OLGA tt DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSISCHE TROEPENBEWEGINGEN IN ZUID-POLEN ""Hl Een middag of avond gezellig uit.. 1 Coed voor U! Betalingsbalans „profiteert" jaarlijks met 100 miljoen gulden van de prostitutie Ilart-transplantatie Dode en vier gewonden bij auto-ongeval te Montpellier (Fr.) Stij Eerste Kamer voelt ook voor verhoging van toto- en loterijprijzen 5 Bezoekt §- onze stand S Tuinman Zoon 5 Zuidelijk Flevoland in liet jaai 2000 van |{onjng Leopold Gemeenteraadsverkiezingen zwaarste nederlaag voor Wilson ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 inei 1968 124ste jaargang Nr. 19992 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 *EDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, pos!bus 1, lel. (01110) 2255, 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pe; mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Tweehonderdjarig bestaan St. Willibrordkerk WARSCHAU, 9-5. Er zijn don derdag, een dag na de „kleine com munistische topconferentie" in Mos kou over de recente gebeurtenissen in Praag, Russische troepenbewegin gen gemeld in Zuid-Polen, in de buurt van de Tsjechoslowaakse grens. Westerse waarnemers in Moskou betwijfelen echter ten /.eerste of de ze verband houden met de huidige liberalisatie in Tsjecho-Slowakije. Volgens hen werden de bewuste troe pen hoogstwaarschijnlijk ingescha keld bij de 23ste verjaardag van de val van na/i-Duitsland, die donder dag in heel Oost-Europa gevierd werd. Er zijn o.a. Russische troepen waargenomen ten zuiden van Kra kow. nog geen 100 km van de Slo waakse grens. Buitenlanders die donderdag per auto de Poolse hoofdstad verlieten, werden op enkele tientallen kilome ters van de stad door de politie te gengehouden en teruggestuurd. De reisbeperkingen golden ook voor di plomaten. Het Britse ministei-ie van buitenlandse zaken deelde mee dat De Voorjaarsbeurs „Zierikzee '68" bezorgt U prettige en interessante uren! MODESHOWS PROEVEN KEUREN ORGELSPEL 12.000 ARTIKELEN 2 Vele cadeau's cn kansen op mooie prijzen wachten U! twee Britse vice-attaché's 15 km buiten Warschau waren terugge stuurd. In Washington werd verno men dat dit ook een Amerikaans di plomaat was overkomen, die enkele vrije dagen wilde gaan doorbrengen in Gdansk (het voormalige Danzig). In dit geval bood het Poolse ministe rie van buitenlandse zaken enkele uren later zijn verontschuldigingen aan met de mededeling dat er een vergissingwas gemaakt. Er wordt in verband met de ge molde troepenverplaatsingen ook ge dacht aan manoeuvres van de strijd krachten van het Warschau-Pact. die voor dit jaar in Tsjechoslowakije zijn vastgesteld. Maar Tsjechoslowaakse diplomatieke kringen in Londen zei den niets af te weten van zulke ma- nouvres en het ook zeer onwaar schijnlijk te achten dat ze onder de huidige omstandigheden in hun land zouden worden gehouden. Tsjechoslowakije vierde donderdag zijn bevrijding. In Praag sprak pre sident Sv.odoba op een massabijeen komst over de vriendschappelijke betrekkingen en de verbondenheid met de Sowjet-Unie. Van spanning viel in de Tsjechoslowaakse hoofd stad niets te merken. AMSTERDAM. 9-5. De jaaromzet van de prostitutie wordt geschat op 300 a 400 miljoen gulden en de beta lingsbalans profiteerd daarvan met 100 miljoen. De fiscus krijgt 70 a 80 miljoen gulden. de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Afrikaanse staat Gabon erkent Biafra LIBREVILLE, 9-5. De regering van de Westafrikaanse staat Gabon heeft woensdag besloten Biafra te erkennen. Biafra scheidde zich op 30 mei 1967 af vari de federatie Nigeria, waarvan het tot die datum deel uitmaakte on der de naam Oost-Nigeria. Sindsdien heerst er een burgeroorlog. Biafra