BAKEN „Crisis"-stemming in de landbouw Elegant êlegmit Verkoop grond bestemmingsplan „Recreatiegebied Nieuweweg" „De Schouwse Boer" te Haamstede wordt kalkoenen-restaurant Opvarenden gezonken tanker gered STREEKNIEUWS Met de structuurschets van Schouwen-Duiveland in handen, is het niet moeilijk te voorspellen, dat in de toekomst Schouwen-Duive land in het algemeen en de Schouwse Westhoek in het bijzon der in verhevigde mate te maken zal krijgen, met wat - met een ake lig woord - wel wordt genoemd „badgastenindustrie". Een toene mend tourisme, dat een steeds he viger stempel op het totaalaspect van het leven zal gaan drukken. Weliswaar is de structuurschets nog geen gesneden koek, maar men mag veilig aannemen dat toch talrijke hoofdpunten uit deze schets in de toekomst zullen wor den gerealiseerd. Met name de Westhoek zal de zwaarste lasten krijgen te dragen. Met „überschwemmungs"-effekt (het overspoeld raken) zal steeds grotere vonnen aannemen en in dit opzicht is het wellicht interes sant en belangrijk te weten, dat ook elders in het land - vooral langs de kust - de eigen gemeente besturen en de streékbevolking worden geconfronteerd met een problematiek, die ook in de West hoek in aanleg zo duidelijk aanwe zig is. Een voorbeeld is Noordwijk, waar thans op zeer krachtige ma nier aan de bel is getrokken, om dat ook ginds de oude pittoreske dorpskern hoe langer hoe meer verloren gaat en wordt opgeofferd aan. hetgeen eerder hier de „bad gastenindustrie" werd genoemd. Terugziende over een periode van tien jaar is men te Noordwijk plot seling geschrokken van de enorme offers, die moesten worden gelegd op het altaar van de vreemdeh'n- genindustrie. In een steeds langer wordend seizoen is het met de rust gedaan, maar er bestaat ginds ook ernstige bezorgdheid over de ongereptheid van nog fraaie duinpartijen, die - onder de druk van de ontwikkeling - wellicht uiteindelijk toch zullen sneven. Te Noordwijk is ook - naar ons bekend voor het eerst in Neder land - gepleit voor een beperking van de opnamecapaciteit voor bad gasten. Dat lijkt een uiterst zinvol pleidooi, want als steeds meer mensen moet gaan ten koste van bijna alles, ook ten koste van de gasten zelf, dan is er iets niet goed. We geloven niet dat de Schouwse badstreek daar thans aan toe is, maar o.i. zou er bij een zich door zettende ontwikkeling een graad meter voor het begrip „vol" moe ten zijn, hetgeen zou moeten in houden dat de autoriteiten de macht krijgen, dit begrip „vol" te limiteren met het doel te komen tot een gastenstop. Een tweede zaak die men vurig begeert te Noordwijk is het aan leggen van parkeerterreinen ver buiten de grenzen van de gemeen te. Wie het onthutsend geros ziet op de doorgaans nog smalle West- hoekvvegen als de stranden leeg- stromen, zal ook op dit punt alleen maar begrijpend kunnen knikken. Te Noordwijk is men thans zover dat de bev olking benaderd wordt 0111 begrip te kweken voor de ginds al zeer dringend geworden nood zaak van al deze zaken, want an ders zal er in de toekomst geen Noordwijk meer zijn. Schouwen- Duiveland bevindt zich nog in een fase, waarin iets te doen, iets te ondernemen, iets te beredderen valt om een Noordvvijks effekt ver re te houden. Het ware te wensen dat de resterende tijd zal worden benut om de maatregelen te tref fen, die in dit opzicht - naar het zich laat aanzien - met het jaar dringender worden. Noordwijk kan een baken in zee zijn, ook al ligt het dan aan zee. DEN" HAAG. 8-5. Door de teleur stellende prijsontwikkeling bij