MEUBELSHOWROOM A. J. G. Doeleman opvolger van A. M. Geluk als Kringvoorzitter KOOP NU MEUBELEN speciale beursprijzen STREEK NIEUWS Officiële ontvangsl Genootschap Geschiedenis Geneeskunde OPENBARE BEKENDMAKING j HET OOG VAN SIVA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .w.uii<u» 13 mc. ism .vr iw»3 Druk bezochte iiuiteiigewone vergadering kring Schouwen.Duiveland Zeeuwse landbouw Maatschappij ZIERIKZEE, 11-5. Een zeer Kroot aantal leden van de Kring Schouwen- Ouiveland van de Z.L.M. vulde vrijdagavond de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" tot de laatste plaats. De Z.L.M. was bijeen In buitengewone algemene vergadering in verband met een belangrijke bestuursverkiezing: het altreden van de Kringvoorzitter, de heer A. M. Geluk, wegens zyn be noeming tot landelijk voorzitter van CEBECO. De heer Geluk zal als Kring voorzitter van de Z.L.M. per 1 juli a.s. worden op gevolgd door de heer A. J. G. Doeleman te Nieuwerkerk, die als zodanig met 90 van de 103 uitgebrachte stemmen door de vergadering werd gekozen. Voor deze belangrijke bestuursverkiezing stond de heer Doeleman als num mer één op de door het Kringbestuur opgemaakte voordracht. Op de heren M. J. Steur uit Noordwelle en mr. A. Gast te Brouwershaven werden als nummer twee en drie van de voordracht respektievelyk 45 en 26 stemmen uitgebracht. Twee stemmen waren blanco. De heer Geluk wenste de heer Doe leman geluk met het behalen van de volstrekte stemmenmeerderheid en dankte de heren Steur en mr. Gast voor hun deelname aan de gehouden verkiezing. „Mocht er al sprake zijn van enige regio-rivaliteit, dan is deze strijd sportief opgelost", aldus de heer Geluk, die in een uitvoerig afscheids woord vervolgens een terugblik wierp op de afgelopen zestien jaar van zijn voorzitterschap van de Z.L. M. op Schouwen-Duiveland: een dankbare, maar ook een moeilijke periode. „De dankbaarste jaren wa ren voor mij de jaren van opbouw na de ramp, bijzonder moeilijk was de tijd van de verkaveling", aldus de heer Geluk, die 16 jaar geleden gekozen werd tot voorzitter, als op volger van de heer H. C. v. d. Zande. In zijn afscheidswoord schetste de heer Geluk de grote problemen van deze tijd en wierp hij de vraag op hoe de landbouw zich in de toekomst zal moeten opstellen. Er is een sterke ontwikkeling aan de gang; het gaat om specialisatie en ongetwijfeld ook naar een overgang tot grotere een heden. Aan de ondernemer worden hoge eisen gesteld; er worden zwak ke plekken uitgesneden, maar er is een toenemende werkloosheid. De re creatie is een gevolg van de wel- vaqrtstoename. In die hoek is de si tuatie echter niet rooskleurig: het negatief saldo op de recreatiebalans beloopt 350 miljoen gulden. Er zijn enorme concentraties aan de gang; de financiering is een moeilijke zaak geworden in ons land. Een groot probleem van deze tiid is de ontmoeting tussen arm en rijk; met de oplossing hiervan is in feite nog maar net een begin gemaakt (ontwikkelingshulp). De landbouw moet vooruitzien! De heer Geluk zei in dit verband: Moe ten we de jongeren alleen herinne ringen nalaten of de goede bouwste nen aangeven om verder te gaan. „We zullen de werkelijkheid onder ogen moeten zien en achter de ander moeten staan, er is meer steun, be grip en onderlinge hulp nodig". Met voldoening constateerde de scheidende voorzitter dat agrarisch Schouwen-Duiveland altijd positief op de zaken heeft gereageerd. De Kring getuigde altijd van goede trouw in moeilijke omstandigheden. „Eensgezind optreden is een waarde vol goed". De heer Geluk liet vervolgens de periode van zijn voorzitterschap jaar voor jaar de revue passeren. Het be gin was 1952, het warme jaar van de Z.L.M.