In Havenplein-tent werd de Voorjaarsbeurs officieel geopend STREEKNIEUWS Causerie over Zierikzeese „stadsdokter" Levinus Lemnius MMt 585 ste STAATSLOTERIJ AGENDA Torenhoeve-bad beschikbaar voor jeugd-instructiezwemmen Het 200-jarig bestaan Willibrorduskerk stijlvol herdacht Spiegel van lie middenstand Advertentie ZIERIKZEE, 11-5. Grote gebeurtenis oj> wat men bijna „dolle zaterdag" zou willen noemen, vormde de offieiële opening van de Voorjaarsbeurs, onderge bracht in een reuzentent, op de geijkte schouwplaats van manifestaties: liet ilavenplein. De dagen van de vroegere Zlmito's zijn teruggekeerd en onder de nieuwe naam „Voorjaarsbeurs" heeft de Zierikzeese middenstand - maar zij niet alleen - gezorgd voor een optimaal gunstige presentatie van het sortiment, dat met de jaren uitgebreider en veelzydiger blijkt gewerden- Op de be schikbare 2000 m- expositieruimte zijn goederen aanwezig, die een betrouw baar beeld geven van hetgeen de deelnemende bedrijven in voorraad heb ben. In die typische sfeer van „business", gezelligheid, licht voetgeschuifel, zachte muziek en geuren van dit en dat, werd de tentoonstelling zaterdag middag officieel geopend door burgemeester D. VV. Kastelein, die - behalve centrum van onderwijs en cultuur - Zierikzee vooral ook kenschetste als „centrum van middenstand en bedrijf". liet is zelfs zo dat hier meer winkels zfjn dan in steden van vergelijkbare grootte. Intussen wordt de middenstand sterk gestimuleerd door het toene mend toerisme; vele zaken zijn dan ook verbouwd, hetgeen uiteraard ook in het belang van de middenstand zelf is. Het gemeentebestuur is zeer verheugd dat zoveel standhouders uit Zierikzee (en enkele van elders op Schouwen-Duiveland) en Goerce- Overflakkee op deze tentoonstelling aanwezig zijn. „Inderdaad een groot aantal standhouders, die met een rijk assortiment zijn vertegenwoordigd". De heer Kastelein maakte de orga nisator van de expositie, de heer J. Groels, een compliment voor zijn werk en wenste hem - namens het gemeentebestuur - van harte toe dat de tentoonstelling een groot succes zal mogen worden. Verder hoopte de burgemeester dat het enthousiasme en de aktivi- teit van de middenstand er toe zal mogen leiden, dat velen hun weg naar deze Voorjaarsbeurs' zullen vin den. Hij prees de goede samenwerking met het gemeentebestuur, de Dienst P.W., de politie en de brandweer. „Hier is een punt bereikt in de fase van de juiste samenwerking tussen gemeente en middenstand", zo merkte Zierikzee's eerste burger op, die zeer hartelijk werd dank gezegd door de heer Groels. onder aanbieding van een (geestrijk) presentje. „Succes" verzekerd De voorzitter van het Zierikzees Zakencentrum, de heer M. F. Deur- loo, sprak een speciaal dankwoord aan het gemeentebestuur, de heer Groels, de aanwezige genodigden, de standhouders en de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". De heer Deurloo wist dat succes is verzekerd als alle deelnemers hier hun best doen. Hij hoopte dat deze beurs het begin zal blijken te zijn van een verdere sa menwerking van de Zierikzeese mid denstanders. Na de opening maakten de autoriteiten een rondgang over de tentoonstel ling. Zij ontmoetten op hun tocht o.m. Bromsnor, toen nog incognito. Later maakte de populaire t.v.-figuur een rondgang door Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OUWERKERK Bevolkingsonderzoek Medegedeeld wordt, dat voor de inwoners van Ouwerkerk gelegen heid bestaat tot deelname aan het bevolkingsonderzoek op tuberculose op dinsdag 14 mei a.s. des avonds van 6 tot 8 uur. Men wordt verzocht, zich te hou den aan de op de opro.ep vermelde tijd van opkomst. NIEUWERKERK Bevolkingsonderzoek Voor de inwoners van Nieuwer- kerk bestaat gelegenheid tot deelna me aan het bevolkingsonderzoek op tuberculose, op woensdag 15 mei a.s. des namiddags van 1.30 tot 4.30 uur en des avonds van 6-8 uur, donder dag 16 mei des morgens van 9-12 uur. Men wordt verzocht zich te hou den aan- de op de oproep vermelde