een aantal produkten is de stemming onder vele boeren en tuinders tot onder het nulpunt gedaald. De voor zitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Kncttnerus, zei dit in de be stuursvergadering van het schap. Hij had in de eerste plaats de situatie in de zuivel op het oog, maar ook andere produkten, zoals appelen en aardappelen, zijn op een dermate laag prijsniveau voor de producent aangeland dat van een crisis moet worden gesproken. Moeder en dochtertje omgekomen door koolmonoxydc EMMEN, 8-5, Te Schoonebeek in zuid-oost-Drenthe is de 50-jarige mevrouw G. BunskockGommers met haar zevenjarig dochtertje door koolmonoxydevergiftiging om het levengekomen. Moeder en dochter werden door een elfjarig dochtertje bij thuiskomst bewusteloos in de woonkamer aangetroffen. Zij alar meerde onmiddclijk de buren waar op beiden direct werden overge bracht naar het ziekehhuis in Coe- vorden. Bij aankomst bleek geen hulp meer mogelijk. Advertentie modeshow! in 6 shows op de voorjaarsbeurs ziet U onze exclusieve herenmode 14-15-16 MEI I aoaasE.w.vewtgMtim.Mwa»» Initiatief van schoolhoofd Expositie Tweede wereldoorlog te Kerkwerve KERKWERVE, 8-5. „Het is tc hopen dat een later ras, dat het zon der oorlog weet te stellen, zich her innert hoe het was, en het zijn kin deren zal vertellen". Onder dit motto werd door het hoofd van de openbare lagere school „Prinses Irene" te Kerkwerve, de heer R. Soesman, een instructieve tentoonstelling vcor het lager on derwijs over de jaren 1940-1945 in gericht. Hier was aan de hand van een groot aantal publicaties en foto's te zien -hoe het was gedurende de Tweede Wereldoorlog. Het materi aal voor deze tentoonstelling werd in hoofdzaak verzameld door het •hoofd van de school. Woensdagmiddag werd deze ten toonstelling bezocht door de leerlin gen van de Christelijke Nationale school te Kerkwerve en de inspec teur voor het lager onderwijs te Goes. 's Avonds was er voor een aantal genodigden gelegenheid de exposi tie te bezoeken. Jammer is, dat een zo omvangrijk V Peugeot bromfietsen van autoklasse! vanaf 429,50 compleet Eerste aanbetaling 125, A. VAN HESE Weststraat 5-7 - Zierikzee werk voor een zo klein aantal kin deren en oudere mensen geschiedt. Hoewel het als instructieve ten toonstelling voor het lager onder wijs was bedoeld, zou het misschien goed zijn dat ook de volwassenen weer eens worden herinnerd aan de toestanden zoals die toen heer sten en helaas nog steeds in sommi ge gebieden 'heersen (Vietnam). SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. Distriet Zuid I Zondagcompetitie Afdeling Zeeland Het programma voor a.s. zondag 12 mei luidt: lste klasse Zeelandia I-Jong Ambon I; Patrij zen I-Groede 1; Lewedorpse Boys I-Hoofdplaat I. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 11 mei luidt: lste klasse Bevelanders I-Kats I; V.C.K. I-Bc- ren I. 2e klasse A Nieuwdorp II-Oostkapelle I; Veere I-Colijnsplaatse Boys I; Middelburg VI-Serooskerke I. Promotiecompetitie D.F.S. III-Vlissingen VI (3 uur, scheidsrechter L. Baaijens, grensr. A. v. d. Broeke en J. Schipper); Waarde I-Sluis I. J uniorencompetitie Groep B XI W.LK. B I-D.F.S. B I (half drie. scheidsrechter N. Speelman). Pupilencompetitie Zierikzee C I-D.F.S. C I; M.E.V.O. C. I-D.F.S. C 2; Zierikzee C 2-Brou- wershaven C 1 (alle 2 uur); Renesse C lBruse Boys C I (kwart voor 2). Zomeravondcompetitie Stella Boys-P.Z.E.M. 1-2; P.T.T.