-tentoonstelling te Zierikzee, het jaar ook waarin het besluit viel tot herverkaveling van Schouwen- Duiveland. Na dit eerste jaar volg den vele volgeschreven agenda's, met o.a. hoogtepunten als het bezoek van de ministers Hofstra en Vondeling in 1958. het jaar waarin de basis ge legd werd voor de bedrijfs-economi- sche boekhouding. De herverkave ling eiste veel aandacht, vooral in 1959, het jaar van de waterschaps concentratie. De heer Geluk besloot zijn rede met woorden van dank, in de eerste plaats aan de organisatie van de Z. L.M., de leden van het Kringbestuur en de afdelingsbesturen. Zeer in het bijzonder betrok de heer Geluk in zijn dankwoord zijn naaste mede werkers: de kringsecretaris de heer F. C. Hanse en de vice-voorzitter de heer H. C. v. d. Zande. Hij noemde verder de goede samenwerking van de landbouwhuishoudschool, de land en tuinbouwschool, de jongerenorga nisaties en de medewerkers in Goes. „Dit is geen droevig afscheid, ik heb mijn werk altijd graag gedaan", al dus de heer Geluk. De vice-voorzitter, de heer v. d. Zande, dankte de scheidende voor zitter voor zijn woorden. „We heb ben een paard in de beste jaren van z'n leven, een paard voor het fijne werk, op stal gezet", aldus de heer v. d. Zande, die eerder op de avond een speciaal welkom toeriep aan de echtgenote en de moeder van de scheidende voorzitter en de dames bloemen aanbood. Afscheidsgeschenk Het Kringbestuur zorgde In deze afscheidsvergadering, die o.a. werd bijgewoond door de algemeen voor zitter, ir. J. Prins, en de secretaris, mr. E. Wage, voor een origineel en waardevol geschenk, dat de heer Ge luk namens de Kring werd aange boden door mr. Gast. Het geschenk bestond uit een Kwartierstaat van de familie Geluk-Delst, samengesteld op initiatief van de heer P. van Lan- geraad door de heren Van Langeraad, mr. Gast en M. K. Romeijn; uitge voerd, voorzien van familiewapens, en getekend door de heer Overbeeke te Zierikzee. De kwartierstaat gaat tot acht generaties terug en bevat 256 namens van voorouders van de heer Geluk, die na de aanbieding van het geschenk bovendien bij acclama tie werd benoemd tot erelid van de Kring. Vervolgens sprak de heer F. C. Hanse een enkel woord. Hij noemde de heer Geluk een man die zeer veel werk heeft verzet en dankte hem voor de, ondervonden steun en mede werking. Ook de heer v. d. Zande sprak hierna een kort meer persoon lijk woord. Als laatste spreker wenste de al gemeen voorzitter, ir. Prins, de heer Doeleman geluk met zijn benoeming. Ir. Prins typeerde de scheidende heer Geluk als een man van Schouwen- Duiveland, die de taal van dit eiland spreekt en over een grondige kennis beschikt. „Deze Kring heeft een fijne neus voor mensen van importantie en gezag. De inbreng van Schouwen- Duiveland in het bestuurlijk denken van de maatschappij is groot ge weest", aldus de heer Prins. „De vonken vlogen er soms wel eens af", maar daarbij ging het altijd om za ken van hier. De algemeen voorzitter wees er op dat het werk dat de heer Geluk wacht by CEBECO, van byzonder groot belang is voor de agrarische sector. „Laten we deze sector in Zee land bedachtzaam handhaven en uit bouwen", aldus voegde ir. Prins hier aan toe en in geen enkel opzicht droevig gestemd z\jn over dit af scheid, maar de heer Geluk afstaan voor gewichtiger zaken". Ir. Prins besloot zyn woorden met de wens dat de heer Geluk zijn nieuwe taak zal mogen opbouwen in dezelfde geest als waarmee hy op Schouwen- Duiveland heeft gewerkt. Zierikzeese schooljeugd zag fraaie films ZIERIKZEE, 10-5. Het Ned. Her vormd Verenigingsgebouw is vrijdag de gehele dag bezet geweest door de Nederlandse Schoolbioscoop. Deze reizende bioscoop vertoont zyn films voor de leerlingen van het lager on derwijs tot en met scholieren van de kweekscholen. De films haken in op het onder wijs en behandelen onderwerpen o.a. op het gebied van geschiedenis, aardrijkskunde en natuurkunde waarbij uiteraard rekening wordt gehouden met de leeftijd en het soort onderwijs dat de kinderen genieten. Be films zijn van gesproken com mentaar voorzien. In Zierikzee bezochten leerlingen van de twee openbare lagere scholen en de r.k. lagere school de voorstel lingen. 