tijd van opkomst. BRUINISSE Mosselschip had pech Tijdens de mosselzaadcampagne op de waddenzee wordt het uiterste van mensen en materiaal gevergd en gebeuren er allerlei kleine onge lukjes, die meestal met een eenvou dige reparatie woi'den verholpen. Bepaald pech had evenwel de Bru 23 (Mattheus) van de firma Gebrs. Jumelet Iz„ die de visserij moest staken en naar Zeeland terugkeerde, „Gezellig en intiem" Een inleidend woord werd gespro ken door de heer Groels „himself", die de waarde van middenstandsza- ken schetste. „Juist de gezelligheid en de goede bediening in afzonder lijke winkels, wint het van een paar grote warenhuizen. Hij geloofde dat hij de gemeenschap met deze Voor jaarsbeurs een dienst heeft bewezen en was er van overtuigd, dat men later zal zeggen: „dit was gezellig, dit was intiem". Tevoren had - bü de ingang van de monstertent - de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", onder leiding van de dirigent E. A. de Looff, zich lus tig PÜPend laten horen en er viel nog een duchtig plofje van de drum band toen de heer Groels zijn speech afstak. Laatste spreker was de heer J. G. L. Simmers, die - hoe kon het an ders - herinneringen ophaalde aan de vroegere Zimito's. Hij vond het nogal een evidente zaak dat de laat ste jaren - door vergrijzing van de vroegere pioniers - er geen tentoon stellingen meer waren gehouden en toonde zich blij dat thans weer het initiatief daartoe is genomen. Hij wilde echter de aktiviteiten van het comité Zierikzees Zakencentrum wel geïntegreerd zien in de Midden standscentrale, die nog altijd een groot aantal leden telt. Openingstijden Het college van b. en w. en de ge nodigden maakte hierna een „tour d'exposition", een tocht langs de stands, die heel wat te bieden ble ken te hebben. Met uitzondering van de donderdag, zijn de openingstijden: 14.00-17.00 uur en 19.00-22.000 uur; op donderdag: 10.00-13.00 en 14.00- 22.00 uur. Modeshows worden gehou den (firma's Holty en Deurloo): dins dag, woensdag en donderdag, 15.30 en 20.30 uur. In de huis-aan-huis- verspreide Beurskrant staat een num mer, dat kans biedt op het winnen van een auto. Verder zijn er naai machines, fototoestellen e.d. beschik baar als prijzen en de kans op een spaarbankboekje met een flink be drag. Er zijn 39 standhouders. Zaterdagmiddag en -avond schar relde (extra attractie) Bromsnor reeds rond op de expositie, die Schouwen- Duiveland een week gezelligheid - en meer dan dat - zal wéten té bie den. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 13-5. Aangevoerd totaal 1481 stuks vee, t.w. 1104 vette koeien en ossen en 377 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en óssen: extra kwaliteit.f 5,00-5,30, le f 4,40-4,80, 2e f 4,00-4,20, 3e f 3,85- 4,00; stieren f 4,15-4,65;- wörstkóeiën f 3,55-3,80; slachtvarkens lé f 2,04- 2,06, 2e f 2.00-2,03, 3e f 1,98-2,00; slachtzeugen f .l,60-i,70; zware var kens f 1,80-1,85. Runderen: aanvoer rliimer; handel redëiijk; prijzen onveranderd, be halve stieren welke iets lager waren. Varkens: aanvoer iets korter; handel goed; prijzen even hoger. omdat de losinstallatie kapot ging en er van een eenvoudige reparatie geen sprake kon zijn. Excursie leerlingen Chr. Nijverheidsschool De hoogste klassen van de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes al hier maakten vrijdag een excursie naar Zierikzee. Op het programma stonden o.a. bezoeken aan de Kon. Zeelanda-fabrieken en het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Oplevering woningen Öp de laatste dag, dat dit zonder boete voor de aannemer mogelijk was, werden de laatste zes wonin gen, gebouwd door de Chr. Woning bouwvereniging „Schouwen-Duive land'* opgeleverd. De bewoners van de zes huizen aan de van Hertsbeekestraat krij gen volgende week de sleutels tot hun beschikking. Met de bouw van de totaal 20 woningen is. hopenlijk een periode begonnen, die nog door meerdere bouw zal worden gevolgd. Dc „Zeeuwse Hippocrates" ZIERIKZEE, 11-5. De heer C. M. van