- Rijkswaterstaat 0-1. Heden (donderdag)avond wordt gespeeld: Velocitas-Torenboys (19.15 uur). SCHAKEN Zierikzee-spelers speelden simultaan tegen leden van T.O.G. (Bruinisse) BRUINISSE, 8-5. De lieren J. Enzlin en ds. H. Na wijn uit Zierikzee hebben de leden van de Schaakclub T.O.G. een lesje gegeven, door van de door hen gespeelde simultaan- partijen de meeste te winnen. Slechts de heren L. Houkamp en P. M. van de Velde van de Bruse club wisten hun partij te winnen. De heren A. van den Berge en A. de Ruiter speelden remise. Mevrouw Becu, mejuffrouw Eg- ginic en de heren A. van Wezel, Th. Muller, A. Deurloo. J. Jumelet, D. L. Schaap, M. Houkamp, W. Koot- stra, H. van den Berge en M. Hack moesten in de twee sterke Zierikzee- se spelers hun meerdere erkennen en verloren hun partij. Het was intussen een uiterst ge zellige en leerzame avond in het zaaltje van café het Centrum. De schaakclub T.O.G. zou wel gaarne zien, dat zich nog nieuwe le den aanmeldden. De uitslag van de ze simultaan wedstrijd bewijst dat ook zij die reeds enige tijd lid zijn nog wel wat moeten leren, zodat adspirant-leden, niet de gedachte behoeven te hebben, dat zij te ver achter zouden zijn, wanneer zij zich thans melden. MOTORSPORT Succes voor Van Klooster Op de te Zandvoort gehouden ra ces, heeft de renner Van Klooster te Renesse, beslag gelegd op de eerste plaats in de rubriek standaardmo toren. Hij bereed het merk Adler 250. Het parcours bestond uit tien ronden (41,930 km). Tijd van Van Klooster was 23,32,1 (gem. 96.206 km.).Tijdens de training deed zich helaas een ernstig ongeluk voor. De 32-jarige A. J. Eikhuizen uit Den Haag kwam ten val en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ir* de klasse C voor standaard- motoren t/m 500c.c. was ook in de course de uit Brouwershaven af komstige renner Cees Opree. Hij bezette met B.M.W. de tiende plaats. KORFBAL NOAD II-All Ready II 3-3 De NOAD-reserves hadden het vooral in het begin tegen het Zie- rikzeese All-Ready niet gemakkelijk en de blauw-witten stonden óp een gegeven moment zelfs tegen een AGENDA Donderdag 9 mei Zierikzee De Lichtboei, bazar t.b.v. het jeugd- gebouw. Vrijdag 10 me) Huis van Nassau. 8 uur. buitengewo ne algemene vergadering Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. Land- en Tuinbouwschool, 2 uur, eindles. Mondragon. 8 uur, voorjaarsvergade ring Genootschap voor Geschiedenis dei* Geneeskunde, Wiskunde en Na tuurwetenschappen. Bestuursvergadering Zwemvereni ging „De Zeepaardjes", Poststraat 41, 8 uur-. 0-3 achterstand aan te kijken. Na enig terrein verkennen bleek al spoedig dat de rood-zwarte bezoe kers gevaarlijk waren en zij schoten er lustig op los. Toch duurde het bijna 20 minuten voordat Tonny Hage 'de openingstreffer voor All- Ready wist te scoren. (0-1). Vijf minuten later maakte dezelfde spe ler er ook 0-2 van en NOAD kwam er niet vaak aan te pas. Toen 10 mi nuten later de gasten door een tref fer van Jan Kort de stand opvoer den tot 0-3 in hun voordeel, leek er geen winst meer voor de blauw- witten uit Dreischor meer in te zit ten. Kort voor de rust slaagde Wij- na van Nieuwenhuize er in om wat van de opgelopen achterstand af te halen door het eerste tegenpunt aan te laten tekenen (1-3). De rust had de thuisclub zichtbaar goed ge daan en het lukte nu ook veel be ter. De gasten wisten niet meer tol doelpunten te komen terwijl Ad Geelhoed er na een kwartier spe len 2-3 van wist te maken. De kans op de gelijkmaker herleefde nu weer en deze kwam er na een half uur dan ook prompt. Ad Geelhoed werd er de maker van en met een gelijke 3-3 stand kwam het einde. Gemeenteraad Middenschouwen