's Morgens zagen de laagste klassen een film over een blinde pe likaan, aangevuld met tekenfifmpjes. De hogere klassen waren 's middags aan de beurt voor het gefilmde vei'- Nederlaagtournooi v.v. „Dreisclior" De voetbalvereniging „Dreischor" houdt deze zomer een nederlaag tournooi, dat gedeeltelijk op zater dagavonden en op zondag gespeeld wordt. De eerste wedstrijd is bepaald op zondag 19 mei aanstaande tegen Zonnemaire I. Een week later, 26 mei spelen de blauw-witten tegen SVOWK I uit Ouwerkerk terwijl za terdag 1 juni SKNWK I uit Nieu werkerk op bezoek komt. Op 22 juni komt Dreischor in het veld tegen WIK I uit Kerkwerve terwijl de vijfde en laatste wedstrijd gepland is tegen oude rivaal Brouwersha ven I. Voor het team dat Dreischor de grootste nederlaag toebrengt is als eerste prijs een fraaie beker be schikbaar gesteld terwijl de 2e prijs bestaat uit een herinneringsvaantje; de derde prijs is een standaard ter wijl de vierde en vijfde prijs uit een herinneringsmedaille zal bestaan. Alle wedstrijden worden door offi ciële bondsscheidsrechters geleid. haal over de tocht van kapitein Scolt naar de Zuidpool. Alle voorstellingen duurden vijf kwartier en vormden een prettige en leerzame afwisseling op het alledaagse lesrooster. ZIERIKZEE De Leger-des-Heils-bazar De door het Leger des Heils in „De Lichtboei" op woensdag en donder dag j.l. gehouden bazar, heeft een be drag opgeleverd van I 1700,Zoals bekend komt deze opbrengst ten goede van het Leger des Heils-jeugd- werk. Aan de bazar waren verschillende attracties verbonden, zoals het raden van de naam van een bijzonder mooie pop. De goede naam was Cora en werd geraden door mej. Saman uit de St. Jacobstraat. die als prijs de pop heeft gekregen. Het juiste gewicht van een fles rijst was 3.760 gram. Niet minder dan drie bezoekers kwamen hier met 3.750 gram wel heel dicht bij. De prijs, een elektrische koffiemolen, werd yerloot en viel ten deel aan mevr. Groenendijk uit de Zuidhoek. Intussen bevinden zich in „De Lichtboei" nog altijd een aantal werkstukken door kinderen van de hobby-clubs gemaakt. De jeugd wordt dringend verzocht de spullen zo snel mogelijk weg te halen. Vergadering Vrouwenbond P.v.d.A. De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid houdt donderdag 16 mei haar laatste huishoudelijke vergade ring van dit seizoen, in het „Huis van Nassau". N.C.V.B.-afdeling Op 15 mei a.s. wordt in -het Ned. Hervormd verenigingsgebouw een vergadering gehouden van de N.C.V. B.-afdeling. Als spreekster treedt op mevr. C. J. Vleugels Schutter-Spit over het onderwerp „Ouder worden". De Avondvierdaagse De Zierikzeese Avondvierdaagse is dit jaar vastgesteld op 17, 18, 19 en 20 juni a.s. BURGH Auto's botsten In de onoverzichtelijke, (te) smal le bocht in de Torenweg vlak links achter de ingang van hotel „De To renhoeve" botsten vrijdagmorgen twee auto's op elkaar waardoor aan beide voertuigen vrij grote materi ele schade ontstond. Het waren een huurauto van garage D. te Haamste- Advertentie OOK VOOR LATERE LEVERING tijdens de beursweek VRIJ TOEGANG EN GRATIS CONSUMPTIE in de VAN ZIERIKZEE - M E ELSTR AAT 31 de met als bestuurder de heer C. P. uit Haamstede en een Volkswagen busje bestuurd door de heer G. d. L. uit Bergen op Zoom. De rijkspolitie was ter plaatse voor het instellen van een onderzoek naar de schuld vraag. