9 J| Hollandse aardbeien ÉL WW voor moederdas! ABN Spaarbiljet 1968/72 j °:n I Eerste succes voor Robert Kennedy DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG f 100,— groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar tak! Algemene Bank Nederland Een mooie kous mevrouw l I ELIIEO iviln SMÏLLEGANGE Iets korter werken in de bouw Gereedgekomen Schelphoekhaven overgedragen aan Rijkswaterstaat Voor 60 jaar. Rendez-vous met eergisteren ZlflttlKZl-fiSCHf: NIEUWSBODE v.uua* 10 mei 1968 Nr. 10992 BLIK DOOR HET WERELD Senator Robert Kennedy is er in geslaagd in de voorverkiezingen van de staat Indiana niet alleen zijn concurrent Eugene McCarthy te verslaan, maar ook om meer stem men te behalen dan gouverneur Brannigan, die kan worden be schouwd als de vertegenwoordiger van de derde strever naar de kan didatuur, vice-president Hubert Humphrey. Dat McCarthy het niet zou ha len werd verwacht en het is voor de pionier in de race naar de kan didatuur wel zuur: zijn successen in eerdere voorverkiezingen hebben hem zo'n beetje het aureool gegeven van een potentiële winnaar en zo iets trekt nu eenmaal altijd aan hangers: nothing succeeds like suc cess. Dat is iets waarvan Robert Kennedy nu op zijn beurt gaat pro fiteren. In zekere zin was Indiana een moeilijk terrein voor hem: de staat is traditioneel nogal conservatief en de eigen gouverneur Branningan is zeer populair. In zijn campagne deed Kennedy het daarom vrij kalm aan om de conservatieven niet al te zeer in het harnas te jagen. Het is niet gezegd of hij die kalmte ook zal be waren wanneer hij elders aan voor verkiezingen deelneemt, met name in Californië, de enig werkelijk be langrijke die nog moet komen. Be langrijk dan in zoverre dat daar een groot aantal conventiestemmen veroverd kan worden. Kennedy II Humphrey, die zelf niet aan voor verkiezingen deelneemt, is op dit moment zeker van meer conventie- stemmen dan Kennedy, dank zij zijn relaties - en die van Johnson - met de partijafdelingen waar R.F.K. be paald niet zo erg gezien is. Wat Kennedy nodig heeft is het bewijs dat hij een golf van enthousiasme kan opwekken. Als de conventie dis de kandidaat aan moet wijzen over tuigd kan worden dat R.F.K. kan winnen, zullen allerlei delegaties die niet gebonden zijn om op een ander te stemmen, naar hem overlopen, niet uit liefde maar omdat het prak tisch is. In Washington is gebleken waar de naam Kennedy het meest aan slaat: bij de negers en bij de armere bevolking. Robert exploiteert hier bij voor Nederlandse begrippen vrij schaamteloos de nagedachtenis van zijn broer. Tot en met de haardracht Kort nadat hij in het strijdperk steeg haalde de kapper zijn lange lokken weg om er het kortgeknipte model aan te geven dat men van John F. Kennedy kende. Ook in woorden gebeurt dit. En kennelijk met suc ces. Nog een paar van dit soort suc cessen en de kandidatuur van Ken nedy II is waarschijnlijker dan die van de gemakken van Johnsons pro tectie voorziene Humphrey. Rede vlag De Parijse studentenrellen com pleet met rode vlag en anarchisti sche tendens als pogingen om de eeuwige vlam onder de Are de Tri- omphe te doven, zijn de zoveelste in een reeks, waarvan Amerika zijn portie heeft gehad evenals Spanje en vooral natuurlijk Berlijn en an dere Duitse steden. De hoofdschotel in Parijs is ene protest tegen de gang van zaken bij het hoger onderwijs, maar er komt iets bij dat ook bij die andere rellen meespeelde, vooral die van Berlijn: een ongenoegen over de maatschappij en met name daarin de afstand die alsmaar groeit tus sen de regeerders en de geregeer- den. Dat geldt juist temeer in Frank rijk, waar president De Gaulle nu eenmaal het gezag van het parle ment heeft uitgehold om zelf nage noeg per decreet te regeren. De on tevredenheid met het bestaande sy steem leidt ertoe meer heil te ver wachten van