SCHARENDIJKE, 8-5. De raad van Middensehcuwen kwam dins dagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Franckc. Onder de ingekomen stukken be vond zich de door gedeputeerde sta ten van Zeeland goedgekeurde 6e wijziging van de gemeentebegroting 1968, waarin het bouwrijp maken van het zomerhuizenterrein te Scha- rendijke is opgenomen. De raad ging akkoord m'et onderhandse aanbeste ding. Door de directeur van de Cen trale Dienst „Noord-Zeeland" zal een aantal aannemers voor inschrijving worden uitgenodigd. De heer M. Boot stelde de vraag of bü openbare aanbesteding de aan- neemsom door de concurrentie niet lager zall werden. De voorzitter ant woordde hierop, dat dit niet ver- Een nieuwe bestemming Haamstede, 8-5. Hotel-restaurant „De Schouwse Boer" is - geljjk reeds gemeld - in andere handen overgegaan. De nieuwe eigenaresse is mevrouw Meulénberg-Kodde uit de Kop van 't Land (gemeente Wer kendam), waar zü samen met haar echtgenoot, het restaurant „De Bra bantse Biesbosch" exploiteert. „De Brabantse Biesbosch" is een „kal- kcenenrestaurant", hetgeen betekent dat kalkoen - niet alleen met kerst mis, maar het gehele jaar door - hoofdschotel van het menu is. Een soortgelijke bestemming is wegge legd voor „De Schouwse Boer". Hoe het allemaal reilt en zeilt in zo'n „kalkoenenrestaurant" hebben we kunnen leren tijdens een oriënta tietripje naar de „Kop van 't Land", met (uiteraard) als hoofdbestemming de familie Meulenberg-Kodde. Een beetje zoeken en geduld is voor zo'n reisje wel nodig, want tweemaal meet gebruik werden gemaakt van een pont om eindelijk het grote witte restaurant te bereiken. Al van ver te zien woei cp het dak een vlag met een stevige kalkoen er op geschil derd. Het gebouw ligt vlak bij de Spieringsluis en het biedt een fasci nerend uitzicht over de Nieuwe Merwede. Dicht in de buurt staan grote boerderijen en brede vaarten markeren hier het typische Bi'es- bosch-landschap. „De Brabantse Biesbosch" 'liegt er niet om. Het res taurant kan (boven en beneden) 400 gasten bevatten en dagelijks komen grote gezelschappen hier kalkoen eten, zowel in de winter als in de zemer. De mening dat kalkoen alleen 's winters - opgediend als feestmaal rond kerst - zou smaken valt te loo chenen na 'n kalkaen-etentje in dat ver weggestopte Biesbosch-restau- rant. Speciale manier Mevr. Meulenberg-Kodde, 6 jaar geleden nog boerin op een 80 ha groot landbouwbedrijf had in haar funktie nogal wat vrije tijd over en vol energie begon ze met 't kweken van kippen en kalkoenen. Ze experi menteerde wat met de bout van kal koenen en het bleek 'dat er net als uit een rund of varken best schnit zels en biefstukjes uit gesneden kunnen worden, die, op een speciale manier gebraden en gebakken, een ware delikat'esse vormen. Verder blleek dat er in deze uithoek van de Biesbosch vraag naar was en het heel liet echtpaar Meulenberg-Kodde. (Foto: Zierikzeoschö Nieuwsbode) bescheiden opgezette eethuisje was weldra te klein. Na diverse verbou wingen verrees bet grote restaurant waar steeds meer smulpapen zich te goed deden aan deze kalkoen-heer lijkheden. Natuurlijk was ook de pa ling in diit waterrijke gebied een niet te versmaden lekkernij en het- prijkt in gebakken en in gestoofde vorm op de menukaart, evenals alle produk ten bereid met echte boerenboter. Mevrouw Meulenberg kweekt haar benodigde kalkoenen zelf op de boer derij in het Kroon-Domein gelegen en er Iepen daar ongeveer 5000 van deze vogels rond, allen bestemd om te verdwijnen in de magen van Ne