voor reisdeviezen kant a bi) ons terecht... Willibrorduskerk te Zierikzee herdenkt liet 200-jarig bestaan RAIFFEISENBANK OP SCHOUWEN-DUIVENLAND Zuidelijk Flevoland voor de helft droog STREEKNIEIJWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 mei 1908 Nr. 19992 ZIERIKZEE, 9-4. Toen de Spaan se veldheer Mondragon de 3e no vember 1576 Zierikzee moest verla ten en op de 7e november de bur gerij opnieuw de eed van trouw aan Willem van Oranje had afgelegd, werd hiermede officieel de katholie ke eredienst over heel Schouwen- Duiveland afgeschaft. Hot is wel zeker, dat priesters hier en daar voor familie en een kleine kring van bekenden de godsdienst op de oude wijae zijn blijven uitoe fenen. Om een enkel voorbeeld te noemen: mr. Maarten Amandt, bij genaamd Coninches of Regius, werd is 1583, omdat hij heimelijk de Room se religie enerceerde" en „over sulks met celebreren van de Misse, binnen 8 dagen verbannen uit het graaf schap Zeeland „op peyne van aen den lijve gestraft te worden". Ten huize van zekere Wouter Jansze waren op 4 mei 1618 verga deringen van personen van de Room se religie gehouden, waarbij 40 per sonen tegenwoordig waren. Wouter Jansze werd daarom veroordeeld tot een boete van 200 gulden en elk der aanwezigen tot 25 gulden. Dit was een gezamenlijke boete van 1200 gul den, een groot bedrag voor die da gen. Geregelde zielzorg Toch kwam in 1619 de eerste vaste pastoor naar Zierikzee in de persoon van Willem de Jonge (alias Junius). Deze moet in het diepste geheim in Zierikzee verbleven hebben. Want van de pastoor van Oude Tonge in deze tijd is bekend, dat hij nooit daglicht zag en achter een gordijn verbleef en van Goes i9 bekend, dat de eerste pastoor 16 jaren lang ie dere week op een ander adres lo geerde en alleen 's nachts de H. Dienst verrichtte. Die eerste pastoor was een Jezuïet van de Zuid-Neder landse provincie. Lange tijd te voren had ook Pater Alexander Harinck- man, wiens voorouders het ambt van burgemeester in Zierikzee hadden beoefend, zijn familie en bekenden (zijn vader woonde in de Meelstraat) verzorgd. Dit was mogelijk, omdat hij bij zijn familie gratis logeerde. Deze priester was Augustijn. Bij zijn dood hield deze „statie" op. uit leperen, en werd in 1744 werk zaam in Zierikzee. In het jaar 1764 richtte hij tot e magistraat van Zie rikzee zijn eerste verzoek om verlof te krijgen tot de bouw van een kerk en wel op grond van het feit, dat de oude kerk zó bouwvallig geworden was, dat de dienst niet zonder gevaar gehouden kon worden. Men gaf hier op geen antwoord. Twee jaar later schreef hij opnieuw. In zijn brief stond, dat de kerk uit 3 verdiepingen bestond (als O. L. Heer-op-Solder"), waarvan de mid delste diende om de eigenlijke dienst te verrichten en dat de galerijen dcor het gewicht der menigte op in storten stonden. Bovendien wijst hij er de magi straat op „dat voortaan de gemelde godsdienstoefening op een stiller en min-ergerlijke wijze voor de belij ders van den Openbaren Eredienst zullen kunnen worden genomen. Dat de ingang zou vallen in een achter straatje, dat het gaan naar de ver melde kerk niet meer langs de Oude Haven van de stad zou behoeven te geschieden, en dat de ramen zouden uitkomen in de tuin van de aanvra ger" (dus niet aan de straat). Toestemming onder voorwaarden Eindelijk in mei kwam de toestem ming op deze voorwaarden, dat het gebouw niet de minste gelijkenis zou hebben met een kerkgebouw, dat de bestaande kerk weer in een ordente lijk woonhuis veranderd moest wor den en „dat de roomsgezinden zonder verdere steun van de gemeente voor hun eigen armen zullen gaan zorgen" De trcts van Zierikzeo De energieke pastoor zat niet bij de pakken neer. Twee jaar later op 8 mei 1768 werd de kerk ingewijd. Aan de bepalingen was streng de hand gehouden. De voorgevel vertoonde