DE ZIERIKZEESCHE COURANT Franse regering door de knieën voor het geweld der studenten Overleg regering en Stichting v. d. Arbeid Studiecommissie visserijhavens begon haar werkzaamheden De tyfusepidemie in Italië Nieuw project redding tempels Egypte MORRIS Mis voor HitierOpklaringen "Ti .L -De „mars der armen" naar Washington Minister Luns naar Egypte? Moordenaar van ds. King gevonden? I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 mei 1963 124ste jaargang Nr. 19993 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 1376 77. Redakleur: M. J. Si) de Vaate, lel. (01110)2938. Uifgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pei mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. 1» dit nummer: Officiële opening Voor jaarsben rs Zierikzee Openbare leven in Parijs ontwricht door staking PARIJS. 12-5. De hoop van de Franse regering dat de Amerikanen en de Noordvietnamezen maandag ochtend om half elf in alle rust offi cieel inleidende vrcdesesprekingen konden beginnen, is niet in vervul ling gegaan. Parijs had niet het uiter lijk van een „vredeshoofdstad", maar was het toneel van grootscheepse manifestaties van studenten en ar beiders. terwijl het openbare leven is ontwricht dcor een algemene staking van 24 uur. Tot deze stakingsactie, waaraan ze ker tien miljoen werknemers in ge heel Frankrijk zullen deelnemen, hebben de communistische C.G.T., de gematigde C.F.D.T. en de socialisti sche Force Ouvrière opgeroepen om de studenten in hun campagne voor universitaire hervormingen te steu nen en uit protest tegen wat ge noemd wordt het onnodig brute op treden van de politie, om aan de studentendemonstraties van de af gelopen week een einde te maken. De staking treft o.a. de gas- en elek triciteitsbedrijven, de kranten, de posterijen, het onderwijs en het openbaar vervoer in de hoofdstad. De autoriteiten hopen dat, als er zich ongeregeldheden voordoen, deze althans niet de omvang zullen aan nemen var de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. DEN HAAG, 11-5. In het gebouw van het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid in Den Haag is het gesprek gehouden tussen een delegatie uit het kabinet en een heel groot deel van het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Dit gesprek werd gehouden op verzoek van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. Aan het overleg namen van de kant van het kabinet deel de minis ters Roolvink, Witteveen. De Block cn Lardinois. Koningin Juliana - onthulde monument te Urk URK, 11-5. Koningin Juliana heeft in het duizend jaar oude Urk bet vissersmonument onthuld. Dit bijna vhr meter hoge beeld houwwerk stelt een aan de zee naar het noorden turende vissersvrouw voor in Urker klederdracht, die op de vissersschepen wacht. Honderden namen van op zee om gekomen vissers zijn in 24 zwart marmeren platen gebeiteld. De be volking van Urk is tien jaar geleden begonnen geld in te zamelen voor dit beeldhouwwerk dat meer dan f 50.000,- heeft gekost. In het gesprek hebben de be windslieden een uiteenzetting gege ven. Een beslissing heeft het kabi net nog niet genomen. Maandag komt de ministerraad daarvoor weer bijeen. Tweede hartpatiënt in Frankrijk overleden MONTPELLIER, 11-5. De tweede patient die in Frankrijk het hart van een ander heeft gekregen, de 65-ja- rige Elie Joseph Reynes, is overle den. Woensdag had hij in het St. Eloi-ziekenhuis te Montpellier het hart gekregen van de 35-jarige ben- zinepompheuder Jean-Claude Ar- mager, die aan de gevolgen van een klapband was overleden. DEN HAAG. Op 20 april waren bij de telers nog 45,6 miljoen kg appelen in vcocrraad, waarvan 27,4 miljoen kg Golden delicious, op 20 april vo rig jaar waren die cijfers resp. 10.2 en 6,3 miljoen kg. DEN HAAG. In Hilversum is zaterdag op 55-jarige leeftijd over leden de saxophnist Bep Rowold, leider van het dansorkest „The Skymasters" van de AVRO. u MIDDELBURG, 10-5. De Studie commissie visserjjhavens van Zee land, ingesteld door Gedeputeerde Staten van Zeeland, is een dezer da gen haar werkzaamheden begonnen. In een bijeenkomst is een eerste oriënterende bespreking gevoerd over de met de concentratie der Zeeuwse visserijhavens verband houdende problematiek. De commissie is als volgt samen gesteld: J. van den Bos. lid van G.S., voorzitter; M. J. van Poelje, lid van G.S., vice-voorzitter; leden: A. Thur- mer. hoofd van de afdeling produk- tie-aangelegenheden zee- en kust visserijen (namens de minister van landbouw en visserij); drs. A. G. U. Hildebrardt. hoofd van de afdeling visserij (namens het Landbouw-Eco- nomisch Instituut); ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zee land (namens rijkswaterstaat); I. Fi- lius. wethouder van financiën en be drijven van Vlissingen; burgemeester J. A. Eekhout van Breskens; burge- NAPELS. 