derlanders en ook al wat buitenlan ders. Volgens mevr. Meulenberg, geboor tig van Sint Maartensdijk (haar echt genoot komt van Wemeldinge) wordt een restaurant gemaakt in hetgeen er geboden wordt en haar restaurant in de Kop van 'tLand is in die 6 jaren vermaard geworden door het goede wat op tafel wordt gebracht. Anders zouden in deze uithoek geen 180 personen dagelijks hierheen ko men terwijl haar „portefeuille" voor lopig lot september voorzien is met 5000 menu's. De nieuwe eigenaresse van „De Schouwse Boer" heeft bo vendien het - diploma poelicr(ster) hetgeen in ons land een unikum be tekent. Haar devies: Nederland aan de kalkoen", nog maar zo kort ge laden gekozen bleek realiseerbaar. „Wat geboden wordt" „De Schouwse Beer" krijgt dezelf de kaart als „De Brabantse Bies bosch" zodat binnenkort ook het. Sohouwse publiek en niet te vergeten de toerist hier midden in de zomer op gevarieerde wijze kalkoen kan nuttigen. De eigenaresse zal putten uit het moederbedrijf te Werkendam, waar inmiddels ook nog 'een duizend haantjes worden opgekweekt. Het grootste struikelblok zal echter het personeel wbrden. want de aanloop is voor acn goede voorbereiding te Iaat in het al naderende seizoen. In liet restaurant en de omgeving zullen nog al wat veranderingen aange bracht worden. Zo zal o.a. de tennis baan verdwijnen en het gebouw wat het oog betreft wat meer zichtbaar worden gemaakt. Tuinlieden' en schilders komen binnenkort om de eerste opknappers uit te voeren. Als kalkoenen-restaurant gaat „De Schouwse Boer" een nieuwe, doch veelbelovende toekomst tegemoet wacht moet worden. Met betrekking tot een opmerking van de districtsschoolarts in het ver slag van een gehouden onderzoek aan' de openbare kleuterschool te Kerkwerve deelde de voorzitter me de. dat aanleg van een centrale ver warming in het schoolgebouw de aandacht van burgemeester en wet houders heeft. Een omlijnd voorstel hiervoor kan nog niet worden over gelegd. Een motie van de raad der ge meente Putten (Gld.) betreffende af bakening van de taak van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan een door de raad der gemeen te Tholen aan gedeputeerde staten toegezonden motie om burgemeester en wethouders 'een algemene mach tiging te verlenen voor het zonder meer afgeven van bouwvergunnin gen bij kleine (afwijkingen van een bestemmingsplan, wordt adhesie be tuigd. Grond voer bestemmingsplan Van de heer A. M. C. Uitdewilligen te Duivendijke zal een perceel grond greet 2.27.55 ha. gelegen achter de Eb en Vloedstraat te Scharendijke, worden aangekocht. Door deze aan koop heeft de gemeente dan alle grond verworven binnen het bestem mingsplan .Zomerhuizenterrein Scharendijke 1966". De voorzitter zei dat de onderhandelingen' over aan koop van dit perceel zeer moeizaam geweest zijn. Van beide zijden is een tegemoetkoming gedaan om tot over eenstemming te komen. Aan mevr. Chr. van Oorschot-Uijdehaag te Roo sendaal zal worden verkocht een perceel grond aan de Nieuweweg te Ellemeet, groot 1.45.90 ha, opgeno men in het ontwerpbestemmingsplan „Recreatiegebied Nieuweweg". Be trokkene had verzocht de behande ling in de raad nog 2 a 3 maanden uit te stellen wegens boedelscheiding en een nog op te richten N.V. Hier mee kan niet worden ingestemd, daar de voorbereiding reeds veel tijd heeft gevergd. De gemeente heeft er ook op gerekend, dat de koopsom zal dienen als financieringsmiddel voor een ander object. Geen andere gegadigden De heer D. Hanse kon het maar matig waarderen, dat niemand an ders