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. HAAMSTEDE Een zweef-„overlandje" Een der leden van de V.Z.A.C. de heer L. Bom uit Burgh die zondag middag omstreeks 13.50 uur met een éénpersoons zweefvliegtuig van het vliegveld Haamstede werd opge trokken. ontdekte dat er nog al wat mogelijkheden in zaten voor een overlandvluchtje. Hij koerste rich ting Zierikzee, Tholen, Bergen op Zoom in de richting Woensdrecht. Daar werd het weer heel wat min der en op het aldaar liggende vlieg veld maakte hij een keurige landing. De „ophaaldienst" van de V.Z.A.C. haalde later het toestel weer op na dat het vakkundig was gedemon teerd. De afgelegde afstand bedroeg ca 65 km. OUIVELAND Bevolkingsonderzoek Ooster- en Sirjansland Voor de in woners van Oosterland en Sirjansland bestaat gelegenheid tot deelname aan het bevolkingson derzoek op tuberculose op donderdag 16 mei a.s., 's avonds van 6 uur tot half negen, en op vrijdag 17 mei a.s. 's morgens van 9 tot 12 uur. Zowel voor de inwoners van Oosterland als voor Sirjansland zal de doorlichting plaatsvinden in de Conferentiekamer aan het Torenplein te Oosterland. Men wordt beleefd verzocht zich aan de tijd te houden, vernield op de op roep. Plechtigheid in Sehutterszaal Advertentie Burgemeester en wethouders van ZIERIKZEE maken, ingevolge art. 4 5 van de verordening regelende de vakantie voor de slagers en de krui- 5 deniers, vastgesteld bij raadsbesluit dd. 29 mei 1961, nr. 5, bekend, dat voor de kruideniers te Zierikzee in 1968 de volgende vakantieregeling S geldt: j 13 mei t/m 18 mei P. Karman 3 juni t/m 8 juni Fa. De Gruijter J. Uijl 10 juni t m 15 juni G. J. de Jong N.V. (v/h R. P. Hogerheijde) 5 J. de Oude Quist Supermarkt 17 juni t/m 22 juni H. Wilbrink Supermarkt „Malta" (A. J. Hage) 5 24 juni t^m 29 juni M. C. Papeveld G. C. de Jonge H. Raven Albert Heijn N.V. 1 juli t/m 6 juli J. Lodewijk N. van der Linde (Lammermarkt) 12 aug. t/m 17 augMej. E. C. van Vessem 5 19 aug. Urn 24 augN. van der Linde (Seheepstimmerdi j k) 23 aug. t/m 30 augC. Legemate 26 aug. t/m 31 augD. Bij dé Vaate 2 sept. t/m 7 septD. joppe Zierikzee, 9 mei 1968. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, D. W. KASTELEIN, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. ZIERIKZEE/BRUINISSE Goede zaadvangsten Friese Wad BRUINISE, 11-5. De berichten die van het Friese Wad binnenkomen, wijzen op goede vangsten van mos selzaad. Vooral in de buurt, van Texel en Terschelling schijnen banken voor te komen, die het voordeel hebben dat ze dicht bij ds percelen liggen, waar het zaad op moet worden uitgezaaid, zodat intensief kan worden gevist. Natuurlijk zijn de vaartuigen te- genwooordig zo groot dat na enkele dagen, wanneer deor plm. 120 -150 schepen is gevist 'er wel van een gro te verhuizing van zaad en halfwas van de natuurlijke banken naar de in cultuur gebrachte percelen sprake zal zijn. Maar de eerste aanzet is in elk géval goed geweest. Over de kwaliteit en de grootte van het zaad is nog weinig bekend. MARKTBERICHTEN De eierveilingen Coöp. Veluwse eierveiling Barneveld Aanvoer 777.817 stuks. Stemming rustig. Eieren van 52-53 gr. f 10,03- 10,10, 56-57 gr. f 11,09-11,33, 60-61 gr. f 11,63-12,29, 64-65 gr. f 12,60-13,21. Eierveiling Barneveld Aanvoer 798.730 stuks. Stemming flauw. Eieren van 52-53 gr. f 10,01- 10,14, 57-58 gr. f 11,27-11,50, 62-63 gr. f 12,28-12,60, 66-67 gr. f 13,44-13,68. Kruishoutum (België) Aanvoer 226.800 stuks. Stemming redelijk. Eieren van 52-53 gr. f 9,83- 10,10, 57-58 gr. f 11,11-11,31, 62-63 gr. f 12,12-12,30. Eiermarkt Barneveld Aanvoer circa 2.500.000 stuks. Han del redelijk. Eieren van 50-58 gr. f 9,50-11,70, kg-prijs f 1,90-2,02; 59- 65 gr. f 1200-13,60, kg-prijs f 2,03-. 