12-5. De tyfusepidemie die bijna twee weken geleden van die 'bijna twee weken geleden in Battipaglia, een plaats van 25.000 inwoners op 80 km ten zuiden vart Napels, uitbrak heeft zich sindsdien sterk uitgebreid. Zondag waren er 462 gevallen geregistreerd. Tot dus ver zijn 20.000 mensen inge-ent. meester A. Hack van Arnemuiden; de heren J. de Winde, M. Siereveld en J. Siereveld namens Zevibel; drs. C. de Schipper, lid-secretaris (na mens het E.T.I. voor Zeeland). Als adjunct-secretaris is aangewezen drs, B. Vries, referendaris 2e klasse ter provinciale griffie. Schipper uit Yerseke vermist HIPPOLYTUSHOEF, 8-5. - Sinds vorige week maandagnacht wordt de 47-jarige schipper W. Hoogstraten van het vissersvaartuig de Yerseke 46 vermist. Toen dinsdagmorgen in alle vroegte de mosselvloot vanuit de ha ven van Den Oever voor de mossel zaadvisserij op de Waddenzee uit voer. ontbrak de heer Hoogstraten, die met zijn beide broers de beman ning voi-mde van de Yerseke 46. De heer Hoogstraten is voor het laatst gezien in de nacht van maan dag op dinsdag, om half twee, bij de haven. Geen bier voor „Hoepla"-militaireii DEN HAAG. 11-5. Naar het mini- sterie van defensie heeft medege deeld, is uit een onderzoek van de koninklijke marechaussee niet ko men vast te staan, dat leden van een t.v.-ploeg van de V.P.R.O., die in een trein van Amsterdam naar Utrecht militairen hadden geïntervieuwd over de militaire dienst, aan deze militai ren bier hebben verstrekt. Om dit te bereiken heeft dc rege ring - kennelijk op bevel van presi dent De Gaulle zelf - in het week einde verscheidene concessies aan de studenten gedaan. Nadat het kabinet tot dusver bij monde van de minister van onder wijs Pevrefitte. steeds gesteld had dat de grote universiteit van Parijs pas zou worden heropend als de rust zou zijn weergekeerd, kwam zater dagavond premier Pompidou, nau welijks teruggekeerd van een bezoek aan Perzië en Afghanistan, voor de televisie meedelen, dat de universi taire instellingen maandag zouden worden heropend, dat de studenten die nog werden vastgehouden, zouden worden vrijgelaten en dat de reeds veroordeelde vier studenten maan dag (vandaag) al voor een hof van beroep zouden verschijnen. In de loop van zondag werd voorts het merendeel van de sterke politie macht. die de laatste tijd het Quar- tier Latin, de studentenwijk rondom de Sorbonne, had bezet gehouden, teruggetrokken. Twee groepen Vietcongstrijders van in totaal 62 man hebben op nieuw getracht de Y-vormige brug in Cholon aan te vallen, waar de laatste dagen heftig om is gevoch ten. Tienduizenden mensen zjjn zater dag in Bonn samengekomen voor de tot dusver grootste demonstratie in de Bondsrepubliek tegen het wets voorstel inzake de noodtoestand, dat volgens hen een gevaar inhoudt voor een ontwikkeling in de richting van een autoritair bewind. Naar zondag in Calcutta bekend is geworden zijn door het instorten van een balkon in een dorp bij Pat- na twaalf personen om het leven gekomen en ongeveer 30 gewond. Het ongeluk deed zich voor bij een bruiloft. TEL AVIV, 12-5. Israëlische en Jordaanse militairen hebben zon dagavond elkaar over de Jordaan gedurende een uur met mortieren en machinegeweren beschoten. Kamperland heeft jachthaven WISSENKERKE. 