vier raamkozijnen, z.g. kruisramen, waarvan de bovenste helft van glas was en de, benedenhelft voorzien was van luiken, die nooit geopend zijn. Kerkelijk jubileum |i ZIERIKZEE, 1U-5. Zondag li 12 mei a.s. viert gelijk gemeld de St. Willibrorduskerk te I» Zierikzee het 200-jarig be staan. In verband met dit ju bileum schreef zijn eenvaarde fi C. P. M. Holtkamp, pastoor te ,i Goes, bijgaand artikel, waar- ,i in talrijke interessante bij- zonderheden staan vermeld uit I» de historie van deze kerk. (De tegenwoordige gevel is van 1842) Tussen de ramen was de toegang „met het voorkomen van een pak huisdeur". Toch ruime kerk Toch kreeg Zierikzee voor die tijd een ruime kerk, de mooiste van de Zeeuwse eilanden. In Goes waar de gemeente veel kleiner was, bleef b.v. het oude kerkhuis met galerijen, tot dat koning Lodewijk zich over die van Goes ontfemde en hun de oude Gasthuiskerk „toewees". Bü de vele sieraden, welke de kerk bezat, kwam ook een kunstig taber nakel en wel op een heel eigenaar dige manier. In die tijd stonden de gilden niet toe. dat voorwerpen, die elders ver vaardigd waren, hier geplaatst wer den. Er was een schoon oud taber nakel aangekocht in Brabant. Maar van de gilden moest het terug. Daarom werd het in 1789 te koop ge zet in een kraam op de kermis, want op de kermis wat de handel vrij. Daar werd het door het kerkbestuur zogenaamd gekocht en met goedkeu ring van het stadsbestuur in de kerk geplaatst. Dit tabernakel stond latei- vele jaren in St. Cornelia. in deze kerk hebben de Zierikzee- ers nu twee eeuwen gekerkt en hun kerk doet het nog altijd goed. C. P. M. HOLTKAMP. Et-u kerkelijk jubileum Advertentie 51. Als Aram bijkomt staart hij in het ge laat vap prinses Indra, die bij hem ge knield ligt en zijn slapen bet met een voch tige doek. Daarboven ziet hij dc gezichten van dc keizer en dat van Tarai. „Ge hebt hem gedood"! fluistert de prinses hem toe. „Ge zijt een held!" Langzaam komt Aram overeind. Op een paar pas afstand ligt het levenloze lichaam van dc tijger. Enige drijvers maken reeds aanstalten het dier weg te dragen. Dan komt dc keizer op hem toe, met uit gestoken hand. „Ge hebt het leven gered van keizer Saladin! En dat, terwijl gij gis teren nog mijn gevangene waart en ik u had kunnen doden! Ik weet, dat deze hel dendaad niet te belonen is, maar toch wil ik u mijn dankbaarheid tonen!" „Het was niets bijzonders wat ik deed", weert Aram af. Doch de keizer vervolgt: „Go moogt één enkele wens doen, hoe deze ook luiden zal, ik beloof u dat zij vervuld zal worden Spreek slechts!" ROTTERDAM. De 26-jarige Duit se matroos E. O. Spielmann is in de St. Laurenshaven te Rotterdam te water geraakt en verdronken. spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinlsse - Brouwershaven - Dreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire want uw Raijfeisenbank is niet alleen spaarbank, wij doen alle bankzaken, daarom kantten wij u reisdeviezen leveren, reischeques of vreemd geld. zo begint uw buitenlandse reis bj ons! OVERDENKING Groeien als een Palmboom Psalm 9213 Weet U nog wat we de vorige keer hebben gezegd over ,.De Rechtvaar digen"? Dat waren immers die men sen, die met al hun ellendigheden toch niet van den Heere af, maar naar Hem toe wilden staan. Ze wil len zich laten redden door de Redder. Hun wordt beloofd, dat ze zullen groeien. Maar.... als de Palmboom. Hoe groeit de Palmboom? Langzaam. Hij is geen wonderboom. Hij groeit tegelijk naar de hoogte en de diepte. Hij vindt alleen maar de hoogte, als het hem gelukt de diepte te vinden. Hij moet het dus ook niet anders verwachten. Dat is hem niet beloofd. Hoe groeit de Palmboom? Onder druk. De Arabieren leggen daarom ook in de top van de jonge Palm boom een steen. Deze steen maakt hem sterk en zijn stam recht. Zon der steen is de groei