is onlangs als zelfstandige staat ook door Tanzania erkent. De president van Ivoorkust noemde dit een daad van grote moed en menselijkheid, hetgeen velen zagen als een bedekte erkenning van Biafra. Vertegenwoordigers van de fede rale regering van Nigeria en van Bi afra zijn op het ogenblik in Londen bijeen voor inleidende besprekingen ter beëindiging van de burgeroorlog. Picasso schenkt schilderijen aan museum BARCELONA, 9-5. Het Picasso- museum in Barcelona heeft donder dag 58 schilderijen van Picasso ont vangen, die bekend staan als „Les Meninas" (de Hofdames). De schil der zond de werken als een geschenk ter nagedachtenis van zijn onlangs overleden Catalaanse vriend Jaime Sabartes, die vaak voor hem heeft geposeerd. Picasso woont al meer dan dertig jaar in zuid-Frankrijk. Advertentie Advertentie LEES NIET boven de agenda, maar er onder! Een en ander zei de Amsterdamse advocate, mevrouw mr. J. L Bakker- Weesing. in haar pleidooi in een zaak tegen een bordeelhouder uit de hoofdstad, die vanochtend voor de Amsterdamse rechtbank diende. Er bestaat een soort kartel - gezien de eenheidsprijs van de prostituees - waarin men blijkbaar niet wil ingrij pen, zo betoogde de raadsvrouwe. Na afloop der zitting deelde zij des gevraagd aan journalisten mede dat de schatting van de jaaromzet was gemaakt op basis van 3000 prosti tuees. MONTPELLIER, 9-5. In de Zuid- fx^anse universiteitsstad Montpellier is 24 uur geleden een harttransplan tatie uitgevoerd, de tweede in Frank rijk. De patiënt is 65 jaar. Zijn toe stand is bevredigend, maar men wilde nog geen prognose doen. De operatie is uitgevoerd door een chirurgen team onder leiding van professor Negre. Het nieuws werd donderdagmor gen bekendgemaakt door de deken van de faculteit, professor Benezech. De harttransplantatie in Montpel lier is de dertiende die tot nu toe in de wereld is verricht. BORGER, 9-5. Donderdagmiddag omstreeks tien over vier is op rijks weg 34 (Emmen-Groningen) ter hoogte van Borger een personen auto met vijf inzittenden bij een inhaalmanoeuvre tegen een beton- rand gebotst en enkele malen over de kop geslagen. De bestuurder, de 61-jarige zuster N. P. Ceelen uit Nieuw Schoonebeek werd zo ernstig gewond, dat zij later in het acade mische ziekenhuis is overleden. De vier anderen, meisjes in leef tijd variërend van 16 tot 19 jaar en afkomstig van de o.l. vrouwestich ting in Werteveen (gem. Schoone beek) werden gewond. Van een van hen is de toestand zeer ernstig. Al- ijgend alcoholisme in de Verenigde Staten WASHINGTON, 9-5. Volgens een verslag van de federale gezondheids dienst zijn er op het ogenblik in de Verenigde Staten zes en een half miljoen alcoholici en neemt dit aan tal jaarlijks met 200.000 toe. Vooral het alcoholisme onder de getrouwde vrouwen van middelbare leeftijd uit welgestelde kringen neemt snel toe. Het aantal geestes zieken stijgt eveneens. Twintig pro cent van de kinderen die geboren worden, behoeven behandeling we gens een geestelijke afwijking en acht procent moeten een tijdlang in een kliniek voor geesteszieken door brengen, aldus het rapport. daaraan voor hen verbonden offer vaardigheid. De Tweede Kamer ging op 9 april j.l. akkoord met de voorgestelde wetswijziging met 99 tegen 15 stem men. DEN HAAG, 9-5. Het wetsont werp tot wijziging van de wet op de kansspelen, dat o.m. beoogt de maxi mumprijzen in sporttoto en staatslo terij op een half miljoen gulden te brengen, heeft in de eerste-kamer- ccmmissie voor justitie geen grote weerstand ondervonden. Met uitzondering van de leden die zich om principiële redenen niet met de strekkling van het ontwerp kun nen verenigen, gaan - zo blijkt uit het voorlopig verslag - de meeste le den akkoord met