andere systemen, voor al uiteraard bij het falen van een effectieve volksvertegenwoordiging zulke systemen die de tussenfase van een parlement overslaan Hc-ho-ho De veelal door de Berlijnse stu denten-ideoloog Dutschke uitgespro ken mening dat bij de verkalking van een parlementair systeem slechts ausser-parlementarische Op position nog iets kan bereiken, krijgt daardoor zijn attractie. En die bui tenparlementaire oppositie heeft buiten het oproer weinig andere pressiemiddelen. Ondanks rode vlaggen, Ho-Ho-Ho-Tsji-Minhge- roep, stichting van (Chinezerige) communes wil dat nog niet zeggen dat een uiterst orthodox communis me de demonstranten bezielt - ook dit zijn meer middelen om de bur gerij met schokmethoden wakker te maken dan uitingen van overtuiging. En de schok is er: vele, vele ge wonden, straatgevechten als Parijs sinds voor de oorlog niet heeft ge kend. Het zal voor het inderhaast bijeengeroepen parlement en de koortsachtig vergaderende regering in Parijs moeilijk zijn om niet in enig opzicht te reageren. Wat dan op zichzelf weer een beto(js is voor de stelling dat de buitenparlementai re oppositie iets kan bereiken en wat dan weer opnieuw kan leiden tot dergelijke rellen. Het ziet er naar uit of niet alleen Amerika dit jaar te klagen heeft over een lange, hete zomer. KERKNIEUWS Nieuwe psalmenbundel DEN HAAG, 8-5. De nieuwe bun- del psalmen van de interkerkelijke Stichting voor de Psalmberijming is officieel geïntroduceerd. De bunedl is bestemd omdat de vo rige berijming slecht was, maar zo was tijdgebonden en de taal blijf niet stilstaan", zo zei dr. P. G. Kunst, voorzitter van de stichting, op een persconferentie in Den Haag. Dr. Kunst overhandigde een bun del aan dr. G. de Ru, praeses van de Synode der Nederlandse Hervormde Kerk, en een aan ds. P. Visser, waar nemend praeses van de Synode van dc Gereformeerde Kerken in Neder land. Hij deelde mee, dat allo leden van het koninklijk huis een exem plaar zullen krijgen, uitgevoerd in goudbedrukt leder. Dit is ook ge beurd in 1773, bij de introductie van de toenmalige nieuwe berijming. RECHTZAKEN Vier iaar voor toebrengen van dodelijke steek AMSTERDAM, 9-5. De Amster- c'amse rechtbank heeft de 30-jarige lasser Philip J. A., een Surinamer uit de hoofdstad, wegens zware mis handeling van zijn 32-jarige vrien din, die aan de 'gevolgen was over leden, veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling der regering. Terzake van doodslag was zes jaar met aftrek tegen hem ge-eist. Philip had op 18 augustus vorig jaar zijn vriendin Petronella Witte tijdens een ruzie op de Nieuwen- dijk met een keukenmes een aantal steken in haar gezicht, linker borst en buik toegebracht: een steekwond in haar hart was dodelijk. Volgens de advocaat was het een crime pas- sionel geweest. Advertentie Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbiljet 1968/72. U bent welkom bij de Ned. Herv. Kerk Zitrikztr: Grote kerk: 10 uur ds. Lam (iqopdienst). Gasthuiskerk: 10 uur d>. Assendcrp, 7 uur ds. Lam. Kerkwtrve: 2 uur ds. Jagersma, 10 uur zondagsschool. Serooskerke: 10 uur ds. Huizing; 11.30 uur zondags school. Burgh: 9.30 uur ds. Flink. Haamstede; 10 uur de heer Bakker, Maassluis, 7 uur ds. Huizing. Renes- se: 11 uur ds. Van Liere (H. D Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 11 uur ds. Flink. Brou wershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonr.tmaire: 9.30 uur ds. Feunekes (bed. H. D.)11 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur prof. dr. W. H. Beekenkamp. Dreischor: 9.30 uur prof. dr. Beekenkamp. Ouwerkerk; 9.30 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur da. Ommering. Sirjansland: 11 uur ds. Faber, 6.30 uur candidaat Smit, Middelharnis. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur kand. J. van Andel. Rotterdam. Scharcndyke: 9.30 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zcnnemaire: 10 uur leesdienst, 2.30 uur di*. Becker. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur de heer Jansma. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. D. Bremmer, era, pred. te Bruinisse. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Op den Velde. Kerkwcrve: 10 uur (openb. 5 N I-Iet domein voor de Vrouw rr belijdenis) en 6 uur (voorber. H. A.). ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Weste rink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. P. Roos, Middelharnis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens.- Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Karens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur ds. J. Pannekcek. Terneuzen; zaterdag 11 mei: 7.30 uur ds. Parmekoek. Brui nisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 930. 2 en 6 uur ds. J. van Prooien, Grafhorst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommeisdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst. 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering 8.30 uur en 10 uur. DEN HAAG, 9-5. Werkgevers en werknemers in de bouw zijn het eens geworden over de arbeidstijdverkor ting in de lopende bouw-C.A.O., die is vastgesteld op een kwartier per dag met ingang van 1 juni 1968. Daardoor zal de werkweek in de ze bedrijfstak op 43% uur worden gebracht, aldus een mededeling van de raad Bestuur Bouwbedrijf. De overeenkomst die partijen reeds hadden over de niveau verhoging van de pensioenpremie blijft gehand haafd. Het bestuur van het bedrijfs pensioenfonds zal worden opgedra gen dit voorstel op zo kort mogelij ke termijn te effectueren; tot zover de mededeling van de raad Bestuur Bouwbedrijf. Ze pasten kleren DELFT, 9-5. Een Delftse familie, vader, moeder, dochter en zoon, is in de vorige nacht in Leiden aange houden, nadat zij in een Leids wa renhuis „kleren hadden gepast". De Leidse politie stelde naar aanleiding van dit voorval een onderzoek in ten huize van het gezin en trof daar uit het warenhuis afkomstige arti kelen aan tot een waarde van bijna 5000 gulden. ZIERIKZEE. Nog een opname van de „operatie betonmortelcenralet" zoals die deze week toerei uitgevoerd bij de fa. Van Dijk en Co alhier. De cen trale zweeft tussen schip en wal in de takels van de kraan die voor dit bij zondere karwei werd ingeschakeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dorpsgemeenschap Serooskerke vergaderde SEROOSKERKE, 8-5. Woensdag vond in de zaal van het Dorpshuis de Algemene ledenvergadering plaats van de Dorpsgemeenschap „Seroos kerke e.o.". De voorzitter de heer J. van Ant werpen heette de aanwezigen wel kom en sprak er zijn spijt over uit dat zo weinig leden ter vergadering aanwezig waren. Slechts een zestal leden waren aanwezig. Na het voor lezen van de notulen door de voor zitter-secretaris volgde het finan ciële verslag door de penningmees ter, de heer M. Geluk. Uit dit verslag bleek dat een batig saldo in kas is, zodat de contributie niet behoeft te worden verhoogd. Het aftredende bestuurslid, de heer M. Geluk werd bij akklamatie her kozen. Tijdens de pauze werd kas controle verricht door mevr. C. Kop- penhol-Smallegange en de heer W. D. Berrevoets. Bij deze controle wer den de bëscheiden in orde bevonden. Bij de vaststelling van het program ma 1968-'69 werd besloten dat zal worden begonnen met een culturele avond. Besloten werd om de uitvoe ring op de avond van het Straf eest vroeger te doen aanvangen. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering. SEROOSKERKE, 9-5. Dezer da gen vond dc overdracht plaats van de Schelphoekhaven aan de Rijks waterstaat en dat betekent voor een aantal arbeiders het einde van de werkzaamheden. De aanleg van de haven werd begin maart 1967 be gonnen door de aannemingsmaat schappij Van Oosterwijk N.V. te Rot terdam. Een groot gedeelte van de bodem van de in 1953 ondergelopen Schelp- hoek moest worden gelijk gemaakt en uitgebaggerd, terwijl ook grote hoeveelheden zand moesten worden aangevoerd. Wegen en opslagterreinen werden aangelegd en tevens moest een nieuw TILBURG. In een ziekenhuis te Tilburg is overleden de 22-jarige' J. van der Camp uit die gemeente, die op 3 mei op de Vierwindenlaan in zijn woonplaats met zijn scooter in botsing kwam met een personen auto. Zijn duo-passagiere de 20- jarige mejuffrouy/ F. Horvers werd eveneens ernstig gewond en verblijft nog in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis. strandje worden opgespoten ter ver vanging van het bestaande strandje dat in verband met de werkzaam heden moest verdwijnen. Het strandje werd iets oostelij kei en wel ongeveer in het verlengde van de Delingsdijk aangelegd. Ten gerieve van de bezoekers werd op een gedeelte van het Staatsbosbe heer een parkeerterrein aangelegd, terwijl tegen de dijk een overgang werd gemaakt. In de Schelphoekhaven werden en werden grote hoeveelheden stort- steen en grind aangevoerd voor de aanleg van de haven en voor depot. Momenteel ligt plm. 100.000 ton grind in de haven in opslag terwijl in de komende tijd nog eens 100.000 ton zal worden aangevoerd. Het grind dat bestemd is voor oeververbetering van de Noord-Bevelandse kust wordt vanuit de Schelphoekhaven met z.g. onderlossers naar de kust van Noord-Beveland verscheept. Ook zal de Schelphoekhaven nauw worden betrokken bij de afsluiting van het Brouwarshavensegat. Een weg vanaf de duinen van Scharendijke naar de Schelphoekhaven is reeds in aanleg. De schelphoekhaven, welke voor voetgangers vrij toegankelijk is. trekt vooral tijdens de weekends veel publiek. Advertentie Feuilleton door Gré de Boer BRUINISSE. Door de vissersvere nigingen van Tholen en Bruinisse is den minister verzocht om het vis sen van mosselen en mosselzaad op de Zuiderzee voor stoomboten te verbieden. ZIERIKZEE. In het mooie en doelmatig, ingerichte Rooms-Katho lieke schoolgebouw werd een ouder avond gehouden waar het werk van de 120 leerlingen te bezichtigen was. ZONNEMAIRE. In de vergadering van de polder Bommenede werd be sloten de zeedijk vanaf Borrenbrood ter lengte van 1000 m te verhogen met betonwerken. BRUINISSE. Twee schippers knechts geraakten in Ouddorp in zo'n hevige vechtpartij dat beiden zich zwaar gewond onder dokters behandeling moesten stellen. SEROOSKERKE. Als predikant van de Ned. Herv. Gemeente alhier werd bevestigd ds. A. E. K. Pols. ZIERIKZEE. Het bestuur van Vreemdelingenverkeer organiseerde zondag een fietstocht door Schou wen naar de Ilaamsleedse bloembol- lenvelden. SCHARENDIJKE. Bezig zijnde met chili te lossen, geraakten tivee lossers met een zak chili te water. Eén man werd ernstig gewo-nd. NIEUWERKERK. De paarden knecht de V. kreeg, de eerste dag dat hij bij de heer B. in dienst was getreden, een trap van een paard en bezweek na een operatie. DREISCHOR. De vereniging van varkenshouders „Ons Belangheeft op haar statuten de Koninklijke goedkeuring verkregen. Luister: jullie waren al van de schooljaren af vrienden, Nico en jij. Zo af en toe hebben ze het nog wel eens over de streken, die jullie sa men hebben uitgehaald. Dat doet hier nu verder niet terzake, maar ik vernam die dingen allemaal. La ter kwamen jullie beide op de druk kerij. Nico ging aan de pers en jij werd zetter. Maar jullie bleven vrienden. Samen zijn jullie een paar keer uitgeweest met verschillende meisjes. Als de een een meisje had, had de ander er ook één. Als de een het uitmaakte, maakte de ander het eveneens uit. „Niet precies," viel hij haar in de rede. „We waren een keer verliefd op hetzelfde meisje en Ze weerde ongeduldig zijn verhaal af. „Wat doet da:t er toe. Het is de aanloop maar. Jullie trókken toch altijd samen