2,09. Alle noteringen per 100 stuks, ten zij anders vermeld. ZIERIKZEE, 11-5. Opnieuw was (zaterdagmorgen) de Sehutterszaal van het stadhuis getuige van een ontvangst. Het college van b. en w. ontving de congressisten van het Genootschap voor Geschiedenis der Geneeskunde, Wiskunde en Natuurwetenschappen, een select gezelschap, leden van het in 1913 opgerichte Genootschap, dat dit jaar speciaal Zierikzee uitkoos als con- gresstad in verband met de 400ste sterfdag van de beroemde Zierikzeese geleerde dr. Levinus Lemnius. Burgemeester D. W. Kastelein trad op als gastheer en constateerde in zijn openings- en welkomstwoord dat het Ge nootschap voor de eerste keer te Zierikzee vergadert. „Ik hoop dat de ken nismaking dusdanig zal zyn, dat het bij een eerste bezoek niet zal blijven", aldus de burgemeester. De initiatiefnemer tot de tentoonstelling „Beroemde Doktersde heer C. M. van Hoorn, arts, hier in gesprek met de voorzitter van het Genootschap de heer B. Schnlte te Tilburg. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer Kastelein wees er op dat het „achtergebleven", vroeger van tcepassing was op Zierikzee en om geving, maar thans is daar - dank zij de betere verbindingen - geen sprake meer van. Zich wetend in een kring van gespecialiseerde historici, stend hij daarna uitvoerig stil bij de geschiedenis van Zierikzee, aan het slot gewagend van de genereuze hulp die Zierikzee ontving na de storm ramp van 1953. Duidelijk facet van de ontwikke ling in deze streek is de groei van het tcurisme; in 1967 bedroeg het aantal overnachtingen op Schouwen- Duiveland reeds 1,4 miljoen. De initiatiefnemer tot de tentoon- stelling „Beroemde Dokters", de heer C. M. van Hoorn sprak hierna dank woorden aan allen, die hun mede werking tct de totstandkoming ver leenden; het college van b. en w., de Ken. Zeelandia. de Amsterdamse Universiteit, het Zeeuwsch Genoot schap, het Zeeuws Museum, de Mu seumcommissie en de dienst Publie ke Werken. De heer Van Hoorn wees er op dat de toelichting bij het ten toongestelde vrij uitvoerig is, juist ook om het geheel aantrekkelijk te maken voor een wat breder publiek. De voorzitter van het Genootschap dr. B. Schulte te Tilburg herinnerde aan de heel oude kindervraag: „moe der waar ga je naar toe?" Als het antwoord was „naar Zierikzee", dan betekende dat „heel ver weg", thans is dat anders geworden. Hij stond stil bij het wezen van het Genoot schap, en wees op een zich ook ont wikkelend universalisme, vooral in Amerika, als tegenhanger van het specialisme. Het eerste heeft ten doel nog een overzicht te krijgen van de snel groeiende wetenschap pen. In deze tijd leeft 90 van alle onderzoekers in de historie. De voorzitter merkte op dat Zierikzee reeds diepe indruk op de leden van het genootschap heeft gemaakt. Hij sprak een dankwoord tot de burge meester en noemde de heer Van Hoorn, „de personifikatie van me disch Zierikzee". Nadat een glas wijn was geser veerd, bekeken de aanwezigen lang durig en intensief het geëxposeerde. Het bleek voor deze typische „insi ders" eten en drinken. 52. Er valt een doodse stilte als de keizer gesproken heeft. Prinses Indra is de eer ste die haar verbreekt. „Ja. Aram", fluis tert zij, „spreek!" Nu zal hij vader om mijn hand vragen! flitst het door haar heen. Hij moet gemerkt hebben dat ik hem bemin! Dat ik zijn vrouw wil worden en hem wil volgen naar het verre land waar hij vandaan komt! Er is nóg iemand die in de grootste spanning Aram's antwoord afwacht, Tarai, de grootvizier, heeft zijn handen zó hard tot vuisten geknepen, dat de nagels hem in het vlees dringen. In zijn ogen smeult het vuur van de haat.haat tegen de vreemdeling, die natuurlijk van de gele genheid gebruik zal maken om de hand van prinses Indra te vragen. Prinses In- dra, die hij, Tarai, bemint als niets anders op de wereld. „Wanneer hij het waagt, heeft hij zijn eigen doodvonnis getekend!" gromt Tarai zachtjes in zichzelf. Zwijgend kijkt Aram de kring rond. Ver moedt hij wat zij van hem verwachten? Weet hij reeds wat zijn wens zal zijn?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3