ABN Spaarbiljet 1968/72 Twaalf geslaagden ontvingen einddiploma landbouwschool BLIK DOOR HET WERELD ONBEHAGEN IN EN OVER PRAAG f 100,- groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar I Algemene Bank Nederland Rendez-vous met eergisteren I Advertentie Uitreiking tijdens druk bezochte bijeenkomst in de school ZIERIKZEE, 10-5. Tijdens een vrijdagmiddag in de Lagere land- en tuin bouwschool „De Kluut" gehouden druk bezochte bijeenkomst, hebben twaalf geslaagde leerlingen uit handen van de Kringvoorzitter van de Z.L.M. op Schcuwen-Duiveland, de heer A. M. Geluk, het einddiploma van de school ontvangen. De diploma-uitreiking vond plaats in aanwezigheid van leraren korps, ouders van de leerlingen, leden van het Z.L.M.-kringbestuur, de com missie van toezicht, de algemeen secretaris van de Z.L.M. mr. Wage, de directeur van de Rijks Middelbare Landbouwschool, ir. Markusse te Goes, burgemeester J. P. Bocrsma van Brouwershaven, de oud-directeur van de school de heer D. Evelcens en vertegenwoordigers van Oudleerlingcnvereni- ging en Plattelands Jongeren Gemeenschap. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. J. G. Doele- man uit Nieuwerkerk, sprak woor den van welkom en constateerde dat voor de leerlingen, na vier jaar on derwijs, het grote moment van de diploma-uitreiking was aangebro ken, maar dat dit moment bepaald nog niet gezien kon worden als een afsluiting. Er zijn immers nog vele mogelijkheden om verder te leren. Vooral in deze tijd van specialisatie is het van groot belang alle kansen te benutten. Dc heer Geluk wees eveneens op het belang voor de geslaagden, al hebben ze een mijlpaal bereikt, om verder te gaan, omdat in het leven eigenlijk iedere dag examen moet worden gedaan. „We staan steeds opnieuw voor een opdracht en een taak en ik wens jul lie succes daarmee", aldus de heer Geluk, die hoopte dat de jeugd van nu zich straks positief maatschappe lijk en sociaal zal weten op te stellen. De leerlingen verlaten de beschut tende omgeving van de school. De school was er om jullie te helpen en mogelijkheden te bieden, aldus de heer Geluk, die dc cudei's, de direc teur de heer J. A. Kooiman, leraren en commissie van toezicht felici teerde met het behaalde resultaat. De geslaagden De Kringvoorzitter reikte vervol gens aan de volgende leerlingen de diploma's uit (in alfabetische volg orde): J. Boot, Kerkwerve (L. en T.); O. v. d. Hoek, Zonnemaire (L. en T.); A. W. Jonker, Haamstede (L. en T.); J. Kik, Nieuwerkerk (L. en T.); M. G. Leeuw. Zierikzcc (T.); A. K. J. v. d. Linde, Dreischor (L. en T.); U. Manni, Ouwerkerk (T.); M. J. Meeuwsen, Bruinisse (L.)M. M. Padmos, Zierik- zee (T.); Iz. Schults, Bruinisse (L.); J. Viergever, Zierikzee (T.)M. v. d. Waart, Sirjansland (L.). Namens de Kring kregen de heren v. d. Linde en Manni, die met de beste resultaten waren geslaagd, een boekebon aangeboden. De heren Boot, Kik, Schults en v. d. Waart waren bovendien geslaagd voor het examen machinaal melken. De heer Kooiman sprak vervolgens een woord van afscheid tot de ge slaagde leerlingen en ook hij advi seerde om verder te gaan. Er is hard gewerkt en de uiteindelijke cijfers zijn veel meegevallen, aldus de heer Kooiman, die grote waardering had voor de eerlijke houding waarmee de jongens in de afgelopen jaren de moeilijkheden zijn tegemoet getre den. De directeur dankte de collega's voor de goede samenwerking. Ir. Markusse, directeur van de R.M. Land- en Tuinbouwschool te Goes, wees op het grote belang van de al gemene vorming die de jeugd naast de praktische vakken heeft genoten. Hij achtte dit zeer nuttig, vooral ook omdat Schouwen-Duiveland steeds meer met toerisme te maken krjjgt. Voor 25 jaar.... (oorlogsjaar 1943) ZIERIKZEE. Het Zierikzeesclie