de voorgestelde verhogingen. Genoemde- instellingen zullen naar de mening van de voor standers ongetwijfeld meer aantrek kingskracht verkrijgen, terwijl voorts bij de tot de maximum inzet hoger en de registratie eenvoudiger wordt. De tegenstanders vragen zich af of in wetsontwerp en memorie van toe lichting niet te gemakkelijk wordt heengestapt over de bezwaren die bij een deel van ons volk leven en de Ter afsluiting van ons winterseizoen programma bieden wij een prachtige gelegenheid om Moeder op haar dag een feestelijke maaltijd zonder zorgen te offreren. A.s. zaterdag- en zondagavond vanaf 18.00 uur weer Uitgebreid Indisch rijsttafelen a f 6,00 per persoon Uitsluitend na telefonische tafelreservering Hotel-Restaurant MONDRAGON Oude Haven 13 Zierikzee Telefoon (01110) 2670 Verenigde Staten willen „reële onderhandelingen in Parijs" STRAATSBURG, 9-5. De Verenig de Staten willen in Parijs met Noord-Vietnam graag over wezen lijke zaken spreken. Zij zijn daar klaar voor. Er bestaat in Amerika echter weinig optimisme over de duur der besprekingen, aangezien het toentertijd zeventien maanden duurde alvorens over Korea een ver gelijk werd bereikt. De Amerikaan se democraat Wayne L. Hays, lid van het huis van afgevaardigden, zei dit donderdag op een perscon ferentie in Straatsburg. Drie Israëlische soldaten gedood door mijnexplosie TEL AVIV, 9-5. Drie Israëlische soldaten zijn gedood en zeven ge wond door twee mUnontploffingen in het district Romani, in het noord westen van de Sinaï-woestijn bij de kust van de Middellandse Zee. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger reed een legerwa gen op een mijn-, waarbij drie solda ten werden gedood en een gewond. Een tweede wagen die op verkenning uitging reed eveneens op een mijn en hierbij werden zes soldaten lioht ge wond. Het is voor het eerst sinds maanden dat Arabische guerrilla strijders in de Sinaïwoestijn actief zijn geweest. len zijn opgenomen in het acade misch ziekenhuis in Groningen. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurster een auto inhaalde op het moment dat een tegenligger nader de. Zij stuurde zo scherp naar rechts zonder de ingehaalde auto te raken, dat zij tegen de betonrand botste en over de kop sloeg. Parachutisten in Ottawa-rivier OTTAWA, 9-5. Van een groep Ca nadese parachutisten die woensdag een oefensprong maakten in de om geving van het legerkamp Petawa is tenminste één verdronken en worden er zes vermist toen zij in de Ottawa-rivier terechtkwamen. Van de groep van 26 man kwamen er 22 in het water terecht. De mees ten slaagden erin de kant te bereiken. Meer dan 300 militairen nemen aan het speurwerk deel dat voor de nachtelij'ke uren moest worden ge staakt. Jongetje van vlot gevallen en verdronken AMSTERDAM, 9-5. In het Johan van Hasseltkanaal in Amsterdam noord is donderdagmiddag de vier jarige Jan van Toly, die op een vlot speelde, te water geraakt en ver dronken. Tot op heden had dreggen nog geen resultaat. Advertentie V////////////7 ZIERIKZEE. De inrichting van de voorjaarsbeurs is vandaag vrijdag nog in volle gang. In verband met de officiële opening, morgen zater- dag)middag om twee uur door bur gemeester Kastelein wordt hard ge werkt om de vele stands op tijd klaar te krijgen. De beurs wordt gehouden in een grote tent die vrij wel het gehele Havenplein beslaat. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Als u het verschil kunt vast stellen tussen goede raad slechte raad hebt u helemaal geen raad nodig. M- i en 4 aal Vrij koel op de tentoonstelling op het Havenplein, van 11 t'm 18 mei Vele nouveauté's in: ROYAL MEUBELEN „PLOEG"STOFFEN „GARDISETTE" VITRAGES „RAM" TAFELKLEDEN enz. enz. Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west; vrij koel weer. 11 mei. Zon op 4.52. onder 20.21. Maan op 19.22, onder 4.08. 12 mei. Zon op 4.51, onder 20.23. Maan op 21.00, onder 4.26. 13 mei. Zon op 4.49. onder 20.24. Maan op 22.36, onder 4.50. Volle maan: 12 mei te 14.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 mei 1.55 v.m. 14.27 n.m. 12 mei 13 mei 2.42 v.m. 3.32 v.m. BROUWERSHAVEN 11 mei 12 mei 13 mei 1.45 v.m. 2.28 v.m. 3.15 v.m. 15.14 n.m. 16.01 n.m. 14.06 n.m. 14.52 n.m. 15.39 n.m. Springtij: 14 mei. s Zie ook onze speciale winkel- s etalage met „BERGOSS" naad- loze tapjjten en karpetten Mol - Zierikzee Dodelijk verkeersongeluk ROTTERDAM. 9-5. De 8-jarige Mattheus van den Ende uit Rotter dam is na een verkeersongeluk in het Dijkzigtziekenhuis overleden. Hij stak met een aantal vriendjes onverwacht rijksweg 13 (Rotterdam- Den Haag over en werd daarbij door een vrachtauto gegrepen. De jongen werd met ernstig hersenletsel opge nomen en overleed kort daarna. Brand in residentie „Schok voor de Engelse regering" EMMELOORD, 9-5. De 44.000 hec tare grote polder Zuidelijk Flevo land, die thans drooggemalen wordt, zal in het jaar 2000 ongeveer een half miljoen inwoners tellen. Tegenover Amsterdam zal c-en stedelijk gebied van plus minus 10.000 hectare worden geprojecteerd. In totaal is in Zuidelijk Flevoland 11.000 hectare bestemd voor de adn- leg van wegen en de bouw van woonkernen. Verder zal 11.000 hec tare bos worden aangeplant, terwijl de overige 22.000 hectare een agra rische bestemming zal krijgen. Tegenover Harderwijk zal nog het dorp Zeewolde worden gebouwd, waar in de toekomst forenzen van de randstad Holland kunnen wonen. Dit zei pref. dr. R. H. A. van Duin. directeur van de Cultuurtechnische dienst van de rijksdienst voor de Uselmeerpotders. donderdagavond in Emmeloord tijdens een vergade ring van de A.B.T.B. BRUSSEL. 9-5. In de residentie van Koning Leopold en prinses Li- liane, het kasteel van Argenteuil ten zuiden van Brussel, heeft donder dagavond brand gewoed. De brand werd omstreeks acht uur 's avonds ontdekt, doch kon te gen elf uur door brandweer uit de omliggende gemeenten en Brussel worden geblust. De omvang van de schade, aangericht aan de inventa ris van de tweede verdieping van het kasteel, is nog niet bekend. LONDEN, 10-5. Kiezers in Enge land en Wales hebben van de ge meenteraadsverkiezing gebruik ge maakt om hun grieven tegen het regeringsbeleid te uiten en premier Wilson de zwaarste verkiezingsne derlaag te bezorgen sinds hij in 1964 aan het bewind kwam. In een dag werd een eind gemaakt aan de reeds 30 jaar oude domine rende rol van de Labour party in do gemeenten. Tot de plaatsen waar de coservatieven de meerderhied ver overden behoren Londen en de staal stad Sheffield, die 40 jaar door La bour was bestuurd. Door de verpletterende nederlaag is grote onzekerheid ontstaan over de toekomst van het Labour-bewind. Labour-partijfunctionarissen had den een nederlaag verwacht, maar de omvang daarvan moet volgens waarnemers een schok zijn voor de regering. Een voorbeeld voor de massale verschuiving ten gunste van de To ries is de Londense arbeiderswijk Islington, waar Labour 34 jaar onaf gebroken aan het bewind is geweest, waarvan 15 jaar met alle zetels in de gemeenteraad. Nu hebben de conser vatieven in Islington 47 gemeente raadszetels. labour slechts 15. Ock normaal „zekere" gemeenten als Hammersmith, Bexley, Wands worth. Greenwich. Lambeth, Hack ney. Ealing en Camden gingen voor labour verloren. Vorig jaar wisten de conservatie ven reeds de meerderheid te ver overen in de raad voor groot Londen, het overkoepelend orgaan voor de verschillende stadswijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1