te welig. Dan groeit hij krom, knoestig en ver draaid. Maar de Oosterling kiest wel de juiste steen. Niet te licht en niet te zwaar. Wij moeten daarom ook maar voorzichtig zijn, met wèg te bidden, wat groei-stenen zijn. Hoe groeit de Palmboom? Verwachtend. Niet afwachtendde bui. Ver wachtend. Wat is verwachtend wach ten? Het is hopend op het beloofde, wachten. Eeuwige liefde laat immers groeien. Maar om zo te kunnen wachten, moet De Barmhartige wel gekend worden. Als nu de palmboom naar belofte, zó groeit, wat gebeurt er dan? Dan gaat hij vruchten dra gen. Die worden er door hem niet aangehangen, cm er mee te pronken. Dat gebeurt aan dode bomen. B.v. een Kerstboom. Die is niet nuttig. Aan de Palmboom is alles nuttig. Een Hindoe heeft berekend dat hij voor 360 dingen kan worden ge bruikt. Hij is dan ook geen sierplant voor een tentoonstelling, maar wèl een sierlijke plant. Tenminste, dat is de bedoeling. Waar zijn z'n vruchten te vinden? ALLEEN BOVEN IN ZIJN KRUIN. Hij kan er beslist niet mee pronken als een appelboom. Hij verbergt zijn vruchten tussen z'n blèren. Ze behoeven niet opgemerkt te worden, ze worden wel gevonden. Hij groeit, dat is z'n opdracht. Hoe lang draagt hij vruchten? Tot in ho ge ouderdom. De beste vruchten worden voortgebracht als de boom tussen de dertig en honderd jaar oud is. Denk hier maar eens over na. Wanneer groeit de palmboom? Als hij krachten put uit de bodem, waar in hij geplant is. Hij heeft zich daar niet zelf neergezet. Hij is er geplant. Hij groeit het heerlijkst onder de felle gloed van de Oosterse zon. Hier zit pok wel weer het een en ander in, om over na te denken. Het blad ven de palmboom is altijd groen. Het valt niet af. Hij heeft dus altijd hetzelfde pak aan. Hij doet zich nooit mooi voor. Altijd in het vruchten- dragerspak. Hij maakt geen reclame. Hij komt dan ook nooit in de mode. Wie met Jezus is geweest kan niet staan bij zijn vruchten, luidruchtig reclame te maken. Hij weet veel te goed dat het is: genade. Brouwershaven J. Keizer HET OOG VAN S1VA Maar de Jezuïeten zijn het geweest die zich met veel opoffering hebben gehandhaafd en die de katholieken hebben verzorgd, ondanks herhaal delijke boete, gevangenisschap en verbanning. Zij waren meest Vlamingen en zij hebben in Hollend, waar zij met meer vrijheid werkten, het geloofs leven tot grote bloei gebracht. •Vast punt Eerst na 1681 is er sprake van een vast punt voor de godsdienstoefe ningen op de plaats van de tegen woordige pastorie. Dit was het huis van de familie De Vagei\ In deze tijd werd ook algemeen bekend, dat dit huis „de vergaderplaats der rooms gezinden was". Jaarlijks werd toen ook een aanzienlijke som voor vrij heid van godsdienst betaald. Het al taar stond op de zolder tegen de muur van het Mosselstraatje. Gezien het groot getal katholieken in die dagen moeten in het benedengedeelte ook wel gelovigen gezeten hebben, die alleen docr middel van de schel de voornaamste handelingen konden volgen. Cok door het Paardenstraatje kon men er binnenkomen, om zo min mogelijk ergernis te geven door een grote toeloop. Judocus Cardinael DEN HAAG, 9-5. In de periode van 23 oktober 1967, de dag waarop het gemaal „De Blocq van Kuffeler" door H. M. koningin Juliana in wer king werd gesteld, tot 3 mei j.I. is circa 1.236.000.000 kubieke meter wa ter uit de polder Zuidelijk Flevoland geslagen. Dit komt overeen met een water schijf met een dikte van 309 cm. Hierbij is inbegrepen 168.000.000 ku bieke meter neerslag, met een wa terschijf van circa 39 cm dikte. Op 23 oktober is men het malen begon nen bij een stand van 25,5 cm min N.A.P. Op 5 mei was een waterstand bereikte van drie meter min N.A.P. Op dat moment was circa 20.000 ha land drooggevallen, dat is ongeveer de helft van de totaleoppervlakte. Hiermee is ongeveer negentig