kinderkoor (koor B) voerde onder leiding van de heer J. M. Luyke- naar voor een volle Concertzaal op de bekende kinderoperette „De Prins van Sind". REN ES SE. Een dorpsgenote was de gelukkige vindster van ruim 2.500. Tot beloning ontving zij 2.50 welk bedrag zij omgaande re tour zond. BRUINISSE. Wegens gebrek aan olie ondervindt het vissen op mos selzaad en het bewerken en ver- zaaien van de mosselpercelen moei lijkheden en wordt dit werk gro tendeels uitgevoerd door gehuurde generatorschepen. ZIERIKZEE. De toneelvereniging Advendobracht twee avonden achtereen hel toneelstuk „Wester man en Zoon". ZIERIKZEE. Dc ZEV A-ploeg speelde een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen een elftal, sa mengesteld uit de op ons eiland ge stationeerde marechaussees. ZIERIKZEE. De „Generalkommis- sar für das Sicherheitswesen" heeft het uitgaansverbod met 2 uren ver kort zodat het nu slechtsverbo den is zich in de tijd van 20 tot 4 uur buiten te begeven. NIEUWERKERK. In tegenwoor digheid van b. en w. van Nieuwer kerk en Dreischor werden aan 31 geslaagden de diploma's van de eerste vlaszwingelcursus uitgereikt. BRUINISSE. Uit het jaarverslag van de Kleuterschool bleek dat 82 kinderen de school bezoeken ter wijl de vereniging 100 leden telt. BRUINISSE. Aan de openbare la gere school zijn voor het nieuwe leerjaar ingeschreven 14 nieuwe leerlingenaan de chr. school even eens 14. Ir. Markusse wees verder op de mogelijkheden van het leerlingen stelsel, vervolgcursussen en de stu dierichtingen die gevolgd kunnen worden aan de school te Goes. Namens de Plattelands Jongeren Gemeenschap sprak de heer Gaan- derse een felicitatie. Hij wees op de mogelijkheden tot verdere ontwikke ling via deze organisatie. Hetzelfde deed de heer J. M. van de Velde na mens de Cudleerlingenvereniging en de Zeeuwse Groertetelersorganisatie. De heer M. v. d. Waart sprak na mens de geslaagde leerlingen als laatste een dankwoord tot directeur en leraren van de school, waarbij de heer Kooiman een envelop met in houd in ontvangst mocht nemen, te besteden voor de school. De geanimeerde bijeenkomst werd hierna besloten met de vertoning van de film „Strijd zonder einde". Vanuit Praag moet met onbehagen naar Moskou gekeken zijn toen daar heel onverwacht een bliksem con ferentie gehouden werd tussen Rus sische, Poolse, Oostduitse, Bulgaarse en Hongaarse leiders. En dat snelle gesprek verliep onder de grootste stilzwijgendheid. Maar er is geen twijfel aan dat gesproken is over de twee afwezi gen, de Roemenen en de Tsjechen - beide nu buitenbeentjes in het Oosteuropese kamp. En dan vooral over de Tsjechen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DORDRECHT. Oe 51-jarige heer J. de Lange uit Ridderkerk is, toen hij bezig was met schilders werk zaamheden aan het spoorwegvia duct over de Tolsteeg te Sliedrechl, door een wagon van een passerende trein geraakt en zodanig gewond dat hij korte tijd later overleed. ROOSENDAAL. Twee jongeman nen hebben een roofoverval ge pleegd op een benzinepompstation aan de Burg. Freyterslaan in Roo sendaal. LOBITTI. De rijkspolitie te Lo- bith heeft in het watersportcen trum „De Bijland" het stoffelijk overschot opgedregd van de 21-ja- rige W. Jansen uit Wehl die sedert 21 april werd vermist en thans blijkt te zijn verdronken. DEN HAAG. De Stichting Neder landse Vrijwilligers heeft dertien vrijwilligers uitgezonden naar drie Afrikaanse landen, te weten de Ivoorkust, Kameroen en boven-Vol- ta. De drie groepen zijn resp. vrij dag, zaterdag en zondag vertrokken. BEST. In 1967 heeft de Neder landse kousenindustrie ten opzich te van 1966 een produktiestijging verwezenlijkt van 71,6 miljoen paar tot 77,1 miljoen paar, hetgeen een stijging betekent van 7,7 