DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eerste besprekingen in Parijs: „Correct en zakelijk" Grote deelname aan 25 km wandeltocht Sehouwen-Duiveland Eis van N.-Vietnam „De Sow jet-Unie zal niet ingrijpen" 1 Studentenbetogingen in Franse steden Storm in Birma: vierhonderd doden /3> Koning Hoessein pessimistisch Kinderen stenigden grijsaard Met Pinksteren komen driehonderd duikers naar Dreischor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag II mei 1968 124ste jaargang Nr. 19994 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Prijs voor Westhoek-afdeling Rode Kruis PARIJS, 13-5. De vertegenwoor digers van de Verenigde Staten en van Noord-Vietnam b(j de inleidende vredesbesprekingen in Parijs, respec tievelijk algemeen ambassadeur Ave- rell llarriman en minister zonder portefeuille Xoean Thoey, hebben maandag tijdens een eerste officiële vergadering die meer dan drie uur duurde een uiteenzetting gegeven van de standpunten van hun rege ringen en besloten woensdagochtend om 10.30 uur weer bijeen te komen. De bijeenkomst was „correct en za kelijk". Volgens een Noordvietnamese woordvoerder sprak Xoean Thoey het eerst. Hij had gezegd dat Ame rika op het strijdtoneel is verslagen maar zijn „agressie" tegen het volk van Vietnam voortzet. Hij verwierp de ..valse argumenten" van de V.S., zoals ook het Vietnamese volk en hun vrienden deden. „Zolang Ame rika enerzijds zijn toevlucht tot oor log blijft nemen en aan de andere kant vredesvoorstellen doet zal het Vietnamese volk blijven strijden". Zelfs nu nog. zo zei hij. bestoken Amerikaanse vliegtuigen in het zui delijk deel van Noord-Vietnam tus sen de 17e en de 19e breedtegraad een gebied waar 4.5 miljoen mensen wonen. Ook vliegen nog steeds ver kenningsvliegtuigen boven Hanoi. Het bombarderen moet worden ge staakt, evenals andere oorlogshande lingen. Dit is een wettige eis van de regering van de democratische repu bliek Vietnam". De delegatie van Hanoi is ernstig en vol goede wil naar Parijs gekomen en hoopt op een duidelijk en positief antwoord van de Verenigde Staten. Als de „Vere nigde Staten weigeren de bombarde menten te staken, zal de openbare mening in de Verenigde Staten en in de wereld de Amerikaanse rege ring veroordelen en zullen de Ver enigde Staten verder worden geïso leerd. Algemeen ambassadeur Harriman had minister Xoean Thoey bij aan komst in het centrum voor interna tionale conferenties aan de Avenue Kteber kort de hand gedrukt en ge zegd: „Wij zijn altijd van mening ge weest dat de conferentietafel - niet het slagveld - de plaats is om ge schillen tot een oplossing te bren gen". In zijn uiteenzetting legde Har riman vooral de nadruk op beper king van de militaire activiteit. De twee strijdende partijen zouden moe ten worden gescheiden als een stap naar ruimere maatregelen tot ver mindering van de strijd. Hij stelde voor de gedemilitariseerde zone tus sen Noord- en Zuid-Vietnam tot een werkelijke bufferzone te maken als „een toetssteen voor de goede trouw van beide partijen". De Amerikaan se onderhandelaar zei dat Washing- ten no? steeds wacht op een teken van Hanoi's bereidheid Johnsons stap te beantwoorden (de beperking van de bombardementen op 31 maart). Geslaagd wandelfestijn - Het weer vie: mee ZIERIKZEE. 