op, niet?" Doorgaans wel," gaf hij toe. „In de oorlogsjaren hebben jullie beiden een beetje aan zwarthandel gedaan, fietsbanden, levensmidde len, sigaretten, tabak en zelfs speel goed maakten jullie van houtafval, schilderden het mooi op en verkoch ten het dan aan winkeliers." Hij knikte bevestigend. „Ja, dat is waar. Ik was het helemaal vergeten. Al het hout, wat bruikbaar was, kochten we. Elke avond timmerden, zaagden en schaafden we en later verfden we de wagens - we maak ten voornamelijk houten treinen en auto's - en als we een hele partij klaar hadden, verkochten we hel aan. winkeliers in Marsdam en om geving." „Je ziet, dat ik al heel wat van jullie te weten gekomen ben, niet? In vier en veertig moesten jullie evacueren. Jij ging naar Laarho ven met je familie, Nico naar Hels- lo. Ik weet het persoonlijk, want ze woonden vlak bij ons in de buurt. Ik was net achttien jaar, en vond hem een knappe jongen." Ze wachtte even en ging in het zand zitten, af en toe naar haar dochtertje kijkend. Maar plotseling richtte ze haar blik naar hem. „Zal ik je nu eens wat vertellen, wat jij niet weet? De volgende dag was hij plotseling verdwenen en kwam niet meer terug. Pas maanden latei- kwamen zijn ouders te weten, dat de Duitsers hem hadden opgepikt en naar een werkkamp in Duitsland hadden gezonden. Ergens in de buurt van Unna, dat is bij Dortmund." „Dat wist ik wel. Dat heeft hij me later zelf verteld." Ze keek hem onafgebroken aan. „Weet je ook, hoe en wanneer en waarom hij opgepikt is?" „Tijdens een razzia in Helslo." Eva Varsink schudde haar hoofd. „Onzin, we hebben nooit razzia's gehad in Helslo. Er was een Oosten rijkse Ortskommandant, die heel geschikt was en in zijn hart het hele nazidom vervloekte. Hij heeft de laatste maanden alles gedaan, wat mogelijk was om het voor ons zo draaglijk mogelijk te maken. Nee, Cor 't is heel anders gegaan, 'n Week nadat hij plotseling verdwenen was, is hij gearresteerd, helemaal niet door Feldgendarrnerie of militairen, maar heel gewoon door grenspoli tie." „Grenspolitie?" herhaalde Cor verbaasd. „Ja. Hij overschreed! de Zwitsers- Duitse grens bij Lorrach. Dat is vlak bij de Rijn en niet eens zo ver van Bazel af. Hij kwam vanuit Zwit serland." Bergenaar dacht een poosje na, doch schudde toen zijn hoofd. „Ik geloof er niets van." „O nee?" antwoordde Eva scherp. „Dank je wel, dan ben ik een leu genaarster." „Dat bedoel ik niet." „Je mag het geloven of niet, maar het is een feit. Daar kom ik straks op terug. Hij kwam dus uit Zwit serland en overschreedt de grens in de nacht, wat al verboden was. In de omgeving van Lorrach stuitte hij ongelukkigerwijs op een paar lui van de grenspolitie - er werd daar waarschijnlijk behoorlijk gesmok keld in die dagen en namen hem mee. Toen ze tot de ontdekking kwamen, dat hij een Hollander was, zetten ze 'hem achter slot en gren del. Veertien dagen later werd hij veroordeeld tot enkele jaren gevan genisstraf en op transport gesteld naar een wei-klager. Aanvankelijk zat hij in Ludwigsburg, dat is een klein stadje onder de rook van Stuttgart, doch na een paar nachte lijke bombardementen werden alle civiele gevangenen overgebracht naar Unna en daar te werk gesteld. Het feit, dat hij niet als politiek werd beschouwd, heeft hem mis schien zijn leven gered. Daar, in Unna .is hij gebleven tot de Ame rikanen de stad bevrijdden. Daar na had hij eerst wat moeilijkheden juist omdat hij geen politieke ge vangene was, maar gewoon voor een gepleegd misdrijf gestraft, doch toen hij verteld had, dat hij alleen maar voor illegale grens overschrij ding was veroordeeld, zetten ze hem op transport naar Nederland. Hier was niets ten nadele van hem bekend, zodat hij met een paar da gen weer thuis was. Waar hij het verhaaltje ophing ever gepakt zijn bij een razzia." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7