pro cent van het uit te malen water (zon der neerslag) uitgemalen. Verwacht wordt dat de polder eind juni droog zal zijn gevallen er zal dan een waterstand bereikt 2ijn van 4,20 meter min N.A.P. Er zal dan nog een strook van ongeveer 8.000 ha op nadere ontwatering moeten wachten. Deze strook ligt iets dieper en is voor de nu gebruikte kanalen en gemalen niet bereikbaar. Hoewel Den Haag in 1719 en vol gende jaren strenge plakkaten tegen de Jezuïeten uitvaardigden bleven de Jezuïeten in Zierikzee tot 1781! In dat jaar sterft de medewerker en opvolger van Judocus Cardinael, die in 1776 gestorven was. Judocus Cardinael wes een pastoor van formaat. Hij leefde in Zierikzee onder de schuilnaam van pastoor De Man (de naam van een der vroe gere eigenaars van het huis „De Mos sel", wat later zou worden de St. Cornelia-Stichting. Waarschijnlijk vond hij de naam Cardinael' in Zie rikzee niet representatief. Hij kwam Foto boven: gezicht op de Willibror duskerk vanuit de Cornelia-stich- ting. Onder: hel fraaie altaar van de jubilerende kerk. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Schoolmeisje verongelukt TERSCHELLING, 9-5. Op weg van de huishoudsdhool in Midsland naar haar huis in Westerschelling is de 13-jarige Grietje van der Goot verongelukt. Zij liet zich op de fiets voorttrekken door een vriendinnetje met bromfiets over 'het fietspad langs de grote weg. Op zeker mo ment raakte zij de macht over het stuur kwijt, kwam daardoor op de' rijweg en werd overreden door een autobus. Zij is overleden in het zie kenhuis in Leeuwarden, waarheen zij per helikopter was overgebracht. AMSTERDAM, 9-5. „Naast ver pleegsters, is er een dringende be hoefte aan zieken verzorgsters en aan jongens en meisjes die in zwakzinni geninrichtingen en bejaardenoorden willen werken", zo schrijft dr. Krui- singa, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, in een speciaal, aan de dag van de verple ging gewijd, krantje. Deze dag wordt gevierd op de ge boortedag van Florence Nightingale, 12 mei. Voorts verschijnt in het kader van de dag van de verpleging in Neder land een speciaal nummer van het „Nederlands Tijdschrift voor Medi sche Studenten", met als hoofdthe ma de noodzaak van een betere sa menwerking tussen medici en ver- pl-agenden. Verder wordt aandacht besteed aan het verschijnsel van de Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 11 en zondag 12 mei Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter H. Speelman, Oosterland. tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. Zuster Rissceuw, Bruinissc, telefoon (01113) 367. neemt waar voor zuster Compagne. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. medische student als verpleeghulp en het oprichten van een verpleeg kundige academie. SEROOSKERKE Afsluiting bejaardenseizoen Met een gezellige bijeenkomst in de grote zaal van het Dorpshuis heeft woensdagmiddag de bejaardensocië teit van Serooskerke het seizoen af gesloten. Zoals gewoonlijk werden er op de ze laatste bijeenkomst weer enkele prijzen beschikbaar gesteld, waarom gespeeld werd. Aan het eind van de middag wenste de leidster, mevr. W. Linders-Tangeman alle bejaarden een goed zomerseizoen toe en sprak de wens uit het komende najaar weer allen op desociëteit te kunnen be groeten. De heer M. Geluk sprak na mens de bejaarden een dankwoord tot het bestuur. Inmiddels zijn er plannen in voorbereiding voor de jaarlijkse reis. welke vermoedelijk op 6 juni a.s. zal plaats Vinden. Dank zij de aktiviteit van enkele bejaarden is er voor dit doel al een bedrag bij eengebracht door middel van een oud pa pierinzameling. Verder zal een lijstkollekte worden gehouden in het dorp zodat van elke deelnemer aan de reis een minimum aan reisgeld zal worden, gevraagd. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9