13-5. Het aantal in schrijvingen aan de start van de 28ste 25 km wandeltocht op Sehouwen- Duiveland was zaterdagmiddag zó groot, dat het totale aantal 188 be droeg. een getal dat een flink stuk hoger ligt dan dat der laatste jaren. Opvallend was het aantal deelne mers van buiten Sehouwen-Duive land. Vooral Goeree-Overflakkee was goed vertegenwoordigd, maar ook waren er tippelaars(sters) uit Noord en Zuid-Beveland en Walcheren en zelfs uit Rotterdam en Den Helder. De leeftijden liepen ook r.ogal wat uiteen, want de jongste was 9 (o.i. wel wat te jong voor zo'n lange tacty) en de oudste 72 jaar. De start gebeurde ditmaal niet van het Havenplein, maaruit de Hoge Molenstraat. Voorafgegaan door de drumbard van de.G.v. „Rust'ftoest", die de deelnemers buiten de stad bracht, trok de stoet door het Vrij- poortje langs het Havenplein, over Mol. Schuithaven. Nobelstraten de stad uit. Door de Oudeweg kwam men via de Heuvelsweg, Schouwse- dijk te Noordgouwe, waar in café Van der Weijde rust werd gehouden. Toen de dorstige kelen daar waren gelaafd en de benen wat gestrekt, ging het vol moed richting Zonne- mare. Via Stapelsweg. Kruisweg, Gaardersweg en Stoofweg arriveerde men te Dreischor. Over de Bellaart- weg. Zuiddijkweg trok men Bette- waerde in, vanwaar via de Sasdijk, de Verbrandemansweg, de Schouwse- dijk, Hoeve weg. Kadeweg, Sand- strömweg. Kon. Gustaafweg door het tunneltje het Vrije weer werd be reikt. Diploma-uitreiking In het Hervormd verenigingsge bouw. waar ook de startkaarten wa ren uitgereikt, moest men zich ook vervoegen voor het in ontvangst ne men van de onderscheidingstekens en diploma's. Te ongeveer kwart vóór zes meldden de eerste terugkomers zich reeds. Het bleek echter dat de groep onderweg flink uit elkaar was geraakt, want ruim anderhalf uur later kwamen de laatsten binnen) en dat enkelen in de buurt van Drei schor neg een omweg hadden ge maakt. Ondanks een aantal blaren bleken er geen uitvallers te zijn. De Rode Kruishelpers hebben het dan ook niet druk gehad. Alle deelnemers waren het er over eens dat het een mooie tocht was ge weest. Het weer viel, afgezien van wat wind op sommige gedeelten, veel mee en de enkele druppels regen de den geen afbreuk aan de goede stem ming. De gevolgde wegen waren over het algemeen goed rustig. Ook ge noten velen van de mooie natuur. In het Verenigingsgebouw reikte de voorzitter van het organisatieco mité, dr. J. C. Röhner, de onderschei dingstekens en diploma's uit, waarna hij woorden van dank richtte tot al len die aan het weisagen van de tocht hadden medegewerkt, in het bijzonder tot de Rode Kruis-colon- nisten. Aan de tocht werd deelgenomen docr 81 dames en 107 heren, van wie 100 in groepsverband en 88 indivi dueel. Vóór: de eérste ïhaal liepen 103 >persbnen; (48 dames- en 55 .heren): vooride tweede maal- 45 personen. (17 damèfc en 28.iherdn);'< voor. de derde maal 12 personen (2 dames en 10 heren); voor de vierde maal 11 per sonen (4 dames en 7 heren); voor de vijfde maal 7 personen (3 dames en 4 heren); voor de zesde maal 4 per sonen (1 dame en 3 heren); voor de achtste maal liep 1 persoon (heer); voor de negende maal 2 pei'sonen (2 darr-es). Voor de tiende maal liep de heer Tonny Scherpenisse, die „Rust Roest" leidde; voor de twaalfde maal de heer W. C. M. Jumelet, eveneens van „Rust Roest"; voor de dertiende maal mevr. J. M. Lodewijk-de Witte, leidster van de „Vierbannengroep". „Rust Roest" nam deel met 32 deel nemers, de Chr. Nat. school met 27 wandelaars; de Speeltuinvereniging „Onze Jeugd" uit.Stellendam met 16; de, Chr. lagere handels- en praktijk school uit 'Mid(3elharnis rtiet' 13' en 'de „Vierbannengroep" Uit Ni'eilwerkerk met 12 deelnemers. HONGKONG, 13-5. Het officiële Noordvietnamese blad „Nhan Dan" schrijft, dat het eerste punt, dat op de Parijsc Amerikaans-Noordvietna- mese conferentie geregeld moet wor den is, dat de Verenigde Staten on voorwaardelijk „hun bombardemen ten en alle andere oorlogshandelin gen tegen de democratische repu bliek Vietnam" staken. Dit meldt het Noordvietnamese persbureau. MOSKOU/PRAAG, 14-5. „De Sow- jet-Unie zal niet ingrijpen in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije". Dit heeft maan dag de Russische maarschalk Cyril - le Moskalenko verklaard in de plaats Ostrava in noord-Moravië. Moskalenko is het hoofd van een