procent. AMSTERDAjt. In april is de koerswaarde van aandelen aan de Amsterdamse Effectenbeurs opgé- lopen tot f 39.372 miljoen. Zij was f 38.479 miljoen in maart en f 35.194 miljoen in januari. Hieruit blijkt de stijgende tendens vari de beurs in de'eerste vier maanden van dit jaar. ROTTERDAM. De spaaibank te Rotterdam bestaat deze maand 150 jaar en ter gelegenheid hiervan is een brochure verschenen, waarin uitvoerig wordt ingegaan op de ge stadige ontwikkeling in anderhalve eeuw. Was het tegoed in 1850 nog 1 miljoen gulden, het vorig jaar was dit al opgelopen tot 600 miljoen gul den. UTRECHT. H.M. de koningin heeft in gezelschap van haar par ticulier secretaresse jonkvrouwe C. E. B. Roëll een bezoek gebracht aan het kinderhuis „Kinabu" (van de Centrale Commissie voor Uitzen ding van Kinderen naar Buiten) te Soesterberg. EIBERGEN. Dc 19-jarige mejuf frouw D. M. S. Kuipers uit Ensche de is bij het oversteken van de weg Eibergcn-Groenlo in Eibergen door een passerende auto gegrepen. Zwaar gewond werd zij naar het ziekenhuis in Groenlo overgebracht, waar zij is overleden. HOOGMADE. De 16-jarige J. van der Salm is .in de stal bij dc ouder lijke woning aan de Groenweg in Hoogmade om het leven gekomen, toen hij een lamp in een fitting vastdraaide en door electrische stroom getroffen werd, II. I. AMBACHT. In H. I. Am bacht is verdronken de drie en een halfjarige Margarete J. van der S. Ilct meisje was aan het spelen op het schip van haar ouders, dat op een werf ter reparatie lag. Na enige tijd heeft de waterpolitie het stof felijk overschot geborgen. DEN HAAG. Naar aanleiding van de beschuldiging van dc Biafra- persdienst. dat Nederland en de fe derale regering van Nigeria zou steunen door wapcrizcndingcn tod te staan. wordt van dc zijde van het ministerie van economische za ken bevestigd, dat Nederland fnuni- tio aan de federale tegering hooft, geleverd. Wal biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 14 MEI NED.I.: De VARA houdt het na Pipo nog wat in de amusante sfeer met de dolkomische serie Samen op het dak, ja gezellig". De rest van de lijd tot acht uur gaan Gerrit Ee- r en berg en Netty Rosenfeld „Koning Klant" voorlichten. Na het journaal een speciale aflevering van „Achter het Nieuws". De schijnwerpers wor den gericht op de aftandse Amster damse wijken Oostenburg en Wit- tenburg, die hard aan afbraak toe zijn. Vervolgens De Jonge Onder zoekers. Drie individuele onderzoe kers zullen om de erepalm strijden. Daarna gaat Mies Bouwman een uur lang mensen ontvangen. De avond krijgt nog een verlengstukje in de vortn van de uitzending Sextant van de NVSH. Onderwerp: Huwelijks problemen? NED. II.: Van de NTS de gebrui kelijke dinsdagavond. In het voor programma nieuws uit Suriname en de Antillen, Van Gewest tot Gewest en vervolgens „De 21ste eeuw". Het onderwerp is het menselijke hart. Natuurlijk komen de harttransplan taties uitvoerig ter sprake. De afle vering van Dubbelspion is peltleld ,.Een sjerp over het hart" en de plaats van handeling is Griekenland. In „Denkbeeld" voeren de heren Brugsma en Levin een gesprek met de Amerikaanse schrijfster-journa liste Mary McCarthy over politiek en sociaal engagement van de kun stenaars en de intellectuelen. De se rie Tweeduuster brengt weer een heel onwaarschijnlijk verhaal geti teld „Verlate Aankomst". DINSDAG 14 MEI NED. I.: schooltelevisie 10.20 het protest; 10.45 Walter en Connie; 11.10 naar het voortgezet onderwijs; 11.35 einde: 18.50 pipo; 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.06 samen op het dak, ja gezellig (kleur); 19.31 koning klant; 19.56 ster; 20.00 jour naal; 20.16 ster; 20.20 achter het nieuws; 20.45 de jonge onderzoe kers; 21.30 mies en scène; 22.30 sex tant; 22.40 journaal. NED. II.: 