Iloorn, initiatiefnemer van de aan dr. Levinus Lemnius (Ï505-i568) - stadsdokter van Zierikzee - gewijde ten toonstelling in het gemeentemuseum, heeft op de zaterdagmiddag gehouden vergadering van het Genootschap voor Geschiedenis der Geneeskunde, Wis kunde en Natuurwetenschappen, een causerie gehouden over deze zestiende- eeuwse zoen van Zierikzee, die inleider - aart het slot van zijn wetenschap pelijk betoog - kwalificeerde als de „Zeeuwse Hippocrates". Be heer Van Ilcorn heeft een uitgebreide studie van Lemnius gemaakt en zijn düidelijk naar voren gebrachte wens is wel, dat - met name stu denten - zich de moeite zullen geven in Lctnniüs' geschriften té duiken, hetgeen zeer de moeite waard is. Ter inleiding van zijn betoog gaf de heer Van Hoorn een schets van dc zestiende-ceuwsc wereldsituatie, met aan de ene kant de opkomende i-criais- sance en het humanisme - een verlichting dus - maar aan de andere kant allerlei beroeringen in het maatschappelijk leven. „Een fascinerend tijd perk, voorafgaande aan 1568, het voor Nederland zoveel zeggende jaar". Het opvallende in de gegeven plaatselijke 16e eeuwse situatie is wel, dat Lemnius in deze kleine, af gelegen stad, mee kon doen in de stormachtige ontwikkeling van die tijd. Hij werd een figuur van Euro pese betekenis; veel artsen, geleer den en zelfs vorsten bezaten zijn boeken en zelfs in' de 17e eeuw had hij nog bewonderaars. Zo werden in 166G de „Miraculis" nog herdrukt. In de 18e eeuw echter wordt tegen over Lemnius een kritische houding aangenomen. Hij wordt wel „ver ward" en „fabuleus" genoemd, maar er is toch ook nog duidelijk waar dering. Een andere typering spreekt n.l. van een „geleerd humanist". Bij het be-oordelen van Lemnius werk moet vooropgesteld dat hel hem ontbrak aan de systematische methodiekdie de eigentijdse we tenschap kenmerkt. Er zijn in zijn werk evenwel dui delijke typerende dingen aan te ge ven, waarvan als belangrijke het besef van de „wederlerige be-invioe- óing der dingen". Verder steunt Lemnius op de klassieke auteurs en is zijn liefde voor populaire zegs wijzen merkwaardig. Tegen beunhazerij en magie Lemnius ondersteunde de klassieke medische dehk^ijze van zijn tijd, maar - vooral in het voorwoord van de „Miraculis" - komt hij tot nuch tere en uitvoerige formuleringen. Hij tornt op tegen de in zijn tijd sterke medische beunhazerij en ma gie. Bedacht dient dat het concre te denken van de 16e eeuw nu (in deze tijd dus) mylisch is geworden. Bij zijn astronomische belangstel ling korn hij zioh niet geheel ont worstelen aan de astrologie, maar hij veröordeelde de hoodzaak van een bepaalde sterrenstand voor het „aderlaten", anderzijds onderken nend dc betekenis van zon-, maan- en sterrenstand. Bijgeloof is hem niet vreemd, getuige zijn aandacht voor de „baselisk", een (niet be staand) dier, dat uit een haan gebo ren zou zijn. Maandag 13 mei 1968 EERSTE KLASSE Prijzen van: 5 zijn gevallen op nummers eindigend op: 9 50 zijn gevallen op nummers eindigend op: 974 100 zijn gevallen op nummers eindigend op: 659*) 200 zijn gevallen op nummers eindigend op: 185 400 zijn gevallen op nummers eindigend op: 455 1.000 zijn gevallen op nummers eindigend op: 6996 Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 056196 026456 2.000 is gevallen op het nummer 021910 2.000 is gevallen op het nummer 000864 2.000 Is gevallen op het nummer 088183 5.000 is gevallen op het nummer 041852 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer: 055598 'I Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Maandag 13 mei Zierikzé** Mondragon, 8 uur, vergadering Nuts- departement. De Lichtboei, schilderijen-tentoon stelling. Voorjaarsbeurs. 