militaire delegatie die in Tsjecho- Slowakije verblijft ter gelegenheid van de 23e verjaardag van de bevrij ding van het land door het Russi sche leger, zo meldt Radio-Praag. Moskalenko veroordeelde de „laster van de westelijke journalisten, die zich inspannen om de vriendschap tussen hét Tsjechoslowaakse en het Russische volk te vernielen", aldus de radio. Zó moet het niet '0 W- Kunstmest wordt verpakt in plastic zakken, die door de landbouivers dik wijls op het land worden achtergelaten. Wat daarvan het gevolg is toont deze foto. Niet alleen dat waterlopen, (zijlen) worden verstopt, maar ook het slootwater ivordt vergiftigd, door de restanten, die in de zakken zijn achtergebleven en die in het water oplossen. Een ernstige waarschuwing aan het adres van de landbouwers is dan ook niet misplaatst. Zijzelf en anderen ondervinden de narigheid van deze on achtzaamheid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) .-S. r Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie zonder gevaar overwint J zegeviert zonder roem. i Senator Robert Kennedy, op het ogenblik druk bezig met zijn slopende campagne, hondt zich fit door met zijn hondje Freckles een rondje hard te lopen op het parkeerterrein van het vliegveld in Omaha. bouw sneuvelden. Negen politieman nen liepen verwondingen op. In Caen, Bresit, Rennes. Rouaan, Le Havre, Nice en Toulouse werden betogingen gehouden, waaraan vele duizenden personen deelnamen, en die zonder incidenten verliepen. PARIJS, 14-5. In de Westfranse havenstad Nantes heeft de politie maandag een menigte van ongeveer 3.000 studenten, die probeerden naar het voorbeeld van hun Partfse colle ga's barricaden op te richten, met behulp van traangas uiteengejaagd. Twee- a driehonderd betogers be kogelden het hoofdbureau van poli tie met stenen, flessen en molotov cocktails. Alle ruiten van het ge- In de Frans-Zwitserse universi teitssteden Lausanne en Genève kwam het tot betogingen uit solida riteit met de Franse studenten. HOOGEVEEN. Maandagmiddag is de la'kspuiterij van Kip Kampeer wagens N.V. te Hoogeveen uitge brand, waarbij ook een spuitcabine, machines, materiaal en een caravan verloren gingen. Man in auto verbrand WEERT, 13-5. Maandagavond om half tien heeft op de kruising Boch- telterweg-Pastoorshuisweg te Weert een autobotsing plaatsgehad .die aan de 28-jarige H. Kob uit Braunsweig (Duitsland) het leven heeft gekost. De botsing werd veroorzaakt 'oor- dat de 20-jarige H. J. uit Sittard met zijn auto geen voorrang verleende aan een auto die van rechts, kwam en waarin vijf personen zaten, allen werkzaam bij Prakla uit Hannover (Duitsland) die aardolie- en aard- gasonderzoek in Weert verricht. De ze laatste auto vloog na de botsing in brand en vier van de inzitten den (drie Duitsers en een Nederlan der) wisten zich uit de bx'andende wagen te redden. De vijfde, de heer Kob, verbrandde levend. De be stuurder uit Sittard liep een sche- delbasisfractuur op en de inzitten den van de andere wagen werden met brandwonden in het ziekenhuis te Weert opgenomen. RANGOON, 13-5. In de zuidweste lijke kuststreek van Birma zijn meer dan 400 mensen om het leven geko men, toen dit gebied door een wer velstorm werd getroffen. De kustplaats Akyab, op 550 km ten noordwesten van Rangoon, werd het zwaarst geteisterd. Deze plaats werd voor negentig procent ver woest, terwijl ook dorpen in de om geving zware schade opliepen, In eerdere berichten was igezegd, dat de wervelstorm, waarin wind stoten van 160 km per uur voorkwa men, twee schepen had doen ver gaan. Bruggen over Wilhelminakanaal DEN BOSCH, 13-5. Vandaag (dins dag 14) en woensdag 15 mei a.s. zullen de baskuulbruggen voor de onder dc gemeente Oosterhoul in aanbouw zijnde brug over het Wil helminakanaal in de Maasroute wor den ingevaren. De baskuulbruggen