10-5. Op 24 mui a.s. zal de jachthaven te Kamper land in deze gemeente officieel in gebruik worden genomen. De inge bruikname zal geschieden door de heer commissaris der koningin in de provincie Zeeland. De jachtha ven vormt een onderdeel van het bestemmingsplan Schotsman-Rui- terplaat-haven van Kamperland. Het op de Schotsman geplande bos is vcor een groot gedeelte aange plant, terwijl op de Ruiterplaat de bouw van de bungalows in volle gang is. (Geen) hom aan boord van schip ROTTERDAM, 12-5. In Rotter- dam heeft de politie zondagmiddag in allerijl tal van bezoekers van de twee Amerikaanse oorlogsschepen gehaald, die daar aan de Parkkade lagen gemeerd, omdat een anoniem telefoontje was binnengekomen dat er een bom aan boord van een der schepen zou zijn geplaatst. Het te lefoontje kwam binnen om vier uur 's middags, men kondigde aan dat de bom om vijf minuten over vijf zou ontploffen. Bemanning en mare chaussee hebben de schepen door zocht, maar geen projectiel gevon den. Rotterdamse hoofdagent stal pakjes shag ROTTERDAM, 12-5. De Rotter- damse politie heeft zaterdag pro cesverbaal opgemaakt tegen de 33- jarige hoofdagent D. M., die op he terdaad werd betrapt bij diefstal van een pakje shag uit een auto maat in de 'kantine van het hoofd bureau. De hoofdagent kon hier worden aangehouden, omdat men een val had gezet. Er waren reeds eerder pakjes shag uit deze auto maat zoekgeraakt. De hoofdagent is buiten functie gesteld en zal worden voorgedragen voor ontslag. PARIJS, 11-5. Er zal een nieuwe internationale actie worden onderno men om een complex oude Egypti sche tempels en monumenten te red den uit het opkomende water van de Aswan-dam. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Amerikaanse deserteurs STOCKHOLM; 11-5. Zweden hóeft nog vier Amerikaanse deser teurs voorlopig asiel verleend. Het aantal in Zweden toegelaten Ame rikaanse deserteurs bedraagt nu 49. Tot dusver is aan alle Amerikaanse deserteurs, die in Zweden om asiel hebben gevraagd, een verblijfsver gunning verstrekt. Waarschuwing op pakjes niet „de pil" WASHINGTON. 11-5. Na 30 ju ni moet in de V.S. op alle pakjes met pillen tegen zwangerschap en met ingang van 1 september ook in alle. advertenties voor de pil, de waarschuwing staan dat er een ver band is aangetoond tussen het ge bruik van via de mond ingenomen voorbehoedmiddelen en trombose. De F.D A., het Amerikaanse orgaan dat toezicht houdt op de geneesmid delenindustrie in de V.S., heeft deze maatregel genomen om duidelijk te laten uitkomen dat het gebruik van de pil soms kan leiden tot trombose. In navolging van Hess GLASGOW, 12-5. In navolging van Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess is zondag de 57-jarige West- duitse prof. Berthold Rubin, die in Keulen byzantijnse geschiedenis do ceert, boven Schotland met een val scherm uit een vliegtuig gespron gen. Hij kwam op korte afstand van de plaats terecht, waar Hess op 10 mei 1941 na zijn spectaculaire vlucht uit het derde rijk landde om naar hij toen zei, met de Engelsen vredesbesprekingen te voeren. Prof. Rubin voert een actie om de vrijlating van de thans 74-jarige Hess die in Neurenberg wegens oor logsmisdaden tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, te bevorderen. De UNESCO, die dit vrijdag be kend maakte, steunt het plan. De tempel van Isis en andere monumen ten op het eiland Philae, dat bekend staat ais „de parel van Egypte", zul len worden afgebroken en op het nabijgelegen eiland Agilkia worden opgebouwd. Voor het hele project is een be drag van 12.300.000 dollar nodig, waaraan Egypte een derde zal be talen. Het resterende bedrag zal dooi de UNESCO worden bijeengebracht. De tempels en monumenten stam men uit de tijd tussen de vierde eeuw voor Christus en de eerste eeuw na Christus. Het project is de tweede fase van de internationale campagne om oude Egyptische monumenten uit het ge bied van de boven-Nijl te redden. Tot nu toe zijn 22 monumenten, waaronder de rotstempels bij Aboe Simbel, naar een veiliger oord over gebracht. Tank boot in Mekong- delta tot zinken gebracht? TOKIO, 11-5. Volgens Japanse kranten heeft Radio-Hanoi omge roepen dat strijdkrachten van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront een Amerikaanse tankboot in de Me kong-Delta tot zinken hebben ge bracht en dat daarbij 300 Ameri kanen om het leven zijn gekomen. Het schip was in de grond ge boord in de rivier de Bali, een van de zijrivieren van de Mekong. Bij gelegenheid van de opening van de Voorjaarsbeurs maakte de bekende l.v.-figuur Bromsnor voorafgegaan door de Kon. Harmo nie „Kunst en Eer'' een triomfante lijke tocht door Zierikzee. Hij maak te verschillende „stops", o.m. bij hei „Gildehuys" in de Nobelstraat, waar hij een grote pannekoek kreeg aan gebodeni. Ook bij de Cornelias!Ich- ting en het rusthuis „Irene" werd halt gehouden. Hier werd Bromsnor respectievelijk verwelkomd door de moeder-overste en door de directri ce. Op saillante momenten wist Bromsnor rake zoenen te plaatsen. In de'auto wordt hij geflankeerd door burgemeester Kastelein en de organisator van de Voorjaarsbeurs de heer J. Groels. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De tijd houdt geen schaftuur. De H.A. 2 tut haven van bnunissc naar thuishaven BRUINISSE. 11-5. Uit dc repa ratiehaven tc Bruinisse, waar het verschillende maanden was opgelegd, vertrok vorige weck naar z(jn thuis haven het motorschip H.A. (Harlin- gen) 2. Hoewel ziekte van de schipper niet vreemd schijnt te zijn aan de lange tij-! dat het schip in de haven ver bleef was het aan de andere kant de devaluatie van het pond sterling die een spaak had gestoken in de werk zaamheden van het schip in de Zeeuwse stromen. Het schip viste vorig jaar met succes op kokhanen, een door de Enselsen zeer gewaar deerde lekkernij. Kokhanen (cockels in het Engels) werden tot dusver hier nooit gevist, in tegenstelling met de visserij op de Waddenzee, waar velen zich op deze visserij toe leggen. Het was steeds een goed ex-* portprodukt. maar genoemde devalu atie schijnt aan deze expori een do delijke slag te hebben toegebracht. WASHINGTON, 12-5. In Was hington is zondag dc eerste manifes tatie gehouden in het kader van dc „Mars der armen". Kort nadat de eerste deelnemers aan dc tocht naar de federale hoofd stad op hun plaats van bestemming waren aangekomen. De organisato ren zijn van plan met hun aanhan gers ih Washington te blijven totdat de overheid doeltreffende maatrege len neemt om de armoede te bestrij den. De eerste demonstratie begon in het negergetto, dat kort na de moord op dr. Martin Luther King het to neel was van gewelddaden en brand stichting. De betoging werd geleid door mevrouw Coretta King, de we duwe van de vermoorde negerpredi kant. De grote manifestaties zullen om streeks 20 mei beginnen als duizen den armen uit het gehele land in Washington hun tenten zullen op slaan. MADRID, 11-5. Een driehonderd tal Spaanse nazigezinden heeft vrij dag een mis .bijgewoond voor Adolf Hitler, in een Madrileense r.k. kerk. Na de plechtigheid klonken buiten de kerk „heil Hi tier "-kreten. Voorts werden bidprentjes rondgedeeld ter gelegenheid van de 23ste verjaardag van Hitler's dood, waarop een uit nodiging was gedrukt ter bijwoning van „een mis voor de rust van zijn zie] en van al diegenen die met hem stierven bij de verdediging van de christelijke en westelijke bescha ving". CAIRO, 12-5. De Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. zal van 2 tot 5 juni een officieel bezoek aan Egypte brengen, zo heeft het Westduitse persbureau D.P.A. zondag van ge zaghebbende zijde van het ministe rie van buitenlandse zaken in Cairo vernomen. MEXICO, 13-5. Twee agenten van dc Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) zijn naar de Mexicaanse stad Acapulco gereisd om te pogen de identiteit vast te stellen van een man die op een stil strand in de omge ving vermoord is gevonden, en wiens signalement gedeeltelijk overeen stemt met dat van James Earl Ray. die gezocht wordt als dc moorde naar van ds. Martin Luther King. Dit heeft het hoofd van de politie in Acapulco meegedeeld. Verwachting tót dinsdagavond: Opklaringen met later plaatselijk een bui, maar aanvankelijk in het oosten en zuiden van het land nog zwaar bewolkt met enige regen; ma tige. tijdelijk zwakke, wind uit wes telijke richting; weinig verandering in temperatuur. 14 mei. Zon op 4.48. onder 20.26. Maan op 23.59. onder 5.27. Laatste kwartier: 19 mei te 6.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 mei 4.19 v.m. BROUWERSHAVEN 14 mei 4.00 v.m. Springtij: 14 mei. 16.50 n.m. 16.30 n.m. Oog in oog met hert RENESSE, 8-5. Een niet al ledaagse ontmoeting hadden deze week de twee metselaars de heren l. Lemson en L. de Feiter, toen zij zich des mor gens per rijwiel op weg naar hun werk begaven. Op het naast de Laone gelegen rij wielpad, zagen zij tot hun grote verbazing plotseling uit het houtgewas, behorende bij slot Moermand, een hert te voorschijn komen. Hel hert bleek al even verbaasd door deze plotselinge ontmoeting dan dc twee hierboven ge noemde personen. Na een mo ment de oren te hebben ge spitst verdween het weer ij lings in het houtgewas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1