2-5 cn 7-10 uur. Dinsdag 14 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur: vergadering C.P.B. De Lichtboei, schilderijententoonstel ling. Voorjaarsbeurs, 2-5 en 7-10 uur. G ces Voorlichtingscentrum Huishouding en Gezin, Landbouwcentrum, spreek uren 10-12 en 2-4 uur. Gemeenteraad Westerscliou wen WESTERSCHOUWEN, 10-5 In de jongste gemeenteraadsvergadering, onder voorzitterschap van burge meester H. P. Everwijn, is medege deeld dat er een mogelijkheid Ls ge vonden een begin te maken met het instructie-schoolzwemmen. Gebruik kart wordèn gemaakt van het zwem bad van de N.V. „De Torenhoeve", gelegert by het gelUknamigè hotel- restaurant. Dé directeur, de heer H. Suther land, wil dit bad - bij wijze van proef - afstaan voor de 'leerlingen van de vierdë klassen der lagere scholen. Over het bad kan beschikt worden van 4 tot en met 28 juni en na de vakantie tot en met 27 sept-em ber. De zwemuren zijn van 8.30 - 9.30 uur elke morgen en op één middag van 1.30 - 2.30 uiir.. De gemeente zal het veryoer heen en terug betalen, terwijl tevens een vakleerkracht is aangetrokken. De kosten zullen in totaal ongeveer f 5.000,- bedragen. Met dit bedrag kon de raad zich ver enigen. Op een vraag van de heer Dalëbout waarom niet allé klassen hiér kunnen zwemmen ziel de voor zitter dat dan teveel versnippering in dé tijd komt en bovendien de hoogste klassen toch weldra zwem- onderricht öp de scholen in Zierikzee krijgen. Ter secretarie zijn benoemd de heren J. L. Verton uit Zierikzee en de heer R. v. d. Pol uit Leerdam. De heer Verton gaat de heer L. Verhage vervangen die zich geheel aan de re creatie gaat wijden terwijl de heer V. d. Pol gaat werken op de afdeling financiën. Warmwatervoorziening Rusthuis De heer J. J. Padmos werd be noemd als lid van het algemeen be stuur van de „Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen". De voor zitter deelde nog mede dat dank zij- een legaat de kamers van het Rust huis Duinoord van warm water kun nen voorzien worden. De i-aad ging verder accoord met het voorstel van b. en w. inzake vast stelling ontwerp I.Z.A. regeling Zee- la ni met ingang van 1 juli 1968 en met hét voorstel tot het van overeen komstige toepassing verklaren van, de salarismaatregelen burgerlijk rijkspersoneel voor het personeel In dienst van de gemeente per 1 mei 1968. Ook de wijzigingen in de va kantie-uitkering kregen de toestem ming van de raad. De heer C, P. Geldof kreeg de vas te aanstelling in gemeentedienst, evenals de heer I. W. Nortier, die te vens bevorderd werd naar een ho gere loonklasse. Achter enkele percelen aan de Zeedistehveg te Renesse ligt een groenstrook. Drie eigenaren van deze percelen, de heren J. K. Dalebout, P. v. d. Hoek en C. H. Gilijamse, hebben de wens te kennen gegeven de groen strook te kopen. De resp. 365, 265 en 250 m- zullen aan genoemde heren worden verkocht voor f 3,per m-, onder voorwaarde dat de huidige be planting in stand moet; worden ge houden of vervangen door oen soort gelijke ruige beplanting. Een verdere uitbreiding van hat secretarie-personeel is noodzakelijk met een adjunkt-commies en een leerling ambtenaar. Hiervoor vraagt het college f 7200,- waarmede de raad zich kan verenigen. Voor de rente en de afschrijving der aan. te Jeggen Hcgezoom-riolering vragen b. en. w, f 30.000,- te mogen voteren, met welk bedrag de raad zich kon Verenigen. Wel vroeg de heèr Hen- drikse tot hoever deze riolering aan de Hogezocm reikt. De voorzitter antwoordde dat tot kort aan de Drie- heek aangelegd zal worden. In de volgende'vergadering komen nadere vo rs tellen h i erover. De raad stelde tenslotte f 1000,- be schikbaar voor de aanschaf van drie ccstuums voor het personeel van de begraafplaats. Waardige plechtigheid ZIERIKZEE, 12-5. Op waardige en stijlvolle wijze heeft de R.K.