18.50 pipo; 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 Suriname en de Nederlandse Antillen (kleur); 19.15 van gewest tot gewest; 1,9.35 de 21ste eeuw (kleur); 20.00 journaal; 20.16 sier; 20.20 dubbelspion (kleur); 21.10 denkbeeld; 22.00 tweeduster; 22.25 journaal. De Roemeense ontwikkeling naar een onafhankelijker koers, die nu ook gevolgd wordt door een zekere liberalisatie in eigen land, is veel langzamer verlopen met telkens een heel klein stapje verder dan het nu in Tsjecho-Slowakije gaat. En .daar door is ook minder ergernis gewekt bij de buren, die nu wel met onge rustheid de ontwikkeling in Praag gadeslaan. Leerzame fouten De Tsjechen hebben wel geleerd van een aantal Hongaarse fouten. Bij de opstand daar van 1956 werd gebroken met de gemeenschappelij ke militaire organisatie en met de economische coöperatie - wat als weerslag had dat Moskou zich wel bedreigd moest voelen en overeen komstig reageerde door militaire in terventie. Dubcek, de Tsjechische nieuwe leider, blijft trouw zweren aan het pact van Warchau en voorkomt daarmee dat de Russen zich formeel bedreigd hoeven te voelen. Maar wat de Tsjechische regering doet - zoals het oprakelen van de geheim zinnige dood van Jan Masaryk - en meer nog wat de voor het eerst weer vrije pers schrijft, ergert meer dan ooit enige uiting vayi het Roe meense zelfslandïgheidsstreven heeft gedaan. Met als gevolg dat bijvoorbeeld, de Oostduitse autoriteiten vrijwel alle contact met Praag onmogelijk ma ken, inclusief het storen van de uil zendingen van radio-PraagDe Pool se regering heeft al in nola's over het een en ander geprotesteerd. En uit de Prawda valt zo langzamer hand een hele reeks artikelen te knippen waaruit vijandigheid blijkt jegens de Tsjechische nieuwlichters. Pressie Er is ook pressie geweest. Militai re manoeuvres bij de Tsjechische grens in de begintijd van Dubceks hervormingen. Graanleveranties uit de U.S.S.R. zouden stopgezet wor den. Het moeilijke voor Moskou is dat ingrijpen ook weer niet zo een voudig is: tenslotte is de autonomie van de communistische partijen een erkend recht dat veel wordt uitge sproken. Zouden de Russen dat schenden dan zou Praag weliswaar wel weer in het gelid gedwongen kunnen worden, maar ongetwijfeld zou daarmee ondergronds een anti- Russisch sentiment versterkt wor den. En het geval Praag heeft ook wel bewezen dat dit onder bepaalde omstandigheden boven de grond kan komen. Dubcek moet voorzichtig manoeu vreren. Hij is zelf in Moskou geweest naar verluidt om een lening in har de valuta te vragen. En in zekere zin zelfs te eisen: de meeste Oost europese landen hebben schulden aan Tsjecho-Slowakije dal industri eel een der zwaargewichten is van de Comecon. Maar hoe zou hij een dergelijke lening gaan gebruiken? Vermoedelijk in handel met het wes ten opdat hij zijn industrie kan mo derniseren zodat die op de weste lijke markten beter kan concurre ren. Aan de andere kant zou het wei geren van een lening Dubcek als het ware het motief leveren om in hel westen te gaan lenen, waarvoor wel mogelijkheden zijn. En dat is uoo>' Moskou en de ijlings bijeengekomen vazallen ook niet aangenaam. Zo lang ze echter nuchter blijven re deneren moeten ze beseffen dat het terugdwingen van Tsjecho-Slowa kije in het. gehoorzame gelid meer nadelen heeft dan voordelen. Het voornaamste gevaar voor Dubcek is dat Moskou en zijn ge trouwen in een soort paniekreactie besluiten het Praagse experiment toch maar de kop in te drukken. Dat wordt heel voorzichtig manoeu vreren voor de Tsjech. DORDRECHT. Evenals vorig jaar heeft dc jeugd van Dordrecht, ter gelegenheid van dc herdenking van de bevrijding, een groots opgezette actie gevoerd voor een ontwikke lingsproject. DEN HAAG. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft het voornemen op 19 juni a.s. de in Delft te houden budo kunst- en antiekbeurs te ope nen. Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de Dit biedt de RADIO DINSDAG 14 MEI HILVERSUM I.: 5.45 en 6.40 uit gebreid weerbericht; 7.00 nieuws; 7.10 ochtendgymnastiek; 7.20 met frisse moed (S); 7.54 deze dag; 7.59 nieuws; 8.11 radiojournaal; 8.20 met frisse moed (S); 8.59 morgenwij ding9.00 reportage; 9.35 waterstan den; 9.40 muziek uit de middelecu- wen en de renaissance; 10.00 kleu tertje luister; 10.10 arbeidsvitami nen (11.00 nieuws); 11.55 beursplein 5; 12.00 nederlands koorfestival; 12.26 land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.29 landbouwvoorlichting; 12.39 sportrevue; 12.59 nieuws; 13.11 radiojournaal; 13.30 de lichte muze belicht; 14.30 Prix Italia; 15.00 Ita liaanse operaprogramma (S); 16.00 nieuws; 16.02 Roman Rudnytsky, pi ano (S); 16.45 dixietime (S); 17.00 zingende bougie; 17.59 nieuws; 18.16 radiojournaal; 18.30 the skymasters; 19.00 in het kader van het chemie- jaar; 19.30 nieuws19.35 Cees de Langes variëteitenkabinet; 20.45 Mijn naam is Cox; 21.25 Norddance 1968; 22.05 zingen geblazen; 22.30 nieuws; 22.40 radiojournaal; 22.55 Nederlandse muziekdagen in de ko mende veertien dagen; 23.55 nieuws. HILVERSUM II.: 5.45 en 6.40 uit gebreid weerbericht; 7.00 nieuws; 7.10 het levende woord; 7.15 prelu dium (S); 7.30 nieuws; 7.32 hier en nu; 7.45 the academy of Saint Mar tin in de the fields (S); 7.59 nieuws; 8.14 te deum laudamus (S); 8.30 nieuws; 8.32 tussen de bedrijven door; 9.15 new Philharmonica Or chestra; 9.35 schoolradio voor hel vervolgonderwijs; 10.00 op weg naar gerechtigheid en vrede; 10.35 pia norecital (S); 11.00 nieuws; 11.02 onder de hoogtezon; 12.00 van twaalf tot twee (12.26 land- en tuinbouw- mededelingen; 12.29 nieuws); 14.05 schoolradio; 14.30 pizzicato (16.00 nieuws); 17.00 Nederlandse Antil len en de EEG; 17.10 radioprenten boek; 18.00 het Metropole-orkest (S); 18.19 politieke zendtijd; 18.29 nieuws; 18.46 echo; 19.05 Boertjes van Buuten; 20.00 Nederlandse mu ziekdagen (S); 20.45 op weg naar de Una Sancta; 21.00 Nederlandse mu ziekdagen (S): 22.00 kunst; 22.30 nieuws; 22.40 overweging; 22.45 de zingende kerk; 23.00 contesk; 23.30 tussen waken en dromen (S); 23.55 nieuws. HILVERSUM III.: 9.00 nieuws; 9.02 plaatjes voor de pep (10.59 nieuws); 11.03 Pow-Pow; 11.53 nieuws: 12.03 zorro; 12.59 nieuws; 13.03 ekspres (13.59 nieuws): 14.59 nieuws; 15.03 er-jee-em-drie; 15.59 nieuws: 16.03 mix (17.00 nieuws); 18.00 tijdsein en sluiting KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Boven-Hardinxyeld (2e pred.pl.): E. M. Bakker, Tholen. Gcref. Kerken Aan de V.U. te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen theolo gie de heer W. A. van der Berg te Sassenheim; voor het doctoraal exa men theologie slaagde de heer J. A. de Jong te 's-Gravenhage. Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te Rijnsburg: C. J. Sme- lik, Bunschoten - Spakenburg; te Zaandam: G. Mulders, Murmer- woude. Feuilleton door Gré de Boer „Maar waarom vertelde hij dat dan? Waarom ging hij indertijd naar Zwitserland? Wat moest hij daar doen?" Dc vrouw knikte enkele malen, haar lippen stijf opeen geklemd. Toen antwoordde ze: „Dat is één der ontbrekende stukjes van mijn leg kaart, meneer Bergenaar. Ik ben in de loop der jaren al heel wat te we ten gekomen. Hier kom ik ook ach ter." Hij keek met enige ontzag naar de vrouw aan zijn voeten. „Hoe weet je dit allemaal?" „Cor, sinds Nico's dood liet me dit alles niet los. Al die geheimzinnig heden met meneer Van Werven en de anderen. Jouw plotselinge komst naar Marsdam en jouw benoeming tol directeur en de mededeling, dat jij een