vormen de beweegbare overspan ningen in deze in aanbouw zijnde brug, de vaste overspanningen zijn nagenoeg gereed. De afbouw, die In hoofdzaak zal bestaan in het aan brengen van het rijdek, zal nog on geveer een half jaar duren. De brug die een totale lengte heeft van onge veer 135 meter is de langste provin ciale brug in Noord-Brabant. Eidereend is geen schadelijk wild DEN HAAG, 13-5. De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardincis, is niet bereid de eidereend als schadelijk wild aan te merken. In antwoord op schriftelijke vra gen van het Eerste Kamerlid A. A. van Eeten (ARP), die hier om had gevraagd, zegt hij dat de eidereend geen schade aanbrengt aan mossel zaad. maar hier juist ongewenste be standdelen uithaalt. Bovendien is de stand van de eidereend dit jaar te laag. Volgens de heer Van Eeten richtte de eidereend schade aan in de mos selpercelen in de Waddenzee. Diefstal in Leusden: Acht mannen in arrest UTRECHT, 13-5. De rijkspolitie van de groep Leusden heeft gister avond en vannacht acht Amers- foorters, in leeftijd variërend van 17 tot 40 jaar, gearresteerd onder verdenking van diefstal of heling van hoeveelheden roodkoperen bui zen uit het gebouw Boskamp in Leusden. Leeuivenpark in Arnhem geopend ARNHEM, 13-5. Bureger' Leeu wenpark, het eerste in ons land, is sinds maandagmiddag officieel een feit. Het eerste toegangskaartje werd bij opbod verkocht. Het bracht 420 ruiden op. De opbrengst komt ten goede aan het Wereldnatuurfonds. Het ceremonieel van Arnhems loco burgemeester A. Bennis bestond uit het dichten met behulp van een tang van de laatste opening in de zoge naamde sluis. Hij deed het vaardig en kreeg als dank voor de moeite een geprepareerd leeuwenvel. Hij sloeg het om en was meteen beschut tegen de regen. Aan lof jegens het Arnhemse gemeentebestuur ontbrak het ook nietAnton van Hooff, klein zoon van de oprichter van Burger's dierenpark, vertolkte de dank. Zijn broer Jan liet het veelkoppige ge zelschap nog weten, dat de leeuwen zich in Nederland minstens zo op hun gemak voelen als in Afrika. Het gaat er maar om of ze genoeg te eten hebben. WAT UQT VI ftlLT Nachtvorst Verwachting tot woensdagavond: Heldere nacht met op vele plaatsen nachtvorst; morgen in de loop van de dag van het zuidwesten uit toe nemende bewolking, maar geen re gen van betekenis; zwakke tot ma tige wind krimpend naar zuidelijke richtingen; ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. 15 mei. Zon op 4.46, onder 20.27. Maan op onder 6.23. 16 mei. Zon op 4.45, onder 20.29. Maan op 1.00, onder 7.37. Laatste kwartier: 19 mei te 6.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17.37 n.m. 18.25 n.m. 15 mei 16 mei 5.07 v.m. 5.57 v.m. LONDEN, 13-5. Koning Hoessein heeft gewaarschuwd dat dé gelegen heid om nog tot een vreedzame re geling van het conflict in het Mid den-Oosten te komen voorbijgaat. „Ik ben niet zo optimistisch als ik enige tijd geleden was", aldus de Jordaanse vorst op een persconfe rentie in Londen. Als de bemidde lingspogingen van de V.N.-vertegen- wcordiger Gunnar Jaring zouden mislukken zou Jordanië „naar ander® middelen zoeken om de bevolking en het land te beveiligen". Hij licht te dit niet nader toe. Wel merkte hij op dat de Arabische guerrillla-aktivi- teit tegen Israël wellicht zal toene men. ais er niet spoedig uitzicht op een regeling komt. Vervangende dienst voor gewetensbezwaarden drie maanden korter DEN HAAG, 13-5. De ministers van defensie en van justitie hebben besloten de gewone vervangende dienst voor erkende gewetensbe zwaarden te verkorten. Tot dusver re bedroeg deze 26 maanden. Be paald is, dat deze termijn met drie maanden zal worden ingekort tot 23 maanden. De nieuwe maatregel zal van toepassing zijn op dLe gewe tensbezwaarden, die na 1 januari 1968 hun vervangende dienst zijn begonnen. Hulpzendingen Rode Kruis naar Vietnam DEN HAAG, 13-5. Het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis verzendt hedenochtend (dins dag 14 mei) per vliegtuig 100 sets bloedplasma via Genève naar Viet nam op verzoek van het internatio nale comité van het Rode Kruis. Per schip is onderweg naar het In donesische Rode Kruis een zending van 2500 kartons baby- en kinder voeding ter waarde van f. 17.