gelegenheid krijgt tot aankoop van het perceel grond. De voorzitter antwoordde hierop, dat zich niemand anders al's koper heeft aangemeld. In verband met de plannen welke bestaan vóór de grond langs de Kuij- erdamseweg-Nieuweweg heeft het steeds in de lijn gelegen, dat de grond aan mevr. Van Oorschot zal worden verkocht. De heer Hanse hield zich bij zijn eerdei' ingenomen standpunt, dat ook een ander een kans had moe ten worden gegeven om de grond te kopen. D heer J. Boot vond het logisch, dat verkoop der grond zal plaats vin den aari mevr. Van Oorschot, daar het perceel aansluit op de reeds aan haar in eigendom toebehorende grond, die voor recreatieve doelein den zal worden bestemd. Schip vergaan WALVISBAAI, 9-5. Alle 46 opva renden van de 10.431 ton metende Griekse olietanker „Andron", die woensdag 80 mijl ten noorden van de Zuidwestafrikaansc havenstad Luderitz zonk, zjjn gered. Het Franse vrachtschip „Maurice Delmas" pikte enkele uren na het vergaan van de tanker twee red dingssloepen met elk 18 bemannings leden uit zee op. terwijl de Neder landse sleepboot „Noord-Holland" negen mannen en een vrouw aan boord nam die zich in een derde ZIERIKZEE R.D.M. op Voorjaarsbeurs Be Rotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. ofwel kortweg R.D.M. zal met een stand van twaalf vier kante meter vertegenwoordigd zjjn op dc grote Voorjaarsbeurs, die van 11 tot 19 mei a.s. op het Havenplcin tc Zierikzee wordt gehouden. Door middel van fotomateriaal, modellen en een korte film over de bouw van ccn indrukwekkend boor eiland zullen de zeer uiteenlopende werkzaamheden van dit Rotterdamse bedrijf worden belicht.. De R.D.M. met haar dochterbedrijf De Scheeps bouw Maatschappij Nieuwe Water weg N.V. te Schiedam, heeft in totaal 4600 werknemers in dienst en is lid van de Rijn-Schelde groep. In de stand op de Voorjaarsbeurs te Zierikzee zullen deskundigen aan wezig zijn om geïnteresseerden over het bedrijf voor ic lichten. Vooral jongeren zijn van harte welkom, daar een deel van de stand speciaal op de bcdrijfssehool van de R.D.M. is gericht, waar jonge mensen tot uit stekende val dieden worden opgeleid. sloep bevonden. De schepen meldden dat enkele drenkelingen medische hulp nodig hadden. Dode door mislukte inhaalmanoeuvre OOSTVOORNE, 8-5. Woensdag morgen is bij een frontale botsing op de provinciale weg, de Groene Kruisweg, bij Vierpolders (nabij Brielle) de bestuurster van een per sonenauto om het leven gekomen. Het was 'de 19-jarige mej. J. Lang straat uit Zwartewaal. Het ongeluk werd veroorzaakt door een mislukte inhaalmanoeuvre van J. A. T. uit Brielle. die zelf ongedeerd bleef. Verkoop zomerpostzegels (Ingezonden) Het comité voor de Zomerposlze gels te Zierikzee heeft voor een be drag van f 1338.85 aan postzegels en kaarten verkocht. Dit is een heel mooi resultaat! Hartelijk dank aan allen, die heb ben meegewerkt aan het slagen van deze actie. Nog tot 26 mei zijn aan het postkantoor zomerpostzegels verkrijgbaar. M. D. Kastelein-van Houdt M. de Boer-de Ruijter M.S. „Schouwen" verkocht De heer Joh. Hoogerwerf te Brui nisse, reeds eigenaar van een schip, waarmee sportvissers op de Grevc- limgen, hun geluk beproeven, heeft zich een tweede schip voor datzelfde doel aangeschaft. Hij kocht namelijk het bekende 137 ton grote m.s. Schouwen aan, van de bekende Zierlkzeesc schipper J. C. van der Doe. Hot schip is voor de heer van der Doe in 1922 gebouwd; in 1939 werd een 60 p.k. Kromhout motor ngebouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2