behoorlijk pak aandelen be zat.... Dit allemaal noopte me om een onderzoek te laten instellen. Om het geld hoef ik het niet te laten. Ik heb iemand aan het werk gezet, aanvankelijk samen met Jopie van der Hagen - een achternicht - later op m'n eigen houtje. Het eerste zijn wij toen heel wat bizonderheden over jou te welen gekomen. Enfin, dat heb ik je verteld. Het was met jouw toestemming, dus ik hoef me er niet over te schamen. Maar ik was nog niet tevreden. Wij wisten, Cor, dat jij al die jaren in Laarho ven maar heel sober leefde en hel staal bij mij als een paal boven wa ter, dat je weinig of geen geld van je/.clf bezat. Neeschudt maar niet met je hoofd, het is een fch, dat fabeltje van: Nico gebruikte mijn geld, daar geloofde ik geen sleek van. Wnt dacht je, dat ik me ieder comfort en genot zou ontzeg gen, als ik een kleine driehondei-d- duizend gulden in de drukkerij had zitten? Dan was ik zeker een keer op de trein gestapt en naar Nico gegaan om wat geld terug te vra gen. Maar dat laten we nu even rusten. Ik ben nog niet klaar met m'n verhaal. Laten we eens even een paar feiten resumeren. Jullie waren vrienden, gingen samen in de zwarthandel en ergo verdienden samen wat geld. Weinig of veel, dat weet ik niet. Je privé-speelgoedfa- briekje zal jullie ook geen wind eieren gelegd hebben, dus laten we zeggen, er was een klein kapitaalt je. Wie het beheerde, is me onbe kend. Misschien deed jij het, mis schien Nico. wellicht hadden jullie ieder je deel. Maar geld was er, dat is feit twee. Jullie moesten evacue ren, want Marsdam wordt Sperrge- biel. Wat is er met het geld ge beurd? Even een open vraag. Maar een week later wordt Nico gearres teerd, als hij uit Zwitserland via Duitsland probeert terug te keren naar Nederland. En wat deden men sen in oorlogsjaren, die geen raad wisten mot hun vele, niet netjes ver diende geld? Dat brachten ze zo mo gelijk in een neutraal land in voi- ligheid. Dus wc kunnen aannemen, dat Nico jullie kapitaaltje een paar dagen na de evacuatie naar Zwit serland heeft gebracht. Nu is het beloerde, dal er momenteel in Zwit serland nog bankgeheim bestaat.'Ik heb al enige tijd iemand daar voor me aan het werk. De mogelijkheid is niet uitgesloten, da! hij ondanks Het bankgeheim te weten komt. op welke bank en wanneer Nico geld gestort heeft. Misschien komt hij ook te weten, hoe groot dat bedrag was. Maar dit alles wist je natuurlijk." Bergenaar schudde zijn hoofd. „Het is allemaal nieuw voor me, Eva, het meeste wist ik niet. Na tuurlijk 'hadden we geld. toen we gingen evacueren. Wat hij met zijn deel heeft gedaan, is me onbekend." 'Ze begon langzaam te lachen. „En wat deed jij met jouw deel?" „Ook op een bank gezet natuur lijk." Haar hoofd ging een paar keer op en neer. „Ja. ja. Op een Nederland se bank zeker? En na de geldzui- vering had meneer Bergenaar niet de minste last. Dat ging er zo maar doorheen. ..Niet helemaal natuurlijk." „Hou maar op, Cor, je vertelt me het naadje van de kous toch niet. Nico zal in zijn brief wel over het mysterie, dat ik nog niet weet, ge heimhouding bezworen hebben. Denk er om, dat mijn vrouw het nooit 'te weten komt. Zo ongeveer zal het wel geweest zijn, niet? Haar scherpe blik verwarde hem. „Je weet niet wat je zegt. Eva.... je denkt iets te zien, wat nooit be staan heeft Langzaam kwam ze overeind. „Ik kom er wel achter," zei ze plotse ling met een andere stem, toonlo- zer. Er zat een ontredderde klank in. Opeens gilde Thea. Als door een veer sprong Eva op en rende naar de waterlijn. Cor volgde haar, even eens geschrokken. Het kind wees naar een grote 'kwal. „Hij bijt me. riep ze huilend, alsmaar wijzend naar de blauw glanzende massa. (Wordt' vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4