Ö00 als bijdrage in de hulpverlening aan de slachtoffers van de recente over stroming op Java. BROUWERSHAVEN 15 mei 16 mei 4.48 v.m. 5.38 V.m. 17.20 n.m. 18.13 n.m. Springtij: 14 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen etmaal ver plaatste een depressie zich van het noordelijk deel van de Noordzee naar midden-Noorwegen. Een bij deze de- pressié behorende frontale storing trok van noordwest naar zuidoost over ons land en bracht op vele plaatsen ongeveer 10 mm regen. Ach ter deze storing ontwikkelde zich in de afgelopen nacht een hogedrukge- bied, dat zich ook over het noorden van ons land uitbreidde. Hierbij daalde op het vliegveld Eelde tij dens opklaringen de temperatuur tot nul graden. Aangezien de rug van hoge lucht druk in de komende nacht juist bo ven ons land zal liggen, zal op uit gebreider schaal de temperatuur tot om het vriespunt kunnen dalen. Woensdag zal in de loop van de dag een warmtefront van een depressie, die nu ten westen van Ierland ligt. van het zuidwesten uit ons land na deren. Tengevolge hiervan reemt de bewolking geleidelijk loe, maar aan gezien het front weinig actief is, wordt geen regen van betekenis ver wacht. De wind krimpt later naar zuidelijke richtingen en blijft zwak tot matig. MILWAUKEE, WISCONSIN, 14-5. Een rechter in de Amerikaanse stad Milwaukee heeft een psychiatrisch onderzoek gelast van vier kinderen die terecht staan op beschuldiging van moord op een 86-jarige man. De vier kinderen - een meisje en twee jongens van 10 en een jongen van 9 jaar, allen uit verschillende gezinnen - worden ervan beschul digd de grijsaard gestenigd te heb ben om zijn huis te kunnen plun deren. De man is aan zijn verwon dingen bezweken. De kinderen ble ken maandag tijdens het pi'oces niet onder de indruk van de ernst van de tenlastelegging. DALFSEN. Twee inwoners uit Dalfsen zijn de afgelopen nacht, bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het zijn de 21-jarige G. J. Veldhuis en de 19-jarige J. Lub bers. De Onderwatersport Bond DREISCHOR, 13-5. Dc Neder landse Onderwatersport Bond heeft besloten ook dit jaar weer in Drei schor een groot Pinksterkamp voor duikers te organiseren. Naar schatting zullen 300 duikers uit geheel Nederland deelnemen om op vele plekken langs de dijken dé stroomgeulen op te zoeken teneinde daar hun sport te beoefenen. Tijdens het kamp zal op vele plaatsen door examinatoren examen eisen worden afgenomen. De biolo gische werkgroep van de N.O.B. zal een aantal proefduiken maken om plaatsen te selecteren die later in het jaar aan nauwkeurig onderzoek zullen worden onderworpen. Drie grote compressoren zullen aan de rand van Dreischor dag en nacht draaien om de benodigde tienduizen den kubieke metei's lucht in de' cy linders te persen. De massa duikers zal worden on dergebracht op het voetbalveld van Dreischor waar zij in tenten en ca ravans zullen overnachten. Een con tingent Rotterdamse en Utrechtse duikers zal gebruik maken van de camping „De Vierbannen" bij Ou- werkerk. In verband, met de recente sluiting van het Hotel „De Drie Schapen" leek het er op of de feestelijke en in structieve avondprogra'mma's niet door zouden gaan, doch het gemeen tebestuur heeft, er voor gezorgd dat gedurende de Pinksterdagen het Dorpshuis van Dreischor speciaal voor de duikers zal zijn geopend. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1