fijn, meneer. Ziet u, we hebben nog niet alles en met mijn geld erbij kunnen we het dan nog kopen." „Geef me maar eens een lijstje, Edith, van wat jullie nog nodig heb ben. Eens kijken of ik nog wat in een ouwe sok heb zitten." Ze begon te kleuren. „Dat kan ik toch niet doen?" „O nee? Vraag ik het je aanstaan de man wel." (Wordt vervolgd) i 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7