-pa- rcchiè zondag hét 200-jarig bestaan herdacht van de Willibrorduskerk, waar bij uiteraard hét accént viel op de plechtige viering in de kerk, het liturgisch centrum waarvan op fraaie wijze was gesierd, in overeenstemming met het gebeuren van de dag. De Eucharistieviering werd voorgegaan door bisschop H. C. Ernst, terwijl pastoor H. van Deursen en kapelaan J. Commissaris als concelebranten fungeerden. Het koor, onder leiding van de heer J. Nieland, zong dé mis van de contemporaine componist Paul Desschler en - hoewel niet alles op eenzelfde niveau lag - muntte het uit in het Gloria, het Agnus Dei én hét Kyrié. In een korte predikatie stond de bisschop stil bij het bij zondere jubileum, dat de parochie mocht vieren. „Wij mogen in dankbaarheid ge denken wat hier is geschied. Van de Zierikzeese parochie uit is al tijd de zorg uitgegaan naar alle ka tholieken op geheel Schouwen-Dui veland; een zorg die thans nog wordt vergroot door het groeiende toeris- mé dat te Zierikzee, te Haamstede en straks ook - door de nieuwe strandkerk - te Renesse zijn steun punten heeft. Op deze wijze neemt de parochie op een eigen wijze deel aan begeleiding van het zich uit breidend toerisme", aldus bisschop Ernst, die dank bracht aan allen die zich in de loop der jaren voor hel kerkwerk hebben ingezet en dege nen, die zulks thans nog doen, de pastoor, de kapelaan en hun voor gangers. Veel veranderingen Bisschop Ernst onderlijnde dat er sinds 200 jaar heel wat is veran- In het ziekenhuis Broussais is zondag de derde harttransplantatie in Frankrijk uitgevoerd op een 45- jarige priestër. derd. Toen bestond er geen vrij heid. Vroeger stond men ook hier tegenover elkaar, maar nu groeit het. besef samen een taak in de wereld en tegenover de mensen te moeten vervullen, in navolging van de weg die Jezus Christus heeft gevolgd. De kerken komen nu tot elkaar in de overtuiging samen een opdracht van Christus' wege te moeren ver vullen. Zo verandert de omgeving, maar - aldus de bisschop - ook wij zelf veranderen en de Rooms Ka tholieke kerk verander' ook. Som mige mensen hebben daar grote moeite mee, maar anderen kunnen alleen daardoor neg Christen zijn. De rol van de kerk „We moeten allen komen tot Hem, om zo elkander te vinden", aldus de bisschop, die de rol van, de kerk in dit verband een aan de omstandighe den zich aanpassende noemde, zoals ook blijktuit de Handelingen der Apostelen. Voorop echter sta de ver bondenheid met Jezus, want Hij is het die de wereld als Weg nodig' heeft. Dit is de kern van de opdracht Het geldt voor de kerk van thans en voor de kerk van de toekomst. De bisschop wenste de parochianen ge luk met het jubileum, maar vooral met het hoopvolle uitzicht dat de godsdienst biedt. Het impliceert ge luk voor de mens, die zich in chris telijke liefde aan de ander wijdt. Talrijke gelukwensen Na de dienst stelden de kerkelijke autoriteiten zich op voor het litur gisch centrum en mochten talrijke gelukwensen in ontvangst nemen. De felicitaties van de burgerlijke ge meente werden overgebracht door het voltallige college van b. en w., bij monde van burgemeester D. W. Kastelein. Van verschillende andere kerkgenootschappen - o.m. van de Ned. Hervormde gemeente - was een bloemstuk aangeboden. In de mid daguren werd in „Mondragon" een zeer geanimeerde receptie gehouden. Talrijke inwoners en velen, die voor heen met de R.K.-kerk te Zierikzee - in welke hoedanigheid dan ook - verbonden waren, kwamen het kerk bestuur hun gelukwensen aanbieden. Ook de zusters van de Corneliastich- ting waren ter receptie aanwezig, evenals de burgemeester. Vandaag (dinsdag) krijgt de jeugd van de R.K. lagere school een feestmiddag aan geboden in het verenigingsgebouw in 't Vrije. „Huwelijksbureau" voor zeldzame dieren LONDEN, 9-5. De vereniging van dierentuinen in Groot- Brittannië en Ierland heeft een huwelijksbureauopge richt voor zeldzame en lang zaam uitstervende dieren. De secretaris van de vereni- fjlhg vertelde in Londen, ddt men wil proberen zeldzame dieren uit verschillende die rentuinen bij elkpar te bren gen om ze te laten paren. Hei is bijzonder dringend dat er nakomelingen van de orahg-oeians komen. Er zijn in Groot-Brittannië en Ier land nog maar 37 van deze apén, die slechts een enkel jong hebben voortgebracht. Een deel van het kerkbestuur met de pastoor der parochie, tijdens de re ceptie, die in de middaguren in de Mondragon-foyer toerd gehouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2